:ronaviucnt aeei te nemen. NauweiljKB wus hij 6 4 7 meter hoog, of het toestel kantelde en smakte ter aerde. Parte had de tegenwoordigheid van geest uit z'n toestel te springen en bleek ongedeerd te zijn. Védrines startte om 4.24. Uiterst snel wus hij weg en bereikte dadelijk een groote hoogte. Z'n manoeuvres waren secuur en tevens uiterst inte>- ressant. Een heel verschil met Blan- chet, die 4 min. later vertrok en wiens tweedekker verbazend schudde en overhelde, waardoor het publiek de angst om het hart sloeg. Gelukkig ging het na eenige seconden beter en hoo hooger hij kwam. des te stiller lag de tweedekker. Om 4,82 vertrok de Engelsche offi- ,cier Gammel, gevolgd door Aude- inurs, beiden met oen Blériot rnono- plaan. Valentino steeg op om 4.40 en verdween ook dadelijk iu de goede richting. Volgde Gordon England, die herhaaldelijk trachtte weg te komen, hetgeen hem niet gelukken mocht, waarna hij ten slotte den strijd opgaf. Pizcy startte om 4.52, Piston 4.57, bei den met een Bristol tweedekker. Cody vertrok daarnahij scheen met z'n biplaan van eigen maaksel in moei lijkheden te vork.eeren. Hamel vertrok om 5.08, Montalent 5.0'J. Toen kwam Wijnmalen in de baan, doch z'n motor liep niet naar zijn zin en dus besloot hij deze eerst nog eens flink te laten onderzoeken. Weymann ging om 5.18. Hij ging zec-r snel weg. doch de machine lag niet stil en zakte soms geweldig snel. om daarna weer te stijgen. Ka een rondje daalde de Amerikaan, niet tevreden zijnde over den loop zijner motor. De Oostenrijksche officier, Bier, volgde om 5.33. Vol hoop waren de aanwezige Hol landers, toen 't om 5.25 Wijnmalen's beurt was. onzen landgenoot 'n schit terende starl te zien nemen. Hij was eerst om half vier op het terrein ge komen, vergezeld van zijn vrouw. Da delijk inspecteerde nij zijn mouoplaan, waarna hij order gaf, de machine naar buiten te brengen. Daar werd de motor geprobeerd. Er haperde iets. In- ti.sschen waren de eersten reeds ver trokken en naderde met rassche schre den W ijnmaleu's beurt. Om 5.35 werd hij oificieel gechronomeireerd. Nog waren de monteurs bezig met de mo tor te onderzoeken. Wijnmalen was woedend en ging geweldig te keer. Zijn manager. Koolhoven, was ook al niet te genaken. Deze zeide geconsta teerd te hebben, dat de monteur der Gt'omefabriek, Brun {die sinds Parijs- Brussel in vaste betrekking is bij Wijnmalen) met de motor had ge knoeid. Koolhoven ontsloeg Brun na hevige discussie, onmiddellijk. Daar na repareerde hij persoonlijk de mo tor, die, volgens zijn beweren, weer in orde was. Doch V\ ijmoalen had in- tusschen weer het vertrouwen verlo ren. Hij zeide dat er nu evengoed ook iels anders van de machine niet kon deugen en vertikte het. noodeloos zijn leven te wagen. Zijn echtgenoot©, on dersteund door alle anderen, over tuigden hem van het tegendeel. Doch S\ ijnnialen was absoluut ontmoedigd, zeide bovendien te veel tijd te hebben verloren, die onmogelijk meer inge haald kon worden. Alle pogingen om ,hem moed in te spreken, faalden. Er was niets aan te doen Wijnmalen be sloot niet te starten en gaf dus den 'strijd op. Grooter tegenslag werd zeker niet verwacht. Wijnmalen had volgens de ..Tel." een allereerste kans. Kaar onze overtuig in1? werd zijn ma chine te laat geïnspecteerd. Hij was een van de weinigen, die niet reeds Vrijdag hier present was en eenige proefvluchten maakte. Beaumont bij voorbeeld, heeft sinds Donderdag- avond in zijn hangar, naast zijn ma- Cliine geslapen, om zeker te zijn. dat alles op het moment van den start in orde was. 13 VLIEGERS VERTROKKEN. In het ^el zijn de volgende 13 vliegers vertrokkenLt. Beaumont, Astley, Paterson, Védrines. Blancbet, Luit. Camrnel. Audemars, Valentine, Pizcy, Rlxton Cody, Hamei en Montalent. DE AANKOMST TE HENDON. Onder onbeschrijfelijk enthousiasme is Beaumont om 4.20 te llendon als eerste aangekomen. Na