vcr- ^isssirssss I MOORD TE VUGHT. Ter aanvulling wordt gemeld: Adriuus Rutb, 23 Jaar, arbeidér, éïi de 17-jarige Adriana van Roosmatèn, beiden wonende te Vueht. hadden sa men verkeering. Adriana wilde niets meer van Adriaans weteii, hetgeen voor hem aanleiding sclieen te zijn, om huur maar uit den weg te ruimen. Tot dat doel wachtte hij in zijn wo ning, totdat hij des morgans den vader van Adriana omstreeks kwart over zes naar zijn werk zag gaan. Toen deze liet huis had verlaten, ging Adriaaus Ruth naar binnen, greep het meisje aan, sleurde het op den grond en sneed het met een brood mes don hals af. Hierna verliet hij, of er niets gebeurd was, zeer kahn T armoedige huisje, ging rechtstreeks haar de Fortgracht daar in de buurt en trachtte zich door verdrinking het loven te Fonemen. Inmiddels waren de buren, die had den hooren gillen, nadat Rut!» was vertrokken, naar binnen gegaan en vonden zij op den vloer voor de kast hot meisje dood' liggen met afgesne den hals, badende in haar bloed. An deren baadden don moordenaar uit de gracht gehaald, die ten tweede male trachtte zich te verdrinken. Doch ook dit gelukte hem niet, de menigte leverde toen den moordenaar over aan de tor plaatse verschenen politie, die hem in het cachot zette na hem van zijn kleereu te hebben ont daan, ten einde te voorkomen dat hij zich zou ophangen. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Op verschillende plaatsen van ons land hebben eenige, gelukkig niet zeer ernstige, bosch- en heidebranden plaats gehad. BEROOV1NG. Eenige leden van een lawn-tennis- club to Rotterdam gingen wat spele varen. Zij legden hu'n bovenkleeren in den tuin van Roosenburgh bij elkan der doch toen zij terugkwamen von den zij alle kleederen leeggeschud. Verschillende horloges, portemon- «nies enz. worden vermist. 16 BOERDERIJEN TE STAPHORST VERBRAND. De Hbld.-berichtgever schrijft der: In den nacht van Zaterdag op Zon dag weid Staphorst door een grooten brand geteisterd. Men uioet bekend zijn met de streek om te begrijpen, dat in zoo korten tijd do brand duurde van 12 tot 3 uur 's nachts een 16-tal woningen (e'n het zijn bijna allemaal groote boerderijen) In vlam men konden opgaan. Het terrein van don brand en de nog rookende puin- hoopen bieden een droeven aanblik. De brand is ontstaan bij Klaas Russchor; de oorzaak is echter onbe kend. Russelier zelf is geen landbou wer .doch zijn huis, zooals hier bijna alle huizen, was met riet gedekt. Iloewel er niet veel wind was, waarde het toch hard genoeg, om de vonken over de naburige woningen te verspreiden, vooral daar. de afstand van hu.s lol huis zoo ongeveer 20 M. is, terwijl de wonmgen niet naast, doch achter elkaar staan in 3 tot 4 dubbele rijeu. Vandaar dat de ving va niiet terrein betrekkelijk be perkt is. Een geluk mag het lieeten, dat brand op Zaterdagavond is aangeko men, dit toch wus oorzaak dat het jonge volk, de boerenzoons en boeren knechts. bij den weg waren. De Zater dagavond ls n.l. dc uitgangsavond' by Uitnemendheid. Do brand werd dus Vrij spoedig ont dekt en algemeen bekend; de boeren knechts en boerenzoons gingen de be woners, dio zich in den eersten slaap bevonden, wekken. Menschenlevens zijn hier dan ook niet te betreuren; slechts enkele varkens eu 2 geilen kwamen in de vlammen om; men was ook genoodzaakt een paar varkens, dio nogal brandwonden hadden beko men, af te maken. Wel heeft het eenige moeite gekost om de koeien en paarden alle uit de stailen te krijgen. Men heeft ii.er na melijk algemeen de gewoonte oin de koeien s avonds vóór het melken naar den stal te halen en u morgens na het melken wederom nuar de weide te brengen; hoofdzake lijk geschiedt dit om mest te verzame len voor het bouwland. De huizen zijn alle verzekerd, waar van 11 perceelen bij de Onderlinge Verz.