g 'SDAGBI ID. TWEEDE BLAD. let gefieimzinoige luis DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1911 Bisitenlandsch Overzicht De stakingen in Engeland. DE ONGEREGELDHEDEN TE LIVERPOOL, van Maandagavond zijn Dinsdag ln 't Lagerhuis ter sprake gekomen. Blijkens deze officieele mededcclin- gen, daar gedaan, zcuden de berich ten, die van salvo's en bajonetcharges melding maakten, wel overdrev< zijn. Ook gisteren is dc stakingsquaestie weer in 't Lagerhuis besproken. Ver schillende REGEERINGSMEDEDEELINGEN werden gedaan. Minister Lloyd Georgo verklaarde, dut de resreering geschikte middelen tracht te vinden, ter voorkoming en beperking van den strijd ln de ver schillende bedrijven, in overleg met de vertegenwoordigers der werkgevers en arbeiders. Z. Excellentie deed een be roep op do werkgevers, om geduld te oefenen en hun toevlucht niet te ne men tot maatregelen die de stakers zouden kunnen prikkelen, waardoor de moeilijkheden vermeerderd zouden worden. Hij deed ook een beroep op de spoorwegbeambten om geen uitvoe ring te geven aan hun bedreiging om binnen 24 uren in staking to gaan. Dit dreigement was z, i. een fout, omdat er geen tijd werd gelaten voor een schikking. Mocht er een staking uit breken, dan zou het de plicht der re- gecring zijn, de spoorwegen ten koste van wat ook, te beschermen en even eens de rechten der arbeiders. De toestand zoo zei de minister fs weliswaar ernstig, maar niet on rustbarend hij eischt een optreden, krachtig maar tevens voorzichtig, zoo danig, dat het vertrouwen ougeschokt blijft. De regeering is van plan ZOOWEL ARBEIDERS ALS WERK GEVERS GERECHTIGHEID TE DOEN WEDERVAREN. Minister Churchill gaf een algemeen overzicht'van den toestand. Wel deel de hij mede, dat te Liverpool na Maandag geen verdere ongeregeldhe den hadden plaats gehad, en dat de zaken te Manchester stilstaan, zonder dat echter de orde werd verstoord. Hij achtte het de plicht der regee ring. om bij ceu mogelijke staking aan de groote spoorwegen, die voor het land onmisbaar zijn met het oog op de voorziening niet levensmidde len, aan personen, die daarbij aan liet werk blijven^ volledige bescherming te verzekeren en tc voorkomen, dat oen groote ramp, een catastrophe, als gevolg van DEN STILSTAND VAN HET MAAT SCHAPPELIJKE RADERWERK, het volk zou treffen en hij verklaarde zeker te zijn, dat niemand zou veron derstellen. dat de regeering, zoo de nood drong, voor een krachtig op treden zou terugdeinzen. (Toejuichin gen.) Lansburv, vau do arbeiderspartij, protesteerde in heftige termen tegen het optreden der troepen tijdens de staking. Het besluit van de SPOORWEGAMBTENAREN tot algemeene staking wordt lieden verwacht; dit veroorzaakt groote op gewondenheid. Iedereen meent, dat de toestand ernstig is, maar weini gen kunnen gelooven, dat de regee ring zal toelaten, dat t zoover zal ko men en men verwacht nog, dat oen regeling zal worden getroffen. Gisteren vergaderden de directeu ren van de verschillende spoorweg- niaatschapnijen met minister Sydney Buxton. De minister confereerde daar na mot de vertegenwoordigers der spoorwegambtenaren. Dit onderhoud duurde zeer lang. Resultaat hebben die besprekingen nog niet cehad. Heden wordt opnieuw geconfereerd. Het aantal spoorwegambtenaren be draagt in 't geheel oi.gcveer 620,000 man, maar daarvan behooren slechts 170,000 man tot dc Lnious men ver wacht, dat zoo de spoorwegstaking werkelijk zou uitbreken een groot go- dcolte van den spoorwegdienst toch zou kunnen verricht worden, al zal dit ook vele moeilijkheden mot zich b.engen. Naar gemeld wordt zullen do maatschappijen niet gemakkelijk toegeven, daar zij van meeuuig zijn, dat de „Conciliation Board", ojigo- i'ickt in 1907 en loopende tot 1914, alle gescliillcn moet regelen, en vree zen, dat zij, zoo zij toestemmen in wijziging van die instelling, geheel in de macht zouden geraken van do Tra- de Unions. 