dig<le in drolgomanten, lien aer ru ziezoekers, do 18-JariKe opperman E. J. de J.. liet het niet bij dreigen, doch greep een mes en bracht daarmee den 24-jarigen fabrieksarbeider C. Tlins- zum een ernstige wonde in de rechter zijde toe. De ter hulp geroepen ge neesheer, dr. Van Mannen, legde het eerste verband en deed den gewonden man naar hot gasthuis vervoeren. Zondag was zijn toestand zoo, dat de doctoren geen direct levensgevaar er in zagen. De dader werd: denzelfden nacht door de politie van zijn bed gehaald, eu legde een volledige bekentenis af. BIJ 'T ZWEMMEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is bij een krib in de aüvier de Merwede, nabij de scheepstimmerwerf Dordrecht, van de firma Bijvoet te Dordrecht, een 16-jarige jongen, P. de V., die op ge noemde werf werkzaam was, bij bet zwemmen verdronken. VAN DE FIETS GEVALLEN. Te Rijnsbuïg is de dochter van den heer li. J. de H. van de fiets gevallen, «net het gevolg, dat zij is overleden. NOORD- EN ZU1D-H0LL. REDDING MAATSCHAPPIJ. Het jaarverslag van de Noord- en Zuid-HolL Reddingmaatschappij is in druk verschenen. Daaraan ontleenen wij bet volgen de Do taak der Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij breid de zich in het jaar 1910 belangrijk uit doordat de Harlinger Redding- Maatschappij zich in deze Maat schappij oploste, zoodat de Maat schappij tliaus een reddingstation te Harlingen beheert, en verder voorbe reidende maatregelen werden geno men tot stichting van een station te Hindeloopen op de Friesche kust, terwijl ook een reddingstation werd gesticht te Oude Schild op Texel. Tot de stichting van een station te Hinde loopen werd besloten na de vrij veel vuldig voorkomende strandingen op de Friesche kust tusschen Stavoren en Harlingen. De vloot der Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij l>e- stnat op dit oogenblik uit 22 strand- reddingbooten, 2 zelfrichtende booten, 3 reddingvletten, 2 vletten en 2 nw- torreddingbooten, behalve de reserve booten, 3 reddmgvletten, 2 vletten en 2 motorreddiugbooten, behalve de reservebooten, welke te Amsterdam worden bewaard, terwijl 1 zeilboot voor Rottumeroog in aanbouw is. De oefeningen met de reddingboo ten hadden in liet jaar 1910 geregeld plaats in het geheel werd 70 maal geoefend met de roeireddingbooten, waarbij de bemanningen blijken ga ven de noodige bekwaamheid voor [hun taak te bezitten. In het jaar 1910 moest de hulp der reddingsmiddelen in 9 gevallen war den ingeroepen. Daarbij werden acht personen gered, waardoor het totaal der sinds de oprichting der Maat schappij met haar reddingmiddelen geredde personen stijgt tot 4324. DE VASTSTELLING VAN,HET PAASCHFEEST. H Hbld. schrijft De jongst© „motu proprio" van den Paus over de vaststelling van katho lieke feestdagen, en vooral de motie ven, die dit besluit hebben veroor zaakt, geven den voorstanders een er rationeel© kalenderhervorming moed vcor het opnieuw bepleiten van hun zaak. Zij toch gaan van dezelfde mo tieven uit, die den Paus aanleiding gaven tot zijn „motu proprio" last voor den wereldhandel en voor de ©ceonomische toestanden van de steeds wisselende feestdagen. Het is bekend, dat de secretaris der „Maatschappij van Nijverheid", de heer G. de Clercq, zich bijzonder voor die kalenderhervorming interesseert. Maar hij niet alleen. Zijn voorbeeld vindt navolging in verschillende lan