TEUERE's THEE - De Fijnste Crema-Hops. Crema-Tabletten BLOOKER'S CACAO; Grint - Schelpen 1 1 Zand i l de Koningin en de Koningin-Moeder. Neemt een proef, het is in Uw belang. voor Kinderspeelplaatsen I. VAN WIJK, Kantoor PIETER KIESSTRAAT 33 Magazijnen BROUWERSVAART 106 TELEFOON 748. Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, DAALDERS véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. sinds jaren geleverd aan Hare Majesteiten Ik inoet u zeggen, dat ik getroffen was door deze verhalen die afzichte- lijko woftden werden heilig Sn mijn oogen, en rk behandelde zo met eer bied en ontroering. Waren deze bloe dige wonden niet als de fonkelende waarmerken van het edelste wat God Ïelegd heeft ia het menschelijk hart: e moederlijke liefde En deze liefdo had je oh ook bij deze onbe schaafde. ruwe natuur geuit in held haftigo zelfverloochening en doods verachting. Eindelijk was Kaf eeuw weer pre sent a bol. Zij was gereinigd van bloed en slijk en haar wonden netjes inge pakt in hagelwitte windsels, die nog helderder schenen orn haar bruine huil. Zij werd op een draagbaar ge legd en zoo naar huis gebracht. Toen zij daar weer op haar niat lag uitge strekt, had de apotheose plaats van dit treurspel. Nog half soezerig van al de pijn lijke gewaarwordingen der laatste paar uren, zag zij daar opeens weer naar lieve kleintjes, die ze niet meer gezien had sedert men haar bewuste loos uit het hutje in het bosch had weggedragen. Hartstochtelijk drukte zij ze tegen haar verminkte borst, ze al snikkend liefkoozend en allerlei heftiRe verwenscliingen uitend tegen het ondier, dat ze had willen ver scheuren. Ze keerde de tengere lijfjes om en om, onderzoekend of ze toch niet verplet waren, en streelde lichte sohrammeljes, die ze tusschen het onkruid hadden gekregen. 't Was aangrijpend. Alkmaar, hoopt, dat ook vele kunst vrienden van elders deze bijzondere opvoeiing met hun tegenwoordigheid zullen komen v Koloniën EXPEDITIE NAAR TIMOR. De mail heeft de volgende bench- ten over de quaestie op Timor: Uit Weltevreden is 26 Juni aan de Deli Ct. geseind: Naar verluidt vertrekken morgen of overmorgen 1 Europeesche en Amboneesche compagnie infanterie en ook oen afdeeling artillerie c Timor. Het doel van deze troepenbe weging is onbekend. Men vermoedt, dut het een grenskwestie met Portu gal is. En d.d. 26 Juni uit Soerabaja: Volgens de bladen alhier is de toe stand op Timor zeer gespannen en zijn de troepen aan de grens samen getrokken, ook die van de Portugee- Op het eiland Adoenara is de viciel gezaghebber met 12 pradjoerits door de bevolking aangevallen. De gezag hebber werd licht gewond, evenals vijf pradjoerits. Heden zijn drie brigades maré chaussees onder bevel van den kapi tein Geertsema Beckering naar Ti- mor vertrokken. Verder d.d. 28 Juni uit Batavia: liedenmorgen vertrokken 2 com pagnieën infanterie en een afdeel tag artillerie naar Timor onder comman do van kapitein Kruyt De expeditie etaut onder leiding van kolonel van Rietschoten. Zo geldt een grenskwes tie met Portugal. Vermoed wordt dat een andere mogendheid achter de schermen aan het werk is. Letteren en Kunst JUBILEUM-ROYAARDS. Royaards is 't volgend Jaar 25 jaar aan 't tooneel. Hij viert -"'in zilveren planken-jubileum als Faust in do nieuwe vertaling van Adama van Schel tema. Mevrouw Royaards—Sandbergen is Gretchen, Musel Mephisto. EEN OPENLUCHT-VOORSTELLING Men meldt ons: In de prachtige bosschen van „Oud Kranenburgh" te Bergen (N.