over liet Kanaal, van oever tot oever, worden gelegd, natuurlijk recht te-1 gonover de buizen waarop de zinker moot aansluiten. Die groote schuiten- reeks moet dus wo'rden omge zwaaid": zooals zo nu ligt moet het verste uiteinde een kwart cirkel be schrijven. Deze methode van zinkers-leggen is niet dc gewone. Meestal wordt aan weerszijden een soort palen-brug ge bouwd (zooals onlangs nog in 't Spaarnc gebeurde) en daaronder wor den dan de buizen neergelaten. Van de Amsterdainscho zijde komt een boot over het watervlak aan- glijden. Kleine lichtjes schitteren aan den donkeren, scherplijnigen romp en oen rookwolkje krinkelt recht uit den zwarten schoorsteen omhoog. Even trilt oen nijdig, schel gefluit in dc klare nachtlucht.... dan glijdt do boot. ons voorbij. *t Is do .Willy", wier kapitein geseind heef! dat hij iets over zijn gewonen tijd zou komen, vertraging had Maar deze boot is d? laatste die mag pusseeren. De scheepvaart is verder gestremd het werk "begint. Precies to kwart over twaalven is ieder ou ..het schip" op z'n post, en een A m sterdam so hc sleep boot wordt voor het eone uiteinde ge- spunnen. De schultenkolos moet „zwaaien". Haastige bevelen weer klinken in den nacht, telkens klinkt do stem van den lieer W. Wilson die in persoon het werk leidt. De sleep boot daar in de verte trekt. En kalm en geleidelijk wordt de eerst kleine scherpe hoek die de schuitenreeks niet den wal maakt grooter Snel gaat liet niet. En na een poosje komt er stagnatie. Het einde-aan-den-walkant wordt verder doorgehaald, om op het juiste punt te komen. Dan drijft 't vorste eind weer meer terug, en er komt een oogenblik dat hot gevaarte bijna weer evenwijdig met den wal ligt... Eerst worden nu twee sleep- booten voor 't eind-dat-dranien-moet •gespannen. En daarna logt men er 'aan ieder einde een. De verste trekt, natuurlijk. 't Gaat uitstekend. Langzaam zwaait rio sleep, langzaam moar zolcer nadert Üe rood© vlag boven op den vorsten 12 M.-toron den tegen overgesteldcn oever En 't is juist halftwoe pre cies het daarvoor vastgestelde tijd stip als van oever tot oever de schuitenreeks het kanaal verspert. Feitelijk doet zo dat „van bres tot bres", want bij het baggeren zijn tij dens de voorbereiding twee groote bressen in den oeverwnl gevallen (een schadepost je natuurlijk voor den on dernemer van het werk). In don zoelen zomernacht wordt dan hol. groote werk voortgezet. Een flinke tijd gaat er nog mee heen om de bui zen goed te richten, zo recht tegen over hun „landingspunt" te krijgen. En daarna zal het neerlaten van don zinker aanvangen. Dan zullen de werklui die de lieren op de reeks stel lages bedienen, telkens gelijkmatig met eon halven slag aan d© lier den zinker iets doen dalen. Tot die er-is, en de verdere voltooiingsarbeid waarvoor men toch een vol etmaal ter beschikking heeft, kan wordon uit gevoerd. Diep in den nacht aanvaarden we onze thuisreis naar Haarlem, per fiets. Een heerlijk tochtje, bij dit prachtig-heldere weer; door do koele nachtlucht. Ja, nu wordt de arbeid daar aan 't Noordzeekanaal onder uit stekende omstandigheden uitgevoerd. Maar morgen komt, morgen met do gewone brandende zonnehitte waar 1911 ons (bij uitzondering) zoo gedurig op onthaalt en dan zal het daar een zware arbeid zijnl ZANDVOORT. GEZONDHEIDSTOESTANDEN. Een badgast schrijft aan het „Han delsblad" Hoe noodig het was van uwe Re dactie om aan te dringen op het leg gen van een waterleiding te Zaud- voort, mag o. a. wel liet volgende staaltje dienen. Bij een mijner ken nissen, een lang niet onaanzienlijke villa te Zandvoort bewonend, was het deze week noodig, dat 't privaat go lecgd zou worden. Hel daarvoor noo dig© personeel kwam, en de inhoud van het privaat werd begraven in den kleinen tuin der villa naast de pomp 1 Gevolg