NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DÜ liüü VËHNAMTE 2?e Jaargang. No. S614 Verschijnt dagelijks, behahre op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 22 JULI 1911 C HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: J&wlL Van '—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J 120 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd k (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Ct6. per plaatsing: Franco per post door Nederland,1.65 'rfr 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Afzonderlijke nummers0.02H V fijT<4~m «r n j u _rt Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Grootc Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Admiuistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuidfer Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentie» en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht De str(jd om Marokko. De Duitsche National Zei- t u n g bevat een hoofdartikel van eei diplomaat. De redactie verklaart, dat de hooggeplaatste positie van den schrijver dwingt zijn naam te verzwij- gon. Geheimzinnig 1 Toch bliikt 't, dat hier inderdaad de Duitsche regeering aan 't woord is, 't artikel is nl. sterk officieus. De schrij ver wil ten volle duidelijk maken, dat DE MAROKKO-QUAESTIB DE BE- TEEKENIS VAN' EEN CASUS BELLI HEEFT, want hij schrijft Nu de Marokko-kwcstie in de Al- gecirasacte en door het verdrag van 1909 tusschen Duitschland en Frank rijk niet definitief geregeld is, zal Frankrijk aUes doen. om nu tot een definitieve overeenkomst te geraken. De gedachte aan een schadeloos stelling in koloniaal bezit elders heeft de beteekenis, dat DUITSCHLAND UIT MAROKKO VERBANNEN ZOU WORDEN. Daarom moet het op zijn hoede zijn. Vroeger is liet altijd het streven deir groote mogendheden geweest om po litieke overeenkomsten tusschen Span- jo cu Frankrijk te beletten, daar deze het politieke evenwicht in Europa ver stoord zouden hebben Zelfs de oor log vau 1870 hing daar in zekeren zin mee samen. Want nu Marokko nau welijks 24 uur van Algiers afligt, is het Noord-Afrikaansche kustgebied in de onmiddellijke belangensfeer van Europa gekomen en Marokko speelt thans ongeveer dezelfde rol als vroe ger Spanje. IJ# machtsvermeerdering, die een enkele Europeesche mogend heid door het in bezit nemen van het MarokKuansche Rijk verkrijgen zou houdt men voor zóó groot, dat daar door 'T EUROPEESCHE EVENWICHT OPNIEUW BEDREIGD schijnt. Men houdt algemeen Marokko voor een land met een groote toekomst, dat zijn bezitter nooit gedroomde oeco- nomische mogelijkheden zou openen. Frankrijk hoopt door het Europeani- seeren van de bevolking daar zijn mi litaire macht aanzienlijk te verster ken. Kortom, het zou met deze aan winst een versteraiug krijgen, die wel gesmukt is, om bij de anuere mogend heden, hetzij Lnuischland, Italië oi Spanje, levendige bezorgdneid te wek ken. Daarbij komt nog een andere fac tor. Men kan wel erkennen, dat Frank rijk bijzondere belangen beeft aan de grens van Marokko en Algerije, maar de andere in Afrika gebruikelijke theo rie betreffende het achterland, kan het niet uitureiden op een Kijk, zoo groot als dat van den Sultan, en daarmee aanspraak maken op een bijzonder recht op dat heele geweldige gebied. Alle verdragen, die tot nu toe gesloten zijn, bepalen de onafhanke lijkheid en de onschendbaarheid van het land cn het is altijd weer Frank rijk, dat daarop inbreuk inaaikt, doordat het de belangrijkste deelen bezet en DEN SULTAN TOT EEN SPEELPOP j ïn zijn