HAARLEMS DAGBLAD. TWEEDE BLAD. zaterdag 22 juli 19x1 haarlemsche iiandeSsvereeingiiig Go«dgek. bij Kon. B«sl. nu 18 Nov. 1890. Do Haarlemsche Handelsvereni ging bier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, beeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In teer vele gevallen, zaken van ver schil lenden aard betreffende, la zij opgetreden en dikwijls met groot Buccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waordeeren, door als lid der Vereeni- glng toe te treden. Er zijn wel meer dun 600 leden, maar dat la niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, Ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten min ate te laten gevoe len, dat men hel werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Haudelavereeni- gmg steeds opneemt, als duende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijkscbe cuutrlbutre van 3.50, die gevraagd «ordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- glng bemoeit zich in de eerste plaats er uiede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en tnformatien voor hen in te wujiien. Bovendien bebben de leden bel recht, bet hun gratis te verstrek ken advies van deu rechtgeleerden adviseur dei' Vereeuigiug te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratie voor heu optreedt, na tuurlijk alleen voor raken betreffende den handel en hel bedrijf der leden. Als proef kunnen voorlaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar gtan 1 November tot en met 30 Aprüj ad I 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver ering ng zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, bpuarne 94, alhier, die voor de leden eJken werkdag van 24 uur des na middags zijD te spreken. Het bureau der Vereeniging ls ge vestigd Jansweg 11. Voor Incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vaat recht van 6 pet, der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van tnformatiön naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoediug. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt FteteüWèn op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer met 10 ets. voor porto- Veigoedxng is toegevoegd. Ruim 1748 information en rechts geleerde adviezen werden in het af- gcioupen Jaar gegeven. In de inaonueu Mei en Juni 1911 zijn 56 vorderingen tot een bedrag van f 1570 85 betaald; 14 vorderingen worden afbetaald, 11 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art 7 dient bet geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadrea seert aan het Bureau, dat geopend Is dugelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen ltd der 11. H. V.. toch van haar infor matièn kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatièn door haar worden ver strekt, en dat voor Informatièn op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Van onzen Reïzenden Redacteur. OP SEINPOST. Bomhard Mörbitz, de beste Duitsche karakter-komiek! De goede faam hoeft zijn entrée joyeuse eenige dagen ver traagd. Men heeft aan de grens zijn bagage achtergehouden. Welk een schitterende reclame. Verlangd en verwacht te worden maar zich niet t3 kunnen vertoonen. Dat maakt de spanning erooter. Grootere spanning, hoogero eischen. Voldoet Mörbitz aan die eischen? Hij is niet groot van stuk, krachtig gebouwd met oen rond gelaat, dat als een weeke gutta-per- cha plaat tot veel maskers kan omge- deukt worden. Eerst komt hij op nis jurist medicus, philosoof. en houdt, goed gegrimeerd collo—- over de kus. Geestig gevonden, irtelligent voorge dragen, heeft deze v/v»-dracht dadelijk succes gehad. Daarna was hij een Duitsche keukenprinses en hoe talrijk zijn grappen ook waren, ons staat deze Duitsche variété-specialiteit, vrouwen door mannen te laten voor stellen, te"on. Hel blïïft wansmaak. Maar ten slotte, als onbollig recruut van het luchtschlnhataillon, verhalend van de groote nieuwe uitvinding van deporeuse uniform. Na afloop van de voorstelling