den. Verleden jaar had te Londen een internationaal congres van Kamers van Koophandel plaats, om die quaes- tie te bespreken. De Zwitsèrsche bondsraad beeft daarna het besluit genomen, om bij de groote mogendhe den inlichtingen te vragen of zij be reid waren, deel te nemen aan een diplomatieke conferentie tot vaststel ling van het Paaschfeest en vereenvou diging van den kalender. Thans kan men aannemen, dat ook de kerk geen bezwaar zal hebben tegen een vast stelling van het Paaschfeest, wijl de jongste „motu proprio" van den Paus op dezelfde gronden als voor die vast stelling worden aangevoerd, een aan tal Roomsch-Katholieke feestdagen heeft afgeschaft of \erplaatst. En daarom wordt m de kringen van kalenderhervormers nu overwo gen, de gelegenheid te baat te nemen en krachtig voor die hervorming te gaan propaganda maken. HOLLANDSCHE SCHEPEN IN AUSTRALIë. Reuter seint uit Perth, dat de kapi teins van de beide Hollandsche schoeners, die op 30 Mei door een Australische kanonneerboot werden opgebracht, wegens hot visschen bin nen 3 mijlen van de N.W. kust van 'Australië, gestraft zijn met ©en zwa re boete, of bij gebreke daarvan met (verlies hunner schepen wegens smok kelarij. GROOTE BRAND TE BRAKEL. Do „Hbkl."-vorslaggever meldt nog: Voor do dorde maal in nauwelijks 'tien jaar tijds is het kleine Brake], het Geldersch Waaldorp allerdroe vigst getroffen door het vuur. Den 24sten September 1899 brandde een doel van het dorpscentrum af, en werden 20 buizen tot puinhoopen ge maakt. Juli 1906 werden andermaal zeven huizen in de asch gelegd, ver borgen tusschen de ingestorte muren vond men het lijk van een meisje, dat in rook en vlammen den dood vond. Dezen keer is de ramp veel omvang rijker, doch menschenlevens zijn niet te betreuren. Wel zijn niet minder dan 220 personen dakloos, zijn 42 ge zinnen van buis en hof, die tot eene ruïne werden verdreven, wel loopen er zoowelen, die hun boeltje niet ver mochten te beveiligen tegen die steeds sneller naderende, alverzen- gende, naar allo zijden lekkende vlammen. En die troostelooze men- achen, daar deels verwezen en ver stomd, deels in wanhoop en opwin ding te zien rondloopen, dat is toch zulk oen larmoyant schouwspel I Weinige Zondagen na dien waarop Bin non wijzend door het vuur werd getroffen, nog geen week na den ont- zettenden brand te Zaandam, wordt Brakel fel geteisterd, zoodat van de 1500 inwoners, die het dorpje tolt, het zesde gedeelte door den brand onder den blooton hemel wordt ge dreven. EEN STRAFPREDICATIE TEGEN MEISJES GYMNASIASTEN. De Hbld.-berichtgever te Dordrecht schrijft: De overgongs-examems aan de mid delbare scholen en het gymnasium hebben wederom plaats gehad. Bij die aan de laatste Inrichting (hield de voorzitter van curatoren d'r. H. J. de Graaf een toespa-aak, die een zeer bijzonder karakter droeg, zoo bijzon der, dat, terwijl andore Jaren nimmer iets van de toespraak wereldkundig werd, thans de publiciteit er van ze ker tot heel wat bespreking aanlei ding zal geven. De curator uitte de meening, dat het onderwijs lijdt on der den meisjestoevioed, onder hot stijgen van het aantal meisjes-leer lingen, het dalen van bet aahtal jon gens. Dat bleek uit een uiting als: „Aan het Dordtsche gymnasium nu wordt hartelijk gelachen, en heerscht over het geheel opgewektheid. Maar de lessen mogendaa'ronder niet lij den. Iedere leerling