HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1911 ftaariemsctie Handelsvereenigiog (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899.) De Ilaarlemsche Handalsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en cLkwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer bJijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 000 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de ilaarlemsche Handels- vereenigmg steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Veïeeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrek ken advies der Vereeniging te vragen die ook in procedureu en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na> tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een.ging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2i uur des na- middas zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt, Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informat.ën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geioopen jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni 1911 zijn 56 vorderingen tot een bedrag vaii f 1570.85 betaald; 14 vorderingen worden afbetaald, 11 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der jijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Hit Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meeat, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toen van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informat.ën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCLXXXVIII. Nog maar geen regen, geen droppel. Nog altijd dezelfde warmte. Het Is troosteloos. Parijs ontvolkt zich. Een paar jaar geleden schreef ik ln een mijner brieven, dat vele Parijze naars in den zomer Parijs heeten te verlaten, doch in werkelijkheid in hun geliefde stad blijven, zich intusschen schuilhoudende, aangezien het ,,de bon ton" is, 's zomers „en vlllégiatu- re" te zijn. liefst op een beroemde bad plaats. zooals Trouville, Biarritz, enz. Dit jaar is bet echter, bij uitzonde ring, anders. Dit jaar is bet aantal 'm-naar-buiten-smerende Parij zenaars inderdaad buitengewoon groot. Ik word het dagelijks gewaar. De Ruc de Buci, waar ik woon. is een der al lerdrukste verkeerswegen van Pa rijs. Wanneer ik nu 's avonds tus- schen zes en zeven uur. op mijn bal kon sta, zie ik tallooze fiacres en auto's, beladen met passagiers en kof fers, koers zetten naar de verschillen de stations. Gistereravond telde ik er eventjes 100 in 7 m. 6 3/5 sec. Of het misschien geen aangekomen rei zigers zijn Neen want de koffers, mandjes enz. zijn niet voorzien van trein- en bootplaksels. Alors... De geleerden zeggen wijze dingen omtrent de warmte. Zoo verklaarde o. a do heer Deslandres, directeur van het observatorium te Meudon, dat de zon heclemaal niets te maken heeft met de biizonder hooge temperatuur van dezen zomer, daar dat bemolli chaam dezelfde hoeveelheid warmte zendt en de stralen denzelfden inclina tie-hoek hebben als in minder warme jaren. Doch sedert een veertigtal dagen is de aardsche atmosfeer buitengewoon transparant waarover de heeren astronomen zich ten sterkste verheu gen. aangezien het hun toelaat, bijzon dere waarnemingen te doen. De astronomen zijn, vind ik, rare snaken. Zij kunnen precies bereke nen, om de hoeveel jaren zolfs als do tijdruimte eeuwen omvat d< eene of andere komeet zich verwaar digt, tot schouwspel te dienen voor het verrukte menschdom. Doch moe ten zij bepalen, hoe bet weer morgen- aan-den-dag zal zijn en, in het onder havige geval, wanneer de buitengewo ne hitte eindelijk zal gelieven op te houden, dan zijn zij onkundiger dan oen boerenjongen, een koe, een var ken of