-Mij. te Staphorst. Doch van de inboedels waren slechts 2 verzekerd'. De e geuuardige orthodoxe opvatting van do menschen m Staphorst ver biedt de verzekering van het „tilber" dit is het roerend goed. Door onderling hulpbetoon worden de menschen weer in hun spulletjes gezet. Nu is over liet algemeen waarde van zoo'n inboedel hier niet groot. De groote droogte heeft natuurlijk het branden in de band gewerkt; wel heeft men alle moeite gedaan om te blusschen, doch men moest zich be perken tot, het nat houden van do be lendende perceelen. Behalve de inboedels ging tevens een groote hoeveelheid hooi in mijten en de rogge-oogst, die zich reeds in de schuren bevond, verloren. Gelukkig is deze streek zeer welva rend, zoodat zij ook zonder hulp van buiten do aangebrachte schade wel kan herstellen. IiEN KERKHOF VERBRAND! Het achteloos wegwerpen van een lucifer was oorzaak, dat Zondagmid dag te 's-Heorouberg de Jsraëbetische begraafplaats geheel kaal brandde, rn het vuur vervolgens ove'rsloog haar dè aangrenzende bergplaats van takkebosschen voor bakkereovens, die mede geheel verbrandde. Er ging hier voor honderdon guldens aan brand hout verloren, toebehoorende aan do verschillende bakkers van 's-Heeroh- berg eu slechts voor een deel verze kerd. Zoo groot was de hitte, dat een grafsteen, naar schatting ver over de duizend pond wegeinde, in tal van stukken sprong. Ook een zerk was door de hitte in tweeën geknapt. VOOR DE BLINDEN. Prins Hendrik zal Zaterdag IS zer den eersten steen leggen va.'n het tehuis te Wolf hezen voor alleenstaan de blinden van alle gezindten. MIJN ONDER WATER. Uit Heerlen wordt gemeld, dat door een defect ain de pompinrichting de mijn „Karl" (Oranje-Nassau II) zoo veel water heeft, dat het bedrijf stop staat. De resorvoponip is ook defect. Men denkt eonige dagen noodig te hebben om de pompen te doein functi- onee'ren. HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP." Volgens radiographisch bericht het hospitaalkerkschip „de Hoop" Zondag in de Noordzee gepraaid dooi de „Zeehond". Alles wel aan boord. DIEVEN. Te Spakenburg, {gein. Bunschoten) is tijdens de afwezigheid van den pre dikant, ds. Sijbesma, ih de pastorie ingebroken en oenig geld ont\ reemd. DE OPIUMCONFERENTIE. Ven bevoegde zijde verneemt men, dat het nog zeer onzeker, ja hoogst onwaarschijnlijk is, dat de interna tionale opinmco'nferentie met Octo ber a.s. in Den Haag zal bijeenko men, aangezien do deelneming aan dit coingrcs van een der bij het Vraag stuk meest belanghebbende Staten nog niet vaststaat. Vandaar dat ernstig sprake is om de samenkomst naar het voorjaar van 1912 te ver schuiven. WATERGEBREK. Uit Maastricht wordt gemeld, dat allen ingezetenen, gebruikers van dc waterleiding, werd aangezegd, zuinig met 't water te zijn, daar men water gebrek vreest MOORDAANSLAG. Gistermorgen kregen een man vrouw, menschen van buiten, aau den Mosseltrap te Rotterdam twist. Eens klaps trok de vrouw een mes bracht den man een ernstige snede de keel toe. Daarna poogde zij ook zichzelf den hals door te snijden. Nadat zli in naburige apotheken verbonden waren is de man naar het ziekenhuis, de vrouw naar het poli tiebureau vervoerd. EEN ARRESTANT OVERLEDEN. Het