moet in het oog houden, waarom hij op het gymna sium ia, en wat er van bem kan en moet gevergd worden." Zulke dingen zegt men met, als het tegengestelde is ondervonden. En vooral de vrou welijke minderwaardigheid werd op den voorgrond geplaatst: „Curatoren weten, dat over bet geheel (de meis jes) meer te kort solveten dan de jon gens." Verder zeide de curator o.a. nog: „En daarom zijn wij (curatoren) niet blindelings inge'nomen met de aanwe zigheid van sommige meisjes op het gymnasium". Dit wordt nog aldus aangevuld: „.Maar wie het gymna sium beschouwen als een soort van kostschool, waar zij jongemejsjespret onder elkaar kunnen hebben en waar liet leer on bijzaak is, die boorexi al thans op dit gymnasium niet. Er zijn er zoo, en curatoren wenschen door dit woord haar en hare ouders te waarschuwen, dat het gymnasium op die wijze van de meisjesleerlingen niqt gediend is." Wat er gebeurd is, om zoo te spre ken? Het is ons n/iet bekend. De slottirade klinkt aldus: „Meis jes zijn welkom ook aan dit gymna sium, maar zij moeten niet probeenen den geest in het gymnasium-onder wijs te )>ederven. Dan hooren zij er niet, evennnim nis de haa'r soort." De zeelleflBn-, bootwerkers- en voerlletenstakteg. AMSTERDAM. Het bestuur der Voerliedenvereeni- ging achtte het optreden van een der contractanten als bemiddelaar niet onmogelijk in geval hiervan echter niets kwam, zou waarschijnlijk uit breiding aan hun staking gegeven worden. De K. N. S. M. deelde mede, dat rij schriftelijk slechts aan 4 kraandrij vers de gelegenheid bood om het werk te hervatten en dat zich daarop één aanmeldde alle resteerende kraan drijvers ziln nu ontslagen, daar hun plaatsen door anderen zijp ingeno men. Verder deelde de K. N. S M. mede, dat de „Apollo" met volle lading en voltallige beman nin- naar Kopenha gen en Stettin vertrokken iseven eens de „Achilles", die de te Amster dam aanwezige lading compleet laad de. Ook de „Stompwijk" van de Nieu we Rijnvaart Mij. vertrok met volle lading. GEARRESTEERDE VRIJGELATEN. De bierbrouwerskr.echt J. Jensen, die tijdens de onlusten op Kattenburg in zijn onderkleeren uit huis werd ge haald en naar het politie-bureau ge voerd als verdacht te hebben gescho ten, is Vrijdagmorgen weer op vrije voeten gesteld, zoo meldt de Tel. Nieuwe ongeregeldheden. Den gehoed ön avond is het gister avond zeer rumoerig geweest in de Haarlemmerstraat, op den Haarlem merdijk en omgeving. Herhaaldelijk hadden botsingen plaats tusschen publiek en politie en militairen. Een voerman van d© Mr ma Exler e'n Co., die te zeven uur on geveer, niet door politie beschermd een vracht door de Haarlemmerstraat in de richting der Haarlemmerpoort vorvoe'rde, word door stakers lastig gevallen. Op de F.enhoo'rnsluis gekomen na men de stakers met verschillondon inhoud gevulde flesschen uit de kis ten op den wegen en smeten die op de steenen stuk. Toon draaide iemand uit do groep de moer van het linker- achterwiel van den wagen af. Do voerman had niets bemerkt, maar een 20 motor verder op den Haar lemmerdijk liep het wiel af en sloe gen wagen en paatd tegen den grond. Politie 'req ui roerde hulp. Bin nen enkele minuten waren mare chaussees en oen twaalftal huzaren ter plaatse, die don Haarlemmerdijk Bchoonveegden. De trambaan was ver sperd. Na een half uurtje was do orde voorloopig hersteld. Eén behoorlijke politiemacht bewaakte