NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e jaargang. No. 3621 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 31 JULI 1011 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER °R,E maanden: Van regeIs 50 C(s.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem - 1M Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. - -J-30 AdvertenHën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 fc. P® LFsT Gif} 50 Cts. voor 3 plaalsingfn 4 contant P P Afzonderlijke nummers0.02H HiV s n n u «_i Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactle600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—73, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. OVÊRVEEN. Mot ingang van! Augustus a.s. is op zijn verzoek eervol ontheven van het Agentschap van Haarlem's Dagblad te Over veen, W.J.BARNHOORN en daarvoor aangesteld P. W. J. v. d. NIET, Zijiweg 64 (Overveen). AGENDA DINSDAG 1 AUGUSTUS. Orgelbespeling in de G'roote Kerk, 1—2 uur. Brongebouw: Zomerfeest. Concert Hotel Duin en Daal, Bloe- mendaal. Velseta: Gemeenteraadsvergadering, 1 1/4 uur. Stadsnieuws D RINKHAL. De Staal waterbronnen zijn Zater dag en Zondag door 108 personen be- •ocht CONCERT OP MEERENBERG. De Muziekvereeniging Voorwaarts, dir. de heer P. Wit, zal a.s. Woens dag een concert geven voor de ver pleegden en 't verplegend personeel Van liet gesticht Meerenberg. WEER INGETROKKEN. Meldden we Zaterdag, dat door de warmte, de werktijd aan do Centrale Werkplaats,, was gewijzigd, thans vernemen we dat de maatregel Weer is ingot i ';ken. Zaterdagmic-j tg 'werd aan het personeel de mededeel! mg gedaan dat door de verandering van de weers gesteldheid de tijd van aanvang de zelfde bleef. Met de heeren W. Eggink en Y. A. van der Werf! tot voorzitter en secre taris, is alhier eene afdceling opge richt van den Bond van Klerken, werkzaam bij 's Rijks belastingen. G e v Voorwerpen: Terug te bekomen bij: A. Verweij9, Lange Heerenstraat 6 food, een Engelsch leerboek. C. J. Selhorst, 2e Vooruitgangstr 38, een strooien hoed. H. Voet, Teijlerstraat 7, een dames horloge. C. Ienelie. Brouwersstraat 141, 2 dollen van een roeiboot. P. Scholten, Korte Margarethast'r. een dienstbodenmuts. D. Offenburg, Kampervest 45, een damesknooplaarsje. J. Renze. Frankenstraat 36, con gummiband, van een kinderwagen. G. Scheepmaker, Bakkerstraat 18 ïood, een rijwielbel. B. van Sante'n, Glasblazersl'roat 11, een rozenkrans, DE HAARLEMSCHE PADVINDERS IN ACTIE1 Vanmorgen zijn de oefeningen der Haarlemsche Padvinders begonnen. Het eerste optreden vond plaats op het Kenaemerploin, waar er te acht uu'r een veertigtal waren aangetre den, om onder leiding van den waar- nemenden leider, den heer Numans, (die zelf ook in gedeeltelijk Padvin- de'rs-ornaat was) den tocht naar Zandvoort te aanvaarden. De Padvinders droegen hun uni form nog niet, wèl de bekende breed gerande hoeden, de ransels, stekken en veldflesschen. Over liet geheel zijn de Haarlemsche Padvindertjes klein van stuk: 't is een jeugdig corps, en de leeftijden varice- ren van 12—14 jaar. Te acht uur ving de marsch aan; langs Kruisweg, Parklaan, Nassau- laan eb Zijlweg gingen do Padvin ders naar Overveen, en vandaar vla Aerdenhout naar Zandvoort, waar ze ^nmiddag oefeningen hielden. Ook