een kip. Komt ge 's nachts in de Impasse Mortagne, een oud doodloopend steeg je in het 11de arrondissement, flanee- ren, dan ziet ge er, tot uw niet gerin ge verrassing wel een vijftigtul men schen op het trottoir slapen, liet lijkt er daar wel een Zigeunerkamp. En nooit hel) ik op de banken, die op de boulevards den moeden wandelaar een rustplaats aanbieden, 's avonds en 's nachts zooveel menschelijke we zens uitgestrekt zien liggen. Overdag trekken sommige heeren in openbare tuinen en parken ge woonweg hun jas uit. Geen menseh neemt er dan aanstoot aan. En bet meet al een buitengemeen streng en reglementair aangelegd „gardien" zijn, die bovenbedoelde ontjasserij ver biedt. Uit die voorbeelden van „sans- gênewelke met tallooze andere ver meerderd kunnen worden, kan men leer en, dat, wanneer de natuur zich krachtig en onverwacht doet gelden, het „savoir faire" zich willig naar haar richt, zoodat wij niet zoo erg hebben neer te zien op de zoogenaamd onbeschaafde volken, die in de tropen en elders lijdzaam ons ethisch pio nierswerk ondergaan. De brievenbestellers, de aanspre kers, do politieagenten en de „gardes municipaux" reclameeren hard om een lichter en lichtkleuriger zomer- pak. De arme drommels hebben groot gelijk. Het is mij altijd een onoplos baar raadsel geweest, waarom, met welk mysterieus doei bijna alle Sla- ten er zorg voor dragen, dat de uni formen hunner beambten zoo zwaar, zoo donker en zoo ongerieflijk moge- Tijk zijn. Waartoe hebben ai die pak jes een dubbele voering en zijn ze gewatteerd Heelt het prestige van een Rijk er iets mee te maken? Eeni- go geuniformde stakkerds, wier zwaar en donker kostuum de bran dende zonnestralen grif opzoog, zijn er al op straat, in het vuur van hun dienstijver, tegen de vlakte geslagen. Hoeveel moeten er nog vallen, voor dat men den stumpers een praktische zomertent» toestaat 7 De heer Martial Pied, de militante secretaris van het Syndicaat der Be grafenissen, verontrust het publiek met de volgende verklaringen Er is iets abnormaals in de lucht. Gewoonlijk is de winter het moorddadigste seizoen van het jaar. Welnu, nooit, zelfs midden in de maand Januari, is het aantal sterf gevallen per week grooter geweest dan 950. In alle vorige jaren telde men in de maand Juni wekelijks ge middeld 700 begrafenisstoeten. Dit jaar is, verleden week, dat cijfer meer dan verdubbeld, en het laat zich aanzien, dat het nog erger wordt. Den 31sten Juli waren er niet minder dan 250 sterfgevallen, en dat, terwijl zooveel Parljzenaars buiten zijn.... Het is niet zoozeer de zonne steek, die daarvan de oorzaak is. Do grootste sterfte 60 tot 95 per dag lieeft plaats onder de kinderen be neden de twee jaar. Het meest ster ven zij aan buikloop. Er zijn niet ge noeg aansprekers om behoorlijk te bedienen. Het beste bewijs, dat er iet.8 abnormaals in de lucht ia, is wel het feit, dat de aansprekers zeiven bezwijken bij bet contact met som mige dooden, gestorven aan ziekten van verdachten aard. Op de 350 bid ders zijn 52 niet beschikbaar, aange tast als zij zijn. door ziekten, opge- loopen in sterfhuizen. Kort geleden stierf een onzer kameraden. Gras ge naamd, binnen drie dagen tengevolge van een bloedvergiftiging, waarvan hij de kiemen had gekregen bij het leggen van een lijk in de kist. De in fectie was kenmerkend door de op zwelling en zwarte kleur der lippen... Dc administratie van den Hygiéni- schen Dienst doet haar plicht niet, en zij levert tusschen twee haakjes, valsche statistieken. Opzwelling en zwarte kleur der lippen hul zou het de pest in mi niatuur zijn? De administrat e van den Hygiëni- schen Dienst uit zich, op haar beurt als volgt: Men