NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VÖRST EN VRIENDSCHAP 29e Jaargang. No. 8639 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 21 augustus tan B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: jptiL ~.:M ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JttAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 qgy «T 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. oS.'S Zondagsblad, 'voor H«'arl'«n' I 1 M7W Redacöe en Adminlstmtle.- Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per, post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave derVennootsehip Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. L. Drukkerij: Zuider Buiteuspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warrooesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Wat de huizen, wat den geheelen bouw betreft heeft Enkhuizen iets van ouderwetsch-Hollandsche gezellig heid. Er is bovendien een aardig aan gelegd openbaar wandelpark. Maar dat is alleen de omgeving men- schen zijn er niet voldoende in. En zoolang die mankeeren is en blijft bel stadje 'desolaat, ongezellig. Want het is te veel ontvolkt! Ons laatste bezoek vóór en aleer de boot bet gezelschap naar Amsterdam zou terugvoeren geldt Volendam. Te half vijf arriveeren we er, „na een voorspoedige vaart" (zooals de geijkte term luidt). Volendam is iets als Marken, maar toch in heel veel opzichten weer an ders. Zeker, er zijn weer de kleine woninkjes (hier behoeven ze niet te worden inklommen) met de bonte ka- mer-intérieurtjes, er zijn weer de ty pische bruggetjes over de slooten die hier de stadsgracht vervangen. Er is ook een plaatselijke kleederdracht, die in eere wordt gehouden, en er zijn do kleine visschersjongens die vragen om „smoke" waarmee ze bedoelen dat zij wel eon cignret zouden willen hebbenI Maar zooals we Volendam in ons kort bezoek hebben gezien leek het meer op een stadje dan Marken, 't Heoft al zoovele huizen van veel nieuweren lijd, en 't geheel is wat ge riefelijker wat meer „gewóón!" Evenwel: we komen ook in 'n smal. klein zijstraatje, met poppige huisjes aan weerszijden en 'n klein ophaal- bruggetje-aan-'t eind, dat do dochter des Belgischen wijnkoopers ..ravis sant" vindt En daar in dat oude kleine straatje zijn twoe oude Volen- dammers. Het is een oud gebo gen moedertjo dat op een lage bank zit en breit aan een grove wollen kous. Bn daarnaast zit „vader", plat op straat met op zijn knieën een groot dik boek opengeslagen: de Bijbel. En hij leest, met eon ernstigen trek op het bruinige, tan rimpels-doorgroef de gezicht. Even slaat hij de oogen op, kijkt de bezoekers aan, over z'n grooten stalen bril heen Bnt oude. paartje, in deze. omgeving het is oen idylle! Maar een idylle die wordt verstoord door de verschijning van ons. gezelschap in dringers. T.eelijk zijn hier de in den wind wapperende, gekleurde sluiers van do Duitsche dames wier élégance in zoo'n omgeving geen élégance meer is. Monstrueus is de wit-met-zwarte lawaaihoed van de Belgische mamzel. Do leeraar in de alleroudste talen Is, onder ons de eenige die hier, krach tens anciënniteit, nog ocnigszins zou passen.... Maar die dikke, jolige Am sterdammer die rnet z'n plat hoofd- stadsch-accent beweert „dat 't hier een fène boel is, stjig". Nog hebben we een Yolendammer woninkje bezocht, wee: zoo n aardig binnenhuïsïe gezien en de bewoners even gesproken, En dan de wandeling terug naar den haven gemaakt, 'n wandeling die nog zooveel wat inte ressaart