NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 29o Jaargang. No. 3615 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 24 JTJLI 1911 E HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: W Van 1—5 reêe,s 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Geïllustreerd Zomlagsblad, 'voor Haarlem' 037H Redac,ic en administratie: GrOOte Hontstraat 53. D B de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot da plaatsing van advertentiên en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht ALWEER WAT IN MAROKKO 1 In dat ongelukkige Marokko heeft lich wederom een voorval voorge daan. dat aanleiding geeft tot nieu we wrijving. De Fransche luitenant Thirier was op weg naar de slad Alkassar, en kwam bij de doorwaadbare plaats Laekdos een troep Marokkaansche soldaten tegen, die uit het leger van den sultan gedeserteerd waren. Zij droegen nog de uniform van de troe pen van het Magzen. Luitenant Thi rier, die in uniform was. te paard ge zeten en blijkbaar ongewapend, vroeg hun naar hun register. Toen de sol daten weigerden dit te toonen, greep de officier de roode muts van een hunner, die zich niet verzette. De of ficier reed verder, maar nog nauwe lijks had hij eenige schreden afge legd, of de Marokkanen vielen op hem aan, grepen hem bij de keel en Bloegen hem met hun toornen. Luite nant Thirier gaf den sergeant, die hem bij de keel hield, een slag in het gozicht. Inmiddels kwamen tal van Spaanscho ruiters aangereden, met de getrokken sabel in de hand, die Thirier sloegen en trachtten hem uit den zadel te werpen. Luitenant Thirier wist zich de aan vallers van het lijf te houden. Infan teristen kwamen aangesneld met de bujonet 'op het geweer, die zij op de borst van den luitenant zetten, ter wijl de Marokkanen hun toe schreeuwden, dat schieten moes ten. Toon luitenant Thirier getrolfen was, verzocht hij den Spaanschen officier een eind te maken aan het tooneel. Deze kwam toen tusschenbei- ïio, maar hij moest met geweld te werk gaan en met zijn sabel de opge wonden mannen dreigen. Luitenant Thirier werd op zijn verzoek naar het Spaansche kamp geleid; de Spaansche officier verzocht hem af te stijgen en in zijn tent te komen en zonuer hem tijd te laten tol spreken, verweet hij hem zijne vijandige gezindheid jegens de Span jaarden en zijn aanval op de solda ten, die tot de Spaansche troepen be hoorden. Luitenant Thirier antwoordde met het verzoek, dat kolonel Sylvestre den officier zou ondervragen, die bij bet voorval tegenwoordig geweest was. Dit geschiedde de ondervraging had in het Spnansch plaats, waarop ko lonel Sylvestre aan Thirier zeide, dat ii ij heen kon gaan an, zoo hij het verlangde, het geleide van eenige of- cieren kon krijgen. Waarvoor luite nant Thirier bedankte. Kolonel Sylvestre heeft Donderdag aan den Fransclien consulairen agent geschreven, dat hij het gebeurde, dat te zijnor kennis gekomen was, be treurde. In zijn brief zegt hij gij liadt bovendien geen beieekems aan deze feilen gehecht en ik heb er voor gezorgd, dat de aanstichters van den aanval, zoodra ze mij bekend waren, in ue gevangenis gezet zijn. uil is de Frauscne lezing van het geval, de hpaanscne wijkt daarvan ai en geelt aan luitenant lhirier de Bonuld. luen Tliirier een troep bereden askali's op zich al zag komen, trok hij zijn revolver en beval den troep, halt te houden, fie korporaal wikte ïtnrier arresteeren, om iiem te vra