haDden maakt. Mogen andere mogendheden rustig toezien, dat het land een Fransche provincie wordt. Duitschland heeft een onaantastbaar recht om "het be lang, dat het heeft bij de onafhanke lijkheid van Marokko, te beschermen. De verreweg overheerechende mee ning in Duitschland is deze, dat zijn oeconomische belangen in Marokko groot genoeg zijn, om niet door scha deloosstellingen tn het binnenste van het tropische Afrika vervangen te worden. Rekent men hier nog bij de buitengewone vermeerdering van macht, die Frankrijk op politiek ge bied, door een volkomen opslokking van bet Rijk van den Sultan, bereiken zou, dan is het duidelijk, dat hier een verplaatsing van macht plaats vin den zou. waarbij men wel sproken kon van een verstoring van het evenwicht in Europa. Dit is de werkelijke reden, waarom Duitschland in geen geval zou moeten toestemmen, om zelf het recht, over de toekomst van Marokko mee te be slissen, definitief uit handen te geven. Het artikel sluit met de woorden „Hoe men de zaken ook beschouwen moge, de slotsom dio wij in ons le vensbelang te trokken hebben is deze, dat wij onze belangen tn Marok ko niet moeten oneven. Want liet gaat hier om niet meer of minder dan om een verplaatsiiv van het even wicht in Europa. Inderdaad een belangrijk artikel, 't Doet ons zien, dat Duitschland zijn aanspraken op Marokko niet zal los laten. Dit maakt de Mnrokko-kwestie nog moeilijker, dan ze aanvankelijk scheen. Hoe zal 't nog tot een vredelievende en bevredigende oplossing komen Over DE DIPLOMATIEKE ONDER HANDELINGEN tusschen Duitschland en Frankrijk is nog weinig bekeijd. De Fransche mi nister van buitenlandsche zaken heeft laten verklaren, dat de meedeelLngen daaromtrent in de pers op gccii ulfi- cieele gegevens berusten. Veel waar de moet er dus niet aan toegekend worden. DE AVONTUREN VAN SPANJE duren blijkbaar voort. Onder alle mo gelijke voorbehoud wordt nl. uit AI- kassar bericht, dat oen Fransch offi cier is gearresteerd en geslagen door een fepaanschen wachtpost. De offi cier zou daarna zijn beloedigd door den Spaanschen kolonel Sylvestre. al vorens in vrijheid te zijn gesteld. Spanje spoelt wel een gevaarlijk Zonder strijd zal 11 De berichten over EEN CONTRA-REVOLUTIE IN PERZI6. worden bevestigd. Uit Astrabad wordt geseind Rei zigers, me nier uit Umisjalr zijn te ruggekeerd, deelen ineüe, Uut ae ©x- bjun, MoüummeU AH. xi^n legerplaats neen opgeslagen op io K..w. vuu uezo stad. Morgen, dus heden, zal nij zien voor de poorten van de stad verwo nen. De oud-Sjah schijnt te wachten op hulptroepen, die reeus bij Sari staan. Hij houdt zich vourioopig bezig met het organiseeren van de loerkmenen- troepen, die met het uur talrijker worden en van uiie kanten toesla oo- men. De toevloed van inwoners uit Astrabad wordt ook voortdurend grooter. In een buitengewone zitting heeft het Perzische Parlement aan het mi nisterie volmacht gegeven om, zoodra het noodig mocht zijn. over Teheran en liet heele land den staat van beleg af te kondigen. De Regent, de Sipadar en het hoofd der politie hielden een langdurige conferentie, waarin beslo ten werd aan den nieuwen Sjah trouw te blijven. Men zal waarschijnlijk met de troe pen tegen den ex-Sjah optrekken. De vraag is Zal de regeering eens gezind en standvastig blijven en met voldoende troepen en middelen tegen de verbonden Koerden, Toerkmenen en andere aanhangers van den oud- Sjah optreden? Er komen nog eenige bijzonderhe den over de reis van Mohammed All. De oud-Sjah zou gereisd hebben tot Bakoe met een valschen