-H.) zal, gelijk reeds met een enkel woord is gemeld, in Augustus a.s. door het gezelschap van den heer Willem Royaards een openlucht-voorstelling geven worden van Vondel's „Adam ballingschap". Er wordt thans aan het in orde maken van het terrein hard gewerkt; de schilder P. C de Moor vertoefde er ruim een week tot het geven van aanwijzingen om te verwerkelijken in de natuur het stukje Paradijs, zooals het tot nog toe kunstmatig op het tooneel geschiedde. In zooverre als bot daglicht andere eischen stelt dan het avondlicht worden enkele costu mes van de medespelenden vernieuwd Het terrein, dat amphitheaterge- wijze aangelegd is, ligt in de bos schen geheel afgesloten van rij- en wandelpaden, zoodat het er zeer stil is en de acteurs en actrices goed kunnen worden verstaan. Mocht bij de repetities blijken, dat klankbor den noodig zijn. dan zullen deze worden aangebracht. Het tooneel, dat het stukje paradijs zal voorstellen, is ruim 200 M2. groot; de eerste rijen stoelen zijn er op 8 M. afstand van geplaatst. Er worden 1000 goede zitplaatsen gemaakt, die in drie rangen van 5, 3. en 1 worden verdeeld. Het gcsheele terrein beslaat een oppervlakte van 5000 M2. en wordt bereikt door uit do Hoflaan komend het Krauei.burgherlaantjê te volgen, dat langs hoog geboomte toegang geeft tot de plaats dor opvoering. Ten einde aan den tijd waarop het Royaards-gezelsciiap „Adam in bal lingschap" op d:t prachtig gelegen plekje ten tooneele zal voeren, meer dere bekendheid te geven, heeft de heer C. Bogtman een artistiek uit gevoerde reclamezegc-i ontworpen, «iie bij duizenden wordt verspreid. Do belangstelling in deze streken voor de opvoering is zeer groot, doch het comité van voorbereiding, waar in naast Burgemeester Van Reenen, rtttag hebben de heeren C. Bogtman' P. J. Brouwer en P. Blaukendaal van Bergen; C. F. Zeiler Jr. van Bergen aan Zee en G. Nan nes Gorter van FRANS HEMSTERHUIS. De heer D. Smits schrijft in het weekblad „De Amsterdammer": Uit Duitschland komt het bericht, dat daar een nieuwe uitgave wordt ondernomen van de werken van on zen landgenoot Frans Hemsterhuis. Hoewel de geschriften van dezen 18e eeuwschen denker, aan wien de eere naam ,.le Soera te batave" werd gogo ven, na zijn dood, in 1790, eerst recht gekend en naar waarde geschat wer den, werden zij toch bij zijn leven niet alleen bewonderd in ons land, in Duitschland, en in Frankrijk, maar ook in Spanje. I tal ié, Engeland zeifs in Rusland. Zoo meldt hij zelf in een schrijven aan de prinses Gallitzin, dat de belangstelling in zijü geschriften in ons land zoo groot was dat zijn werken te 's-Gravenhage ve'r kocht werden voor „een onmafcigen p'rijs," In 1782, dus nog bij zijn leven, verscheen te Leipzig een Dnitsahe ver taling van zijn toen in druk uitgege ven geschriften; een tweede druk daarvan is in 1797 verschenen. Parijs verscheen ta 1792 een uitgave van zijn complete werken, van welke uitgave in 1809 een tweede druk het licht zag. Toch verliepen er nog wel een dertig jaren na den dood van Hemsterhuis, eer men opzettelijk, we der de Btudie zijner geschiften wijsbegeerte begon op te vatten zijn aandenken zocht levendig te hou den door de waardeering en versprei ding zijner rijke en verheven ideeën en de erkenning zijner verdiensten. De roem van Hemsterhuis herrees met nieuwen luisteT. De Duitschers gingen daarin voor; in Frankrijk bracht de Portalis hem huld& in gnë werden zijn werken en verdien sten aan de vergetelheid ontrukt, door het uitschrijven van prijsvragen en een nieuwe uitgave zijner geschrif ten in ons land was het vooral de hoogleeraar Ph. W. van Heusde, die den smaak voo'r de werken van Hem sterhuis verlevendigde. Nog in 1846 gaf de Amsterdamsche predikant L. S. P. Meyboom een naar tijdsorde ge rangschikte editie van zijn werken uit in twee