den wagen en de er af gestorte lading. Een en an der werd later weggevoerd. Toen een troepje militaire wielirij- diers te ongeveer half tken dear de Haarlemmerstraat 'reed, gaf dit lor hoogte van de Heerenrnarlct in de drukke en rumoerige straat, aanlei ding tot een nieuwe botsing met het publiek. Tusschen do Korte Prinsengracht en de Ilceremmarkt begjon het pu bliek, waaronder vele kinderen wa ren, op te dringen en in oen oog wenk waren er tin de, toch reed-s volle Haarlemmerstraat honderden en nog eens honderden mensdhen op den bee®. Van allo kakiten kwam het pu bliek opzetten, zoodat het voor de mi- litaiire fietsers onmogelijk was door te rijden. Een soldaat viel van zijn j rijwiefl. Te'rwijl dit op den' grond lag, werden de spaken van het wiel stuk getrapt. Van een andore fiets werd door bet publiek het wiel geheel ver- bogdn. De militaire wielrijders moesten met hun geweren zwaaien, om het op dringend publiek tegen te houden. Toen de militairen zich ©enigszins ruimte verschaft hadden, konden zij zich naast hun rijwielen loopende naa'r het Kaarselade-veer begeven. De koTporaal-patrouille-commandanfc liep achter zijn manschappen, het publiek, dat de militairen steeds volg de, met zijn geweer op een afstand houdende, aldus werd bet Kaarsela de-veer bereikt, van waar onmiddel lijk per telefoon de politie gewaar schuwd werd. Op de ahnvraag om adsisteiïtie ruk te een detachement politie, onder be vel van een inspecteur onmiddellijk op naar de Heerenmarkt. En eren- eens begaven zich derwaarts twee be reden marechaussees. De Haarlem merstraat was zwart van de men- sclie'n en deze namen een vijandig© houding tegen politie en marechaus sees aan. Volgens ooggetuigen werd er met steenen en blikjes naar de ma rechaussees geworpen, en een der ruiters werd daarbij door een steen aan de kaak gewond. De marechaus see trok zijn revolver en loste een schot op de menigte. Do zeventienja rige Wilhelmina ren dor Pluim, wo nende in de Willemstraat, werd door dit schot in den rechterschouder ge wond. In de apotheek van den beer Mul ler werd de eerste hulp verleend door dr. Knöps. Daarna we'rd het meisje, pe rrij wiel brancard naar het Binnen gasthuis vervoerd en daar opgeno men. Haar toestand is niet levens gevaarlijk. Zij kon door de poliitie verhoord worden en verklaarde, dat zij toevallig voorbij was gekomen toen het schot haar trof. G er ui men tijd na dit voorval bleef het zeeri woelig ln de omgeving van do Haarlemmerstraat, zoodat de po litie en marechaussee nog herhaalde lijk krachtdadig moesten optreden. HET WERK HERVAT. Bij de directie der Maatschappij Am sterdam's Goederenvervoer" hebben zich een veertigtal oude voerlieden van den stal Cruquiusweg aangemeld. Zij zouden heden weder aan het werk gaan. Te Harlingen. Het stoomschip Prof. Buys is gis termiddag van hier naar Huil ver trokken, bemand met een Duitsohe equipage, zoodat de staking der zee lieden hier totaal mislukt is, zoo meldt de „N. R. Ct.". GROEPS VERTEGENWOORDI GING H. IJ. S. M. Naar „Myosotis" mededeelt is d.d. 5 Juli van de Directie der H. IJ. S. M. het volgende antwoord ontvangen op de klacht van de vertegenwoordigers der groepen I tot en met VII in zake de werking der groepsvertegenwoordi- ging: „Uw gemeenschappelijk schrijven van 22 Februari J.l. gewerd on3 op het tijdstip, teen do onderhandelingen tusschen de Regeering en ons