aan de artisten-lafel in 't café van Sein post. Schoone vrouwen, met overdaad van jmveolen getooid. Karakteristieke mannen-koppen. De moderne bohème maar de bohème, die eerste klas rijdt, die hoogere honoraria betrok ken dan ministers. Toch kunnen ook ministers komiek zijn en eveneens ka rakter hebben. Maar geestig zijn ze te zelden. Daarom is het rechtvaardig, dat ze minder verdienen de ministers. Geest moet duur betaald worden, want geest is zeldzaam ministers zijn het niet. „Mag ik u eens interviewen, Herr Mörbitz?" Herr Mörbitz zet op eens een zeer ernstig gezicht. Daarnet nog vroolïjk met het succes van zijn eerste optre den voelt, hij opeens 't gewicht van 't oogenblik. De reporter eveneens. Twee ernstige, mensehen zitten tegenover elkaar. Alica Rejane. de schoone dan seres, die zooeven do Rondenia, Gra nada, La Jata en de Mi Sultana gedanst heeft, de oranje sjerp om de soepele leden, kijkt ook al ernstig. Al léén Radjah, do slangendnn seres kijkt den reporter met twee donkere, schalksche oogen aan. Zij is niet bang voor reptielen.... en zal straks den reporter zolf wel angst en schrik inboezemen. Maar voorloopig is Mörbitz aan 't woord. Vertelt van zijn levensgeschie denis. Hij is student geweest en was toen al getapt om zijn grappen, die hij alle zelf improviseert. Daarna de on vermijdelijke liefdesgeschiedenis. De groote domheid, die alle geestige lie den in hun leven schijnen te moeten doen. „Umgesattelt", zegt hij zelf naai de modernste der faculteiten, het café chautant. In stede van dokter der gees ten .doctor der geestigheden gewor den. En verdient een professors-hono rarium nu, voor één uur collego daags. „Zet u 't in uw couranten?" vraagt de komiek, en hij kijkt wat angstig op naar Braun en Loewe, de twee di recteuren. Madame Braun houdt lieur waaier tje voor 't fijnbesneden gelaat en knipt den reporter aanmoedigend toe. „Anders zou ik 't u niet vragen'" ,,'t Eerst heb ik aan het Tlialia Theater te Berlijn gewerkt. Toen was ik 20 jaar. Daarna aan 't Leipziger Slad-thoater en vervolgens aan 't Metropol Theater te Berlijn. Daar heb ik voor acht maanden 45000 mark gage gehad „Dat verdient bij ons zelfs geen medicus, als is hij er doctor in de klassieke philologie bij." „Ik maakte mijn specialiteit van grappen in Saksisch dialect. Heb de eer gehad voor Z. M. den koning Fried rich August van Saksen op te treden. Deze diamanten doekspeld met 's konings initialen was mijn be looning." Hij wijst op het kleinood van zijn das. „Ik wil dansen voor den koning van Saksen", zegt Rejane. „Ik voor den Duitschen keizer", troeft Radjah En de twee danseressen zien el kaar aan fonkeloogen tegenover fonkeloogen. En haar diamanten rin gen en broches en oorbellen fonkelen ook. „Het is verbazend warm vanavond" meent de reporter. ..Mijn grappen, zijn in Duitschland populair geworden. Men zegt, van grappen, die ik niet gemaakt heb. „dat is er een A Ia Mörbitz". Ook heb ik veel nadoeners... Maar dat trek ik mij niet aan... hot publiek weet te genwoordig heel goed echt van valsch te onderscheiden.... „En mademoiselle Réjane. mag ik u ook eens interviewen?" Zij wordt opeens bleek. Alleen 't mondje is fèl purper. En ze slaat de oogen neer. „Neen... u moet mij aankijken.... Dan vlot het vragen beter". Zoowaar, die bij de hande feeks, zooeven op liet tooneel, de danseres, die een heel publiek betoovert, is ver legen als een klein, jong meisje verlegen. „Jong aan het tooneel gekomen?" „Ja... al toen ik twaalf jaar was. Mijn moeder was „la Tirana", de be roemde Spaanscbe gitana, die eens een beroemden toreador in 't publiek een oorvijg gegeven heeft, omdat hij den stier niet volgens den regel had gedood... later is zij met dien toréa- dor getrouwd." „Heeft zij toen haar lessen in de toréomachie voortgezet?" De reporter ontvangt als eenig ant woord, zelf een tik met den waaier. Jong heb ik gedanst en ni'jn heele Jevcn is sedert dansen geweest. Ik heb in