U. D. vernam van den burge meester van Jutphaas de volgende bijzonderheden omtrent het geval van den overleden arrestant: Vrijdagrmddug kwam op den straat eg voor het dorp een man arm zwaaien, die op iedereen den indruk maakte van beschonken te zijn. Bij den tol viel de man op den grond, om na eenige tellen weer op te staan en zwaaiende zijn weg te vervolgen. De veldwachter, d'ie juist aankwam, ken de hem goed en sprak hem aan, zeg gende; „Heb jij soms iets gedronke'n?'' waa'rop de aangesprokene zeide: „Ja" Het bevreemdde den veldwachter wel. dat de man dronken was, want men liad hem nooit onbekwaam gezien, maar bij deze liitte was het niet on mogelijk dat. de man inderdaad' wat te veel had gebruikt. Ook de omstanders hadden volkomen de overtuiging, dat de man beschonken was, zooals door hen bij verhoor werd bevestigd, man in quaestie is daarop door den veldwachter meegenomen naar het gemeentehuis, waar hij werd opge borgen. Dat wil zeggen: hiet in het ;ewone cachot, waarin men gewoon lijk dronkaards opsluit, maar in een ander vertrekje, juist met het oog op het feit, dat men hier niet had te deen met iemand die wel méér be schonken werd aangetroffen. De veldwachter hielp den man schoenen en jas uittrekken en legde hem daarna op een soort bed. Om hem het liggen nog wat gemakkelij ker lo maken, rolde de veldwachter de jas van den man bij wijze van kussen op eu legde dit onder diens hoofd. Toen is de veldwachter heen gegaan; ecnigen lijd later vond men den man dood. eldwachtcr is dus totaal zon de reenige schuld; met alleen hij, maar ook ooggtuigen, waren allen volkomen in de meening, dat de be wuste persoon beschonken was. Was de man niet door de politie me dan zou hij vermoedelijk we derom op straat zijn gevallen en dood gebleven zijn, bevangen als hij was door de hitte zooals nader is geble ken. Mdn heeft te doen gehad met een ongelukkige» samenloop van omstan digheden. ten was zijn eigendom het overige, tot een waarde van 4000, liad hij in commissie van een Amsterdamschen koopman. Van het vermiste werd se dert niets meer teruggevonden. Zaterdag echter licefl do diamant bewerker zich bij de politie aange meld met de medodeeling, dat hij een valsche aangifte had gedaan, en do diamanten, welke hij in commissie had, had verduisterd ln verocniging met zijn compagnon er. nog een derde, 'n goudsmid te Amsterdam. De diamantbewerker werd overge bracht naar Watergraafsmeer en ter beschikking gesteld van de politic van dio gemeente. Naar aanleiding van zijn bezwaren de verklaringen, weiden ook zijn compagnon benevens de goudsmid uit Amsterdam en diens vrouw aangehou den. Volgens den eersten aangehoudene moet zijn compagnon destijds de dia manten in de voorvork van zijn rij wiel verborgen hebben, opdat zij bij huiszoeking niet zouden gevonden worden. De diamanten moeten onge veer twee maanden na de aangifte van de vermissing door bemiddeling van de vrouw van den meergenoem- den goudsmid in Duitschland zijn verkocht voor 2400. Do vermissing van 400 aan bankpapier \yas volgens den diamantbewerker geheel uit de lucht gegrepen. De vrouw van den goudsmid was Zondagnacht weder op vrije voeten gelaten. Van de opbrengst zou de goudsmid 800 genoten hebben en do compagnon het overige. De diamantbewerker ont ving, volgens zijn verklaring, niets van den buit. Om hiervoor wraak te nemen, heeft hij zich bij de politie aan gemeld. De compagnon eu de goud smid ontkennen ten stelligste iets van de zaak af te weten. De drie verdachten