hem kwaï Astley, Paterson en Védrines, die den koristen tud maakte 119 mm. 41 sec.). De andere deeiuemers kwamen met groot© tusscheupoozen. DENISE MOORE. Een vreeselijk ongeluk besloot vliegdag te Etampes, zooals reeds een Reu ter-telegram meldde. Des avonds was het mooi weder en De- nise Moore, een koene leerlinge, steeg op en volbracht eenige prach tige vluchten boven het veld. Toen zij de laatste vlucht deed, ten einde te landen, kwam nj in een ijle ruim te („remous") en viel van een hoogte Van 40 meter, ten aanschouw© van het ontsteld publiek. Hoewel men dadelijk toesnelde, was het reeds te laat. Onder de motor kon men slechts een lijk te voorschijn balen. Haar ruggegraat was gebro ken. Mme. Mooie bestuurde een „Far- man"-biplan. De 35-jarige aviatrice was In giers geboren. Zij voelde zich tot de aviatiek aangetrokken en maakte duurin goede vorderingen, binnen kort zou zij haar brevet halen. Dit is het eerste vrouwelijk slacht offer der aviatiek. ERNSTIG ONGELUK. Een ernstig ongeluk had in het mi litair aerodrome te Reims plaats. Luitenant Girard werd door een luchtstroom tegen den grond gewor pen. Het toestel werd in vier stukken geslagen. De aviateur kreeg inwendige kneu zingen. Schaken HET TOURNOOI TE KEULEN. In de vierde ronde maakten do Hol landers het beter. De partijen verlie pen aldus Dr. Esser—Rotlewi, remise. Davidson—Chodéra, remise. Schelfhout wint van Nyholm. Ztolo verloor tegen Baarton. Lowtsky—Hromadka, remise. Gutmayer verloor tegen Teresefat- schenko. Broyer won van Donegan. Iïafé verloor tegen Freymann. Do stand na de 4do ronde luidt Breyer, Freymann, Iïafé, Hromad- ka 8, Barton, Rotlewi, Tereschtschen- ko 2 1/2, Baser, Lowtsky 2, Donegan, Nyholm, Schelfhout 1 1/2, Chodéa-a, Davidson, Gutmayer 1, Kirschen en Ziolo 1/2. Tn hot Duitsche groepen-tournooi staan bovenaan Carls 5, Bauer 3 1/2, Wenaol 3 1/2, Pronte 3 1/2, Jacob solui 4, Krilger 3. Malichow 3, Wegemund 3, Moewig 4 1/2, Busch 5. 3 stand na de zesde ronde van Internationaal Meester-hoofd- klasse-tournooi te Keulen is aldus Lowtsky 4, prof. Ziolo 1 1/2, Barton 2 1/2, liromadka 5, Rotlevi 2 1/2, Cho déra 1, Nyholm 2 1/2, Donegan 2 1/2, Von Freymann 4, Von Tereschtachen- ko 4, Kirschen 11/2, Gortmuyer 1 1/2, Hafe 3 1/2, Breyer 4, Schelfhout 21/2, Davidson 1 1/2, Dr. Esser 4. Paardensport. CONCOURS HIPPIQUE TE GORINCHEM. In verschillende nummers van dit concours werden door Haarlemmers prijzen behaald. In liet concours pon- nies verwierf den derden prijs Dr. W. van Linden Tol, te Heemstede. In het concours voor springpaar den won den eersten prijs luitenant Van Rijssen, te Haarlem, met „Ire- In het springconcours voor jacht paarden gewerd de eerste prijs luite nant C. H. Labouchöre, te Haarlem. De prijzen bestonden uit geld, me dailles en kunstvoorwerpen. Worstelen. d. BERG ALWEER UITGEDAAGD Nadat Van RicJ, door middel van de „Tel." kolommen. Dirk v d. Berg bad uitgedaagd, is niets meer ver nomen. En toch vertoeft Dirk niomen-1 teel in Amsterdam. Intusschen richtte de voor zitter van de Amsterdamsche Wor- stelclub „Sandow" een schrijven tot „Tel." waarin hij, ook al door middel van dit blad, een uitdaging overbrengt van den amateur J. Lo re nz, lid van „Sandow", die v. d. Berg in besloten kring wil ontmoe ten. De duur, tijd en plaats liefst in Amsterdam kunnen door v d. Berg worden bepaald, Lorenz weegt 74 K.G., is 2ö jaai oud, amateur-Kam pioen van Nederland, licht gewicht 1907. Hardloopen. RECORD 200 METER. Gistermorgen liep De Mink op het Schuttersveld te Rotterdam de 200 Meter in 23 3/5 sec., wat een nieuw Nederkuidsch record is. De tijd werd officieel opgenomen. AFSTANDSMARSCHEN TE VOET. Te Utrecht zijn de vierdaagsche af- stancLsmarschen van den Neder land - schen Bond voor Lichamelijke Opvoe ding begonnen. Reeds twee jaren heb ben deze marschen met succes plaats gehad. Per dag wordt 35, 