om Esperanto onder de aandacht te brengen van vrienden, die het nuttig mochten vinden. (Eenheid.) J. H. W. HABERMEHL. Deleglto U. E. A. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. De Londensche Hospital Gazette meldt: Het natuurlijke FRANZ JO- SEF-bitterwater is rijker aan afvoe rende zouten dan alle andere Hon- gaarsehe waters. De werking van het echte Franz Josef-laxeerwater is der halve in alle gevallen zeer bevredi gend, en het is veel aangenamer om In te nemen dan bij geneesmiddelen in bet algemeen het geval is. Champagns Htnri Ibslé - Haims. Dépét P. C. C. JACOBI, Hötol Funcklor. Haarlem. Kaamt uw maatregelen bytijis. Het komt dikwijls voor, dat men scheen aan nier- of blaaskwalen lij dende zijn, zonder dat zij eenig ver moeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. De verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zioh niet op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven aan de ver schillende lichaanisgesteldheden bij verschillende menschen. Doordat de nieren hun plicht niet behoorlijk ven-uilen, gaat gij lijden oau pijn in den rug, of de zijden, gij krijgt last van pijn in de gewrichten en spieren en vooral bij guur en voch tig weer gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat een bezinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveelheden, en met een scherpe, onaangename reuk. Des morgens gevoelt gij u dikwijls te el lendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of onkels. Wanneer zich verschijnselen als de bovenstaande vertoonen, is dit een be wijs, dat de nie'reu te kort schieten in hun plicht om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Verwaar- loozing dezer verschijnselen leidt tot gevaarlijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalen, hartzwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mo gelijk heden nog met het ge bruik de'r echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het grootsche nieren- en blaasgeneesmiddel, dat de nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuive'ren. Lel er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voor komt ten bewijze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de lieeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaaine 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ia f 1.75 voor één, of f 10.voer zes doozen. stadsnieuws VERKIEZING KAMERS VAN ARBEID. De Burgemeester van Haarlem brengt in lierinnei-ing aan belang hebbenden, de navolgende bepalin gen der wet op de Kamers van Ar beid Art. 17. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, waarin personen, die op een kiezers lijst voor eene Kamer van Arbeid zijn geplaatst, arbeid verrichten in fabrie ken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, gedu rende ten minste twee achtereenvol gende uren van den voor de stem ming bepaalden tijd gelegenheid vin- do om mede ie werken tot de keuze, waartoe hij bevoegd is. Art. IS. Het hoofd of de bestuurder in het voorgaande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zijne fa briek of werkplaats, op eene plaats waar arbeid wordt verricht, geduren de twee werkdagen vóór en tijdens de tot stemming bepaalde uren op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hem onderteekende lijst, de uren in het voorgaande artikel becocld vermeldende voor elk afzon derlijk of groepsgewijze of voor al len gezamenlijk. NATIONALE MILITIE. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het inschrijvingsregister en de daar bij belioorende alphabetiscbe naam lijst. betreffende de jongelingen, die zich binnen deze gemeente in 1911 hebben doen inschrijven voo'r de lichting der Nationale Militie van 1912, ter secretarie dezer gemeente (2e afdeeling) voor een ieder ter le zing is nedergelegd van heden tot en met 3 Augustus aanstaande, van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure; en dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd. bezwaren kunnen wórden ingebracht bij den Commissa ris der Koningin in deze provincio, door middel van een bij den Burge meester in te leveren, door de noodi- ge bewijsstukken gestaafd, verzock- sclir.ft op ongezegeld papier en ondcr- teekend door hem of haar, die zo in brengt. II i 'n d o r w e t. