NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 2^a Jaargang. 'No. S633 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1911 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËM: pep drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - - l-ö 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) 1-30 V Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 g Jfï iag 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers- 0.0254 7 aft«vet I3s>bI m Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3754 >2 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. -> de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zoider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D, Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. du nummük bestaat uit acht bladzijden. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 15 AUGUSTUS. Orgelbespeling, in de Groote Kerb, 1—2 uur. Hotel „Duin en Daal", Bloeme'ndaal Concerten. Stadsnieuws CONCERT IN DEN HOUT. Het programma voor Woensdag 16 dezer luidt: 1. Emzug der Gladiatore, Marsch Fucik. 2. Ouverture Le part du Dinble, Auber. 3. La charité. Rossini. 4. Fantaisie de l'opéra Don Car los, VerdL 5. Sarafan, Russische ouverture, Erich. 6. Waldmeisters Braut, Idyll Eilcn berg. 7. Wien mein Sinn, Walzer, Strauss. 8. Potpourri, die Meistersinger von Berlin, Luicke. De Geuasiet Bask. De onthulling en overdracht van de De Geuestetbauk aan de gemeente liloemendaal heeft luer hedenmiddag te drie uur, nabij hotel Duin en Daal, plaats gehad. Namens het bestuur der afd. Haarlem en omstreken van 't Alg. Ned. Verbond en de Commissie voor de De Genestetbank hield de heer dr. J. B. Schepers hierbij eon uitvoerige rede, waaraan we het vol gende ontleenen Elk heeft een plekje op aarde, Fleni dierbaar bovenal, Een landstreek of een gaarde, Een dorpje of een dal. Zoo is het, geachte toehoorders: over ons aller denken heerscht zoo'n oord van liet heiligste, intiemste hoekje uit; een oord met pootisih waas onivloeid, waai', in den vreem de, hoe ver wij er vandaan zijn, ons denken naar toe zweeft 0111 er stil le mijmeren. Vooral echter de dichter en de na tuur, zij hooren onafscheidelijk oij- een. En het is bij de dienters als dij de met dichterlijk aangelegd©»: juist die plek, waarvan wij ais aangroeien de jongen of meisje genoten tiebnen. daarmee smelt onze natuur, 011s Jen- ken als van zelf samen. Welnu, de Amsterdamsche rijke 511 rijkbegaafde jongen, een Zondags kind, zooals er enkel eens een gebo ren wordt, Petrus Augustus dc Ge- nestet, kwam al vroeg luer in Bloe- mendaai en de vriendelijke, met zijn stemming zoo harmonieerende, be koorlijke natuur van deze oorden lokte hem, bond hem aan zich vast, groeide met hem saam in den loop der tijden. Dat proces kunnen wij niet geheel volgen, maar dc dichter neeft ons de hoofdlijnen duidelijk genoeg aangewezen en wat hij ons niet 111 verzen vertelde, heeft zijn vriend C. 1'. liele ons meegedeeld. Zoo weten wij dat hij bier bij de fa milie Bienfait aan huis kwam nog voor hij „de zoele bluf vun '1 uersl latijn" zou smaken. In den zomer dus dut de 13-jarige» van de Lagere School ging. En van dat oogenblik af tot nu toe is de sainengroeiuig van dichter en natuur onverpoosd doorgegaan. Ook na "s dichters dood. Ze zijn gaan deweg onafscheidelijk verbonden 111 ■le volksverbeelding. E11 die volkslief- ie omspint hem gestadig door. Zoo heeft zich zoo langzamerhand als een stille vaak onuitgesproken sagen kring om zijn herinnering gevormd, sagen waarvan niets dan 's dichters liefde tot deze bosschen en duinen de kern is. En niet waar? „Naar de natuur", het alom bekende Ik zie een graf gedolven Op 't kerkhof te Bloemendaal, kan het ons niet doen denken, dat daar achter de ruiten van Bloemcn- daal's pastorie dominee het tafereel tje begluurde, evenals het vers ..Wel gelegen", waar hij zijn huis