't Is heden nog onbekend, of 't in derdaad tot do algemeene spoorweg staking zal komen. In Manchestor heeft HET TREINVERKEER nu roed9 veel vertraging en staat haast geheel stil. De spoordirccties hebben de passagiers gewaarschuwd, dat biljetten naar Manchester en ver der of naar Liverpool slechts op risi co der reizigers worden afgegeven, en dat de maatschappijen niet instaan voor de aankomst van de treinen aan deze stations. De regeering heeft reeds verschil lende schikkingen getroffen. Er worden in het groote militaire kamp van Aldershot omvangrijke maatregelen genomen ter verzekering van den treinenloop, voor het g een staking mocht uitbreken. Alle beschikbare soldaten hebben hevel ontvangen zich gereed te hou den om onmiddellijk dienst te doen op de treinen en naar schatting zul len 25.000 man binnen enkele uren kunnen vertrekken. Soortgeliike toebereidselen zijn ge troffen in alle militaire stations van Engeland. Schotland en Wales. ÜUITSCHLAND EN RUSLAND. Ongeveer een jaar geleden had te Potsdam de ontmoeting plaats tus- schcn den Keizer en den Tsaar, on bij die gelegenheid werden onderhande lingen geopend tusscben do beide re geeringen over de regeling van eeni- ge geschilpunten, voornamelijk voort spruitende uit de Engelsch-Russische overeenkomst betreffende Perzië. Nu wordt uit Petersburg gemeld, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en Duitschland Zaterdag a, s. afgesloten en het verdrag ondertee kend zal worden. Bij die overeenkomst wordt be paald Duitschland doet afstand van alle politieke belangen in bet noordelijk deel van het Perzische Rijk het zal in Perzië sreen concessies voor spoor wegen, posterijen of telegraaflijnen en voorts geen concessies, die politieke beicekenis hebben, aanvaarden. Daartegenover verbindt Rusland zich do spoorjieglijnen, in Perzië aan te leggen, bij lvanikin, aan de Per- Zfgch-Russische grens, te verbinden melde Duitsche Bagdadbaan, en met de zijtakken daarvan en voorts voor tien Duitschen handel en de Duitsche industrie in Perzië de open deur te handhaven. Wat er nog meer overeengekomen ordt Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat deze overeenkomst niets te maken heeft met de te Berlijn gevoerde Ma- rokko-onderhandelingen. De verhou ding tusschen Rusland en Duitschland is niet alleen correct, maar zelfs zeer riendschanpelljk. De bespoediging der onderteekening van de overeen komst tusschen de beide landen is hoofdzakelijk te danken aan do ziekte den Russischen minister van Bui- tenlandsche Zaken. Sassanof. Hot is feit, dat deze weldra zal aftroden. Zijn gezondheidstoestand is van dion aard. dat hij het ruwo Petersburg- sche klimaat niet langer verdragen kan. Sassanof wil dus nog zijn naam aan dit verdraverbindeu. Uit Pariis komen nog steeds berich- ter over de bijeenroeping oener con- fereniie der onderteekenaren van de Algeciras-akte. l"it goede bron wordt vernomen, dat zulk een conferentie door Duitsch land alleen aanvaard zou kunnen worden, indien Frankrijk zich geheel on al terugtrekt uit Marokko. Het ligt vcor do hand, dat, onder dezo voor waarden, Frankrijk er niet aan denkt EEN NIEUWE CONFERENTIE bijeen te roepen. Duitschland verlangt positieve waar borgen de open deur in Marokko. ilet valt aan den