moet zich niet alles wijs laten maken door den immer geruchtma- kenden heer Martial Pied. De kerel overdrijft bar. Intusschen neme men zoolang de warmte duu'rt, d'e noodige voorzorgsmaatregelen, vooral ten op zichte van water en melk. Gaat men na, dat het water, dat hier ande'rs overvloedig en helder is, thans schaars en soms troebel iis, en dat de melk, die hier gewoonlijk wel duurder dan in Holland, doch van uitnemende kwaliteit is, sedert eenü- gen tijd, ais ze tegen goed geld ver kregen kan worden, niet zelden nei ging betoont om te schiften, kan men begrijpen, hoe vooral moeders den huidigen stand van zaken allesbe halve geruststellend vinden. As-tu fini, pessïmïste? Hoort eens even, geliefde landge- nooten: Tijdens de overstrooming te Parijs waren de buitenlandsche en zelfs enkele Parijsche bladen vol van berichten, d:e den indruk wekten, dat de „ville lumière" toen een soort van verdronken stad was, waar nog slechts enkele torenspitsen boveta het woeste water uitstaken. Ik meldde u toen onder meer, dat, wilde internationaal reportagewerk good loonend wezen, er min of meer, liefst meer, met vergrootglazen moet gewerkt worde'n. Welnu, ook thans is het te Parijs niet zoo bar gesteld. Het is hier op het oogenblik balsemiek warm, ver lammend heet, en er is misschien ook een grooter sterftecijfer dan anders maar over gens gaat het nog wel weeklaagt de Parijzenaar over het algemeen niet maakt hij zich niet noodeloos ongerust en heeft hij nog geenszins zijn goed humeur en zijn vroolljkheid verloren. Lees rnaar, zegt hij, wanneer hij zich het pare lend zweet van het voorhoofd wischt, wat onze oude kroniekschrijvers heb ben te boek gesteld. In 1699 kookte het water zoo maar door de zonnestralen, en de markt venters verkochten eieren, gekookt door Phoebus-Apollp. Een eeuw later in 1793, behoefden de huishoudsters geen confitures te maken, daar men de vruchten gestoofd aan de boom en vond. Den 5den September van het jaar 1865 steeg de thermometer tot 41 gr. en kon men te voet do Seine oversteken, die heelemaal was opge droogd. Die kroniekschrijvers kwamen wel licht uit Gasconje. Best maar te genwoordig worden er hopen Gascon- jers buiten Gasconje geboren. Ten slotte zij het mij vergund, ee'n boutade van Alfred Capus weer te geven een boutade naar aanlei ding van het fe.t, dat de directeur der Watervoorziening zich verbaasd heeft over de „verdwijning" van 250.000 kubieke mete'r water binnen enkele dagen. Beambte, Ik schat de gedronkon hooveelhe.d water op nauwelijks 30,000 A 40.000 kubieke meter. Directeur. Dat is redelijk, maar de rest? Beambte. De rest is verbruikt op ongehoord verschrikkelijke wijze. In een huis van den Faubourg Sa.nt- Gc'rmain wasschen alle huurders zien de handen tot twee-, driemaal per dag. Directeur. Dat de wet zulke din gen niet strafbaar stelt! Beambte. Een dergelijk mis bruik komt in andere woningen voor. Onder meer heb ik er één opgetee- kend, waarvan de bewoners het wa- teT gebruiken om... het is onge hoord Directeur, zuchtend. Mijn water! En waarvoor gebruiken ze 't? Beambte. Ze gebruiken 't om e'r zich. Ik geef 't uüt duizend tellen te raden, wat ze er mee wasschen. Directeur. De tanden? Beambte. Ah! ahl Directeur, t Gezicht? Beambte. U Taadt het nooit: de voeten. Directeur, opspringend. De voe ten! Bronwater voor de voeten, voor gewone voetenl Beambte. Ja. Directeur. "t Is om je een kogel door 't hoofd te jagenl Nu, verbaas ik me niet meer over het. verdwijnen van mijn 250.000 kubieke meter wa ter (Zich de haren uit bet hoofd trekkend). Maar waar willen ze, dat ik het water vandaan haal, de onge- iukkigen? Willen ze dan hebben, dat ik water