HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAÜ. DE GOUVERNANTE DINSDAG 1 AUGUSTUS 1911 pen, dat in de eerstvolgende maanden, ■vruchtbare onderhandelingen plaats grijpen mocht dat niet het geval we zen, dan zouden wij het ons te laat beklagen, dat de Bron als plaats van ontspanning en vermaak voor heel Haarlem verloren was gegaan. J. G. P. Buitenlandsch Overzicht MAROKKO. De „Figaro* heeft nieuws over DB ONDERHANDELINGEN TUS- SCHEN FRANKRIJK EN DülTSCHLAND. De „Figaro" schrijft, dat er geen kwestie van is, dat Frankrijk aan Duitsohiand een belangrijk stuk van Kongo en nog wel Libreville zou af staan. Op het oogenblik, zegt het blad, worden de onderhandelingen voortge zet in begrensden omvang en op re delijke wijze, die voor hun welslagen het beste doet hopen. Duitschlaud, verzekert de „Figaro zou vierkant en categorisch verklaren, dat het voort aan zijn belangstelling aan Marokko onttrekt en dat het er aan de Fran- sche politiek geen strootje meer in den weg zal leggen. Frankrijk zou daar voor in ruil aan Duitschland afstaan xebied in Gaboen en Kongo, waarvan de uitgestrektheid nog vastgesteld moet worden, maar Libreville niet. Men heeft de mogelijkheid overwo gen, dat Duitschland afstand zou doen vun' zijn kolonie Togo, wat de Fran- soli© bezittingen in Dahomey aanzien lijk zou uitbreiden en dezen een be langrijke, waardevolle verbinding met den oceaan zou bezorgen Duitschland zou ook aan Frankrijk het ullernoor- delijkste stuk van Kameroen afstaan. De „Figaro" zegt naar aanleiding hiervanals men de kaart bekijkt, dan ziet men, dat dit noordelijke ge-1 deelte van Kameroen, dat uitloopt te gen bet Tsjaad-mcer en aan den ©enen kant door Engèlsch Nigeria en aan de andere zijde <ioor het Fransen© Tsjaad-gebied en YS adai begrensd wordt, zich voordoet als een „óendeii- j bek". Wanneer thans de Fransclie j troepen uit het Tsjaad-geoied versterkt i moeten worden oi van levensmidde-1 len voorzien, dan zijn zij slechts langs twee wegen bereikbaar lo. door Fransch Kongo en die weg is gewel dig lang 2o. door Engelsch Nigerie eu Duitsch Kameroen. Deze laatste w eg, die veel korter en veel gemukke- lijker is, levert echter moeilijkheden op zoover hij over het Duitsche gebied loopt. Alle moeilijkheden zouden, vol gens de „Figaro", opgeheven worden, indien Duitschland aan Frankrijk dien „eendenbek" afstand, 't Blad is van oordeel, dat op deze wijze een bil-1 lijk© overeenkomst gesloten zou kun nen worden, waar beide partijen ge noegen mee konden nemen. De „Echo de Paris" blijft hoopvol gestemd het optimisme der laatste dagen, zegt het blad, wordt sterker en het verzekert, dat bet laatste onder houd, dat de Fransche gezant te Ber lijn met von Kiderlen-W achter gehad heeft, vóór deze naar den keizer is ge gaan, bevredigend geweest is. Vol gens de „Echo" zal de overeenkomst tot stand komen op de volgende grondslagen lo. een schadeloosstel ling aan gebied, bevattend een grens wijziging van het Tsjaad-gebied en j van Midden-Kongo er. misschien rui ling van bezittingen (een stuk van Duitsch Togo tegen een stuk van Fransch Kongo) 2o. een schikking op economisch gebied in Marokko, waar bij waarborgen gegeven worden voor de Duitsche belangen en toezegging van deelneming door Duitsch kapitaal in tal van ondernemingen. Volgens de „Echo" zou von Kiderlen-Wachter op dit program de goedkeuring des kei zers vragen. De Temps" meent, dat Duitschland een wijziging zou verkrijgen van de grenzen van Kameroen en Togo togen een stuk van Gaboen aan Frankrijk afstaan. Maar Frankrijk zou een stuk Atlantische kust behouden en een go- bied langs het aan Duitschland afge stane stuk. zoodat Frankrijk toch den vrijen toegang handhaaft tot het deel van Kongo, dat aan den onafhanke- lijken