NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 36?9 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1911 A ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 yzifAAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 ^5/Jr" 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. oSSzTd^^v-oortata Redsctie en A<,ministratic:Groote uitmat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot da plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dit nummkm BES 1AAI UIT acht bladzijden. eerste blad. AGENDA DONDERDAG 10 AUGUSTUS. Orgelbespeling 111 de Groote Kerk, 2 tot 3 uur. St. Pieterhis, Stoofsteeg: Theeverga der .ng, J ongedochtcrsvereen'iging, 8 uur. Schouwburg-Jansvveg: Do roode Pet, 8 uur. Brongebouw: Optreden van Soleer en Hesse, 8 uur. Soc. Vereeniging: Opvoering der re vue: Zie je ze vliegen? 8 uur. Schouwburg Stoel en Spree: Jan Smees. 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstellingen Al berts Frères 2 en 3 1/2 uur. De Kroon: De Kuische Suzanna 8 u. Gebouw Sint Bavo: Bioscoopvoorstel- ljig, 8 uur Biosc. Theater, Gr. Markt: Voorstel lingen van 2 uur af. Cafe De Kaïseboom: Matinée, 3 uur. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. otadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweed© Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Het Salonrijtuig van de E. S. ML" in de rubriek Om Ons Hoen. Dit Haarlems oude keuren. HET VENTEN VAN TABAKSPIJPEN Door alle tijden heen zijn winke liers en neringdoenden in deze ge meente niet gesteld geweest op con- cuiTe'ntie van buiten. Meer dan eens is er over gesproken om de vreemde kooplui op do Botermarkt op de eene of andere manier wat meer dan de Haarlemmers te laten betalen, maar het middel daartoe is nog niet ge vonden. Wel worden de zoogenaamde vhegende winkels belemmerd, omdat voor deze geen advertentiën in ver schillende couranten worden ge plaatst Twee eeuwen geleden werden de handeldrijvende ingezetenen door de autoriteiten tegen concurrentie van kooplui van elders beschermd. Op 10 Juli 1717 deelden Mijne Heeren van den Gerechte mede. „dat verscheyde Vreemdelingen eu Baatzoekende Men- schen zich dagelijks ondervinden bin nen deze Stad te voeren en te venten een groote menigte van Tabakspij pen..." Dat mocht niet! Vooreerst om het „zeer groot na deel van de Neeringe van de Tabak en Tabaks-Pijp Verkoopers b nnen deze stad en aan dezelve (namelijk de gevaarlijke vreemdelingen) occasie geevende om de goede Burgers en In gezetenen, zo in de qualiteyt als prijs van de Pijpen, merkelijk te misley- den on te bedriegen". „Zooiets boosaardigs was blijkbaar van uo Haariemsche handelaars met to verwachten! Enfin,' deze ventjager ij, zoo als ze genoemd werd, was verboden. Er werd boete op gezet, verbeurd verklaring van do pijpen en dan nog gedreigd met verdere poenaliteyten door hunne Ed. Groot Mog. Kortom,.wie tweehonderd jaar go- leden, van elders komende in Haar lem pijpen wou slijten, kon eon lee- lijke pijp te rooken krijgen. „KONINGINNEDAG". Het bestuur vau „Koninginnedag" meldt ons. dut de heer A. H. G. Fok ker, die thans als amateur de vlieg sport beoefeut, een vliegtoestel heeft vervaardi 1 geheel naar eigen systeem in de vliegmachmefabriek Niederwalluf bij Wiesbaden, waarme de hij reeds vele succesvolle vluchten lieeft oud er nomen. Een onzer atuagenooten heeft een zijner vliegtochten bijgewoond, bin nen 30 seconden bereikt© hij een hoog te van 100 meier en volbracht eon prachtig© vlucht op circa -400 meier hoogte Hij schiint dus even kranig de avia- tique te beoefenen als vroeger de wa tersport. Hoewel dit ©r niet bij vermeld wordt, schijnt de bedoeling van deze meedeelincr te zijn, dat de beer Fok ker hier met „Koninginnedag" zal komen vliegen. "IN DEN SCHOUWBURG. Donderdag vervolgt de Ncderland- sche Tooneelvereeniging haar drie Sara Burgerhart-voorstellingen niet .,D© roode pet", het bekende buiten- gewoon-grappige