HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1911 Haarlemsche Handelsvereenigiag (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899.1 De Haarlemsche Handelsvereeiti- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den k>op van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In teer vele gevallen, raken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handels- vereeniging steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeden, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich m de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor ben in te winnen; Bovendien hebben de leden het recht bet hun gratis te verstrek ken advies der Vereeniging te vragen die ook in proceduren en. faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) 'ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een ging zijn de hoeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na- raiddas zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen- d.ng van vorderingen dooT bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van inforrnatiën naar bu ten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets, per informatie, plus vijf cents porto-vergoeduig. luiorina- tièn naar bmnen de stad wonende persuueu worden gratis verstrekt Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer n.et 10 ets. voor porto- vergoed-.ng is toegevoegd. Ruim 1748 informat.èn en rechts geleerde adviezen werden in het af gelopen jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni 1911 zijn 56 vorder.ngen tot een bedrag van f 1570.85 betaald; 1-4 vorderingen worden afbetaald, 11 vorderingen a uitgesteld. olgens art 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle br.even, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen Ld der H. H. V., toen van haar infor rnatiën kan bekomen, en brengt nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden dor Vereeniging inforrnatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informat.ën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCLXXXVIL Wns Villemessant de uitvinder van net mondaine blad („Le Figaro"), Marioiü van het volksblad („Le Petit Journal") de heer Edwards vond in 1884 ,,Le Matin" uit, met weiko krant hij wedioopen met den tijd geest hield. Men haast zich hoe langer zoc meer en wenscht niettemin op -ie hoogte van alles, en zoo nauwkeurig mogelijk, te worden gehouden. Er was dus, meende de heer Edwards, plaats voor een dagblad, dat er geen andere politiek op zou nahouden, dan de gebeurtenissen van allerlei aard, waarin de tijdgenooten belangstellen, zioo spoedig mogelijk te vertellen, en zoo kort mogelijk, bijkans in tele gramstijl. Vandaar een aanzienlijke dienst van telegraphlsche mededee- lingen, veel reporters werk en inter views, veel vertoon van onpartijdig heid en onafhankelijkheid. Om voor al duidelijk zijn losheid van n 11e par tijen te doen uitkomen, verzocht hij ettelijken bekenden schrijvers van de meest ulteenloopende richtingen, om de beurt in zijn blad him meenLngen uit. te drukken over politieke of maatschappelijke gebeurtenissen. Het programma van den lieer Ed wards vond zeer grooten bijval, zoo groot, dat reeds in 1888 „L'Eclair met ongeveer hetzelfde programma, het oudere blad concurrentie kwam aandoen, niet schromende, zijn prijs per nummer te stellen op slechts vijf centimes, de helft van dien van „Le Matin". De zoogenaamde onpartijdigheid, Als ze ooit bestaan heeft, is niet duur zaam geweest; „Le Matin" heeft van patroon gewisseld, zijn prije ver laagd. zijn formaat vergroot, het aan tal pagina's op zes gebracht en, wis selend naar gelang der omstandighe den, telkenmale partij gekozen. De heer Buneau-Varilla is de grootste kameleon der hedendaagsche journa listiek. Zijn welbekende uiting, dut zijn directeurszetel „drie tronen waard is", draagt er verder toe bij, hem te kenschetsen. Met-dal-a! is de hoer Edwards, iens Angelsaksische afkomst ter zake