hiervan is, dat hun drink water totaal bedorven is, evenals dat van de naaste buren, die hunne be vreemding te kennen gaven over den viezen smaak van hun pompwater. U ziet hieruit, dat te Zandvoort op hygiënisch gebied volmaakte anar chie heerschtroder doet daar wat hij wil. In het belang van duizenden Amsterdammers reken ik er op, dat u deze regelen wilt plaatsen. Wellicht worden do middeleeuwsohe autoritei ten ginds dan wakker, en zal men begrijpen, dat er iets gedaan dient te worden, wil men do gasten uit do hygiënisch zoo goed verzorgde steden niet aan gevaar blootstellen. De Rozen. Do beer Morvandes was eon origi neel type. Steeds had liij in afzonde ring geleefd, zich weinig of niet met de buitenwereld ingelaten, ou zelfs de belangrijkste gebeurtenissen van den dag met de grootste kalmte, waarbij wel wat hoogmoed en twijfel zucht kwam, aan zich laten voorbij gaan. Ilijk, zonder familie, zeer ontwik keld, kende hij geen andere wet dan aan zijn luimen gevolg te geven, en had hij zijn volkomen onafhankelijk heid tot basis voor zijn beslaan ge maakt. Waarom trouw je niet had hem oens een vriend gevraagd. Je kondt, ais je wilde, de schitterondsl© partij doen. Je hebt gelijk, antwoordde de baron met zijn onverstoorbare Kalm te, aan die njogolijkheid heb ik nog niet gedacht Doe het dan vóór het te laat is. Misschien... Ik zal do zaak oens overwegen. Maar de jaren gingen voorbij, de baron werd grijs, maar nog stoeds was hij vrijgezel. Maar ook zijn :nen- achenschuwlieid werd grooter. Hij had Parijs verlaten en zich een klein landgoed gekocht in Brotagne, in de Aangekomen vreemdelingen: Mej. Bergman, Amsterdam, Post- styaat 11, 1 persoon. Mej. Meta, id. idem 1 persoon. B. Bartlau, Soo- Hngen, Hoogeweg 72, 1 persoon. Fam. Schweitser, Ludenslieid, Beau Sejour, 4 personen. Fam. Sprioli© Bielefeld, idem, 3 personen. F urn. Siebergor, Bonn, idom, 3 personen. F am. Gruij, 's Bos oh. Grand Ho tel, 9 personen. Fam. Grausberg, Wiesbaden, idem, 2 personen. Fam Omptodz, Münclien, idem, 4 perso nen. Fcun. Fronsend, Elberfold, idem, 3 personen. K. Krufft, Bar men, idem, 1 persoon. Farn. Gauke Eitdorf, idem, 5 peisonen. Fain. Seny, Freiburg, idem, 2 personen. Fam. Soebe, Frankfort, idem, 5 per sonen. Fam. Sacbs, idem, idem, 7 personen. Fam. Bruknor, Wen nen, idem, 2 personen. Fam. Jodl, idem, idem, 2 personen. Fam. Scliüji, Duren, Groot Badhuis, 5 por- sunon. Fain. Tilahus, Alnieioo, idem, 2 personen. Fam. Ruhi, Am sterdam, idem, 2 personen. - De Vries, idem, 1 persoon. Reeser, idem, idem, 1 persoon. Rubens, id. id. 2 personen. v. d. Goes, Nijme gen, idem, 1 persoon. Chuffeur, Arnhem, idem, 1 persoon. Fam. Frowein, idem, idem, 1 persoon. Fam. Hiilenians, Freiburg, Idem, 4 personen. Van Senden, Dieren, id. 1 persoon. Fam Schüll, idem, id. 8 personen. Fam. de Greiff, Crc- feld, idem, 4 personen. W. Ege- man. Amsterdam, idem, 1 persoon. E. van Hall, idem, idem, 1 persoon Dr. Schmitz, Berlijn, idem 1 per soon. Dr. Valentiner, New-York, idem, 1 persoon. W. Voswinkel, Judick, idem, 6 personen. F. Deur- voorst, Delft, idiern, 5 personen. Binnenland LUCHTBALLON GEDAALD BU AMSTERDAM. Zaterdagmorgen omstreeks zes uur is nabij Amsterdam de luchtballon „Bochum" neergedaald, die Vrijdag nacht te 12 uur uit Essen vertrokken was met 4 Dultsche passagiers. Het doel van de reis was Amsterdam, en daarom trachtten de luchtreizigers eerst aan den Sloterstraatweg te lan den, hetgeen mislukte. De luchtballon werd daarna in Zuid-Westelijke rich ting gedreven en daalde op een wei land aan den Uitweg nabij den Haarlemmerweg te Sloterdijk. Dit weiland is gedegen achter de boerderij van den landbouwer Wij- henke. Deze zag den ballon dalen op zijn weiland, een der reizigers sprong of viel er uit, de ballon verhief zich weer, doch kwam ten