drie-bedrijvige Duit- sch© kluchtspel, dat door Davidofsky vrij bewerkt werd. Vrijdag gaat „Het Poortje of de Duivel in Kruimelburg", blijspel in vijf bedrijven en een voorspel door Dr. Frederik van Eeden. Ook over dit spel luiden do persoor- deelen zeer gunstig. ANTI-KERM1SBIJ EENItOMST. De Haar]. Jongelingsveroen. Pred. 12 la hield gisterenavond een goed geslaagde anti-kerinis-samenkomst. De groote zaal van haar gebouw was gevuld met belangste'lenden. Een pro gramma, bevattende samenspraken, voordrachten, muziek, gymnastiek, was samengesteld. De muziekvereeniging „Kunst 11a Arbeid", dir. de heer George Schmidt, gaf op verdienstelijke wijze eeni- ge muzieknummers en verhoogde zeer de feestelijke stemming. Niet min der was dit het geval met de zeer schoon uitgevoerde viool- en orgel- nummers door de heeren Box, Tjaden en Hack Zoowel de solo-partijen als die voor viool en orgel samen behaal den een welverdiend applaus. Onder do bekwame leiding van den heer Bongertman, werden door de gymnas tie kaf deeling „Prins Hendrik" eenige flink uitgevoerde toeren ver toond, die veel bijval genoten. Do voordrachtenclub heeft de aanwezigen zeer vermaakt met haar samenspraak „de bedroaen kooplui", waarbij het wondervolle instrument tot bevorde ring van den kanariezang, do aanwe zigen hartelijk deed lachen. De samen spraak, die aan het slot der bijeen komst noc werd gegeven, werd zeer goed vertolkt. De rol van grootvuder bleek in zeer goede handen te zijn. De zeer gezoilige bijeenkomst werd door den voorzitter der lluarl. Jongel. Vereen., dén heer S. F. Hack. op de gebruikelijke wijze gesloten. DIEFSTAL. Door mej. V., uit de Ruysdaelstraat werd bij de politie aangifte gedaan van een diefstal bij de wed. De G., in de Frans Halsstraat. Tusschem twee uur en halfvier Dinsdagmiddag, toen er alleen een kostganger thuis was, zijn 2 bankb.ljetteu van f 10 uit een ongesloten trommel ontvreemd, en uit eon kast een gouden ring en eon bedrag van f 1.85. De politie heeft den kostganger op- ge«poord, en vond hem ia beschon ken toestand. De zaak is nog in on derzoek. DIEFSTAL UIT EEN MUNTGAS METER. Bij zekeren K. bleek de muntgas meter te zijn opengebroken, f 4.27 1/2 was er uit verdwenen. K.'s twaalf jarige zoon werd van den diefstal verdacht. De vader is er maar niet toe overgegaan een aanklacht tegen zijn veelbelovenden zoon in te dienen. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water was hedenmorgen 6 uur 67 gr,, hedenmid dag 12 uur 68 gr. VREESELIJK. liet vierjarig zoontje van den heer F. in de Schreveliussiraat is Duisdug- morgen om halfacht in bod met luci fers aan 't spelen geweest, waardoor de kleertjes van het kind vlamvatten. Op het geschrei kwamen dadelijk de ouders toegesneld en bluschten het vuur door het kind in een deken to wikkelen. De vader liep daarbij nog brandwonden aan de hand en den pols op. De dokter wiens hulp werd inge roepen gebood overbrenging van het door brandwonden zwaargekwetste kind naar het St. Elisabethsgasthuis. Om halfdrie 's m.ddags Is het jon gentje daar overleden. LOMPENBEWERKERS. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Lonipenbewerkers, werd een afdcelirig van opgericht, met aanvankelijk 15 leden. De afd. blijft nog een gen tijd on der leiding van de afd. Amsterdam, zoodat nog geen bestuurders zijn ge kozen. AANBESTEDING. Heden voormiddag heeft in het Café Brlnkmann, plaats gehad de aanbesteding van: Het 'bouwen van een Landhuis in het Zuide'rhoutpark te Heemstede. 