en bezienswaard is, oplevert... Kwart voor zeven uur 's avonds meert de Lissone-boot aan dc De Ruy- terliade. Do Zuiderzce-reis die precies tien uur heeft geduurd, is ten einde. Veel wat mooi en belangwekkend was heeft ze opgeleverd, veel stof tot op merken gegeven. En als men eens graag n enkel dagje uit de stadslucht, uit de dage- lijksclic beslommeringen wil zijn, dun is zoo'n frissehe dagreis, met hare vele afwisseling, ideaal. Zoodat 'k eindig met haar den lezer aan te bevelen. ROB. P. Buitenlandscli Overzicht Da spoorwegstaking In Engeland is goeinuigil. Zaterdagavond is de spoorwegsta king voor geëindigd verklaard, dank zij DE GEVOERDE ONDER HANDELINGEN, die Zaterdag den geheelen dag heb ben plaats gehad. Deze hadden plaats op het ministerie van Handel en werden geleid door minister Lloyd George. De voorwaarden van de getroffen regeling voorzien m de beëindiging van de staking, aangezien de leiders der werklieden hun uiterste best zul len doen, om de werklieden over to halen, dadelijk het werk te hervatten, en alle werklieden, in liet conflict betrokken, daartegenover door dc maatschappijen weer zullen vvoiden aangesteld, zonder op ©enige wijze gestraft te worden. DE COMMISSIE VAN ONDER ZOEK, die zal worden aangewezen om de geschilpunten te behandelen, zal be staan uit twee vertegenwoordigers van de werkgevers en twee vertegen woordigers van de werklieden, met een onpartiidigen voorzitter. De com missie zal zoo voortvarend mogelijk te werk gaan. Door berde partijen "rs de verzekering gegeven, dat zij de oplossing van de commissie accep teoren zullen. Bovendien heeft de re- geering aan de spoorwegmaatschap pijen de verzekering gegeven, dat zij in de volgende zitting aan de wet gevende macht voorstellen zal, de toeneiiimg der lasten te verlichten, voor liet geval do exploitatiekosten belangrijk stijgen mochten, tenge volge van de duurdere arbeidskracht. Zondag was de treindienst nog niet geheel in orde. Heden, Maandag, zal iiet wel weer veel beter gaan. De troepen zijn o. worden zoo spoe dig mogelijk naar huis gezonden, want men vertrouwt, dat het nu vrede zal zijn. Het stakingscomité verklaarde, dat er Zaterdag- 230.000 MAN STAAKTEN, onder wie alle vakvereenigingsleden zich bevinden Zaterdag deden er NOG MEER STAKINGS GERUCHTEN de ronde. Zoo werd verzekerd, dat het personeel van den South London and City Tube and district Railway dien avond het werk ging neerleggen, maar nu is daar natuurlijk niets meer van gekomen. De TREINDIENST WAS ZATERDAG IN DE WAR, zoodat de maatschappijen al blij wa ren, daf de voornaamste treinen konden veiLrekkftD au.... aankomen. Alle excursie-treinen waren verval len en „weck-and-tickets" werden ook niet uitgegeven. Ook de oudorgrondsche treinen te Londen konden blijven luopen, maar met groot© tusschenruimie. Verze kerd wordt, dat het publiek zich ner gens zenuwachtig maakte, maar ge duldig op het vertrek der treinen wachtte. Dan zijn de Engeischen an ders dan tie Hollanders i Alle stations waren door puiitie en infanterie afgezet. De schildwachten lieten niemand door, die niet goed kon aantoonen, dat hij er werkelijk iets te maken had. Toch was er Zaterdag op enkele plaatsen ai eenige verbetering in den treindienst te bespeuren. Dien dag werd althans het centraal-station te Manchester weer geopend. Terwijl de leiders der spoorweg beambten, zooals ook uit de te Man chester verspreide proclamaties blijkt, pogingen deden om de stakers tot kalmte en ordelijkheid aan te sporen, maakten