Be Kwartjes-Idveiteitiëi van HAARLEM'S DAGBLAD Onze Lachhoek Tweo vrienden ontmoetten elkaar na een lange afwezigheid. Ee'n hen zag er bedenkelijk uit zijn neus was purperrood. Do andere zag het aan en zei: Nou. Jan. ik geloof... Maa'r Jan zei, dat men niet naar den sohijn moest oordeelon/ en dat hij maar een glas bier pe'r dag dronk. Nou, zei do ander, je gezicht is «iet ais onze gasmeter, die wijst ook meer aan dan ze verbruikt De schoolopziener bracht een be zoek aan de school en de meester had de jongens goed op 't hart gedrukt: Antwoord niet als je niet bijna ze ker bent dat Je antwoord goed is. De schoolopziener vroeg geschie denis. Vertel me eens, wie was de moe der van den vader des vaderlands, Willem den Zwijger? Hij richtte de vraag tot den Jon gen op de eerste "rij, dan tot de heole klas. Geen antwoord. Eindelijk het hart van den meester zwol van vreugde daar ging een vinger cnn- hoog. Wel. mijn jongen, zei de school opziener aanmoedigend wie was het? Juffrouw de Zwijger, meneer. DURE ATTENTIE. Gisteravond ben ik naar 'den schouwburg geweest, maar dat is eein dure liefhebberij gewördenl Eerst moest ik voor vijf personen de gar derobe betalen; toen heb ik in de pau- eo op verscheidene glazen bier en porties ijs getractoerd en na de voor stelling heb ik me ook nog latén ver leiden, mijn vriend en zijn familie in oen restaurant te onthalen. Waarom heb je dat allemaal gedaan? Wel, ik moest me toch dankbaar toonen; ze hadden me namelijk een vrijbiljet gegevenl SPIONNAGE. Volgens een bericht uit Weenen is het aan de politie to Krakau gelukt de hand te leggén op twee Russische spionnen. Op het politiebureau aldaar is door hen bij een verhoor door de militaire overheid een volledige be kentenis afgelegd, waarin zij ver klaarden in opdracht van den Russi- sclien generalen staf in Gallicië ge- spionneo'rd te hebben. De eene spion, Prechocynski, be hoort tot do afdeeling spio'nnen in Oostenrijk, die voor ongeveer drie ja ren door den toonmaligen Russischen militairen attaché te Weenen, kolonel Masjtsjensko georganiseerd word.Men zal zich herinneren, dut d^ze Masj- tsjansko ongeveer een jaar geleden plotseling naar Weenen terug werd geroepen, toen bij zich doo'r de Oos- tenrijksche regeering al te diep in de kaart had laten kijken. Het mooiste van het geval is echter, dat aan Prechocynski door den gene ralen staf was opgedragen de gangen van zijn chef nauwlettend na te gaan, zoodat dus de eene spion door de.n anderen gecontroleerd werd. De tweede beschuldigde, Maximo- Yitsj alias Kourel, had vroeger in het Oostenrijkscho leger gediend, was desertoerd en had daarna van den Russischen generalen staf de dracht gekregen do geheimen van corps- en commandogebouw te Lem- berg uit te vorschen. De Duitsche luite'nant Schultz is onder beschuldiging van splonnago in verhoor genomen door de rechters te Plymouth. Do verdere behandeling der zaak is uitgesteld tot "28 dezer. Borgstelling werd' niet toegestaan. KLAGENDE POSTBEAMBTEN. Het personeel der posterijen Frankrijk klaagt ernstig over te veel werk, als gevolg van de gewoonte van het publiek om op vacantie-uitstapjes prentkaarten enz. te verzenden. Het aantal ter bezorging aangeboden brieven en kaarten moet ruim een derde grooter zijn dan in gewone tij den. Het sorteeringspersoneel, dat juist voidoende is in normale tijden, schiet thans te kort, zoodut de posten niet naar behooVen verzorgd kunnen wor den. ONTEVREDEN. Onder de arbeiders, die bij liet aan leggen van het middelste baanvak van den Amour-spoorweg worden ge bruikt. zijn onlusten uitgebroken we gens do slechte behandeling, die hun wordt aangedaan. Er zijn troepen naar Sourasheffka gezonden, ter on derdrukking van deze onlusten. GROOTE