NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2""© /aarganq. No. S636 Verschijnt dagelijks, behahre op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 17 AUGUSTUS t91I A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden! T Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 15 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 jjtjAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Pranco per post door Nederland,1.65 ff $|r| 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant oSuïSd zl^Li, voo, Hiariem Redadie en Admini5tralic: Cro»te Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zolder Bultenspaame i l. Telefoonnummer 122. Tot da plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. TeleDhoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 18 AUGUSTUS. Brongebouw: Concert Mevr. En- felen-Sewlng, 8 uur. Buitensocueteit: Concert. Ho-el Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. OM ONS HEEN No. 1403 Uitstapjes. IL '8 Morgens te 7.54 vertrekt uit Haarlem een sneltrein, die van Rot terdam komt en de pretentie heeft naar Leeuwarden te gaan, maar daar de Zuiderzee nog niet drooggemaakt is, natuurlijk niet verder komt dan tot Enkhuizen. Onderweg zet hij ook reizigers af te Alkmaar en daar moeten we dezen keer wezen. Daar de trein alleen te Uitgeest stopt, staan we al te 8.29 op het perron van de vermaarde kaasstad. Vlak vóór het station staat de stoomtram naar Bergen. Ze is er niet alleen we vinden er ook nog een naar Egmond en een naar Broek op Langendijk en een paarden tramme tje voor Alkmaar zetf, zoodat het smalle plein veel te vol ls eai de rei ziger op zijn teenen dient te passen Heeft hij dut met succes gedaan, dan brengt de stoomtram hein te 8.50 in een kwartiertje naar Bergen, dat ter onderscheiding van Bergen aan Zee tegenwoordig Bergen Binnen wordt genoemd en in een minuut of tien weer naar Bergen aan Zee. Ter wille van de goede orde is het verstandig, eerst maar naar het eind punt te gaan. Aanvankelijk Levert het landschap niet veel bezienswaardigs op het is een vlakke omgeving van weiland, water en koeien, waaraan een Noord hollander van jongs af gewend is, maar in de buurt van Bergen rijzen de duineo op en komt het bosoh in t zicht. Aan het hoofdstation te Ber gen ter is nog een halte Oostdorp ook) kunnen we ai zien, dat hier de Sommerfri8chler zich inge burgerd heeft. Het stroomt menschcn uit de wagens, herkennings- en ont vangst-toon ©eitjes worden afgespeeld, zelfs staat er een man met een pet, waarop het pension is vermeld, dat hem in dienst heeft, kortom het lijkt hier vijf minuten lang niet op een ruatig N00rdhoLlaaidsch dorpje. Men zegt, dat Bergen duizend gasten her- beigt (maar daar ik ben niet geteld heb, breng ik dat cijfer onder voorbe houd over) en dat zij een vrij hoogen pensionsprijs betalen. Het leven in onze provincie is eenmaal duur Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Drente zijn goedkooper. Maar de chef wuift ons treintje weg. En nu komen we door een prachtige streek, met duin en bosch auii weerskanten. Hier en daar lig gen do zandheuvels verblindend wit in den zonneschijn. lien heerlijk landscliap, waar vrij mag worden gewandeld. Even stopt do trein bij een. voor ons onzichtbare, boerenwo ning, de Franscbman, en dan zijn we al te Bergen aan Zee, veel te vroeg voor wie oog heeft op een mooi landschap. Bergen aan Zee is het piepjongste (of moet ik zeggen piepst jonge?) van onze badplaatsen. Het heeft een merkwaardigheider hoort geen dorp bij. Behalve een paar sanatoria van liet burgerweeshuis en de veree- niging Jong Nederland te Amster dam, is dan ook elk gebouw, dat er staat, op do komst van badgasten en dagjesmenschon ingericht. Het groo ts hótel draagt den vaderlandslieven- den