gen, wat er aan de hand was. Zon der eenige verdere verklaring gaf Thirier den korporaal een oorvijg. Een Spaansche wachtpost, die het voorval aaugezien had, beval Thirier te blijven staan. Zelf ging hij echter weg. Juist toen do wachtpost hem tegen wou houden, verscheen eene afdeeling ruiterij. De officier hiervan noodigde den Fransclien luitenant be leefd uit, overste Sylvestre op te zoo ken om hem de zaak te verklaren. Toen hij mijn tent binnentrad, zegt Sylvestre, waren zijn bewegingen en zijn luid geroep, dat door mijn offi cieren gehoord werd, aanleiding om hem te verzoeken, om daarmee op te houden en mij de toedracht uiteen te zetten. Verder zegt Sylvestre nog De hou ding van dezen officier, die den schildwacht van een bevriende natie slecht behancTeld heeft, toont aan, dat deze aangelegenheid buitenge woon ernstig is. Overste Sylvestre beklaagt zich voor het overige ook nog over andere gevallen, waarin deze Fransche offi cier onbehoorlijk optrad. Zooals men ziet, elk legt het in zijn eigen voordeel uit. Wederom een aardig zaakje voor de diplomaten van de op-elkaar-zoo-naijverige Fhan- schen en Spanjaarden. WAT DUITSCHLAND WIL. Duitschland eischt nu, aldus de „Times", de Afrikaansche kust tus- sehen Safi en Agudlr. Frankrijk neemt daarmee geen genoegen, en Engeland ook al niet, hetgeen uit de straks-meegedeelde rede van Lloyd George blijkt. De derde deelgenoot in hot Marok kaansche avontuur is Duitschland. Duitschland is ook in liet Ariknan- sche land de tegenpartij van Frank rijk. En Engeland moet nu weer tegen Duitschland stelling genomen heb ben. De Engelsche bladen leiden dit namelijk af uit een redevoering, die Lloyd George beeft gehouden in het Mansion House te Londen, aan een feestmaal voor bankiers en koop lieden. in antwoord op den dronk op den voorspoed van de schatkist, zeide Lloyd George, dat de vrede do corsto voorwaarde ls voor welvaart, rnaar, vervolgde hij, het komt er op aan, dat Engeland, wat er ook gebeure, haar rang en aanzien onder de groo- to mogendheden handhaaft. Indien ons een toestand werd opgedrongen, waarin de vrede alleen te bewaren zou zijn door het prijsgeven van de groote en weldadige positie, die Enge land door eeuwen van heldhaftigheid en groote daden verworven heeft, en als het zich liet behandelen, wanneer het in zijn belangen werkelijk weid te kort gedaan, alsof liet niet in tel was In de beraadslagingen der vol ken, don, zeide hij met nadruk, zal een vrede, tot dien prijs bewaard, eene vernedering zijn, die ondraag lijk is voor een groot land als het onze. De bladen houden deze redevoering voor een waarschuwing voor Duitsch land in de Marokkaansche zaak. „Daily Chronicle" laat uitkomen, dat deze passage met nadruk werd voor gelezen van het papier en dat men het moet beschouwen als de meening van het kabinet, dat Vrijdag zitting heeft gehouden. Do gewezen sjah van PERZlë, Mohammed Ali, schijnt te zullen slageu in ziju poging, om zich weer aan het hoofd der zaken te plaatsen. Zooals men weet, is hij naar Herzie teruggekeerd, zeer tot verrassing van de diplomaten der Europeosche hoven en tot ontsteltenis van de huidige regeering te Teheran. De grensplaatsen verklaren zioh voor den ouden sjah. Astirabad en Ivermansjah begroetten zijn verschij ning met gejuich. Mohammed Ali heelt daarover zelf uiige telegrafische mededeelingen gedaan aan een vriend in Weenen. Hij meldt, dat hij door