anderen van de ge legenheid gebruik om hun lust tot het verwekken van opstootjes, tot PLUNDERING EN VERNIELING bot te vieren. Zoo heeft een bende een poging ge daan om de hoofdlijn van den Mid- lardspoorweg te vernielen, op eenige mijlen afstand van Sheffield. Een seinwachter ontdekte het misdadige pogen en telefoneerde naar 't hoofd station te Sheffield. Een afdeelirig politieagenten nam hier plaats op een locomotief en stoomde naar de plaats van de schanddaad. Op de nadering der politie namen de misdadigers de vlucht. Geen van hen kon worden gearresteerd. Geluk kig hadden ze nog geen gelegenheid gehad, om groote schade aan te rich ten. Op verschillende plaatsen hebben ONGEREGELDHEDEN plaats gehad, maar toch zijn geen ernstige onlusten gerapporteerd. Een bekendmaking van het departement van Btnnenlandsche Zaken vermeld de, dat in het district Londer. zelfs volkomen rust en orde heerschlen. Later werd evenwel geseind, dat op het station te Llanelly EEN GEVECHT TÜSSCHEN DE TROEPEN EN DE STAKERS ontstond, omdat de stakers de spoor lijn wilden oversteken. De soldaten gaven vuur en doodden twee nieuwsgieriscn. De menigte ging toen verschrikt op de vlucht Uit Nottingham wordt bericht, dat stakers in de Erewasli-vallei DE RAILS-HEBBEN OPGEBROKEN en daardoor de Midland-Scotch Ex press en twee andere passaftierstrei- nen tot staan hebben gebracht. Troe pen uit Derby veegden de lijn schoon en zorgden dat do trein kon doorrij den naar Grimsby. Te Derby moest DE POLITIE HERHAALDELIJK CHARGEEREN, en werd een inspecteur van politie ernstig mishandeld Zaterdagavond hebben menschen te Llanelly (Wales) zich schuldig ge maakt aan verscheidene daden van roof en brandstichting. Zij staken goederen in brand, die aan het sta tion lagen opgeslagen. Een ontplof fing had plaats, waardoor TIEN MENSCHEN WERDEN GEDOOD en versc-heidenen gewond. De politie chargeerde met den wapenstok, de soldaten met de bajonet. Ook hier door wei-den velen gewond. DE HANDEL HEEFT VEEL SCHADE door- de staking geleden, vooral de vischkoopers klagen daarover. Door den vertraagden treindienst kan het vervoor der voedingsmidde len ook niet geregeld plaats hebben. In enkele plaatsen waren de prijzen don ook reeds verhoogd. Om ook van den goederendienst nog iets terecht te brengen, deden TWEEDE BLAD. Uitstapjes. IV. LISSONE's ZUIDERZEEREIS. (Vervolg). „Cartes postales?" zegt 'n klein Marker.nnetje, dat met 'n meer dan vrijmoedigen blik ons haar bonte prentbriefkaarten van het eiland komt aanb.eden. Cartes postalesl Ja, 't Vreemdelin genverkeer is wél de hoofdzaak voor Marken's bewoners, 'n Meisje van tien jaar is er al in uitgestudeerd, hoe ze kijken moet, en hoe ze praten moet en hoe ze haar beperkte vreemde woorden-kennis 't best kan aanwen den om van die vreemdelingen te prof.teerenl „Ja", zegt onze gids, „ziet u, de Hollanders valt dat altijd op, dat alles hier zoo draait om het vreemdelingenverkeer. Maai- de bui tenlanders'? die uierkon ei- mets van!" Eu Onze gids trekt een diepzinnig geeicht, haalt eens aan z'n sigaret en poeft een rookwolkje omhoog. Ilij is een cosmopolitisch man, die gids. Z'n sigaret is een Turksche, zijn hoed is Duitach, z'n costuum Engelsch, hij draagt Ooste'n'rijksche schoenen en uit z'n vestzakje hangt een coquet zijden zakdoekje dat met de „Stars and Stripes' gesierd is. Dat laatste voorwerp is, zooals hij me vertelt, een prachtige bron van inkomsten als er Amer>kanen den tocht meemaken. Die vuiden dat <lan zóó aardig, dat de