slotte in een bijna droge sloot terecht Daar stap ten de drie andere reizigers uit. Een paard, dat op het weiland aan het grazen was, schrikte zoo van het on gewone gevaarte, dat liet op hol sloeg en in zijn vaart twee hekken verbrij zelden, tot. het on de boerderij tot staan werd gebracht. Een der luchtreizigers bleek bij de daling een enkel gebroken te hebben. Het was een Duilsche professor, die, volgens zijn zeggen, reeds 55 maal opgestegen was en nog nooit oen on geluk gehad had. Dr. P. Rainders Folmeir, uit Sloten, verleende de eer ste hulp en transporteerde den pa tiënt met zijn auto naar het Burger- ziekenhuis te Amsterdam. Een der andere inzittenden was de plaatsvervangende burgemeester van Essen. Ook de drie andere hoeren begaven zioli per auto naar Am sterdam. De ballon werd door den landbouwer Wijhenke derwaarts ge bracht. BRANDEN. Zaterdagmiddag brak oen felle brand uit in de sigarenfabriek van den heer J. v. Manen, in de Heeren- slraat, te Culemborg. Met zes slangen op de waterleiding werd het bran dende perceel voor en achter bespo ten, zoodat men het vuur binnen een half uur n,oester was. De fubriek, die boven den kruide nierswinkel van genoemden Van Ma nen gelegen is, brandde geheel uit. De belendende perceelen kregen veel waterschade. Oorzaak onbekend. Ver zekering dekt de schade. HET VREEMDELINGENBEZOEK AAN AMSTERDAM. De „Tel." schrijft Het vreeuidehugenbozoek aan Am sterdam, dat vóór eenig© weken voor den tijd van het jaar zoer gering was, neemt thans aanmerkelijk toe. De hotels zijn voor het moeren deel vol, en ook de pensions beginnen te bo merken, clat er zoo iets als vreemde lingenverkeer bestaat. De opheffing der staking en het weerkeeren van de rust in de stad schijnt aan dit ver beterde vreemdelingen bezoek niet vreemd te zijn. Toch is het bezoek niet zoo als vorige jaren. En dat wijt men aan de hitte, waardoor het mee- rendeel der vacantiegangera naar de buurt van Dnxard, en daar leefde l.ij te midden van zijn boeken, paarden en honden. Van de villa, die hoog boven op een heuvel stond, tot aan de oevers van de rivier, strekten zich wonderschoon© bloembedden uit. Een sleeds bloeiend© rozenhaag, die j de bedden omgai, was de grootste aan trekkelijkheid van de geheel© streek en lokte vel© badgasten uit de om geving. Een zeer fijngevoelig© attentie van den baron had er niet weinig toe bijgedragen, don glonoschijn vuu het buitengewone en geheimzinnige van de menschenschuwe persoonlijkheid van den eigenaar- van ai deze Heer lijkheden nog te versterken. Midden tusschen de bloemen stond een bord met het opschrift„Iedere sciioone vrouw J»eeft het recht oen roos te plukken." Geen enkele ging voorbij zonder een roos te plukken, maar niet zon der met ©en snellen blik de kleur te hebben uitgekozen, die liet best bij haar teint paste. Verborgen achter een tulen gordijn, dat hem gelegen heid gaf tot kijken, zonder gezien te worden, amuseerde do baron zich menigen dag. En het zonderlingste was, dat niet één der vrouwen, die den rozentuin betrad, ook maar oen oogenblik aarzelde een roos to pluk ken. Bij allen was het dezelfdo in stinctieve beweging, als tegenover badplaatsen en de boss Chen t rek ken. HOLLANDSCH E MAATSCI1APP IJ VAN LANDBOUW. Do algemeen© vergadering van do Hollandsohe Maatschappij van Land bouw zal wonden gehouden op Woensdag 13 September, Ten opzichte van de Tarief wet stelt hot hoofdbestuur voor een adres le zenden aan de Tweede Kamer, waar van het slot luidt „De landbouw vraagt in deze con currentie met handel on industrie, geen steun van de regoering hij zal door verbetering van arbeidsvoor waarden, zich in het l>ezit van de noodige arbeidskrachten moeten handhaven, maar omgekeerd mag dan ook wordon gevraagd, dat de ïogeering niet door partijdig ingrij pen, den strijd