betref fende de pensioenregeling voor het personeel gaande waren, doch daar over nog geenerlei mededeeling kon worden gedaan. De beantwoording van dat schrijven werd daarom uit gesteld. „Immers al hadden wij geon aan leiding gegeven tot de verwachting, dat de nieuwe „Bepalingen omtrent het Personeel" belangrijke verbeterin gen zoudon brengen, en behoefden wij ons daarom de teleurstelling van het personeel niet aan te trekken, toch verdiende het o. i. de voorkeur uw schrijven niet te beantwoorden vóór dat do klachten over het weinige, dat voor hot personeel gedaan was, loochcnstraft zouden zijn door het be kend worden van de zware lasten, welk de nieuwe pensioenregeling op do Maatschappij zoude leggen. „Nu dit geschied is, kunnen wij ons vorder tot het navolgend© bepa len „Er bestaat naar onze meeniug voor de g roeps ve rtege n woo r digor s geen grond voor ontmoediging bij de vervulling hunner taak. „In den loop der jaren is aan me- nigen door de groepsvertegamvoordi- ging kenbaar peunaakfen wensch te gemoet gekomen. „Aan alle wenschen is en aal de olie aandacht worden geschonken en hot niet voldoen aan wenschen! is slechts op voor ons overwegende gronden geschied. Dat het personeel alleen dan ver trouwen in de groepsvertegenwoordi- ging zou kunnen stellen, indien aan allo wenschen tegemoet gekomen werd, want daarop toch komt noer het voldoen aan door de groeps-vertegen- woordiging billijk genchto wenschen, kunnen wij niet toegeven. Voldoen aan uw verzoek om door scheidsrechters te doen uitmaken of een wensoh al of niet moet worden ingewilligd, achten wij niet alleen on- vereeniigbaar met Art. 113 bis Alg. Regl. Dienst, doch ook geheel in strijd met de belangen onzer Maatschappij en met de rechten en verplichtingen dor Directie. Zij, die aan hun werkkring bij onze Maatschappij do voorkeur geven boven een bij anderen, zullen dit, door ons ingenomen standpunt heb- m te aanvaarden." MR. FOCK. De afgetreden Gouverneur van Su riname mr. Fock. bevindt zich bcord van het s.s. „Potsdam" der Hol land-Amerika Lijn, waarop hij zich ie New-York heeft ingescheept en dat ©inde dezer week of begin der volgen de hier te lande wordt verwacht. De oud-gouverneur zal voorloopig te 's-Gravenhage verblijven. DE NONVLINDERPLAAG. De commissie in zak© de bestrijding van den nonvlinder, bestaande uit de heeren prof. dr. J. Ritzema Bos, E. ran Dissel, A. A, Nengerman, J. P. van Lonkhuijzen en J. H. Jager Gerlings, in 1908 door den directeur- generaal van den Landbouw benoemd toen in Noord-Brabant dit zoo scha delijk Insect optrad, heeft haar taak in verband met de plaag onder Rozen- daal (G.) weer opgevat. HET „SCHANDAAL" TE WORKUM. Dr W. J. Slis. te Workum. schrijft aan de Tel.. dat de mededeeling in „Het Volk", als zou hij de wijze, waar op Y'nte Haringa gestorven is, hebben willen verzwijgen, onjuist is. „want binnen een half uur na den dood- schouw stelde ik", aldus dr. Slis, „den burgemeester, zijnde hulpoffi cier van justitie, persoonlijk met het gebeurde in kennis en gaf hot aldus in handen van het gerecht." NED. MIJ. TOT BEV. DER PHARMACIE. Gisteren werd te Middelburg de vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Pharniucie geopend mei een rede van den voorzitter, den heer J. J. Hofman uit 's-Gravenhage. De Maatschappij telde op 31 Dec. 10 eereleden. 