baard en een valsch paspoort, onder den Turk- schen schuilnaam Holil Bagdadi. Te Bakoe zou hij zich ingescheept hebben aan boord van het Russische stoom schip Christopheros, dat hein naar Goemesjton bracht De gezagvoerder van het stoomschip zou 100 roebel ont vangen hebben om den vreemdsoorti- gen Turk op genoomde plaats, welke het schip anders nooit aandoet, aan land te zetten. Er schijnt nog altijd OORLOGSGEVAAR TUSSCHEN TUR KIJE EN MONTENEGRO te dreigen. Aan het Turksche ministe rie van oorlog worden dan ook Kroo- to voorzorgsmaatregelen getroffen. Een hooggeplaatst officier verklaarde: ,,A1 komt er nu ook, zooals te hopen is, geen oorlog met Montenegro of andere Balkanstaten, Turkije moet toch op iedere mogelijkheid gewapend zijn. Turkije heeft trouwe soldaten ge noeg, zoodat het den oorlog met be boet t te vreezen." De studenten in de medicijnen in Turkije hebben een vereemging ge vormd om. xngevul van een oorlog met Montenegro, vrijwillig aan Turksche zijde als geneeskundigen dienst te ne men. 't Turksche volk schijnt dus ook oorlogszuchtig te worden. W elk heil ziet 't daarin? UIT ALBANIë. Albaneesche benden hebben op- n.euw aanvallen beproefd tegen Ko- ritza en Argyrokastro. Zij zijn terug geslagen. Over DE GRONDWETCRISIS IN ENGELAND wordt gemeld, dat op een vergade ring van Hoogerhuos-leden, beboeren de tol de oppositie, een brief is voor gelezen van den maiister-pres.üent Asquutbj geadresseerd aan Balfour, den voorman der .Unionisten. De leidsman van het ministerie deelt in dezen bnef niede, dat hij het rechtvaardig en hoffelijk acht, Bal- four te laten weten, dal de regeer, ng gedwongen is, het Lagerhuus te ver- j zoeken, de amendementen, die het lloogerliuis op de vetowet heeft aan gebracht, niet aan te nemen. l>e regeering zal, zoo noodig, den Ko- nmg aanraden, gebruik ie maken van Zijn prerogatief, ten ernde er voor to zorgen, dat de vetowet ook wordt afgekondigd. De Koning beeft te ken nen gegeven, dat hij het als zijn plicht beschouwt, volgens dezen "raad te handelen. De vergadering is uiteengegaan, zonder tot een beslissing te zijn ge komen. Nu weten de Lords waar ze zich aan te houden hebbenl ARBITRAGE. Donderdag werd in het Lagerhuis aan sir Edward Grey de \raag ge steld. of hem iets bekend was van onderhandelingen tusschen de Ver- eenigde Staten en Frankrijk over een arbitrage-verdrag, en of onderhande lingen, roet gelijke strekking, tusschen Engeland en Frankrijk werden ge voerd. Sir Edward zei, wat het eerste deel der vraag betrof, geen mededeelin- g«n te kunnen doen over onderhan delingen, waarbij Engeland niet be trokken is. Wat liet tweede deel der vraag betreft, gaf hij te kennen, dat het antwoord ontkennend luidt. Wij merken op, dat volgens de Sun van New-York het tot stand komen van een arbitrage verdrag tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten reeds zoo goed als verzekerd is. Amsterdamsche Kout XII. De gemeen tealaadsverkiezjiiig. Unie-liberalen en Vrijzinnig- Democraten gaan gezamenlijk op buit uit, doch de Socialisten loopen er mee hoen. De sta- .king. De Nur-Politici hebben liet bij de Amsterdam sc lie raadsverkiezingen gewonnen. Met een kiesrecht, dat voor het platteland-veel meer op al gemeen kiesrecht gelijkt, dan voor de steden, heeft de Coalitie der kerke lijke partijen in '6 lands vergaderzaal een krachtige meerderheid. Wat is er tegen, hebben de toonaangev ende Amsterdamsche liberalen ditmaal ge redeneerd, dat we in de groote ste den, waar de meerderheid ongetwij feld links is, ook een zoo