voor den landbouw nog zal verzwaren, wat te zekerder T gevolg zal zijn, naarmate het doel, met deze tarief wijziging beoogd, be ter zal worden bereikt. Met één slag zou ongedaan wor den gemaakt, wat door oen gelukkige samenwerking tusschen een beleid volle regeeringszorg on de energie van den boerenstand in lange jaren is tot stand gebracht. Gevraagd wordt daarom, in het belang van land- en tuinbouw, do Tarïofwet te verwerpen. JONGENTJE VERONGELUKT. Te Winschoten is hot zoontje van den spoorwachtor Evers onder een paalwerk geraakt en overleden. EEN VUURPIJL ALS BRAND STICHTER. Vrijdagavond ontstond brand in den hooiberg van de weduwe K., te Oosterbeek, doordien oen vuurpijl, afgestoken door de pensiongasten van den heer H„ in het hooi terecht kwam. De hooiberg brandde geheel neer, ovenals een schuur. Een hit en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. AUTO-ONGELUK. Te Veensluïs, bij Heerenveen, is de hoor J- Hogeveen, te Jubhega, mei zijn auto in volle vaart tegen de brug gereden. De auto is geheel ver nield. Do heer Hogcveon kreeg been wonden. Een- mederijder werd uit de auto geslingerd, doch kreeg geen be duidend leisel. DE RAMP TE ROTTERDAM. Men hoopt, dat het aantal slachtof fers bij 6 blijven zal. Echte» de toestand van den machinist Muller in het ziekenhuis nog hoogst ernstig. MENINGITIS. Te Meppel is een kind van bijna! zeven jaar aan nekkramp overleden. INSTORTING. Van de in aanbouw zijnd© nieuwe spinnerij op Tubantia, directeuren de hoeren B. W. en II tor Kuile, te En schedé, is het gedeelte, bestemd voor katoenbergplaats, dat evenals de ge- hecle spinnerij Is opgetrokken in ge wapend beton, door onbekende oor zaak ingestort. Op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, waren er geen arbeiders aanwezig. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Een 23-jarig spoorwegarbeider to Deventer is bij het baden in een kolk verdronken. MEJ. HAIGHTON. Te 'a-Gravenhage ia overleden me- juffropw Haighton, die stoeds in de voorste rijen heeft gestaan van de strijdsters voor wouwen-kiesrecht, en die in het algemeen een groot deel van liaar werkzaam leven gewijd heeft aan de beweging tot verkrij ging van meerdere rechten en verbe tering van de positie der vrouwen in Nederland. NEDERL. VEREENIGING TOT AF SCHAFFING VAN ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN. De Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, houdt Maandag 11 Septem ber te Scbeveningen haar jaarver gadering. An het Wrverslag dat op die ver gadering wordt uitgebracht, is het volgende ontleend: Het ledental vermeerderde aan merkelijk. Waar het aantal leden op 1 Januari 1910 bedroeg 10171 en 704 adspirant-leden, waren die gotallen op 1 Jan. 1911 resp 12614 en 1279. Op 30 April van dit jaar bedroeg het ledental reeds 13827. Alle provin cies doelen in den vooruitgang. Bo vendien is 1910 een best jaar geweest voor den verkoop dor geschriften. Tegenover een aflevering van 133.593 exemplaren over 1909, staat een af levering van 264.28-4 exemplaren ia 1910. Uit de verslagen der provinciale propagandacommissies en uit do af- cloeiingsversiagert blijkt, dat er voor do propaganda zeer veel gedaan is. Ook de gezellige bijeenkomsten, de een spiegel, die getuigen moest, dat zij mooi vvairen, mooi, niettegen staande den ouderdom, niettegen staande de natuur, die uiot altijd even kwistig met het uiUloelen van bekoorlijkheden geweest was, schoon zij geweest waren of wilden zijn, als de roos, die zij plukten. Maar op ze keren dag liet zijn inenschenkoiinis den baron in den steek, liet was be gin Juli, het badseizoen in vollen gang, en dagelijks kwam een stroom van bezoekers door den met prachti ge rozen prij kenden tuin. Voor de eerste maal, sedert hij zijn geheimen observatiepost had ingericht, ging