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 25 Juli j.l. de beslissing op het ver zoek van J. H. Romijn Jbz., om ver gunning tot oprichting van eene in richting tot het vervaardigen van gastoestellen in het peïccel aan de Lange Lakenstraat no. 31, waarbij als beweegkracht een electromotor van 3 P.K. zal worden gebez.gd, voor den tijd van twee maanden is ver daagd. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon llïü. Ingeschreven: 4 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 2 meubelmakers, mo delmaker, 3 metselaars, 5 opper lieden, stucadoor, 3 witters, 3 machinebankwerkers, 2 monteurs, 7 grof bankwerkers, 1 metaaldraaier 4 vuurwerkers, 3 ketelmakers, 5 burgersmeden, 4 machinisten, esto vers, 3 electriciens, instrument makers, 1 koperbankwerkers, l ko perslager, 5 loodgieters, 1 schoen makers, zadelmaker, 2 kleerma kers, 10 schilders, 3 behangers, 3 stoffes rders, 3 bloemisten, 3 tuin lieden, 9 grondwerkers, 3 bakkers, banketbakker, Blager, 2 krui deniersbedienden, 9 kelluers, 8 ma gazijnknechts, 16 loopknechts, 3 huis knechts, 2 sigarenmaker, 5 kantoor bedienden, 1 boekdrukker 8 letter zetters, 1 lithograaf, binders, 18 losse werklieden 1 dienstboden, 10 werksters, 4 naaisters, 8 kook sters, 2 huishoudsters, 0 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers-' voegers, 2 Koetsiers en voerlieden. 1 boerenknecht. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. van de Schoten, Gen. Joubert- straat 15 een broche. A. C. Ve'rmeij, Wouwermanstraat 21, een kinderschoentje. J. Bouman, Oranjeboomstraal 79, een horloge. J. Traksel, Eend'rachtstraat 42, een rozenkrans. C. Termits, Oranjeboomstraat 182, een snoeimes. J. Visser, Voortingstraat 23, oen lcinde'r hoedje. J. Ego, GasthuiLssingel 14, een por- temonnaie. Bureau van Politie, twee sleutels aan een touwtje. J. Ron, Bannesteeg 10, een mandje. II. Sedue, Leidschevaart 28d, een bril. J. Koning, Schoterweg 80 'rood, een lap borduursel. Sorgdrager, Ripperdapark 29, een rijwielpomp. J. Krame'r, Schoterweg 19, oen zweep, J. J. Vrugt, Teijlerpleüi 1 rood, een manchetknoop. J. Pool, Saenredamstraat 50, een keeshond. A. Gallenkamp, N. Gracht 82, een portemonnaie met inhoud. L. W. Zurendonk, A. L. Dyserinck- straat 71, een hond. NATIONAAL CONCOURS. Aan het Nationaal Concours voor Geheel-Onthouders-Zangkoren te'r ge- logenheid van hel Internationaal Congres tegen Alcoholisme, te hou den 10 September a.s. in Den Haag, zal worden deelgenomen door do Geheel-Onthouders Zangvereenigin- gen Kunst Adelt en Excelsior dir. de heer De Nobel, van hier. Ingeschreven is reeds door een 10- tal zangkoren, welke zullen uitkomen in twee afdeelingen. Het verplicht nummer voor de le afdeeling is: Ontwaak, mijn Volk. J ubileucD. De heer F. Rozenhart. kantoorbe diende bij de Nederl. Credietbank zal 1 Augustus 121/2 jaar bij die instel ling in dienst zijn. Uit de Omstreken SCHOTEN. DE AMSTEKDAMSCHE ZEELIEDENSTAKING. Voor een goede 20 menschen sprak gisteren de heer D. J. Wijnkoop, lei der der S. D. P in Nederland, in café Van Dijk over „Waarom moest ieder socialist de staking der zeelie den financieel steunen Spreker begon met zijn leedwezen er over uit te drukken, dat er zoo weinig menschen waren. Speciaal in Haarlem loopen de menschen niet gauw warm het proletariaat daar is nog niet tot voldoende ontwaking gekomen Spreker wil het hedenavond héb ben over de zeeliedenstaking te Am sterdam, en wel hoofdzakelijk over den steun, die aan de strijdende mak kers moet verstrekt worden. Spreker vindt liet echt iets voor Holland, dat de arbeiders in deze ernstige tijden weer zoo hopeloos verdeeld zijn dat komt voor zoover spreker bekend is in geen enkel ander land, waar de klassenstrijd gevoerd wordt, voor. Wordt