natuurlijk een niet, geringe rol heeft gespeeld, de innovator in Frankrijk van „le Journalisme d'in- fcn-mation", welk genre van journa listiek thans hoogtij viert. Wie hoeft ook wéér gezegd, dat men wel eens het slachtoffer kon zijn van zijn eigen schepping? Niemand? Doet er niet toe dan zee ik het. Onlangs heeft de heer Edwards „le journalisme d'information" uit den grond van zijn hart verwenscht. Zi)n eigen creatie werd hem een schrik beeld, een ramp, een vloekbare in stelling. De omstreeks zestigjarige grijsaard Edwards was getrouwd met de welbe kende tooneelspeelster Lautehne, die, naar schatting, tegen de dertig liep. In een metropolis vindt men tus- schen echtelieden niet zelden een der gelijk verschil in leeftijd, waar aan de eene zijde het kapitaal, aan de andere de schoonheid een lokmid del is. Lantelme zag er zeer knap uit, en chic. De „grands couturiers" kleed den haar met genoegen en men kon Lantelme op bijna alle mode-platen zien. Doch Lantelme was meer. Zij was een tooneelspeelster van talent, voor wie de kunst geen simpel tijdverdrijf, doch iets heiligs was. Zij studeer-1c hard en groeide, op artistiek gebied, zlenderoog. Het laatste zag ik haar, nu onge veer vijf maanden geleden, in „Le vieil homme", van Georges de Porto- Riche, waarin zij de rol van de dringster vervulde, op wie vader en zoon beiden verliefd raakten. Hoewel er in beur spel wellicht nog geen vaste eenheid was, gaf zij Ln elk ge val blijken genoeg, en onbedrieglijke, van een buitengewoon talent, waarin niet zelden oorspronkelijkheid vonk te. Bovendien was Lantelme een goed kameraad, dienstvaardig, oprecht en eerlijk. In deze modepop stak een ge voelige, lieve natuur. Deze iijke, gevierde, geliefde en wellicht ook gelukkige vrouw hoorde zich plotseling, hoe jong ze ook was. het „memento mori door het nood lot toeroepen. Lantelme kwam jam merlijk in den Rijn om, tijdens een pleiziertochtje. Ziehier het desbetreffend relaas van den geneesheer Dauriac, ter plaatse ontboden den dag na het drama Maandag, den 24sten Juli, was het verschrikkelijk warm op den Rijn. Het jacht „Aimée", gedurende verscheidene uren vastgemcerd in een nauw haventje, dat van Emme rik, kon niet dan na vier uur in den avond afvaren. Het was nog ontzet tend warm. Na eenigc uren varen, omstreeks half acht, begon mevrouw Edwards, die tot nog toe zeer veel lost van de hooge temporatuur had gehad, te herademen. Weldra, boven Ilees, een aangename plek vindende, liet zij het anker in den vollen stroom, in het midden van den Rijn werpen. Een beele reeks schuiten, liet voorbeeld van het jacht volgend, kwam er om heen ankeren. Onderwijl besloten de gasten van mevrouw Edwards, op het dek ge ïnstalleerd, niet benedendeks te eten, en den ganschen avond bracht men in de vrije lucht door. Men sprak er zelfs over, de matrassen naar boven te doen brengen om er te slapen. Plotseling werd de lucht zeer don ker en tegen middernacht barstte een geweldig onweer los, zooals wel meer in de hondsdagen gebeurt Men moest, tot ieders spijt, wel naar de hutten te ruggaan, doch te voren, in den sa lon, werd er piano gespeeld en stelde men de grammaphone ln werking. Passagiers en bemanning constateer den, dat nooit sinds het vertrek, de „patronne" zooveel vroolijkheid en verve had betoond. Tegen één uur "s nachts dacht men aan naar bed gaan en ging ieder naar zijn hut. Mevrouw Edwards trad ln haar toiletkamer, een klein en tamelijk nauw vertrek, dat niet aan heur slaapkamer grensde, en deed de deur op grendel om aan haar nachttoilet te beginnen, dat eiken avond gerui- men tijd in beslag nam. Buiten viel de regen bij stroomen. Eensklaps hoorden de gasten der ver scheidene hutten een soort van lang aangehouden kreet, die door allen zwakjes werd waargenomen door de houten beschotten heen, te midden al het leven van den Rijn en van den rukwind. Iedereen ontstelde daar over zonder eigenlijk te welen waar om, opende de deur, kwam naar bui