D.31BL 5 TWEEDE BLAD» DË GOUVERNANTE VRIJDAG II AUGUSTUS 1911 don meer tot obstructie en kan de wetgevende machine weder worden aangezet. Nu, verandering is hoog noodig I OVER MAROKKO, Uit Berlijn komt bericht, dat Jules Cam bon en Von Kiderlen -Wachter opnieuw een onderhoud hebben go- had, waaraan men in Duitschiand zekere waarde hecht. De algemeene indruk is, dat het mogelijk is, dut, hoewel het einde nu met vei* meer af zal zijn, de onderhandelingen toch nog wel een tijdje zullen duren. Men handelt nu op vriendschappelIjken voet. Het is dus plicht-van de open bare meening, om kalm te blijven en af te wachten, zoo waarschuwt dit bericht. De Duitsche pers is evenwel niet erg kalm. In een hoofdartikel kondigt de Deutsche Tageszeitung een oppositie tegen de regoering aan, voor het ge val de berichten juist zijn over de karige schadeloosstelling die Duitsch iand krijgen zou, voor het afstand doen van haar aanspraken op Ma rokko, zooals de pers die vermeldt. Een bedreiging dus l>o officieuse oorrespondent te Berlijn van de „Kolnische Zeitung" meldt „Van verschillende zijden wordt voortdurend een poging gedaan, om de opvatting te verspreiden, alsof tus- sehen den keizer en zijn verantwoor delijke raadslieden verschil van meening over de behandeling van liet Marokkaanscbe vraagstuk zou be staan hebben. In het bijzonder tracht men het voor te stellen, alsof staats secretaris Von Kidorlen-W Achter eerst zeer ver gaande eiscbon stelde en ze 'daarna ten gevolge van 's KEIZERS TUSSCHENKOMST sterk heeft moeten inkrimpen. Derge lijke willekeurig verzonnen bewerin gen zijn onvaderlandslievend, daar zij de taak van de Duitsche onder handelaars bemoeilijken en him posi tie xegenover het buitenland ver zwakken. Hetzelfde geldt van de voortdurende pogingen, om zekere met ophef gesuilde eischen van poli tieke heethoofden voor te stellen als eischen, die de Duitsche regeering aanvankelijk zelve ingediend, maar daarna onder vreemden aandrang weer ingetrokken heeft." Prin3 Hatzfeldt, de voorzitter van de vrij-conservatieve partij, heeft aan dr. Brunstermann, den secretaris van dezelfde partij, een open brief gericht, waarin hij de „Post", naar aanlei ding van het tegen den keizer gerich te artikel over de Marokko-zaak, ver loochent. „Door het artikel van 4 Augustus heeft het blad alle betrek kingen met de vrije conservatieve partij onmogelijk gemaakt", zoo zogt Von Hatzfeldt, en hij acht het noo dig, dat te dien opzichte na de ope ning van den Rijksdag een partij- besiuit worde genomen. De „Tagliche Rundschau" bevat een brief uit Tandzjer, waarin ge waagd wordt van de ONTGOOCHELING VAN DE DUITSCHER8 over den veranderden koers van de regeering. Men had, nadat een Duitsch oorlogsschip te Agadir was b i nnengel o op ennieuwen moed ge kregen, maar aan alle verwachtingen is nu de bodem ingeslagen. Duitsch iand haalt bakzeil voor Frankrijk, terwijl het kleine Spanje zijn zin doorzet en een kostelijk stuk van Marokko voor den neus der Fran-. Bchen weggekaapt heeft. Er wordt iets bericht over EEN FRANSCH-TORKSCH INCIDENT. In de Franscbe pers komt namelijk een bericht voor, dat de Turksche regeering Aingalaka in Borkoe, bo- hoorende tot de Franscbe invloed sfeer, heeft beze.t, en men voegt daar aan toe, dat ais dit bericht bevestigd mocht worden, de Franscho regee ring moet eischen, dat turkije zijn troepen terugtrekt en dat er een Fransch-Turosctie arans-Qprnmissie zal worden uitgezonden. Tot heden heelt de Franscbe minis ter van koloniën evenwel nog geen bevestiging ontvangen, maar toch wordt het bericht, niet onwaarschijn lijk geacht. UIT