werden ter be- sobikking der justitie gesteld. AVONTUURLIJKE AMSTER DAMMERTJES. Door de politie te Vlissingen zijn aan gehouden twee kleine jongens van 10 en 11 jaar, die hun ouderlijk hu,is te Amsterdam waren outloope'n. De ben gels hadd'en thuis een klein bedrag aan geld ontvreemd, hadden een va- cantiekaart gekocht en waren daar mede direct 'naar Vlissingen ge spoord. Na z.ch aan hel strand wat 'ermaakt te hebben, begaven zij zich iaar een logement in de Palingstraat waar ze door de politie werden aan gehouden. Op verzoek van de Am- slcrdainsche politie werden ze naar hun woonplaats teruggezonden. DE VERDUISTERING VAN DIAMANTEN. Naar men zich herinnert zoo schrijft 't Ilbld. werd 10 September 1910 door een diamantbewerker uit Watergraafsmeer bij de politie te Am sterdam, aangifte gedaan, dat hem, teiwijl hij in 't „Palais Royal" biljart speelde, uit den zak van zijn jas. die hij had ongehangen, voor een waar de van 11,000 aan diamanten en voor een bedras van f 400 aan bankpapier waren ontstolen. Een deel der diaman- DE ONGEREGELDHEDEN BIJ DE HAAGSCHE RAADSVERKIEZING, ln de raadszitting van Den Haag was aan de orde hét rapport van do commissie tot onderzoek van de ge loofsbrieven van de gekozen raads leden. ommissie stelde voor, alle ge kozenen toe te laten, rnct uitzonde ring van den hear M. A. D. 11. Scha- lekamp, op grond, dat bij de her telling gebleken-is, dat deze een niet voldoend aantal stemmen heeft be haald. De vergissing ia begaan in het zevende stemdistrict van kies district L De andere hoeren werden toege laten. Het is der commissie gebleken, dat het pakket, waarin de geldige stem biljetten va» hel zevende stemdis- trict waren verpakt, in strijd met de voorschriften van art 91 der Kieswet, niet verzegeld was. De heer Hoejenbos vereenigde zich met de conclusie der commissie, om den heer Schalekarnp niet toe te la ten. Spreker constateerde, dat de eigen lijke voorzitter van liet stembureau, lur. Van Einden, het voorzitterschap niet waarnam. Dit geschiedde door den lieer Steenbergen, nadat eerst een ander lid van het stembureau, nmnens den lieer Van Einden, name lijk de heer Sorber, daartoe was uitgenoodigd. Spreker stekte voor, een commissie ad hoe te benoemen, om na te gaan, op welke wijze de stembureaux moe ten worden samengesteld en daar over advies uit te brengen. Ernstiger vond spreker, dat het pakket met geldige biljetten ongeze geld was. Op grond daarvan zon de geheele verkiezing vernietigd moeten worden en het zou ook volstrekt niet onmogelijk zijn, dat bij hooger be roep Gedeputeerde Staten dit zou den doen. Over deze zaak moet licht komen. Te meer omdat het lid van het stembureau, de heer Sorber, in bijzijn van getuigen heeft verklaard, dat hij het pakket zelf heeft verze geld. (Groote beweging). Die zaak eischt onderzoek. In „De Strijd" werd het eerst liet bericht geplaatst, dat het. pakket, on gezegeld was. „Het Va derland" sprak dit tegen. Maar waarom is eerst na de berichten in do couranten, het stempel van (ten lieer Sorber opgevraagddoor een ambte naar dei- gemeente? {Beweging). Steeds is er vertrouwen geweest in de stembureaux en in liet gemeente bestuur. Dat vertrouwen is geschokt en dient hersteld. Niemand gelooft meer aan vergissingen. Met 100 stem men is gegoocheld ten gunste van do partij gen ooien van den heer Steen bei gen en ten nadeele van diens tegenstanders. Gelet op dc geheele houding van den voorzitter van dit stembureau, is aan een vergissing met te denken. Waarom krogen