BRAND. Te Hamburg is brand ontstaan In de groote magazijnen der firma Iser- mann en Co., dio grootendeels ver nield zijn. De schade wordt op 300.000 Mark geraamd. BEWONERS VAN ZUID-AFRIKA. Blijkens het verslag over de volks telling In Zuld-Afrika bedroeg op het tijdstip der telling, de geheele bevol king van de Unie van Zuid-Afrika 5.03* UI tegen 5,185,821 in 19ili. Vnn dit totale zielental waren er 1278,025 Europeanen, tegen 1,116,806 en 4,061,082 inlanders, tegen 3,495,104 in 1904. Andere kleurlingen waren er 619,392 tegen 563.914 in 1904. Er is dus een sterke toeneming bij inlanders en kleurlingen waar te nemen. CHOLERA IN FRANKRIJK. In verband met liet voorkomen van Jholcragevallen te Marseille heeft de zer dagen de onderstaatssecretaris reusachtig kiektoestel 'ontdekte, en Malvy het verbod uitgevaardigd voor voor den Eufraal tweo Bergenscho de spoorwegen om gezelschapsbiljet- blnuwkleligo werklui en eeri meneer ten naar die stad af te geven. met een panama, ben ik het publiek Dit besluit heeft groote ontevreden- maai- weer gaan bekijken, om niet beid gewekt bij de bevolking, met het reeds van te voren uit de stemming gevolg, dat een betooging heeft plaatste geraken. gehad voor de prefectuur. De mani-| Een stilte deed mij weer op mijn festanten eiscben opheffing van den tuinstoeltje met mijn gezicht naar maatregel. 'het tooncel draaien on ik ontdekte Een deputatie werd door den pre-voor het bekende appelboompje den fect ontvangen, waarop deze beloofdeprologus, in don persoon van den bij de regeering de noodige stappenheer Nannes Gorter, die ons liet ver te zullen doen. vooral daar in den zoek deed, hoeden en parasols naar laatsten tijd geen nieuwe gevallen I omlaag te werken Onder algemeen voorgekomen. Door een bacteriologisch onderzoek is uitgemaakt, dat de vrouw, die in het ziekenhuis te Fiume bij Boeda pest in observatie werd gehouden, lij dende is aan Aziatische cholera. Te Ipek bij Saloniki neemt de cholera merkbaar af. Er zijn vier sterfgeval len voorgekomen, te Oeskjoeb 2, te Djakowa 4 en te MonastiT 2. In het overige gedeelte van Albanië kwamen 66 gevallen voor, waarvan 29 met doodelijken afloop. ONWEDER TE LONDEN. Zaterdagavond tusschen zes en ze ven uur heeft te Londen een hevig on- wede'r, gepaard met zware regens, gewoed, het eerste na weken van droogte. Letteren en Kunst HET TOONEEL DE OPENLUCHT-VOORSTELLING TE BERGEN. Eenige ja'ren geleden heeft me vrouw Grotlie-Twiss in de bosschen bij Hilversum voor een klein getal ge- noodigden eens eén sprookjesspel la ten vertoonen; die opvoering was, of schoon liefelijk en idyllisch meer een dilettantische proeve dan een ar- tistieke daad. Eigenlijke openlucht voorstellingen door werkelijke kun stenaars, zooals die te Orange in het Zuiden van Frankrijk of te Charnpig- ny, in de nabijheid van Parijs, plaats vinden, kenden wij in ons land tot nu toe niet. Den „Borgenaars" komt de eer toe, dat wij nu ook een openlucht-theater bezitten, en allen, die de opvoering van „Adam in Ballingschap" op Vrij dag i'n het bosch van Oud-Kranen- burgh hebben bijgewoond, zullen ze ker het comité, dat deze voorstelling heeft georganiseerd, dankbaar zijn voor haar initiatief. Wij. schreven reeds in het blad van Zaterdag, dat deze eerste openlucht- voorstelling een zeer groot succes was, een succes, zoowel voo'r den heer Royoa'rds als voor het „comiteit van voorbereiding". Er was voor deze ij tooneelgebeurtenis ook buiten Bergen buitengewone belangstelling. Reeds in den trein konden wij dit opmerken. Wij reisden van Haarlem af in gezel schap van 7 met „Adam in Balling schap" gewapende dames en in Alk maar op het station hoorden wij een grappenmaker roepen„Overstappen voor 't paradijs!" Te Bergen wees een