PERZIé. Men weet dat de Perzische regee ring 't klinkt vreemd voor het jaar 1911 een groote prijs heeft gesteld op het hoofd van den ex-Sjah. Duitsche bladen vernemen nu uit Teller an, dat er al een poging is ge daan, om dat geld te verdienen. Zo- ven Armeniërs, die zich verkleed had den, om onopgemerkt in de nabij heid van Mohammed Ali to kunnen komen, werden ontdekt en gegrepen. Zij zijn al terechtgesteld. Voor het overige zijn er niet veel betrouwbare berichten uit Noord- Perzië. Er gaan geruchten, dat Je aanhangers van den ex-Sjah al slaags zijn geweest met regeerings- troepen maar wat daar precies van waar is, valt niet te zeggen. In Teheran bestaat groote enge rustheid *>ver de houding van de Per zische kozakkenbrigade. Deze schijnt op de hand te zijn van den ex-Sjah, en nu vreest men in Teheran, dat de kozakken zich plotseling tegen de huidige regeering zullen keeren. Van onzen Reizenden Redacteur. ALHAMBBA FLOTTANTE. Het drijvende kino-theaterl Ziedaar dan wel het nieuwste op het gebied der bewegende lichtbeelden. Het denkbeeld is ontsproten uit hel brein van den heer A. A. Weers, een ener giek Amsterdammer, die zelf het ont werp teekende en de geheele uitvoe ring op de werf der gebroeders Boot te Leiderdorp leidde. De „Alhambra Flotlante", aldus de naam van het eerste drijvende Bios coop theater is gebouwd van staal, asbest en gewapend beton. Het schip is 50 M. lang en in de berghouten 7.25 M. breed. Het is van bihnen en voor zoover dat ging ook van buiten i.n Moorschen stijl gehouden. Wanneer men onde'r het baldakijn met ee'n Turksch tapijt versierd is doorgegaan komt men langs een breeda, fraai be- werkte trop in de groote schouwburg-i zaal. Deze is oploopend gebouwd en bedt plaats voo'r 450 toeschouwers. De verhoudingen vah deze scheeps- zaal zijn zoo wei-overlegd gekozen, dat men niel den indruk in een schip Ie zijn krijgt, doch zich in een werkelijke l.chtbeeldenschouwburg op den vasten wal verplaatst achL De Haagsche decoratie-schilder F. Snel zorgde voor de wandbescliildering in Moorschen stijl, een m Arabischen tekst o'rnamentaal aangebrachte spreuk lu.dt: „Verheugt u heden, want gij weet niet wat u morgen brengen zal. Dit fatalisme van liet ge not moge al dan niet aan den koran ontleend zijn, een kniesoor heeft het zeker niet uitgedacht. Dat de Lefhebbers van kino-kunst zich hier zulien kunnen vermaken is zeker. Want deze onderneming is breed en op grootschen voet aange pakt. Het projectie-scherm is groot en het projectie-apparaat is e>en Gau- inont met de meest moderne techni sche verbeteringen. Een synchroom- inrichting met winddruk maakt het buitendien mogelijk de personen, op het doek voorgesteld te doen zingen en spreken, zoodanig dat de illusie verwekt wordt, dat men de pe'rsonen in de werkelijkheid hoort. Do sloren- de bijgeluiden zijn geheel verdwenen. Een Stein way-vleugel en een groot orgel zorgen voor het muzikale ge deelte der voorstellingen, waarbij do levende lichtbeelden niet zelf spreken of zingen. Het theater is goed geven tileerd, electrisch verlicht, bezit een eigen electrisch bedrijf. De „Alhambra Floitanle" zal zijn zegetocht nog in deze maand te Lei den beginnen. Daar zal de eerste voorstelling plaats vinden. Vervol gens zal het drijvend theater, getrok ken door twee sleepbooten van stad tot stad varen en overal door de iwste en beste films het „vlotten de" deel van 't kino-beminnende pu bliek trachten te trekken. Na Neder land zullen de Duitsche aan 't water gelegen steden aan de beurt komen. Er is op gerekend, dat om het schip een kiei kan gebouwd worden, zoouai hel