Kongo-staat grensthet zal dat d6el behouden, waarvan de exploita tie en ontwikkeling in de toekomst verzekerd blijven. Lucien Wolf vertelt in de „Daily Graphic", dat DE UITLATINGEN VAN MINISTER GEORGE, die een paar dagen den politieker» he mel in Europa bewolkt, hebben gehou den, haar oorsprong hadden in 't vol gende. Na Asquith's eerste verklaring over Marokko deelde Grey, de minister vun buitenlundscho zaken, den Duit- schen gezant mede. dat Engeland geen blijvtende vestiging van Duitschland In Marokko kon toelaten. Daarop kwam van Duitschland geen antwoord in. Dat maakte de Engelsche regeer ring zenuwachtig en leidde tot Lloyd George's verklaring. Maar, zegt men in Duitschland, waarom zou de Duit sche regeering op dl© mcdedeelingvan Grey hebben geantwoord Zij was al begonnen met te zeggen, dat zij alleen tijdelijk, tot de belangen van haar onderdanen beveiligd zouden zijn, een oorlogsschip naar Agadlr had gezon den. In een beschouwing over Asquith's tweede verklaring vestigt de Nation, bei radicale Engelsche weekblad, er de aandacht op, dat Asquith Enge- lands onzijdigheid, voor 't geval Duitschland en Frankrijk het buiten Marokko over afstand of ruil van grondgebied eens werden, uitdrukke lijk afhankelijk heeft gesteld van de overeenstemming tusschen die twee- Het zou dus niet lijdelijk toezien, als Duitschland Frankrijk tot afstand van giondgebied traohtte te dwingen. Men is zeer benieuwd er naar, wat de inhoud wel mag geweest zijn van de gesprekken tusschen KEIZER WILHELM EN DE LEIDERS DER BUITENLANDSCUE POLITIEK, in het Duitsche rijk. Zelfs de naaste omgewing van den Keizer moet daarvan geen vermoeden hebben. De „Lokal-Anzeiger" zegt te weten, dat de Keizer volkomen eensge zind is met zijn ministers en dat dit spoedig officieel bekend gemaakt zal worden. Anders oordeelt daarover de „Ma- tin" Volgens den zegsman van dit blad zou de Keizer niet het minste be lang koesteren voor de Marokkaan se!) e kwestie en last gegeven hebben op zijn Noorsche reis niet met hem er over te spreken. Toen von Kiderlen- WSchter dan ook bij de onderhande lingen wat kras optrad, zou Cambon hem gezogd hebben Gij vergeet, dat da Keizer in Kiel gezegd heeftMet of zender schadeloosstelling is mij Ma rokko volkomen onverschillig. Dit onwaarschijnlijke verhaal wordt op deze wiize verder voortgezet Toen bekend werd, dat Duitschland zich in de houding van Engeland ver gist had, ontstond er in de Duitsche pers en aan de beurs een enorme pa niek en zelfs de Alduitschers hadden ais gestagen kinderen gesmeekt en de huuden gewrongen. In dozen trant gaat het verder. Hoe lang en gevaarlijk deze verhalen zijn, blijkt uit de opmerking, d»e d© Lo- kal-Anzeiger daaraan vastknoopt: De praatjes van het Fransch© blad hebben in zoover een ernstige zijde, als men daaruit loeren kan, welke commentaren wij van onze interna tionale vijanden te wachten hebben als het ons niet gelukt onze actie In Marokko tot een v-oor Duitschland bevredigend einde door te zetten. Door dergelijk wederzijdsch ge schrijf wordt het werken der diplo maten voorzeker niet gemakkelijk gemaakt. Volgens den Berlijnschen oorrespon dent van de Neue Freie Presse is er voor eenige dagen een Roemeen bij den Turkschen gezant op bezoek ge weest, bij welke gelegenheid von Kiderlen-Wachter, Cambon en de ge zanten von Italië en Spanje, alle be langhebbenden in Marokko dus, me de aanzaten. De gesprekken raakten echter niet het gebied der pohtiek. De heeren vermaakten zich op on schuldige wijze en ook von Kiderlen- Wachter en Cambon gingen als goe de vrienden met elkaar om. DE PERZISCHE-TROONKWESTIE. De Times verneemt uit Teheran, dat de Russiche gezant tegen de be noeming van majoor Stokes tot chef der gendarmerie verzet heeft