doelen, waarop in 1850 een supplement volgde, terwijl in 1866 oen leeraar aan het Proiestantsch gymnasium te Straatsburg, Eindle G'rucker, tot onderwerp van zijn dis sertatie koos „Francais Herasteriiuis, Sa vie et ses oeuvres". Sedert is de studie van de werken van dezen pht- losoof, door Mad. De Staël de groot ste denker der .achttiende eeuw noemd, bewonderd door Herder, cobi, Lessing, Hamann, Kant, Men delssohn, Lavater en Forster, en van wien Goethe getuigde: „Hemsterhuis, een fijngevoelende ziel, van jongs af gevormd door de studie der Ouden" en „'Met een teederen, fijnen zin jaagde die uitstekende man onver moeid het zedelijk goede en het zicht bare schoone na", geheel op den ach tergrond geraakt. Dat de geschriften en de wijsbe geerte van Hemsterhuis buiten ons land ook heden ten dage nog niet vergeten worden, getuigt bovenver melde nieuwe uitgave zijner philoso- phische geschriften. Deze editie is gebaseerd op de Duitsche uitgaven van 1782 en 1797, rnaar zal door de zorgen van het Dreililien Verlag te Karlsruhe en Leipzig typographisch vast beter verzorgd worden. TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer van „De Aarde en haar Volken" bevat: Astrakan. Duitschers en Samoa- nen. De vooruitgang van Fransch West-Afrika, naar het Fransch van Louis Senolet. Een moderne da me op reis. Naar Sicilië. Een nieuwe stad in Oldenburg. Het laatst-verschenen nummer van „De Motorboot" bevat: Officieele me- dedeeLingen van de N. M. C. Een en ander over moderne motorenboo- ten. Daglicht. Nederlandsche motorbootenhouw. Per motorboot naar Den Rijn. Een Napier-motor boot. Het snoepreisje van de fami lie Walvis in een motorboot. Al lerlei. Het Juli-nummer van het „Tijd schrift van Wijsbegeerte" bevat: Eenigo opmerkingen omtrent de be- teekenis van natuurwetenschappelijk onderzoek door Dr. C. van Rossem. Eenige opmerkingen over de ge schiedenis van Kant's principe der formule doelmatigheid der natuur voor ons kenvermogen door C. Pe kelharing. Het veranderlijke en hei oiiverandeiiijke door J. P. Kon- mulder Jr. Boekbespreking. Het Juli-nummer van „Neeiiandia" het orgaan van het Alg. Ned. Ver hond bevat: Bewering en werkelikheid, door Marcellus Ernants. Vacantieleer- gaiigon te Leiden, door H. C. Har- tevelt. Ons propagandaboekje. Nederl. School te Brussel. Oproep. Leerstoel in het Nederlandsch aan de lloogeschool te Clncago. Sloom- vaartverkeer tusschen Java en West- Australie. Boeken-Commissie. Sprekende cijfers. Buitenland: Bre men. Prins Hendrik te Londen. Nederlanders in Duitschland. Ne derl. K. v. K. te Brussel. Noord- Nederland: Tucht-Unie. Werk zoe ken in Duitschland. Van de afdee lt agon. De Genestet-bank. Vlaan deren: Gebruik van het Nederlandsch in het Belgische parlement. Uit on ze Takken. Propagaudawerking. De Vlaamsche Leeuw. Viaam- sche Toonkunstenaars. Het lied van het Recht der Vlamingen, ge dicht van Pol de Mout, muziek van Jef van Hoof. Oost-Indié: Een on opmerkzaam opmerker, door R. van I. Hulp voor Indische jongelieden. Een zeer bijzonder boek - Bestuur der Indologen vo rt-eni ging. Zuid- Afrika: Generaal Hertzog gehuldigd. Een historische vergadering. Eigen kunst. Rhodesie. Kaapstad Potchefstroom. Amerika: Twee de Nederl. Stamdag. Nederlanders als landbouwkolonisten. De Ulfilas culb. Mededeeliugen. Ingezon den: Aan de Nederl. schaakspelers. Nederl. foto-artikelen door G. J. van Grol. Holl. liederen met gui- taarbegeleiding, door A. F. van Kem pen. Onder valsche vlag, door J. N. Bremmer. Mededeeliugen en Allerlei. Adressen. Nieuwe Le den. De laatst-verschenen aflevering van „Pak me mee" bevat: Als voorplaat een afbeelding de troebelen in