de grens bevolking met buitengewone geest drift ontvangen is. Goed gediscipli neerde en uitgeruste ruiters drongen van alle kanten te zamen om onder hem te dienen. In Weensche diploma tieke kringen is men van meening, dat de onderneming van den ex-Sjah kans van slagen heeft. De Sjah heeft de Perzische regeering des te meer verrast, omdat men in Teheran het optrekken van zijn aanhangers wel uit Engeli, maar allerminst uit de richting van Astirabad verwachtte. Alles in aanmerking genomen, re kent men, dat* hij binnen ongeveer drie weken voor de poorten van Te heran zal verschijnen en op zijn weg daarheen langs den goeden kara vaanweg geen tegenstand zal onder vinden. Eerst voor Teheran wil en kan de regeering hare troepen te genover hem stellen om den beslissen- den slag te leveren. De regent hoopt, dat de Bachtyaren-stammen aan den oproep van hun, tot minister van oorlog benoemd, opperhoofd zullen voldoen en nog bijtijds ln Teheran zullen komen. De oude regeering heeft nu aan Engeland en Rusland hulp gevraagd. In een Buiten]andsche Overzicht, als dit weer, gemeenlijk vol van oorlogs berichtjes, is het prettig ook eens wat te kunnen vertellen van de vorderin gen van DE VREDESBEWEGING. President Taft heeft gisteren in de Virginiaansche stad Manassa daar over goede mededeelingen gedaan. Frankrijk heeft zich bereid verklaard rnet de Vereenigde Staten een arbi trageverdrag te sluiten, als reeds tusschen Engeland en Amerika be staat. Ook Duitschland, Italië en N ederland zouden bereid zijn, een dergelijk verdrag te sluiten. Ver der is men nog bezig met Japan. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. In de vacature-H. J. de Vries beve len B. en W. aan als teekenleeraar aan de H. B. S. met 5-jar. cursus de heeren J. J. Baueï te Sneek en G. M. Tamson te Enkhuizen; in de vacature- G. Kats ;teekenen en schoonschrijven) de heeren S. Klinkenberg te Brielle en B. L. Vries Wz. te Utrecht. In de vacature-W. Wijga aan de m. u. 1. o.school dragen B. en W voor de heeren J. A. J. Paulen, onder wijzer aan school 10 te Haarlem, S. Houtman, te Sch.edam en C. Yan Heen k hu.zen te Heemstede. Het bestuur- der Christ. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte verzocht afwijking van art. 7 der Bouwverordening voor een nieuw patientengebouw aan de Meesterlottelaan. B. en W. hebben daartegen geen be zwaar en stellen daarom voor de ge vraagde afwijking te verleenen. B. en W. adviseeren afwijzend te besch.kken op een andermaal gedaan verzoek van mej. A. P. G. Romïjn, eervol ontslagen onderwijzeres aan de bewaarschool in de Jansstraat, om haar wachtgeld toe te kennen. De heer W. Wijga, verzoekt ontslag met 1 September, als onderwijzer aan de m. u. 1. o.-school no. 1, wegen3 zijn benoeming aan de Middelbare Handelsschool te Zwolle. De Vereen, tegen het mishandelen van dieren, voor Haarlem en Om streken vestigt de aandacht van den Raad op de geringe ruimte op de Botermarkt, waar in Maart tot Juli den drukken lijd, meermalen ruim honderd nuchtere kalveren op enkele vlerk, meters oppervlakte worden op gestapeld. B. en W. achten het nu wenschelijk om de Maandagsche markt te doen houden op Woensdag op de Oude Groenmarkt, gelijk adressante ver zoekt. B. en W. stellen voor het salaris van den adjunct-d.recteur van Open bare Werken vast te stellen op f 2700 tot f 3500, daar do tegenwoordige re geling te veel kans geeft op wissel.ng, wat niet in liet belaag van den gere- gelden gang van zaken is. De heer D. lluoiider Wz. geniet thans eén wedde van f 2750. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 20 Juli 1911, des namiddags te 1 1/2 uur, in de Statenzaal (TTinsenhof). De volgende zaken zuilen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift onderwijzer school No. 9, om eei-vol <intslag. ld. hi. school voor m. u. L o., No. 1, idem. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inkomende leden. 3. Schrijven B. en W. resumtie be sluit d.d. 28 Juni 1911 No. 11. 4. Voorstel id. vaststelling slaat lot beschikking op den post „unvoorzie- ne uitgaven dienst 1911, met ad vies Commissie van Bijstand in net be neer (lei- gtmeenve-finoncien. 5. 1<L wl. goedkeuring rekening en verantwoording huiszittende armen en Stads armen- en zieaeunuis, dienst 1910. b. Id. id. id. begrootlng huiszitten de armen en Siaus armen- en zie- keuhuis, dienst 1912. 7. Id. id. wijzrguig vorordening, re gelende den rang, iiet getal en ue be zoldiging der ambtenaren bij den dienst vuil upenbare Werken. 8. ld. id. verzoekschrili Vereeni- ging voor vakopleiding in het klee- dermakersbedrijf, om subsidie. 9. ld. id. verzoekschrift inej. A. P. G. Romijn, in zake wachtgeld. 10. ld. id. vuststellmg tarief ge bruik berm Spaarndainschen Weg voor opslagplaats. 11. ld. ut. vergunning hebben uit gangen naar den Spaarndamschen Weg aan S. W. N. Arntz. 12. id. id. aanvaarding van eene strook grond aan den Wagenweg. 13. Id. id. verhuring oppervlakte water van het Noorder Buiten Spaar- 14. Id. id, verleenen vergunning maken aanlegsteiger in het Noorder Buiten Spaarne. 15. Id. id. verhuring landerijen bij ,,'t Huis ter Spijt' 16. Id. id. verzoekschrift eervol ontslagen voormau-bloemist J. van j Deventer. I 17. ld. id. id. bestuur Christ. Ver- eeniging verpleging lijders aan val lende ziekte, afwijking art. 7, la, der Bo u w verordening. 18. Id. Commissie art. 166 gemeen tewet, \erzoekschrift Vereeniging te- Igen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, houden markt oor nuchtere kalveren, j 19. Aanbeveling B. en W. benoe- "ming leerares teekenen Meisjesschool M. U. 20. ld. id. id. 2 leeraren H. B. S. met 5-jarigen cursus, j 21. Voorstel id. benoeming onder wijzend peisoneel Avondschool voor Handelsonderwijs, v3Öl- den cursus 1911—1912 I 22. Voordracht id, benoeming twee onderwijzers aan de Opleidingsschool voor jongens en meisjes. 23. ld. id. id. ouderwijzer school voor m. a 1. o. No. 1. 24. Aanbeveling Commissie van Toezicht Museum benoeming lid. 25. Benoeming Stembureau verkie zing Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Aan de Haarlemscho Huishoud- en Industrieschool werden de volgende diploma's en getuigschriften uitge reikt Diploma costuunuiaaien aan J. Hartel, A. Kolk, J. Zuydland, C. PJülleman, W. Edelyn, A. Hamers, G. van Zanten, A. Stringer, Fr. Schirneck, M. Angenenl. Diploma Lingerie aan G. brander. Diploma Dienstbode aan S. waard. Getuigschrift hulp in de huishou ding, mej. A. de Bock. Getuigschrift costnoinnaaien aan J Angenent, J. v. d. Schans. Getuigschrift na afloop 3-jarigen M. van Andel, J. Uilenburg, Hil- Zeg- Getuigschrift avondnaaien aan J. Schuiteklopper. In den loop van het leerjaar 1910 1911 werden nog de volgende diplo ma's en getuigschriften uitgereikt Dij) lom a Kinderjuffrouw liessel- scliade) aan C. ten Boom, R. Dijk stra, A. Nieinöller. Acte