aange- teokend. De gezant zeide, dat deze benoeming Rusland zal dwingen an dere maatregelen te nemen. De eerste expeditie, tweeduizend man sterk, tegen den vroegeren Sjah Is uit Teheran vertrokken. Deze, die zich in het Astrabadsche ophoudt, p ioc lam eerde zijn broeder tot troon opvolger. den tegenwoordig en Sjah uitsluitend Er is ©enig nieuws van den door roovers gevangengenomen RICHTER. De Lokal Anzeiger heeft een tele gram gekregen uit Katerina, dat uit de omgeving van Humid-bei, den ver volger von de roovers van Richter, afkomstig is. Richter s ontvoering zou de onderneming zijn van een Grieksch politiek genootschap. Een spion van Hamkl-bëi heeft Richter gezien. Hij maakt het goed en men zal hem ook geen kwaad doen. Om hem los te krij gen, zal de Duitsche regeering ech ter flink moeten optreden In Athene. Humld-bei betreurt het, dat de Duit sche regeering eerst verhinderd heeft, dat de roovers onmiddellijk krachtig vervolgd zijn, voor zij den tijd had den Richter over de grenzen te bren gen. Bij het vervoer heeft Richter een nacht doorgebracht bij den school meester Van Karïkani, die met de bandieten heult. Lolios, de roover- hoofdman, was tot voor drie jaar zwijnenhoeder. Toen ls hij roover van beroep geworden. Hij is in Grie kenland ter dood veroordeeld, maar zijn vrienden hopen genode voor hem te krijgen, omdat hij door het vor men von benden voor de nationale 2aak nuttig geweest is. DK OPSTAND IN DE HAïTIAAN- SCHE REPUBLIEK. Uit New-York seint men aan het Berliner Tageblatt, dat PORT-AU-PRINCE IS OMSINGELD door revolutionnairen, die op betrek kelijk rustige wijze en met sleohts weinig bloedvergieten het geheel© land in bezit hebben genomen. Een Urilsche kruiser is onderweg. Lte Duitsche kruiser „Bremen" zal lieden oor Port-au-Pruic© komen Telegrammen van heden uit Haïti melden, dat Leconte, de candidaal voor het presidentschap, het meeste kaas op succes heeft. Troepen rukken uit verschillende deelen van 't land op Port-au-Prince aan. Verschillend© pogingen zijn ge daan om de stad in brand te steken, doch zij mislukken tengevolge van do verscherpte waakzaamheid dor verdedigers. President Simon moet bereid iijn afstand te doen, als men daardoor tot overeenstemming kan geraken. De „Times" verneemt uit Lima, dat de PRESIDENT VAN PERU in zijn boodschap aan het Congres er op wijst, dat de betrekkingen van Peru niet de naburige staten bevre digend zijn, behalve met Chili en Ecuador. Dit laatst© weigerde de tus- schenkomst van het Hof van Arbitra ge in te roepen voor de regeling van een grensgeschil. I>e president hoopt dat er nog ©en andere weg gevonden kan worden om in vrede het geschil te effenen. De geschillen met Chili blijven ongeregeld, ondanks het aan bod van Peru um ze door arbitrage te laten beslechten. Geheel Zuid- Amerika veroordeelt do houding van Chili. De president van Peru zeide, oat hij voort zou gaan krïjgsmuteriuai aan te koopen. De regeering blijft vredelievend gezind, maar zal toch met dulden, dat er een aanval op Peru ongestraft blijft. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk op Donderdag 3 Aug. des namiddags 23 uur, door den heer W. Ezernian. No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, G. Merkel. No. 3. Sonate, 0. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn Marsoh. No. 4 Vision. J. Rheinberger. No. 5. Grand Choeur (alla Handel), A. Guilmant. DIENSTREGELING SPOORWEG. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat ter Se cretarie der gemeente (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ontwerp van de winterdienstregeling 1911/12 van de treinen der Nederlandse he Centraal Spoorweg Maatschappij en dat eventueel© opmerkingen dienaan gaande vóór of op 1 Augustus 1911 rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat zijn in te zouden. Rubriek voor Vragen Gtabonneerden hefcfcon hst T<x>rrecht, vragen op rarschüier.d »»bie<3. mils reer boantwoordiog vatbaar. In te xenaen ii{j de Redactie ven Haarlem** Dagtitod. Groota Houli trast 55. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven an eoo epoedig mogelijk. Aan vragen, dio alot volledig raam «o ■troon plaats ran Aon in ronder vernioldsa vrordt gosn aandacht geschonken. VRAAG: Ik ben geen lid van con kerkgenootschap en ook niet ge doopt Mijn vrouw en kinderen zijn wel gedoopt bij de Nederl. Ilerv. Ge meente, doch geen lid. Nu heb ik een aanmaning gehad van mr. Tideman om kerkelijke belasting te lietalen van het jaar 1909. Ben ik daarto© verplicht? ANTWOORD: U deelt ons vool te weinig mede om zulk een zaak volle dig te kunnen beoordeelen; maar dit kunnen wij u wel mededeelen, dat de gemeente door haren rechtskundigen adviseur alleen hen tot betaling uit- noodigt, von wie het volgens de re glementen ais vaststaande mag won den aangenomen, dat zij tot het kerk genootschap behooren. Twijfelt u daaraan, dan worden u natuurlijk gee'ne inlichtingen geweigerd, wan neer die door u worden gevraagd. VRAAG: Als de Vrouw het dienst meisje houden wil, mag de man haar dan den dienst opzezgen? ANTWOORD: De man is het. hoofd der echtvereeniging en de vrouw kan geen verbintenissen aangaan zonder zijn bijstand of machtiging, 't Is jammer dat over dergelijke zaken huiselijke oneenigheden ontslaan. VRAAG: Wanneer het Rijk geld geeft voor woningbouw, kan het dan ook na verloop van jaren eigendom van den huurder worden, zooals bij coöperatie? ANTWOORD: Neen, dat gaat an ders. De gemeente geeft voorschotten voor den bouw en het Rijk geoft weer aan do gemeente; maar hij d-.e bouwt, is van stonde aan eigenaar. VRAAG: Mag een grondeigenaar ec-n heg plaatsen op de grenzen van zijn grond tot afscheiding daarvan. ANTWOORD: Ja, in het algemeen is dat toegelaten; mits hij maar van den grond van zijn buurman afblijft en behoudens de rechten en bevoegd- lieden aan dezen door de wet toege kend. VRAAG: Ik wil mijn dienst verla ten. Met Aug. zijn de drie waanden om ,kan ik dan wegblijven? ANTWOORD.' Neen, u moet 1 Aug. opzeggen en kunt dan 15 September vertrekken. VRAAG: Wat kost een huwelijk door middel van hel Gerecht en waar moet ik mij vervoegen. (Wij zijn bei den 24 jaar). ANTWOORD: U moet u vervoegen bij een advocaat-procureur. Die zal u dan tevens de kosten opgeven. VRAAG van P. B. (Te uitgebreid en te zeer van j>ersoonl ijken aard aard om hier over te nemen). ANTWOORD: Het vergrijp van uwe dochter is zeer gering. Toch lxad zij niet zonder verlof uit mogen gaan. Mijnheer of mevrouw is voorts volstrekt niet verplicht om den aan staande van het meisje in huis te laten. Daar is van uwe zijde niets aan te doen, al is het ook niet aange naam. VRAAG: Wat staat mij te doen te genover een dienstbode, die dood eenvoudig weigert om het haar op gedragen werk te doen, zoodat ik hot door een ander moet laten verrich ten? ANTWOORD: U moet haar even doodeenvoudig op staanden voet ont slaan, roet inhouding van zes weken loon, die zij als schadevergoeding verschuldigd is. Heeft de dienstbe- trekk.ng met langer dan drie maan den goduurd, dan kunt u bovendien den godspenning afhouden. VRAAG: Mijn minderjarig dochter tje is erfgenaam geworden van de nalatenschap van een gepensioneerd Indisch militair, die nog twee maan den pensioen te vorderen had. Langs welken weg wordt dat uitbetaald? ANTWOORD: Ga nar.r een Notaris; deze maakt een verklaring van erf recht en zorgt voor de verdere stuk ken en al hetgeen verder noodig is. VRAAG: Heeft een dienstbode, die met 1 Aug. haar betrekking opzegt, om met Nov. te vertrekken, recht