ook voor overzeesche reizen ge- 6ctiikt zal zijn en wellicht komt de tijd, dat groote stoombooteu de Alham bra Flotlante per marconi-lelegram zuilen ontbieden voor een voorstelling tijden de reis Het geheele vaartuig met zijn me chanische inrichtingen is een be zienswaardigheid op zichzelve en een wonder van moderne techniek en scheepsbouwkunst. De directeuren, de heeron A. A. Weers en C. M. A. van Alphen ver dienen een woord van huido voor hun ondernemingsgeest. Ons scheen het bij ons bezoek toe. dat het met deze Alhambra Flotlante wel zal vlotten Stadsnieuws ORGELBESPELING, in de Groote of St. Bavokerk te Haa'r- lem, op Dinsdag 15 Augustus, des na middags van 1 tot 2 uur, door den hedr W. Ezerman. No. 1. Prélude en Fuga, E. Mobach. No. 2. Canzonetta, J. R homberger. No. 3. Sonate No. 2, A. Guilinant. a. Allegro moderato. Larghetto, c. Allegro vivace. No 4. Fantasie, A. Hesse. No. 5. De Ehre Gottes, Beethoven. NAAR HET KAMP. Van 11 tot en met 16 September komt te Nunspeet het 10e regiment van Haarlem, Helder en Hoorn te wapen. DE SPOORWEG DOOR DE HAARLEMMERMEER. Naar 't Hbld. verneemt, zullen de in aanbouw zijnde lijnen Haarlem— Aalsmeer en HoofddorpLeiden der liollttudsehe ElecLrischo Spoorweg Mij. in den zomerdienst 1912 in exploi tatie worden genomen. Gunning. Door B. en W. is het maken van basalt-kademuren en bijkomende wer ken gegund aan den aannemer Th. J. Verzijlbergh te Haarlem, als zijnde laagste inschrijver, voor f 27887. Kermis-kiekjes. DE ROODE PET. Op het schouwburg-repertoire in deze week volgde Donderdagavond' „De Roode Pet" op „Sara Burger hart", dat de vorige avonden uiet zooveel succes was gegeven. Deze verandering scheen niet bij zonder in den smaak van het publiek e vallen. Merkwaardig. Zoo opper- lakking beschouwd zou men mee- nen dat een dolle klucht als Davidofs- ky"s Roode Pet het als kennisstuk .eel beter zou doen dan hel .ngeto- gen, kalme, aan-gebeurlijkheden- met-'rijke Sara Burgerhart. Het publiek stoort zich met aan meeningen. Het vult Maandags. Dins dags en Woensdags den schouwburg en... Donderdag komt het extra-ma- gertjes op. Geen enkele rang die goed bezet was. De Roode Pet-opvoermg was er niet minder jolig om. Drie bedrijven lang genoten we de listigsle verwikkelin gen, de grootste misvattingen en de levendigste discussies op het tooneel. Er is werkelijk een apart talent toe noodig om zoo n ingewikkelden mop pentrommel te construeeren als deze „Roode Pet". Natuurlijk vormt die roode pet het „leitmotiv" va'n het jo lige blijspel: drie stuks van dat soort hoofddeksels treden e'r in op. Do Tooneelvereeniging speelde de vermakelijke pettenhistorie met veel entrain. Trouwens, er was voor een goede bezetting gezorgd. Ternooy Apèl als oom Lammerse'n, met z'n overal meegesleept konijn. Gerrit, was onverbeterlijk en mevr. de Boer- van Rijk wist ook van tante Donker- veld een typisch-leuke f.guur te ma ken. Van Warmelo was als de spoor weg-ambtenaar Vermeer in z'n ele ment, en G-lhuys maakte nog iets aardigs van het weinig beteekenende rolletje van jhr. Van Briesheuvel. Het aanwez.ge publ.ek heeft èn van ,.De Roode Pet èn van de op voering zonder twijfel een goeden iii- dr-k meegenomen. Jaumn-r alieen uat liet afwezige contingent zoo groot was! BIJ HENRI TER HALL. Jolijt vierde gisteren weer hoogtij in do groote Vereemgingszaal. neer dan llXMJ Haarlemmers t is geen kleinigheid waren de revue gaan bewonderen. Er viel veel te bewonderen I De kleurige costuums, de aardige wij- zon, do goede muziek, en bovenal de artistieke en punctueeie leiding van dcu energieken regisseur hoofdrol ze