onderweg, bij Aerdenhout, had- Öen ze vabmorgen al een oefening. Die bestond uit een soort van aan vallen en verdedigen. Ve'rondersteld werd, dat Zandvoort ln handen van den vijand was. Die /Vijand had zün voorposten opgesteld' bij en langs den straatweg. Langs die voorposten (de helft van het Padvin- diersleger dat vandaag in actie was), moest de aanvallende partij, die weer in twee groepe'n was gesplitst, zien door te sluipen. De manoeuvre liep niet geheel vlot van stapel, omdat het den Padvin dertjes natuurlijk nog aan routine ontbreekt. Het zijn nog geen vol maakte Padvinders, onze Haarlem sche. Zij moeten hun gelofte nog af leggen, zijn pas in den proeftijd die waarschijnlijk een week of vier duurt. Wellicht vallen er dan som migen af, die niet volkomen geschikt blijken te zijn voor do padvinderij. Maar ter zake. Vóór de strijd op de Zandvoortsche laan aanving, deed zich een onve'rwacht incident voor. Een der aanvoerders werd nl. teruggehaald, moest weer mee naar Haarlem omdat z'n moeder eriist.g ziek was. Een plaatsvervangend aan voerder moest de taak overnemen. Daarna veroverde de aanvallende partij Zandvoort d. w. z. ze wist doo"r de verdedigende linie heen breken. Was een Padvinder door een der anderen aangetikt, dan werd hij beschouwd buiten gevecht te zijn ge steld. En de beslissing kwam ko mische oplossing van den strijd doordat een verdediger een van z*n eigen. pa"rtijgenooten tikte! Een paar maal ging het wat al te wild toe» maar de eonige slachtoffers wa- 'ren een keelband en een veldflesch, die sneefden. Om halltwaalf arriveerden de Pad vinders op het Zandvoortsche strand. Ze hadden heel wat bekijks van de badgasten, toen de colonne van veer tig tusschen de badstoelen doorging. Aan den dunikant ten Zuiden van Zandvoort, op" 't strand, werd gerust, De Padvinders-legerplaats was om ringd door de in 't zand geplaatste stokken met touw onderling verbon den. Lang duurde de rust van de meesten niet: ze kregen verlof om te gaan „pootje-baden" in zee, en daar was de animo groot voor. Een paai' kregen vermaningen van den leider. „Jullie maken teveel lawaai als je moet aantreden. Stil zijn! 'k heb het honderdmaal gezegd dat Je je aanvoerders moet gehoorzamen". De iiadviuders vonden dat blijk baar voorloopig niet zoo heel erg. Maar zo trokken toch bodenkclijko gezichten, toen de leider ging ver tellen hoe ontzaglijk veel je wel nioet kunnen om le klasse Padvinder te worden. „Zoo uitstekend zwemmen en fietsen bv. als je dan moet kun nen....!" „neen, besloot de lieer Nu mans" (met 'n oolijk knipoogje, dat z'n padvinders ontging), ,,'k geloof niet dat er een van jullie het ooit tot le klasse zal brengen!" De Padvinders keken ernstig. Ze ker dachten ze ook al aan de opstel len die zij binnenkort (na de tochten naar Baam, Heilo en Den Hang Scheveningen zullen moeten maken over alles wat ze ondervonden heb ben. Die opstellen worden dan ern stig beoordeeld, op de geheele inklee ding en vorm daarvan wordt gelet. Een heele taak voor de Padvinders! Vanmiddag zouden zo zich nu op het strand, onder leiding vo.ii den heer Numans. bezighouden mot hot schatten van afstanden, zich orien- teo, ver- en hoogspringen enz. Dins dagmorgen gaan ze naar het Bloe- ir.endaalsche Bosch, om er 's mor gens allerlei