tie leden van hei stembureau eerst een blanco prooes-verhaal ter teekening, werden eerst later de cijfers in gevuld t Spreker meent, dat men hier te doen heeft met een poging, om de sociaal-democraten te weren. (Protesten) of althans om een ander verkozen te krijgen, wat op hetzelfde neerkomt. (Gelach). Het ls niet gelukt, de sociaal-demo- oraten te weren. Zij waren dc eeni- gen, die om beginselen, zelfstandig streden. (Geroep Propaganda.) De Voorzitter verzoekt spreker zich tot liet geval Schalekarnp te bepalen. Hij spreekt nu over beginselen. De heer Hoejenbos Inderdaad, doch de heer Steenbergen goochelde met cijfers. Spreker hoopt op de poli tieke moraliteit der andere partijen, zoodat een nieuwe verkiezing bij en kele candidaatstelling kan afloopen. Snréker stel* voor een commissie te benoemen, om ook deze zaak onderzoeken. Hij zal er geen .zwaar tegen hebben, als daartoe wordt aangewezen de commissie, diet de hertelling heeft verricht. De heer Wesseling betreurt, dat de heer Hoejenbos zijn redo Ontsierd hooft door te spoedig de conclusie te trekken, dat hier opzet in het spel is. De heer De Groot zei, dat de com missie tot toelating van de andere gekozenen kon advïseeren, omdat do vergissingen, die begaan zijn, hun verkiezing van geen invloed waren. Do heer Vas Dias meende ook, dat de andere hoeren terecht zijn toege laten. De heer Helsdingen erkende dat men zoo lang mogelijk niet s zot moe' denkon. De omstandigheden in de stembureaux werken vergissin gen in de hand. Er wordt wijn ge schonken e'n gedronken. Maar hoe dit zij, - als spï. in casu de cijfers ziet, als hij ziet dat de rechtsche can- didaten aanmerkelijk zijn bevoor deeld, dan moet hij wel aan opzet denken. En hij begrijpt dan ook niet dat de Rechtbank geen aanleiding heeft gevonden tot het gelasten van een gerechtelijk Onderzoek. De heer Ten Hagen schakelt den invloed vanseen flesch wijn op drie leden van een stembureau uit. Het komt hem voor dat de instruc tie voor de leden van de stembureaux niet deugt en dat inderdaad een commissie ad hoe noodig is. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten den heer Schalekarnp niet toe te laten. De Voorzitter zegt dat B. en W'. met leedwezen het requ.sitoir "tegen de ambtenaren hebben gehoord. Zij kunnen eerst oordeelen na onderzoek. Overigens zijn ook B. en W. van oordeel dat bij deze verkiezing din gen zijn gebeurd' die niet zonder meer kunnen worden voorbijgegaan. Wil de heer Hoejenbos één commissie voor de toekomst en één commissie voor het gebeurde bij de jongste ver kiezing? Hel zou nl. wenschelijk kun nen 2ijn als de heer Hoejenbos twee commissies wil, over de eerste ge dachte ee'rst het praeadvies van B. en W. in te winnen. De Raad gaf echter te kennen geen prae-advies te wenschen. De lieer Hoejenbos stelt daarna io reen commissie ad hoe te benoe men vuil vijf leuen die een onderzoek zal hebben in te stellen naar de ver richtingen van het bureau in het ze vende stemdistrict en naar alles wat met deze stemming in verband staat. De Voorzitter meende dus dat deze commissie ook een rapoprt zal moe tenten uitbrengen over maatregelen in de toekomst. lil dien zin opgevat werd het voor stel van den heer Hoejenbos z. h. s. aangenomen. De benoeming vau de loden dor commissie werd aan den voorzitter overgelaten. WETTELIJKE WINKEL SLUITING. Versclionen is het rapport van de Studie Commissie, benoemd door hel Nationaal Comité voor vervroegde Winkelsluiting, omtrent het ontwerp- wet op dc