maak? Kostelijk niet? En bij deze warmte is zulke lektuur beter te verduwen dan bijvoorbeeld een sonnet van Albert Verwey of een eplschelegisch-Iawaaische roman van Querido.. OTTO KNAAP. Van da Residentie en haar bewoners. CXXL Het zal niet veel voorkomen, dat in een plaats op éen dag drie bekende figuren naar hun laatste rustplaats worden goieid. Dinsdag werden luer Israëls en nu-. De Marez Oyens begra ven en liet stoffelijk overschot van Kiese Haiehton naar het station ver voerd, vanwaar liet naar een cremato rium gebracht zou worden. Dinsdag 15 Augustus 1911 zul bij ve len m herinnering blijven het was een dag, dat jaren geleefd werden, ver terug m de herinnering. Die oogen- blikken van zich overgeven aan ge dachten over dengene. die daar be graven wordt, moeten stil voorbij gaan, zonder veel treurigheidsvertoon of uitbundige weemoedsbetuigingen. Slilte past dan zoo in onze stemmin; die van binnen opwelt. De begrafeni van lsraèls had daarom kunnen wo: den een plechtigheid van hoog karak ter. liet versmaden van alle uiterlijke versieringen bij het ten grave voeren vun het lijk, het bijna sjofele van het kleed en de dragers, het was in har monie geweest bij het kerkhof, dat ook alle tooi munkeert, het had zich gevoegd door de groote eenvoudig heid bij de gedachten van de treuren den, die niet afgeleid werden door veel versieringen of zwaar fluweel. Het had zoo mooi kunnen zijn, die begrafenis vun den ouden, eenvoudi- gen meester. Het h&d.... Want het is wel anders geweest. De nieuwsgierigheid van een menigte, die naar liet kerkhof gedreven werd door sensatiezucht, door behoefte om- er-bij-geweest-te-zijn, bedierf alle wij ding en maakte de teraardebestelling tot een volksoploop van een niet hoog caliber. Badgasten kwamen met stoeltjes en posteerden zich om de zerken kinde ren speelden rondom, in afwachting van de dingen, die gebeuren zouden. Minder niet aardsche goederen geze- genden. hadden hun maal meege bracht en napieren lagen weldra rond om. De muur langs de Timorstraat zag zwart van de menschen, die daar hingen te kijken als gold het een ge inen gd-straatberichtje. Zoo ging de liegrafeuis van onzen grootcn schil der. Ergerlijker vertooning is in lang niet voorgevallen. Het is doelloos na te gaan aan wie de schuld; dat wekt slechts ergernis. De ingezonden stuk ke nstrijd, in een der bladen er over begonnen, bewijst van welk gevoel de menschen waren, d.e den grooten doode kwamen.... eeren. De teraarde bestelling van Israels hadden velen anders gewenscht, gelukkig. In de jongste raadsvergadering kwamen de onregelmatigheden ter sprake tijdens de herstemming be gaan in het bureau-Te'rwestenslraat en hetgeen daar geschied is bewijst opnieuw hoe noodig reorganisatie van de bureaux wordt. Do kwestie is de volgende: In 'her stemming kwamen 8 candidatcn; 4 socialisten, 3 rechtsclien en een Libe raal. Nu was de aangewezen voor zitter in het bureau Stortenbcker- slraat, verh nderd en hij werd nu niet vervangen door het oudste lid, maar door oemand, die er eigenlijk niets te maken liad. Na afloop yah het tur ven deelde deze den uitslag aan do wachtenden mee en nu klopten de toen meegedeelde cijfers niet met die, welke later aan het hoofdstem- bureau werden opgegeven. Nu is een vergissing menschel ijk, evenals een reeks van vergissingon, zooals hier begaan werden. De voorzitter liet dc leden ee'n blan co procesverbaal teekenen; de cijfers zou hij later wel invullen. Een infor- malite.t die een vergissing kan zijn, evenals het verkeerd invullen van de cijfers zooals hij bij vergissing deed. Dat hierdoor een antlrevolu- tionna.t verkozen werd in plaats van een socialist was werkelijk