deze staking gewonnen, dan zal dat zijn ondanks het gedra gen van het meerendeel der arbei ders. Als S. D. P.'ers kan liet ons niet schelen, of de zeelieden onder anarchistische leiders staan naar leiding vragen we niet maar daar wordt oen stuk klassenstrijd gestre den daarmee hebben wij te makon - en daarom moeten wij do arbei ders steunen. Do renders zelf zijn verdeeld de eigenlijke Amsterdams c.he patroons willen wel iets toegeven maar de Rotterdamse he reeders, voor zoover zij «enigen invloed in Amsterdam hebben, willen dat tegenhouden. Zij willen Rotterdam geen groote con currente scheppen. Het was van groot belang geweest, dat do staking ook te Rotterdam met vuile kracht was voortgezet. Het was hel S. I). P.-bestuur eerst beter voorgekomen, op dit moment geen staking te beginnen. De sta- king was een zuiver Engelsclie staking, maar de Engelschon hebben geheel West-Europa meegesleept voornamelijk deden zij dat, om zelf van onderkruipers verschoond te blijven. Maar de stakers hebben tegen tie groote financiers te vechten en dan heeft de S. D. P. de vraag moe iten te moeten stellen Zit er wel genoeg socialistische overtuiging in de arbeiders? Hoe het antwoord ook zijn mag. de strijd is nu uitgebroken en iedere sociaal-democraat moet nu steunen met alle kracht niet alleen met mooie woorden, maar ook met geld. Men beschuldigt de S. D. I\ van dogma's maar liet is juist liet dog matisch gevoel, dat velen die zich sociaal-democraat noemen belet, nu steun te geven, ofschoon het noo- dig is. Ietier land heeft zijn eigen wegen in de arbeidersbeweging men moet vergelijken en bestudeeren, het socialisme en het historiscii-ma- terialisme. De statrk-maar-raak-tac tiek is verkeerd maar daarom moet men die stelling niet eeuwig door voeren. De moderne arbeiders hebben een les uit hun hoofd moeten leeren „Geen solide.riteitsstaking" en de arlieiders, die daaraan niet willen gehoorzamen, worden teruggeduwd. Wij zijn geen lesjes-leerders, wij zijn beweeglijk, maar zij, de modernen, zijn onbeweeglijk. Wanneer men de stakende arbeiders nu helpt, dan ver sterkt men het socialisme en dat is toch in de eerste plaats noodig. Do bootwerkers waren volstrekt niet allen georganiseerd en toch heb ben zij zich goed gedisciplineerd, volkomen georganiseerd, ordelijk teruggetrokken. Dat was prachtig. En dat toont aan, dat de S. D. P. volkomen gelijk heeft, als zij zegt, dat dergelijke menschen gesteund moeten worden. Bij do zeelieden ziet men hetzelfde: ihet getal stakers is langzaam maar zeker voor-uitgegaan. Ln de eerste week waren er 150 A 250 stakers, thans 1200, en daarbij komen nog 'ie menschen van de „ZeeLandia". Mo gen zulke menschen financieel in den steek gelaten worden Immers neen De patroons roepen als altijd ook nu de politieke machten te hulp. De overval op Kattenburg is vooruit geregeld. Niet de arbeiders hebben liet relletje veroorzaakt, maar het ge zag heeft het gedaan. Tegen de men schen is met de meest besliste wille keur opgetreden. üok de arbeiders moeten zich poli tiële organiseeren. Maai- als men po litieke macht wil moet men econo misch steunen. Dan moet men den klassenstrijd voeren, volhardend en onverzoenlijk. Do hoeren Van F,kelen en Ml am os brachten ©enige opmerkingen te ber de beide debaters werden door den heer Wijnkoop beantwoord. Aan den uitgang werd voor de stakende zeelieden gecollecteerd. BEVERWIJK. Vergadering van den gemeenteraad van Vrijdag 28 Ju'Li 11. Afwezig zijn do bh. Moens en Wiedeman. De notu len de'r vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Een verzoek van den lieer Hover te ljmuiden om plaats voor een visch- afslag wordt gezonden aan B. en W. ter afdoening. Het verzoek van de Vereen. Ko ninginnedag om subsidie voor do feestelijkheden op 31 Augs. a.s. wordt ingevolge preadvies van B. en W., van de hand gewezen. Aan do Vereen, voor Opleiding van openluchtspclle ders wórdt toegestaan te gebruiken het gymnastieklokaal der school voor M. U. L. O. tegen eene vergoeding voor