spelen te beoefenen en 's middags oefeningen ln hot seinen te houden. Woensdagmorgen om negen uur wordt, aan te vangen op liet Kenne- merplein, een tocht door de stad ge houden die met een wandeling Langs Aerdenhout en Elswout eindigt. Donderdaa gaan de Padvinders naar Baam, den lOen Augustus naar Heiloo en den 16en naar Den Haag en Scheveningen. Een flink program ma dus! AFSCHEID MR. VAN T1ENIIOVEN. De heer Mr. G. van Tienhoven, af tredend Commissaris der Koningin in Noord-Holland, heelt, heden afscheid romende van het gemeentebestuur en van de stad onzer inwoning, aan den Burgemeester een bedrag van f 1000 ten behoeve van de armen ter hand gestold. Zaterdag heeft de Commissa ris afscheid genomen van do ambte naren der Provincie ter Gouverne- m entshuize. Kon ij nendiefstallen. Bij J. B. in de Oranjestraat zijn in den nacht uit twee hokken zes konij nen gestolen. P. J. K., in dezelfde straat wonende, miste een vaal-grljs konijn. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water was hedenmorgen 6 uur, 69 gr., heden middag 12 uur 70 gr. De Electriscbe tramlijnen. Een van de redenen der vertra ging van den aanleg der electrische tramlijnen door de stad, was deze, dat de Hollandsche Spoor niet be schikken kon over een goed terrein voor de remise der tramwagens. Oorspronkelijk was overeengeko men, dat de stad daarvoor zou kun nen afstaan een terrein achter de Gemeentebegraafplaats aan den Scho- terweg. Daar dit terrein echter noo- dig bleek voor de uitbreiding der Begraafplaats, moest de II. IJ. S. M. naar eon ander omzien. Dit is nu gevonden aan het Soendaplein te Schoten. Het terrein is 43 M. breed en 50 M. long en behoorde in eigen dom aan den hc-er Evelein. De verandering van de plaats dei- remise zal een belangrijke wijziging ten gevolge hebben in den weg, dien de tram, uit Haarlem komend, neemt. Zij zal nu niet den Schoterweg af gaan en da KLe.verlaan afbuigen, zooals eerst bepaald was, doch men is nu van plan de heengaande lijn (naar Schoten) do Gen. Cronjéstraat door te leiden. Dan loopt zij liet Soendaplein over, waar de remise staat, en gaat dan terug langs den Schoterweg naar Haarlem. In verband daarmede vernemen we, dat B. en W. van Haarlem be reid zouden zijn den Haarlemsehen Raad voor te stellen, om goed te keu ren, dat de tramlijn niet tot 1 M. vóór de grens, doch tot de Haarlem sche grens zal (luorloope.n. Anders zou 't niet mogelijk zijn de wagen remise op het Schotensche gebied te jilaatsen. De stoomtram naar Alkmaar zal dan ook uit Haarlem verdwijnen, on haar eindpunt eveneens krijgen op 't Soendaplein. PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vergezeld van zijn adjudant Jlir. Van Siuohtelen van de Haare, zal Dins dagochtend 1 Aug. uit Den Haag vor- trekken en aankomen te Alkmaar om 8 uur 29 en vandaar per auto naar Callantsoog tot het bijwonen van een jacht op eenden op liet Z^anenwater, bom aangeboden door Jhr. Ch. van de Poll. Daarna wordt te Callantsoog ten huize van Jhr. Van de Poll gedineerd en vertrekt Z. K. H. te 7 uur 53 uit Schagen naar Soesldijk via Amster dam en Baarn. Eindelijk van de straat. Do 13-jarige De C. en de 12-jarige J. v. d. P., welke knaapjes den lant- sten tijd in Haarlem geregeld stroop tochten hielden, zijn naar liet lluis van