alle lande'n der wereld ge danst, in Spanje Frankrijk, Duitsch- land, Scandinavië, RuslandEn dansend ga ik het leven door. Ik ben 'niet gelukkig ais ik een dag niet ge danst heb... Dan is het of mij iets ontbreekt En 's avonds na een dans voel ik mij Histiig, gelukkig en ik wandel langs het strand. „Wat heeft u een onbescheiden valt, mijnheer!" meent Radjah. „U weet niet half hoe onbeschei den. dat moet u straks ervaren, als de beurt aan u komt..." „llt ben niets bang..." „U zult het worden..." „Ik heb thuis een levende krokodil van zes voet als huisdier." „Er zat te Warschau een officier in de loge, die met proppen papier naar mij wierp... uit baldadigheid. Toen ben ik toornig geworden, van het tooneel gesprongen en heb hem een schallenden oorvijg gegeven... zóó waar ieder bij was." „Kind van uw moeder... en had dat succes..." „Bij het publiek... want sedert was het theater eiken avond stampvol. Maar H had gevaarlijker kunnen af- loopen. Want ik had dc uniform be- leedigd en daar staat Siberië op doch men heeft het door de vingers gezien." „Men heeft gelijk gehad En hij droeg toch geen uniform op de wang". Maalr eij Was daarna toch even rood als zijn jaskraag. Is het hi et schandelijk, propjes van een courant te maken en daarmee naar een dame op het tooneel te weipen." „Mademoiselle, propjes van een courant to maken alleen reeds is een halsmisdaad De menschen weten niet hoeveel moeite het kost de cou rant te vullen... In deze warme da gen...". Wat Radjah, de slangendanseres ons daa'ra vertelde, melden wij u la ter. Parijsche Brieven C.CLXXXV. Toen Caillaux, de tegenwoordige mi nister-president, noc maar minister van Financiën was in het kabinet van Clémencean, den Mameluk, streek hij zich op een roeden dag do vingers door het hoofdhaar, dat hij niet bezit en sprak monologisch„Als ik nu eens de Staatskas ging verrijken door bet verhouden van d« prijzen der si- garettes. Een prachtidee Vijf cen times verhooging per elk pakje van op sieorettes dot voelt, denk ik. zelfs de armste drommel niet. En op dm srrooten hoop me Ven die veelvou den van 5 centimes een reusachtig be drag uit. dat men eventueel zou kun nen besteden aan het verboogen van het traktement der kleine 600 afge vaardigden. wier 15000 francs salaris per jaar toch eigenliik een honger loon is.... Eurèka Een prachtidee l Niet voor niets ben ik een financleele specialiteit." En het hoofd van Caillaux. dat niet ongelijk is aan een biljartbal met franjes, glansde van intellektueel ge not of genoeglijke iutellegentie. Hij voegde de daad bij het woord en ver hoogde de prijzen der diverse soorten sigaretten van 0,35, 0,60, en 0.70 iot 0.40, 0,65 en 0.75 francs. De rookers mopperden „Dat Cail laux stikko in rook en verdwijne .Caillaux verdween werkelijk van het tooneel. toen Briand aan het roer kwant. Briund vond den grooten fi nancier wat al te compromettant vcor zijn. Briand's, socialistisch verle den. Doch dc <»oedhartige, vleezige Monis r.nm den uitge-slootene weder in zijn regeeringsmilieu op. En zie den 26- sten Juni laatstleden verklaarde Cail laux. dat bovengenoemde prijsverhoo- gingen geen noemenswaardige verrij king van de Staatskas hadden teweeg gebracht, weshalve, van 1 Augustus a. s. af, de oude prijzen der sigaret tos weder in eere zullen worden her steld. Men moge Caillaux verwijten, wat men. "wilj één ding slaat vasthij is een man van de daad en is niet bang uitgevallen. Zelfs heeft hij, gelijk In de kwestie dor sigaretten, do zeldza me durf om, wanneer hij zich vergist heeft, zulks zonder ontslag te erken nen. AuVélien Soholl schreef eens „Vou- lez-vous juger un homrne Donnez- lui un commandement." Caillaux heeft nu een commando, het commando over liet Fransehe Rijk. Medestanders of tegenstanders, allen zullen, houd ik voor zeker, hoe langer zoo meer gewaar worden, dat liij een „homme de gouvernement" van den echten stempel is. Of Frankrijk er wel of slecht bij zal varen, hangt