NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 2°« Jaargang. No. S034 VerschljTTt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1911 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per dr,e maanden: J&ïïï Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem J 1JÜ Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der Bij Abonnemern aanzienlijk rabal. V gemeente).. l.JU jrv®I f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsin//: Franco per post door Neder'and1.65 C74 Wtrl^f 50 Cts. voor 3 piaatsingfn a contant. PP™.. Afzonderlijke nummers0.02H V *63* n j - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H J/f Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de °mstreken en franco per post O0.45 gIntercommunaal Telefoonnummer der RedactieöOO en der Administratie 724, Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA~ Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EER2TR BLAD. AGENDA WOENSDAG 16 AUGUSTUS. Muziek in den Hout, 8 uu'r. Hotel „Du,in en Daal", Bloeinc daal: Co'ncerten. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Uitstapjes'' (I) in de rubriek Om Ons Heen. Onteigeningen. De Burgemeester van Haarlem maakt Lekend dat, ter voldoening aan art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No 125), eene commissie uit Gedepu teerde Stalen van Noord-IIolland, bijgestaan door den daartoe vanwege het algemeen bestuur aangewezen ingenieur en door het hoofd van het bestuur dezer gemeente, ten raad- huize der gemeente zitting zal hou den op Woensdag 30 Augustus 1911, des voormiddags te 11 1/2 uur, ten einde de bezwaren van belanghebben den tegen het plan tot verbreeding der Ternpeliersstraat alhier aan te hooi en dat ter voldoening aan de bepalin gen van het eerste en tweede lid van art. 12 der genoemde wet de stukken, bedoeld in gemeld eerste lid, ter secretarie der gemeente ter inzage liggen van 15 Augustus 1911 af, tot dat de onder lo. genoemde oommis sie hare werkzaamheden binnen deze gemeente zal hebben volbracht. Belanghebbenden worden uitgenoo- digd hunne bezwaren, ter plaatse en ure voormeld, mondeling of schrifte lijk aan meergenoemde commissie kenbaar te maken. De Burgemeester van Haarlem maakt tevens bekend dat, ter voldoening aan art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125), eene commissie uit Gede puteerde Staten van Noord-Holland, bijgestaan door den daartoe vanwe ge het algemeen bestuur aangewezen ingenieur en door het hoofd van het bestuur dozer gemeente, ten raad- huize der gemeente zitting zal hou den op Woensdag 30 Augustus 1911, des voormiddags te 111/2 uur, ten einde de bezwaren van belanghebben den tegen het plan tot vergrooting van het post- en telegraafkantoor al hier aan 1e hooren dat, ter voldoening aan de bepalin gen van bet eerste en tweede lid van art. 12 der genoemde wet, de stuk ken, bedoeld in gemeld eerste lid, ter secretarie dezer gemeente ter inzage liggen van 15 Augustus 1911 af totdat de onder lo. genoemde commissie haar werkzaamheden binnen deze gemeente zal hebben volbracht. Belanghebbenden worden uitgenoo- digd hunne bezwaren, ter plaatse en ure voormeld, mondeling of schrifte lijk aan meergenoemde commissie kenbaar te maken. Harmonie. Naar wij vernemen heeft de heer J. J. Zeewoldt, ingevolge de quues- ties, d.e zi.ch den laatsteu tijd in de muziekvcreemging „Harmonie" heb ben voorgedaan, bedankt als eere voorzitter dier vereeniging. ORGELBESPELING op Donderdag 17 Aug., des nam. van 23 u. in de Gr.