Bewaring overgebracht. Een heele geruststelling I (Z1« verder Stadsnieuws onder laat «te berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Ingeslagen. Tijdens het korte maar hevig© on weer, dat Vrijdagavond boven deze gemeente woedde, sloeg do bliksem in de wdniug van den winkelier Nau- ta, aan den Ringdijk nabij Aalsmeer. Aan de woning werd op verschil lende plaatsen groote schade toege bracht, doch zonde'r brand te veroor zaken. Het leek in huis evehwcl een groote ruïne. De bliksem ging tus schen moeder en dochter, die in de kamer stonden, doop, zonder één harer to treffan. Nauta zielf, dio ziek is, was van den schrik bowuste- loosgeworden, doch kon spoedig woe'r worden bijgebracht. Overigens liep dit ongeval goed af. Verdronken. Zondagmiddag is de 24-jarigo B. uit Amsterdam, die zich op „de Poel" onder Aalsmeer met visschen bezig hield, doch wegens de warmte zich met zwemmen wat wilde veïfrisschen, daarbij verdronken. Werkzaamheden spoorlijnen. Met de werkzaamheden aan do ge bouwen enz. aan het tweede we-gvak de rspooriijnöh in deze gemeente en wel van Hoofddorp af naar Oude We tering, is men thans begonnen. Allereerst wordt met spoed go- werkt aan een locomotieven remise, in de nabijheid van het emplacement te Hoofddorp, om deze ook tijdens de verdere afwerking der spoorbaan reeds in gebruik te kunnen nemen. Overigens heeft men over de go- heele lijn een begin gemaakt met do verschillende wachterswoninge'n en aan de stationsgebouwen te Nieuw- Vennep en nabij Leimuiden, Do termijn voor de aangifte van rundvee voor de groote Landbouwten toonstelling te Leeden (12-17 Septem ber) is verlengd tot 15 Augustus en zulks met het oog op mogelijke for maliteiten en nog loopende inspectiën wegens het mond- en klauwzeer. VELSEN. ONDERZOEK WATERLEIDING. B. en W. wenschen, na overleg met dc commissie voor gas- en waterlei ding, do zaak nader te bespreken en zoo noodig een uitgebreider opdracht en ruixner crediet te ontvangen. BEDRIJFSKAPITAAL GASFABRIEK. B. en W. stellen voor, uit de lee- ning voor de oprichting van het gas bedrijf een bedrag van ten hoogste f 1000 beschikbaar te stellen voor be drijfskapitaal. OMLEGGING WEGVAK IJMUIDEN. De directie van 's Rijks Visschers- havente IJmuiden vraagt vergun ning voor de omlegging van een tot de bavenobjecten behoorend wegvak, do Verlengde Kanaalstraat en den weg langs het Noordzeekanaal ver bindend en gelegen tusschen de pcr- ceeien in erfpacht gegeven aan de vcreeniging „Het Witte Kruis" en aan de „IJmuider Vischhandelver- eeniging". B. en W. stellen voor dit schrijven in hunne handen te siellen om prae- advies. INTERPELLATIE. Do heer R. de Boer, lid van den Rand der Gemeente Velsen, heeft den Burgemeester verzocht hem toe te staan Dinsdag in de zit ting van den Gemeenteraad een In terpellatie te mogen houden, omtrent het ontslag van den agent van po litie vVogenaar, hem gegeven «Looi den Buru'-unieester van Velsen bij schrijven dd. 25 Juli 1911. Mej. G. Kopper heeft ontslag ge vraagd als onderwijzeres. B. en W. stellen, aangezien het ontslag om ge zondheidsredenen gevraagd wordt, voor, het adres nog tot de volgende vergadering aan te houden. In verband met de vacature, ont staan door de benoeming van den heer K Atema. hoofdcommies Ier secreta rie, tot