schoonhouden etc. Eon verzoek van de firma Cool tot overneming van een straat wordt van de hand gewezen. De kwestie betreffende de fontein aangeboden door eene commissie aLs eene herinnering aan wijlen dektér Schuyt vordert weder heel wat be sprekingen, vooral om uit te maken waar de fontein moet geplaatst wor den. B. on W. stellen vóór die een plaats aan te wijzen aun de westzijde van de Breestraat tegenover het raadhuis de he&rBraun betoogt dat ze zeer goed en met veel minder kosten een plaats kan vinden aan de oostzijde van de Breestraat voor het raadhuis. Tenslotte wordt met 8 tegen 1 stom besloten de fontein te aanvaarden en op de Breestraat te plaatsen, doch later uit te maken waar. Do h.h. C. J. Molenaars, H. P. Jan sen en J. Los Jr. vragen votfr hun nieuw te bouwen pakhuizen in den Slangcnweg ontheffing van art. 28 der bouwverordening (waarbij de hoogte van nieuwe pérceelen in nau we straten wordt beperkt). De gezond he:dscommis9ie raadt aan deze ver zoeken niet in te willigen. De Voorz. wil ze direct behandelen, doch op voorstel van den heer Braun worden zij gezonden aan B. en W. om preadvies. Tot onderwijzers resp. onderwij zeressen aan de o. herh. school wor den benoemd, de h.h. B. Bouman, J. Hulshof, en A. Wensink te Haar lem, J. L. G. Niessen te Beverwijk, benevens de dames A". C. JapTckse, A. Smit en J. Tol te Beverwijk. De geloofsbrieven der herkozen en nieuw gekozen raadsleden worden onderzocht en in órde bevonden, zoo dat tot toelating wordt besloten. De Tekeningen van de gemeente en het burgerlijk Armbestuur over 1910 worden aangeboden en ter onder zoek in handen gesteld van eene com missie uil den Raad. De eerste bedraagt in ontvangst f 230,102,40, in uitgaaf f 231,378,91 en shut met een nadeelïg saldo van f 1276.31; de andere bedraagt in ont vangst f 1682,98 1/2, in uitgaaf f 1531,34 1/2, dus sluit met eon voo'r- i deelig saldo van f 151,64. Hierna sluiting dér openbare ver gadering. VELSEN. Donderdag vergaderde de Kamer van Kooph. en Fabr. dezer gem. in het Raadhuis. Mededeelfng werd gedaan van een schrijven van den Minister van Fi nanciën, houdende mededeeliog dat te IJmuiden als zcgeldebïteur is aan gewezen P. F. C. Roelse. Op vesti ging van een zegeldebiteur was eeni- gen tijd geleden door de Kamer aan gedrongen. Van de spoorwegmaatschappijen is ber.cht ingekomen, dat er bezwaren bestaan tegen inwilliging van het verzoek der Kamer om de abonne-l inentskaarten voor firmareizigers op naam van den patroon te stellen. De Maatsch. geven in overweging om het bezwaar der Kamer fraude te voorkomen op te heffen, door de rei zigers caut.e te laten stellen. Do Minister van Waterstaat deelt mede, dat Ijlijkens ingesteld onder- zook het niet gewenscht is gebleken, in de aankondigoigsbiljetten der spooiwegdienstregelingen een aandui ding op te nemen van de treinen welke brieven vervoeren. Vastgesteld werd de begrooting der Kamér over 1912. De voorz. deed modedeeling van een verzonden schrijven aan de com missie van Voorbereiding voor het ontwerp-Tariefwet, inzake het geven van advies over de verschillende ta riefposten. De Kamer keuïde deze handeling goed. Ingekomen is het 'rapport der com missie belast met het onderzoek van het wetsontwerp nopens de naaml. vennootschappen. De commissie acht het gewenscht naast een adhaesiebetuiging aan de door de K. v. K. en F. te Rotterdam en Haarlem gemaakte opmerkingen aan te dringen op verplichte accoun tantscontrole ten aanzien van alle Naaml. Vennootscha,ppen en op een imperatief voorschrift nopens publi ceering van balans- en winst- en ver liesrekening betrekking hebbende op bankinstellingen, verzekoringsmaat.- en andere Naamlooze Vennootschap pen, wier aandeelen op de beurs verhandelbaar zijn. Het voorstel" der commissie word aangenomen. Bij de rondvraag stelde de heer Dekker voo'r aan de Staatscommissie voor de sluis- en kanaalwerken haar oordeel te vragen omtrent het inder tijd medegedeelde denkbeeld tot over brugging van liet kanaal over de sluizen bij U muiden. Dien overeenkomstig werd besloten. VELSEN. Openbare vergadering van dien Ge meenteraad van Veisen op Dinsdag i Augustus 1911, des namiddags 1 1/4 uur, ten gemeentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek gelooisbrieven. 