werkten allen moe, om liet suc ces inslaand te doen zijn. Vele tafe reeltjes kregen ook nu open-doekjes en de geestdrift bleef stijgen tot ze in het slot-tooneel, de hulde van de koloniën aan Prins Hendrik, haar toppunt bereikte. De revue trekt nog en.... zal blij ven trekken DE KUISCHE SUZANNA. „De Kuische" trekt ook. Dat bleek uit het wederom geheel gevulde huis dat bleek uit het langdurig handgeklap, dat telkens cn telkens weer uit de schaterende zaal opsteeg leder aardig duet werd toegejuicht sommigen neurieden mee oen bewijs, dat „De Kuische" wel meer dan ééns een bezoek waard is. Corry Pinksen on Jan Grootveld droegen het stuk weer prachtigmaar ook het meerendeel van de meespelenden was zijn rol volkomen meester ge volg alweer van de talrijke opvoerin gen. die deze populairste aller operet tes reeds beleefd heeft.... en nog be leven zal. JAN SMEES. Jan Smees sloeg ook nu in de zakdoekjes kwamen weer voor den dag en de tranen vloeiden rijke lijk beter dan de regen, die in deze warme dagen wel op zich wachten luui. Worm was het maar somwijlen rergul men dat door net uitnemende spel, vooral van bpree en zijn docn- tur, de kleine Jeanne, die tooneei- bioed heeft Ai is er van haar talent nog niet veel te zeggen dat zij een actrice, een goede actrice zal worden, gelooven wij zeker. De stervende straatjongen gaf naast veel onrijps meermalen aan- gnjpend spei. hei was muisstil in de zaal en na eik der bedrijven schudde de tent van den bijval. Jan Smees" is een pakkend ker- misstuk 1 BIJ SOLSER EN HESSE. De Bron-zaal was gisteren weer ge heel gevuld. Het publiek genoot van Solser en Messe s ensemble, zoowel als an Lduard Jacobs, en was niet karig met bijvalsbetuigingen. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Dr. Ziegler. Elberfeld, Br. Engel- bortsst'raat 2, 3 pers. Dames Krcfeld, Amsterdam, Br. Engelbertstraat 2, 2 pers. Fam. Raphoed. Amsterdam, Br. Engcl- bertsstraat 2, 2 pers. Fam. Wijn- ne, Amsterdam. Zeestraat 41. 6 pers. Mej. Rudelsheim. Amsterdam, Kost verlorenstraat 11. Mej. Hirsch, Es- Br. Engelberfsstraat 16, 8 pers. Mullensiefe'r, Essen, Br. Engcl- bertsstraat 16. A. Loyek, Essen, Br Engelbertsstraat 16. Familie Veldts Utrecht, Duinweg 3, 2 pers. I Sealtul, Amsterdam, Spoorstraat 32. Solingen, Halle, Kurhaus. Schebergen. Den Haag. Kurhaus. J. Diak, Aken, Kurhaus. Von Man lede, Dusscldorf, Ku'rhaus. A. de Jong© Amsterdam, Kijkduin, A. en P. Drukker, Nijmegen. Kijkduin, 2 p. Fr. Buxresj, Keulen, Kijkduin. Knelle'r, Keulen, Kijkduin. II. Gel- Ier, Krefeld, Kijkduin. J. Duyvis, Utrecht, Kijkduin. H. Pameyer, Tiel, Kijkdu.n. J. ter Kuile, En- sched, Kijkduin. L. de Kruyff, UanriL Kijkduin. C. van Droog©, Bussum, Marina. C. en M. Davios, Parijs, Belvédère, 2 pers. Fam. R. M.nes, Parijs, Belvédère, 2 pers. Fam. Reusing, Essen, Belvédère, 3 pers. J. Jacobs. Kopenhagen, Belvédère 1, E. Friedriksen, id., idF. Zelinka, Weenen, Grand Hotel, Van Langsdorf Starnsberx. id.. 4persBieber. Pots dam, id., 2 pers., P. Muller, Frank fort. id., M. van Seubert, Mannheim, id., 3 jiers.Fam. Neumann, Charlot- tenburg, id.. 2 pers.. J. Hofmnnn, btuUgurt, id., 3 pers., W. Geuken, Bussem, icL, 6 pers.. Stekner. Leip zig, id., Huisink, Bockholl, Nieuw- straat 25, Dames Bolle, Amsterdam, UoOgeweg 92, '2 pers.. Boon Bakker, id., id.. Wentink, id., id.. Blomme- stein, id., id., Muller, Trier, ld.. Roes- ke. Amsterdam, id, 2 pers.. Pooler, Winchester, id.. Van Praag, Amster dam, Hoogeweg 97. Van Santen. id„ id., Van Westhoof, Den Haag. id., v. d. Pas, id.. id„ De Hollander, id., id., Fam. Scheermes. Amsterdam, Zeestr. 