een vrouw, wier gestalte slank en elegant scheen, de rozen voorbij, zon der er naar to kijken ©u ging eeuige schreden verder op een bank zitten. Mijnheer De Morvandes begreep er niets van; zou zij zoo loei ijk zijn, dat ze het zelf wist Hij gevoelde onmiddellijk het on behoorlijke van het opschrift en als gentleman wilde hij de beleediging, die Inj der onbekendo luid toege voegd, ongedaan maken. Verzonken in den aanblik van de ondergaande zon, hoorde zij zijne schreden niet en de heer De Morvan des kon haar ongestoord beschou wen. Zij was bijzonder mooi. Goud blonde lokken omlijstten een regel matig, fijnbesneden gelaat. De lichte schaduw van den witten, slechts met openlucht mee tings en vergaderingen,' do cursussen, fiets-, wandel- en boot tochten hadden veel succes. EEN TAXI TE WATER. Gisteravond maakten eonige Volen- damme'rs in een taxi een tochtje. Vah I-Ioorn komend, kwam bij Buitenhui zen, diclit bij Edam, de auto van oon brug af, onderste boven te vallen. Eén der inzittenden, een Volendamrner, brak zijn linkeronde'rbeen en word! in het O. L. V. Gasthuis te Amster dam, opgenomen. De taxi kwam zeor ontredderd in Amsterdam aan. „LAND EN VOLK". „Land en Volk", het orgaan van den Vrijz. Dem. Bond, is in andere handen overgegaan, en zal woiden uitgegeven als nieuwsblad voor 's- Grav enhagtj. Naar hot blad meedeelt treedt mr. H. P. Marchant als hoofdredacteur af. Voor de bevordering en versprei- j ding der vrijzinnig-democratische be ginselen wordt eerlang door het hoofd bestuur van den Vnjzinivïg-Demo- cratischen Bond een nieuw orgaan ïn het leven geroepen. Daaromtrent zul len binnenkort nadere mededeehngen worden bekend gemaakt PEST OP JAVA. Het weekrapport betreffende de pestgevallen, loopende van 2 tot en mot 8 Aug., meldt ih de afdeeling Malang 32 gevallen en 27 dooden, in Kediri één doodelijk geval. Bij de vorige opgave moet nog bijgevoegd één pestgeval in Malang.. CHINA EN NEDERLAND. De Ghineesche minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft Zaterdag zijn opwachting gemaakt, aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Van Swinderen, aan wlen hij door den zaakgelastigde van China in 'e ministers kabinet werd voorge steld. Met het oog op de betrekkingen, die tusschen China en Nederland als koloniale mogendheid bestaan en de daaruit voortspruitende vraagstuk ken van staatkundigen en commer- cioelen aard, is deze persoonlijke kennismaking tusschen de wedërzijd- sche leiders van buitenlandsche aan gelegenheden niet zonder belang. De vreemde bezoekers droegen de Cliiiïeosche kleeding, aan hun waar digheid verbonden. VOORZORGSMAATREGELEN, Te Winterswijk heeft de burgemees ter den ingezetenen van het dorp ver zocht om aan de straatzijde bij hun woning wegens de droogte geregeld aanwezig te hebben een kuip of ton met water, ten einde deze bij het uit breken van brand direct te kunnen gebruiken. VALSCHE AANGIFTE. Een bewoner van Watergraafsmeer deed in September 1910 aangifte dat hem in „Palals Royal" uit een zijner jaszakken voor een waarde van /11.000 aan diamant en voor 400 aan bank papier was ontstolen. Naar wij ver nemen heeft hij zich thans bij de po litie aangemeld met de mededeeling dat hij destijds een valscho aangifte had gedaan en dat hij een en ander had verduisterd. Ct Hbld.) HET EEUWFEEST ONZER ONAF HANKELIJKHEID. Het Comité voofr de luisterrijke vie ring van het Eeuwfeest van Neêr- lands Onafhankelijkheid te 's-Graven- hage, dat thans tot ongeveer 180 per sonen is uitgebreid, heeft in een ver gadering in beginsel het volgende programma voor de feestviering vast gesteld. 17 September 's morgens klokken spel en klokkengelui van den St. Ja- cobstoren; koraalmuxiek op het Plein 1813; s middags: kinderfeest op verschillende plaatsen in de stad en te Scheveningen; 's avonds: muziek uitvoeringen op verschillende plei nen eö toepasselijke lichtbeelden; tot slot militaire taptoe. 