roemt •gis vlak bij hei kerkhof gelegen, aan diezelfde predikaniswomng kun doen denken? En als het eons Ixgonne» is dat spinnen van sagen, dan past al les: dan wordt b.v. de lieve zieke, die zoo smachtend uitkeek naar het haantje van den toren tot zijn eigen vrouw, hoewol die een paar jaar na het schrijven van dat vers stierf en niet kinderloos was in haar ziekte j De Genestet hooft Bloemendaal lief gehad en dit eert hem in stil herden- 1 ken. Of hij Bloemendaal lief hadl O, zeker hij genoot er ook van het fa milieleven der Bienfaits wier lieve dochter den Latijnse hen sclmlter al bekoorde; met wie hij opgroeide, tot huil levens samensmolten. Maar net was toch altijd Bloemendaal dat hun saambracht in „Dolce far niente", of „de „Lente" „vieren(d) op het hooge duin"; de „duffe stadswal" ontwe ken. Overal liggen hier zijn voetstappen En zoo putte hij telkens weer kracht uit het ernstige duinoord, zocht hij het telkens weer op, ook nadat hij er zelf (Sept. 1852) dc lief ste bleem geplukt had en overge bracht naar zijn predïkantswoning te Delft. Eiken zomer ontweek hij het drukke leven een tijdlang en dan weer was Bloemendaal de plek waar de natuur hem tot zich zelf deed ko men. Hij mocht dan echter dc zorgen van het predikantschap hebben laten liggen te Delft, zijn vroomheid reisde mee en vroeg om uiting, omweefde hem alles. Spreker haalde daarvan enkele voorbeelden aan. Maar, zooals er over deze duinen kille zeedampen kunnen zweven, de zeevlain, die ons op mooie zomer avonden kan doen huiveren, zoo bleef hem hier het leed niet gespaard leed van vrienden en vriendinnen eerst daarna het eigene. Uit zijn gedichten bleek dit ook Zooals echter die zeevlam het land schap hier wei omwaast, inaar tevens versterkt en opwekkend is tot nieu wen groei, zoo mag er om zijn den ken in korte jaren een waas van weemoed komen, er mogen huiverin gen, twijfelingen in hem opwellen: hij ging er niet door ten onder; lang heeft hii zich weten staande to houden, omdat zijn geest een gezond gevoel voor humor had. Maar toen de slagen hem zelf gingen treffen in het liefste dat hij had, toen zijn eeni- ge zoon, „het kind in Mei geboren" waar hij zoo gelukkig mee was in 1859, toen die en de lieve moeder kort. na, elkaar stierven en te Bloe- nieiidaal begraven wenden, toen viel het hem ontzettend zwaar nog staan de te blijven. Hij zuchtte: De wind der duinen, klagend over Uw moeders graf, door 't dorre loover Zong, kind der lente, droef en bang U ras een and'ren wiegezang. En in dat voorjaar van 1860 stond hij peinzend bij een zerk; de Paasch- zon wierp haar stralen Op 'C plechtig duin; de zee ruischle als een palm, van veer. Maar ik dacht hoe we saam eens dweepten in de dalen En vroeg aan 't graf mijn doode weer. Vergeefsehe vragenl Och, hij wist het wel! Maar hij voelde zicli toen ook innerlijk geknakt en ruim een jaar latei stonden vrienden en ver wanten peinzend bij een ander graf, dat van hun lievelingsdichter. Den 2den Juli 1861 overleed P. A. de Genestet ie Roozendaal in Gel derland en wel vreemd voor den dichter van hel duinbosch, daar is hij ook begraven ver van zijn gelief den. Maar in het duinbosch is zijn herinnering blijven leven en hier hebben zicli de sagen geweven 0111 zijn nagedachtenis. Eu van lnaruit is hij dan ook sedert tot het volk blijven spreken. Hel nageslacht eert ook niet den ge storvene, die met liet Uw wil ge schiede op do lippen zich in 't Gel- dersch dorpje berustend ueerlei. Het kent en dankt den nog levenden dichter en met hem het land waar die mee samengroeide, Bloejnendanl. En zoo heeft dan de rust van dit oord meegewerkt om zijn dichtwerken dat vriendelijke, rustige, opwekken de, dat door en door Noderlandsclie karakter te geven, dat hem gemaakt heeft tot den lievelingsdichter van duizenden tot in het verre gcloovige Zuid-Afrika toe. dat zijn gedichten een plaats