Ma rokko betreffend. Verder: De geheim zinnige dame. Uit het land van Axel. De zeelieden staking te Am sterdam. De brand te-Zaandam. Hulde aan H. Gerhard. Tuinwijck. Het nieuwe Raadhuis te Purnie- rend. De Europeesche rondvlucht. Een gedenkfeest in Normondië. Het eerste Nederlandsche bergings vaartuig. De Dordtsche motorboot en zeilwedstrijden. Portretten. Ons Prinsesje enz. Vele afbeeldingen sieren dit No. 10. van „De Revue der Spor ten" bevat: De wielrenner E. P. v Wiel, die op de Scheveningsche Wie lerbaan het kampioenschap van Ne derland voor onafhankelljken won De internationale hygiëne-tentoon- stelling te Dresden. Hel ongeluk te Leeuwarden. De sportfeesten te Leeuwarden. De wielerwedstrijden te Scheveningen De Vierdaagsche. Het Concours Hippique te Gronin gen. Het gülfkampioenschap van Nederland. Do roeiwedstrijden te Brussel. De worstelaar Marinus van Riel. De wedstrijden ter her denking van het 5-jarig bestaan van de Zwemvereeniging „De Dolfijn". De proef-polo-wedstrijden te Dor drecht. Cricket te 's-Gravenhage. Kegelen. Sc-haken. Het laatst-verschenen nummer van „Do Auto" bevat: Off. med.. van de N. A. C. Waar toe dient dat? De cardan. Een vergelijking tusschen Engelsche en Fransohe wegen. De ontwikkeling der automobiel-industrie in de Ver.- Staten. Een vacantiereisje por automobiel door België en Noordelijk Frankrijk. De Prinz Heinrich-Fahrt Een paar interessante vragen. Autovallen. Automobiel kalender 1911. Luchtvaart: De orienteering in de aeroplane. Motorwielrijden: Off. med. van de N. M. V. Vier- daagsch motor-uitstapje door Sauer- land. De voorbereiding voor een langen rit. Vreemdsoortige raad gevingen. Van hier en daar. Ingezonden. Handels- en Ftaan- ciëele mededeeliugen. Allerlei. kunnen voortzetten Het boonenstroo kan men, indien het zuivor is. aan het vee vervoederen. Op de lage, koude gronden kan thans nog vroege bloemkool geplant worden; dit gaat da-- nu zelfs beter dan vroeg ln den tijd, wanneer ze licht mislukt. Men dient de planton echter met de kluit te verplanten doet men dit 's avonds, dan zijn ze reeds den volgenden dag geworteld en heeft men er weinig omzien meer naar, totdat het kooltje zich vertoont dan knakt men een paar bladeren en bedekt de kool daarmee om deze blank en vast te doen blijven. Ben hier nog zeer weinig bekende kool soort is de nieuwe roode savoyekool een smakelijke groente, welke lang bewaard kun worden. In Duitschland vindt ze goeden aftrek en wordt duur betaald. Wie op pas gescheurden wei degrond kool wil telen, late er eerst, zoo 't kan. zijn hoenders en varkens op loopendeze dieren verslinden heel wat schadelijk gedierte, als rit- nnalden. enz., die de kool zouden kun nen teisteren. C. B. Land en Tuinbouw WAT NU NOG TE PLANTEN Juni is een maand, waarin nog veel geplant kan worden Wij denken al- leroerst aan de verschillende kool soorten boerekooL savoyekool, late roode kool, spruitkool. Meer dan vroe ger is men er tegenwoordig op uit, om de groenteteelt zoo intensier mogelijk te drijven, om van den grond te ha- lijn, wat men er van krijgen kon, nu deze steeds duurder wordt en ook de arbeidskrachten hooger betaald moe ten worden. Daarom moeten de ge mengde cultures steeds meer toepas sing vinden en zal men den grond zooveel mogelijk tegelijkertijd voor meer dan één gewas moeten benut ten. De genoemde koolsoorten, die zich aanvankelijk slechts weinig ontwikke len, kan men in deze maand planten tusschen de vroege bloemkool. Deze, op den gewonen tijd, in Maart, in den vollen grond geplant, kan nu weldra worden geoog3t. Men kan evenwel niet zoolang wachten met het planten der late soorten, dit doet