winkelsluiting, gelijk dit is voorgesteld door de Staatscommissie voor den handeldrijvende» en indus- trieelen Middenstand. Dit rapport behelst een breede stu die van liet wetsontwerp, waarvan de uitkomst is neergelegd in een ge wijzigd ontwerp Het Comité stelt voor te besluiten a. dat liet Nationaal Comité voor Vervroegde Winkelsluiting zich zal wenden tot de Regeering. met liet verzoek te willen overgaan tot dc in diening van een Ontwerp van Wet, op de Winkelsluiting b dat bij' de Regeering zal worden aangedrongen op verplichte winkelsluiting tusschen des avonds negen uur en des mor gens vijf uur; beperking van het aantal dagen, waarop eerst des avonds te elf uur moet gesloten worden, tot het aller noodzakelijkste. waarbij aan den Ge- meonteraad enkel de bevoegdheid te verleenen, om op ten hoogste 14 da gen in hei jaar het sluitingsuur uiter lijk op des avonds elf uur te bepa len verplichting van den Gemeenteraad om een sluitingsuur, vroeger do.ii negen uur des avonds, vast te stel len, wanneer dat verlangd wordt door een meerderheid van twee derde dei' betrokken winkeliers en bo- voegdverklaring van den Gemeente- raar], om ook zelfstandig over te gaan tot het vaststellen van zulk een vroe ger sluitingsuur beperking van den arlieid van het personeel ten behoeve van het win kelbedrijf in dien zin, dat die arbeid uiterlijk op of kort na het sluitings uur worde beëindigd. VEREENIG1NG VAN DROGISTEN. In Musis Sacrum te Arnhem hield de Vereen iging van Drogisten (apo- thekers-adsistenten) haar algemeene vergadering. De voorzitter, de heer R. de Haas, uit Arnhem, wees er in zijn openingsrede met nadruk op, dat de vereeniguig met volle kracht blijft aansturen op een wettelijke regeling van het bedrijf. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat het aantal leden, thans 85, blijft toenemen, terwijl het groote aantal donateurs bewijst, dat liot, streven der vereeniging ook in kringen daarbuiten belangstelling wekt. In plaats van den heer De Haas, voorzitter, en H. Linnewiei, secreta ris, die zich niet meer herkiesbaar stelden, wei-den gekozen tot voorzit ter de heer P. J. van Hemert te Dor drecht tot secretaresse mej. Beere- boom, te Amsterdarm verder tot vicc- voorzitter de heer vierssen, te Gro ningen, terwijl de heer W. Ooster- baan als redacteur van het orgaan werd herbenoemd. Amsterdam werd aangewezen als nlaatö voor de volgende algemeene vergadering én fèVcne werd besloten, voortaan een zomer- en een winter vergadering te houden. POSTALE BONDEN. Zondag werd to Utrecht een verga- doring gehouden van postale bonded om te komen tot oen actie voor loons verhooging met liet oog op de dure leven smAddclcn. Het initiatief tot deze vergadering ging uit van den Ned, Bond van As sistenten der Posterijen eu Telegra- pliio. Vertegenwoordigd waren een tiental bonden. De voorzitter de heer A. Olthoff van Arnhem hield een uitvoerige re den waarin hij de noodzakelijkheid uiteen zette van samenwerken oi komen tot loonsverhooging. De voorzitter las een concept-adres aan de regeering voor waarin het wensehelijko van loonsverhooging werd betoogd. Na langdurige besprekingen werd besloten dat dit adres aan de Regee ring en Tweede Kanier zal worden ge zonden. Vervolgens werd besloten, om aan het adres kracht bij te zetten, het pc- titiohnement voor loonsverhooging van den Bond „Dc Post" over te ne men door alle aanwezige bonden. Een connnisaie werd benoemd be staande uit één lid van iederen Bond om dc actie o.a. voor het petitionne ment