een ver gissing. Door de raadscommissie tot o'ndcr- zoek van de geloofsbrieven is een nieuwe telling gehouden van de bil jetten uit dat bureau en toen bleken de vergissingen van merkwaardiger» aard, desaln ettemin blijven ze men schel ijk. Drie candidaten hadden op het procesverbaal van den voorzitter 5, 19 en 48 stemmen te veel; de vier so cialisten 111, 13, 18 en 32 stemmen te weinig! Nu weet iedereen, die wel eens ge turfd heeft, hoe gemakkelijk een streepje achter een verkeerden naam gezet wordt, maar is het niet drom mels toevallig dat d:e vergissingen telkens een stem van een socialist achter een man van rechts brengen? D e arme Bleekeï, die er zoodoende liefst 111 te weinig krijgt, waarvan er klaarblijkelijk 58 neerdaalden achter den naam Schalekamp die daar liefst 5 regels vandaan stond! Maat een vergissing is snel ge beurd en de mensch is feilbaar. Hoe toevallig verder, dat de biljeten waar op geturfd was door de leden van het bureau meegenomen zijn! De hoer Schalekamp bleek bij een juiste telling minder stemmen te hebbe'n. dan de heer de Kleer en de socialistische fractie zal dus vermoede lijk met nog één man vermeerderd worden. Ged. Staten zullen hoogst waarschijnlijk de verkiez.ng van den heer Schalekamp vernietigen è'n <Je fairheid eischt de nieuwe verkiezing bij enkele candidaatstelling te laten afloopen. Maar of dit gebeuren zal? In de Cabaret Artisfcique te Sclieve- ningen treden sinds een paar dagen Pisu.sse en Blokzijl op. Hun succes is niet meer dan mat g. De brutali teit van de omgeving doet hun dilet tantisme nog uitkomen en de te goede-ontvarigst in Insulinde schijnt hun omtrent het te behalen applaus niet in twijfel meer te houden. Wat jammer is, want van kalmer optre den zou meer aamrekkelijkheid uit gaan en dan vanzelf censuur uit oefenen op de conferenties waarop P.su.sse het publiek telkens onthaalt. Op een afgelegen plaats in Ind.é moge dat aardig zijn, te Scheveuin- gen is het wat afgezaagd en grof IIuu leerschool is nog n.et afge- loopcn. SINTRAM. Stadsnieuws GESCHIEDKUNDIGE NOOT. Herulen, een Duitsche volksstam, die naar sommigen beweren, uit Scandinavië verd'reve'n, in deze stre ken a:ch heeft gevestigd en Haarlem bouwde. Oude schrijvers spreken ook van do stad Herulem die dan naar de Herulen zou heeten. Stamkapitaal Lig hal fonds Uit bet busje geplaatst ten kantore van den heer H. P. C. Christina»col lecteur der Staatsloterij, werd de vo rige week in dankbaarheid ontvangen een gift voor het lighalfonds ten be drage van f 4,25. ophren st van ver kochte trekkinsspïannen der Staats loterij. OP DE VOORDRACHT. Als leerares in de Duitsche taal en letterkunde aan de middelbare school voor meisies te Leeuwarden worden voorgedragen de dames Sleeusma te Haarlem en H. Wisselink te Hilver sum. haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Het Nederlandsche elftal heeft van een ©enigszins samengeraapte Engel- sche combinatie in een twecdoog- sehen wedstrijd verloren. I-Ioo verlo ren woet de normale courantlezer nog niet, hoewel hij het In de cou rant lieeft kunnen lezen. En nu wil ik volstrekt niet zeggen, dat iemand, die dezen uitslag begrijpt en dus wat van cricket afweet, een abnormaal mensch zou zijn, maar wel, dat er van EngelschA termen een abnormaal ruim gebruik bij dit spel wordt ge maakt. Slow bowler en fast bowler, fielden, caught, boundary, bat, zijn maar een half dozijn van de einde- looze reeks en gemaJtshaive worden sommige technische termen maar door letters aangegeven, zoodat J. b. w. niet beteekent: „leg bal weg", of „Iaat bal wegwerken", maar J e g before wicket. Op die manier wordt het courant lezen een moeilijke zaak. Hoewel