secretaris van Stad-Almelo, hebben B. en W. met ingang van 1 September a. s. tot hoofdcommies be noemd den heer J. R. Mees. commies ter secretarie en tot commies den heer J. Kostelijk, adjunct-commies ter secretarie. B. en VV. stellen voor te benoemen tot plaatsvervangend gemeente-secre taris en tot 2e-b6roepsambtenaar van den burg. stand, den heer J. R. Mees. B. en W. bevelen als 3e-beroeps- ambtenaar aan den heer J. Kostelijk. De burgemeester stelt voor het aan tal politieagenten met twee te ver meerderen, en tevens aan den com missaris van politie een administra tieve kracht toe te voegen. Ten slotte stelt de burgemeester voor de jaar wedde van den veldwachter W. de Ruyter met 50 te verhoogeu, aange zien deze met de leiding van den po litiedienst der veldwachters wordt be last. Het ligt in 's burgemeesters be doeling om den politiedienst in IJmuiden en VeLseroord één geheel te maken. B. en W. stellen voor een gedeel te van den Oud-Romenveg te verhar den, indien Beverwijk bereid gevon den wordt aan Velsen de helft der kos ten van onderhoud te vergoeden. ZANDVOORT. Heden, Maandagavond te 7 1/2 uur zal eene openbare Raadsvergadering worden gehouden. Ingekomen stukken en mededeelmgen, kohier rioolbelas ting, onderzoek Geloofsbrieven nieuw gekozen Raadsleden, request Eh- brecht ter zak© uitreiking belasting biljetten, subsidie Haarlemsche Huis houd- en lndusiriescnool, aanbieding Gemeente-verslag RUU. aanbieding Gemeenterekerang 191U, request vaa de Keuneiner Electriciveii-Maatscliap- pij ter zake verlichting. LA WNTENNIS WEDSTRIJ DEN. Alhier werden Vrijdag en Zaterdag lawntenniswodstrijden gehouden op do banen gelegen benoorden het Grand Hotel. Do navolgende partijen werden ge spoeld: Heeren-Sin glo 1ste ronde: F. Brei tenstein slaat C. Gerke 6-2, 6-1; Wal- rave Boissevain slaat T. Loehmann 6-1, 6-3, J. Beets slaat A. JeiteJes 6-1, 6-2; J. Vermeijs slaat Behrends 6-2, 6-3; S. van den Bergh slaat C. Wage- ner 6-3, 6-2. 2e ronde: C. Walraven slaat K. Rlt- sert 6-0, 6-2, mr. T. Mendea de Loon slaat J. Wagoner 6-3, 6-3, F. Breiten- steln slaat Walrave Boissevain 6-3, 6-2; J. Beets slaat J. Venneij 6-0, 6-4; S. van den Bergh slaat I. Möller 6-1, 64; jhr. P. N. Quarles v. Ufford slaat C. Mendes de Leon 2-6, 6-1, 8-6; mr. A. van Routerghem slaat C. Siebert 7-5, 6-0, 3de ronde: C. Walraven slaat Bock 9-7, 0-4; jhr. P. N. Quarles van Uffort slaat mr. A. van Renterghem 6-4, 6-4. lleeren-Double 1ste ronde: F. Brei- tenstein en jhr. P. N. Quarles van Uf- ford slaan J. Wagener en C. Wage- ner 6-3, 6-0; Walrave Boissevain en J. Boots slaan A. Jeiteles en Behrends 6-3, 6-2; C. Gerke en mr. X. Mendes do Leon slaan K. llitsert en C. Sie bert 6-2, 6-3; Valken en W. P. C. Boissevain slaan J. Verraeij on T. Laehinann 6-3, 64; C. Walraven en Ch. Mendes do Leon slaan mr. A. van Renterghem en van Buuren 64, 6-1. 2do ronde: S. van den Bergh en L. Blankenberg slaan Holkema cn 11eij broek 6-0, 6-0; F. Breitenstein en jhr. P. N. Quarles van Ufford slaan al raven Boissevain en J. Becis 6-3, 7-5; C. Gerke en mr. T. Mendes de Loon sluan Valken en W. P. C. Boissevain 5-7, 64, 6-3; C. Walraven en C. Mendc-s de Lcon slaap Bock en N. N. w.o. Dames-Single 1ste rondo: mej. W. Prins slaat mej. G .Yersteegh 6-1, 6-0; mej. S. Pont slaat mej. E-. Droes- se w. o. 2de ronde: mej. E. Dolleman slaat mej. T. Boom 6-0, 6-1, mej. W. Prins slaat mej. Tesenwitz 6-2, 6-8, 8-6; mej. S. Pont slaat mej. G. Berlé 6-2, 3-6. 