gids telkens een goeden post „ver val" kan noteeren. We wandelen door een nauw Mar- kensch straatje, over een smal Mar- kensch bruggetje en komen op een onnoozei pleintje, waar de „spes in- sulae", in 't kleurige eiland-costuum gedost, speelt e'n ruzie maakt. En dan is het daar een typisch kijkje, tusschen de houten huizen met hun trap-ingaugen waarvoor do buurtjes hun praatje staan te maken. Dan is het een merkwaard.g tafereeltje-van- kleuren: onder dien helblauwen he mel dat complex van onregelmatig gebouwde houten huisjes langs smal- 'e straatjes, waar groote en kleine Markers in Vreemdsuortig-bonle klee- dij heen en weer gaan. Dit lijkt een klein, apart landje midden in Ne derland. Met andere menschen, met andere huizon... met zooveel dat an ders is. Gelukkig is dat maar schijn. Want Nederlanders zijn en blijven de Markers, vaderlandslievend zij'n ze oudanks dc buitenlandscho neigingen die ze bij het bezoek van vreemdelin gen aan den dag leggen. Lang duurt de visite van het Lis- sone-gezelschap aan het eiland niet Maar die korte bezoektijd wordt toch nog benut oiu naar een echte Mar- kerwonuig te wandelen of liever gezegd: ei- naar op te klimmen, langs een veel-treóigen trap. In do woon kamer vinden we de vrouw des hui zes en haar kinderschare. Natuur lijk zij'n ze allen in de eiland-dracht, PlüïïXETÖS HOOFDSTUK L November is een sombere maand. Ik denk niet aan mist, want daar ik persoonlijk lui van aard ben, houd ik daar wel van. Niet alleen hebben do eigenaardig afwisselende kleuren daarvan een aangenanien invloed op mijn gevoel voor aesthetica, maar ook vindt mijn phantasie voedsel in bet aanschouwen van al die bezige menschen, die zich als in een waas voortbewegen. Neen, met den mist kan ik het wel vinden maar ik geef too, dat die vochtige, soml)ere dagen, als het warm noch koud is, mistig noch hel der, maar vreugdeloos, kleurloos en niet verfrisschond, gedachten in mij wakker roepen, die mij ten prooi doen zijn aan een melancholieke en onnatuurlijke zelfbeschouwing. Dat was do reden waarom ik op zekeren Novembermorgen nu drie jaar geleden voor een uitmuntend ontbijt van eieron en gebraden spek zat, in do overtuiging, dot het leven voor mij een onherstelbare misluk- en de zuigeling die in moeders arm rust maakt op dien regel geen uit zondering. 'n Hollander in het gezel schap meent te constatedren dat ge melde zuigeling ook al vriendelijk be gint te lachen zoodra hij de hem wel bekende Lissone-gids met „do vreem delingen ziet binnenkomen." Maar die Hollander overdrijf tl Alles wordt nu in oogenschouw ge nomen. De kasten en kastjes, de snuisterijtjes-zonder-tal, dc evenmin telbare wandversieringen de tal- looze kleu're'n die zoo'n Marker woon kamer in haar bonte aankleeding bezit. Dan doet de Markermoeder ons vriendelijk glimlachend uitgeleide, terwijl haar oudste- dochter beaig is de zilverstukjes te tellen die de be-, zoekers hebben geofferd'. Tien minuten later zij'n we wee'r aan boord van den botter, en na een kort zeiltochtje is de witte Lissone- boot bereikt. Dan gaat het weer met stoom verder, op Enkhuizen aan. 