45 of 55 K.M. afgelegd. Do marsch begint lede ren morgen zes uur en moet geëin digd zijn te 10 uur 's avonds. binnenland HET TEGENBEZOEK AAN PRESIDENT FALLIèRES. De „Figaro" meldt, dat het h bezoek van de Koningin aan president Fallières zal geschieden in de lente van het volgend jaar en dat daarvoor een datum in den loop von de maand Mei aan het oordeel van het Neder- landsche Hof zal worden onderwor pen. VAN HET PLATTELAND. In den Gemeenteraad vsn het Lim burgs dorp Bemclen kan het ook wel eens niet erg stichtelijk naar toe gaan. Men oordeels maar eens over het volgend staaltje, dat het blad Lim burgs Belang" zijn lezers opdischt De burgemeester kwam met punt 2 van do agenda voori den dag en be gon de toelichting voor te lezen. De heer Leesens onderbrak hem met de vraag, of dat stuk ter inzage gelegen had. De voorzitter antwoordde ont kennend. Waarop de heer Leesens vroeg, waarom niet? De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat zulks met behoeft. De heer Leesens bleef overtuigd, dat zulks wel behoeft, en hij wilde hebben, dat iu het vervolg alle stukken, die behandeld moeten worden, voor de leden van te voren te inzage liggen. De voorzitter ant woordde: „Dat zou belachelijk zijü." De heer Leesens: „Belachelijk of niet ik wil weten, wat. in de stukkien staat, voo'rdat zij op de vergadering behandeld worden, stukken, waar aan wij later onze goed- of afkeairing hebben te hechten. U moot ons geen kat i'n den zak probee'ren te verkno pen.De voorzitter: „Dat doe ik niet.' De heer Leesens: „Dat. doet gij wel, nu haalt gij die stukken uit do ta fellade. dan weer uit uw zak en nie mand dan gij went iets van den in houd af en wij zouden dan maar moe- tón goed- of afkeurend oordeel on over zaken, waarvan wij niets afweten of gezien hebben. Daarom verzoek ik u, burgemeester, deze vergadering tc verdagen, op grond, dat de te behan delen stukken niet ter inzage gelo gen hebben De heer Leesens stond op om zich te verwijderen. De voorzitter: „Dat is niet noodig: dat is belachelijk." De heer Leesens driftig: ..Dat kan me niet schelen; ik wil het, ik ben die verlakkerij en scheltnenboel al lang moede." De voorzitter: „Ho! hol" De heer Lee sens: „Ja, burgemeester, niks van ho. ho!' Het is zoo; de gemeenteraad is een troep schelmen, waarvan gij het hoofd bent en de grootste schelm! De voorzitter: „Zoo, kunt gij dat bewijzen?" Dat heer Leesens: „Ja, burgemeester, gij hebt in Haagwiel- der 4 meter kiezel van den gemeente weg gehaald, op uw kar geladen en er nooit een oeht voor betaald. Gij hebt de modder, die vroeger publiek verkocht werd, uit een gemeentepoel weggehaald, haar in uw boomgaard gebracht, om dien te mesten." De burgemeester: „Anderen hebben er ook van weggehaald." De heer Leesens: „Het zou nog mooier worden, dat, als de burge meester, het hoofd van de gemeente, zich vaü de gemeente iets toeeigent, waar hij geen recht op heeft, anderen het moesten laten." De voorzatter tegen Leesens: „WIJ ik u eens wat zeggen? Gij bont zat-" De debatten werden hoe langer hoe heviger; do hee'r Leesens gaat voor den burgemeester staan, en elk oo- genblik meende men, dat ze handge meen werden. De heer Leesens: „Wat? Durft gij zeggen, dat ik zat ben? Hebt gij dat kunnen merken aan mijn gang, toen ik hierheen kwam?" De voorzitter: „Neen." De heer Leesens: ,Ruik ik dan naar drank??' De voorzitter: „Neen, maar ik hoor het aan uw ge bazel." De lieer Leesens: „Dat is geen gebazel; het is de waarheid, wat ik zeg, maar die u de waarheid zegt, is zat, of bazelt. Een mootó boel! Bur gemeester, nogmaals, ik verzoek u deze vergadering te verdagen op grond, dat de te behandelen stukken niet voor ons, raadsleden, van te vo ren behoorlijk ter inzage gelegen heb ben. En probeer eens, het niet te doen, dan zal ik wel weten, wat mij ie doen staat." De heer Leesens af. Na een poos stilte zegt de