ten. Men ondervroesr elkander. men kwam bij Edwards binnen, die in zijn Ijed lag eu die dadelijk opstond om bij zijn vrouw aan de deur te klop pen. Daar er geen antwoord kwam, werd de deur met geweld opengebro ken.... Mevrouw Edwards was ver dwenen. Den volgenden dag kwam ik te Em merik aan. Gedurende den langen wachtenstiid, die liet oogenblik voor afging, waarop het lijk werd gevon- den, heb ik getracht mij rekenschap j te geven van hetgeen er gebeurd is. Dit is zeer eenvoudig. Last gehad hebbend van de hitte overdag, van het onweer 's nachts, vermoeid ook van zooveel uitbundige vroolijkheid, haastte mevrouw Ed wards zich, toen zij in de warme hut was. het venstertje wagenwijd open le zetten, om frissche lucht te happen, alvorens zich te ruste te begeven. Daarop, vindende, dat het naar haar zin niet luchtig genoeg was. klom zij op haar kaptafel, zooals zij dikwijls deed, met den rug tegen den stroom gekeerd en de voeten op do kaptafel. Daar het venster zeer laag wns. moest zij, in deze houding, het hoofd of bin nen of buiten het vertrek houden. Aangezien mevrouw Edwards fris sche lucht zocht, hield zij haar boven lijf stellif? aan den buitenkant van het venster. Voorts hield zij in haar hand een zilveren doosdeksel, waarin fijne haarspelden lagen. Met de andere hand, vol spelden, arrangeerde zij heur nachtkapsel. Ik heb die spelden in haar vingers en op haar lichaam gevonden, toen ik het lijk uit den Rijn hualde. Het zilveren deksel is verdwenen het is met haar iu den stroom gevut len. Geen enkel ander voorwerp was op de kaptafel verplaatstslechts stonden een fleschje odeur en de spel- dendoos open. Men constateerde het, toen men de deur openbrak, die van binnen op grendel was gedaan. Me vrouw Edwards, die de beide handen vol had, in een houding, welke het verliezen van heur evenwicht verge makkelijkte, is in den stroom neerge worpen door een schok, of door een bezwijming. Zij werd dadelijk zwolgen en ver heengevoerd, daar de strcom op die plaats verschrikkelijk snel is. Ik ben het, die met medewerking van een Duitschen rijksdokter, de con- stataties heb gedaan onmiddellijk na het vinden van het lijk. De absolute rust van Mar gelaatstrekken, de kalmte van haar houding, bewijzen duidelijk, dat mevrouw Edwards ge storven is aan een ongeluk. Dat alles bevestig ik met mijn eere- oord als mensch en als geneesheer, on ik hoop, dal geen mensch meer zal de'nken aan een geheiniz.nnig en verklaard drarna, dat zich aan de oe vers van Emmerik zou hebben afge speeld. Wat den toestand van mijn vriend Edwa-rds betreft, die is erbarmelijk en eiscbt mijn gestadige verzorging. Z.edaar het relaas, dat dokter Dau riac gaf op den 29sten Juli laatstle den, dus vijf dagen na het tragische voorval. Dat relaas houdt niets on waarschijnlijks in. is zelfs logisch tot in de allerkleinste kleinigheden en komt bovendien, in zijn geheel ver band, overeen met de medeolingen ter zake van alle toenmalige gasten van het echtpaar Edwards op de „Aimée." Doch in die vijf dagen tusschen- ru.mte werkte onstuimig do verhitte fantasie, te meer daar zij uit een ove rigens vaag telegram hadden verno men, dat de magistraten van Dussel- dorf, in hun „töchtigen" ambtelijken Ijver, den dag na het ongeval een justititeel onderzoek hadden gelast, ten oinde u.t te maken, of meh hier mei een ongeluk, zelfmoord of een... misdaad had te maken. Voor de ge- etenloozen onder de reporters stak er een heele voorraad „kopij" in deze ffaire", waa'rvan men het rechte nog niet wist. Instede van kalm en geduldig verdere berichten af te wachten, zetten die reporters hun cy nische fantasie aan het werk en wier pen de meest imaginaire stellingen op, er intusschen wel zorg voor dra gende, de zinnetjes zóó in te richte'n, dat de strafwet er geen vat op kon hebben. Een simpel ongeluk? hm! erg onwaarschijnlijk, waar zooveel inanschen in zoo'n kle.n bestek uls dat van een jacht bij elkander waren. Een zelfmoord? aha! dat