to voeren en een actie voo'r de andere door de bonden geuïtte aIge in oen e we'nschen voor te bereiden. Benoemd werden de heeren: J. Tuiuinga, P. Links, B. J van Sta- pelc, A. J. Sipmaii, A. Olthoff, II. Jansen, P. F. Frankhuizen, F. J. Cra mer en mej. W. v.' d. Pauvert. Tot voorzitter der commissie werd benoemd de heer A Olthoff uit Arn hem, terwijl als toegevoegd secreta ris werd' benoemd de lieer H. F. Kol- sté te Utrecht. Bij do rondvraag werd Or op gewe- in dat aan eonige afgevaardigden van den Nieuwen Nederlandschen Postbond te Rotterdam en te Amster dam die met een collega w.lde ruilen ten einde deze vergadering bij te wo nen dit door de directeuren gewei gerd was. De d.recteur-geneiaal ver leende evenwel toch dat verlof. Voorts bleek dat do afgevaardigden van andere bonden die bezwaren niet hadden ondervonden. Daarna word dc vergadering ge sloten. Letteren eu Kunst WAGNERSCHOUWBURG. Volgens Het Vad'. is cr alle redeïi om te gelooven, dat de Wagncr- sehouwburg to Sclievoningen toch tot stand zal komen en vormoedelijk in 1918 zal geopond worden, hoewel het bedrag der inschrijvingen het milli- oen nog niet heeft bereikt. GENERAAL BOTIIA. Generaal Botha is Zaterdag van Southampton weder paar Zuiö-Afrika vertrokken. ONLUSTEN IN PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de „N, R. Ct." geseind Terwijl de overwegende meerder heid van de troepen trouw aan de republiek blijft, is gebleken, dat liet te Lissabon garnizoen houdonde IGde regiment en het te Beja liggende 17de regiment zeer onbetrouwbaar zijn. Achttien sergeanten, dio schuldig be vonden zijn aan samenzwering tegen het staatsgezag, zijn in een lesting opgesloten. Het grootste deel van de onderofficieren en soldaten van het 17do regiment heeft den kolonel ge hoorzaamheid geweigerd, om te ton nen, dat Jiij als republikein door mo narchistische soldaten niet geëerbie digd wordt. Een leider der monar chisten, een vaandrig, pleegde zelf moord. GEWELDIGE BOSCUBRAND BIJ DE HÜLLANDSC1I-BELG1SCI1E GRENS. Uit Antwerpen wordt aan de Tel. geseind Over meer dan duizend hectaren woedt een brand tusschen Turnhout on de Hollandscho grens. Vermoed wordt, dat een vonk uit een trein uit Holland tusschen het grensstation Baorle en het dorp Merxplus een mast- bcsch in brand heeft gestoken. Het eerste alarm werd Zaterdagmiddag gegeven. Overal luidde de stormklok en liep heel de bevell ing te hoop om dc vuurzee in te dijken. Waar pacht hoeven stonden, brandden do redders zclven de heide en hei struikgewas plat en slaagucn er aldus in 't vuur te stuiten. Op vele plaatsen echter moesten zii wijken voor de vlammen, die overal de gedolven loopgrachten overschreden en nieuwe verwoestin gen aanrichtten. Zondagocntend om twee uur scheen liet alsof men het vuur meester was, doch do scherpe Noord-Oostenwind voerde de vonken heiude en ver en te gen den middag woedde de brand weer op vele nieuwe plaatsen. Zoo ver de blik reikt wentelden de rosse vlain- onder een wolk van rook. In don namiddag besloot de burgemees ter van Merxplas de hulp van het le ger in te roepen. Oin zes uur vertrok ken reeds driehonderd soldaten met een bij zonderen trein uit Antwerpen en vielen dadelijk na hun aankomst het vuur aan. Den lieelen nacht heb bel}/zij gearbeid aan een wal en een gracht mijlenver rond do vuurzee, ge holpen door duizenden landlieden, doch Maandagmorgen was het nog niet zeker, dat zij de vlammen de haas zullen zijn en nu komt nog het bericht, dat ook te Arendonck ver scheidene