veldwachter den weg naar de Kranenbu'rghsche bosschen aan alle boekjes dragende menschen, voordat zij hem nog iets haddén gev'raagd, en in het eerste het beste restaurant kwam de kellner dadelijk met de prettige mededeeling, i dat je d'er niet meer inkwam, als je geen kaart hadt, daar alle plaatsen reeds lang verkocht waren. Gelukkig hielp de heer C. Nannes Gorter, do actieve voorzitter van het comité, ons nog aan een perskaart, zoodat wij in geen geval onverrichtér- zake behoefden terug te keeren. Deze theatergang was in vele zichten merkwaaixlig. Van een in piëteit voor Vondel 'naar het open luchtspel optrekkend publiek was geen sprake. Wij kregen op onze wandeling meer den indruk, dat wij naar de Bergen<che harddraverijen ginge'n dan naar „Adam in Balling schap". Iu een van ruw hout getimmerd gebouwtje een transpireerende reaulist in zijn overhemd, die ten spijt van den waarschuwenden kell ner aan eenige onvervalschte boer innen met Noord-Holiandsche kap en hun respectieve ega's de laatste staanplaatsen verkocht. Bij den i'n- gang der entree-laan een boschwach- ter met een knuppel, die voo'r portier fungeerde. Aan de contróle geen opgesloten, gegalonneerde, deftige heeren, zooals op het Leidsche Plein, maar de heer Bossai"d ui zijn zomerjasje bij een tafeltje naast een gemoedelijken Bergen aar vertegenwoordiger van het Comiteit, blijkende uit het rood witte rozet op zijn borst die mij bij het passeeren van mijn perskaart, goedig toelachte en mij do verrassen de mededeeling deed, dat hij dadelijk aan mijn gezicht had gezien, dat ik ook „van 1 teneel" was. De foyereen vriendelijk open plekje in het bosch met een cantine, waar eigenaardige coïncidentie roodwangige paradijsappels werden verkocht>io theatergang een lief lijk, kronkelend laantje, dat je on verwachts in de stalles voerde. En hier een zeer gemengd, typisch publiek. Naast stadsmenschen boer tjes en boerinnetjjrs, die zoo uit hun verdroogde polders kwamende oud-HoLla ndsclio kap tusschen hoe den als Lohengrin-helmen. Noord- Hollandsche harddraverij-bezoekei-s naast het mondaine uitgaande pu bliek, en daartusschen vele art is ten, persmenschen en geestelijken. Voor mij zag ik het plekje gronds, dat straks het paradijs zou voorstel len, maar toen ik onder den boom der kennisse een fotograaf met een zuchten verdwenen de reu zen hoeden. Nog een oogenblik hadden wij tiid. om do verwaaide kapsels van onze buurdames te bewonderen, toen wij plotseling liet publick om ons heen vergaten. Als komend van heel uit de verte klonk muziek liet spel was bo- gonnen. Nu hadden wij de gelegenheid, om ongestoord en onafgeieid het tooneel op te nemen. Een ruime mosvlakte met een kleinen, alleenstaanden ap pelboom in het mxdden. Daarachter een miniatuur-vijvcitje met zwanen- bloomen en waterlelies links en rechts kleine heuveltjes, omzoomd met rose en lila hortensia's, iets verder berkenboompjes en lijsterbes sen, en op den achtergrond 't bosch, hoog opstaande tegen den blauwen horizon. Wij hoorden de vogels flui ten, in de verte loeiden de koeion. Ja, dit was wel een plekje, dot ons de illustic van het paradijs kon geven, en wij voelden nu wel heel duidelijk, hoe onnatuurlijk en onwezenlijk eigenlijk al de kartonnen boschdécors zijn. Mooi en stemmingsvol klonk in deze omgeving de muziek vnn Hubert Cuy- pers. Daar verschenen langzaam on onheilspellend uit de donkere bosschages Lucifer. Asmodé en de liel- sche geesten. Een grootsche, maje stueuze figuur, deze Lucifer van Royanrds met prnchtiffen, hruinen kop en in fel-rood kleed. Als bazuin geschal kwamen de eerste verzen tot Ik, eerst geheiligd om de kroon van 't licht te spannen. En nu van 't eeuwig licht in duis ternis gebannen, Kome uit den zwavelpoel