heeft gegeven 111 alle huis houdingen ook bij hen, die strikt ge nomen niet zijn geloof mol overeen stemmen. En dat, terwijl lnj nog al scherp paxlij tegenover, non gekozen 1 leeft en met zijn puntige, prikkelen de „Leekedichljes" heeft vervolgd wat hij opmerkte aan omiatuur, vor mendienst. vitterij, bekroinpenncid en onwaarheid in den godsdienstige» strijd roudom ham. L)eu Leekedich- ter heli ben de aangevallenen verge ven, ter wille van liet. wie schoon door den dichter van BIocmenduaTs vriendelijk krachtige rust aan het Nc- aierlandsche volk geschonken. Het was om al deze redenen, dat do Afdeeling Haarlem en Omstreken van het. „Algemeen Nederlandsch Ver bind" het hei-denkingsfeest van onzen dichter meende te moeten vieren te Bloemendaal; daar moest de aan dacht van de Nederlandsche wereld op samengetrokken worden en wij kunnen gerust zeggen: dat is ons ge lukt Maar dat niet alleen, de wijze waar op wij dat hebben kunnen doen waar borgt ons, dat ten eeuwigen dage de nagedachtenis van den dichter zal verbonden blijven aan Bloemendaal. Wie er voortaan zal komen, moet hooren van de prachtige bank daar door onze Afdeehna namens vele vereerders geplaatst; hij gaat haar zoeken en in de idyllische stemming van dit plekje komt do gedachte aan den dichter in zijn denken zweven en het vers er in gegrift: U heb ik uitgelezen, Mijn bosch en duin en dal. Daar half mijn thuis mocht wezen, U eer ik bovenal, hij zal het beamen; hij zal zeggen: waarlijk dit lustoord verdient d,oor zoo'n dichter verheerlijkt te worden, maar tevens zal hij thuisgekomen zijn Dichtwerken van de boekenplank nemen en de herinnering zal des te levendiger worden. E11 waar kon men een dichter als De Genestet beter mee eeren dan mei een bank zonder „schotje" op ©en verrukkelijk landelijk piekje ge plaatst? Het is. immers de hartelijke wensch van het „Algemeen Neder landsch Verbond" dat de talloozo schotjes, die ons verdeeld houden 111 kringen, standen, kliekjes, mogen vernietigd worden naar zijn geest Een standbeeld had gestreden met 's dichters bescheidenheid en menig een zou er hoofdschuddend zijn voor bijgegaan, die, op onze bank gezeten, zal gevoelen dat de dichter De Gene stet en de natuur van onze duinen tot een zijn geworden en voor het verre nageslacht onafscheidelijk zul len blijven. „Geen standbeeld richten wij voor hem op. maar een eenvoudig, eer biedig gedenkteeken", zoo sprak Cd. Busken Huet in 1862, toen zijn graf te Roozendaal met een gedenkteeken versierd werd. En ik kan het hem na zeggen, ook wat daar volgt: „Hij zelf, die het andere (het standbeeld) on zinnig zou hebben gekeurd, zou hier vrede mede gehad hebben". Ook wij voelden zoo mee wat Busken «uiet daar zei: „Indien hij geweten had, dat wij ooit na zijn dood zulk oen voornemen zouden koesteren, hij zou bij zijn leven, op ons en tegen ons, het onsterfelijks! zijner epigrammen hebben vervaardigd". Nog is de Ge- nesiet voor onze verbeelding een ie levend© liguur om hem tot stand beeld te doen versteenen, vooral 111 dit verrukkelijke oord. Laat men zijn borstbeeld m hel Rijksmu seum plaatsen. Hier hoort hel inel thuis. Hier moge zijn ziel zweven 0111 do bank en ne bezoekers vervullen van zijn geest, van natuur en waar heid, van eenvoud en een frisschen Kijk op liet leven; van ee.. onverza del ijken strijdlust tegen omiatuur, aanstellerij en geloofsiiaat; van een Christendom hoven geloolsvenleeld- Iieid, een kracht van geloof die hem in alle leed bij bleef en hem lot be rusting bracht En zoo is dan. Edelachtbare Heer Burgemeester van deze gemeente, het oogenblik gekomen, dat ik na mens onze Afdeeling aan U de bank kan overdragen, die wij hebben kun nen plaatsen door den steun van zoo veel vereerders in en buiten ons land, oud en jong, rijk en arm, nabij en ver, tot in de Kaap-Kolonie toe. Vergun mij echter voor ik daartoe overga de medewerking te