't Is nu omstreeks half één, de hofmees ter beeft op hot vóórdek de lunchta- feltjes al klaar gemaakt, het gelieele gezelschap gaat aan het tweede ont bijt, dut na den frisschen zeetocht d.en we al achter den rug hebben, best smaakt. Hoewel de boot voortdu rend' eenige neiging vertoont tot „overdwarso schommelingen" zijn er gelukkig geen zeezieken aan boórd. Tegen den beroemden korten golf slag van de Zuiderzee zijn we blijk baar allen bestand. Enkhuizeul Half drie aankomst. Zelfs de écarté-liefhebbe'rs gaan nu mee aan land, zoodat het gezelschap au grand complet de bewoners der ö'oode stad uit hun rust komt op schrikken. Zooals bekend is, heeft- de hu zoo uitgestorven stad haar tijd van groo ten bloei gekend. Eens schijnt ze zelfs 70.000 inwoners te hebben geteld Nu .3 dat Jang voorbij. Enkhuizen's be volking bestaat uit 7500 zielen, en ik. geloof dat op de wandeling van drie kwartier d.e ons gezelschap door de stad' maakte we in totaal niet meer dan één percent van die bevolking zijn tegengekome'n. De la nee, smalle straten met aan weerszijden zoovele mooie oude ge veltje zijn leeg en bijna verlaten enkele menschen loopen er 'n enkele paaid-bespanneu kar kolderde over de keien en maakt een hinderlijk geraas in die straten-van-stilte. 't Stadhuis hebben we „van binnen gezien". Mooie zaaltjes, inet deftige, oude portretten en kostbare gobelins, en do wapens van het vijftal burger vaders die Enkhuizen indertijd heeft bezeten. Vijf! De eene die er nu is zal het wel niet overloopend druk heb ben. Vóór hot gemeentehuis prijkt do lange loop van een kanon, dat volgens de overlovering van een Duinkerker- kaper afkomstig moet -wezen. De wandeling door 't stadje hebben we nog een eind voortgezet. Hier stil gestaan voor een pittoresk geveltje, voor een merkwaardige inscriptie of T een of andere bas-relief, daar ons verbaasd over de merkwaardige hooge houten kast die naast de Oosterkerk verrijst en een toren verbeeldt te zijn. 'tVerhaal bestaat dat men indertijd die houten kast maar heoft neergezet, omdat er na den kerkbouw geen geld genoeg meer over was voor een be- 'koorlijken steenon toren. king was. Maar ik was toen ternau- dernood acht-on-twintig jaar, en of schoon ik een uitstekende gezond heid genoot, toch waren er dingen, waarvan ik niet meer niet de onbe vangenheid van de eerste jeugd kon genieten. Misschien leed ik tengevolge van een overvloed van aaixlsciie zegenin gen. Geld, de vulgaire woiiel van alle kwaad, die de nieesten onzer met zoo veel zorg aankweeken, had voor mij, zonder dat ik er eenige moeite voor gedaan had en dus waarschijnlijk onverdiend gebloeid. Mijn vader, die afkomstig van een nederige, om niet te zeggen obscure familie, geëindigd was in het bezit van een dei1 grootste manufactuur winkels in do Oxfordstrant, had mij bij zijn doocl een kwart millloen pon den sterling nagelaten. Een zelfde som zou mijn eigendom worden bij het overlijden van mijn moedei'. Mijn sombere stemming kon daar om moeilijk worden toegeschreven aan de drukkende moeilijkheid om te zorgen, dat de beide einden elkaar raakten. De kleine daine met grijs haar, die tegenover mij aan de koffietafel zat, merkte mijn sombere stemming op. Je schijnt vanmorgen niet heel opgewekt te zijn, Robert, merkte zij op. Zie lk er 's morgens ooit erg op gewekt uit, moeder Neen, antwoordde zij droogjes. Ik kan niet zeggen, dat ik aan het ontbijt ooit v.roolijk gezelschap aan je heb. Maar toch schijn je mij van morgen nog somberder toe dan ge woonlijk. Eigenlijk begint het leven mij te vervelen. zei ik, 200 weinig dra matisch mogelijk.; Mijn moeder scheen nu het oogen- blik geschikt te vinden 0111 te lachen. Waarom trouw je niet vroeg zij. Omdat ik niet geloof aan hefti ge remedies, antwoordde ik. Bovendien weet u, dat niets mij zou bewegen u te verlaten. Ik weet niets wat daarop lijkt, klonk scherp het antwoord. Je zoudt mij morgen