krachtig mogelijk liberaal stedelijk bewind krijgen? Heel consequent heeft de liberale i partij echter niet geliandeld. lnder- j tijd heeft ze medegeholpen om den I anti-revolutionnair, inr. De Vries, aan het hoofd te plaatsen van de afdee- j ling onderwijs. Niet, dat men zoo zeer een anti-revolutionnair als wet houder van onderwijs begeerde, doch I men was bevreesd, door den vrijzin-1 nig-democraat Ketelaar de theorieën lin practijk te zien brengen, door de- zen als bestuurslid van den Bond van Neder ianoscbe Under wijzers verkon- iligd. Ln andere ernstige candidaten voor bet wethouderscnap waren er destijds i met, want die er waren toen wilden I mets van hei eervoile maar moeilijke baantje weten! ZoOais Saiuiné ais beiooning voor huai- dansen aan Hérodes liet hoofd vroeg van Johannes a en Dooper, zoo eischte de vrijzinnig-democratische partij het lioofd van wethouder S. de Vries, ais loon voor het bondgenoot schap tusschen vrij zinnig-democraten en liberalen. Eu de liberalen, die eerst rnr. De Vries hielpen kiezen, verloo chenden hem nu en kozen of althans vonden goed ,dut zijn val als inzet vcor den vekiezingssirijd diende. Nu kan men het als vrijzinnige niet ge- wanscht vinden, dat met de leiding van het openbaar onderwijs is belast een anti-revolutionnair. Soit! Dat is een standpunt! Doch nimmer kan in het huidige geval, worden beweerd, dat de wethouder als zoodanig grove misslagen begiug of ernstig vat op zien gal Dat degenen, die hem eerst steunden hem qu laten vallen, ligt niet aan den man zelf. doch alleen aan de ongestadigheid der politiek. Consequent waren alleen zij, die nooit rnr. De Vries als wethouder be geerd hadden Het zijn geen mooie maanden, die van het electorale kwartaal, geen „high season of mind and character!" De vrijzinnig-democraten hadden in district VII gesteld den geneesheer dr. G. Bellaar Spruyt, voorzitter van de commissie van Toezicht op hel Middelbaar Onderwijs. Deze raakte geducht slaags met den anti-revolu- tionnairen wethouder. En dat de wet houder van de beide strijders het ste vigst in den zadel bleek te zitten valt niet te ontkennen. Vermoedelijk heeft die pennenstrijd dr. Bellaar Spruyt eenige tientallen stemmen gekost juist genoeg om bij de herstemming te sneuvelen, tegen het aftredende ka tholieke raadslid dr. Nuyens. Toch zal mr. De Vries als wethouder daar mede niet gered zijn. Het veldwimten van de socialisten eenerzijds, doch vooral de lust om de kerkelijke fractie to kortwieken dreef de vrijzinnig-democraten en unie: liberalen tot elkander. Voor de min derheden, meende men, zou het er nu slecht uitzien. De. toeleg is echter slechts ten dee- la gelukt. Wel ziin drie rechtsche le den, (de heeren Jlendrix. Douwes en Harmsen) niet herkozen, doch een drietal socialisten komt de roode frac tie (reeds bestaande uit negen man), nog versterken. De Unie-Liberalen trekken met de Vrijzinnig-Democraten op buit uit. Door links is werkelijk buit gemaakt, .doch de socialisten gaan er mee strij ken. De unie-liberalen behouden hun aantal zetels: ze verloren nl. die van den heer Kehren in V. doch wonnen die van mr. Van Os in I. De vrijzin nig-democraten verloren een zetel (die van den wethouder Van den Bergh, doch wonnen dien van den heer Abra hams. Verloren is echter de zetel van den „Wilde", den heer Simons, ter wijl de vrü-liberalen, samen werkend met de partijen der coalitie, een zetel wonnen (die van den heer Everwijn Lange. Het eenige resultaat door de link- sche combinatie behaald, is nu. dat ze zich met een sterk minderend aan tal stemmen zonder verlies handhaaft, terwijl de kerkelijke partijen met een toenemend aantal stemmen geduchte verliezen liiden. Vergelijken we nu kort de resulta ten der herstemming met die van de eerste stemming. In district I kreeg op 10 Juli het aftredend R. K. raads lid Hendrix, een man die zijn plaats waard was en die geheel en al sneu velt door politiek. 