21 algemeen© leden, 529 gewone leden en 10 buitengewone le den, totaal 570 leden. sport ea Weastnjaen Speciaal de Haartemschc voorhoede heeft het hard te verantwoorden. Veel geeft het den R. Z. C.'ers niet. H. V. G. B. is constant de sterkere, on Verwey maakt het tweede doel punt, voor den doelman ohlioudbaar (0—2), Even vóór rust komt R. Z. C. ge vaarlijk dicht bij hot li. V. G. B doel, en een door den Haarlemschen keeper weggewerkten bal wtfrdt door een Rotterdammer tegen don binnen kant van de doelpaal geslagen. Dadelijk werkt de doelmOn den bal weg, en een hevig appèl der Rotter dammers, voor een doelpunt, heeft geen resultaat H. V. G. B. is meteen weer aan 't aanvallen, eo Verwey zorgt voor nummer drie. Met rust hoeft HL V. G. B. een 3—0-teiding. Na de rust verdedigt Rotterdam het ondiepe gedeelte, en beijvert zich de Haarlem scha aah val Iers vast te hou den,, terwijl er zeer wild gespoeld jvordt. Peltenburg krijgt spoedig een. mooie kans, en maakt de vierde goal. Daarna krijgt de R. Z. C.-keeper een heele reeks schoten, vooral van Rem- melts, te stoppen. Hij doet dat ver dienstelijk, en de stand blijft 04, aangezien de R. Z. C.-voorhoede steeds in bedwang wordt gehouden. Het spel ren den Haarlemschen aan voerder blinkt uit* als altijd. H. V. G. B. wint welverdiend, en is nu Vrijwel zeker van het afdeelings- kampioenschap. A.s. Zondag komt R. Z. C. II te Haarlem, en die ontmoe ting beslist De stand der 2e klasse A is nu: H. V. G. B. R. Z. C. II Het IJ II I i ill li 3 2 1 3 0 0 12—0 1 1—4 3 0-9 Aangenomen hel beroep te Rottum de hoor G. 1L Sieijn, cand. te Deven ter, die voor het beroep (toez.) te Kroeswoldo heeft bedankt. INGBZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cta. per regel. WATERPOLO. R. Z. C. II—H. V. G. B. 0—4. De Rotterdani6che Zwemclub domi cilieer! in een overdekte zweminrich ting. 'n Voordeel van deze omstan digheid (di© ook wel eernge nadeeien bezit), is, dat er op alle mogelijke tijden en bij alle mogelijk© weersge steldheid gepolo'd kan worden. Bij onderling goedvinden was besloten, dat de competitieinatoh (2e klasse A) R. Z. C. II—H. V. G. B. Maandag avond te acht uur zou worden ge speeld. De Haarlemmers, prompt op tijd in de Rotterdamsche zweminrichting verschenen, kunnen een hall uur wachten voor en aleer R. Z. C. II voltallig present is. Te half negen ongeveer begint de wedstrijd, in een bassin van kleine afmetingen (20 bij 12 M.), dat aan één zijde ondiep ia. Captain Remmelts verliest den toss en H. V. G. B. moet vóór rust don ondiepen kaht verdedi gen. Er is vrij wat publiek op de bo- v en galerij als de wedstrijd, beschenen doo'r electrisch licht, aanvangt. Böi- de zeventallen zijn volledig: R. Z. C. H: Schonenberg, Sollevoldt, Schumacher, Sprinfehuysen, Schröder, Albers, Van Loon. H. V. G. B.: C. J. Merons, A. Verwey, Peltenburg, Remmelts, Robert, R. Peereboom, v. d. Most v. Spijk* Onmiddellijk zijn de Haarlemmers aanvallend. Merens komt vlak voor t R. Z. C.