11 Biljetten waren ingeleverd. Ingeschreven is door: 11. van 't Woud, Haarlem voot f 22650, Geb. Joust'ra, idem voor f 23195, Grannemann, Heemstede, voor f 22985, Metselaar en de Pous, Haarlem, voor f 22175, Van Schagen, idem voor f 22197, Smit, Heemstede, voor I 24800, J. Verhagen, Haarlem, voor 1 22630, II. G. Scholten, idem voor f 23777, Coöjjeratieve Bouwers- bond, idem. voor f 22675, J. J. Hart en Zoon id. voor f 23220, K. Rol, Be verwijk, voor f 23198. VAN 'T KANTONGERECHT. Als Kantonrechter deed heden wee'r dienst Mr. A. A. v. d. Mersch, die dus thans wel geheel hersteld is. De zaken, die berecht werden, wa ren over.gens van geen belang. Een lange 'reeks polilic-verordc- ning-overtredinkjes, die den delin quent op enkele guldens boete of een paar dagen hechtenis te staan komen, passeerde de revue. PROPAGANDA-WANDELTOCHT. De afd. Haarlem van de Ned. Ver. tot afsch. van Alcoholhoudende dran ken zal a.s. Zondag een Propaganda- Wandeltocht houden naar hei Wil- helminaduin. Zij vertrekken daartoe te 9 uur des morgens van de Zijlbrug. Examens. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek 1. o. is U Utrecht geslaagd de hoer J. J. Vor rink te Haarlem. (Zie verder Stadsnieuws ouder Laat ste Belichten). Uit tie Omstreken HAARLEMMERMEER. Diefstal met inklimnnug. lijdeus de afwezjgneid van de be woners is men bij aan arbeider C., aan den Aalsmeerder weg, door op- scuuiving van een raain, de woning Dinuengedirongen en uit een kast vier rijksdaaiuers ontvreermi. Hoe wel hei midden op den dag gescmed moet zijn, hebben de niensciien in de omgeving er niets van opgemerkt. Wraak Een viertal personen, die blijkbaar duchtig te Haarlem kermis gt-vierd hadden en nog lang niet nucnter waren, kwamen hedennacht per rij tuig te Hoofddorp aan en begaven zich naar de woning van den aan nemer der stationsgebouwen, Leen heer, en maakten daar een groot spektakeL Ze belden de bewoners w akker en toen zij hoorden, dat Leenheer niet thuis was, sloeg écu hunner een paar ruiten in en begon nen daarna met hun drieën met groote steenen het huis te bombardee ren. Toen zij zich daarna verwijderden, kwamen zij Leenheer mei een werk man op de fiets legen. Ze grepen den werkman vast, trokken liem van Uo fiets, sloegen hem mei een bier >ieschje op het hoofd en wilden hem in liet water gooien, doch doordat de geheele buurt in rep eu roer werd ge bracht door het leven in het zeer vroege morgenuur, werd de werk man ontzet. De helden nanien daarna de vlucht, doch één hunner-, zekere C. Juffer- mans, te Heemstede, werd gegrepen en vastgehouden, totdat de politie verscheen, die intusschen gewaar schuwd was. Het schijnt, dat wrok over vroeger gegeven ontslag aan genoemden Juf fermans de oorzaak van dit tumult geweest is, dat nu voor hem zoowel als voor de anderen, wel leelijke ge volgen zal hebben. De namen der andere personen zijn ook bekend. VERDRONKEN. Te IJmuiden kwam gisteren be richt, dat de matroos Vis, van een stoomtrawler ö-e naar IJsland ge weest en te Ostende binnengekomen was, over boord geslagen en verdron ken was. meentebestuur te Zandvoort een on derzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat op 2 Augus tus twee diphtheriegevallen officieel zijn geconstateerd in het Israëhe- tisch Herstellingsoord te Wijk aan Zee en wel bij de jongens Abraham Snjet, uit Amsterdam, en Max Boem, uit Arnhem verder twee verdachte gevallen van Jacob Blitz, uit Amster dam, en Samuel de Groot, uit Gronin gen. Geen dezer vier kinderen is echter in Zandvoort geweest, evenmin trou wens als de andere kinderen uit het Ilerstellinn,soord. Bij onderzoek is ver der gebleken, dat noch familie van Abraham Sajet, noch van Max Beem in Zandvoort vertoeft of heeft ver toefd. Voor zoover men heeft kunnen na gaan, zijn zelfs geen kinderen uit het Herstellingsoord bezocht door in gezetenen uit Zandvoort dan juist op z Augustus, den dag dat de gevallen zijn geconstateerd. Toen zijn er inder daad twee Zandvoorters op bezoek ge weest liet bovenstaande toont met vol doende zekerheid aan. dat de beide gevallen van diphtheric hun oor sprong n i e t in Zandvoort hebben. SPOORWEGONGEVAL Dinsdagavond moesten op het II. IJ. S M.