18 September 's middags: histori sche optocht; 's avonds. Illuminatie van de stad; 19 September 's middags: opening der historische tentoonstelling; feest cantate. 15 November volksvoorstellingen in verschillende gebouwen; 16 November (middernacht) koraol- muziek Plein 1813; 17 November: Godsdienstoefening blauw lint gegarneerden grooten hoed, gaf aan haar teint een glans van frischheid, en van haar geheel© verschijning ging iets onbeschrijflijk bevalligs uit. Om haar niet te ver schrikken, naderde de hear De Mor vandes haar langzaam. Hebt u het opschrift op het bord niet gelezen, juffrouw Het meisje, plotseling in haar ge- dachtengang gestoord, stond blozend op en wilde zicb verwijderen, zonder ie antwoorden, toen de baron met een eerbiedige buiging zei Ik bied u mijn excuus aan, juf frouw, dat ik u aanspreek, zoyder mij voor te stellen maar ik ben ba ron De Morvandes, de eigenaar van dit landgoed. De hoffelijke toon, het aangename uiterlijk van den baron, namen eenigszins het wantrouwen van het meisje weg en ze wendde zich tot hem. O, in dit geval is het aan mij, u mijn excuus aan te bieden, daar ik het deed voorkomen, alsof uw rozen mij niet aanstonden, terwijl ik ze integendeel verrukkelijk vind. En waarom hebt u zo dan niet geplukt 1 Ik durfde niet goed. Nu was het ijs gebroken, en als oude bekenden babbelden ze verder. Het meisje vertelde, dat aij als sp in verschillende kerken; uitdeeling aai» de armen; galavoorstelling met historische tableaux; bioscoopvoor stelling op versch diende plaatsen in de stad. Het is de bedoeling- H. M. de Ko ningin tot de feesten uit te noodlgen. MILITAIRE MUZIEK. De leden van de slafmuziek van bet le regiment infanterie te Assen zul len. zich niet een request wenden tot de Tweede Kamer der Stuten-Gene- raai om de harmoniekorpsen te laten bestaan. NOG EEN DUITSCUE LUCHT BALLON. Ter hoogte van de terreinen van de Aschstaai aan den Westduinwog io Scheveningen, is Zaterdagmiddag een luchtballon neergedaald, die de rich ting van de zee uitdreef. In het mandje zaten Duitscher9, twee heeren en een dame. De landing geschiedde vlot. De luchtreizigers waren Vrijdag avond te 7 uur uit Berlijn vertrokken De landing had te Scheveningen plaats te 3 uur. De ballon was boven de 8tad toer goed te zien en bewoog zich op betrekkelijk geringe hoogte. De luchtreizigers hadden zooveel mo gelijk ballast uiigeworpen. OOK EEN AFSCHEID1 In de Raadsvergadering van een Drentsche gemeente sprak de voorzit ter een der vertrekkende leden als volgt toe: Mijnheer XI Gij zijt nog maar kort lid van den Raad. In dien tijd waart ge ook no" dikwijls niet op do verga deringen aanwezig en op de vergade ringen werd door u niet veel gespro ken. Ik heb u evenwel leeren kennen als oen goed mensch. Ik hoop, dat het u welga. VEREENIGING VAN GEMEENTEN. Indertijd werd door B. en W. van Rotterdam afwijzend praeadvies uit-1 gebracht over het verzoek tot toetre ding tot de op te richten Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, op on geveer dezelfde gronden als door het gemeentebestuur van Amsterdam aan gevoerd. Thans is bij den Rotterdamschcn Gemeenteraad door de socialistische Raadsleden, de h.h. Spiekman, Van Hinte en Hevkoop, een schrijven in gediend, waarin zij 6en aantal bezwa ren van B. en W. trachten te weerleg gen. DE HAAGSCHE RAADSVERKIE ZING. Zooals werd aangekondigd is Vrij dag de commissie voor de geloofsbrie ven van de benoemde leden van den Gemeenteraad overgegaan lot eene hertelling der stembiljetten van het bureau in de Stortenbekerstraat (dis trict I). Naar wii vernemen is de uitslag der nieuwe telling geweest niet alleen dat de heer Schalekamp ien onrechte ver kozen