DË GOUVERNANTE Kermis-kiekjes. BIJ SOLSER EN HESSE. Ik- Bron-zoal is ditmaal door Solsor en Hesse's ensemble in beslag geno men on gisterenavond traden de zoo populaire Hollnndsche komieken hier voor de eerste maal op. 0© voorstolling mocht er zijn. Voor do pauze two© alleraardigste één- netertjes ..Een verlegen huwelijks- candidaat" en ..Een lief studentje In beid© oogsite d© droog-komische heer Pi Igor geweldig applaus, mevr. SolsorWillem sens speelde met en- train on exjuetterie, Solser zelf was een prachtige student. De verande ring. dl© het streng-'.pgevoede kerel tje ondergaat, als hij voor de eerste maal naar hot college geweest was waarlijk frappant. Do beide helden kregen we ook te zien in hun laatst© creatie: „Schouw- hurgpraatjes" vooral de vrijhiljetten worden er over don hekel gehaald, en do „Lucifer" wordt een Zweedsche vertaling, vanwege de Zweedsche lu cifers. weet n. Eon liedje over poli tiek kon natuurlijk niet ontbreken het debietTCC.lil op tabak en de kust verdediging waren heerlijke aan knoop! ngspunten om het beleid on zer Ituidsregeering te be-ironiseeren. Iets zeer bijzonders als steeds trouwens gaf weer de dichter- zanger Bduard Jacobs. Een heel an dere arüst dan Speenhof! veel feller, drukker, klemmender in zijn zang. Hij mist Speenhoff's brooze teerheid, maar hij zegt de dingen zóó. dat zo inslaan. Hoe scherp-heke- lotid was niet dat „De leege schat kist", dat verhaalt van een minister in een vèr land natuurlijk die belastinggeld te innen zocht en het niet vijlden kon. Hij belastte de kale hoofden, en do menschen zetten prui ken op hij belastte ten slotte de dooden toen liepen de menschen niet meer naar den dokter, en bleven allen leven. Tenslotte belastte hij den onzin ©n toen kwam het uitdat Z. Exc. het. hoogst werd aangeslagen Ook de .Tupe-Culotle moet het ont gelden, snedig© kinder-antwoorden volgden en het drie-, viermaal-te rugroepend applaus legde zich niet, vóór Jacobs een „toetje" gaf. Na de pauze ging Rido's bekende Amstei-damsche sohets „Heb je 't kind al gezien Het eerste tafereel speelt in den 6ch iftkoldor van Langen Toon in de Willemstraat. Wnt al grappige ge zegden. wijzen, liedjes Wat koddige loonecltjes met liet deftige commis sie-lid. wat fijn-gezien is dat even- ontroerende tooneeltje als de arm© Trui door een collecte van Ka, de visclivrotiw, in staat wordt gesteld, mee te feesten. En hoe een apachen-dans is die „llobbczwaai" I ,,'t Kind" was alleraardigst en het is eik aan te raden, den heer Sol sar eens uls vischvrouw Ka te gaan bewonderen het is ora tra nen te lachen. Ook de ensembles wa ren uitnemend. Hetzelfde kan gezegd worden van de muziek, die onidor hiding van den heer Louis Kapper good© diensten bewees. De bijna volle zaal ging wèl-vol- duuu huis-toe. „JAN SMEES" BIJ STOEL EN SPREE. Dinsdagavond hebben Stoel ©n iSpree hun reeks van voorstellingen op deze kermis geopend. Het volks stuk, dat ditmaal in den welbeken den houten schouwburg (<lie weer op de Parklaan is geplaatst) wordt op gevoerd, is „Jan Smees", de bewer- king-voor-tooneel van Justus van Mau'rik's novelle van dien naam. Nar. tuurlijk is de heer Spree-zelf do be- j werker en hij is in zijn arbeid uit- Stokend geslaagd de reeks van ze ven tafereelen geeft de hoofdpunten uit Jan Smees' tragische geschiede nis, en liet geheel is als een goed brok volksleven op het tooneei ge bracht. lu de hoofdrol, die van Hein Smees, gaf de lieer Spree een uitstekende en door zijn auditorium uitbundig toe- gejuichte creatie. Veel nieuws ;s er over zijn spel trouwens niet meert© zeggen in hoeveel stukken van dit gcuro hoeft Haarlem Spree al zien optieden De heer Stoel als Van Toorn, den drogist, „die nou al vijf-en-dertig jam iiier in den Vergulden Gaper 1 woout, en al dien tijd nog niet