24, 4 pers., Fam. Beffie, id., id., 4 p. Onze Lachlioek GRAPHOLOG1E. Onlangs ontving mijn oom, in couvert, een mooie geïllustreerde briefkaartdaarop was voorgesteld een bekoorlijk landschap onder <■011 prachtig blauwen hemei, op den .oor- grond een groene heuvel en daarop een, naar alle regelen der tinuner- manskunst, solwie geconstrueerde ealg- Op een afzonderlijk blad papiet was een beminnelijk versje geschre- „Dit is uw welverdiende loon. Wees er gelukkig mee, mijn zoon P En ipi „Als uiting van mijn hartgrondi- gen wensch wordt dit, edele man, van harte u toegewijd." Mijn oom deed een duren eed. dat hij deu gemeetien anonymus zou weten uit te vinden. Na twee weken lang over een doeltreffend middel ie hebben nagedacht, nam hij een abon nement op -een geïllustreerd tijd schrift, waarin «en ..Graptiulogisaie brievenbus" voorkwam, e:i hij zond het boosaardig schrijven in, met ver zoek om het handschrift te beoordee- ien de „bijlage" behield hij. Vier weken later trof hij in do „Correspondentie" de volgende ver klaring aan „Voor zoover uit het beknopte handschrift kun worden nagegaan, bezit de schrijver een "opgewekt, vriendelijk temperament en een open karakter, dat er naar streeft, van alles de goede zijde te nemende schrijver is blijkbaar nóg jong en geestdriftig gestemd voor al, wat edel en schoon is." Binnenland MR. J. C. DE MAREZ OVENS. Omtrent den vermisten oud-minis ter, mr. J. C. de Marez Oyens. is steeds niet de minste tijding verno men. De tweede brigade, die uittoog, om cenig spoor to zoeken, keerde z- n- der resultaat te Par'enkirchen te rug. De pogingen worden met nog n.eer krachten herhaald. DE RAMP TE ROTTERDAM. To Rotterdam is men ook begon nen met behulp van toaels het g:.<»te stuk van den buitenkeiei te iicaieu, dat door bet dak vau de cartomwigo- fabriek van deu heer Hofmans is ge- siugen, een werk, dat met veel ge vaar gepaard gaat, vourai daar ook de muren van het gebouw daar lor plaatse veei geleden hebben en groo te scheuren vertoonen. liet lijk van den stoker Gei! is nog niet gevonden. Intusschen is het dui- kerswerk voorloopig gestaakt, tot-dat het water weder laag zal zijn. bat lijk moet zich i|»ar alle waarschijn lijkheid nog in het schip bevinden Ook het dochtertje van de omge komen juffrouw Van Beek is nog steeds niet gevonden. De ketels van het schip waren ©orst achttien maanden in gebruik en wer den op tijd geïnspecteerd door het Duitsche toezicht op het stoomwezen. Aan slijtage van den ketelwand of iets dergelijks behoeft dus, als oor zaak van de ramp, zeker niet ge dacht te worden. Gisteren zijn in het Ziekenhuis te Rotterdam gerechtelijk geschouwd de lijken van de drie tot de bemanning van de stoomboot Gutenberg belioo- rende personen, die bij de ontploffing van een ketel het leven hebben gela ten. Het lijk van juffrouw Van Beek is ook naar het Ziekenhuis gebracht, maar wordt niet gerechtelijk ge schouwd. Lie lij Keu van den vermisten stoker cu van net kind van Van Beek zijn nog met gevonden. J>3 hier en naar verspreid liggende stukken van aeu gesprongen sioom- tel worden bijeen verzameld en verwij derd van de oaken, waar zij zooveel schade hebben aangericht. N1MMERDOR. Het groote landgoed „Niinmcrdor", nabij Amersfoort, groot 12U H.A.. is die gemeente te kcop aangeboden voor I 20U.U0Ü. De meerderheid ui het dagelijksch bestuur adviseert in te gaau op dit aanbod, om de beschik king te krijgen over gronden, ge schikt voor bouwterrein. De burge meester is echter van oordeel, dut do financieel© druk den bloei der gemeen te zou belemmeren cn meent daarom den aankoop niet te mogen aanbeve