64; mej. L. Dolleman slaat mej. I. Muller 6-0, 6-0. 3de ronde: mej. L. Dolleman slaat mej. W. Pruis 6-0, 6-0. .Mixed-double 1ste rende: mej. L. Dolleman en F. Breitenstein slaan mej. S. Pont en J. Beets 6-0, 6-1, mej. T. Boom en L. Blankenberg slaan mej. W. Prins en 1. Möiler 6-0, 6-0; mej Berlé en A. Jeiteles slaan me]. Tesenwitz en Behrends 64, 6-2; mej. L. Dolleman en jhr. P. N. Quarles van Ufford slaan mej. S. Pont en mr. A. van Renterghem 6-2, 6-1. 2de ronde: mej. L. II. Dolleman en F. Breitenstein slaan mej. T. lloom en L. Blankenberg 6-1, 6-1. Open Plate lslo ronde: C'. Siebert slant Behrends 6-2, 6-3. 2do ronde: Ch. Mendes de Leon slaat I. Möller 6-0, 6-1, T. Laehmann slaat J. Wagener 6-2, 64. Alhier is door dc politie zwervende aangetroffen de 13-ja'rige H. S. uit Amsterdam, die na een huiselijke on- eenigheid de ouderlijke woning had verlaten, llij is door de politie naar zijne woonplaats teruggebracht. Zaterdagavond reed de automobiel G 2767, waarin buiten den chauffeur een paar dames en een lieer gezeten waren op de Dir. Joh. Mezgerstraat, teen de motor weigerde. De chauffeur ging onderzoeken wat de reden hier van kon zijn, toen op een gegeven oogonblik de benzine vuur vatte en een kolossale vlam zich verhief. Met verscheidene emmers zand werd de vlam gedoofd en de automobiel, d,e ook vlam had gevat, met water be werkt. De chauffeur had de tegenwoordig heid van geest gehad den benzinetoe voer af te sluiten, waardoor het ge- va lnu betrekkelijk goed afliep. De auto die verzekerd was, werd naar ©en garago gebracht Op 28 Juli vertoefden alhier 5347 badgasten. Gisteren was de temperatuur van het water 17 gr. R. De netto-opbrengst van het den 25en Juli j.l. in het Hotel Groot Bad huis gehouden Liefdadigheids con cert bedraagt f 1200. INGEZONDEN Van lngesonden stukken, geplaatst ol Mat geplaatst, wordt de kopio aen Intend ar Met teruggegeven. Voor den inhoud dozer rubriek stelt da Bedeed* zieh niet aeneprokeUjk. Nog eens de Bron. M. de R. Naar aanleiding van onze klacht in Uw blad heeft de directie van het Brongebouw thans een stuk geplaatst ln „de Concertgids"', getiteld: „Aan de Abonné'8"« De directie begint haar schrijven met te erkennen, dat onze klacht over het schandelijk optreden van een deel van het kwartjespubliek gegrond is, en had hiermede kunnen volstaan, maar dan betoogt zij: „Dat is onze schuld niet, want in Keulen komen wel 30 duizend raen- sche'n voor 10 Pfennig naar een con cert luisteren en gedragen zich orde lijk. Wij kunnen niet helpen, dat spe-: ciaal het Haarlemsche publiek zich niet behoorlijk kan gedragen." lloe naïef toch van die directie, niet waar? W'erkelijk, de abonné'3, zullen er niets op tegen bobben, als er op de abonnementsconcerten ceni- ge duizenden van die ordelijke Keule naars worden toegelaten, maar hun klacht ging juist over het toelaten van die wanordelijke Haarlemmers. En dit al of niet toelaten heeft de directie in haar macht, en het is dus alleen haar schuld, als de abonué's niet kunnen genieten van de concerten, w a a r op z jj volgens contract met do directie