Nuttige Handwerken B. de Vries, S. van Waard, C. Hazonkamp, J Gerla. Acte Fraaie Handwerken J. Luitingh, M. Schuring, C. Heu vel, E. Franck, B. van den Heuvel Reynders. Diploma voor het maken van Brus- eelsche kant S. Riese, J. v. Gelder, N. Max. Getuigschrift avondnaaien aan E. v. d. Ham, C. Ophuizeu, A. v. d. Water, A. van Donseiaar, A. Beii- schmidt. EEN HULDE AAN DEN HEER P. H. v. d. LEï. De inspecteur van liet onderwijs schrijft in zijn verslag o.a.: De grondlegger van liet eigenlijk onderwijs in keiims der natuur op onze lagere scholen is de directeur der Haarlemmer kweekschool, de heer P. H. van der Ley. Deze verklaring doet met te kort aan de verdiensten van anderen, onder wie ik slechts noem den heer H. Heukeis, gedu rende verscheidene jaren onderwijzer in dit vak aan de gemeen te-kweck- school te Amsterdam en de districts schoolopzieners dr. J. H. Jeiines en P. Ie Grand, de laatste zeif leerling van den heer Van der Ley. Bij niyn optreden als inspecteur werd ik spoe dig getroffen door het groote verschil bij liet onderwijzersexamen in dit vak tusschen Noordholland en de andere drie provinciën mijner mspec- tie; en weldra bleek mij ook. dat, als men goed onderwijs bijwoonde in kennis der natuur op eene lagere school, men gemeenlijk te doen had met een oud-kweekelms der Haar lemmer schooL Zoo ben ik er dan lot gekomen om processen-verbaal van U Amsterdam afgenomen akte-examens in de kennis der natuur, welke ik dankte aan de zorgen van wijlen dr. E. van de Ven, destijds schoolopzie ner in het arrondissement Haarlem, ter kennis te brengen van de districts school opzieners in de andere pro vinciën, om gaandeweg te strekker als leiddraad bij de examens aldaar ONS TEEKENONDERW IJS. Aan het verslag van den mspe>- teur van 't L. O. is ontleend: lu de groote gemeenten Haarleu en Zaandam staat het teekenonder- wijs op een hoog peil. Vooral ui de eerstgenoemde gemeente, waar 4C van de 1-44 onderwijzers, dus 32 pi f., in het bezit zijn van de akte vooi handteekenen, en deze dus den durl hebben hunne vleugels wijder uit te slatin, wordt niet zelden zoowel bij liet plaat- als bij het natuurteekener zeer goed werk geleverd. Behalve te Haarlem doen zich liiei en daar in mijn district ook spora discn de gevolgen van ue Ainoieicluiii sche reloim-buwegitig gevoelen. In verband met net bovenstaand* vcidieiit nog afzonderlijke vermel ding liet leekenoiiderwijs uau.de H ij Ksléerschool te Haarlem, waar hel Wordt gegeven overeenkomstig d« methode van het houkl der schooi J. VV. Sevenhuysen „Begrijp, wat Gij teekent'welke, hoewel reeds iu üei jaar 1896 verschenen, reeds veel be- vat, van hetgeen de Anisierüamsch* hervormers thans wenschen, en waai goede resultaten in dit vak worden bereikt. ALGEMEEN KIESRECHT. Op Zondag 6 Aug. zal de Zuansche Bestuurdersbond een Openluchtmee- ting houden voor het Alg Kiesrecht, voorafgegaan door een optocht mei muziek. De afd. Haarlem S. D. A. P zal bij genoegzame deelneming een boot tocht organiseeren naar Zaandam. Eveneens besloot het Haarl. Arb. Secretariaat zich te doen vertegen woordigen op de meeting. Muziek in den Hout. Het programma voor de muziek uitvoering in den Hout, op Woens dag 26 Juli, des avonds te acht uur, luidt als volgt 1. Pomp and Circumstance Militurj March, Elgar. 2. Ouverture Charles VI, Hulêvy. 3. Einzug der Goiter in VYalhall, a d. musikdrama Das Rheingold, Wag 4. Grande Fantaisie de 1'opera L'Africaine, Meyerbeer. 