len. Buitenlandsch Overzicht Da politieke stryd in Engeland geëindigd. Gisteren is het een warme dag voor de ieden van het Engelsche Hooger- huis geweest. Warm wat do tempe ratuur aangaat, maar de spaiiuing en de angst maakten 't nog veel war mer Arme Lords 1 liet debat over de amendementen werd voortgezet. Namens de regeo- jring deed Lord Morley de volgende verklaring „Wanneer de veto-wet heden ver worpen wordt, zal de Koning toe stemming verleenen tot de benoeming van een zoo groot aantal liberale peers, dat de wet onmogelijk ten tweeden male door een combinatie van de verschillende oppositie-par tijen verworpen zou kunnen wor den." Eindelijk klonk deze besliste be dreiging dus ook in het Huis der Lords. De hooggeboren heeren werden voor de bepaalde keus gesteld de wet aannemen, zooals het Lagerhuis deze heeft goedgekeurd, of do benoe ming van een groot aantal liberale Hoogcrhuisleden. Van het standpunt der Loixls be keken twee kwade zaken. Daarom hebben ze er heel verstandig i de minst kwade uitgezocht. Na een vrij heftig debat werd gis teravond laat met 131 tegen 114 stemmen BESLOTEN DE VETO-WET AAN TE NEMEN. De Lords hebben den strijd, zoo long met energie en kracht volgehou den, dus moeten opgeven. Do liberale regeerders hebben het van de conservatieve Lords gewon nen. De macht van het Hoogorhuis is nu belangrijk verkort. En het staat te Ei on, dat deze in de naaste toekomst nog wel meer ingekrompen zal wor den. De meerderheid van 131 tegen 114 stemmen is niet groot. Het stommen- cijfer toent, dat de Loixls slechts zeer 1100de toegegeven hebben. De liberale Hoogerhuis-leden juich ten luid, terwijl eenigo conservatie ven jouwden. De geestdrift van do regeeriugs- partij ging over op het Lagerhuis, dat ook juist vergaderd©. Ook daar vond eon dergelijke betooging ;plaats. En nu.... is de politieke strijd in Engeland geëindigd. Althans voorloopig. Treurig is DE VERWARDE POLITIEKE TOE STAND IN HONGARIJE, waar in de Kamer de legerhorvor- gn>ng -aan do orde is. Nu duren de beraadslagingen" al vier weken. en.... men is nog even veer als toen begon nen werd. Dit komt door de stelselmatige ob structie der oppositie-partijen. Deze hebben een eigenaardig middel be dacht. Bij den aanvang namelijk van elke zitting dienen vier leden van de op positie een verzoek om verlof in. De regeeringspartij wil dit dan in willigen, de andere teaen eter oppo sitie ovenwei wenschen hoofdelijiio stemming. Iedere stemming duurt oen urn- en daar de zittingstijd op vier uur bepaald is, wordt de geheele duur der vergadering ingenomen door die stemmingen. Om de eentonigheid te breken, wordt er nu en dan ook eens een rede gehouden in den loop van vier we ken is dit echter slechts v ij f maal voorgekomen. En toch schijnt er, volgens de i«- richten uit Boedapest, kans to be staan op een schikking. In dc pers en zelfs in de Kamer is liet verzet tegen de hoofdpunten van de logorher s or- ming verzwakt, daar men inziet, dat did hervorming er toch komen moot en dut de opposiue, wanneer zij net huidige ministerie omxegelt, zotl in den zuren appel zal moeten bijten en de zaak regelen. Daarentegen treedt de kiesreoht- heivorming steeds meer op den voor grond en te dezer zake schijnt dc oppositie in ruil voor inwilliging van de legerhervorming te eischen, dat haar wenschen ten aanzien van het kiesrecht worden vervuld zij wil na melijk hot algemeene, gelijke en ge heime kiesrecht, gemeentewijze uit te oefenen. In hoofdzaak is dat ook bet stelsel van de regeering, zoodat het niet moeilijk zal vallen in deze tot over eenstemming te komen. En is deze