recht hebben. Het onderscheid, dat de directie ge lieft te maken tusschen lid en abon- né is een phrase. Als de directeur van het Brongebouw, die ook exploi tant van den SchouwbuVg is, gelegen- he'd geeft, zicli voor een zeker aan tal u.lvoeringen te abonneeren, dan is li ij verplicht te zorgen, dat de atonné's van die uitvoeringen kunnen genieten. Verl>c«ld u, dat ge voor een zeke» aantal voorstellingen in den schouw burg een abonnement genomen hebt, en de ondernemer laat publiek toe, dat door geschreeuw en got.er of an der onbehoorlijk optreden het u on mogelijk maakt, iets te hooren, laat staan te genieten, dan moogt ge toch volgens dien ondernemer niet kla gen, want ge zijt geen lid, doch a b o n n en ge hebt dus geen rech ten!... Waarlijk een prachtige opvatting, waarmede het uitgaand llaarlemsch publiek wel rekening mag houden, ln Amsterdam hebben de onderne mers van dergelijke inrichtingen een andere opvatting van hun taak. Ook vergolij'kt de directie *an het Brongebouw de abounds met de abonné's van een courant. Zij vergeet er echter bij te zeggen, dat men een courant per drie maanden ja zelfs per week kan opzeggen en ook op die wijs betaalt, terwijl men zich voor het Brongebouw voor een geheel jaar bij vooruitbetaling meet abon neeren. Dat maakt nog al eeüig ver schil, niet waar? Als het bij de Bron ging als bij een courant, dan betwijfelen wij, of er nog één abonné in de Bron zou zijn. Bovendien weet ieder, dié zich op een courant abonneert, vooruit dat er afzonderlijke exemplaren ver kocht worden en voor hoeveel: hij kan dat aan het hoofd der courant lozen. De opvatting van de directie v.as da'n vroeger ook geheel anders; toen mochten immers bij de abonnc-ments- uitvoeringen alleen vreemdelingen geïntroduceerd worden. Maar bet grappigste van het schrij ven der dïrectie komt aah het slot. Daar stelt zij het Brongebouw voor als een soort philantropische instel ling. Immers „zij heeft zich steeds als tusschenpe'rsoon beschouwd tusschen de abonné's en Kriens.' Ons stedelijk muziekcorps werd dus niet genomen, omdat het veel beter en daarbij goedkooper was dan do meeste muziekkorpsen van elders? Waarlijk, hier laat de directie zich te veel in de kaart kijken. Immers, even daarna zegt zij: „dat een Vrijere exploitatie (dus uitvoeringen als do „Slug bij Waterloo", etc., met toe lating van een publiek, waarover de directie zelf in het begin van haar schrijven een oordeel velt) voor haar heel wat winstgevender zou zijn! Wij erkennen, dat dit werkelijk het geval zou zijn, maaï dan toch maar voor korten tijd, want de directie moet wel blind zijn, als zij niet in- Lct, dat bij dergelijke exploitatie „de Broh" in den grond geboord wordt. En dat zou toch voor Haarlem te botrcureu zijn. „Wij hebben de abonné's voor niets te bedanken", schrijft de Directie laatdunkend, maar zegt er niet bij, dat zij jaar in jaar uit baar verte genwoordiger heeft uitgezonde'n om toch vooral menschen tot het lid maatschap over te halen. Dat deze leden thans, nu de exploitatie door deze dircctio op haar einde loopt, voor een sodrt van bedeelden worden ■uitgemaakt, achten wij zeer "ongepast. Bov«udieii schijnt de Directie te zijn TCifteiten. dat vele abonné's hun.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1