heeft gezien.... enz." had een welver diend succes, ovenals Van dei- Werff oJs de makelaar Van den Berg, niej. B. Cremer als Leen ©u de jongejuffr. Jeanne Spree en de jongeh. A. van Vliet als Smees' kinderen. De kleine, twaalfjarige Jeanne Spree gaf veel aardigs in haar titelrol, momentjes van ver ratsend-expressief spel. Soms was zo wel minder gelukkig, en zei liaar rol dan in een kinderlijk preek- toontje. Maar er was veel dat dit vergoedde. De zaal was op alle rangen uitste kend bezet met een auditorium, dat zich zeer tevreden en dankbaar voor het gehoorde toonde, en den acteurs menig applaus schonk. Voor „Jan Smees, kinderen van het fort van Sjakoo'" was het ©en suc cesvolle Haarlem sc he kennis-pre- Slechts een paar klein© opmerkin gen de pauzes tusscben de bedrij ven wanen wat lang, en de tempera tuur in do tent benauwend hoog. Zou er niet een of ander vontilatie- middel zijn toe te passen f SARA BURGERHART. Dinsdagavond was de Schouwburg geheel bezet door een publiek, dat belang stelde in de historie van Sara Burgerhart en zich daarmee blijk baar uitstekend heeft vermaak L Merkwaardig toch, dat een aantal losse tafereelen, waarin feitelijk wei nig voorvalt en die onderling maar geringen samenhang hebben, zoo veel succes kunnen verwerven. Dat is wel oen gevolg van het aantrek kelijke der oude toestanden, de aar dige costumes en het opgewekte le vendige spel. Als we namen moeten noemen, dan in de eerste plaats dien van mevr. De Boer—Van Rijk, die de rol van Brecht speelde. Wat een knappe ac trice toch en hoe weet zij van alles een tastbare uitbeelding te maken. De lieer Van Warmelo als broeder Benjamin ontkwam niet geheel en al aan het gevaar van overdrijven, dat in de rol schuilt, en mej. Tilly Lus, hoe allerliefst ook als Sara Burger hart, voelde zich toch, meeneu we, in deze rol niet zoo volkanen thuis ais m andere. Geen wonder, de figuur is daartoe te schetsmatig, al is het dan ook minder, dan die van Willam Edeling en Abraham Blankaart, die wij maar evon, in 't voorbijgaan, te zien krijgen. Als tooneolwerk is het eerste be-i drijf dan ook bet beste, omdat er het meeste in gebeurt. Maar toch, hoe schetsmatig ook, als geheel is de op voering aardig en aantrekkelijk. Sa- ■a Burgerhart zal nog wel lang na deze programma houden en het mees te behagen zullen zij er in vinden, die het boek gelezen hebben en dus van zelf de tekortkomingen van het stuk met hun herinneringen aan vullen. Dat de anderen, die liet werk van Wolff en Deken niet lazen, daar toe zullen overgaan nadat zij het tooneeJstuk hebben gezien, komt ons minder waarschijnlijk voor. 11ENRI TER HALL's REVUE. De operette en de revue zijn twee voortbrengselen van den lateren tijd. De revue is de jongste van die twee. Dat ik haar samen noem, ligt niet daaraan, dat zij veel overeenkomsti ge trekken in haai- structuur vertoo- nen. D© eeuige overeenkomst is mis schien, dal zij dit gemeen hebben, dat zij beide zangspelen zijn, maar al dadelijk verschillen zij hierin weer, dat de operette een eigen me lodie heeft, terwijl do revue haar zangwijze ontleent en wel veelal de operette zelf. Men zou de revue's dus revue's kunnen heeten van de ope- rette-muziek. Maar het libretto is an ders geaard. Al is do inhoud van de operette, gewogen op de schaal van de ernstige cvitïok, maar heel licht, de tekst vormt tooh een doorloopend geheel, terwijl de deelen van een revue evenveel logische adhesie, ten opzichte van elkander, vertoonen als de zandkorrels dit doen. Wat haar vorm aangaat, grenst de operette het meest aan de tooneei- i klucht. Zij geeft niet zelden een ze den-schildering uit haar tijd, schetst o, heel luchtigjes maar 1 ge moedstoestanden, soms gemoedelijk! ironiscerend, schertsend om mensche- lijko dwaasheid en belachelijkneid, maar