Franscnen gezant daarom niet gemakkelijk de voor waarden te aanvaarden. Vandaar de langdurige onderhandelingen. Zelfs wordt gemeld, dat 't laatste onderhoud tusschen den Duxtscheu minister en den Franschen gezant den staat der onderhandelingen eer ach teruit dan vooruit hebben gebracht 1 V\ aar moet dat toch naai' toe Heden confereert de Duitsche mi nister met dpn Keizer. Of dat veel zal helpen Intusschen wordt 't IN MAROKKO WEER RUMOERIG. Do stam der Haoura hooft na eenigo gevechten twee Duitschers de te Taroudant wonende agenten van de gebroeders Mannesmann mede gevoerd. Omtrent hetgeen verder met hen ge beurd is. is niets bekend. Over DE BETOOGING TEGEN DE BELGI SCHE SCHOOLWET schrijft ..De Tijd" o. a. Een revolutionnaire betooging van meer politiek-godsdienstig of liever: anti-godsdienstig karakter was de monsferbetooging eergisteren Brussel gehouden tegen de katholieke regeering. Een „revolutionnaire be tooging" zeggen we, want in deze be weging worden de liberalen geheel op sleeptouw genomen door de socialis ten en hebben deze laatsten het hooge woord. De socialisten zijn de leiders, de aanvoerdersde liberalen de bij loopers. die echter gezamenlijk ©en reusaclitigen optocht hebben georga niseerd van naar schatting wel meer dan 250,000 personen. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN PORTUGAL. Nu de Constituante het voorstel heeft verwoipen. waarbij bepaald werd, dat geen der loden van het Voorloopig Bewind tot president der Republiek mocht worden verkozen, zijn de kansen voor Bernardino Ma- chado, de" minister van buitenland- sche zaken zeer gestegen. Zijn gevaarlijkste mededingers schijnen te zijn de oude republikein Manoel de Arriago, procurour-genc- rnal van de republiek en Magalhaes Lima. Men verwacht spoedig de aanne ming van het geheel© Grondwetsont werp. Drie dagep na de eindstemming daarover moet de presidentskeuze plaats hebben. Stadsnieuws Be yerglftlglegszaak (8 Nleuwa Meer voor de Recbtbank Hedenmorgen, om tien uur, werd in het Haarlemsche Paleis van Justi tie ©en aanvang gemaakt met de be rechting van de zaak van dubbelen moord door vergiftiging, in het begin van dit jaar in het gehucht Nieuw© Meer. gelegen in het Oosten van den Haarlenimermeerpolder, gepleegd, In het begin der maand Maart was de metselaar Hoogenhout, die ln dit vlek woonde, ernstig ziek geworden. Daarbij deden zich verdachte ver schijnselen voor. die Dr. Folmer, de behandelende geneesheer, toeschreef aan arsenicum-vergiftiging. De zieke werd naair een der Amsterdamsoh© gasthuizen overgebracht, waar hij oenige dagen daarna overleed. De diagnose van den geneesheer bleek juist to zijn Hogenhout was aan arsenicum vergiftiging overleden. De Haarlemsche Justitie, door de autoriteiten te Haarlemmermeer op de hoogte gesteld van het voorgeval lene, had al vóór het overlijden van den man een onderzoek ter plaatse ingesteld. Or.der leiding van den rochtcr-commissaris, Mr. Pasteur, was de instructie mot veel energie aangevat. De verden lung viel op u© vrouw van den om-'t-ieven-gebraente. En daar was reden voor. Deze vrouw, die De Haan heet, was voor hoor hu welijk verloofd geweest met den bak ker Van Exter. Omdat diens familie op die verkeering tegen iiod, kwam er van trouwen niets. Vrouw De Haan huwde met Hogenhout en Van Exter met Christina vau Raam. Maar itet was een bt-end feit in t dorpje, dat de hakker en vrouw Hoogenhout, ook tijdens hun huwelijk, omgang met elkander hieven houden. Voor dc hand lag, dat de communis opinio, onder de menschen te Nieuwe Meer was, dat deze liefdesverhouding met