voorzitter: ..Dan zulle vier met oetschljen.' CICHOREI EN PEEKOFFIE. Men schrijft ons Onlangs is te 's-Gravenhage ge houden een vergadering van de di recteuren der Gemeentelijke Keu ringsdiensten te Rotterdam, 's-Gra- venhage, Groningen, Leiden, Dor drecht. Arnhem, en Haarlem met fabrikanten van cichorei en pee koffie, welke mede werd bijgewoond door den heer C. J. de Vogel als ver tegenwoordiger van den Keurings dienst te Leeuwarden. De vergadering op verzoek van dan Nederlandschen Bond van richorei- peekoffie-f abri kanten gehouden, had ten doel de aan deugdelijke ci chorei en peekoffie te stellen eisohen, I bij gemeenschappelijk overleg in 1905 astgesteld te herzien. Wederzijds erkend werd: lo. dat cichorei als ondeugdelijk van samenstelling moet worden aan gemerkt, indien a. het aschgebalte hooger is dan 8 pCt. van de droge stof. b- bet zandgehalte hooger Is dan 2 pCt. van de droge stof. c. hei watergehalte hooger is dan 27 pCt. d. het extractgehalte lager is dan 65 pCt. van de droge stof. e. bestanddeelen niet afkomstig van den cichoreiwortel aanwezig zijn; 1 en dat peekoffie als ondeugdelijk van samenstelling moet worden aan gemerkt, indien a. het aschgehalt© hooger is dan 10 pCt. van de droge stof b het zandgehalte hooger is dan 3 pCt. van de droge stof. c. het watergehalte hooger ia dan 16 pa. 4. het extractgehalte lager is dan 65 pCt. van de droge stof e. bestanddeelen niet afkomstig van den cichoreiwortel, behoudens van 'n geringe hoeveelheid olie of vel aJs zijnde eigen aan dit artikel, aanwe zig zijn- Ingeval het onderzoek van monsters gestoken bij verschillende fabrikanten mocht leeren, dat de thans vastge stelde minimumcijfers voor het ex tractgehalte te laag zijn. is billijke verhooging van de extracteiscl^n in bet uitzicht geste-W 2e. dat het drooggewicht van den inhoud der pakjes bij cichorei min stens 71 pCt. bij Deekoffie minstens 85 pCt. moet bedragen van het ge bruikelijke handelsgewicht. (Even tueel van het op de verpakking aan gegeven gewicht); 3e. dat elke verpakking voorzien moet zijn van het woord „cichorei" of van het woord „peekoffie" en dat de lettergrootte dezer woorden niet kleiner mag zijn don die van de groot ste lettersoort waarmede eonige an der woord op de verpakking voor komt. i Ais termijn van invoering der 1 eischen één en twee werd vastgesteld 1 Januari 1912 en van den eiscii on der drie genoemd 1 Januari 1913. EEN FRANSCH JOURNALIST OVER ZIJN NEDBRLANDSCHE REIS. De correspondent der N. R. Ct. heeft 't dezen keer over de houding, die de Nederlandsche autoriteiten te genover do pers aannemen, en in 't bijzonder over 't gebeurd© met de Fransch© journalisten, llij schrijft o. a. „De naar Nederland trekkende journalisten en onder hen mannen van positie in hun blad eu in hun vak stelden zich de reis als een van prettigen arbeid voor verscheidene hunner hoopten ik wist hot van hen zelf na het harde werk afgedaan te hebben zoo mogelijk nog enkele da gen in ons land te blijven, en, naar vrije fantasie, het schoone te bekijken en er hun lezers over te vertellen. De meesten wilden ook Rotterdam gaan bezoeken, dat tot veler verwondering niet in bet officieel program opgeno men was. Het is voor ons land op hot oogen- blik van een zeer groot belang, dat de aandacht van het Fransch publiek op Nederland gevestigd wordt, en het is zelfs om zoo te zeggen het psycho logisch moment daarvoor. Ik hoop in eon speciale studie, na do zomer maandon, met cijfers aan de hand, hierop ter"" te komen. De Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft dit belang reeds begrepen en mogelijk on wal te bescheiden schaal nog en wat laat in het seizoen, op de Parijsche boulevards reeds een klei ne poging in de goede richting en in 's lands belang gedaan. Daar kwamen nu een aantal goede Frar.sche Journa listen In eoed vertrouwen, in aange name verwachting en vol