men reeds nu, tusschen de bloemkool in, alsof deze e rniet stond. De planten genieten dan den eersten tijd schaduw en ook be schutting tegen den wind, en als straks de bloemkool gesneden wordt, kriigen zii de ruimte en bezetten op haar beurt den grond. Zoo krijgt men >-ee oogsten. Ook tusschen de tuinboonen kan men kool nlonten. Wanneer men de boonen jong oogst en vooral als men de kleinbliivende „Massagan" wel ke mild draagt heeft gepoot, dan maken ze al spoedig voor de kool plaats. Men moet er bij het leggen der boonen reeds op bedacht zijn, dat men koolplanten wil plaatsen, door niet te dicht te jioten, opdat men nu gemak kelijk tusschen de rijen kan komen, en ook later om de boonen te oogsten. Staan de rijen behoorlijk in verband, dan is het gemakkelijk tuschen de boonen door te loopen, zonder op de koolplanten te trappern. Ook hier prc- fiteeren de jonge planten weer van de schaduw der boomen en lijden daar door weinig of niet van de aardvloo. Al zitten de tuinboonen vol luis. dan kan dit de kool niet deren, daar de boonenluis deze groente niet aantast, en omgekeerd doet de groene koolblad luis aan de tuinboonen geen kwaad Men moet' bij het uittrekken der boo nen echter voorzichtig te werk gaan, opdat in de harten der koolpianlen geen aarde voilebeter is het ze bij den grond af te snijden, ook om d e- z e reden, dat dan de stikstofbacte- rioden (dat zijn koloniën van stikstof bacteriën, welke aan de wortels van de vlinderbloemigen, waartoe de tuin boonen behooren, worden gevonden) heur nuttig werk. het vermeerderen van stikstof in den grond, ongestoord Stoomvaartberichten Het st. Banda vertrok 22 Juli van Amsterdam naar Hamburg. Het st. Vondel (uitreis) is 22 Juli Kaap del Armi gepasseerd. Het st. Minerva vertrok 21 Juli van Odessa naar Algiers. Het st. Potsdam arriv. 22 Juli van New-York te Rotterdam. Het st. Eemland (thuisreis) is 21 Juli Madera gepasseerd. Het et. Frisia (uitreis) is 21 Juli Ouessant trepasseerd. Het st. Rindjani (uitreis) vertrok 22 Juli van Lissabon. Het st. Zaandijk arriveerde 21 Juli van Rotterdam en Hamburg te Sa vannah. Het st. Prins Willem V (uitreis) ver trok 21 Juli van Madera. Het st. Oranje Nassau vertrok 22 Juli van Amsterdam naar Parama ribo. Het st. Glaucus, van Java naar Am sterdam, casseerde 22 Juli Gibraltar. Het st. Prinz Regent (thuisreis) ver trok 21 Juli van Port-Said. Het st. Windhuk (thuisreis) vertrok 21 Juli van Los Palmas. Het st. Koningin der Nederlanden vertrok 22 Juli van Amsterdam naar Batavia. Het st. Rotterdam vertrok 22 Juli van Rotterdam naar New-York en was des middags 12 50 in zee. Het st. Menado vertrok 22 Juli van, Rotterdam naar Java. Het st. Tonkin, met de Franscho mail, arriveerde 22 Juli van Japan te Marseille. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht. T. van Duyvenbode, winkelier, te Bodegraven. Rechter commissaris Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije curator mr. A. Ph. W. A Ito. Dordrecht R. Kubly, winkelier in sigaren te Dordrecht. Rechler-com- missaris mr. J. Wiardacurator mr. F. Telders. Leeuwarden. J. T. Knlfsbeek, koopman te Dokkum. Rechter-com- mlssaris mr. C. W. Stheeman cura tor P. de Vries, te Dokkum. Geëindigd F. J. Klarenaar, ree>der te Dor drecht M. Muller. Polak, behanger en stoffeerder, te Amsterdam. Opgelieven H. W. v. d. Hoogen, vroeger wo nende te Amsterdam, thans buiten het Rijk in Europa. A. Garaedts, houtkoopman en landbouwer te Vlodrop. G. Hellebrekers, landbouwer, te Ecbt. M. J. M. Vrijland, te 'a-Graven- Pakjes van 5, 10 en 25 cent. - Overal verkrijgbaar - (Melk-Choco Jade).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 8