eindigt met het gemoed van de hoorders tevreden te siellen, door de deugd gepast te beloonen, en een blij- eindend slot te maken aan het stuk. Ook de revue moraliseert op gemoe delijke manier, maar blijft nog meer aan de oppervlakte, doordat zij zich meestal beperkt tot oppervlakkig be handelen van maatschappelijke ge beurtenissen. Een revue zou dus best te karak- teriseeren zijn als een lachende ge schiedenis van den dag, een verma kelijke cultuur-historie. Zij bemoeit zich niet met wijsgeerige beschouwin gen, die zeer wel bij beschavings-ge- se hied en is thuisbehooren, constateert mc-er dan zij oordeelt, hoewel ze nu- en-dan wel niet nalaten kan, iemand eens spot-schaterend aan de ooren te trekken. Zoo laat zij op aangename wijs al die dingen door des schouwburgbe zoekers denkveld glijden, welke het onderwerp van den dag uitmaken. Zoo ook weer Ilenri ter Hali's nieuw ste revue „Zie je ze vliegen De titel al duidt een onderwerp aan, dat de gemoederen bezighoudt. Wil men er meer Er la een heel lijstje af te schrijven vrouw emancipatie (dat is al een beetje duf- oud), do quaestie van de nieuwe spoor-tarievon, het psychiator-vraag stuk. afschaffing van de kermis, be- lasting-quaesties, do oorlogsbegroo- ting, de bultenlandsche politiek, de mode. de reis van Prins Hendrik naar Indië. Dit is een dorre opsomming! Maar de verdienste van een revue als is juist, dat de behandeling zoo i dig, soms zelfs geestig is. Voegt men daarbij, dat de montee ring fraai is, de costumes zijn heel frisch en fleurig, dan zal men bereke nen kunnen, «lat een kermisavond bij Ter Hall ook dit Jaar ©enige prettige uren beteekent. Dat oordeelden do menschen ook, die gisteravond in dichte drommen de zaal van de Vereeuiging bevolkten en op luide manier hun genoegen over het gehoorde en geziene tot uiting brachten. DE KUISCHE SUZANNA. Een geheel gevulde Kroon-za&l heeft gisteravond naar de welverzorgde op voering van deze aardige operette ge luisterd. Ook nu was 't een succes Geregeld klonk luid gelach, ten bewijze, dat de aanwezigen zich uitstekend amuseer den. Dit toonden ze dan ook, door her haaldelijk. zelfs bij open doek. te ap plaudisseren. Zooals we in een vorige bespreking reeds schreven, zijn de hoofdrollen m uitstekende handen. Ook nu kweten de vervuilers daarvan zich op zeer verdienstelijke wijze, waardoor een prachtig geheel verkregen werd. De opvoering van de Kuische Suzan- na zal in deze kermisweek nog wel zeer vele feestvierders trekken I Jammer was 't, dat 't ook gisteren weer bijna 81/2 in plaats van 8 uur was, vóór begonnen werd. Waarom dat getalm AU PALAIS DES BEAUX-ARTS. En dat is nog maar de „bé scheiden ondertitel" van de tent die vlak bij de Raaks op de Oude Gracht staat. Heelemaal bovenaan, in kleu rige koe :enletters op den kwistig-ge- sierden frontgevel staat 't: „Grande Arène Athlétique". Een groote, bonte schildering aan iedere zijde van 't traditioneel© bordesje waar 't.publiek cont'róle moet passeetem, geeft ijselijke dingen weer. Bloederige lij ken van menschen en leeuwen, in arena's omringd met toeschouwers die naar hun kleedij te oordeelen Romeinen schijnen te zijn, een dollen stier-met-''n bloedneus, op wiens rug vrouw is gelxmden en een zeer musculeuz© m'nhoer die gemelden stier bij de horens pakt... Ijzingwek kende schilderingen. Twee Atlassen, ieder met 'n halven wereldbol op hun nek, staan ter weerszijden van het bove'ngenoemd bordes. Ze zijn niet minder gespierd dan de meneer-met-den-stier, maar vreemd is hun kleur: grasgroenI Natuurlijk trekt het zoo beeldrijk gesierde Palais des Beaux Arts-aJias- Grande Arène, Athlétique alleefn door z'n opvallend uiterlijk al bovenmate de belangstelling der kermisbezoe kers. Die hokken er voor s&am, in een dichte massa, en bestaren met: griezelende ve'rbazing alles wat ik zooeven Jn 't kort slechts be schreef. Direction Col poert. Dat doet den Vlaming vermoeden! En werkelijk blijkt de meneer die nu op het bor desje verschijnt en den volk© ee'n „proloog" tot de ophanden zijnde 1 voorstelling toebuldert, er oen lastig verstaanbare Vlaamsche woorden keus op na te houden. Blijkbaar snapt de steeds aangroeiende massa boeren, burgers en buitenlui van de redevoering niet veel. Duidelijker is een geweldige tromroffel, een oorve'r- scheurend orkestraal rumoer, door; drie man-in-Coin plot teweeggebracht, I on de verschij'n.ng van <le arfisten die do beaux arts in dit palais be-i oefenen, 't Zijn er eon stuk of acht,1 w.o. drie Jzeetr Kraai gemon/teorde kunstenaressen en éen negor-artist. Laatstgenoemde vormt natuurlijk 'n succesnummer, buiten op het straat- poóiumaL Haarlem's jeugd wordt niet veel op negers onthaald, en in dit speciale geval is de vreugde daarom des te grooter. Nauwelijks heeft de direction de l'arène (dat klinkt met kwaad, zool) order gegeven om de contróle open ie stellen, of de hope onzer goede stad bestormt het houten bordes om de derderangsplu aiscn bij de bureaul.ste in te slaan. En dan Is die veelbegeerde bang' spoedig bezet, on is 't een hurry bin nen in d© tent van jeugdig© toe schouwers die mekaar plaatsen twisten. Het inwendige van 't Palais des Beaux Arts is schoon als de bui tenzijde: de wanden rood-met-goud, de „tonthemel" blauw met gouden sterren Onder een temperatuur van naar schatting oen graad of negéntig (min stens) vangt deze middagvoorstelling aan. Het auditorium bezet hoofdza kelijk den derden rang, een klein deel bevolkt gedeeltelijk don tweeden, terwijl er op de deftig© blauw-be- kleede banken waar-je acht stuivers betaalt maar heel enkele gelukkigen zitten, aangevuld met oen paa'r artis- ten en een mcneer-metAi panama die do claque met toewijding en suc ces verzorgt De voorstelling begint met tableaux- vivants, zooals spoedig blijkt 'n „spe- cialit' de la maison". Eerst verschij nen achtereenvolgens Geloof, Hoop en Liefde op 't tooneei, daarna komen „de Oogst" en het „Angelus'. De sier- lijk-goinonteerde dames van zooeven staan daar in schoone, theatrale hou dingen. bestraald door velerlei kleu rig licht. Succes groot Acrobaten volgen, doen behendige toeren. De een maakt hoogstand op de uitgestoken handen van z'n col lega. Griezelig warm werkje de heeren zwoelen dan ook (met permis sie) als de om deze eigenschap wel bekende koetspaarden, 'n Moeilijk mót.er, bij de tegenwoordig heer- schende temperaturenl De neger komt in z'n eentje op, en grijnst zooals iedere geïmponeerde neger dat pleegt te doen. Hij geniet de eer van een speciale aankondiging door z'n chef. „Onze kleine neger zal u een exercitie laten zien aooals men ui de vreemde streken leert als soldaat zijnde I Zoo dansen ze in de wildo West voordat ze het slagveld begaan". Aldus de directie. 't Negertje, met een schild en een «peer gewapend, begint een joligen springdans, van den rechterachter hoek van 't tooneei naar don lmfcer- voorhoek, en van den rechtervoorhoek hoek naar den linketach ter-dito. Hij springt en hij grijnst en rolt met zijn oogen en manipuleert met zijn spoor en beweegt elegant zijn blinkend schildTenslotte is-ie uitgedanst, hurkt .meen en barst uit een weinig welluidende schater- grijns. Dan verdwijnt hij, en laat den toeschouwers do gelegenheid om over to peinzen of het Vriendelijke negertje hen uitlachte of zich tot z'n eigen persoon bepaalde. De serpentiiieduns is interessanter. Een der aan het „palais" verbonden indUes. verschijnt in een soort vlin dergewaad, on met do bellende toe passing van kleur-bolichting weet zij, draaiend het lichte gewaad, dat in ranke golvingen zwiert, een werkelijk mooi effect te