bosschen en heiden in brand zijn geraakt. In het geheel zijn meer dan duizend hectaren bosch ver nield, toebehoorend voor een groot deel ann den heer De Meester, volks vertegenwoordiger, en voor het overi ge aan een honderdtal eigenaars. TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer van „Architecture" bevat: Een bezoek aan Schoonhoven. De gebrand schilderde glazen iu de kerk te Eg- mond aan den Hnef. Van allerlei aard. Stoomvaartberichten INGEZONDEN MKDEDEELINGEN èi 30 Cts. per rogeJ. Een bron van kracht I voor allen lonc af?Gmat en luste- arhtl/CV'die zenuw- I g C" zonder energie zyn, wier arbeidsvermogen f derd ?rrW,er.<.inS vcrmin- i 5' dle door Uit- SANATOGEN i i S Slystido navraag en I nnmcrgkrnachlen en", "e"? I mogen zoeken en vinden. ÏÏSSS,,^ Gemengd Nieuws GELYNCHT. Te Farmersville in Texas heeft een bonde jongelieden een neger uit de gevangenis gehaald en gelyncht. De neger was gearresteerd onder be schuldiging dal hij door de telephoon een blanke vrouw zou hebben belee- digó'. DYSENTERIE IN HET GARNIZOEN POTSDAM. In het garnizoen Potsdam zijn on der de soldaten 63 gevallen van dy senterie geconstateerd. Omtrent de oorzaken is niets bekend. GROOTE BRAND. Uit Troyes wordt geseind Zaterdagavond weiden te Méry der tig huizen en een kerk in de asch ge leid. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Bcsoeki (uitreis) vertrok 13 Aug. van Suez. Hot stoomschip Bogor (uitreis) arriveerde 14 Aug. te Sabang. Het stoomschip Kawi (thuisreis) arriveerde 12 Augustus te Marseille, en zotte de reis voort. Het stoomschip Medan (thuisreis) passeerde 14 Aug. Bevezier. Het stoomschip Ophir (uitreis) ar riveerde 13 Aug. te Southampton. Hot stoomschip Rindjani (uitreis) vertrok 13 Aug. van Colombo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Gorredijk arriveer de 13 Augustus van Baltimore te Rot terdam. Het stoomschip Victorious vertrok 12 Augustus van Philadelphia naar Amsteixtam en Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Frisia arriveerde 12 Augüstus van Amsterdam te Buenos Ayrcs. KON. WEST-IND. MAILDIENST. He tstoomsrhip Prins Willem IV vertrok 11 Augustus van New-York naar Wcst-Indië. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Antenor arriveerde 14 Augustus van Jaxian te Amster dam. Het stoomschip Ulysses, van Java naar Amsterdam, arriveerde 13 Aug. te Suez. STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Banda (thuisreis) passeerde 12 Aug. Kaap Roca. fjet stoomschip Celebes (uitreis) passeerde 12 Augustus Point de Golle. Hel stoomschip Grotius (uitreis) vertrok 13 Augustus van Tanger. Het stoomscliip Koningin der Ne derlanden (uitreis) passeerde 13 Aug. Periin. Het stoomschip Koningiu Regentes (thuisreis) passeerde 12 Augustus Gibraltar. Het stoomschip Nias (uitreis) pas seerde 13 Aug. Dungeness. Het stoomschip Prinses Juliana (thuisreis) vertrok 13 Augustus van Lissabon. Marktnieuws Haarlem. 14 Aug. 1911 Groenten markt. Aardappelen. Aangevoerd 83 H.L., verkocht 50 ILL., J 2-/3,50. Appelen. Aangevoerd 51 II.L.. verk, 40 H.L f 8-/ 12. Peren. Aangevoerd 62 II.L., vork 40 H L., ƒ5—ƒ18; Bloemkool. Aangevoerd en verkocht 300 st„ ^,05-/ 0,12. Roodekool. Aangevoerd en verkocht 200 st.. 0,Q5—0,07. Savooiekool. Aangevoerd en verku 500 st.. ƒ0.02—ƒ0,05. Snijboouen. Aanrevoerd en verkocht 370 mnd f 0,601,60. Heerenbocnen. Aangevoerd en ver* kocht 670 mnd., ƒ0,60—1,50. Wortelen. Aangevoerd en verkocht 2000 bos. 10.050.0?

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6