gedenken die wij hier en huiten deze gemeente ondervonden hebben. Daar is hier 111 de eerste plaats de Voreeniging „Bloemendaal's Bloei", die ons heeft bijgestaan, toen wij het plan opvatten, ook bij het zoeken van de geschiktste plek en in den naar het bleek liopeloozen strijd tegen, een servituut, toon onze aandacht eerst op een ander mooi, maar niet te krij gen, plekje gevallen was. Naast deze hartelijke samenwerking was ook de i geldelijke steun van de Vereeiuging ons ten zeerste welkom. I Dan d© hotelmaatschappij „Duin en Daal", die zoo vriendelijk wus bij I monde van den heer A.Bertling ons I dit mooie plekje ten geschenke aan te bieden, juist op het net oogenblik, dat wij wanhoopten wegens liet ver zet van enkele met-Bloemendalers, die hier hun villa's hebben en liun bezwaren tegen een plaatsing 111 liun buurt breed uitmaten De hartelijke, rond© manier van den heer Bertnng bij het behandelen van deze zaak zal 1 ik stoeds met genoegen gedenken 1 En buiten deze gemeente moet de welwillendheid, waarmee een kunste naar, als de heer L. j. Vreugde, voor ons het model van deze bank kneed de evenzeer geroemd worden als zijn kunstzin die U aanstonds in de bank zult kunnen bewonderen. Ook Mr. J. W. Spin uit Maarssen wil ik hner warmen dank brengen voor zijn bijdrage over den dichter, die hij aan ons opdroeg en waarmoe hij ons het leven en denken van De l Genestet nader bracht. En dan rest nj'' vooral nog een woord van dank aan den heer A. de Clercq, die ons ongevraagd zijn steun aanbood tot het stichten van ©«11 waarborgfonds: hoe.opwekkend was ons dat meeleven niet oiize gedach ten! Ook aan diegenen die dat fonds hebben meegevormd te Bloemendaal onzen ha 1 tel ij ken dank. Hun toch hadden wij het te danken, dat wij op den 2den Juli 1.1. konden bekend maken, dat de benoodigde som ons gewaarborgd was, zoodat wij rustig het verder binnenkomen van de gel den konden afwachten. Buitengewoon groot genoegen doet het ons, dat wij die ons gewaarborgde som maar voor een gedeelte zullen behoeven aan te spreken, want het is beter dal zoo'n monument gesticht wordt door zeer velen dan Hoor enkelen. Onze dunk aan de stichters van het waar- burgfonds blijft er even groot om. Eu ten slotte was de heer P. C. A. van der Breggen van „Boschvliet" zoo vriendelijk deze bank voor van daag te omringen, te tooien met een planten- en bloemenscbat. Ook hem onzen dank. Na mij van deze aangename plich ten te hebben gekweten verzoek ik u 1e aanvaarden "dit gedenkteeken vuor dc eeuwen bestemd en er in de toe komst voor te willen zorgen, opdat de herinnering aan onzen De Gene stet ongerept mag blijven in dit lust oord van zijn leven en het nage slacht zal weten dat ook het Neder landsche Volk van do 20ste eeuw De Genestet hartelijk gcèerd beeft als een van zijn lievelingsdichters. Examens. Voor handteeke'nen 1. 0. slaagde te 's-Gravenhage de heer H. A. C. Pom- me'r te Haarlem; voor Engelsch 1. o. de heeren J. Froentjcs Kantens en K. 'Pcfetuma te Haarlem; voor gymnas tiek I. 0. te Utrecht de heer S. E. ten Cale te Haarlem. Drinkhal. De drinkhal der Ilaarlemsche Staal waterbronnen zijn Zaterdag en Zon dag doo'r 112 personen bezocht. Bekroond. Op den Zondag te Leiden gehouden kwartet-wedstrijd behaalde de Mu- ziekvereeniging „Na Arbeid Kunst", directeur de heer J. Blad, met twee kwartetten twee 2de prijzen. Soc. „TroumoetBl cken." Concert op D.nsdag 15 Augustus 1911, 's avonds 8 uur, te geven door hel strijkorkest van Haarl. Muziek korps, directeur: de heer Ch. P. W. Kr.ens. Programma: T. Kriegsmarsch der Priester aus „Athalia", Mendelssohn. 2. Ouverture zu dem Ballet „Prome- the'. s", Beethoven. 3. ,In Holland", suile door orkest, Ch. Kriens Jr. 1. Morgen op de Zuiderzee. 2. De Molen. 3. Avondklanken. 4. Klompendans. 4. „Une fèle d'Aranjuez", fantaisie, Demersseinann. 