op haar kermisfooi, wanneer die bij haar looncoutract is inbegrepen? ANTWOORD: Ja, wanneer bij schriftelijk contract het geven van een kermisfooi onvoorwaardelijk ia bedongen. Neen, wanneer slechts in het algemeen daaromtrent een af spraak is gemaakt, want dan bestaat er strijd tusschen het geven van dö fooi en het feit der opzegging. OM ONS HEEN No. 1394 Nog altijd het Brongehouw. Het heeft geen zin meer. na ta gaan door wie of door wat de Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen de verwachtingen, die het opwekte, niet verwezenlijkt heeft. Maar dit Btaat vast, dat boewei verschillende menschen er hun geld en enkele an- 'deren er hun moeite en studie (wat veel meer is) aan besteed hebben, de idee Staalbad Haarlem een mislukking is geworden, een droom beeld, dat slechts door één middel in voordeelige werkelijkheid zou zijn om te zetten. Dat middel is een speel bank en ieder, die moraliteit en zui verheid van leven niet als een ouder- wetschen klank beschouwt, zal het toe juichen, dat afgezien nog van 's lands weiten niemand van hen, 'die er over te beslissen hadden, den bloei van Haarlems Staalbad tot zulk een prlj3 hebben willen koopen. Toen eenmaal de hoop op den zie ken vreemdeling, die hier heul en 'troost zou zoeken was opgegeven, was het Brongebouw, aanvankelijk voor uitspanning van den vreemdeling be stemd, op andere wijze geëxploiteerd. Het werd als plaats van ontspanning en vermaak voor den stadgenoot open gesteld en aanvankelijk, scheen het wel of daarmee een goede snaar was aangeraakt. De zalen werden dikwijls voor allerlei doeleinden verhuurd en in den tuin werd menige prachtige zomeravond onder het genot van een opwekkend concert gesleten. In de laatste jaren schijnt dat verminderd. Althans de tegenwoordige pachter ziet geen kans meer, om met behoor lijk financieel succes de exploitatie voort te zetten en we zijn dus nu ge komen in de tweede phase, volgende op die, waarin de quaestle was, hoe Haarlem tot een Staalbad te maken. De vraag is nu„wat moet er van het Brongebouw worden?' Als we deze vraag willen beantwoor den, dient er vooraf op gelet, dot zij de geheels Haarlernsche burgerij be lang inboezemt. Waarom Wanneer een gewone onderneming niet goed gaat en in gevaar verkeert, trekt bij wijze van spreken zich niemand daar lets van aan en is het eenvoudig een gevolg van nieuwsgierigheid, als het publiek weten wil, hoe dat zal afloo- pen. Hier is het anders. Nu de heer Van Gasteren heeft aangekondigd, dat hij met 1 Januari het bijltje er bij neer denkt te leggen, Is er zekere span ning in de stad over de vraag, welke do volgende periode zal zijn ln do ge schiedenis van het Brongobouw, Deze spanning is een gevolg van een min of meer duidelijk omschreven gevoel, dat het behoud van het Brongebouw als plaats van ontspanning van ons en de gemeente van groote beteekenis is Zelfs zij, die er nooit komen, er misschien ook nooit komen zullen, be seffen zeer goed, dat een zoo mooi park in de stad, gepaard aan een ge bouw, dat hoewel niet over-practisch, toch voor vele dingen bruikbaar is, niet zonder groot nadeel voor het al gemeen belang van bestemming kan veranderen. Ik wil daarbij één argu ment noemen, dat naar mijn zienswij ze voldoende Is aan het voortbestaan van het Brongebouw in zijn tegen- woordigen vorm is dat van het Haar- lemsch Muziekkorps verbonden. En nu kan iedereen zich gemakkelijk voor stellen, welk een ontzaglijk verlies het voor Haarlem zou wezen, indien, te avond of morgen dat korps verdwij-j nea iftoest. Terugkeer tot het weinig muzikale bestaan van een of ander' Mullersch korjjsje schijnt ons niet mo gelijk meer. En al wordt aan het Ilaarlemsch muziekkorps in Haarlem zelf niet altijd de belangstelling ge