1082 stemmen. Dit cijfer stee™ Donderdag nog tot 1287. Daarentegen gingen de 33/ stemmen van den socialist Kupers over op den liberaal mr. Vuu us, die aanvunaelijk reeds 9oo stemmen verwierf en nu Steeg tot 1526. In 11 steeg het aantal stemmen van den anti-revolutioiinairen vakvereeni- gmgsman Douwes nog zeer aanzien lijk nl. van 852 tot 1280. De 453 stem men van den vrijzinnig-democraat Yiskes gmgeu echter over op den so cialist Vlieger, die tiet braent tot 1461, en het harde werken van rechts voor Douwes baatte niet meer. Merkwaardig is het resultaat in IV, Mr. Asscher, een uitnemend juridisch specialiteit in den Raad, werd bij eer stemming herkozen. Jaoobus Polak, een zeer rezien apotheker die onlangs imlll, waarvoor hij vele jaren zitting trad werd uitgeworpen, moest tot ve ler verwondering thans in herstem ming komen tegen een S .D. A. P- baby fKleerekoper). En ziet Polak steeg 200. Kleereko- per nog 400 stemmen en beiden brach ten het tot 1249. De heer Polak dankt nu het behoud van zijn zetel slechts aan zijn meerder-jarigbeid! In V is moeilijk na te gaan waar de 1376 stemmen van den Oud-Libe raal en de 1700 van den Vrijzinnig- Democraat zijn gebleven (die reeds bij eerste stemming afvielen). De so- clialust Dekker steeg v&n 2400 tot 3500. de anti-revolutionair Ruys (aftre dend) van 2200 tot 4000. In VI waren reeds bij eerste stem ming gekozen de candidateu, geza menlijk gesteld door de Rechtsche Coalitie en Vrij-Liberalen, het aftre dende Anti-Revolutwonaire raadslid Posthumus Meyjes en de Vrij-Libe- raal mr. Eve'rwijn Lange. In VII steeg Dr. Bellaar Spruyt (V.-D.) van 791 totl581, met behulp van een 500 roode stemmen; het af tredende Katholieke raadslid dr. Nuyens van 1391 tot 1613, en dezen bleef dus overwinnaar. VIII werd nu geheel gewonnen door de Vrijiz.-Democraten. De werkman-candidaat, het oud- Kamerlid, Piet Nolting, werd herko zen en. zijn partijgenoot de arts Abrahams versloeg den door de ker kelijke partijen losgelaten heer Harm sen, die riiee'rmale'n buiten elk partij verband zijn stem uitbracht. De heer Abrahams steeg van 1042 tot 1651, daar een 500 socialisten hem bijvielen. De heeir Harmsen, door een groep kiezers gesteld, steeg nog 200 stemmen. Het uitgestrekte district IX, dat met 19879 k;ezers slechts één afge vaardigde kiest (in de Tweede Kamer vertegenwoordigd door Vliegen) koos diens partijgenoot Smit mèt 6608 te gen 5778 op den Anti-Revolutionair Bijlevèld. De 2000 L:beraie stemmen zijn over beide candidaten verdeeld; de vraag is maar in welke verhou ding! De Anti-Revolutionair steeg 2100, de socialist 900 stemmen, en een conclusie is moeilijk te trekken. Van de staking is niet veel nieuws te melde u. De berichten in de bladen over het geregeld vertrek van sche pen hehben, naar wij vernemen, m hoofdzaak slechts betrekking op de geregelde stoombooU erb aicLngen. Van de vrachtschepen blijven de meeste ongelost. De patroons walen echter blijkbaar, ai kost het ook zwa re offers, thans eens doorzetten. De solidariteatsstakiiig van de schuitenvoerders, die slecht georgani seerd waren, is na een week reeds ge- c.nd.gd. Het was een impulsief