ei ode 11 j k bereikt, dan is er geen re- FEUILLHION door Haadon Hill. Zoodoende foeterde en bromde Dick tevergeefs, terwijl de Majoor er op stond, dat zijn programma zou worden uitgevoerd. Op het vermoeden van Elisha Crowe, dat de kameraad schappen) kheid van de visschers van het voorgebergte onderling een bron van gevaar zou kunnen zijn, als hun plannen uitlekten, ging hij verder en verzocht of niemand van dc aauvve- zigen, die in het geheim betrokken waren, de Priory wilden verlaten, totdat hij bericht had van de komst dor sleepboot. Waarbij hij zich een ijverig en zelfopofferend beambte toonde, want hij zou veel liever met Dick Wenslade meegegaan zijn naar zijn huis. om te zien hoe Miss Yvonne Wenslade het maakte. De middag ging langzaam voorbij, alleen afgewisseld door herhaalde be zoeken van Wilbraham aan de tele foon, die, te oordeelen naar het bijna voortdurend wisselen van berichten met zijn hoofdkwartier, zijn plannen vol ijver volvoerde. Een beetje over vijf kwam inspecteur Pe^rman aan, om te vertellen, dat. toen hij uit Wroxford ging, de sleepboot juist ver trok, en over een uur ongeveer in Beacon Audley verwacht kon worden, omdat de afstand door de insnijdin gen in do kust over zee veel verdor was dan te land. Zij had bevel mee gekregen om aan het kleine steenen havenhoofd aan den voet van de dorpsstraat aan te leggen, in plaats van aan het strand bij het voorge bergte, waar haar aanwezigheid te zeer verbazing zou wekken onder de vrienden van Standish. Zij waren ge vaarlijke menschen en het was maar hot best, dat zij in onwetendheid ge houden werden. Om zes uur gaf de Majoor zijn toe stemming tot vertrekken en het gezel schap nam met uitzondering van Lord Minksilver en Elisha Crowe plaats in de wachtende auto. Toen zij dc inrijpoort doorging en den straatweg opreed, barstten de inzit tenden in koor in verontwaardiging los. Een dichte witte mist was neerge streken, die de zee cn het lage deel van het land geheel gedekte. Halfweg do dorpsstraat hing die mist om hen heen en hoe dichter zij bij de zee kwa men des te dikker werd hij. Do sleep boot zou geen gemakkelijke taak heb ben, om de doffe olielamp aan het eind van het havenhoofd in het ge zicht te krijgen. Dit bleek het geval te zijn en zij moesten ongeveer ©en uur lang in den mist wachten, vóórdat het stam pen der machines van de sleepboot haar ongeziene nadering aankon digde. Toen het kleine stoombootje daar eenmaal was. stapten Wilbrahaiu, Dick en de inspecteur dadelijk uun boord, alleen om tot de ontdekking te komen, dat hun moeilijkheden nu pas goed begonnen waren. Het was nu ook bijna donker, en de kapitein van de boot was overdreven voorzichtig. Hij weigerde absoluut om dicht langs de gevuarlijke ondiepten om het rif heen te stoomen, en toen hij meende zoo ver mogelijk genaderd te zijn, zette hij zijn machine geheel stop. Wij -"n nog ruim honderd me ters van het rif af, maar verder durf ik niet gaan. mijnheer, antwoordde hij op het protest van den Majoor. W ij kunnen geen tien meter voor ons uil zien, en ik duif er mijn boot niet aan te wagen, om maar niet te spreken van de bloem der Wroxfordsch© poli tie. Het is hier diep water, en zij zou als een baksteen zinken, als er een gat in kwam. Het was waar, dat zij den afstand alleen konden raden. Zij zouden nu misschien nog tien meter van het rif af zijn, maar er was niets van te zien evenmin als van de ruïne. Zelfs van het voorgebergte was niets te zien en het groote licht van den modernen vuurtoren daarboven was van niet meer nut don een vetkaars voor zoo- vor men kon opmerken. Majoor Wil