naam Nassau, onder de pen sions vinden woWilhelminaen Prins Maurits en een oogen- blik blijven we staan voor een op schrift Café A Passer (Koffiehuis om voorbij to gaan), verbaasd over zoo n ongewone waarschuwing, totdat we ons herinneren, dat café immers een Nederlandsch woord is en dat de eige naar Arie Passer heeten zaL Dit moet gezegd, dat alles er dege lijk uitziethet hótel. de pensions, de enkele villa's, die er staan, te so lide misschien voor onzen eersten indruk, maar vergeten mag niet wor den, dat zeewinden en fijn zand lichte, geverfde gebouwtjes heel gauw verslonden hebben. En het strand is mooi. Een aantal stoelen duiden aan, dat ook de badgasten ai komen. Men zegt, dat Bergen aan Zee deftig blij ven moet. Ons dagjesmenschen kan dat met hinderen en bovendien wie van de frisse he zeelucht profitee- ren wil, doet het best met zijn neus in den wind te ioopen. Bergen aan Zee heeft nog een be zienswaardigheid te land het park, dat den weidsohen naam Parnas- s i a draagt. Het ligt, beschut voor de zeewinden, in een duinkonimetje, en moet wel voornamelijk bestemd wezeu voor avondwandelingen, daar het geen schaduw biedt De inrich ting is eigenaardig. Smalle wegen, bestraat met klinkertjes en aan weerszijden grintpaden, welke laat ste niet begaan mogen worden, voe ren door duinplooien in rechte of ge bogen lijn naar bloemperken, die om geven zijn door witte rustbanken. Breede trappen, op elke tree versierd met groote bakken, gevuld met ge lijke bloemen, voeren naar een hoog te, waarop de keurig aangelegde ten nisbaan kan worden overzien. Een muziektent is in aanbouw. Het ge heel is eigenaardig van aanleg, doet denken aan de dames inet waaiers en de heeren met stropdassen en sous pieds uit vroeger dagen. Viermaal in korten tijd, te 11.04, 12. 12.10 en 12.47, geeft de stoom tram gelegenheid naar Bergen Bin nen terug te keeren. Ik noem al die treinen maar op, omdat noch te Ber gen aan Zee, noch te Bergen Binnen een dienstregeling te krijien is het hoofdmagazijn heeft er niet meer en ik denk, dat de laatste Nederland- sc-he drukker juist gisteren is over leden. Waarschijnlijk zullen we in Bergen koffiedrinken. Vlak bij het station is de gelegenheid, waar ik voor twee sneedjes brood, drie spie geleieren zonder ham en twee kleine glaasjes melk, 80 cents moest beta len. Het leek me nog al veel, in het land van koe en kippen. Bergen heeft prachtige wandelin gen, dwars door het bosch, in de richting v*»u Egmond of naar SchoorL Wie voor een stevige wan deling van een uur heen en een uur terug niet bang is, moet naar Schoorl gaan, en wanneer hij dan nog tijd overhoudt, een kijkje nemen van het openlucht-theater, dat pas midden in het bosch gesticht is en waar Royaards' gezelschap Vrijdagmiddag Adam in Ballingschap op voeren zal. Althans wanneer men wordt toegelaten, want ik heb er moeite mee gehad, die weliswaar niet j onbeloond gebleven is. De toegang is hoogst eigenaardig door slinger - I paadjes, die plotseling in het theater 1 uitmonden. Het is een opengehakt© plek van het bosch, met een half cir kelvormig amphitheater voor het pu bliek, waarop 1500 A 1600 personen kunnen zitten. Door een kunstmatige terreinplooi van de toeschouwers gescheiden, ligt Ja, wat zal »k zeggen, want een tooneel is het niet.... de ruimte waar op de spelers optreden, met kunst matige, maar keurig aangelegde ver hoogingen aan weerskanten en een achtergrond met een kunstmatigen vijver, maar zoo prachtig van lom mer, dat hij inderdaad aan een para dijsje denken doet Als het Vrijdag niet regent en ook niet hard waait, omdat anders dat dichtbegroeide bosch te luid zal rui- schen, is een merkwaardige opvoe ring te verwachten. Te 4.03 vertrekt de stoomtram weer naar Alkmaar. Treft het zoo, dan kunnen we bovenop