5. Ouverture Stradella, Flotow. 6. a. La Lettre de Manon, b. Rè- porise a Manon, Gillet. 7. Freuet Euch des Lebens, Walzer, Strauss. 8. Die Rose von Schiras, Ballet Sui te, Eilenberg. Rosen W alzeiPolks Buds. Zephyr Gavotte. Gent.folie Ma zurka... i-iiUiuumON 60) Even binnen de deur van de gelag kamer stond Ravenscar, een cape losjes over zijn gekleed toilet gewor- C. Hij zag bleek en scheen heel s te zijn. Heel goedik kom dadelijk bij u, mijnheer, antwoordde Michael, zich uit de menigte losmakend, en naar buiten gaande, onder de nieuws gierige blikken van zijn kameraden vaii zooeven. Een of twee der mannen knip oogden tegen elkaar. De minnarij var. den secretaris van Lord Monksilver met de brutaio schoonheid van het voorgebergte was niet aan de babbel praatjes van het dorp ontsnapt. Buiten gekomen wendde Ravenscar zich tot Michael Standish, zijn stem was schor en gespannen van onder drukte woede. Idioot, die je bentsiste hij. Om nu juist vanavond te gaan drinken, nu alles er van afhangt, dat wij ons niet van onze zaken laten afleiden. Tenzij je er op gesteld bent je toekomst te vernietigen, doe je het verstandigst, om nu rechtdoor naar huis te gaan en te gaan slapen voordat er nog meer kwaad is ge sticht. in de duistere straat konden de beide mauaeu eikaars gelaatstrekken met onderscheiden, maar de muzi kale lacli van Michael, evenals zijn goed humeur na deze bestraffing, be wezen genoeg, dat Ravenscar zich in zijn toestand vergist liod. Och, mijnbeer, wat scheelt er aau antwoordde de visscher. Niet meer dan twee glazen ale zijn in drie uur over mijn lippen gegaan. Ik bon zoo nuchter als de rechter, die morgen den jongen Wenslade aan de galg zal brengen. Zeker heeft iemand u nonsens verteld en bij den neus gehad. Je schijnt werkelijk volkomen in orde te zijn, stemde Ravenscar knorrig toe. Maar in dat geval is je gedrag des te onbegrijpelijker. Do- ininick, de bottelier aan de Priory, deelde mij moe, dat jij half dronken in do lier berg zat en daar over Elia en mij zelf babbelde. Dat ik van plan was een dame van haar te maken, en dat jij nooit meer zoudt behoeven te werken. Neen maar, wat een leugens bromde de visscher. De man was zeker zelf dronken. Hij was een poos je geleden in de gelagkamer, maar ik heb in zijn tegenwoordigheid niet eeus den naam van Ella genoemd. Het is niet in mij opgekomen, Mr. Ravenscar. Maar die bottelier zal bet mij den eersten den besten keer be taald zetten. Ravenscar gaf niet dadelijk ant woord. Hij begreep liet met. Standish was zeker in bet minst niet onder den indruk van drank, en hij geloof de wat lnj over zijn stilzwijgendheid gezegd had. Hij kende immers den slimmen, vastberaden aard van zijn bondgenoot en wist dat babbelachtig heid over zijn eigen aangelegenheden niet tot zijn gebleken behoorde. Maar het was mogelijk, dat de valsch- heid van het verslag van Dominica bijna even verontrustend was als de waarheid als Dominick een motief had gehad om het hem over te bren gen. Snel het karakter van den botte lier overpeinzend, troostte hij zichzelf met de overpeinzing, dat het niet waarschijnlijk was, dat hij er een of ander doel mee had gehad. Hij was een oude, loslippige babbelaar, dien hij al verscheidene malen had be trapt, als hij zich aan den wijnvoor- raad van zijn meester te "oed deed. Waarschijnlijk moest zijn verhaal over het schandaal