de vergiftiging van Hoogenhout ver band lueld, te meer, daar de bakker nu sedert een maand weduwnaar was. Want Christina van Raam was op 25 Januari overleden. Dr. Folmer, die ook de vrouw be handeld had, was van meenirig ge weest, dat zij was gestorven aan buik loop, een ziekte die in deze streken, door het drinken van slootwater, vaak voorkomt. Echter, thans kwam der Justitie het overlijden van de vrouw ver dacht voor. Daarom werd last gegeven het lijk van Van Exter s vrouw op te graven. Dit geschiedde op 17 Maart, op het kerkhof to Hoofddorp. In het bijzijn van den Rechter-Commissaris Mr. Pasteur, den substituut-officier MT. Hoyor, den waarnemend-griffier Mr Leesberg, Burgemeester Slob, de des kundigen de bekende scheikundigen Van Ledden Hulsebosch, Dr. Van Italië en Dr. H. J. Schoo, allen uit Amsterdam, en Dr. Fol mer van Hoofddorp, werd de lijk- k.st opgegraven en, na in het lijken huis geopend te zijn, naar het Wil- helmina-gasthuis te Amsterdam ver voerd. In het laboratorium aldaar ver richtten de deskundigen hun onder zoek. Geconstateerd werd, dat de in gewanden inderdaad arsenicum be- vatten. De gewichtsgetallen der gevonden hoeveelheden wezen een dosis aan, groot genoeg om een menscb te doo- de'n. De beide verdachten, die in liech- tenls waren genomen, bleven liard- nekkig allo schuld ontkennen. Wel erkenden zij, dat er tusschen hen een intieme verhouding bestond, maar dat zij schuld aan den dood' van Hoo genhout on Vrouw Van Exter had don, bestreden zij ten stelligste. Er kwam echter een fase in de zaak, <lie aan de vermoedens steun gaven. Mr. Pasteur, die zich ook in deze. zaak weer veel moeite heeft gegeven, om dit dubbele misdrijf tot klaarheia te brengen, vond in de woning van Van Exter oen zakje met den naam van den Amsterdamschen drogist Kunst. Van Exter werd met den drogist geconfronteerd en het resultaat was, dat de heer Kunst den bakker perti nent herkende, als de man, die in het beg.n van Januari en het eind van Februari, in zijn winkel was geko men en daar twee keet vijf gram ar senicum had gekocht. Van Exter had dit noodig, zei do hij. omdat hij last van katten had. Do drogist had toen de arsenicum voor hem opgelost in carbonas natri- cus en hem geraden, dit mengsel in melk te gieten, om op d.e manier de katten te vergeven. Dit was een ernstige aanwijzing ten nadeed» van den bakker, ook om dat de beide tijdstippen van het koo- pen van het vergif overeenstemden met de data van overlijden van Van Exter's vrouw en den man van vrouw De Haan. Van Exter ontkende echter ooit bij den drogist in den winkel te zijn ge weest. Deze ontkenning tegenover de zeer besliste herkenning, door den heer Kunst, maakte natuurlijk de zaak niet beter voor den bakker. Na een zeer uitvoerig onderzoek, dat voornamelijk noodig was, om het geringe bewijsmateriaal tegen de vrouw te versterken, verwees de recht bank de beide verdachten naar de openbare erechtzitting, met aanwij zing van Mr. Dr. Vis. als verdediger van don bakker Van Exter. Vrouw HogenhoutDa Haan had zich Mr. Van Gigch 3r uit Amsterdam, als ver dediger gekozen. Deze diende nog een memorie bij de rechtbank in, om op grond van het ontbreken van bewijs materiaal tegen zijn cliënte, haar in vrijheidstelling te verzoeken. De rechtbank ging daarop niet m en ver wees, als eezegd, ook haar zaak naai de openbare zitting. Hedenmorgen nam de behandeling der zaak een aanvang. Ofschoon de beide gevallen van vergiftiging ton nauwste niet elkander verband hou den, heeft het Openbaar Ministerie het beter geoordeeld, de twee misdrijven, onafhankelijk