bijkans uitsluitend af van Caillaux' oprechtheid. Er bestaat, helaas, reden genoeg om aan die oprechtheid te twijfelen. Kwamen Clémenceau en Briand hröfdmkeUik door hun eigen kracht aan het bewind, en kwam Monis door gebrek aan zwaarte niet de licha melijke In de hoogte ln Cail laux' loopbaan speelt de erfelijkheid een niet geringe rol. Papa Caillaux, Eugène van z'n voor naam, werd den 22sten Mei 1874 be noemd tot minister van Openbare Werken, in het kabinet van generaal do Cissey. Het was in den tijd, dat maarschalk Mac-Mahon had nomen het Elyséo te bewonen tot tijd en wijle legitimisten en Orleanisten het eens zouden zijn geworden om trent de keuze van een koning. Eugène Caillaux deed zijn uiterste best om de zakenmenschen voor die combinat.e te winnen. Middelerwijl echter werkten Gam- betta en zijn vrienden hard voor de Republiek. In 1877 wisten zij niet min der dan 363 republikeinen naar de Kamer af te vaardigen. Toen lieslo- ten de royalisten, waarvan de mili taire president der Republiek oen volijverig partijgenoot was, een klei nen „coup d'état" te slaan. Den 16en Mei sprak de hertog de Brogi.e, tot minister-president benoemd, de ont binding der Kamer uit. En zes maan den achtereen ontsloeg men rechts en links de ambtenaren, die men van anti-koningsgezindheid verdacht. In dat kabinet was papa Caillaux minister van Financiën. En hij spaar de geen moeite om te trachten, der Republiek den nek om te draaien. Do republikeinen zegevierden ech ter. En in November 1877 lag papa Caillaux op de straatsteen en. Doch gedurende al den tijd van zijn ministerschap had de voorzichti ge man er voor gezorgd, de vriend schap der groote geldmannen te win nen. Hij schaarde z:ch aan de zijde der groote spoorwegmaatschappijen, tegen wier monopolies kleine ven- nootschapjes een wanhcplgen strijd streden. Toen papa Caillaux dan ook be windsman af was, ontfermden de spoorweg-maatschappijen zich over zijn lot en benoemden hem tot voor- zitter van den Raad van Beheer der lijn ParijsLyonMéd'terrar.ée. Hij werd de vriend en raadsman der Rotlischilds, Schneiders, Creusots en andere geldkoningen. Zijn reeds groot vermogen groefde sterk aan. En toen papa Eugène stierf, lief hij zoon Joseph ettelijke millioenen, machtige relaties, benevens politieke handigheid na. Men ziet dus, dat Joseph Caillaux, de zoon, een geboren „homme de gouvernement" is. Vergelijk dezen fortuinlijken Jozef nu eens met Clémenceau, die zijn loopbaan begon als jong geneesheer, die slechts een paar patiënten had om zo zieker te maken, en niet Briand dne de maatschappij intrad als jong advocaat, wien noch groote noch kleine dieven hun belangen toever trouwden schraal in kas en kaal in relaties als beiden waren. Nauweiijiks had Joseph Caillaux de schoolbanken verlaten, of es, erfe lijke belastLngl hij hield zich bozig me tfinancieele en administratieve kwesties, hetgeen hem spoedig de be noeming in den zak bracht tot inspec teur van Financiën en vervolgens die tot leeraar aan de Ecol© des Sciences politique^. Kort daarop werd hij tot afgevaar digde van Maniers gekozen. Daar brak de crisis der Dreyfus- affaire uit. En dc minister-president Waldeck-Rousseau, die, teneinde de volksonrust tot bedaren te brengen, een beroep lvad gedaan op de méde werking der socialisten, meende, als tegenwicht, de conservatieven tot kalmte te moeten stemmen, door iemand uit het behoudend milieu in zijn kabinet op te nemen. Joseph Caillaux was schatrijk, had een pa- tricischen naam, was kundig, was actief, sprak gemakkelijk en vlot, was allesbehalve democratisch van aard Joseph Caillaux werd na tuurlijk minister van Financiën. Tot op zekere grenzen heeft ook de poli tiek haar „onverbiddelijke logica." Caillaux is bijzonder handig hij i heeft een prachtige politieke leer- school doorloopen. Iemand, <lie, als hii, afkomstig is uit een patricisch milieu en zich niettemin de allures weet te geven van een overtuigd de- niocra