zitten, op een stevige impériale en beter nog in hel landschap rondzien. Voor den trein, die te 4.30 van Alkmaar vertrekt, is het nog tijds genoeg en vóór half zes zijn we weer in Haarlem terug, van een uitstapje, dat bosch en duin in prachtige afwisseling te bewonderen geeft De kosten van vervoer zijn Retour HaarlemAlkmaar 2de klasse 1.70, derde 1.20. Enkelreis Alkmaar—Bergen aan Zee (de stoomtram geeft geen retours) eerste klasse 0.35, tweede 0.25. Enkelreis Bergen aan ZeeBergen Binnen ƒ0.15 en 0.10. Enkelreis Bergen Binnen—Alkmaar 0.20 en ƒ0.15. Wat in deze streek nog ontbreekt, is een geschikt gidsje. Er is een wan del kaart, die te weinig, en een dik boek, dat veel te veel geeft, benevens een ander lijvig boekwerkje, waarin zoovéél over Alkmaar wordt verteld, dat ex blijkbaar voor de omstreken geen ruimte is overgebleven, liet liandige, beknopte boekje, met een kaartje, zonder liistorische uitweidin gen maar met alle practise lie wen ken, die een dagjesmensch noodig heeft, bestaat voor deze streek: Alk maar, Egmond, Bergen, Schoorl, evenmin als..... voor Haarlem en om streken. J. C. P. Stadsnieuws OPENBARE VERKOOPING? Aan de woorden openbare verkooping wordt eeu beleekenis gehecht, maar toch niet die, dat een vliegende winkel een uitverkoop komt houden I Dan hield elke winkelier wel dagelijks openbare verkooping. Er staan meer onduidelijkheden in het strooibiljet, dat vóór ns ligt. „Door de VTootste zaak hier ter stede is wegens stilte in het heeren-confec- tiebedrijf surseance van betaling aan gevraagd ineu zij gerust het bil jetje is te Rotterdam gedrukt en op een Haarlemsche firma slaat het niet, maar toch wordt het hier uitgegeven en wie niet doordenkt, vraagt allicht: „zoo zoo, staat die of die er zwak voor Mag dat maar zoo vragen wij op onze beurt. „Ten einde nu faillissement te voor komen", zoo gaat het biljet verder, „zijn wij genoodzaakt om een reus- achtigen uitverkoop van onze goede ren te houden Wie zijn die wij? Hot strooibiljet wordt onderteekend d e Directie der Magazijnen. We zijn dus weer even ver en weten niet, of die magazijnen mot hun sur séance en hun dreigend faillissement van Rotterdam of vim de maan afkom stig zijn. We kunnen dus alleen den zoo vaak gegeven raad herhalen: koopt niet in vliegende winkels, waar eon koopje den koopor dikwijls een koopje levert, omdat als de waar blijkt niet te vol doen, de verkooper alweer naar el ders is vertrokken. Doet uwe inkoo- pen bij den gevestigden winkelier, die met ons schot en lot betaalt en aiiijd terug te vinden is. wanneer er billij ke bezwaren mochleu zijn m ie bren gen tegen wat hjj geleverd heeft. Koninginnedag op het water. Naar men ons mededeelt, bestaat het voornemen door betzelfde cunnté dal op Kennis-Maandag den boot tocht uaar Maarssen en de Vecht streek organiseerde, op Koninginne dag een dergelijken tocht te maken, maar nu over Muiderberg. De boot zal bij die gelegenheid oranje ver sierd zijn, terwijl op de programma's eeuige uranjelieueren zullen afgedrukt worden. Paard doodgevallen. Woensdagmiddag om twaalf uur is op de Oude Groenmarkt het paard van den rachtrijder 'L. plotseling doodge vallen. Rijwiel vermist. Lt. W. H. S. vermiste Woensdag middag zijn rijwiel, dat hij voor eeui- gen tijd in de gang der inf an Ier ie ka zerne had laten staan. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: S. Splinters, Heerensingel 23 a, een werkkiel. J. Ganter Papentorenvest 41 een moer van een rijtuigdop. G. Prous, Schalkwijkerweg 65, een slagersmes. K. Je'roe, Houtplein 6, een zaag. H. Ulseman, N. Kruisstraat 20 rd. eeu handtaschje. Bureau van politie^ een medaillon met 2 portretten. D. Zemel, Adr aan Loosjesstraat 37, twee hangslootjes. „Trou moet Blycken". Concert in de buiian-socieieit „Trou moei Blycken op Vrijdag 18 Augus tus 1911, 's avonds 8 uur. door ile muziekvereemgiug „Harmonie", di recteur de heer H. W. Hofmeester Rx. Programma 1. „Bons of the Brave", marsch, Bidgood. 