is verklaard, daar hij minder stemmen dan de socialistische candi- daat De Kleer heeft bekomen, doch tevens dat, zelfs de hoer Harms meer stemmen behaald heeft dan de geko zen verklaarde heer Schalekamp. Mitsdien zal de commissie diens nlet- toeluting als raadslid voorstellen. Volgens proces-verbaal had de hoer De Kleer 2752 en had hij blijkens de hertelling 2770 stemmen; was do heer Schalekamp verkozen verklaard met 2792 stemmen, maar bleek hij slechts 274-4 stemmen te hebben, nog 13 min der dan de heer Harms. I-Iet pakket stembiljetten in de Stor- tenbokerstraat moet der commissie niet verzegeld in handen zijn geko- EEN ONVERANTWOORDELIJKE DAAD. De „Prov. Groninger Ct." verneemt dat 40 boeren hebben getracht den dijk van bet Rijtdiep bij de „Padde- poel" door te graven om water in de slcoten hunner weilanden te krijgen. De- marechaussee ontdekte den aan slag toen reeds een groot gat gegra ven was. Drie landbouwers zijn ge arresteerd. DE UITBREKER DE HAAN AAN GEHOUDEN. Door de Belgische en Hollandsche politie is Donderdag De Haan, ©en der vier uitbrekers uit de gevangenis to 's-Hertoeepbosch, in de Offerande - straat te Antwerpen gearresteerd. Met hem is in hechtenis genomen uitbre ker van de gevangenis t© Castricum. zekere Vermeulen, zich noemende Van Boom. De Hollandsche politio was naar Antwerpen overgekomen, omdat zij ernstige vermoedens had, dut twee ontsnapte uitbrekers zich hier zouden ophouden. Hoe goed haar onderzoek ook was, zij vermocht niet hen op t© sporen. Daarop is de opsporingsbri- gado aan hei werk getogon en Vrij dagmorgen is zij ex in geslaagd de zeischap van een oude daine naar Dinord was gekomen. Haar- vader was jong gestorven, niet meer dan juist voldoend© om van te leven na latend. Wat zou de toekomst voor haar zijn Het lot van een arm jong meisje is niet benijdenswaaixiig- Ernslig gemeende aanzoeken kroeg ze niet, omdat ze te arm was Zij vertelde dat alles treurig en kalm, maar ze scheen toch gelukkig, iemand gevonden te hebben, voor wien ze haar hart kon uitstorten, want ze zou hem immers nooit terug zien. Maar toch, niettegenstaande de openhartigheid, waarmee z© dit thema behandelde, lag er in den toon een kwalijk verborgen verlangen naar een echtgenoot, een eigen tehuis, dat z© met haar bevalligheid zou hebben ver sierd. Baron De Morvandes begreep nu ook, waarom ze d© rozen niet geplukt bad wat had ze aan een schoonheid, die haar toch niets dan verdriet be zorgde Wat gaat de tijd met praten toch spoedig om, zei het meisje, terwijl ze opstond. Ik zal te laat komen en tante zal ongerust zijn. Ik mag me wel haasten. Ik weet ook waarom ge do rozen r.iot plukken wïldet 1 De baron tracht te een schertsenden toon aan te slaan, maar niettemin doortrilde *©n diepe twee gevaarlijke Ilollandsche kwaad doeners te arresteeren. In een huis in de Offerandestraat werd J. de Haan gesnapt. Een makker van hem. die In dat huis verbleef onder den valschon naam van Boom en die in werkelijk heid J. Vermeulen bleek te heston, werd eveneens gevangen genomen. Doze laatste bandiet is ook een «©vaar Iijko inbreker, die uit Castricum Is ontsnapt. Beiden zullen aan de Ilollandsche justitie worden uitgeleverd. EEN ARRESTANT OVERLEDEN. Men schrijft uit Jutfaas aan de Stichtsche Courant: Vrijdagavond omstreeks vijf uur werd door den geméente-veldwachter Oosterkamp gearresteerd wegens „dronkenschap" zekeren Hillobrand, schipper van beroep. Naar men in het dorp verzekerd©, was Hillebrand iemand die nooit ge bruik maakte van sterken drank; eene verzekering die ook door zijn pa troon, den heer Willoms, bevestigd werd. Een broeder van den gearrest eerde met een zoontje van hem kwamen circa 7 uur op het Gemeentehuis vra gen of do gearresteerde Hillebrand niet vrijgelaten kon worden. De veld wachter Jucobs