lijkt er meer op... jonge vrouw, oude man... Een msdaad? sstl niet geheel onmoge lijk jaloezie, toorn, oogenblik van zelfvergeten... je kunt noo-t weten... En daar gingen de heertjes aan het insinueeren, accuseerea heel Voor zicht g, natuurlijk escuseeren, ex- pliceeren, kortom: fantaseeren hon derd-uit, inet een goede dosis scepti cisme en zelfs een-ge greintjes cynis me. Lantelme was, als aklr.cq, een publiek persoon; de heer Edwards was het feitelijk ook nog, als ex-di recteur van „Le Matin". Mooi© krant maken, jongens! Zorgt, dat het publiek de krant verslindt. Een zelfmoord is interessanter dan een ongeluk, hoe trag-sch overigens ook. En een misdaad dat is het neusje van den zalml En de bende persgieïen pende er op los. Het was de abommabelste jour nalistieke corrupte, ondragelijk in al haar moderne geraffineerdhe d. Een der reporters, die in zijn vrijen tijd misstappen doet op het gel der literatuur,'vestigde met allesbe halve nobele bedoelingen de aandacht op een scène uit „La Gamme" van Pierre Veber en H. de Gorsse, welk tooneelstuk Lantelme de hoofd rol haar laatste créatie heeft vervuld. Hij heeft daarmee op de meest arg listige wijze gezinspeeld op de moge lijkheid van een ongelukkg© liefde der overledene, gevolgd door zelfmooTd. Toen de passag ers van de „Aimée" te Parijs waren teruggekeerd, hadden zij rust noch duur. Zij werden, op elk oogenblik van den dag, vervolgd en lastig gevallen door tientallen im pertinente reporters, die gretig aas den op schrijvensslof. Ook de heer Edwards zelf, hoe diep verslagen en zelfs lichamelijk krank hij was, werd n.et met rust gelaten. Zijn. huis stond niet stil van het va-et-vient der inter viewera, wier grenzenlooze nïeuws- gierighe.d niet te bevredigen scheen en slechts geëvenaard werd door hun onkieschhe-d. En ziel eenmaal ontsnapte den zwaarbeproefdeu echtgenoot de smartkreet, door 6mkken onderbro ken: En te zeggen, dat ik zelf de pro motor beu geweest van de pers „A grande Informal on". Te zeggen, dat men nu het wapen keert tegen mij, het wapen, dat ik voor ander werk had bestemd. Welk een gruwelijke ironie vau het lotl... Was ik maar dood en niet zij! Zij was heel jong en ik ben al zes- en vijftig jaar oud. Waarom niet ik, waarom niet ik? Er is een tragisch element in het feit, dat een jonge vrouw als Lan telme Ginette Fossey was haar e;- geulijke naam die. als mensch, ge liefd was door al, w.e met haar in aanraking kwam, en, als tooneel speelster, zeer gewaardeerd werd door het schouwburgbezoekende pu bliek, plotseling is weggerukt uit dat leven van liefde en bewondering. Doch er is, dunkt mij, nog meer tragiek in het geval van den overge bleven echtgenoot, die, ïn de groot ste beproeving van gansch zijn veel bewogen leven bij de begrafenis van zijn vrouw in Père-Lachaise viel hij i'n zwijm v den banvloek heeft moeten uitspreken over zijn eigen schepping, de journalistiek „A gran de information", d.e zich niet ontzien lied, de nagedachtenis vau een ge liefde doode to bezoedelen met de dwaaste verzinsels en ergerlijkste in- OTTO KNAAP. Tan de Residentie bh haar ua woners. CXX- Weer gaat een stukje van oud-Sche- veniugen verdwijnen; iiet paviljoen van de familie von Wied, aan den Strandweg, boven op de duinen, is verkocht aan oen combinatie, die er een theater zal bouwen. Dat vroeg of laat de eeuige groote open plek, van waar uitzicht op zee was. zou verdwij nen, lag voor de hand, nu van hot zomerhuisje geen gebruik meer ge maakt werd. Toch is hot jammer. Langzamerhand is alles wat aan liet strand herinnerde aan Schcvenin- gen en haar primitieven toestand ver dwenen. De houten trappen, die vroe ger het beklimmen van de duinen ver gemakkelijkten, maakten plaats voor den strandmuur met zijn breede, zwak-glooiende wegen en statige trappen tiet aantal kraampjes nam af en de handelaren vonden onderko men in de winkelgaanderij, waar zo sjieke allures aannamen en Franschö namen gebruikten. De Pier