schonken, waarop het recht hoeft, zoo- i dra het ontbonden was, zouden wij allen, van de bezoekers der kostelooze concerten af tot de leden van Trou moet Blycken toe, diep gevoelen welk FEU1LLJB i'ON door Headon H 11L 571 U moet het mij vergeven, mylord, als ik brutaal schijn, ofschoon dat heelemaal niet in mijn bedoeling ligt, zei de oude detective bedaard. Er zijn weinig menschen, hetzij boog of laag geplaatst, die niet in hun leven een geheim hebben, dat zij. het koste wat het wilde, voor de wereld zouden wil len verbergen. Is het niet mogelijk, dat deze moordenaar, dien wij ver volgen een of andere macht over u heeft of gehad heeft, d!o u, als de tijd daartoe rijp was. gedwongen zou hebben zij n wil te doen 7 De zachte blauwe oogen van den edelman beantwoordden als betooverd den vasten, onderzoekenden blik van Elisha, ©n de vrees daarin vertelde den ouden man, dat hij doel getroffen had. Hij wenschte het slachtoffer van deze merkwaardige ziekte, die dieven maakt van hen, die heelemaal niet be hoeven te stolen, geen kwaad toe, inaar hij wilde den naam van Phyllis zuiveren met betrekking tot den diof- stal, het deed er niet toe, wat haar njocht zijn overkomen of wiens repu- verlies wij hadden geleden. Laat ons dus het vruchteloos naberouw voor komen door tijdig het Brongebouw te steunen, en daarmee het Ilaarlemsch Muziekkorps te bewaren. De vraag ls hoe. Naar men zegt, zou de heer Kriens zelf iets gevoelen voor de exploitatie der ondernoming. Het denkbeeld is verklaarbaar, juist om-; dat de heer Kriens terecht het ver band tusschen het Brongebouw en zijn korps gevoelt en dat vaster wenscht te leggen. Dat een artist zich zou kunnen inlaten met uiterst pro zaïsche vraagstukken als contróle op dranken, spilling van alcoholica en keus van de beste biersoort, rekenin gen van gasverbruik en parkaanleg, wil er bij niemand in. Hij zou dus op nieuw een pachter noodig hebben en het is de vraag, of dan de zaak beter zou marcheeren. Tenzij van het pu bliek de medewerking werd verkre gen, die de onderneming vroeger meer dan nu schijnt te hebben bezeten. In dien juist ls, wat in een ingezonden stuk ln ons blad van gisteren is ver klaard, dat namelijk vroeger 1100 hoofdkaarten werden uitgegeven en dat hun opbrengst nu niet eens meer de kosten der concerten dekt (wat een vermindering beteekent van meer dun 50 procent) dan volgt daaruit, dat er betere tijdon ztjn geweest en dan is bet een punt van onderzoek, of die missclüen kunnen terugkeeren. Daarvoor is het niet noodig, hier in quaesties van stand en standsverschil te gaan peuteren. Niet d&arom zoo zeer is het een groote fout, dat de Di rectie van de Bron in deze dagen de poort open zet voor stadgenooton h rnison van een kwartje, maar omdat zij, in koopmansstijl gesproken, e n détail gaat uitverkoopon, wat zij zoo niet uitdrukkelijk, dan toch stil zwijgend, beloofd had alleen e n gros te zullen leveren. Dat zij door zoo te handelen te kort schiet, wascht al het staalwater uit de Meer haar niet af. Maar moot daarom nu en voor altijd het Dark van 't Brongebouw het monopolie blijven van éen stand Ln onze samenleving, welke dan ook? Ik kan het niet inzien. De week telt ze ven dagen, dat is genoeg om ieder te gerieven. Als de bemiddelden tegen den bestaanden abonnementsprijs door de week een paar maal goede muziek kunnen komen hooren, is er geen enkel bezwaar tegen om Zondags avonds het hek open te zetten voor hen, dien een abonnement niet past, maar die daarom toch wel graag goe de muziek willen genieten in een aan gename omgeving. Scherpe contróle zal de ongewenschte elementen, schreeuwende jongens en hun ruziën- do kornuiten, op den duur wel buiten de poort weten te houden of te zetten. Hoe mooi de avonden in 't Bronpark