die deze 2 menschen te woord stond, verzekerde dat dit niet kon, duar bij niet wilde ingrijpen in de handelingen van zijn collega Oos terkamp. Toen daarop veldwachter Jacobs in het cachot ging kijken naar den gearresteerde, dacht hij dat doze sliep, doch bij nader© beschouwing bleek dut Hillebrand was overleden. Dr. Idenburg, direct geroepen kon niet anders dan den dood constat©© ren. De overledene stond als zeer oppas send bekend en laat een vrouw na met acht kindoren. Gemengd Nieuws OPROER IN DE CONGO-KOLONIE. Berichten, te Antwerpen uit Cougo ontvangen, maken melding van ver schillend© plaatselijke oproeren in do kolonie, De districts-commandant van de provincie Welle is door zijn eigen, inlandsche. soldaten vermoord. Do heer Lebrune onderging op ©en tocht in het Oebangi-gebied een der gelijk lot. De verbinding tusschen verschillende nederzettingen is ver broken. ERNST HaCKEL is nog altijd ziek. In het gunstigste geval zal hij in September in staat wezen oon badkuur te beginnen. KOMEET 1911-c. De door Brooks ontdekte komeet (1911-c) zal wellicht een mooie ver schijning aan den hemel worden, ook voor amateur-waarnemers. De „N. R. Ct." ontleent dienaangaande arm den „Naturwissensch. Rund schau" een mededeeling van prof. Bcrberich. dat zij in September met het bloot© oog zichtbaar zal zijn, cd de stand aan den hemel dan gunstig zal wezen voor de waarneming. Mis schien wordt het zelfs schrijft Borberich oen groote komeet. DE SULTAN ZIEK. Uit Tanger wordt bericht, dat al daar officieel© berichten zijn ontvan gen, waarin wordt bevestigd, dat Sultan Moulay Hafid zeer zwaar ziek ligt aan typheuse koortsen. DE HITTE. Do hitte in Oost-Pruisen is, volgens berichten uit deze stre©k, ontzettend. Eiken dag stijgt debarometer geregeld boven 30 gr. Celsius. Te Oosterode kregen Zaterdag niet minder dan 16. onderwijzeressen van volksscholen, gedurende de les, een flauwte. T© Goldap stierf één arbeider ten gevolge van een zonnesteek, terwijl twee an dere daardoor verlamd werden. Bij het baden verdronken te Deutsch- Eylau twee jonge meisjes en te A le gerbrug een veertienjarige knaap. DE CHOLERA. Te Mons is een vrouw ano „cholera nostras" overleden. Te Konstantinopel werden Zaterdag 83 cholera-gevallen geconstateerd, waarvan 24 met doodelijken afloop in de wijk Hashor. DE VERKIEZINGEN IN •T RIJKSLAND. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat do stadhouder van Elzas-Lotharingcn de verkiezingen voor de Tweede-Ka mer hooft bepaald op 22 October a.s. Dit zullen dan de eerste verkiezingen zijn na het in werking treden van do nieuwe grondwet voor de rijkstan den. Zooals men weet, bestaat in Elzos-Lotharingen algemeen kies recht aandoening zijn stem. De geheele ro zentuin moest aan uw voeten liggen. En toen zij glimlachend protesteer de en dreigde boos te zullen wordon, als hij haar complimentjes maakte, voegde hij er aan toe Maar nu mag ik toch morgen door den tuinman bij uw tante een bouquet rozen doen brengen Zij reikte hem dankend de hand en hij keek haar na tot zij door een bocht in den weg aan zijn oog onttrokken was. Nadenkend en eenigszins slecht geluimd, keerde hij naar huis terug en voor het eerst vroeg hij zich af, of hij niet verkeerd had "gedaan, het geluk te zoeken in egoïsme en een zaamheid. en of het niet veel gemakke lijker was. dan hij gemeend had, am gelukkig te zijn. Werktuigelijk bekeek hij in den spiegel zijn grijze haren en de rim pels, die veertig jaren hem onbarm hartig in het gelaat gegroefd .hadden en angstig herhaalde hij, wat een vriend hem eens gezegd had „Doe het dan. vóór het te laai is." Maar den volgenden dag liet hij een grooten tuil van de mooiste rozen bij elkaar binden, en bracht dien zelf aar het jonge meisje....

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7