at zoo iemandis ontegen zeggelijk van het hout, waaruit men do „hommes de góuvernoment" snijdt. Toen Argentinië leentjebuur hij Frunkrijk wilde spelen, weigerde Caillaux de desbetreffende inschrij vingen ter Beurze. De hoog© banken begrepen, dat liet zaak was, goed© maatjes te blijven of te worden met dezen on afban kei ij ken man, die het vertrouwen van oen groot gedeelte der bevolking luid weten te winnen, weshalve hij langs lijnen van gelei delijkheid wend benoemd tot a. president van het Crédit Fonder Egyptien, op 250.000 francs salaris per jaar, b. president van het Crédit Foncler ArgentSn, op 200.000 francs salaris per jaar, c. president van de Banco del Rio de la Plata, op 225.000 francs salaris per jaar. Voeg bij die bedragen zijn nog veel grooter eigen vermogen houd reke ning niet zijn afkomst, zijn opvoe ding en zijn karakter dat „ou 11e peut plus" hooghartig is en ge kunt «enigermate nagaan, wat Cail laux voelt voor de behoeften van liet volk, dat zich sedert tallooze jaren slag op slag in zijn verwachtingen bedrogen heeft gezien. „Vous vouliez la République, vou.« l'avcz. Restez tranquilles. Gardez i< tambour, niais pas de bruit". OTTO KNAAP. Van Sb Reslöentte en haar bewoners. CXVIIL Op het oogenblik, dat ik dit schrijf, hebben een groot aantal Hagenaars stijve halzen. Al een paar dagen lang staarden ze te Scheveningen tusscheu 4 en 5 uur naar der. kant van Wasse naar. om te zien of Lütge niet zou aankomen. llet gaat dezen vlieger niet voor den wind, door den wind. Eerst kon hij niet opstijven, wegens gebrek aan den motor, dan bezorgt - eigenwijze im- nressnrio hom een schadepost je van een naar honderd vulden door iu de machine te gaan zitten, den motor te doen aanslaan en te—" «n hek aan to vliegen of juister te rollen, en als dan alles weer in ordo is, kan van een vlucht naar Scheveningen niets komen door den wind. Misschien ook door de erbarmelijke voorwaarden, die Zeebad bood. Lütge moet tusschen 4 en 5 uur om het Wandelhoofd vliegen. Komt hij even na 5 uur dan kriigt hij geen cent betaald. Nu is het einde van den middag juist een van de meest winde rig© oogenblikken van den dag, maar dat uur werd natuurlijk zoo bepaald, om een gTooten toevloed te lokkon van thee- zee- en bitlerlustigen. Dat. is dan ook gelukt. Mnandag was het op den Strandweg en de aanliggende café's tjokvol, Dinsdag ook nog, Woensdag wat minder Zeebad ver dient daar handen met geld, ook als Lütgo één minuut over vijven ver schijnt, hoewel hij dan niets ontvangt. Komt hij op dat lastig© uur wel op tijd. dan krijgt hii den Zeebadprijs een enormen prijs, geen ƒ2000, geen 1000, geen 800, geen 500. geen 300. nen 200. tweehonderd harde gul dens voor een vlucht van Duindigt naar Scheveningen Moet nof beter bewijs geleverd wor den, dat de toestond in de aviatiek verro van ideaal is en het er hard geld verdienen is Tweehonderd gul den Daarvoor waagt iemand zijn le ven en zijn toestel om een moeilijke vlucht uit te voeren I In do lucht zweeft ook de zeker heid van de raadsherstemmelingea op hun zetels. Dinsdag 25 dezer brengt do zekerheid, die vooruit niet te voorspellen is. In I komen vier S. D. A. P.'ers mei mr. Treub en drie rechtsclien. Alle partijen werken op zichzelf, daar een anti-socialis- tisch verbond links in de noodzake lijkheid zou brengen, den heer Van Liefland te steunen, wat eens beslist afgewezen werd. Een samengaan van links met de S. D. A. P. is door Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Op de min of meer onomwonden verzoeken van mijn vrouw, dat wij dit jaar, evenals Hupstra, Hop ma en hun familie, een zomer-uitstapje zonden gaan maken, had ik tot mijn diep leedwezen afwijzend moeten be schikken. Er zijn namelijk menschen, dio voor zulke dingen geen geld heb ben zelfs wanneer ze niet in Cokes ovens hebben gespeculeerd, of niet opgeslagen zijn in huur of belasting, menschen, die om het zoo te noemen, van huis uit geen geld hebben