waren, kunnen velen die wegbleven, niet vergeten zijn een gepast beroep op hun medewerking zal, ik ben er zeker van, wel succes hebben. Misschien werd de meest stabiele toestand verkregen, wanneer de ge meente het Brongebouw kocht en daarmee zelf het heft in handen nam. Allicht is het bestuur van de Maat schappij tot exploitatie van Staalwa terbronnen, tobbensmoede. nu wel 1 bereid, bescheidener eisohen dan vroe ger te stellen. En als men soms be- 1 weren mocht, dat de gemeente een I slechte exploitant ls, dan kan daarop geantwoord worden, dat zij daartoe zeker een ander zou dienen te zoeken. Maar de gemeente zou eigenaar blij ven, de richting der exploitatie naar welbehagen kunnen aanwijzen en zich niet meer behoeven te bekommeren over subtiele rechtsvragen betreffende de richtige nakoming van do oor spronkelijke concessie. De eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat zij voor de definitieve regeling van den toestand een paarduizend gul den por jaar zou moeten over hebben. Mij dunkt, dat deze regeling en het behoud van ons muziekkorps een op offering wel waard zijn. Laat ons ho- tatie er onder te lijden zou hebben. Het was misschien gelukkig, dat or op dat oogenblik afleiding kwam door 'den terugkeer van Dick uit de biblio theek. Hij had het bericht van Elisha naar het nolitiebureau te YY roxford getelefoneerd, en de politiechef ging dadelijk in zijn auto naar Beacon Audley. Hij zal direct zoo vlug mogelijk hierheen komen en hij kan over een kwartier hier voor het groote hek zijn. zei Dick met opgewonden stem. Ik stel voor. dat wij daarheen zullen gaan, om hem daar te ontmoeten. Dat zal hem tijd uitsparen en de moeite om de oprijlaan naar het huis langs te komen. Maar. beste jongen, je verwacht toch z^ker niet. dat ik en Yvonne om d©2en tijd van den avond een man zullen najagen, zei Lord Monksilver klagcnd. Als ik mijn zin heb, dan zal ik inijn ex-secretaris nooit weer zien, en ik ben overtuigd, dat Mr. Crowe, zijn jureu in aanmerking genomen nu ook behoefte heeft qa n rust na zoo'n uiterst vermoeienden dag. Dick toonde hoelemanl geen lust, om zijn oom bij zulk onaangenaam werk mee te tronen, maar stelde voor, dat Elisha en Yvonne met hem mee zou den gaan lot den hoofdingang. Ma joor YY'ilbraham zou liever een verslag uit de eerste hand van Elisha ontvan gen, waarna de laatste Yvonne naar huis kon brengen, om dan zelf zijn bed op te zoeken .Miss YV'enslade gaf bedeesd haar toestemming tot die schikking, en het drietal wenschte Lord Monksilver goeden nacht. Zij waren nog met long bij het toe gangshek van het park geweest, toen het groote, gele oog van de auto op den weg van YVroxford verschoon on een halve minuut later staan bleef in antwoord op den roep van Dick. Te midden van zijn officieel© bezigheden vond Majoor YY'ilbraham tijd om Yvonne te begroeten met een warmte, die e©n glimlach om den mond bracht van de politiebeambten achter in de auto. Maar de persoonlijke plichtple gingen waren spoedig voorbij, en de Majoor luisterde naar het verslag van Elisha van zijn ontmoeting inet Sar gent Scott op tie duinen. U heeft gelijk, zei hij eindelijk. Wij zuilen den heuvel afrijden en tie auto aan het eind van de dorpsstraat laten staan. Omdat cr geen weg langs het strand is, moeten wij het overige deel van de reis te voet doen. Wat is dat Ben je van plan met ons mee te gaan, Dick Ik weet niet, wat ik daarvan zeggen moet. Het zou wel een beetje al te wraakzuchtig kunnen schijnen. -- Nonsens, kwam Yvonne nu kort af tusschenbeiden. En toen zei ze op geheel veranderden toon Begrijpt u dan niet, dat hij vol verlangen is om trent de laatsto berichten van Miss Vaughan Als Ravenscar ziet. dat het spel verloren is, dan zal hij er mis schien toe te