of officieel uitgedrukt, het wandelhoofd Koningin Wilhelmina, kwam als een stuk modern techniek- werk tn zee te liezen. Eigenaardig, dat do Hagenaar, die zoo graag offi cieel doel, een langen naam met een hof-herinnering er aan, niet accep teerde en het korter woord van vier letters ingang deed vinden, hoewel er ontegenzeggelijk een min oi moor plebejische klank inzit. Maar, om nu op het strand terug te komen. Te midden van gebouwde en herbouwde hotels, van moderne vil la's, en pensions, van Kurhaus, Pala- ce-hotel en Seinpost, lag daar liet pa viljoen von Wiod als eon stuk on modern badplaatsuiterlijk, een buiten optrekje, oen landhuis te midden van een groen landschap een pied-A-terr© op oen groote wei. Het golvende op pervlak van de groene uitgestrektheid deed deze kleiner lijken dan ze was. Het rustige, eenvoudige uiterlijk vau het gebouwtje, veel ramen, veel groo te luiken en een puntdakje de terras jes vielen daarbinnen doden wat vreemd tegen de statige, gewild een voudige constructie vtui een Palace- hotel of de vele bogen en koepels van een Kurhaus of Seinpost. De groole grasvlakte brak de lange rij van Le lijke gebouwen, die den duinenraud versieren van vuurtoren tot \N'lener- café. Nu gaat ook dit stuk verdwijnen: de tijd heeft weer een oud aanden ken meegenomen. De combinatie, die het aandurft op dit oogenblik te Schevoningen een theater ie exploiteeren, heeft moed. De uitkomsten van Seinpost zijn niet van dien aard. dat zij concurrentie opwekkenschouwburgbezoek kost geld en verreweg het grootste deel van degenen, die in den zomer Let strand en omgeving onveilig maken, hebben dat niet. Zou fiier echter geen van de plan nen, die sinds jaren in de lucht han gen. gecombineerd kunnen worden met het nieuwe voornemen Den Haag heeft een, of liever twee niéu we theaters noodigeen grooische commissie broeit op plannen, die aan Scheveningen een gebouw willen schenken, waar Wagner geëerd zal worden. Waarom nu niet samenge werkt en één goede, in plaats van een paar noodlijdende ondernemin gen opgericht Nu strijdt het mis schien tegen alle kunstprincipes, om m een schouwburg, waar de" Hing, Lohengrin en MeJstersinger ten ge- hooro gebracht worden, ook de va riété te dienen, maar de financieel© resultaton zijn hier één en waar som migen van de meest bekende opera- artisten de variété gaan opzoeken, zonder dat dit schaadt aan hun kunstenaarsloopbaan, kunnen de rol len ook omgekeerd worden en de vroolijke kunst naar de opera ver huizen. De grens tusscben kunst en kunstenmaken wordt steeds kleiner, en waarom mag dan in de toekomst geen theater dAn voor Wagner, Mo zart en Strauss, dAn voor soubrettes, krachtmenschen en humoristen ge bruikt worden 'aar Sarah Bernard, Edith Wait ker en Schildkraut het niet beneden zich achten, om op te treden tusschen gedresseerde honden, kunstwielrij ders en goochelaars, daar kunnen Hans Sachs, Elsa en Parcival zich niet gekrenkt gevoelen als op de plaats, waar ziï dezen avond hunne hoogste noten de zaal inwerken, mor gen een variéié-artist zijn gaven toont. Laten de makers van de verschil lende plannen nu samenwerken en Scheveningen behoeden voor een aantal schouwburgen, waar avond avond meer stoelen dan men- schen aanwezig zullen zijn. Telkens als een plan van uitbrei ding van Den Haag ter sprake kwam. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Of het komt door de warmte of door de vermindering van de liefhebberij of misschien door allebei, ik weet het niet, maar do kermis lijkt me stil. Weliswaar in betrekkelijken zin. De fluitjes en vooral de zoogenaamde pie pertjes, die met een hoog geluid be ginnen om in het laagste te eindigen, maken noe lawaai genoeg, maar het. geheel, de drukte, de beweging, de omloop, zijn meen ik minder dun vo rige jaren. En sommige exploitanten van vermakelijkheden zien af en toe een leege zaai. ln de kermisgebouwen komt iets eentonigs, dat ook al geen teeken van bloei kan beeteu de Ge dempte Oude Gracht kon wel de Pof fergracht heeten, voor zoover ze ligt tusschen de Zijlstraat en het Verwulft en de Noga gracht van Groote Hout straat tot Kleine Houtstraat Zoo langzamerhand is er niets meer op de kermis, dat we niet in Haarlem zelf in de andere een en vijftig we ken van het jaar óók hebben. Poffers en wafelen hebben we maanden lang in de Groote Houtstraat kunnen krij gen. maar daarvan (ik kom er vaak langs) geen overdruk gebruik ge maakt. 