de voorsta miers van cricket be wénen, dat het de Koning der Sport is, draagt zijn hofhouding in Nederland nog geen Nederland- Eche namen. In dat opzicht staat cricket dus beslist lager, dan voet bal, waar de doel verdediger ten min ste nog maar bij uitzondering keeper heet en de bal uit en niet moer out raakt. Evenwel, zoodra het spel maar verder is doorgedrongen, wordt dat ook wél anders en zal het bedenkelij ke Engelsch. dat we nu lo hooren krijgen, door Nederlandsche termen worden vervangen. Het géLAt dezen kant al uit Waar in den zomer maar een rustig plekje te vinden is, spelen de jongens met een primitief dwars hout je op twee andere houtjes en op ©en ongelijk grasveld, desnoods op straat, cricket. En a 1 s cricket iemand eenmaal te pakken heeft Daar is het welbekende vootibnl- enthousiasnxe nog niemendal bij. Voetbalwedstrijden duren maai- an- dorhalf uur en als ze veel langer duurden, zouden de meeste toeschou wers naar huis gaah. Maar cricket 1 Dat begint te elf en eindigt te zes of zeven uur, met een uurtje rusten er tusschen. En den volgenden dog wordt het op gelijke wijs voortgezet. Do ware cricketer laat er eten en drinken voor staan, want cricket is een spel, dat geen jeugd eischt, maar rijperen leeftijd verdraagt. Vermaar de voetballers troosten zich, zoodra zij te stijf en te langzaam voor 't bruine monster zijn geworden, met den cricketbal. Mannen met grijzende en zelfs met geen haar kunnen op de cricketmat nog lauweren behalen. Zelfs een buikje is geen bezwaar, maar beter is bet, dat te missen, zoodat de cricketer dan ook ijverig zijn best doét, dat door het spel kwijt te raken. Soms met succes. Het is een vreemde wereld. Je goede naam, je geld, je betrekking, dingen die toch veel belangrijker zijn, raak je veel gauwer kwijt, dan een buikje I Het feit, dat het Nederlandsch Elf tal tegen zoo'n combinatie verloren heeft, zullen we maar voor kennis geving aannemen. Dat is bet veilig ste, wanneer je niet weet, wat er van te zeggen en in dat geval verkeerde blijkbaar de Bloemend aalsche ge meenteraad, een gemoedelijk college, dat niet van onplezierigheden houdt, 't Was ook moeilijk. Als een tijdelijk wethouder de functie alleen aanvaar den wil, wanneer er geen auto-vallen meer gezet worden en de burgemees ter doet de toezegging, dat de ver ordening geschorst zal worden tot natter en een belanghebbende krijgt toch een proces-verbaal op die ge schorste verordening en stuurt dan een request aan den gemeenteraad, om te vragen, hoe het nu eigenlijk met die schorsing in elkander zit, dan kan de gemeenteraad niet go- makkelijker doen, dan zoo'n request voor kennisgeving aannemen. Afdoend is het evenwel niet. Hoe zal het nu gaan met volgende auto mobilisten of motorti etsers, die in BLoeruendaai wegens overtreding van de (bij geschorste verordening voor geschreven) snelheid worden be keurd Of is misschien na het ver velende request de vermaarde auto- val in den Aerdenhout geheel en ai ogehevca Dan heeft de lastige requestrant toch succes op zijn ar beid gehad. Maar vreemd blijft het. Een be hoorlijke vraag is een behooriijk ant woord waard. Misschien gaat de adressant hij is nogal taai uitge vallen naar Gedeputeerde Staten, om to klagen over een gemeenteraad, die geen antwoord geeft In andere gevallen maakt Bloemeai- daals gemeentebestuur zich anders druk genoeg. Bijvoorbeeld over de levering van duinwater in de ge meente, Als Ik het goed begrijp, dan zijn er op dit oogenbük drie plannen op den schotel een tot stichting van een eigen waterleiding, een om wa ter in den Aerdenhout te laten leve ren door de gemeente Amsterdam en een om in heel Bl oemend aal water te