van elkander aan de rechtbank voor te leggen. Zoo stond dan hedenmorgen alleen terecht Martin F. van Exter, beschul digd van moord-met-voorbedachten rade, op zijn vrouw gepleegd. Bij dagvaarding is Martinus van Exter, 32 iaren. bakker te Haarlem mermeer ten laste gelegd dat hij in den loop van Januari 1911 te Haarlemmermeer opzettelijk cn met voorbedachten rade zijne echtgenoot© Christina van Raam van het leven heeft beroofd, door, na het voornemen opgeval, het plan beraamd en het be sluit genomen te hebben om opzette lijk zijn voornoemde echtgenoot» Christina v. Raam van het leven te berooveu, haar daartoe dusdanige hoe veelheid arsenicum toe te dienen, of te doen toedienen, dat ten gevolge vau die giftioédiemngen, althans gifttoe- dienuig en daarop gevolgde giftwer- king in het lichaam van Christina v. Raam, deze op 25 Januari 191Ms over leden. Vrijdagochtend komt vrouw Hogen houtDe Haan voor. wie eenzelfde misdrijf wordt ten laste gelegd, opzichte van haar man. De rechtbank wordt gepresideerd door jhr. ar. De Murees van Swinderen. Het Öjienbaar Ministerie wordt waargenomen door Mr. Hoyer, substituut-officier van Jus titie. (Zie vervolg in het Eerste Blad). Hinderwet. B. en W. van. Haarlem, raakon be kend, dat bij hunne beschikking van 10 Augustus j.L aan H. Scheffer ver gunning is verleend tot oprichting van con palingrookerij in het perceel aan de Zomervaart no. 11. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 tot en roet 15 Au gustus kwamen ter kennis van den Contralen Gezondheidsraad 2 geval len van roodvonk te Haarlem. Examens. Te 's-Gravenhage zijn voor de akto Fransch L o. geslaagd de heerem M. M. Stam en P. Winkel te Haarlem, en mej. C. W. C. Baumgarten, even- eens te Haarlem. n. K. VEREENIGING VOOR VOLKS ZANG IN HET BISDOM HAARLEM. Z D. II Mgr. Collier, Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R. K. Vereeniging Volkszang, in het Bisdom Haar lem den hooeeerw. heer Mgr. J. J. Graaf, te Haarlem. R. K. KERK Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoemen tot Zijne Eere-Kamerheercn de Zeereerw. Hoeren N. J. Smoulders, deken en nastoor te Warmond, en H. L Sloots. rustend pastoor te Velsen ^Driehuis). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft op den feestdag van O. L Vr. Hemelvaart in de kathedrale kerk te Haarlem het H. Diakonaat toegediend aan de Eerw. Heeren G. Boos. H. J. F. M. v. d. Heuvel, L, J. M. Janssen- Smidt, C. A. A, Krof: en Th. A. de Vis en de H. Priesterwijding aan de Eerw. Hoereu W. J. v. d. Berg, C. F. J, Berkerueijer, M. M. v. d. Eem, J. B. A. M, Filbry, A. F. J. Goossens, Kan, J. J. Chr. M. Looyaard, A. G. M. v. d. Oord, P. J. Simons en J. M. v. d. Tuyn. (De Tijd). Geslaagd. Voor 't examen Engelsch 1. o. zijn te 's-Gravenhage geslaagd de heeren Asselt en J. N. Mazee te Haar lem. Onderscheiding. Onze stadgenoot de heer Ernst H. K re lage is voor het jaar 1911—1912 gekozen tot voorzitter der Internatio nale vereeniging van beroepstuiiibou- wers. die dezer dagen te Luxemburg ergaderd heeft. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, VT=sen op verschillend gebied, mils voor CMuli.oording vatbaar, in te senden bij" de Redactie Tan Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. uitmoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen eendacht geschonken. VRAAG: Bestaat hier te Haarlem een school, waar men voor kraam- rouwenverpleegster kan loeren? Zoo n.et, waar dan wei? ANTWOORD: Hier ter stede bestaat een dergelijke inrichting niet, maar te Amsterdam en Rotterdam zijn Rijkskweekscholen voo* vroed