't Schijnt dat de wafel- en pof fertrek pas goed tot ontwikkeling komt in die eene Augustusweek van do kermis. De noga, of nougat, kwam vroeger enkel en alleen van MontelimarL Donr wenschten dan ook alle kramers in dit artikel vandaan te komen. Se dert eenigen tyd laten zij het zich ook welgevallen, dat zij te Amsterdam gevestigd zijn en ik weet nog dichter bij adressen voor deze aan de kermis wel zeer verkleefde waar, namelijk bij de Haarlemsche banketbakkers, die zelfs de onmisbare aapjes er bij leveren. Wat die aapjes beduidden heb ik nooit recht begrepen. Zo zijn een van de redenen, waarom ik de lekkernij nimmer eet de andere re den is, dat ik het goedje niet lust, Wat de waarzeggerij aangaat, ik ontken niet. dat Sleffens dochter op de kermis aanwezig is. Maar wij heb ben ook onze knappe vrouwen, die in de toekomst zien. Wanneer jonge meisjes op Zondag ruzie met haar vrijer hebben gekregen, kunnen ze onmogelijk op de kermisweek wachten om de dochter van Steffens te raad plegen of het geschil weer zal worden bijgelegd, maar stappen naar een Huarlemsche waarzegster, die al mag ze dan niet Steffens heeten, toch even goed iemands dochter is. Met de uitvoeringen ln de schouw burgen is het niet andera Sara Bur gerhart is den geheelen winter door al vertoond. Solser en Hesse weten ook in 't koude seizoen den weg naar on ze schouwburgen wel te vinden en wie za! zich er tegen verzetten, dut de firma Stoel en Spree ook buiten den kermistijd in Haerlem komt vertoo- ren, hoe de deugd beloond en het kwaad gestraft wordt Ik niet. De bioscoop, de operette, ze zijn ook bul ten de kermisweek op bun post Al leen de draaimolens ziin een speciaal aanhangsel van do kermisweek en toch ook de vereeniging Koningin nedag zal over drie weken het carou sel lustig o-> de gronden van het Huis ter Spijt laten draaien. Misschien zegt een tegenstander van de kermis „als dan alles wat op de kermis komt, ook in andere tij den aanwezig is, schaf de kermis dan af I" Ik vraag waartoe die geweldda digheid Is niet de kermis bezig, van jaar op jaar, zichzelf af te schaffen, zooals ©en zieke boom telkens takken verliest, totdat hij als een bezem- stoel overblijft Mij dunkt, we moeten dat natuurlijk proces niet tegenhou den, maar ook niet versnellen. Zoo als het nu gaat zie ik aankomen, dat de kermis binuen een jaar of vijf en kel bestaat uit uitvoeringen ln schouw burgen, een paar pofforkramen en anderhalven draaimolen. Zelfs de dochter van Steffens zal baar geheim zinnig bedrijf aan andere, in Haar lem gevestigde, dochters hebben over gelaten en al zal in geen enkele teut meer vertoond worden, hoe men een dame in een beeld verandert en om gekeerd, zoo groot is die kunst toch óok nietwij veranderen, als we dat willen, mot 't meeste plezier rijksdaal ders in beelden en ook omgekeerd, beelden in rijksdaalders. Er is mij dezer dagen een vraag gedaan, waarop ik tot mijn spijt geen antwoord heb weten te geven. „De winkeliers voeren strijd tegen de vlie gende winkels behoort de kermis daar niet onder Ik heb gezwegen en zoek hulp bij eeD die wijzer is. Wanneer eenmaal de electrische tram dwars over de Groote Markt zal rijden en de Gedempte Oude Gracht, de PofferTacht bedoel ik, gaat krui sen, dan wordt de kermis alweer wat bemoeilijkt zooals het moderne altijd in botsing komt met wat bijna voor bij is. Het is waar, dat we nog niet precies weten, wanneer dat wezen zal. Menschen, die van tijd tot tijd Haar lem bezoeken, en telkens verwachten