sympathie naar ons landze wenschton niets lie ver dun hun lozers den aangonaam- stcn indruk van ons land te kunnen, brengen deze mannen van goede po sitie in hun vak waren bovendien nog speciaal geaccrediteerd door het Fran se ho ministerie van buitenlandsche zaken. Een beetje begrlo van b.un ar beid en wat hoffelijke tegemoetkoming bij dien arbeid van do zijde van No de rlandsclic autoriteiten., was dit zooveel gevergd? De beknoptheid der verslagen, die de Franschc pers over het bezoek, van den President gaf, konden eerst aan het allo aandacht in beslag nemen van het Agadlr-incident toegeschreven worden. Ze bleven niet alleen uiterst be knopt, maar werden in het geheel niet gevolgd door de correspondenties en beschrijvingen, door de brieven over Nederland, die in veler bedoeling ge legen hadden. De meeste Fransche journalisten waren ook buitengewoon spoedig terug en hun houding en woerden waren gereserveerd ontwij kend. 'loen heb ik er oen der alierbe- zadigsten, een man van jaren al. met grijzend haar, man van positie in zijn beroep, en die sedeert lange jaren alle presidcntieele reizen meegemaakt heeft, die alle mogelijke ridderorden bezit, de Oranje-Nassau thans in- kluis, regelrecht naar zijn eerlijken indruk, gevraagd. Hij aarzelde een oogoublik. Toen zeide hij „Mijn oprechten indruk? Welnu dan. In Amsterdam van de zijde van et-n politiecommissaris de grofste, bc- leedigendste en meest dwaze behan deling, die ik nog ooit in mijn lange loopbaan ondervonden heb. En da*, grove nog gemengdniet sluwe list. („Fourberie", zeide hij woordelijk), alsof we gevaarlijke booswichten wa ren, die men ergens heen moest lokken om ze gemakkelijker op te kunnen sluiten. Maar behalve deze ongehoorde be handeling. waarvoor, naar het schijnt, de schuldige niet eens gestraft is, over het geheel een totaal gemis aan Ijegrip van wat onze taak was De moesten van ons zouden zeker wegge bleven zijn. wanneer ze oc-weten had den, dat het hun eenvoudig, als aan lastige of gevaarlijke kwajongens, verboden zou worden de allereerste en voornaamste hunner instructies, d<n eersten eisch van V'n arbeid te ver vullen den President te volgen. Dat is geen pretentie om doel van het ge volg uit te maken. Dat wil niet zeggen, dat we ook maar eonigszins op offi- eieele feesten genoodigd wilden wor den. Dat heelemaal niet. Maar den President volgen, waar hij heen gaat, om aanwezig te zijn als er iets wat ook gebeuren mocht, dat is onze eer ste taak. ons voornaamste werk, de eerste paragraaf van onze opdracht. In Holland werden we vooruit naar een of andere plaats gebracht on werd ons gezegd dit en dat zal de Presi dent straks zien I Alsof wij voor de nieuwsgierigheid of voor reclame ge komen warenWat de President straks zien zou 1 We hadden lust te vloeken als men ons dat zeL Moesten wij daarvoor naar Heiland gaan om, ofschoon "©accrediteerd door buiten- iuiiuöcne zanen en lastig gevallen voor foiogiolieen, hetgeen anders ook niet gene uit niet eens den President te kunnen volgen, dat wil zeggen met naar behooran ons werk te kunnen doen, gelijk wij het altijd doen en overal in alle landen kunnen doen. „in Holland, een koninkrijk, met een iiof eiizoo voorts, daar gaat dat maar zeo niet", zei men ons gewichtig, als wij ons beklaagden. Maar mijn mei, in Engeland, is daar geen nmkrijk en geen hof? Weet men daar niet hoe hot lioort En in Rusland ik ben Uiet oen toenmangen j uciit ni Ruslanu geweest en ge of men daar voorzicht en wantrou wend is Maar ons beletten den Pre sident te velgen, cue ahereerste eisch van ons wem dat kwam bij geen menscb op. Het is m Holland voor hei eerst, dat meu ons aiuus ais een ttoep met te vertrouwen o; onkiesch of onbehoorlijk volkje weerde. Trou wens, ik eeloof. dat de onbeschoft heid van de politie van zelf moet voort vloeien uit een dergelijke opvatting van officieelen kant." „Daar is nog meer", zeide hij. „Maar ge gaat het toch niet in uw krant zetten, wat ik u zei „Zeker, ga ik het schrijven Bn als het noodig is, noem ik uw naam. als mijn zegsmap j" Toen zei hij lachend „Goed, dat gij mij waarschuwtDan houd ik dat andere voorloopig inuar voor me." VERDRONKEN. Bij het baden te Rijpe (N.