aa.11 den dag ver laten, als je verliefd werd. Ieder mensch zou dat doen en ik zou er niet over denken j'e dat te verwijten. Ik ben niet van plan, verliefd te worden. Weer begon mijn moeder te lachen. Heeft iemand daar ooit plan op, vroeg zij. Ik bedoel, zei ik, dat ik niet meer in mijn eerste jeugd ben. Ik heb het een en ander van de v e- reld gezien, en heb genoeg van het geroezemoes van liet Londensche le ven. Ik ben riik en geldzuchtige moe ders trachten haar dochters aan rijke niannon uit te huwelijken. Verder heli ik de attractie van nog beneden den middelbaren leeftijd to zijn. En een winkelierszoon te zijn, voegde mijn geliefde moeder er bij. Dat doet er niet toe, ant woordde ik. Geboorte legt tegen woordig weinig gewicht in de schaal en dat is ook goed. Bovendien kan ik in dat opzicht van moederszijde mijn aanspraken laten gelden. Je kunt je aanspraken laten gel den. zei mijn moeder met haar smadelijke lachje, maar het zal je heel waarschijnlijk niets geven. Toen ik met je vader trouwde, hield ik op een Dumorian te zijn en veranderde in een Saunders. Ik vroeg haar niet hoe zij er toe gekomen was met een man te trou wen, die maatschappelijk zoo ver be neden haar stond. Ik htyl dat al eens bij con vorige gclegcnhoid gedaan, en het antwoord was geweest, om dat hij een goed man was. Het hu welijk was werkelijk uit liefde geslo ten en was ook lioel gelukkig ge weest Je bent in ©en gedrukte stem ming, ging mijn moeder op haar beslisten toon voort, het leven verveelt je, zooals je het noemt, en jo bent over 't algemeen onverdraag lijk gezelschap, omdat je voor het oogenblik besmet bent met die krach tige en onuitstaanbare eigenschap, verwaandheid. Omdat je vermogend bent, verbeeld jij je, dat iedere moe der, die je ontmoet, een of ander wijsneuzig dochtertje heeft, dat zij wil trachten bij de eerste do beste gelegenheid aan jou te koppelen. Om dat je in liet Elon-elftal speelde, 011 later 56 not out maakte voor Cam bridge tegen Oxford, verbeeid Jij je, dat je naam in de sportwereld popu lair is, terwijl zij liet weinigje, dat zij ooit van je wisten, al lang verge ten zijn. Omdat je vader een man van buitengewone enorgie was, ver- ibeeld jij je, dat je zijn kracht hebt geerfd in combinatie met do hersens en schoonheid van je moedei het geen een hersenschim is. U is zeer opwekkend, oudje, antwoordde ik. liet is heel goed mogelijk, dat u gelijk heeft, en dal ik de deugden van mijn voorouders niet geërfd heb, maar alleen hun ver waandheid. En toch, als ik zeg, dat liet leven mij verveelt, dan bedoel ik niet, dat ik genoeg heb van mijn eigen volmaaktheden. Maar de raken dan Zaken respecteer ik maar op een afstand. Mijn ondergeschikten zijn zoo door en door accuraat, zoo hijzonder energiek, zoo ver boven mij verheven in alle hoedanigheden van een handelsman, dat ik het als een onheil voor den Engolschen handel in 't algemeen en voor die van do firma James Saunders en Zoon in 't bijzonder zou beschouwen, wan- honderden klerken van de stations dienst als kruiers. TAL VAN WINKELS WAREN GESLOTEN, vooral slagerswinkels. Op de winkels van de grooto slagersfirma Higgln, die meer dan 200 filialen in de stad heeft, was een pkikkaat aangeplakt, meldend Gesloten wegens de stakin gen. Onmogelijk om voorraden te verkrijgen. D. Higgin. Andere winkels volgden reeds dit voorbeeld. Zaterdag is ook DE SCHUITENVOERDERSSTAKING OPGEHEVEN, zoodat nu het gelieele geschil in de dokken geëindigd is. HET DU1TSCH-RUSS1SCH VER DRAG is Zaterdag