de electrische tram er te zien, vinden altijd weer onze brave, oudo wagens, voortgetrokken door een klepperend paardje. Er moeten er wezen, die niet meer aan de electrische gelooven of van oordeel zijn, dat ze niet komen mag, vóórdat het jongste paard naar den vilder en de jongste conducteur naar zijn laatste rustplaats is gegaan, wat hoop ik nog lang zal du ren. Maar zooveel geduld behoeven we niet te hebben. Zelfs wie over de vijf tig is, heeft kans in Haarlem met electrische drijfkracht van het Sta tionsplein naar den Dreef te worden gebracht, maar wanneer dat precies wezen zal durf ik niet voorspellen. Misschien heeft de dochter van Stef fens dat al wel uit de duistere toe komst gegraaid. Wat we wel weten is, dat de gemeente, bij wijze van voorbe reiding, gas- en waterleiding alvast heeft nagekeken en daartoe overal in de stad gaten, of zoc-als meen ik do technische term luidt, sleuven ge maakt. De geurtjes, die daaruit op stijgen zijn vprre van verkwikkend en alleen wie een geschoolden neus heeft, kan lang in de nabijheid blij ven, zooais de arbeiders, die eenmaal voor geen kleintje vervaard zijn en zwaar werk hebben met deze onver anderlijke hitte. Het is zeer merk waardig, dat d§ Amsterdamsche wa terleiding in deze dagen juist ook on ze straten is gaan openbreken (zelfs In 't hebben van geniale gedachten is thans concurrentie) en in 't zuiden van de stad op haar beurt sleuven gi'oaft, die dito luchtjes afgeven en waarvan je, weken nadat ze zijn dichtgegooid, nog de sporen waar neemt. zooals van een wond de liltee- kenen. Wel moeen we dus zeggen, dat het inbreken aan de orde van den dag is. Natuurlijk bedoel ik: ln den grond, want inbreken in huizen komt weinig of niet voor. hoewel de kermisweek daartoe nog al eens aan leiding geeft Groote consternatie werd dan ook in de Wilhelminasiraat en omstreken veroorzaakt toen de zer dagen een voorbijganger 's avonds drie personen een onbewoond huls zag binnengaan. Een ware drijfjacht werd georganiseerd, zelfs moet er ern stig over gesproken zijn om den poli tiehond Max op de drie boosdoeners los te laten, toen bleek, dat een von de inbrekers een controleur van den nacbtveiligheidsdienst was en de tv.ee anderen zoons van den directeur, di© zeker ln 't vak worden opgeleid en ln hun vacantie les krijgen in het zoeken naar inbrekers in leege huizen. Hot geval pleit voor 'i verstrekken van uniform aan de mannen van den veiligheidsdienst en de zoons van den directeur. Mocht dit bezwaar hebben, dan zou een onderscheidingsfeeken kunnen worden gegeven, een flinke ster bijvoorbeeld op de rechter mouw en wel, in verband met de omstandig heden, een avondster. Aan de Haar lemsche boosdoeners zou dan per of ficieel© circulaire kunnen worden meegedeeld, dat zij zich uiet hebben te verstouten, zich met dit teeken deti braafheid te vermommen, op straffe van verdacht te worden vau kwtuM bedoelingen. Die had de gemeenteraad niet. toen hij het jongste lid. Dr. Merens. be noemde tot lid van de Commissie voor de bezwaarschriften voor de directe belasting, maar een goeden dienst, heeft de Raad hem daarmee toch niet bewezen. Hoewel beginners nooit moe- ten worden ontmoedigd, aarzel ik niet te zeggen, dat dit het onplezierigste baantje is, dat de Raad oplevert. En dat wil wel wat zeggen, omdat de Commissie van financien en de Com missie voor de Bank van Leeuing er ook nog zijn. Maar de Coirfmissie voor de bezwaarschriften wint het verre. „We dachten zoo", zei een van do Raadsleden, „dat niemand beter dan Br. Merens geschikt was om deze functie waar te nemen. Hij is er aan gewend, klachten en bezwaren aan t« hooren en die op hun juiste waarde te schatten. Hij maakt dagelijks con diagnose, maar in de plaats van op longen, maag of ingewanden, zal het op den toestand van iemands porte- monnaie zijn. Er wordt dus, wil ik u wel zeggen, van hem als deskundig® veel verwacht." FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7