2. Ouverture „Charles Quint", Mon tague. 3. Sirenanzauber", Walzer, Wald- teufeL 4. Plapperm&ulchen, Eilenberg. 5. Fantasie „Montana", Walk 6 Ouverture „Dichter und Bauer", Suppé. 7. „Mirando", divertissement, Schweinsberg. 8. „La Alanola", sérenade. Ellen- berg. 9. Cortege de ballet, Montague. Zwemschool. De temperatuur van het waterwas hedenmorgen 6 uur 68 gr., heden middag 12 uur ook 68 gr. Drinkhal. De droikhal der Haarlemsche Staal- waterbronnen is gisteren door 68 per sonen bezocht. De vergiftigingszaak te Nieuwe Meer voor ae Rechtbank (Vervolg van het tweede nlad.J De belangstelling voor deze zaak is zeer groot. Reeds om half 10 staat een groot publiek voor de deuren van het Gerechtsgebouw. Om tien uur worden de belangstellenden binnengelaten. Zij vullen de publieke tribune geheel. Ook op de gereserveerde tribune is veel publiek en de perstafel is meer dan dubbel bezet, doordat ook eenige Am- sierdamsclie Journalisten aanwezig 2ijn. Wanneer ook de getuigen bin nengelaten zijn, wordt de 32-jarige Laster Van Liter biuneugebraait door twee veldwachters. Hij neemt plaats m de bank van de beklaagden. Hij is een jonge man van met-ongun stig voorkomen. Hij is geklocd in een blauw colbert pak. Zijn haar is kort geknipt en het gezicht glad geschoren. 1 lien lichte snor staat onder den flin- 1 ken neus. Dan treedt de Rechtbank binnen. I Als rechters treden op Mr. Pynacker j Hordijk en Mr. Dorbout Mees. Mr. Meckman is griffier. Onder de aanwezigen is vandaag ook Mr. Van Gigch Jr., die morgen vrouw Hoeenhout zal verdedigen. Als getuigen treden op de heeren Dr. Herman J. M. Schoo. Chr. J. van Led den Hulsebosch. Emilie L van Itallie, de deskundigen, de beer D P. Kunst, de Amsterdamsche cirogist, verder j. liogenhoul, Cerril Heeren, Piet llei- loo, Maarten Eilander, Hermanna C. Scher, Hendrik Scliarrighuizen, Hein- rich Jacob van Raam. Dirk Lggink Jr., Jacob Tolenaars, Willem Hofste de, Joh. Broers, Gysbertus Slootweg, Hendrik Klissen, Cath. Herin, van Raam, Johanna Markus en Ida Ho- genhout Nadat Jhr. Mr. De Marees van Swinderen de zitting heeft geopend, verzoekt hü Van Exter. om op te staan. BekL beantwoordt de vragen omtrent naam. geboortedatum en plaats van geboorte. Hij spreekt op netten, bescheiden toon. Dan volgen de voorlezingen van be vel van inhechtenisneming, dagvaar ding en de rapporten der deskundi gen. Aan de laatste rapporten ontleenen wij, dat de deskundigen tot de conclu sie kwamen, dat hun overtuiging is, dat Christina F. van Raam is overle den aan acute arseuicum-vergiftiging. In de Izver zijn 49,8 m.G. ursciucum gevonden, üok Je urine bevatte arse nicum. In een flesch zijn voorts ook sporen van arsenicum aangetroffen. De beklaagde luistert kalm toe, maar is wel opgewonden, wanneer voorgelezen wordt, hoe het lijk in de kist gevonden was. Later herstelt hij zich. VERHOOR VAN DEN BEKLAAGDE. Na de lezing der rapporten stelt de President vragen aan Van Lx ter over de ziekte zijner vrouw. Beklaag de vertelt, dol zijn vrouw al sedert liet begin van haar huwelijk sukkel de aan de maag. De zeven laatste dagen vóór haar (lood is zij bedlege rig geweest. Dr. Folmer, cüe bij de buurvrouw, vrouw Hogenhout, kwam, omdat daar een kind last van hoest had, luid hij er bij gehaaid. Dan vertelt Van Exter, dat zijn schoonmoeder op 8 Januari bij hem is gekomen en toen in de woning is gebleven F-ens had hij een flesch wijn gehaald. Die heb ik toen op tafel inge schonken. daarin heb ik geen arseni cum gedaan. De PRESIDENTDus daarin niet...? ik verzoek den griffier, hier van aantee-kening te doen. De