krijgen van Haarlem, maar dan voor een prijsje. Ik heb een kennis gehad, die altijd een half dozijn plannen op de plank had staan, maar niet één er van tot uitvoering bracht. Hij kon zich niet bij een bepalen ,zag nu van dit, dau van een onder de voordeelen in en weifelde dus altijd in de keus, welk plan hij nu eens aanvatten zou. Toen hij stierf lager er vijf dozijn plannen on afgewerkt in de laden van zijn schrijftafel. Tot dusver levert Haarlem het duin water aan Bloemendaul voor een dubbeltje per kubieke meter. Bloo- mendaal wil evenwel een goedkooper prijs en stelt voor zes cents. Nu be grijp ik dat niet goed. Als je toch maar een cijfer noemt, waarom dan niet dadelijk de heift geboden van den Yroegeren prijs, vijf centen Ju zelfs, waarom niet nog wat lager ge gaan en vier gevraagd, omdat do Heemskinderen met hun vieren wa ren Of waarom geen drie geboden, daar driemaal scheepsrecht is Of twee, die een paar vormen Of één, daar immers de enkeling sterk is in zijn kracht Is het zelfs wel noodig en goed, dat er, al is het nóg zoo weinig, voor waterleverantie wordt betaald Het komt tooh vaak voor, dat iemand die geen, of niet genoeg, water heeft, om een paar emmertjes vraagt aan een buurvrouw, die ze met plezier 011 kosteloos geeft. Als het wijn was, of maar bier, dan zou bet wat anders wezen, maar wie laat zich voor wa ter betalen Bloemendaals gemeentebestuur moot dus maar kloekweg vragen, of Haarlem, als goede buuV, het duim water kosteloos leveren wil. Bost mogelijk, dat de Haarlemsche ge meenteraad zoo'n verzoek voor ken nisgeving aanneemt. Zij staat don nu op haar plaats, de bank voor De GenesteL Als hij nog leefde, zou hij plezier hebben in het prachtige plekje bij Duin end aals ver- maardon vijver. Maar leefde hij nog, dan zou de bank er zeker niet staan, omdat wij, levende menschen, im mers tijd, veel tijd noodig hebben om iemands beteekonis in te zien, en daartoe zeker bij zijn leven niet kun nen komen. Eerst wanneer bij jaren dood is, kunnen we de grootheid van een mensch zien, een feit, dat met alle regelen van de perspectief in strijd mag heeten, daar immers wat veraf is klein en wat dichtbij is, ons groot schijnt Zoo is het ook met een machine en een olifant, maar met de verstandelijke of zedelijke groot- Jtcid van een mensch is het anders. Vandaar dan ook, dat we geemgroote mannon zien in den tijd, waarin wo zelf leven. Dat blijft voor bet nage slacht bewaard, wat een droevige ge dachte is, behalve voor wie denken, dat zij ook nog wel een kansje ma ken. Het plekje waar de Bank op staat, is maar klein en kon dus niet do helft bergen van hen, die naar I)r. Schepers' toespraak hadden geluis terd. Toen stroomden ze op het wei land daar tegenover, totdat eigena ren of huurders, wie waren het, het lick sloten. Dat was niet in den geest van De Genestet 1 Toch ben ik er op gekomen, omdat een bekend Bloemendaler, voor wien een uitzondering werd gemaakt, mij om zoo te zeggen aan zijn jaspanden naar binnen loodste. Dat was weer meer in den geest van De Geneste! Want deze dichter hield van do menschen en zal hun ook stellig een kleinen dienst hebben bewezen, wan neer hij daartoe in staat was. Van diensten gesproken. Een rechtgeaard Padvinder moei dagelijks een goede daad verrichten. 's Avonds om een uur of negen ontmoet zoo'n jeugdig padvinder een ander jongmensch op straat. „Padvinder", zegt deze. „heb Je vandaag al een goede daad gedaan Niet Breng dan voor mij dit pakket naar de post Padvinder doet bet. Was dat ntt een goede daad Of had hij beter ge daan met tot het jonge mensch te zeggen „luiaard, doe het zelf 1" FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5