5. Ouverture „GuiJlaume Tell", Ros sini. 6. Fantasie aus der Operette „Der fidele Bauer", Fall. 7. „Hochzeitsreigen" Walzer, Uilse. 8. „Wiener Plaudereie'n", Potpourri, Komzak. De warmte. Vermoedelijk tengevolge van de heeto zon, geraakte Zondagochtend te 11 uur een gedeelte der helm in brand, groeiende op den spoordijk be zijden het viaduct op den Zijlweg. Eenige personen schoten toe, d e door middel van zand den brand doofden. Pomarel speelt den heer J. J. Rentmeester, een krans met een daar bij behoorend pakje aangeboden, welke beide door den heer Rentmees ter welwillend werden aanvaard. De voorstelling zelve had weer, dank zij den uitnemenden zang en het goede spel, veel succes. JAN SMEES. Het houten gebouw aan het einde van de Parklaan wisten de Haarlem mers Zaterdag ook nog wel t© vin den. Al mag het dan zijn, dat liet ver uit de buurt is, het tooverwoord „Jan Smees" trekt de menschen wel. Het aardige stuk bezit dan ook goe de kwaliteiten en het is een lust, de 12-jarige Jeanne Spree en haar va der te zien spelen. Velen hebben reeds van tie gelegenheid gebruik ge maakt Die „Jan Smees" nog niet zagen, kunnen hedenavond hunne schade inhalen. SOLSER EN HESSE. De Bron-zaal was ook Zaterdag avond weer goed bezet. Het publiek heeft hartelijk gelachen om de aar- dig-gespoelde Duitsche blijspelletjes. 0111 de geestige liedjes van Solser en Hesse, en niet het minst om Rido s aarxligen schete „Heb je 't Kind al gezien Vooral vischvrouw Ka voorgesteld door den heer Solser deed de zaal meermalen schateren. ZIE JE ZE VLIEGEN De revue ging ook nu weer voor een bijna uitverkochte zaal. Henri ter Hall hoeft de harten der Haar lemmers stormenderhand veroverd. De monteering dezer revue is dan ook schitterend, en de liedjes, de mu ziek nicest getrokken uit populaire operetten en het hoogst-komische spel der Nieuwenhuyzen's en van Ter Hall zelf, brengen het hunne tot liet succes bij. SARA BURGERHART. „Saartje" mocht zich Zaterdag ook in groote belangstelling verheugen. De aardige tafereeltjes misten ook nu hun bekoring niet en het goede spel van de Nederlandsche 'looneel- veieeniging ondervond groote wnar- deering. Waarop het dan ook alles zins recht heeft. J u b i 1 Dinsdag viert de weleerw. heer Pi- chot, pastoor van de kerk Joannes de Dooper. in de Amsterdamsl'raat, zijn 25-jarig priesterschap. Heden, Maandagavond, beginnen de feestelijkheden in de versierde kerk. Morgenochtend 10 uur heeft de plechtige hoogmis plaats. Geslaagd. Onze stadgenoot D. M. J. P. Ch. Breebaart, is te Utrecht geslaagd voor het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit vooï de faculteit der godgeleerdheid. Hooger beroep. Door G. C. M., alhier gedetineerd, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arr.-Rcchtbank al hier, waarbij hij ter zake van dief stal is veroordeeld tot eene gevange- nisslcaf van een jaar. (Zie verder Stadsnieuws onder Laat ste Berichten). ANTWOORD. Neen misschien dat een muntverzamelaar er nog iets meer voor geeft. VRAAG. Mag men sigaren in Amerika invoeren zonder accijns- betaling Zoo niet, hoeveel bedraagt liet invoerrecht dan ANTWOORD. Een enkele los-e sigaar laat men onbelast door; neemt men b.v. een kistje mee, dan botaalt men een zeer hoog invoerrecht. VRAAG. Kunt 11 mij ook mede- deelen, of ln Holland een blad, de Anti-semiet, wordt uitgegeven Zoo ja, door wien ANTWOORD. Weineen, zoo'n blad bestaat hier gelukkig niet. Kirmls-kiekjes. De kermis heeft Zaterdag en Zon dag de beide drukste dugen toch j wel een bijzonder kalm verloop j gehad. Het was overal even vul, maar gevochten is er bijna niet. Ver wondingen zijn niet toegebracht; nus- handelingen hadden nergens plaats. Do menschen zijn vroolijk geweest, maar de perken van die v rooi ijk lie ut I niet te buiten gegaan. Er 19 gezellig 1 e» opgewekt kermis gevierd. Zaterdag had de 100ste opvoering van DE KUISCI1E SUZANNA Rubriek voor Vragen Geabonneertlen hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, niitB voor beantwoording vatbaar, in te zendeu bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dia niet volledig naam woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Des avonds komen uit den tuin z.g. oorwormen in de .