om te reizen. Welnu, hij die categorie be hoor ik ook. Toen ik mijn vrouw eenmaal die teleurstelling had moeten bereiden, was mijn eerste gedacht© geweest, haar geestkracht te geven om die te dragen en wel door een wijsgeerige beschouwing over de schaduwzijden van reizen. Deze poging was niet ge slaagd, mijn vrouw had ten antwoord gegeven, dat zij wel op reis ging voor baar genoegen, maar niet voor haar verdriet, een van die verklaringen, waarna dobatteeren eigenlijk onmo gelijk wordt on waarin het schoone geslacht bewonderenswaardig sterk pleegt te wezen. Ik luid er dus wat anders op ver zonnen. Toen op een middag nie mand in huis was, dan wij samen, had ik mijn vrouw den gemakkelijk- 8ten stoel aangeboden, was zelf te genover haar gaan zitten cn had ge sproken hetgeen volgt „Lieve vrouw, j© wilt op reis. Wat is reizen Reizen is niet loopen, want dat kun je in de Groote Hout straat ook, het is evenmin klimmen, want dat kan op de duinen geschie den, het is ook niet sporen, want daar me© kun j© je zelfs als je naar Den Helder gaat vermaken, reizen is geen eten en drinken, want dat doe le thuis eiken dag en reizen is geen slapen, omdat jo dan niemendal ziet. Reizen is dus liet krijgen van nieuwe indrukken, verscheidenheid van in- drukken. Wat zijn Indrukken Immers niets anders dan beelden voor het oog, die op do hersens worden overge- vracht. Daarover zijn we het eens, nietwaar Goed. Nu heb ik hier een reisgids van den Rijn en ©en al bum met Rijn gezichten. We gaan dus op reis naar den Rijn ik weet, dat liet altijd eon hartowensch van Je geweest is. Zouden we de spoorreis maar niet overslaan Hot is in den trein vol en stoffig, waschwaler ont breekt zooals gewoonlijk. Do D-trein mag dus gaan zonder ons, wij stap pen toch te Keulen uit, geven onze bagage aan een witkiel, om die naar het hótel te brengen, krijgen geen ruzie over de fooi, omdat dc man in werkelijkheid niet bestaat en verze keren ons van de mooiste kamer In het heele hótel. De gérant zegt, dat een Russische baron dio kamer in ge bruik heeft Dan smijt u den kerel er maar af, begrepen Diep buigt de gérant, hij zal er voor zorgen. Ik vrag je komt zooiets op een heusche reis ooit voor Heb jo honger, vrouw Neen, niet waar, dat komt omdat w© pas ln onze huiskamer koffie gedronken hobbon. Wo gaan dus ©en toertje door Keulen maken en natuurlijk komt ©r juist een taxi voorbij. Stap maar in. Weet je nog hoe gezellig het was, toen neef Willem ons on langs in zijn auto naar Utrecht heeft laten toeren Stel je dan die bewo ging goed voor en breng dien indruk op Keulen over. Het is prachtig weer. Wat een drukte in die straten en wat is dio Rijnkade mooi. Aardig, hé, dat de kleine kinderen elkaar in het Duitsch toeroepen. Bij ons verstaan zo dio taal op hun zestiende jaar nog niet eens goed, 't is toch wel waar, dat alles in het buitenland beter is, dan hier 1 Waarom blijf jo stilstaan, chauf feur De maai antwoordt, dat een agent van politie proocs-verbaal tegen hein wil opmaken, voor te snel rijden. Geen sprake van. En ik geef den agent, een kerel als een boom, een draai om zijn ooren, zoodat hij suize bollend tegen den grond rolt. Vooruit, chauffeur. En onze wagen rijdt verder. Dc Schutzm&nn is, wanneer ik omkijk, weer opgestaan en dreigt met de vuist. Ik lach wat om den man. Hoe wil hij een taxi-chauffeur bekeuren, die niet bestaat en mij voor dien oorveeg laten straffen wan neer ik bewijzen kan, dat ik op dat oogenblik te Haarlem in mijn huis kamer zat? Zie je, vrouw, dat is nu juist het aardige van deze manier van reizen je doet wat je wilt en hebt nergens last van. Natuurlijk bekijken we den Dom. eerst dc prachtige deuren (hier heb je or een Ansicht van) en dan hel inwendige van de kerk, dat je in dit album vinden kunt. En fooi aan den Suisse Niet noodig, we ver dwijnen zonder dat hij ons zelfs ziet vertrekken. In een aardig café aan de Ring- bahn gaan we een kleine verfris- sching nemen en