-H.) is gisternamiddag verdronken een 14- jarige zoon van den landman P. T., i aldaar. AANVARING. I Zaterdagnacht omstreeks 12 uur 1 reeft er een aanvaring plaats gehad ter hoogte van de I-Iembrug. De mo torboot die iederen nacht uit Bever wijk naar Amsterdam komt, beladen met groenten, fruit enz., werd aan gevaren door oen boot die op Londen vaart, van de Holl. Stoomboot-Maat schappij. Door de botsing sloeg de tros los van de Bevorwijkerboot, dekschuiten, ook beladen met gi ten, aardbeziën, enz. achter zich voert. Het gevolg was, dat edn der dekschuiten zoodanig tegen een duk dalf werd geslingerd dat de kop werd verbrijzeld, een deel van de lading over boord sloeg, terwijl de rost, hoofdzakelijk aardbeziën, onbruik baar werd. DE AMSTERDAMSCHE RAADS VERKIEZINGEN. Het R.-Kath. Raatte'id van Amster dam F. J. Perquin wil in district VI opstaan voor zijn Sn I gevallen partij genoot J. N. Hendrix. De R. K. kjesveroenlging keurt dit plan alleen goed, wanneer de link- sche partiien uitgezonderd de 9o- claal-democraten de candidatuur- Ilendrix in VI onbeslist laten. Na zich overtuigd te hebben, dat de aanvullingsverkiezing in geen geval in de vacantieweek der diamantbe werkers 16—12 Augustus) zou vallen, heeft Vliegen tlians definitief de ver kiezing voor district II aanvaard, zoo dat in 111 ceu nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. {Volk}. OPLICHTING MET EEN AANGR- GETEEKEND STUK. Eenige dagen geleden werd gemeld dat sinds eenigen tijd postwissels ten hoofdpostkanteu e to Amsterdam ge stolen worden, thans vernemen wij, dat zich dezer dagen ook een geval van oplichting met een aangeteekeod stuk te Amsterdam lieeft voorge daan. Deze tiaijgeteekende briof was aan het postkantoor te Vrijhoeve Capelle in Noord-Brabant ter verzen ding naar een firma te Amsterdam aangeboden en hield een geldswaar de in van 70.— De kennisgeving dat doze brief voor de firma op het hoofdpostkantoor ter beschikking lag, lieeft echter de be trokken firma niet bereikt. Toch is de bewuste brief aigeliaaki, zoodat de kennisgeving gestolen moet zijn- Op welke wijze dit ia geschied, tiet zij de diefstal ton postkantore heeft plaats gehad, of dat de kennisgeving uit de brievenbus is gehaald, maakt een punt van uitgebreid onderzoek uit Uit de Omstreken UMUIDEN. Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Naaxnloozo Vennod schap Stoomvis- scherij Maatschappij „Swlft"', te IJ muiden, gemeente Velsen. Hel doel van de vennootschap is de uitoefening van de zeevisscherij, de verkoop van de aangevoerde visch en alles wat verder tot het bedrijf be hoort, maar met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer mag oe- zitten dan ééri schip Het maatschappelijk kapitaal be draagt 50.65b, verdeeld in 5 serieen van f 10.000. Elke serie bestaat in 20 aandeden van 500. De eerste serie is geplaatst en geheel volgestort. ZANDVOORT. OLYPIA PALACE. Bouwmeester heeft voel aantrek kingskracht Toch kon de groote Louis er Zaterdagavond slechts in slagen een goede 100 badgasten van het strand naar 't Olympia Palace te lokken. De weinigen, die zich die opof fering la, d&t v.t>s 't. wunl na den drukkend heclcn dag was 't aan 't strand zoo heerlijk koel 1 getroos ten, bobben zich dit zeker niet be klaagd. Opgevoerd werden drie tooneelstuk- fiert Men jaargang van dit Week blad en ik heb toen tovens medege deeld, Ine, en met wolk een geweldi ge meerderheid, mijn voorstel ver worpen is". Na over de beteekenis dier verwer king te hebben uitgeweid, vervolgt „Dat mijn voorstel niet slecht en zeer zeker het