- of Sint-Bavokerk j alhier door den Heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach No. 2. Adantino, W. Volckmar. No. 3. Sonate in (Es-moll), J. Hhein- i berger. a. Preludio. b. Intermezzo. c. Marcia rel gioso. d. Fuga. No. 4. Cantilène, G. Pierné. Mo. 5. Marche Héroique, C. Salnt- Saëns. Kermis-kiekjes. OP IIOOP VAN ZEGEN. De kermis is in den schouwburg geëindigd met een opvoering van „Op hoop van zegen", de bekende maar steeds opnieuw boeiende en aangrij pende visscherstragedie van Herman Heijermans. „Op Hoop van Zegen" is eigenlijk geen kerrnisstuk. De Haar- lemsche zomerfeest week vraagt lichte scherts, jok en jolijt, een schaterlach. Heijermans geeft d'ie in zijn „spel van de zee" niet. Wat bij geeft is el lende en angst en wanhoop, schrij- nend-fel en diep-ontroerend. De lof van het stuk behoeft waarlijk niet opnieuw gezongen te worden, maar toch viel ook g.sterenavond weer op, hoe knap de dialoog geschreven is, hoe logisch de scènes volgen. Voor de Nederlandsche Tooneelver- eeniging is deze Ileyermans een kas stuk geweest, een tooneelwedk, dat 't 'm altijd gedaan heeft en nog doet. 't Moet evenwel gezegd, dat het ge zelschap ten volle voor deze zijn moeilijke taak berekend is juist voor dit stuk misschien meer dan ee nd? onder gezelschap in ons land. Waar toch elders te vinden een Kn .ei tje als mevr Esther de Boer? waar een reeder Bos als Ternooy Apèl. waar een Barend als Ch. Gil- huys een Jo als mevr. Van der Horst? Deze ku'nstenaa'rs hebben zich diep in-gedacht in de karakters, die ze in hun rollen te beelden hebben en nu staan ze voor ons menschen zoo waar zoo echt levenswaar dat alles wat daar achter het voet licht gebeurt door den toeschouwer als werkelijkheid gevoeld wordt. En daarom kunnen we ons bijna 'niet be grijpen, dat er menschen waren niet. alleen op de gaa'nderij maar zelfs in de stalles die lachten, waar op de Bühne woorden vielen, die de keel samensnoerden. Er zijn mome'n- ten waarop komische woorden als diepe tragiek aandoen. Voelt men die niet het is jammer, maar niet veranderen maar dat men anderen niet store in him genieten door giebel. Dat bewijst slechts gebrek aan opvoeding bij de lachers die toch graag voor beschaafd willen door gaan. En mogen de mdnschen-in-de-stal- les voortaan het goede voorbeeld ge- venl Het spel was zooals reeds gezegd uitnemend. Piet Bron voldeed als Geert bijzonder en Van Warmelo had een heerlijk type van boekhou der Kaps gemaakt. De kleinere rolletjes b.v. die van do diaconiehuis-mannetjes waren tot in de puntjes Af ieder was voor zijn zij 1 ook nog zoo bescheiden taak volkomen berekend. Het en semble-spel staat bij dit gezelschap op buitengewoon boog peil. De schouwburg was goed bezet, en na elk bedrijf moest dr:e en viermaal gehaald1 worden. Welvoldaan toog men naa'r buis. BIJ STOEL EN SPREE. Den laatsten avond heeft „Jab Smoes" nog veel bijval gevonden. 1-let spel is in deze week al beter gewor den en het publiek weet dat te waardeeren. „Jan Smees" is een stuk, waarvan bet gezelschap Stoel en Spree nog veel pleiz.er hebben kan. En een stuk, dat een goede recette waarborgtl DE DOLLARPRINSES. Op den laatsten kermisavond heeft het Ned. Operette-ensemble (directie Alpb. Janmart Jr.) in de Kroon de „Dollurprinses" gegeven. Die aardige operette had al wordt ze langzamerhand 'n beetje be daagd haar gewone succes, 't Is wel totaal onnoodig hier nog eens be schouwingen over het werk van Leo Fall, Wilmer en Grünbaum te gaan