geteokend. In dit verdrag wordt verklaard, dat de Duitsche rogeoring geen pogingen zal doen tot verkrijging van conces sies voor wegenaanleg en scheepvaart, aanleg van telegraaflijnen ten noor den van de lijn, die van Kasricherin overKakh naar de Afghaansche grens leidt. De Russische regeering verplicht zich een concessie te verwerven voor den aanleg van een spoorweg van Te heran naar Khamkras en met den aan leg van die lijn te beginnen twee ja ren nadat de lijn Sadidzeh-Khanikin gereed zal zijn. of den aanleg non een iiuitenlandsche financiëele groep op te dragen. Rij niet-nakoming vnn deze verplichting zal het de Duitsche regee ring vrij staan om zelf pogingen te deen om de concessie te verwerven. De Russisciio regeering zal aan den aanleg van den Bagdad-spoorweg geen moeilijkheden in den weg leg gen. De Duitsche j>ers is verheugd over dit verdrag. Onder allo voorbehoud wordt voorts meegedeeld, dat d e Russische regeering, te gel ük met de onderteek e- ning van het verdrag, de verzekering heeftgegeven dat Rusland zich tegen Duitse h land verplicht, zich niet te mengenineen eventueel conflict tus schen Frankrijk en Duitsch land over Marokko. EUROPA EN MAROKKO. Het „Berliner Tageblatt" schrijft Het is zeer onaangenaam, dat de on derhandelingen voorloopig afgebro ken en waarschijnlijk voor onbepaal- den tijd verdaagd zijn, terwijl het groote publiek voor het neergelaten scherm van het looneel der onder handelingen blijft zitten. Iets derge lijks is buitengewoon onwelkom Dc chauvinisten van Frankrijk en Duitschland en ook die van andere landen hebben nu alle gelegenheid, het strijd vu ur krachtig aan te bla zen. In Berlijn, Dresden, Mtlncheh en Hamburg, overal worden reeds vergaderingen over de Marokko- aangelegennoden aangekondigd. De Fransclie bladen geven ook meer en meer overspannen patriotti sche artikelen. De Echo de Paris schrijft o.u.: „Indien de Duiischers een eerlijke overeenkomst wenschen, laat er dau een eind komen aan deze wijze van onderhandelen. Maar laat Frankrijk hen dwingen zich uit te spreken, ten groot land als Frankrijk kan zich niet langer blootstellen aau <te fuma- sieèn vau den heer von Kiderien- W achter". S.v.p. een beetje kalmte, hoeren neer ik mijn zoogenaamdo pr—s-fs hoofd der firnia in een daadwerkelij ke zou veranderen. Mijn moedor zuchtte, stond van tafel op en liep op het buffet toe, waar do ochtendbladen en dc brieven viak bij een onaangesneden ham in rustige rust bij elkaar lagen. Het is jammer, dat je het in 't leven niet vinden kunt, Robert,zei ze, want ik houd zooveel van je. Zoo nu en dan praat je precies zoo als je moeder. Kom, voegde zij er bij, toen ik haar in de redo viel met een kus, neem je brieven, dwaze jongen, en tracht er iets in te vin den, dat je kan opwekken. De eerste couverts, die ik openbrak, bevatten weinig vroolijks. Een groote rekening van sigaren, twee invitaties voor een danspartij, verscheidene brieven met smeekbeden om het een of ander en ten slotte cc» Invitatie tot een „tea", waar bridge gespeeld zou worden. De brief, die er het meest interes sant uitzag, bewaarde ik tot het laatst. Hij droeg een vreemde post zegel, de enveloppe was enorm groot en het adres was in een nette, eenigs- zins belachelijk keurige hand ge schreven Achter op den brief stond Wn prachtig wapenschild, zoodat af schuwelijke viz.ioenen van een diner met een gezelschap hoeren uit <le City al bij mij opkwam. AXTrtwW viw,fnlfr#n

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5