bereiken. Nog moer tableaux-vivants krijgen we te aanschouwen. Een Romeinsche dame: koud, wit, onbewogen met aan weerszijden een Romein; koud, wit, onbewogen. Tweede tableau: plots verandering. Romeinen nog steeds wit, maar niet meer koud en onbewogen. Wijzen op elkaar met speren, willen klaarblijkelijk duel- leerön. Dame doet smeekeud. Vol gend tableau: Romein 1 doodt Ro mein 2. Dame wijst met edele ver ontwaardiging op Romein 1 de da der. Alleen Romein 2 is nu weer: koud en onbewogen. Uit den aard der zaakl Laatste tafereel: Dame schenkt Romein 1 vergiffenis. Gelukkig! Eihd goed al goed. We hopen de thand-olung aln doze weinig© woorden goed te hebben weer gegeven. De Romeinen beelden haar evenwel oneindig beter uit dan we T hier kunnen doen. Er komen nog equilibristen. En nog moer. Maai* we hebben nu al heel wat verteld van de schoonheden van „do athletiek-arena waar de schoone kunsten hoogtij vieren" en die op de Oude Gracht 'n schoon punt temidden van zooveel kermisschoons vormt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: G. Peper, Mafensteeg 19, een stuk gordijnfranje. C. Bosman, Spaarnwouderstr. 48, een ceintuur. G. van Os, Groote Houtstraat IS, een hond. J. Cornelisse, Groot Heiligland 27, een houden muilkorf. H. Honemans, Olivierstraat 15, een portemonnaie met inhoud. Het bureau van politie, een porte monnaie met inhoud. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 2 meubelmakers, mo delmaker, 3 metselaars, 7 opper lieden, stucadoor, 3 witters, 4 machinebankwerkers, 2 monteurs, 7 grof bankwerkers, 1 metaaldraaier 4 vuurwerkers, 3 keteimakers, 5 burgersmeden, 4 machinisten, 7sto- aers, 3 electriciens, instrument makers, 1 koperbankwerkers, 1 ko perslager, 5 loodgieters, 2 schoen makers, zadelmaker, 8 kleerma kers, 10 schilders, 4 behangers. 4 stoffee rders, 3 bloemisten, 3 tuin lieden, 10 grondwerkers, 3 bakkers, banketbakker, slager, 8 krui deniersbedienden, 9 kellners, 8 ma- .azijnknechts, 16 loopknechts, 3huis- Knechts, 2 sigarenmaker, 5 kantoor bedienden, 1 boekdrukker 3 letter zetters, 1 lithograaf, binders, i8 losse werklieden 1 dienstboden, werksters, 4 naaisters, S kook sters, 2 huishoudsters, 5 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- ant bouwk. op2., steenhouwers- voegers, 9 Koetsiers en voerlieden. 2 boerenknechts. Uit de kechtszaai Het was gisteren weer kleingoed, dat door onze Rechtbank bahancteid werd. Na de berechting van een paar kinder- en bedelzaakjes, had zich te verantwoorden een VRIJIIEIDSMOEDE, die nu toch weer zóó op zijn vrijheid gesteld bleek, dat hij het niet der moeite waard geacht had, te ver- sohijnen. De zaak, waarvoor J. K. met „de heeren van de gerechte" in het krijt treden moest, was de volgende De loopknecht van de firma wed. Veel en Zn in de Groote Houtstraat, J. F., bevond zich op den 24sten van Bloeimaand in do zaak, toen hij toevallig naar buiten ziend een persoon bemerkte, die de hand op hief en een in een courant gewikkeld voorwerp waarvoor nieuwsbladen al niet gebruikt worden I in de richting van de spiegelruiten slinger de. Een seconde later bleek het den bediende, en ook anderen, die op het geringking van gebroken glas toege sneld waren, dat de kracht van den worp in verband met zwaarte en doordringingsvermogen van het voor werp «lat een geweldige steen bleek tc zijn grooter was dan het weer standsvermogen van de glanzen eta- lage-besc h u tselen. De slingeraar, over zijn handel wijze ondervraagd,, beweerde, dat hij wenschte „opgenomen" te worden, hierom vooral, omdat hij bittere ar moede leed. Geen schoen had hij meer aan den voet. De man zal wel zijn zin krijgen, Mr. Hoyer toch eiachte drie weken gevangenisstraf. VERZET. Op een Zondag in Mei van dit jaar verzette Jac. van D. zich nadat hij Bacchus wat te