nu wordt het lang zamerhand tijd naar ons hótel le gaan en daar wat te rusten, want het is warm en vanavond moeten we weer uit. Wou jo met de tram gaan Welnee, we nemen weer een auto-taxiwaarom zouden w© ons gemak er niet van nemen, als het toch niet betaald hoeft te worden In het hótel ia alles in ordo. De Russische baron ia van de kamer afgezet on groet nog beleefd, als hij ons ontmoet. Dag, man I Natuurlijk denkt hij, dat wij minstens hertog en hertogin zijn. Heb Je ooit van je leven, vrouw, zoo'n prachtige kamer gehad Neen natuurlijk, want vroe ger hebben we op reis onze kamer altijd moeten betalen en dat kon zoo duur niet lijden en deze denk beeldig© kamer kost niets. Kijk eens aan, een echt marmeren waschtofel, keurig ameublement, een elcctrische kroon, 't ls In één woord scliitte- rend. Nu kunnen we vanavond naar een van de parken gaan, of naar een schouwburg het Sommer-thcater, de Scala of de Reicnshallen, wat je maar wilt. De vortooniug bij Frits van Haarlem hel) je wel twintig keer gezien, welnu, verbeeld je, dat er om je heen allemaal Duitschers zitten, kauwende en drinkende, inplaats van Hollanders en het is precies een voorstelling van Van Haarlem. Maar w© moeten eon beetje vlug roizen, omdat ik vanavond een ver gadering heb, die lk niet mag mis- loopen. Het Duitsche avondeten kun nen we gerust overslaan, dat is toch maar aardappelsla of augurkensla en het eeuwige varkensvleesch ver beeld je, in die hitte. Bovendien heb ben we pas koffie gedronken. Het laatst© wat we van ons hótel zien is de diep buigend© gérant en het eer biedig groeiende personeel, en nu heeft niemand wat aan ons ver diend, omdat het maar oen denk beeldig hötol is. Dozen keer hebben we geen lust ln sporen, hot is mooi weer, dus gaan we met de boot naar het Niedorwald, vlak tegenover Din gen. Gezellig is dat klotsen van het water tegen de wanden on liet regel matig© geluid van de machine dat ken je nog wel van het tochtje, dal we per boot gemaakt hebbou naar Zaandam. Alleen is bet landschap aan den Rijn wat mooier en meer afwisselend. Hier heb Jc al de kijk jes in bet album, dat ik van de Hup- ma'3 geleend heb. Zit Jo goed op je vouwstoeltje of heb je lievor deu makkelijken armstoel van thuis? We komen bij den voet van Niederwald en willen natuurlijk naar boven, naar het gedeukteoken van den oorlog van 1870/1. Het 1.' druk op de boot, zóó druk, dat al de rijtuigen stellig bezet zouden wezen, vóórdat wij er in konden komen, .wanneer er niet op het juiste oogen blik ©en victoria kwam aanrijden, waarop wij juist beslag kunnen leg gen. Zooiets gebeurt bij het werke lijke reizen nooit, maar als je reist zooals wii, regel Jo dat alles naar jc el behagen. Ons paard is zoo vlug, dat het leder ander rijtuig voorbijloopt en ons in een oogwenk naai- boven, bij het Denkmal brengt. Eerst het prachtige beeld zelf zien (hier heb je het, heel schorp en duidelijk, op een prentkaart) en dan het uitzicht over den Rijn bewonderen. Je kont liet, Koninginneduin, welnu, verbeeld je aan weerszijden groene bergen, inplaats van duinen, en links on rechts een stroomende rivier, inplaats van het dorp Bloemendaal ©n jo weet er precies alles van. Om je heen hoor jo Duitschers roepen „aber wi© rei zend Wunderschön I" wat ik je met een onberispelijk Duitsch accent kan weergeven, alsof je er bij stond. Ik donk, lieve vrouw, dat je na dit uitstapje wel dorst gekregen zult hebben de warmte is groot en het gezicht van die Duitschers achter hun groote potten bier stemt tot na volging. Van Rijnwijn hou jo im mers niet Neen. kelluer, dank j«. we zullen dan maai- liever wat limo nade van Sipkes nemen uit het buf fet, want mijn keel is droog van al dat pra.... ik tncen van al dat reizen. We logeeren vannacht in Bingen, vrouw, en als je lust hebt, gaan we morgen verder, zoo ver als je wilt. Bij deze manier van reizen kan liet geld eenvoudig niet op. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5