PRESIDENT vraagt dan, waar om de beklaagde zegt, dat hij „daar in" eeen arsenicum gedaan heeft BEKLAAGDE heeft daarmee niets bedoeld, hij heeft nergens arsenicum in gedaan. Maar bij had in de rap porten gelezen, dat hij beschuldigd werd, dat hij in den wijn arsenicum had gedaan. Mr VIS merkt op, dat hij den be klaagde een uittreksel van de getui genverklaringen heeft verschaft. Daarin staat de beschuldiging om trent de flesch wijn. De PRESIDENT Kwam u dikwijls bij vrouw Hogenhout BEKLAAGDE Ik kwam er wel, maar niet dikwijla PRESIDENTDus niet 12 of 20 maal per dag BEKLAAGDE Neen, zoo dikwijls niet PRESIDENTNu, dan zuilen de getuigen liet aanstonds wel anders vertollen. Dan vraagt de PRESIDENT: Heeft u vrouw Hogenhout wel eens ge zoend BEKLAAGDE Neen De PRESIDENT Ook niet voor de deur van haar woning BEKLAAGDE Neen I De President vraagt, of Van Exter vroeger verkeerd heeft met vrouw Hogenhout Beklaagde ontkent dit. Hij kwam er wei aan huis. Maar hij ts nooit met haar uit geweest De PRESIDENT vraagt, of de fa milie van de vrouw geen bezwaar had tegen zijn verloving. Ook dit ontkent Van Extar. Er ls nooit sprake geweest van een verlo ving. Hij vertelt dan, dot zijn vrouw ook evenveel keeren bij vrouw Ho genhout kwam als hij. Men liep hij elkaar in en uit. Hij ontkent ten slotte ten stelligste zijn vrouw vergiftigd te hebben. PRESIDENT Waaraan denkt u dan, dat uw vrouw is overledeu BEKLAAGDE Aan haar maag. GETUIGENVERHOOR. Eerst wordt Dr. FOLMER gehoord. Deze heeft Christina van Raam be handeld De verschijnselen wezen op een acute darmcatarrh Eenige da gen voor liaar dood had de zieke ech ter geklaagd over een branderig, ste- kerig gevoel in de keel. Dat had hij bij dergelijke patiënten nooit opge merkt. Zulk een gevoel ontstond vaak bij arsenicum-vergiftiging. Daarom kwam dit den dokter verdacht voor. Hij had toen Van Exter urine ge vraagd en deze onderzocht hij, of er ook eiwit in was. Want hij had over ansenicum-Yorgiftigingen het een en ander nagelezen en toen de opmer king gevonden, dat bij deze vergifti gingen eiwit in de urine voorkomt. Hij vond echter geen eiwit. Toen heeft hij zijn vermoeden laten varen. Later, 111 Maart, heeft hij met Dr. Sclwo do rest der urine onderzocht, en toen is e«r arsenicum in aangetroffen. De geneesheer verklaart, in tegen stelling met Van Exter, dat hij wel gezegd beeft, dat zijn vrouw ernstig was, doch dat het gevaarlijk werd, wanneer er bloed bij de uitwerpselen kwam Van Exter zegt, dat Dr. Folmer al leen heeft gezegd, dat het pas go- vaarlijk was, wanneer het bloed bij de diarrhee kwam. Dr. FOLMER verklaart dan nog, dat het mogelijk is, dat het braken pas ©enigen tijd begint na bet Ir"" men van liet vergil. Thans komt voor de weduwe VAN" RAAM, de moeder van de gestorven vrouw Van Exter. Het is een oud moedertje, dat begint te huilen, ais zij over haar dochter begint te spre ken. Nadat zij een stoel beeft gekregen, kalmeert zij wat, waarna zij vertelt, dat zij, zooals zij meer deed, op 8 Januari m huis is gekomen en daar acht weken gebleven is. Eerst was de verhouding tusschen Van Exter en zijn vrouw best. maar dal verander de, toen Jan Hogenhout naast de bakkerij was komen wouen. Hij kwam er zóó dikwijls, dat dit zeer opvieL Hij was er zoo dikwijls en zoo lang, dat men hem telkens vandaar moest roepen, als er iemand in de bakkerij kwam om brood te koopan. Zij heeft gezien, dat haar schoonzoon, in het begin van Maart, vrouw Hogenhout op den Kanaaldijk een hand en een zoen gaf. Later haalde zij bij vrouw H. een emmer en trof dadr Van Ex ter aan, die bij vrouw H. stond. Zij hadden loon da deur voor haar neus dichtgeduwd, waarbij Van E. zei: „ik zal d.en emmer wel geven." Des Maandags heeft vrouw H. aan de vrouw Van E. gortepap gebracht. Zij was