van Standish er aan worden toegeschreven, dat hij pas aan het diner gediend had en toen een extra glas port in de provi siekamer had gebruikt. Ik zal die zaak met Dominica wel uitmaken uls ik terug ben op de Priory, zei Ravenscar eindelijk. Het spijt mij, dal ik wat te haastig sprak, Standish, maai- ik sta van avond als liet ware op lieete kolen. Morgen be toekent, zooveel voor mij en voor jou. Alles in orde op het rif Volkomen, mijnheer. En is er niets van uitgelekt, dat je daar een gast hebt Totaal niets. Ik heb hun het oude verhaal over de spoken nog eens voorgezet, zoodat geen ziel in liet dorp verbaasd zal zijn over het eeu of ander, dat daar gezien of ge hoord zal worden, en geen hunner zou er op het oogenblik heen willen, al kon hij er een zak dollars mee ver dienen. Schiet je wat op met het meisje? vroeg Ravenscar zacht. Het antwoord van Michael ging vergezeld van een zijner melodische grijnslachjes. Kijkt mij zelfs niet aan, zeide hij. Maar dat zaJ wel komen op de brik of nog later. Alles is goed afge sproken met mijn kameraad, Nick Sharman, die pdroelein van Fowey naar Hamburg moet brengen. Hij zal den nacht na dezen achter het voorgeliergte liggen, klaar om ons mee te nemen. Het meisje moet mee, en als rij zich verzet en schreeuwt, zal het aan de geesten worden toege schreven. Daarna is er toch geen teruggaan meer mogelijk voor haar. ik verwed er wat onuer, dat zij zoo uil als een muis te Hamburg aan boord zal gaan van de Ainenkaaiiscne stoomboot. - Goed 1 riep Ravenscar uit. Ik zal zorgen, dat jo zonder uitstel bericht ontvangt omtrent liet resul taat van de terechtzitting, want je moét niet vergeten, dat je daden daarvan geheel afhankelijk moeten zijn. Ik verwacht hel niet, maar mocht er vrijspraak volgen, dan isde brik overbodig. Onze eenige veilig heid zon dan liggen in een goed ge bruik vau mijn kleine installatie on der in den ouden vuurtoren. Begrijp je dat goed? Dat begrijp ik, zei Michael op een toon, die duidelijk bewees, hoe een diep geworteld gevoel hem deed hopen, dat dit niet noodig zou zijn. Dan, zei Ravenscar, zich om draaiend om den heuvel te bestijgen, dan ga ik naar de Priory terug, om het met Dominick uit te vechten. Goedennacht, en ik vind het raad zaam, dat wij elkaar met weer ont moeten T ga je goed in Amerika. Ik zal zorgen, dat je geregeld geld krijgt en als de groote bom los komt, dan kun je op je aandeel rekenen. Maar hij werd weerhouden door een stevige, ofschoon niet onvrien delijke hand op zijn arm. - U zal toch royaal en eerlijk te genover Ella zijn, mijnheer, eu haul trouwen, als ik weg ben zeide Michael ernstig. O, maak je niet ongerust ovei Ella. lachte Ravenscar luchtig. - Voor haar zal zeker heel goed ge zorgd worden. HOOFDSTUK XXII. Een vermiste getuige. Er was geen zitplaats onbezet in het Gerechtshof te Wroxford, toen het verhoor van Dick W enslade be gon. Onnoodig is het, een tooneel ie beschrijven, dat bij de meeste men- schen bekend is en dat alleen in kleinigheden verschillen kan van andere tooneelen van dat soort. Als er iets was dat bij deze gelegenheid meer dan iets anders indruk op de toeschouwers maakte, dan was het de ernstige houding vol zelfvertrouwen van den jongen gevangene, toen hij in de bank der beschuldigden plaats nam. Bijna op luchthartigen toon be gon men hier en daar het woord „Onschuldig" te hooren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5