braham kon niet anders dan toestem men, dat de kapitein met zooveel men- schenlevens onder zijn hoede gelijk had, maar Dick liep stampvoetend op het dek en begon over lafhartigheid uit te pakken. En toen Krak I Zoo'n gekraak, dat er in het oor van den ongeduldi- gen minnaar een donderslag scheen los te barsten en iedere matroos op de boot iets vastgreep, om zich staan de te houden. De mistige lucht scheen te trillen van het donderend geweld. Het was een lawaai, waarbij hooren en zien verging. En toen schoot een groote vlammentong in de hoogte, waardoor het rif binnen een steenworp zichtbaar werd, maar waarop geen spoor van de ruïne meer was te ont dekken. HOOFDSTUK XXX. Het Gordijn valt. In deze omstandigheden scheen de openbaring, dat Michael Standish nog in leven was. één verschrikkelijke factor. in een toch al zoo ungstigen toestand. Phyllis niet zoo'n groot en schok, te geven als men wel had kunnen verwachten. Een 1 voorgevoel, dat hij niet werkelijk als slachtoffer van het pistool van Ra- venscar gevallen was. was op haar blijven drukken, sinds zij do twijfel achtige veiligheid van haar vroegere gevangenis verlaten had. Zij wensch tc nu, dat zij daarnaar gehandeld had en terug was gegaan, vóórdat zij zich de bescherming van Ella geheel had ont zegd, want blijkbaar was de rampza lige schurk alleen maar licht gewond, en had zich gehouden alsof hij dood was, om haar buiten op het rif t© krijgen zonder zich de moeite behoe ven te geven haar met geweld zoover te brengen. Ofschoon niet bijzonder verbaasd, verkeerde zij toch wel in doodsangst. De brik moest vlak bij zijn, ofschoon verboreen door den mist. en ergens op het rif moest ongetwijfeld de boot liggen, die Ravensear en de anderen den vorigen avond hierheen had go- brucht. Als het Standish gelukt© huar in de boot te krópen, don zou haar eenige redding zijn in zee te springen alvoreus zij de brik bereikt hadden. Voor liet oogenblik was hij van den muur daarboven verdwenen om zijn vreoselijk nlan uit te voeren en het valluik te "sluiten achter Ravenscur ©11 zijn ongelukkige dochter, maar Phyllis was er op voorbereid, dat zijn afwezigheid niet lang zou duren. Ontsnappen scheen onmogelijk, maar toch was er een kleine kans. die Ials zij mislukte, alleen het alternuliof zou verhaasten, waartoe zij zichzelf beloofd had. eerder te zullen over gaan dan zich door de brik to latou opnemen. Zij zou op het gevoel af naar den rand van het rif zien te komen, intusschen biddend, dat zij de boot mocht vinden, er in kon springen en haar van wal stooten.- vóórdat Stan dish het kon voorkomen. Dan zou het gevolg zijn. dat zij in zee zou vallen en verdrinken. De lange slierten zeewier slinger den zich om haar voeten de glibbe rige oppervlakte van de rotsen deed haar zoo nu en dan wankelend naaf een steunpunt zoeken, de kuilen wer den grooter en dieper, hoe verder zij kwant. 7.ii voelde, dat ieder oogen blik haar laatste kon zijn en liet alle hoop varen. Zij begreep, dat het haar zelfs bij helder daglicht uren gekost zou hebben, om de boot te ontdekken, ln dien mist en nachtelijke duisternis gaf /ij alle hoop op- lïn toen gebeurde plotseling liet wonderbaarlijke. Vlak bij zich hoor de zij de stem van Dick zich woedend verheffen en een stroom van verwij ten uiten, die haar met nieuwe rees vervulden, tot zij begreep, dat hij zijn metgezellen, wie het ook zijn mocii- •icn, verweet, dat zij niet moor ener gie aan den dag legden in het vindon van het rif. Als zij maar hard kon roepen, wol. redding nog mogelijk. (Wordt vervolgd].

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5