-stationsemplacement een twee tal wagens aan een rangeerenden trein worden gekoppeld. Toen de trein achteruit reed, en de achterste wag gon daarvan de twee goederenwagens bereikte, faf de rangeerder een fluit signaal, dat door den machinist even wel niet werd gehoord. Ilij reed door, en een der goederenwagens werd te gen een stootblok opgedrongen. Dat slootblok werd vornield, de waggon botste tegen de stationskap en werd beschadigd. De trein stopte natuurlijk onmidd<illijk, zoodat verdere mato- rieele schade niet voorkwam. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. Do goederenwagen was vanmorgen alweer in de rails gebracht. Heden was de temperatuur van hot water 17 gr. R. Tegen den arbeider Jb. van D. is proces-verbaal opgemaakt wegens die renmishandeling, het zonder noodzaak herhaaldelijk alaan van zijn ezel. Öinnenianci UITSTAPJE. Donderdag a s. maken de leden van de Chr. Jongel ngsvcreeniging David en Jonathan, een uitstapje naar Noord wijk aan Zee. Zij vertrekken des morgens te 9 cen van een familie, die te Zand uur, met een z.g. Janpleizlc'r. voort vertoefde, is vonwego het ge- ZANDVOORT. DIPHTHER1E. We lezen in 't Vad. In verband met een vorig bericht, dat te VViik aan Zee een gevul van diphtheria zou zijn voorgekomen bij DE ZEELIEDENSTAKING. Onze Ainsterdanische correspondent schrijft Wij hebben, nu bemiddeling in uit zicht is gesteld en de voorsteilen der commissie aan de beide partijen toe te zenden, wellicht reeds bekend zul len zijn, wanneer deze regelen den lezers onder de oogen komen, den Wa terschout, baron Van Geen, nog eens opgezocht. De gemoedelijke oude heer, met den nog zoo kwieken oogopslag, zou juist aan het tweede ontbijt beginnen, doch voorkomend als steeds, wilde hij niets weten van ons voorstel eens later te koinen babbelen. Wat de waterschout dan wel van de bemiddelingscommis- sie dacht Zijns inziens was de opzet verkeerd geweest. Wanneer er arbitrage plaats heeft, noodigt de commissie van beide zijden personen uit en vergewist zich of beide partijen de bemiddeling wen- schen te aanvaarden. Dit nu is hier niet geschied en het is dan ook wel mogelijk, dat de reeders naar de ungevruagde interventie met veel oor zullen hebben. Ditzelfde werd ons door een der directeuren der voor naamste maatschappijen ook verze kerd. Men kende, zoo voegde men er aan toe, het bestaan der commissie officieel niet. Toch wees men ons van deze zijde er op, dat de mo gelijkheid om van reederszijde mede to werken tot een goede oplossing na tuurlijk niet buitengesloten is. Vast schijnt echter te staan, dat de reeders voor alles zullen vasthouden aan hun eisch eerst de staking opheffen en daarna kunnen de menschen voor zooveel nuodig, er mogelijk weer wor den aangemonsterd en kan aan vor- scnillenuo vveuschen worden tegemoet gekomen. Hoe 't anders stond met de aanmonstering liet verkeer is volko men geregeld en de schepen vertrek ken thans op lijd en mei volledige be manning. Het mag niet worden ont kend, dat een groot contingent Clu- neezen thans de plaatsen der stakers inneemt, doch daarbij dient er op ge wezen, dat, naar opgedane ondervin ding, de Chineezen uitnemende werk krachten z-in en dat vooral de Chi- neesche stokers den Eurojieaan in werkkracht en ijver overtreli. Zoo is er een maatschappij, die, na dat zij aanvankelijk niet Europeesche stokers had gewerkt, dezen moest ver vangen door Chineesche, omdut de Europeesche meermalen de kapi teins of stuurlieden molesteerden Een nieuwe directie gaf uit principe de voorkeur aan Europeesche, doch zag zich weldra genoodzaakt do Chi neezen wederom in de plaats van de Europeanen te De ondervin ding bij deze laatste staking opgedaan hoeft tevens geleerd, dat de Londen- sche Chineezen nog te verkiezen zijn boven die te Liverpool aangemon sterd. Zij zijn uitnemend te gebruiken voor de machinekamer, als donkey man, magazijnmeesters of eerste sto kers en wat het scheepspersoneel be treft voor timmerlieden en matrozen. Uit de monsterrollen, ons welwillend ter inzage verstrekt, bleek, dat van 1 Augustus