veel aanhankelijk heid getoond had tegen de Zand- voortsche politie. Het worstelen, trappen en slaan van den man was zóo hevig, dat de inspecteur liieben- daal oenige ontvellingen aan «ie knie en de agent-van-politie Paap een bloedende wonde aan den rechterpols opliep. De man slaat ongunstig hekend en Mr. Hoyer eisclite twee maanden ge vangenisstraf. KOPERDIEFSTAL. Gerrit van Z., te Wormer, heeft op verschillende tijdstippen anderhalf K.G. koper, dat aan zijn werkgeef ster, de firma Van Gelder en Zn., toebehoorde, weggenomen. Beklaagde bekende, en de substi- tuut-ofiicier van justitie eischte drie weken gevangenisstraf. AANBESTEDING. De som waarvoor de Industrieele handelmaatschappij te Rotterdam als laagste heeft ingeschreven voor het maken van een bovenbouw van een brug over de trekvaart bij Haarlem voor de HolL Electr. Spoorweg Maat schappij is niet f 212.026.55, zooals i0 ons vorig nummer vermeld stond, maar f 21.226.55. DRINKHAL. Dc Drinkhal der Haatlemsche Siaalwaterbronnen is gisteren door 83 personen bezocht. GESLAAGD. Voor 't examen Boekhouden M. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer G. H. Schouten, te Haarlem. Voor 't examen Ilandteekenen L. O. zijn te 's-Gravenhage geslaagd de heeren J Q. Borgunt, A. v. Braam en S. W. ten Ca te te Haarlem. Voor 't examen Engelsch L. O. slaagde te 's-Gravenhage de heer M. de Jonge, te Haarlem Rubriek voor Vragen Geabonneerd en hebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beant-n-oording vatbaar, in te zendon by da Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos •geven en zoo spoedig mogelyk. Aan vragen, dio niet volledig naam ea woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn vader heeft geld geërfd en is voor de tweede maal ge trouwd. Uit dat huwelijk zijn geen kinderen. De örfenis is vah vaders kant en mijne moeder is 46 jaar dood. Zou ik nu nog recht hebben op mijn moeders portie? ANTWOORD. Zeer zeker, als u het erfdeel uwer moeder nog niet ge had hebt, dan kunt u te allen tijde a actie tot boedelscheiding instel» len; maar als uw vader dat geld ge ërfd heeft na den dood uwer moeder, kunt u daarvan niets bekomen vóó'r hij zelf overleden is. VRAAG. Als mevrouw de stad uitgaat en 't dagmeisje wordt naar huis gezonden voor dien tijd, waar op heeft het meisje dan recht? ANTWOORD. Op loon en kost geld. Aan dagmeisjes geeft men ge woonlijk per week zooveel kostgeld als het loon bedraagt. VRAAG. Wat is de kortste fiets route van Halfweg haar Gorinchr.m? Hoeveel K.M. bedraagt de afstand? ANTWOORD. Halfweg, Sloten, Aalsmeer, De Kwakel, Vrouwenak» ker, Nieuw veen, Zevenhoven, Nieuw koop, Zwammerdam, Bodegraven, Lage Weide, Oudewater, Iloenkoop, Ameido, Meerkerk, Hoornaar, Go- rinchem.' De afstand bedraagt ctogeveer 79 K.M. Een leze'r doet ons een middel aan de hand tegen kippen, die zelf haar eieren opeten. Men moet zegt hij en ei uitblazen, en dat vullen met bruine teer. Dit, en voorts in ieder hok een tweetal steeneu eieren moet men neerleggen. Ook moeten zich in de ren nog ee'n zestal steenen eieren bevinden. Voor de zoogohaamde val- nèsten zijn de kippen bang. Ze schrik ken daarvan, en gebruiken ze na eenigen tijd niet meer. VRAAG. Bij ons aan de fabriek is verleden jaar iets gebouwd. Do aannemer had mij f 25,beloofd, als hem het werk gegu'nd werd, maar hij schuift het betalen nu op de lan- baan. Kan ik het langs gerechte lijken weg innen? ANTWOORD. Wij weten niet, in welke quaiiteit u invloed had op de gunning van het werk, maar het schijnt ons altijd zeer verkeerd, dut een aannemer zoo iemand een premie belooft, wanneer hij het werk krijgt en dat die ander daarin toestemt. De aannemer weet dat blijkbaar wel an onttrekt zich nu aan betaling, deu kende: „je maakt mij toch niets". Do raad, dien wij u