anarchis tisch avontuur, zonder eischen om honger loon en geheel zonder sys teem, kortom van Let type staak- maar-raak-systeem. De lieden verkla ren te hebben gestaakt... uit vrees, en IrcüiLLb i ON 49) lnj raadde, dat Ravenscar hem zou binnenroepen om de waarheid te bevestigen, en daar had hij geen lust in. Hij had alles gehoord wat hij weten wilde had veel meer gezien, dan waarvan hij had durven droo- men, toen hij naar de Pnory toe ging. Zijn plan do campagne, dut eerst zoo vaag en weinig beslist ge weest was, was nu overgegaan in een vast plan. Hij verlangde niet meer naar een particulier onderhoud niet Lord Monksilver. Hij zou daar wel op een andere wijze mee klaar komen. Over zijn schouder kijkend, terwijl hij zich dwars het park door weg- spoedde, merkte hij op dat er geen Eoging gedaan werd hem te volgen en ij Lord Monksilver terug te bren gen. Maar toch liep hij nog zoo snel mogelijk en bleef hij geen ©ogenblik staan, totdat hij den weg was over gestoken en de poort van het huis der familie VVenslade bhinenging. Hij behoefde het huis niet binnen te gaan, want Yvonne Wenslade kwam langs de ojirijlaan naar hem toe. Het meisje zag or overspannen uit van do onzekerheid, die haar om gaf, en uitte een kreet van verbazing op het gezicht van den ademloozon, ouden man. Ik heb u niet aardig behandeld, riep zij uit, toen zij vlak bij elkaar waren. Ik geloof, dat u toch nog iets heeft uitgevonden. O, Mr. Crowe, wat is het Vrijspraak voor uw broeder, juffrouw, en de inhechtenisstelhng van den moordenaar, als u mij zon der vragen wil helpen en doen zoo als ik zeg, zei Elisha. Heeft u Phyllis gevonden? Heeft zij aangevuld, wat u meendu in de studeerkamer ontdekt te hebben Een pijnlijke trek verscheen op het gelaat van Elisha, toen hij bedacht, dat dit belangrijk© punt nog altijd een geheim was dat als Phyllis Vaughan in gevaar was geweest, zij in nog grooter gevaar was, na de ontdekking die hij nu had gedaan. Maar voor zoo'n vage veronderstel ling kon hij geen onschuldig man laten hangen. Neen, helaas niet, ik heb niets gehoord omtrent Miss Vaughan. maar van een anderen kant is er Iets ontsluierd, antwoordde hij Mag ik veronderstellen, dat uw oom alles Ln het werk zou willen stellen, om zijn neef en eenig overblijvenden erfgenaam van alle schuld vrij te I pleiten zelfs al zou het hemzelf I groote onaangenaamheden bezorgen Yvonne stak haar mooie lipjes met een eigenaardige beweging vooruit. Mijn oom houdt niet van onaan genaamheden, zei ze. Maar om onzen lieveling Dick vrij te krijgen, zou hij heel wat doen. Ik sprak hem dien dag, toen Mr. Ravenscar naar Londen was, en hij voelde zich diep ellendig. Hij scheen zichzelf op een of andere manior verwijten te doen over al het verdriet, maar ik begreep er niets van, waarom. Ik wel, zei Elisha veelbeteeke- nend. Maar dat doet er nu niet toe. De taak, die ik u op wil leggen, Miss Yvonne, is om vandaag weer toegang te krijgen bij uw oom, en, als het noodig blijkt te zijn, ooit morgen tijdens de terechtzitting. U moet hem alleen zien te spreken, en hem vertellen, dat hij zijn neef kan redden en den waren schuldige aan de politie overleveren, als hij u de rol zilverkleurig lint geeft, dat hij van morgen uit de lade van de schrijfta fel van Mr. Ravenscar nam. Zeg hem, dat een detective gezien heeft, dat hij het wegnam. Dat is niet ver van de waarheid. Als u die rol lint is machtig geworden, breng haar mij dan onverwijld. Moet hij mij de rol lint geven, die hij uit de lade van Ravenscar nam, herhaalde Yvonne