vr om wen. Drectrice van de school te Am sterdam is mej. M. H. Bing, direc teur van die te Rotterdam is Dr. IL Bitter. VRAAG; Wat is de gemakkelijkst» spoorroutc naar Gronau? Hoeveel K.M. is dat, en hoeveel kost de reis? ANTWOORD. Haarlem, Amster dam, Hilversum, Amersfoort, Apel doorn, Zutphen, Goor, Hengelo, En schedé, Gronau. De afstand bedraagt" Ongeveer 175 KM. De prijs voor een enkel» reis bedraagt: 1ste klasse: f 5.70; 2e klasse: f 4.30; 3e klasse f 2.85, VRAAG: Ik heb veel last van het roet eener melkinrichting. De schoor steen is namelijk te laag. Is hier niets aan te doen? ANTWOORD: U doet het best een klacht te deponeeren in de bus van gezondheidscommissie, die in de hal van het Stadhuis hangt. VRAAG: Ik wenschte met de Ge zondheidscommissie in verbinding te treden over den onaangenamen reuk, dio in een huis heerscht. Hoe moet ik dan doen? ANTWOORD: Zie het antwoord op vorige vraag. VRAAG: In mijn bezit is een groot aantal ledige blikken cigaretten-doos- jes (meest Ardath Splendo). Zijn die nog iets waard? ANTWOORD: Voor den sigaren handelaar hebben ze absoluut geen waarde meer. Misschien dat een op- kooper er nog iets voor geeft. VRAAG: Mijn dochtertje heeft een ongeluk gekregen in haar dagdienst. Ilocft zij nu recht op haar weekloont ANTWOORD: Indien zij door bet ongeluk haar arbeid niet kon ver richten, gaat het loon nog een korten tijd dooT; hoelang dat is moet in on derling overleg met hare meesteres den bepaald. Dat het volle loon zou worden uitgekeerd even alsof do dienst volledig ware verricht, is niet de bedoeling van den wetgever ge weest. VRAAG: Mevrouw heeft mij den len Aug. uitbetaald en den Gen Aug. zonder reden den dienst opgezegn1 mag mevrouw nu de keïmisfooi in houden? ANTWOORD: Als mevrouw, on danks de opzegging, de kermisfool had uitbetaald, dan kan or van in houd, ng geen sprake meer wezen," Heeft zij de fooi niet gegeven, dau, moet u daar in de gegeven omstan digheden genoegen mee nemen. VRAAG: Indien een familie met va cantia uitgaat voor den tijd van twee weken, zoodat het dagmeisje gedwon gen vacantie heeft, welke vergoeding krijgt liet meisje dan? ANTWOORD: Men geeft haar ge woonlijk het dubbele weekloon als loon en kostgeld. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De St.-Ct. bevat de Kon. goedge keurde statuten van de afdeeling ge meente Bloemendaal van het Cen traal Genootschap voor Kfndffrherstel lings- en Vacantiekolonies, te Bloe- mendaaL De vereeniging stelt zich ten doel het lichamelijk en zedelijk welzijn van kinderen te bevorderen, door hen In de gelegenheid te stellen een tijd lang in een gezonde streek te verblij ven. Z ij tracht dit doel ie bereiken door: a. het uitzenden, geheel of gedeel telijk voor 'rekening der vereen.ging, van door het bestuur aan te wijzen kinderen naar eene gezondheidskolo nie; b. het bijeenbrengen der daarvuoe benoodigde gelden; FEUILLETON Door L. J. Beeston. 3) Ongetwijfeld, dat was hij 1 Ik sprak die woorden hardop, om- dut die ontdekking mij zeer belang rijk; toescheen. Toen begon ik niet m ij u toebereidselen. De plaat ontwikkelde zich goed. Zoo ver was alles in orde. Ik be keek de plaat oplettend. Wat ik zag of vooreerst meende te zien deed inU zoodanig ontstellen, dut de plaat «tij uit de vingers viel. Lk ving ze op en hield ze tegen hei licht kqok er naar met starende oogen. Goede hemel Het was geen verbeelding, «laar werkelijkheid De piaat vertoonde de oogen van het meisje cyeu *.k weerstond den eersten aandrang om uit de kamer weg te loopon. Het ■was ongetwijfeld waar. dat de plaat «iet liegen