-doel. De bal wordt nog weg gewerkt maar belandt bij Remmelts, die met een hard schot nummer één scoort. Het blijkt spoedig, dat Rotterdammers m snelheid ear bal- techniek de minderen zijn; sommigen hunner spelers trachten dat gemis te ver goeden door rich toe te leggen op een buitengewoon ruwe speelmethode. BOKSEN. KINGSLEY— PLACKé. Placké's antwoord is kort maar krachtig. Hij schrijft in de „Tel." „Naar aanleiding van Kingley's schrijven acht ook ik verder commen taar overbodig. Ik wacht hem Vrij dagavond a.s., 's avonds 9 uur in het lunilokaal „De Hoop", M. J. Koster- straat, ln het lokaal van D. V C." ROEIEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE BRUSSEL. Maandag was de tweede dag voor de wedstrijden. Nijkerk. de Hollan der, werd tweede in het nummer Ou de Skiff in 8.32. Veirman van de R. C. Nautaque de Gand wérd eenste ln 8.23. De Amstel-acht wist zich in de fina le te plaatsen. De eerste manche valn het nummer achtiuemsgieken junio res werd door De Amstel gewonnei met vijf lengten vejrschil, in 7 min 20 9ec. In de finale werd een hard neklaige strijd gestreden tusschen do Itoliaonache Cerea Turin en De Am- stel, maar de Italianen waren afge mat, toen de Amstel een schitterende spurt maakte en in 7 min. won. Tu rin's tijd was 7 min. 4 4/5 sec. De Amstel won daarmede den zil veren beker van majoor De Ro. De jong© twee bracht tegenover elkaar De Amstel met Wansingh en Van der Zee tegen de S. N. te Gent en Os tend e. De Amstel moest zich hier met den tweeden prije tevreden stellen. De tijd van Gent was 8 man 55 sec., van De Amstel 9 min. 42 sec. Deze wedstrijden zijn voor onze landgenooten een groot succes ge weest LUCHTVAART. DE LEEUWARDER VLIEGWEER. Gisteravond na half negen is nog door Koning en Cozic gevlogen. We gens motorgebrek landde Koning op een wijze, die het publiek uiteen deed stuiven. De aviateur sprong uit zijn machine en wierp haar om. Cozic maakte een noodlanding tusschen Leeuwarden en Marssum, waar zijn machine wordt gedemonteerd. Koning wordt Dinsdagavond te Groningen venvacht. Het vertrek uit Leeuwarden is bepaald op omstreeks Iedereen behoorde te weten dat pijn in den 'rug en de lendenen, rheuinatiek, urinekwalen, graveel, steen en waterzucht uitvloeisels zijn van nier- en blaaaziekten. Zijt gij u er van bewust, dat al do- zo kwalen wijzen op nierziekte? Zijt gij u er van bewust, dat waterzucht, die zich gewoonlijk het eerst vertoont door watergezwellen onder de oogen en in de enkels, graveel, steen, rheu- rnatiek, heup jicht, enz. allen voort vloeien uit nierziekten? Dat, tenzij gij uw nieren geneest, gij deze ver schrikkelijke kwalen niet genezen kunt? Weinig menschen kennen de oor zaak van hun riekte en zij zijn reeds tevreden als zij bevrijd worden van hun hoofdpijn, rugpijn, vermoeidheid urinekwalen, zenuwachtigheid, ge brek aan eetlust, hartkloppingen, pijn in de lendenen of andere kwa len. Doch de pijnen keeren terug en worden erger. Ernstige ziekten, die maar al te vaak tot een noodlottig einde leiden, volgen, doordat de eer ste waarschuwingen, die de natuur u gaf, verwaarloosd werden. De nieren zijn de filters van het bloed. Wanneer zij gezond en sterk zijn, dragen zij zorg voor de zuiver heid van het bloed. Zijn zo ziek of verzwakt, dan kunnen zij hun werk niet behoorlijk doen, uw bloed wordt onzuiver en de schadelijke stoffen hoopen zich op in uw lichaam. Dan komen verschijnselen als de voren staande, daarop volgen ernstige kwa len en bij verdere veronachtzaming noodlottig© riekten. Poster's Rugpijn Nieren Pillen go- nezen blijvend waterzucht, rheuma- tiek, graveel, steen, urinekwalen en blaasriekte, doordat zij de nieren ge nezen. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, versterken de zwak ke en genezen de zieke nieren. Zoo doende genezen zii riekten, die oo- genschijnlijk zooveel van elkaar ver schillen, doch die inderdaad denzelf den oorsprong hebben. Een gulden regel: „Houdt uw nie ren gezond en rij houden u gezond." Foster's Rugpijn Nieren Pillen zul len dit voor u doen, zooals rij het voor zoovelen gedaan hebben. Lot er op, dat de handteokening van James Foster op de doos voor komt, dit behoedt u voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren -Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heoren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaarne Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Omtrent den toestand van de Don derdag j.L op het vliegveld gewonde dames kan worden gemeld, dat me vrouw Winkel—Groothuis vooruit gaand© isde toe-stand van mevrouw Winkel—Van Tarel is dezelfde, haar herstel ie slechts een quacstie van rust van mej Fa her Reitsma is de rechterarm geamputeerd, haar toe stand is betrekkelijk goed. Met mevr WeidemaVosman gaat 't goed. Letteren en Kunst Financiëele Berichten „JONG NEDERLAND." In de LL gehouden algemeen© ver gadering van Aandeelhouders der N. V. „Jong Nederland", Mij. voor kapit-aól-, uitzet-, Bruidschat-, en Ren teverzekering, te Amsterdam, werd besloten, tot liquidatie dezer ven nootschap over te gaan. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Aaugenouieu liet beroep te Zul- phen, ds. J. L. F ober te Marasum; te Odoorn ds. J. P. Scholte te Dwin- geloo. Bedankt voor het beroep te Ouds- hoorn, (toez.) ds. H. Canuegieter Dx. te Drempt. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Brui- nissen ds. J. Thoien te Hasselt. DILETTANTEN-TOONEEL- VEREENIGINGEN. Zondag had te Zaandam de alge meen© vergadering plaats van den Provincialen Bond van Dilettanten- Tooneelvereenigingen in Noord-Hol land. Vertegenwoordigd waren 25 afdee- l'ngen. Besloten werd in den aanstaanden winter een tooneelwedstriid uit te schrijven, waaraan uitsluitend afdee- lingen van den Bond kunnen deel nomen. Een breed e gedachtenwisseling had plaats over de vraag, wie als beroeps- en wie als dilettant-tooneelspelers moeten worden aangemerkt. De algemeens vergadering besliste, dat onder boroepstooneelisten zijn te verstaan: a. Zij, die hun beroep als tooneel- speler in werkelïjken zin als zooda nig uitoefenen en b. zij, die ofschoon geen tooneelspe- lcrs van beroep, voor korten of lan goren tijd als speler aan een beroeps- tconeel verbonden zijn of geweest zijn. Onder dilettanttooneelspelers wor den verstaan zij van wie bekend is, dat door hen doorloopend een of an der beroep of bedrijf, nering of hand work wordt uitgeoefend, niet in ver band staande met het beroep van too- neelspolers. Hetzelfde geldt ook voor ïooneel- speelsters. Tot bestuursleden werden herboxen de heeren Jac. Schaap, Zaandam, C. de Roofj, Hoorn en S. Beek. Besloten werd de volkend© vergade ring te Hoorn te houden. Eindelijk werd nog besloten, dat voortaan de tooneelwerken door hei lioofdbestuur zullen worden aange schaft, waarvoor jaarlijks een post op de begrooting tal worden gebracht. Do afdeelingen kunnen dan die wer ken bij hot hoofdbestuur aanvragen. Het bestuur van den Bond is thans als volgt samengesteld Jac. Schaap, Zaandam, voorzitter 1 C. de Rooij., Hoorn. 2e voorzitterS. Boek, secretaris-penningmeesterA. L. Muller, bibliothecaris, en W. Doets, commissaris.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7