aangebrand, merkte de we duwe Van Raam op. Daarvan heeft zij een lepel gegeten. Toen lustte zij niet meer. Dinsdags had zij een glas melk dronken. Dit was door Van Exter in geschonken. Niet dadelijk, maar eeni- gen tijd later, begonnen de brakin gen. Ook had Van Exter een flesch wijn laten halen. Zij, de moeder, had suiker in het glas gedaan en haar ion den wijn ingeschonken. De vrouw had daarvan een paaï teugen gedronken, maar wilde er toen Diets meer van gebruiken, want de wijn steeg haar zoo naar het hoofd. Wat de melk betreft, die haalde Van Exter altijd bij vrouw Hogen hout. De melk vaa dien ochtend waa ook in de koffie gebruikt; daarvan had niemand nadeeüge gevolgen on dervonden. Zij vertelde voorts, dat ook op 'den dag van de begrafenis Van Exter zoo lang bij vrouw H. was geweest, dat men hem terug moest halen, om de gasten goeden dag te zeggen. Hij was toen den hoogen hoed te rug gaan brehgen, dien hij bij haar geleend had. Van Exter kwam wel twaalfmaal per dag bij de vrouw. Na den dood van zijn Vrouw, had zijn schoonmoeder gezegd: Je hoeft er nu niet meer naar toe te gaan, na kan Je Je vrouw geen verdriet meer doen." Zij verklaarde ook, dat Van E. op een avond naar Amsterdam geweest is. Hij kwam toen pas uit Amsterdam, maar zei, dat hij er weer naar toe i-t om eenige briefkaarten te be zorgen. Ook verklaart zij, dat Jan Hogen hout, die in Amsterdam werkte, om 4 uur des morgens van huis ging en 7 uur des avonds weer terug kwam. Zij had haar schoonzoon vaak onderhouden over zijn verhouding tot vrouw H. Van Exter had toen gezegd: Moeder, zeg er maar niet te veel van, want vrouw H. is een brave, fatsoen lijke vrouw. Thans komt voor h. J. VAN RAAM; die verklaart, dat zijn moeder eens gezegd heeft, dat er een brief moest geschreven worden om Hogenhout op de hoogte te brengen, dat Van Exter In ongeoorloofde verhouding met zijn vrouw stond. Hij had toen gezegd: „Doe dat maar met, 't zal toch wel gauw uit komen, dat zij het met elkander eens zijn." Ook C. H VAN RAAM wist van de ongeoorloofde verhouding van zijn zwager met vrouw H. Eens was H. in een vechtpartijtje betrokken geweest. Toen er sprake vaa was, dat het wel eens een rechtzaak kon worden, zei Van Exter, dat als hij als getuige ge hoord werd, hij „opgeruimd een val- schen eed" zou doen, want hij wilde zijn huurman en zijn buurvrouw er n.et bij helpen. Dr. Folmer had dezen getuige, evenals den vorige gezegd, dat hij Van Exter eenige malen gezegd ha<L dat zijn vrouw ernstig ziek was. Van E. had zijn zwagers echtei niet gewaarschuwd. Gehoord worden nu achtereenvol gens Jacob Toleuaar en Willem Hof stede, de doodgravers, d.e de vrouw van Van Exter begroeven; Joh Broers die do lijkkist maakte, en de veld wachter Gijsbertus Slootweg, die de opgegraven lijkkist op 17 Maart naar Amsterdam overbracht. DE DESKUNDIGEN. De drie deskundigen leggen nu ver klaringen af. Deze getn gonissen bren gen geen nieuws, daar zij alle drie bet rapport handhaven. De AMBTENAAR VAN HET O. M. stelt vragen over de gevonden arse nicum. Verklaard wordt nader, dat geen arsen-cumkristallen zijn aangetrof fen. De arsenicum moet dus -n opge- losten toestand zijn geweest, maar het valt niet te constatee'ren, dat da arsenicum hier opgelost was. De heer KUNST, drogist, vertelt dan, dat Van Exter meermalen bij hem geweest was, om hoesttablette'n enz. te k00pen. Hij had in Januari en vijf, zes we- ken later bij hem de opgeloste atse- n.cum gekocht. Van Exter zelf had gezegd, dal hij rattckruid gevraagd had, voor een kat, die den boel uit de keuken haalde. Tegenover de pertinente herken ning van den heer Kunst hij her kent zijn hinkenden gang en zijn stem blijft Van Exter ontkennen arsenicum gekocht te hebben.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1