3. Onderzoek waterleiding. 4. Bedi-ijiskapitaai gasbedrijf. 5- Omlegging wegvak IJmuiden. 6. Ondernoud Oud Romei-weg. 6a. Voorstel van den Burgemeester inzake uitbreiding van het politie personeel. 7. Adressen a. P. Heere en Zonen, om vergun ning tot het afsluiten van wegen b. Mej. G. Kopper, om eervol ont slag als onderwijzeres. 8. Suppl. begrooting, af- en over schrijving, onvoorziene uitgaven. 9. Adres K. Atema, om eervol oait- slag als plaatsvervangend gemeen te-secretaris, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en secretaris-pen ningmeester van het werkloozen- fonds. 10 Benoeming a Plaatsvervangend gemeente-se cretaris b. Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand c. leden Schaalarmbestuur. 11. Bepaling aantal leden der Gas- commissie. 12. Reclames belastingen. IJMUIDEN. TOERISME. Giste'rmorgen precies te 6 uur is te IJmuiden aangekomen het groote Engelsche toeristenschip Mantua met eonige honderden toeristen» die een dagliezoek aan ons land brengen, onder leiding van Cooks reisbureau. Door de directie van het stoomschip is aan de leden van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier welwillend toegestaan het fraaie stoomschip te bezichtigen. De Man tua vertrok des avonds weer en komt Zaterdag 5 Augustus weder met een ander toeristengezelschap. Binnenland EEN TRAGISCH GEVAL. Te Wormerveer heeft Donderdag, zoo meldt het „HblcL" nog, ongeveer 12 uur de vrouw van den boekbinder B-, hoogstwaarschijnlijk in een aan val van waanzin, een moordaanslag gepleegd op het S-jange dochtertje van di-. F. G. van Asperen. Woensdag tevoren was Nelly, zoo heet ze, mot haar nichtje bij den boekbinder een portret komen brengen, mot verzoek daar een lijstje om te maken. Toen zij Donderdag even na twaalf uur met haar -vriendinnetje Rika het por toet (dat dienen moest voor vaders verjaardag) weer terug kwam lul len, kwam de vrouw voor, die de beide kinderen uitnoodigde binnen te komen. Rika moest in do gang blij ven staan en Nelly nam zij mede dooi de voorkamer naar het slaapvertrek, waarvan zij, zooals later bleek, de deur- had gesloten. Even later hoorde Rika angslig gillen, waarna ook de dochter van vrouw B. naar de buren vloog en om hulp riep, omdat moeder zoo raar deed en er een kind in de slaapka mer was. Juffrouw Scholtens, de buurvrouw, schreeuwde om hulp. Gelukkig kwam op dat oogenblik haar man van zijn werk thuis, terwijl bij toeval ook de politieagent Van Trigt kwani oan- loopen. Beiden snelden het huis bin nen, doch de deur van het slaap vertrek gesloten vindende, ging de agent Van Trigt achterom en klom door het openstaande raam van de slaajjkamer naar binnen, terwijl het den heer Scholtens gelukte, de deur open te krijgen. Een oogenblik stonden lieitlen ont steld, toen ze daar het meisje staando met de arme bevend omhoog hoorden gillen „Ze vermoordt mij", hét ge laat, de armen en dc kleertjes geheel met bloed beloopen, terwijl de waan zinnige vroi: beurtelings het meisje en zichzelf stak en sneed met een dolkmes. Het was een en al bloed in het vertrek en ook de vrouw zag er vreeselijk uit. De heer Scholtens greep onmiddol- lijk het meisje beet en bracht het kind naar zijn vrouw, die het zooveel hielp als ze kon. Ze liad verschillende sneden over het gezicht, de keel on de armen, die gelukkig bleken niet levensgevaarlijk te zijn. Ze werd met een ziekenwagentje naar haar hevig ontstelde ouders gebracht. De arme vrouw, wellicht niet we tende wat zij dood, stak met liet dolk mes zichzelf telkens in het hoofd, of sneed zich in de armen of de beenen, totdat de agent haar wist te over meesteren en het mes te ontnemen. Zij werd door de inmiddels ter hulp; geroepen geneesheeren dr. Smith en dr. Korte weg verbonden en naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toe stand schijnt niet hopeloos te zijn. Do vrouw was al sedert lang nu en dan niet goed bij het hoofd, hetgeen echter veel erger was geworden na den dood van haar dochtertje, dat verleden jaar gestorven is. Zij werd dan ook sinds eemigen tijd in obser vatie gehouden. Naar aan de „Tel." bericht wordt, was de ongelukkige vrouw van oor deel dat de dood van haar kind moest worden geweten aan dr. Van A. EEN LIEFDESDRAMA. Donderdagnamiddag heeft M. B., uit Blesdijk© (Fr.), die te Losser lnj een oom logeerde, op zijn meisje, A. R.die te Delden logirerde, op den straatweg tusschen Hengelo en Dol den een revolverschot gelost. Hij trof haar in den arm. B. liad met zijn meisje twist gekregen, nadat zij hem meedeelde, dat zij op verlangen van haar ouders hun verloving wou bro ken. B. heeft daarop zichzelf niet le vensgevaarlijk door een schot in den mond verwond. Na verbonden te zijn, is inj door de gomeente-politie naar Almelo overgebracht. POGING TOT MOORD. Donderdagmiddag heeft te Bier vliet een 23-jarige landbou vversknecht poging tot moord gepleegd op zijn broeder, door op hem met scherp te schieten zonder hem te treffen. Do dader is door marechaussee gearres teerd. LOONSVERHOOGING. De firma H. P .Gelderman Zo nen, te Oldenzaal, heeft de loonen op ai haar weverijen verhoogd en wel voor alle soorten sliirtings en som mige soorten cambriecs en drills met 1 tot 5 cent per stuk, hetgeen onge veer beteekent een loonsverhooging van 2 tot 10 pCt. NED. ONDERW. GENOOTSCHAP. Te Breda heeft het Nede'rlandsch Onderwijzersgenootschap zijn 66sle algemeen e vergadering gehouden. Woensdagavond vereenigden zich het hoofdbestuur .bestuur en leden der afd. Breda en de verschillende afgevaardigden in het Paviljoen van het Valkenberg. Donderdagmorgen om half elf wérd de Groote Kerk met haar prach tig monument van Engelbert van Nassau bezichtigd, waarna de heer Govert Dorrenboom een drietal mu zieknummers op 't orgel voorspeelde. Te twaalf uur had de ontvangst van het hoofdbestuur, de gasteu en het afdeelingsbestuu'r ten Stadliuize plaats. Daarna begaven zich allen naar Concordia, waar do Tentoonstelling van Leermiddelen enz. geopend werd. De voorzitter van het N. O. G., do heer Th. Lancée, herinnerde in zijn openingswoord aan den langdurigen arbeid van de Staatscommissie tot reorganisatie van het onderwijs, die ten slotte in haar rapport niet bracht wat verwacht werd. Maar niettemin zeide spr., zouden we ons, gelukkig achten, wanneer nu eindelijk een begin werd gemaakt met de uitvoe ring van de in het rapport neerge legde reorganisatieplannen. En in afwachting van de k. van dezen man, blijven wij vragen:1 Waa'r blfijt de verbetering van on ze opleiding? Waar blijft een betere regeling van de verhouding tusschen de leerkrach ten? Waar blijft de verbetering van ort- leerplichtwet? Waar blijft de verbetering van de materieele positie van den onderwij zer? De hérzienine van art. 21 der wet op het L. O, bepTe:ffe spr. fn deze* voege: Voor verscheidene scholen is de fel# lelijke toestand zelfs in tegenspraak zoo niet met de letter van dat artiko' dan toch zekér met den geest, dio uit die letter spreekt. Verschillend*, gemeentebesturen hebben geregeld* overleg tusschen de leden van he# personeel in opzettelijk daartoe be- legde bijeenkomsten voorgeschreven- De wet zelf kent dit overleg niet, be paalt de positie van de onderwijzers tegenover het hoofd op eon wijze^ die mogelijk paste in den tijd, toen de eersten den laatste alloon bijstonden bij het geven van onderwijs, inder daad dus waren hulponderwijzers. Thans echter wordt aan ieder on derwijzer opgedragen 'nvolledige taak die uitteraard 'n behoorlijke mate van zelfstandigheid vraagt en waarvoor hij ook persoonlijk verantwoordelijk moet worden gesteld. Wanneer nu nog alle Icérkrnchten buiten het hoofd worden uitgesloten van den plicht, om mede te spreken en te beslissen bij de regeling van het werk in hun school, dan is dat oen miskenning