af tot en met 7 Augustus 22 schepen zijn aangemonsterd met voltallige eouipage. Dit jaar Juni bedroeg het aantal schepen 43 en het aantal koppen 1491, terwijl in dezelfde maand van het vo rig jaar het aantal schepen 41 en kop pen 1331 bedroeg. Nog vroegen wij of het zich laat aanzien, dat bij ophef fing der staking vele slachtoffers zou den vallen. Ongetwijfeld zal het crootst aantal zooveel mogelijk wor den aangemonsterd, doch dat er ook ditmaal slachtoffers zullen vallen, is niet te voorkomen. Als een eigenaardigheid deelde ba ron Van Geen ons mode, dat een der slachtoffers der vorige staking in HXX}, zich kort vóór het uitbreken van deze staking 111 het Zeemanshuis be vond en den schout dringend verzocht hem „weg te monsteren'' vóór hij door het proclanieeren der staking ge noodzaakt zou worden het werk neer te leggen. Bij de vorige staking was deze man als straf een jaar de straat opgezet en werd, na maanden lang heel wat onaangenaamheden te hebben door gemaakt, weer aangenomen. Toen keek baron Van Geen op zijn ho-rloge en bij hot openspringen van den gouden kast werd onze aandacht getrokken door een inscriptie, luiden de „Als bewijs van waardeering door de stoomvaart-maatschappijen aangeboden. Juni 1900", en op den rand de initialen der verschillende groote maatschappijen. In 1900 im mers heeft baron Van Geen heel veel bijgedragen tot minnelijke schikking van het ernstige geschil. Toen was zijn bemiddeling door beide partijen niet goed gevolg dankbaar aanvaard. Ten opzichte van den waterschout schijnt bii de zeelieden thans, naar men ons van deze zijde mededeelde, cenig misnoegen te bestaan, daar de waterschout zich met de aanmonste ring gedurende de staking nog al ge weerd heeft en zich op uren naar de schepen begaf als waarop hij in ge wone tijden nimmer liet aanmonste ren. Als een gevolg van deze staking wordt van bevoegde zijde voorzien, dat, indien de staking aanhoudt, ver schillende groote maatschappijen met Chineesch volk zullen blijven varen. Ook van de zijde der zeelieden wer den de goede kwaliteiten der Chinee sche arbeiders niet ontkend, doch men is daar van meening. dat de eischen aan het leven door deze onbeschaafde menschen gesteld, geheel anders zijn, dan hetgeen door de stakende zeelie den als menschwaardig wordt be schouwd. INTERNATIONALE DIEVEN. Een paar Amerikanen, die hotel Spaander, te Volendam. bezochten, hadden de brutaliteit, een aantal oude kostbaarheden te ontvreemden, waaronder juwoelen en zilveren le- j)els. Zij trachtten zich met den buit uit de voeten te maken, maar wijl de diefstal bijtijds ontdekt 13, werden de Amerikanen aangehouden en in arrest gesteld. Letteren en Kunst De hoor Karl Hamm beklaagt zich in de Maasbode over de beoordeeling van een concours, op 23 Juli tc Brus sel gehouden en waarbij hij met nog een Hollander, den heer Wolf, in de jury zat, naast vijf Belgen Nuar hun ne meening zong een Rotlcrdamscho vereenigiug het best en het mooist, maar kreeg niets. „Pepinster, dat den len prijs ge kregen heeft, schreeuwde soms zóó hard, dat me 't trommelvlies pijn deed of't zong pp. graden van sterk te daar tusschen kende 't niet. De lui waren op 't laatst dan ook „op". Toen I ik mijn buurman een Belg daar- op attent maakte, zei deze „ja, ze I zijn moe" dus wel een bewijs, dut i hij inzag, dat er te veel geforceerd werd. Daarbij in 't verplichte koor waren ze muar iets meer dan een groote seconde gestegen, of ze in dus ook katoen gegeven hadden De di recteur maakte met veel Belgisch vuur, razend veel drukte, zong zelf flink mee en wist daardoor 't Bel gisch publiek te impoueeren.... zie daar de reden, waarom de heeren Ju ryleden „Pepinster" wel den eersten prijs toekenden. De publieke opinie dat scheen de jury boven de jury is zijn, anders, dunkt me, had niet cen der heeren aan 't bestuur gevraagd er. wat zegt 't publiek Heb je van je leven, ben je daarom vakman, beu ie