overwegen waard was, blijkt uit aflevering 5 der Blatter für Volksgesundheitspfege van 15 Mei Tl. In een artikel ener „De beteekenis der d ubbelhandigheid voor school en staat" wordt het volgende medege deeld In Japan is de dubbelha rxMglieid ingevoerd. In Zweden en Denemarken werden proeven genomen. Prof. Li berty Todd bericht over groot succes te Philadelphia. In Londen bestaat eone Ambridextral-culiuurvereeniging die haar schitterende resultaten in de „Infant School Teacher" gepu bliceerd heeft. In Koningsbergen zijn proeven genomen door den school- inspecteur Tromnau, en wel aan vier volksscholen. Over het resultaat de zer proeven is hij zeer tevreden. Dr. Frfinkel verwacht von het oefe nen der linkerhand verbeterde hou ding, verbetering der lichamelijke en geestelijke krachten, afneming der ruggegraatsverkromming en der oog- aandoeningen. Door het oefenen der beide handen zag hij niet alleen nor male kinderen zich beter ontwikke len, maar ook op de verstandelijke vermogens van zwakzinnigen werd hierdoor een gunstïgen invloed ver kregen, zooals hij ook andere arteen liet controleeren. Dr. Schfifer, schoolarts te Berlijn, vond, dat onder de 18.000 leerlingen van het 7de schooldistrict 4.66 pCt van alle kinderen linkshandig wa ren {van de jongens 5.15, van de meisjes 2.97 pGt.l en dat onder de ongeveer 6000 onderwijzers 120 links- handigen zijn. Geheel eensluidend met liet tweede deel van mijn voor stel schrijft dr. Schafer De linker hand mag bij ünksch-handigen niet braak ligeen, haar rnoet bij de op- voedine dezelfde rol toebedeeld wor den, die de rechter hand bij de reclit- liandigen reeds lang geniet. Het aankweeken van de dubbel- hnr.dieheid wondt algemeen als een krachtïff hulpmiddel ter bevordering der volkswelvaart beschouwd." ROOVERS. Uit New-York wordt geseind: Drie roovers overvielen de Northern Paci fic Exnress in de nabiiheid van Buf falo (Noord-Dakotal, beroofden a'le passagiers, verwondden den machi nist, om hem tót stóppen te dwingen, en ontkwamen vervolgens in een au tomobiel. DE DOODSTRAF WEER TOE GEPAST. Deibier, de beul, heeft to St. Mi- chlel den moordenaar Phihppot doen jes„Het Spook", „Blind" en „De onthoofden. Reuter seint, dat de Greep", waarin Bouwmeester hoofdrollen vervulde. De stukjes zijn meermalen door ons beoordeeldwe kunnen dus volstaan met de herinnering, dat ze juist van Bouwmeester's smaak zijn ietwat dramatisch en geschikt om veel spel te geven. Bouwmeester liet dan ook niet de gelegeilheid voorbijgaan, om „hem er flxna van lungs te geven". Do warm te scheen hem niet te hinderen, even min 't geringe aantal kijklusligen. En daarom juist waren de weinige aanwezigen door zijn mooie spel wel dra in bewondering en beloonden den speler mei veel applaus. Wei drie en vier maal moest gehaald worden Van de spelers, die Bouwmeester ter zijde stonden, mogen, ais gevend verdienstelijk spel, genoemd worden de heer Cor Smits en de dames M. Braakensiek en M. Smits. Aangekomen Vreemdelingen: Iz. Vigevano, Amsterdam, van Os- tadeslraat 8, o personen. F. Kumiij. DusseJdorf, Kerkstraat 22, 1 pers. D. Zuigraf, idem, idem, 1 pers. S. Mofsel, Amsterdam, Noorderstr. 2, .5 pers. M. J. Morpurgo, idem, Kostverloren weg 8, 8 pers. H. j. Fromer. Dordrecht. Wapen van Haarlem, 2 p. Mej. Konijn, Amsterdam, idem. 1 persoon. Mevr. Draaijer Proost, Buesura. idem, 2 pers. F. Heineuiann, Eechwege, Driehui zen. 1 pers. A. Cok, Antwerpen idem, 1 pers. G. Knap, Leek, idem 1 pers. E. van Mayer Grinthof, Wee non, Grand Hotel, 6 pers. L A. Zurcher. Hilveraum Groot Badhuis, 6 pers. Bitter, Hamburg, de Orange, 8 pers. E. Ottaneooser, Nuraberg, idem, 3 personen. P. Mestern, Hamburg, idem 1 pers. J. A van Hftttum, Baarn, Hooge- weg 10, a pers. Fam. Keijzer, Amsterdam, Brug straat 13, 2 pel's. Fam. De Winter, idem. Duinweg 12 3 personen. Fam. Lapidaire, idem. Kerkstraat 17, 2 