kon. Het meisje had de oogen geopend bij het plotselinge bliksemlicht. Maar dat bewees nog niet, dat zo leefde. De oogleden van een doode openen zich soms nog eens voor het lichaam geheel verstijfd is. En dan, indien dit eon geval van misdaad was, moest er voorzichtig worden te werk gegaan. De oude man zou een gevaar lijk tegenstander zijn, ora niet eens te spreken van zijn mastiffs. Terwijl ik bleef wachten, sloeg het ergens beneden twaalf uur, ik open de de deur voorzichtig. Er was nie mand daar buiten. Ik trok mijne laarzen uit en begon toen do trappen af to dalen, zonder het minste ge- druisch te maken. Ik had den weg onthouden, waarlangs ik uaar boven was gebracht en vond hom gemakke lijk terug. Een nevelachtig licht s Li'a a 1de door het lage venster en ik zag de maan verdwijnen achter een boomgroep. Ik nam de kruk van de deur in de hand, bevond, dat ze niet gesloten was en voorzichtig liep ik de kamer binnen, terwijl ik de deur achter mij sloot. De zware gordijnen voor het venster sloten alle licht buiten. Was ik alleen mei de doode of de levende? Toen mijn oogen aan de duisternis gewend raakten, zag ik onduidelijk hel bed aan het einde. Ik sloeg de gordijnen terug en liep op het bed toe. Mijn hart klopte wild. Hoort u ine spreken Ik fluisterde de woorden. Er was een oogenblik stilte. Toen kwam het antwoord, ais een flauwe ademtocht uit de duisternis Wie is daar Het was de liefste stem die ik ooit had gehoord. Gelukkigzei ik. Wie bent u Wat is er met me gebeurd O, ik weet het al, ik ben ziek geweest, fluisterde ze weer. Met bevend© ringers streek ik een lucifor aan. De lamp stond nog op do tafel. Ik stak ze aan en stond op iiet punt om de kamer uit te loopen en om hulp te gaan vragen, ten koste van wat ook, toen de deur zacht werd geopend. De oude man stond op don drempel en keek me aan met de boos heid van een tij «er. Wat beteekent dit, vroeg hij nijdig. liet meisje leeft, antwoordde ik, hem onbevreesd aankijkend. Haal een dokter, of laat mij er oen gaan halen. Bij die woorden werd bij aschvaal Waar bemoei je je mee Hij werd onderbroken door een harden klop op de buitendeur. Ik liep naar voren, maar hij 9toiwl op den drempel, trillend van woede. Het kloppen aan de deur nam toe in he vigheid. Ik sprong vooruit. Hij week terug, riep met luide stem en terstond kwamen de twee vreeselijke mastiffs aansnellen, die hij op me aanhitste. Een der honden sprong mij naar de keel, maar ik weerde fcem af door een stoot met een der zware stocleu. Toen schreeuwde ik luid om hulp tot hen, die daar buiten aan do deur stonden. Door zijn meester opgehitst, viel de tweede hond op mij aan. Door echter de tafel tusscheu mij en liet ondier te schuiven en door het tel kens van mij af te gooien met don stoel .slaagde ik er tot dusverre in, mijn keel te redden tegen zijn slag tanden, maar ik wist, dat de strijd niet lang meer zou kunnen duren. De oude man riep zijn vrouw toe, dat ze de deur niet mocht openen, maar uit angst was ze hem zeker ongehoorzaam geweest, want opeens kwamen twee mannen naar binnen. Goede hemel Wat beteekent dit 1 riep de eerste. Op hetzelfde oogenblik haalde zijn metgezel, met een kalmte, die me verbaasde, een revolver uit zijn zak, richtte haar op den bond en schoot hem dood. Diable Zijn er nog meer van dio beesten zei hij lachend. Hij keek naar mij en ik zag, onder zijn open pels een prachtige officiers uniform. De andere vreemdeling liep op hot bed toe en viel op zijn knieen, met een vreeselijken kreet van wanhoop, terwijl hij de banden van het nu be wusteloos» meisje inet