-orre kruipen. Weet u ook een middel daartegen ANTWOORD. Neen, een middel tegen dit ejvel is ons niet bekend. VRAAG. lk heb een landschild pad kunt u mij ook zeggen, wat ik het iieesf je voeren moet ANTWOORD. Landschildpadden voert u met sla, gras en ander groen voetier- Als 1 het dier los in uw tuin kunt laten loopen, behoeft u het bij na niet te voeden. Het zoekt dan zelf zijn voedsel. plaats. Dat kon niet zóó inaar voor- VIIAAG. Heeft een tiengulden- bij gaan. En na het tweede bedrijf stuk met de beeltenis van de K» weixl dan ook den artistieke» leider ningin niet hangend haar nog ee-nigo van het gezelschap die de rol van I bijzondere waarde Uit de Omstreken ZANDVOORT. ZEILBOOT OMGESLAGEN. Zaterdagmiddag is voor de kust een zeilboot, waarin de heer Voskuyl met familie een tochtje deed. door een rukwind omgeslagen Buiten do twee bestuurders creraakten nog de negen Inzittenden te water, gelukkig waren twee andere bootjes in de nabijheid die hulp verleenden, waardoor allen gered werden. Zij werden in een villa o an den Boulevard de Favauge bin nengebracht. Eenige doctoren verleen den direct hulp Van niemand is de trestand ernstig. Met automobielen zijn de geredden naar hun woning te Zand voort vervoerd. liet ongeval is, behalve nan den rukwind, waarschijnlijk hieraan te ijten. dat de .inzittenden zich allen aan één kant van het vaartuigje be vonden. Hulp werd verleend door de artsen Varekamp en Bastiaans en in badgaol-geneesheer. Id verband met het omslaan van het zeilbootje kan nog gemeld wor den, dat de toestand van allen gun stig is, behalve, van den schipper W. Keur, die Pogal veel water binnen gekregen heeft en bij de redding zich vermoedelijk overspannen heeft. Hij heeft veel bloed opgegeven, doch he den was zijn toestand gunstiger en bestaat er geen direct gevaar. De schipper E. Schuiten, die met zijn bootje onmiddellijk ter redding aan wezig was, heeft veel bijgedragen tot den zoo gunstigen afloop van dit ongeval. Door de politie zijn aangehouden de minderjarigen J. S. J. en T. de V. en J. II. S., die alhier rondzwierven. Zij zijn weder naar him ouderlijke woning te Amsterdam teruggebracht. Op 12 Augustus waren alhier 5840 badgasten aaiiwerig. VELSEN. Op het muziekfeest te Krommenie behaalde „Wilhelmina" van Velsen in de 2e sectie van de 3e afdeeling den 3en prijs B met 18 punten en n den marschwcdstrijd den lsten ur. B. SLOTERDUK. In den IJpolder is, terwijl de man reeds naar zijn werk was en de vrouw en kinderen nog sliepen door opschui ving van een raam, ingebroken bij J. v. d Linde; uit een kast zijn ver schillende sieraden, horloge, kettin gen, ringen, enz. ontvreemd. Dc diefstal moet omstreeks 4 uu'r zijn geschied; de vrouw en kinderen hebben mets gemerkt. De politie alhier werd onmiddellijk met den diefstal in kennis gesteld; jammer dat de gemeente-veldwachter niet onverwijld zijn politiehond aai^ 't werk stelde. Binnenland TERAARDEBESTELLING VAN Mr; J. C. DE MAREZ OYENS. Het stoffelijk omhplsel van de» heer mr. J. C. de Marez Oyens is Zon dagavond in allen eenvoud gebracht van het Staatsspoorstation te 's-Gra- venhage naar de kapel op de begraaf plaats „Oud Eik en Duinen'. Va» daaruit zal de bografenfe plaats n-' den morgen, Dinsdag. Op den uitdrukkelijken wensch zal aan het graf niet gesproken worden. TERAARDEBESTELLING JOZEF ISRAëLS. Het stoffelijk overschot van Jozef Israels zal Dinsdag worden ter aa"r- de besteld op de Isrnëüetische be graafplaats te Schevenmgen. BRAND. In den laten Zaterdagavond ls hef

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1