kunnen geven is tweeledig, stel geen gerechtelijke ver volging in, want gij steekt de hand m een wespennest en ga zulke overeenkomsten niet weer aan. VRAAG. W'aimeer heeft een dienstbode recht op vacantie? ANTWOORD. Alleen wanneer zij op vacant.e gehuurd is. Is dit niet het geval, dan kan alleen sprake zijn van een welwillendheid, zonder meer. Bestaat er quaestie over hetgeen daar omtrent afgesproken is, dan moet men het onderling trachten te mid- FEUILLKFON door He&don Hill. 611 Bevend greep zij bijna mis, maar zij wist zich te herstellen en bereikte vei lig en wel de rotsen. De mist. die een beetje was opgetrokken toen Ravens- car en Standish samen worstelden, was nu weer dichter geworden, en deed in vereende krachten met den avond allo voorwerpen op korten af stand uit liet oog verdwijnen. De brik was door den onverbiddetlijken mist geheel aan 't oog onttrokken. Men kon nauwelijks den rand van het rif op twintig meter afstand van den ouden vuurtoren onderscheiden. Het vooruitzicht van daar den nacht to moeten doorbrengen, was verschrik kelijk voor de geschokte zenuwen van liet meisje, en werd alleen verlicht ■door de wetenschap, dat behalve bij ruw weer. dc zee nooit geheel het rif overstroomde. Dezen avond was het doodstil, de kalme golfslag sloeg voortdurend, maar zwakjes tegen de buitenste rotsen aan. Tenzij de wind plotseling opstak, behoefde er met het gevaar van verdrinken geen rekening te worden gehouden. Hoe en waar zou zij den tijd door brengen, die moest verloopen, vóór het aanbreken van den dag de kans op redding en ontdekking door een of ander schip, dat van Wroxford kwam, met zich zou brengen De har de rotsen boden geen rustplaats, en Phyllis was juist besloten, dat het minder vermoeiend zou zijn tegen den muur van den toren te leunen, dan den -reheclen nacht rechtop te blijven staan, toen iets haar dwong op te kijken. Michael Standish leunde over de afgebrokkelde borstwering en keek haar aan. Zij kon zijn gelaat niet duidelijk zien, maar zij begreep, dat zij zich ten slotte toch niet vergist had omtrent die schuddende schouders. Zij schudden nu van luidruchtig la- ch«m. Mooi zoo. juffie, grinnikte hij, toen hij genoeg van den toestand ge noten had. Maar je niet ongerust lk ben dadel:;k beneden cn zet de boot uit, nadat ik dat aardig tweetal zal hebben opgesloten. De brik kan niet ver weg zijn, daar sta ik voor in. In minder dan geen tijd heb ik u veilig en wel op de brik gebracht. HOOFDSTUK XXIX. De Ontploffing in den Mist. De optimistische voorspelling van inspecteur Pearman, dat Ravenscar en zijn medevluchtelingen binnen en Rel© uren zouden worden opgespoord en gevangen genomen, werd niet ver wezenlijkt. Nadat de gekwetste detec tive in de auto naar het huis van den dokter in het dorp was gebracht, snelden de chef der politie en zijn as sistenten terug naar Wroxford en zet ten daar alle middelen, die tot hun dispositie waren, aan het werk om do treinen en zeehavens door liet gehee- 1© lend te bewaken. Die nacht bracht voor Majoor M'ilbraham geen slaap. Hij zat op zijn bureau in het stadhuis de campagne besturend met telefoon en telegraaf, en zijn ondergeschikten instructies gevend om in den omtrek onderzoek te doen. Veel rapporten eischten verder onderzoek, maar alle bleken ongegropd. Om tien uur den volgenden morgen, tuft hij in antwoord op ©en telegram uit een klein plaatsje ongeveer vijf tien mijlen ver weg in de altijd ge reedstaande auto en kwam wanhopig terug. De menschen. die in de wacht kamer gevangen gehouden werden, le ken totaal niets op het bekende trio en gazen een verslag omtrent henzelf, waardoor het meest ortlinaire ver stand zou zijn tevreden gesteld. Met een vloed van verwenschingen lucht- gevend aan de teleurstelling van dezen tegenspoed, ging de