kussen be dekte. Uwe Hoogheid, het meisje is niet dood, schreeuwde ik. Het was prins Feodor van Etterin- selseu I Geheel dien nacht bleet de prins met een dokter bij het bed. liet was een buitengewone geschiedenis, die zijn metgezel, die zich als graaf An dreas Kuranov aan me voorstelde, mij vertelde. We rekenen op uw geheimhou ding, monsieur, zei hij, toen we alleen waren. Zijne Hoogheid heeft zich zelf in een leelijk parket gehracht en wat daar van komen moet hij haalde de schouders op. Zijne Hoogheid is op de hoogte van de geschiedenis, die u vertelde, vervolgde hij. En omdat u zich een goede vriend hebt getoond, heeft hij me opgedragen u allee te ver tellen. Zijne Hoogheid prins Feodor is ongeveer één jaar geleden met dat meisje gehuwd, vervolgde hij. Ilij trouwde haar in Engeland, toen hij daar incognito wasmaar de waarheid is uitgelekt. Het bereikte de ooren von hen, die voor zijn belan gen te waken hebben. Begrijpt u Het was duidelijk, dat er uit deze verbintenis groote moeilijkheden zou den voortvloeien. De prins lioudt er eigenaardige ideeën op na. Wanneer hij dit huwelijk als bindend be schouwde, zou dat allerlei conse quenties met zich tneesleepen. Men wil hem uithuwelijken. De prins heeft zijn Engelsche vrouw toevertrouwd aan de zorgen van deze twee oude menschen. die zoo vrij zijn geweest, haar in den wijnkelder op te sluiten. Hij betaalde hen goed en vertrouwde ze, maar het schijnt, dat ze valsch spel hebben gespeeld. Onder ons, monsieur, hij liet zijn stem dalen tot een fluiste ren, ik denk, dat degenen, die de belangen van Zijne Hoogheid behar tigen, die twee in den wijnkelder heb ben omgekocht, om, om -- u begrijpt me? Het woord, dat ik wilde gebrui ken, is erg leelijk maar er stonden cn staan hoog» staatsbelangen op het spel. Het Engelsche meisje stond in den weg haar verdwijning was zeer gewenscht. Ze werd ziek. De prins word er van verwittigd, dat ze ziek was dat ze erger was stervende, en ten laatste, dat ze dood was. Na wat u ons hebt verteld, ben ik er xe- ker van, dat die twee, die nu in den kelder rumoeren en die deze berich ten naar mijn meester zonden, een portret wilden hebben van de doode, om Zijne Hoogheid er van te over tuigen, dat zijn vruow niet meer leefde. üf ik geloof, dat ze haar nog ln leven wisten Sapperloot, ze zeggen het zelf. Zooeven hebben ze rue ver teld, dat ze haar wilden doen her leven en dat ze alleen haar ziekte en de gelijkenis op een doode wilden ge bruiken, om den prins te doen ge looven. U kunt hen gelooven of niet. Wat. mij betreft, ik zou het heerlijk vinden, als ik ze kon ophan'gen aan die boomen hier voor het huis. Nog een cigarette, monsieur Alios zou goed zijn gegaan, als Zij ne Hoogheid niet zoo buitengewoon op die vrouw was gesteld geweest. Toen bij hoordo, dat ze dood was. ge droeg hij zich al9 een waanzinnig». Hij haalde mij van een parade, om niet hem mee te gaan. We kwamen 's nachts in Londen aan, maar mis ten ongelukkig den trein. Een extra- trein bracht ons hier gelukkig voor u. Dat is alles. Wie weet, waar dat allemaal op moet uitloopen. De pi'ips zal zijn vrouw nooit willen verlaten. zei ik beslist. Dan is hij een groote gek, ant woordde graaf Andreas Kuranov. Het vervolg toonde aan, dat ik g». lijk had. Prins Feodor van Etterin- selsen proclameerde openlijk zijn huwelijk, waardoor hij een storm van verontwaardiging opwekte. Hij zag af van verschillende rechten Hij is nu eenvoudig baron St Mandé, cn leeft gelukkig met zijn vrouw op een zijner bezittingen. EINDE

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5