krijgen zijn om te ver tellen, wat er van haar geworden is. Heel "oed, stemde do Majoor ge hoorzaam toe. Maak daar achteraan wat plaats voor Mr. YY'enslade, jon gens. Goeden nacht. Miss Yvonne en Mr. Crowe. De auto snelde het dorp in en langs de steile helling van de hoofdstraat met zoo'n vaart, dat Dick nauwelijks zijn plaatsje tusschen in specteur Pearman en een politie agent had ingenomen, toen het al w eer tijd was om er uit te stappen. De kleine macht was spoedig opgesteld, bestaande uit Majoor YY'ilbraham, den inspecteur, drie politie-agenten en Dick, de chauffeur werd achterge laten om op de auto te passen. Zoo zacht mogelijk, luidde de in structie van den Majoor, toen zij op weg gingen naar het klompje hutten aan het eind van den inham. Deze vls- schers hangen aan elkaar als klitten als Standish toestemming gegeven heeft, om Ravenscar een schuilplaats to verioenen, dan zal hij meer dan waarschijnlijk eenigen van ztjn vrien den als spionnen gebruiken. De maan was niet aanwezig om hen als gids ie dienen, maar Dick kende iedere duimbreed van het strand, en leidde hen vlok langs den voet der duinen over het mulle zand waar zij minder gemakkelijk zouden worden opgemerkt, dan op het zand beneden hoog watermerk. Bovendien zouden zij door dit plan gemakkelijker met Sergeant Scott in aanraking komen, die zich zeker niet op het open strand aan voorbbgangers zou hobben bloot gegeven. Hij wachtte waarschijnlijk achter de dwergbeompjes, die vlak bij Standish's huis stemden op hen, en zou bij hun nadering to voorschijn ko men. Maar Sergeant Scott deed niets van dat alles. Toen het gezelschap dichter bij de visscherskolonie kwam. scheen zij geheel in duisternis gehuld, geen. straaltje licht kwam uit een der ven sters. De hut van Standish deeld© ln die algemeen© duisternis, en er was geen teeken van Scott te zien. Op «en afstand van twaalf meter ongeveer bleef de Majoor met zijn mannen staan en raadpleegde met den in specteur. Het is vreemd, mijnheer, ant woordde Pearman. Het bevalt mij niet. Het is best mogelijk, dat Scott !set onpracüsch heeft gevonden, dl© plaats van zoo nabij te bewaken. Mis schien heeft hij wat verder het zig zag-pad op betere beschutting gevon den, ln welk geval hij misschien niets van ons gehoord of gezien heeft. Ik zou voorstellen recht door naar de hut to gaan en daar een onderzoek in te stellen. Ik sta er voor in dat dit wel zooveel opschudding zal geven, dat onzo vriend wel voor den dag komt Dit voorstel werd aangenomen en alle voorzichtigheid op zij zottend, giikg de politie met YV'ilbraliam aan het hoofd met groote stappen op de hut van Standish af. De Majoor klop te hard o** de deur en probeerde de deur open te maken, toen er geen ant woord kwam. Daar deze deur niet ge sloten was stapten zij binnen. —Maak licht, zei hij tot een van zijn mannen, die een lantaarn droeg. Do politieagent stak zijn lantaarn aan, waarna de gele lichtstralen hot ruwe vissehersïntérieur verlichtten. Ken kreet van afschuw weerklonk. In het midden van de kamer lag het be- weginglooze lichaam van sergeant Scott. bloed stroomde van zijn hoofd op den vloer. Y'erschrikkeliik hij is gestoken 1 riep Inspecteur Peannan uit. terwijl hij op een gapende wond onder hot haar van .sergeant Scott wees. De politiechef ging op zijvi knieën liggen en voelde het hart van den go- kwetslen man Het duurde lang, voor dat hij opkeek. Er zit nog leven in, maar heel weinig, zei hij, terwijl hij opstond. Eén van jelui moet naar de auto te rugsnellen en aan den chauffeur /.eg gen, dat hii zoo gauw als de wind den dokter uit het dorp moet gaan halen. Ik durf de verantwoordelijkheid niet op ml] te nemen hem van hier te laten wegvoeren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5