Majoor treurend over zijn verloren twee uur, naar Wroxford terug. Op zijn bureau werd hij opgewacht door Dick VVeuslade, die begeerig was naar nieuws en die geneigd was min achtend op te treden, toen hij hoorde, dat Ravenscar, zoowel als Standish en zijn dochter tot nu toe den dans ontsprongen waren. Eerst doet u uw bost een on schuldig man te doen ophangen en dan iaat u zich den schuldige door de vingers glippen, luidde het verwijt, dat de arme Wilbraham helaas niet kon tegenspreken. Heeft u den ouden Crowe van morgen gesproken vroeg hij schijn baar weinig toepasselijk. Hij vroeg zich af, hoe hij zonder zijn officleele waardigheid te verliezen, Elisha weer te hulp zou kunnen roepen. Noen, antwoordde Dick. Ik ging na het ontbijt naar zijn woning, maar de oude vrouw, die zijn huisje schoon houdt, vertelde mij, dat hij naar de Priory was gegaan waarschijnlijk om te hooren hoe het u gisterenavond op liet rif gegaan is. eu wat zal hem dat gehinderd hebben, lk ben hem niet gevolgd, omdat ik zoo graag wil de hooren of u de vluchtelingen al had. Ik heb grooten lust om naar Bea con Audlev te gaan en den uden ke rel op te zoeken, zei de Majoor. Maak er mij een verwijt van zooveel u wilt, maar lk heb alles gedaan, wat in het politiesysteem past om die schurken op te zoeken. Misschien zou Elisha, één oogenbllkje, daar wordt getelefo neerd. Ja, ja 1 Wie en wat is er sprak de vermoeide beambte in bet in strument. Neen, geen nieuws. Zij moe- Lon over do rotsen in zee gesprongen zijn, nadat zij over de duinen de vlucht genomen hadden. Wij hebben alle stations en havens Laten bewa ken, maar zij hebben geen moeite ge daan langs een daarvan-te ontkomen- Wat is er? Wou u mij even spreken? Uitstekend. Ik. kom dadelijk. Het is de onvergelijkelijke Elisha zelf, zei de Majoor, teTvijl hij den ont vanger ophing. Hij zegt, dat hij niet verwachtte, dat wij de schurken aan een station zouden snappen, en wenscht met mij te conferee ren. Hij is niet duidelijk te verstaan door de telefoon, maar voor zoover ik kon hooren, heeft hij daarginds aan de kust niet stil gezeten en is er een of ander vermoeden bij hem opgekomen. Gaat u mee Zeker zei Dick. Ik zal wel een plaatsje vinden achter in uw auto. Twintig minuten later werden de politiechef en Dick binnengelaten, bij twee oude menschen in de bibliotheek op de Priory. Zij stonden vlak bij elkaar in ernstig gesprek gewikkeld, en uit de houding van beiden bleek duidelijk, dat Lord Monksilver en Elisha Crowe heel intieme zaken had den behandeld. Ten minste, de bezoe kers zagen hoe de vervallen oude de tective den edelman familiaar op de borst klepte ter versterking van merkingon. die hun geheele aandacht in beslag schenen te nemen. Wat het ook geweest mag zijn, zij veranderden dadelijk van onderwerp bij het binnenkomen van den Majoor en Dick. Het was nu geen tijd voor vormelijke begroetingen. Lord Monk silver zelf vermeed zooiets door dade lijk over de zakeu te beginnen, die al hun aandacht in beslag nam. Dus. u heeft een verkeerd spoor gevolgd, Majoor Wilbraham, zei hij met iets als leedvermaak op zijn on- noozel gelaat. Ik heb heelemaal geen spoor ge- olgd, mylord, antwoordde de Ma joor treurig. Het eenige, dat wij had den liep een eind weegs op het zig zag-pad en bestond uit het vinden van een stukje jajjonstof en van het mes van Standish. Verder hebben wij geen enkel spoor kunnen vinden, ofschoon mijn menschen den geheelen nacht de duinen doorkruist hebben. Dat is juist, wat ik meen, of lie ver watmï'n vriend Mr. Crow© meent, antwoordde Lord Monksilver. Hij zegt dat het mes en het stukje japonstof daar waren neergelegd met bet doel om u op een dwaalspoor te brengen. Luister eens. naar hetgeen hij n te vertellen heeft. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6