houden. Maar wat de uitvoering be treft. zij even vermeld, dat die in ve- lorlci opzicht zeer verdieftstclijk was. Natuurlijk waren Corry Pinksen (als Olga Labinsky) en Jan Groolveld (als John Couder) weer degenen, die door hun aantrekkelijk acteercn het mees te succes hadden. Maar ook mevr. an der Stappen—Persoons (Alice), Van der Slappen (Fredy Wehrburg) en Van Beem (Freiherr von Schlick) deelden in dat succes. De décors waren niet al te mooi, en maakten den indruk, dat er wat te weinig dollars aan gespendeerd waren. HET KERMIS-EINDE. Om twaalf uur vannacht legde zloli de muziek en gingen zwijgen al die kermisgeluiden, d'e een week lang het leven-van-pret in onze goede oude veste hebben mee helpen hooghouden. Toen de torenklok donker-dlep zijn metnal-zang over de stad efnstigde, werd bij Wolfs, in de stoomcaroussel op de G'roote Markt, nog één ritje ge maakt, nog één ritje en toen was het uit. Voor een jaar uit. Op „Het Sandt" hadden zich na 't middernachtelijk uur velen saamgo- pakt, de meesten slechts nieuwsgeri- gen, enkelen die meer actief de droe ve plechtighe'd van het ..Metje begra ven" wilden ten uitvoer brengen. Een sterke pol tiemacht onder leiding van den hoofdinspecteur, den heer Nol- thenius, was ook aanwezig de re cherche ontbrak evenmin op het ap pèl. Maar er behoefde niet zóó opgetre den te worden, als dit andere jaren weljiet geval is geweest. De „begra- fen.s" viel wat in het water. Dc stemming was er niet in en kwam er ook niet in. Een paar hossende troepjes brach ten wat leven in de stille massa, maar ze bleven alleen de menschen sloten zich niet aan. Even leek het of het toch nog ko men zou. Een man met eein trompet waaraan allerverschrikkelijkste ge luiden (waarschijnlijk treurmuziek) ontlokt werden zag zich tegen wil en dank genoodzaakt, tusschcn twee ordebewaarders in, naar de Sniede- straat te wandelen. De heer Noltlienius was zoo handig den toeteraar door het donkere gan getje waar een twiintig agenten op gesteld waren te leiden tusschen Trou en den caroussel, zoodat zonder onaangenaamheden de Smedestraat kon bereikt worden. 'n Heele troep ging den arrestant achterna, klaarblijkelijk bezield van bevrijdingsplannen. Maar '1 kwam n et tot een treffen. Kalm zette de po litie den Smedestraat-mond bij de Gr. Markt af en de kermisgangers de den zelfs geen poging de agenten- haag te doorbreken Integendeel na «at dralen trok men af. Ging huis toe. Om half één was men al druk aan 't afbreken. Eén voor een vielen de sch tierige schermen en beschilderin gen en de naakte wanden, die van vele linten weldra nog overbleven deden droef aan, als bouwvallen van de Haarlemsche kermis van 1911, die nu voorbij is... Rijwiel vermist Zekere M., ïnwoner van Vlissingen, kwam dezer dagen in de tapperij van I D. in de G'roote Houtstraat, en be- merkte toen hij wilde weggaan dat1 z'n fiets verdwenen was. CONCERT HAARI.EMSCH MU ZIEKKORPS. Nu de drukke kermisdagen zij'n af- geloopen, zal Donderdag a.s. door! Hanrlemsch Muziekkorps weer lie( eerste concert voor strijkorkest in het Park van het Brongebouw wor den gegeven. Een prachtig programma is sa mengesteld; wij noemen de volgende nummers: Ouverture zu dem Schau- spiel; Egmond. van Beethoven; Twee de acte „Faust", van Gounod en En- tre-Act aus dem Operette 1001 Nacht, van Strauss. De droogte. Door de langdurige droogte en de verzengende hitte zijn de huoger gele gen we.landen geheel verschroeid; in de omgeving van Haarlem (Schoten, Heemstede) zijn