langzaam. Daarna moet ik haar aan u bren gen. Heb ik dat goed begrepen Volkomen goed. Het beste is, dat u aan uw oom zegt, dat hij in geen geval tegenover Ravenscar erkennen moet, dat hij het lint wegnam, of hem or von op de hoogte brengen, dat hij het niet meer bezit, ofschoon het mij heel onwaarschijnlijk voor komt, dat hij een van beide doen Ik zal uw instructie uitvoeren, Mr. Crowe, al zou ik Mr. Ravenscar Ln een kamer moeten opsluiten, ter wijl ik naar mijn oom toe ga, zei Yvoime, terwijl haar witte tanden zich vost opeenklemden. Het zou beter zijn dat te doen, dan hem heelemaal niet te spreken te krijgen, ofschoon een beetje diplo matie voel verkieslijker zijn zou, antwoordde Elisha. Ik meen, dat u mij verteld heeft, dat de bottelier, Mr. Domimck, niot op den secretaris gesteld is Natuurlijk I Dominick zal mij helpen. zei het meisje, in haar handen klappend. Het is nu geen tijd om over kleinigheden te tobben. Ik zal Item onder een of ander voor wendsel verzoeken, dadelijk hier te komen en alles met hem bespreken. Dan behoef ik niet naar de Priory te gaan om mijn oom op te zoeken als de kust vrij is. Veel succes, zei Elisha ern stig, terwijl hij heenging. Ofschoon te betwijfelen viel. of zij hem hoorde. want zij was al halverwege de laan op weg naai- huis. HOOFDSTUK XXI. Spoken op het Rif. Do avond vóór de terechtzitting van Dick Wenslade was de gelagkamer van liet „W apen van Beacon Aud- ley" overvol van klanten, die de kan sen van den gevangene bespraken. l)e lucht was zwaar van tabaksrook on de geurtjes van bier en spiritualiën. De lage zoldering der kamer reson- neerde een geroezemoes van stem men, die nu eons tot luide verzeke ringen, dan weer tot vertrouwelijk gefluister oversloegen. In één hoek van do gelagkamer hield Michael Standlsh, omringd van een groep luisteraars, een welspre kende speech over oen voorteeken. dat stellig betrekking had op het re sultaat van de terechtzitting. Hij had er de laatste avonden al eenige ma len op gezinspeeld en ofschoon ge woonlijk geen praatziek meusch, was hij dezen avond mot zóó'n heftigheid aan 't betoogen, dat men bom er van verdacht, een glaasje te veel ge dronken te hebben. Dio vordonking was totaal ongegrond, want do reus achtige visseher was nooit een drin ker en dezen avond was hij al bij zonder matig geweest De spoken zijn weer op het rif gezien, zei hij met grooten nadruk tot zijn toehoorders. lk durf mijn netten daar in den omtrek met uit gooien. Ik vermoed, dat de geesten onrustig zijn, omdat zij weten, dat deze jonge kerel moet hangen tot hij dood is. Het verbaast mij, dat je ooit vlak bij liet rif heb durven gaan, Stan- diah, zei een grijsharige schoen- 1 upper. Sinds den tijd, dat ik uog oen jongen was, hebben de geesten telkens hun aanwezigheid laten mer ken. En het was altijd een kwaad voorteeken. Dat heb ik jelui ook al gezegd, antwoordde Michael. Het Doo- denrif is altijd een gevaarlijke plaats, en het zou voor Beacon Audley een goed ding zijn, als het voor altijd verdween. Het was een harde zaak, dat arme nienschen in de omgeving -.an zoo'n gevaarlijke plok hun dage lijksch brood moesten verdienen. Toen ik er twee nachten geleden met mijn boot langs ging, hoorde ik ze jamme ren als verloren zielen, en er lag een soort van blauwe flikkering over den ouden vuurtoren die den vorm van een galg luid. Ik ben van plande ruïne wat nil den weg te blijven, tot die spoken tof rust zijn gekomen. Standisb, een woordje, zei de een k^'roe stem. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9