personen. Jos. Donders Castelljn, Tilburg, Groot Badhuis, 2 pers. Jan en Th. Wes ter woud t, Baarn, idem, 1 pera. L. F. Koceman, Amsterdam, L' ceaan 3 pera A. GünMier, Charlottenburg, 4 pers. Davidson, Dusseldorf, idem, 1 Gemengd Nieuws DUBBELHANDIGHEID. In de vergadering van de Amster damsche schoolcommissie van Octo ber 1909 is door mij voorgesteld, al dus schrijft de heer B- In „Mole- schot", B. en W. te verzoeken, „zoo- „danige niaatregelen te nemen, die „er toe leaden, dat ook op de scholen „aan alle leerlingen echrijfoefenin- „gen ook met de linkerhand gegeven „worden; „in elk geval, dat als het blijkt, „dat een leerling liever zijn linker „hand gebruikt dan zijn rechter, hern „dit toegestaan zal worden". De rede, die ik daarbij uitgespro ken heb. is afgedrukt in No. 15 van rechtstelling heeft plaats gehad zon der dat er iets bijzonders voorviel. Philippot, wiens verzoek om gratie door den President der republiek was verworpen, was bakkersknecht en wielrenner van zijn beroep. Als bakkersknecht zocht hij werk in dorpsbakkerijen en wanneer de eige naar afwezig was, zocht hij in diens huis zijn slag te slaan en dan vlucht te hij met het gestolene. Indien hij bij zijn wandaden gestoord werd, schrooinde hij niet door moord on ge wen schte getuigen uit de wereld te helpen. Zoo doodde hij de vrouw van een zijner patroons en de moeder van een bakker. In de gevangenis te Iliom trachtte hij, na een mislukte poging tot ontsnappen, een bewaker te ver moorden. Ook te Vitry-le-Francois zou giste ren een onthoofding plaats hebben. Deviot. een zeeman, zou er terecht gesteld worden, omdat hij oen laag- hartigen moord op een klein meisje gepleegd had. Hei verzoek om gratie van dezen oninensch was eveneens door den President verworpen. Het is dus uiet juist, dat President Fallières allen terdoodveroordeeldon genade verleent, gelijk we! beweerd wordt. MOEDERLIEFDE. Oewat (Kei; zond pastoor Geurtjens aan de „Java-Pusieen beschrijving van een aanval van ©eu wild varken op een vrouw. Kafeeuw ivas op weg naar haar planting, alleen met haar twee lie-e kindertjes 't een© een meisje van misschien drie jaar, t ander© kan nog niet loopen. Daar ziet zij opeens hel woedend varken op haar losstor men. Het jongste kind droeg zij op den rugze grijpt fluks ook 't meisje en springt op zij. De meesten uwer hebben waar schijnlijk nooit gezien hoe een var ken zijn aanval doet. Hij kooit iuui- rermen in onbesuisde vaart, reeds een weinig overhellend naar den kant, waar het plotseling zal zwenken, om met zijn vervaarlijke siagianden naar zijn prooi te slaan. Na dien riag rent het meestal de prooi een eiiid voorhij als meegevoerd door zijn eigen vaart, maar komt terstond op een nieuwen aanval terug en dan wordt het een gevecht van lijf tegen Zoo was het ook hier gegaan. Kaf eeuw was den eersten aanval ont sprongen en had het ooger.blik, dat het ondier haar voorbij rende, benut om haar kindertjes gauw tussehen de varens te verstoppen. Daarna had zij zelf voor dat dierbaar nes-je poet ge vat Het beest kwam terug en sloeg verwoed met de scherpe slagtanden op haar in en bracht haar e»«n diepe wonde aan de knie toe. Daarop had zij het beest hij de slagtanden gegre pen, doch de scherpe punten door woelden haar vieesch en scheurden de hond over heel de breedte tot aan de beentjes door. Toen moest zij loslaten aii kreefl van het woeste dier nog de vreeeelijk- ste verwondingen aan het hoofd en eenige kneuzingen. Daarna was zet varken, verschrikt door het geblaf dar 1 tonden, die op het gehuil en gegil afkwamen, op de vlucht geslagen. Ofschoon vreeselijk bloedend en verlamd door de pijn, spande de moedige vrouw haar laatste krachten in en vluchtte met haar twee kinder tjes hulproepend naar een nabijgele gen hutje. Daar viel xl] In zwijm van uitputting en bloedverlies

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7