veehouders genood zaakt hun vee niet hooi op het land bij te voeren. HET DRAGEN VAN VERBODEN WAPENEN. De los werkman J. B. S., een wel bekend heer, is geverbaliseerd ih de Koningstraat omdat hij een revolver bij zich had. MOORRRRRDI Deze schrikkelijke tijding heeft Maandagavond heel wat Haarlem mers doen ontstellen, heel wat ker misgangers in beroering gebracht en groot© herrie veroorzaakt... Moord I er was een moord ge ploegd 1 Om zeven uur werd de politie op gebeld door een bewoner van den Zijl- weg die, er ontsteld, kwam vertellen, dat er een man was doodgestoken, die nu in een huis in de buurt was binnengebracht. „Is-ie al dood vroeg de politie. „Nee I", zei de bewoner van den Zijlweg, „halfdood 1" 't Geval was ernstig de politie trad dadelijk handelend op. 't Kader, de agenten, de recherche in actie Een heel© ordeverzekerende macht ver trok in de rïchtiug-Zölweg, terwijl aan alle politiemannen op de kermis bericht werd. dat er een moord was gepleegd en dat de dader moest wor den opgespoord. De bovenvermelde politiemacht ar riveerde inmiddels op den Zijlweg, en vond een gansche menschenmassa bij een sigarenwinkel op den hoek van de Ruycha verstraat, 't Stond er zwart En een lange rij beenen hing van den muur, die het „Sierkan"-terrcin van de straat scheidt, omlaag, terwijl de restecrende lichamen van de bezitters dier beenen aan de andere zijde den muur tot sieraad strekten. Er werd geschreeuwd, dat de moordenaar In het huis was gevlucht. De politieman nen gingen naar binnen, en bevonden dat de aciterkamer van den sigaren winkel gesloten was, 'n Sommatie om open te doen had onmiddellijk resul taat een man verscheen, die.... heel blij was de politie te zien En toch zou dit dan de z.g. moordenaar moe ten wezen Wat was er gebeurd Kort voor het hierboven vertelde, liep op de Oude Gracht zekere G. S. vreedzaam te kuieren met z'n meisje, toen van den anderen kant .T. V. aan kwam, en bij ongeluk S. tegen 't lijf liep. Er kwam ruzie tusscheu bet twee tal, ze gingen vechten, maar werden door bet publiek gescheiden. Toch kwam J. V., die niet zoo gauw kon uitscheien, nog eens terug, en gaf zijn tegenstander met een ijzeren drevel con paar klappen op bet hoofd, 't Ver oorzaakte slechts een paar onbetee- k^nende wondjes, want de dikke pet, die S. droeg, beschermde hem. maar het publiek was verontwaardigd over zoo'n optreden, en wou V. te lijf. Die aan den haalmet oen steeds aan groeiende menigte achter zich aan. 'n Paar vrouwen schreeuwden al gauw van „moord I" en die tijding verbreid de zich als een loopend vuurtje. V. holdo langs de Raaks via Zijlvest, Zijl- brug, Brouwersvaart en Ruycliavor- straat naar den Zijlweg, zag daar alweer menschen, die stonden te kij ken, was nu heelemaal overspannen geraakt door 't idéé, dat zo allemaal hém hebben moesten, en vluchtte in den winkel, waar de politie hein vond. Inmiddels werd 6. S. op de Oude Gracht aangehouden. Want 't ge rucht van moord had zich verspreid en de menschen zeiden, dat hij, die man d&ar. er iets mee te maken had gehad 1 Op het politiebureau werden „moordenaar" en „vermoorde" in ver hoor genomen, en daarna gezamenlijk op vrije voeten gesteld. In eendracht vertrokken ze. 