daarom lid van de jury en wordt je daarom in staat geacht tot oordeelen, om na afloop dat oordeel te doen af hangen van de publieke opinie Als dat zoo is, heeren zangers, huur u dan klakkeur8, die de meeste betalen kan, krijgt den eersten prijs. Doch al stemde me de uitslag ook bitter 'k wil nog aannemen, dat mijn Bel gische collega's eerlijk in hun oordeel waren, doch dat ze zich lieten be- invloeden door de publieke opinie, da> staat bij mij vast en dat is... Maar... dat is nog lang niet alles. De eene rnensch denkt en oordeelt niet 't zelfde als een ander, 'l geen bleek uit de stemming. Met 5 tegen 4 kreeg Pepinster den eersten prijs. Twee Bel gen wie, is mij onbekend, want niemand onderteekende zijn briefjes dan wij Hollanders h idden op Charleroi gestemd. Bij die uitspraak hadden wij ons nec-r te leggen. Voorden 2en prijs zou 't thans f:sip.n omdat geen vereeniging de ma- oriteit had en „Charleroiwas de ge lukkige. Toen moest voor den 3cu prijs gestemd worden en dat Ik>6 >k noch mijn collega Wolf willen doen. Lit protest hebben wij niet gestemd, daar wij van oordeel waren, dal cen vereeniging, die een gelijk aantal stemmen behaalt voor den len prijs, als de vereeniging wie de 2e wordt toegekend, zender stemming met a 1- gemeen e stemmen de 3e prijs moest worden toegekend. En wat ge beurde toen... niet Rotterdam, maar Verviers krijgt den 3en prijs, een ver eeniging, die 't geheele verplichte koor geen 3 accoorden zuiver gezon gen had, dat alles zweefde. die schreeuwde nog harder dan Pepin ster. of wel heel pp.p. kweelde." Tot zoover de heer Hamm. die wol heel verontwaardigd wezen moet. dat hij. zelf lid der jury, zóo zijn hart uitstort. Wij willen dan ook wel aan nemen, dat het kras zal geweest zijn. Onze Belgische broeders zijn eenmaal niet sterk in 't organiseeren en bo vendien is er zeker wel om geld gezongen 1 Zoolang de concoursen voor mannenzang daarmee niet eindi gen, zullen zij bronnen van twist en tweedracht blijven. De raad. dien de heer Hamm aan liedertafels geeft, om vóór zij aan een internationalen wedstrijd meedoen, eerst grondig te informeeren, is wel goed bedoeld, rnaar niet afdoende. Schaft de geldprijzen af, ziedaar het eenige middel om de zangkunst op deze concoursen weer in cere te her stellen. Land en Tuinbouw TENTOONSTELLING AFGESNEDEN BLOEMEN LILIUM SPECIOSUM. Hot hoofdbestuur van de Alg. Ver een. van Bloembollencultuur bericht, dat bij voldoende deelneming, in den loop der maand Augustus een ten toonstelling van afgesneden bloemen van lil.um speciosum (lancifoüum) en van hare variëteiten zal worden ge houden. Het hoofdbestuur moont dat^ gez.en de belangrijkheid van dit ar tikel, daartoe alle aanleiding be staat. Mededeoling omtrent datum en plaats der tentoonstelling zuilen luier gedaan worden. Sport en Wedstrijden VLIEGEN. DE BELGISCHE RONDVLUCHT. Het gaat niet schitterend met do Belgische Rondvlucht. Het uantal deelnemers is miniem, hel zijn, op Contenet na, allen Belgen, en boven dien komen herhaaldelijk ongcvulien voor. De eerste étaj>e werd nog door graaf d'Hespel afgelegd. Die vertrok te zes uur Dinsdagmorgen van Ber- ciieni, eu landde te 7 uur 20 te Mons (Bergen). Dinsdagmiddag werd daar gestart voor de tweede étape Mons—Tour- nav K.M.j. Achtereenvolgens '.er- trokken Lanser, Tyck, conite d'Hes- pel eu Croinbez. Tyck, te 5 uur 5 ver trokken, kwam te 5 uur 54 als winner der r.veede étape te Doornik an::. Tweede was conite d'Hespel, die, te 5 uur 39 vertrokken, te 0 uur 7 min. 49 sec. al aankwam en dus een bui tengewoon korten tijd maakte Hij vloog op groote hoogte. leaser is nog onderweg hij zit met een gebroken schroef te Geruerds- I bergen. Crombez viel bij het vertrek van Bergen zijn toestel werd vor nield, hij zelf licht_ gewond hij gaf den strijd op. Lescarts en Contenet waren nog te Bergen ze zouden vandaag vertrek ken.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1