van dc positie, welke die onderwijzer naar recht en billijkheid moet inne men; dan is dat oen miskenning ook van het belang der school, dat- met geregeld cn ernstig overleg stellig beter gediend is. Moge spoedig do minister komen, die genoeg vertrou wen stelt in onzen zin tot samenwér- king, om in dc wet op het lager on derwijs die samenwerking te maken tot den grondslag voor een nieuwe en betere regeling van de verhouding tusschen de leden van hot personeel, een regeling, die ook aan onze col lega's niet-hoofden de plaats zal ge ven, die hun reeds jaren toekwam. Voo'r de herziening van de leer plichtwet vraagt spr. naast uitbrei ding van den leerplichtigen leeftijd een behoorlijke wettelijke regeling van het herhalingsonderwijs en do verplichting tot het volgen ervan. Wat betreft de verbetering der ma terieele positie wijst spr. er op, dat er onder de Nederlandsche onderwij zers nog steeds zijn, die lijden fat soenlijke armoede. Dat zij, die de Nederlandsche jeugd hebben op te voeden, vaak niet in staat zijn, hun eigen kinderen een behoorlijke, op voeding te doen geven. En toch moet de betrekking van onderwijzer worden een begeerlijke voo'r jonge menschen van aanleg uit verschillende klingen. Toch moet de onderwijzer ook de jonge collega zich een levensmilieu kunnen kie zen overeenkomstig zijn ontwikkeling en zijn geestelijke behoeften. Om dit alles te verkrijgen is sa menwerking tusschen de onderwij- zorsvereeoiigingéh' noodig. Zou er inderdaad geen arbeidster rein meer zijn, waarop we elkaar do handen zouden kunnen reiken? vraagt spreker. Of wij dan moonen, dat in de eerst volgende jaren wij ous zouden kun nen opwerken tot één groote vakver- een iging? Neen, ovor zooveel optimisme be schikken we niet. Wat wij ons wèl als bereikbaar voorstellen? Dat het aantal van diegenen onder onzo collega's, die beu van het vin nig gekijf de oogen willen richten op wat ons véreenigen kan, zal toe nemen; dat, het aantal gevallen, waarin de verschillende vercenigiu- geu samenwerking zullen zoeken, steeds groot-er zal wórden, Tot die samenwerking roept spr. do aanwezigen op en hij verklaart de vergadering geopend met den wenscb dat het geen jaren, méér zal duren, voo'r het korps der Nederlandsche on derwijzers zij het dan ook ver deeld in secties optrekt als een groot en machtig leger in den strijd voor de onderwijzersidealen. in den st'rijd vogr verbetering vau het lager strijd voor verbetering van liet lager schoolwezen in Nederland n den vóór meer welvaart in hun gezinnen. Hierna deelde mej. Weeveringh me de, dat er tegenwoordig waren 210 afdeelingen cn 269 afgevaardigden. De afd. Wormerveer die de reke ning en verantwoording nagezien heeft, verklaarde dat or eea tekort is van f 13 A f 1400, welk te kort ge kweten wordt uit het vaste fonds. Bij loting wordt Deventer aangewe zen om het volgend jaar de rekening na te sie'n. Als plaats voor de volgende verga dering werd Rotterdam aangewezen. Hierna verkreeg prof. dr. K. F. Wenckebach liet woord, tot het uit spreken eener rede over: De beteeke- nis van lichaamsoefening voor dc ge zondheid van den mensch. Nadat prof. K. F. Wenckebach ver klaard had, dat men niet verwachten moet, dat hij eene doorwrochte studie zal levéren over bovengenoemd on derwerp, maar slechts eon causerie wil houden over het nut van lichaan» beweging begint spr. met te zeggen, dat hij het menschelijk lichaam ver gelijkt bij een machine. Wil deze ge regeld functionneeren, dan moet ze geregeld in beweging worden ge houden, zoo ook het menschelijk li- ohaam. Spr. aoht spierbeweging noodig zoowel voor het hart, als voo'r de longen, zegt, dat spieroefening de ge- gezondheid én tevens de goede ont wikkeling van het skolet bevordert, vele ziekten, bfjv. vetzucht en sui kerziekte voorkomt spoort aan tot ga- regeld oefenen der spieren, opdat he# hchaam langer valide zal blijven. Hoewel 9pr. erkent, dat absolute 'rust noodzakelijk kan wezen geeft

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6