't Heele geval was.... een storm in een glas water geweest 1 Verd uistering? De winkel.er P. S. in de Groote Houtstraat heeft aangifte gedaan van de vermoedelijke verduistering te zij nen nadeele van een bedrag van f 27.80, dat zijn 61-jarige loopknecht G. N. .11 bewaring had. N. is aange houden en heeft bekend f 2.S0 te heb ben verteerd. Het overige geld (een bankbiljet van f 25) beweert hij te hebben verloren. Bestolen? Een timmerman uit Velseroord, ze kere G. H V., heeft dezer dagen aan gifte gedaan dat zijn gouden horloge 1 was verdwenen nadat hij... een poos I ui het gras had liggen slapen, op het j Kcnnemerpleln. Zoo heel verwonderlijk is het niet dat men in zoo'n geval wordt besto len. De Kazerne-diefstal. In den nacht van 7 op 8 Augustus werden een aantal medailles, wat geld, reepen chocolade, sigaretten etc. uit kasten en buffetladen van do j cantine der Infanteriekazorne gesto len. Eeruge dagen later liield de po litie zekeren A. H. N., een ontslagen militair, als verdacht hiervan aan. N. ontkende, hij werd weer op vrije j voelen gesteld en bracht z'n tijd ge noeglijk op de kerni.s door. Jnm.ddels zette de politie haar on derzoek voort, en de recherche vond te Amsterdam twee der vermiste nie dailies. Iemand was ze daar komen verkoopen en diens signalement s'.emde treffend overeen met dat van N. Natuurlijk werd N. daarop weer ingepikt, en nu viel hij door de mand, en bekende de medailles te Amster dam te hebben verkocht. Een curieus incidentje deed zich met den arrestant voor. Toen hem de handboeien waren aangelegd Vroeg hij: „Mag ik 's probeereh los te ko men?" Dat mocht hij! Een paar hand- beweg.ngen rttss krtss en N. j had z'n boe;en verbroken. De politie, zuer dankbaar voor deze ongevraag de waarschuwing, verzekerde des ar restanten gevangenschap nu een beetje solider, zoodat zelfs hij zich niet meer zal kunnen los werken. *t Bleek, dat N. in dienst bij een boeien- konmg is geweest vandaar zij'n onverwaohte behendigheid. De recherche zet nu de nasporingen naar de overige vermiste medailles enz. nog voort. Diefstal. Een 8ini:sterijenkoopman, dragend den even schooncn als merkwaardi- gen naam Beuzal Amar Beukasi'r heeft aangifte gedaan dat hij op de Botermarkt is bestolen. Eenige personen hebben snuisterij tjes uit den bak dien hij bij zich droeg weggenomen, en Beuzal schat do waarde van het gestolene op f 10. Vermist. Doör 'n juffrouw die in een der tenten op de kermis had vertoefd werd een taschje met f 14 vermist. Een ander deed aangifte dat zij in een winkel een portemonnaie met f 16 op de toonbank had laten l.ggen. Toen ze terugkwam was die porte- monnaie verdwenen. (Zie verder Stadsnieuws onder Laat ste Berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. D i e f s t a L De bakkersknecht J. S. heeft aan gifte gedaan dat een zilveren horloge, eon zilveren horloge inet- ketting, een n kkelen remontoir met vergulde ket ting en een portemonnaie niet'f 8 bij hem zijn ontvreemd. De Haarlemsche politie heeft de zaak in handen. ZANDVOORT. Twee villa's verbrand. Gistermiddag te ongeveer 4 uur ls brand ontstaan in de villa „Nelly", staande aan de Burgemeester Engel- bertsstraat, en bewoond door de we duwe S. Ch. VughtHengerer, bij wie als badgasten inwoonde de fa milie J. J. Kalker, uit Amsterdam. Do oorzaak van het onheil is vermoede lijk het vlamvatten van een gordijn, dat te dicht bij een theelichtje geko men is. Het vuur greep snel om zich heen. Spoedig werd de brandweer geroe pen, maar toen deze gereed was om water te geven, was het al duidelijk, i dat de villa mét meer behouden kon worden. De vlammen sloegen uit, lekten met vurige tongen aan dc ko zijnen, kronkelden op uit het dak, omkroond door verstikkende rook wolken. De brandweer werkte niet twee slangen. Haar taak was lang niet go- mukkelij k. Op het Kerkplein is een brandput (een diepboring), en nu moest het water door de slangen, lig gende in een wirreling van steegjes door oud-Zandvoort, naar het tooneel van den brand gevoerd worden, te genover het hotel d'Orange alzoo een afstand van ongeveer drie honderd meter. Voor zoo'n grooten brand waren twee slangen beslist te weinig, maar men moest er zich nu wel mee behelpen. Het werd evenwel nood lottig. Het vuur greep steeds sterker oin zich heen, wat niet te verwonde ren is, omdat door de aanhoudende droogte al het houtwerk kurkdroog was geworden. Het brandde, dut het een lust was. De villa „Nelly" stond weldra ge heel in lichte laaie. De brandweer besloot het dak te laten instorten, maar toen een 10-tal spuitgasten daartoe op de muren geklommen was, stortte het geheel© huis niet donderend geweld in. Een angstig oogenblik. Gelukkig bleek, dat geen der brandweerlieden zich beduidend gewond had. Alleen een hunner had zich bij het insiaan van een ruit «enigszins aan de hand gewond. Het ingestorte huis was nu een stin kende, rookende massa. Onderwijl was het vuur overgesla gen op het eene direct aangrenzende perceel, villa „Nova", eigendom dor gebroeders Groen, die een gedeelte verhuurd hadden aan de familie Ilubbelnieyer. Hel gevaar voor over» slaan had reeds lang gedreigd, daar om hadden bereidwillige huilden den voornnamsten inboedel reeds uit dit huis gesleept en in veiligheid ge bracht. Ook een gedeelte van de meu bels uit villa „Neily" is nog gered. Villa „Nova" is ook nog geheel ccri prooi der vlammen geworden. De twee slangen gaven beslist onvol doende water en al trachtte men liet onvoldoende aan te vullen met em mers water, het gaf maar heel wei nig Tegen 81/4 uur was het gevaar oor verdere uitbreiding gelukkig geweken. Lang nog tot 's nachts half twaalf is water gegeven. Van de villa „Nova" zijn alleen de muren blijven staan. Enkele andere omwonenden hebben ook nog eenige schade bekomen, vooral door bet waier. Ook hadden cenigen reeds hun inboedel in ienig heid gebracht. De nauwe steegjes in oud-Zandvoort stonden dan ook ol met inboedels. De weduwe Vught en de gebroeders Groen zijn tegen brandschade ver zekerd. De brand heeft veel kijklustigon op de been gebracht. Voor het hotel d'Orange stonden wel eenige duizen den menschen, die door de politic op een afstand werden gehouden. Onder de belangstellenden waren vele bad gasten. Op het Kerkplein was het ook oen heele drukte. Daar stonden de brand weerlieden het water uit den brand put te pompen. Die hadden n'ogal schik en bekommerden zich blijkbaar weinig om den ernst van het geval.- De mannen stonden lustig te zingen, o. a „de Haarlemsche kermis gaat nooit verloren 1" Zooals uit het bovenstaande blijkt, heeft de Zandvoortsche brandweer wel flink gewerkt, maai' baar ma teriaal was beslist onvol doende. Ook reeds bij vroeger plaats gehad hebbende branden is dit gebleken. Op een ernstigen brand is de brand '.veer niet berekend. Mag deze toestand zoo lunger voortduren? Zandvoort beeft voor zijn belangen te zorgen. Dc badgas ten verlangen voldoende waarborgen, óók tegen brand. Daarom is bet weer zeer wensche- lijk sterker noodtakel ij k! gebleken, dat Zandvoort spoedig een waterleiding krijgt. Behalve dat de algemocne hygiënische toestand daardoor belangrijk verbeteren zul, kan men flinke brandkranen ma ken. Wat zou er gedaan moeten worden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1