opdondren van benêen. Over de opvoering van Vondel's treurspel door het gezelschap des hee ren Royaards behoeven wij niet veel meer te zeggen. zeischap opgetreden, en later verbon den aan het gezelschap directie Louis Bouwmeester, ls voor het a.s. seizoén wee'r bij het gezelschap Stoel en Spree geëngageerd. TONY OFFERMANS. In den toestand' van Tony Offer- mans, een der bekendste Lareusche schildérs, is plotseling een zeer on gunstige wending gekomen. Reeds lang is deze verdienstelijke schilder lijdende aan een maagkwaal, doch nu is de toestond zoodon.g verergérd, dat voor zijn behoud gevreesd wordt. Boeken. We ontvingen ter aankondiging de volgende werkjes Van „Bloembollencultuur" haar Jaarboekje voor 1911—12. Een prac- tiscli boekje voor den bloeuibollen- huiidelaar. Iu handig formaat geeft hel voel wetenswaardigs, dal bij den handel iu bloembollen lelkens gewe ten moet woixlen. Vuil het Concertbureau Stoker en Reddingius, te Hilversum, een „Con cert- en bonêe-agenda. Behulvo de gewone rubrieken vinden we er in korte artikelen over „.Moderne Mu ziek", door Van Ervon Dorens en „De Riano", xloor II. Het Haugscho Vreemdelingenver keer zond een „Officicele Gids van 's-Graveuhage en Scheveningon", met kaart Deze vercenigmg, die met veel welslagen in de Residentie werkzaam is, heeft in dit boekje beknopte aan wijzingen voor den bezoeker gegeven. Men vindt er van allerlei gegevens in, dio men bij een kort verblijf in Den Haag noodig kan hebben. De kaart geeft, duidelijkheidshalve waarschijnlijk, niet de kleinere zij straten en steegjes. Het tramnet is er op duidelijke wijze op afgedrukt. Dit boekje is in 't. llollandsch en in de drie moderne talen verkrijgbaar ui het Informatie-bureau Plaats la. Van „De Gemeentewet en hare toe passing" ontvingen wij aflevering 5, loopend van art. 72 tot art. 91. Het uitvoerige en nauwkeurige werk, dat door den Beverwijkschen gemeente-secretaris, den lieer J. W. A. C. van Loenen, is ondernomen, met medewerking van Mr. S. J Blau- pot ten Cate, is ook in deze aflevering weer zeer te lovon. De firma N. Snmson, Alplien (Z.-H.) zorgt voor een netto uitgave. sociale quaestie op te lossen en acht daarom ook het huidige economische stelsel verkeerd. Het boekje is een uitgave van Avondpost-drukkerij in Den Haag. TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer vi „Aviu" bevat: Kapitein Felix, do nieuwe helder van het hoogterecord, Tijdverdrijf. De Beig.sche Rondvlucht. liet hoogte'record. De Engelsche rond vlucht, M. van Meril. Avia Mar- che. Vliegen op kompas Kleine mededeelingen. Dit nummer is weer rijk geïllustreerd. Het laatst-verschenen nummer vai „De Aarde en haar volken" bevat Uil do poeszta in Hongarije. Amundsen's expeditie naar de Zuid pool. Onder Noorschen hemel, door TI. R. Roelïseuia, met vele foto's. Het bereiken der Noordpool door Robert E Peary. Een rozen- stad in den Elzas. REVUE DER SPORTEN. Inhoudsopgave: Een artkeltje: Idio ten in 't kwadraat. Good old Spar ta aan do fuif. Védrines wint de Coupe MicheLn. Spelleidcrscursus te Breda. Concours Hippique te Zeist. Wielerwedstrijden op Anisterdamsche baan. Tenniswed strijden van de vereen iging W. W. aan don Wassenaa'rschen weg te 's- Gravcnhage. Nationale Athletiek- wedstrijden van „Daventria'. Een groot cricketspeler: C. B. Fry. Zwemwedstrijden van de Goudsche Zwemclub. Sportsmen, die de laat ste dagen van zich deden spreken. land en Tuinbouw MOND- EN KLAUWZEER. Er wordt in dezen tijd, nu onze veestapel zoozeer door het mond- klanwzeer wo'rdt geteisterd, heel wat reclame gemaakt voor allerlei n delen, die, konden we de aanprijzing gelooven, alle excellent, voortreffe lijk zijn. Dat enkele dier middelen verzaclr Itoaten een maar zijn een gttlden waas°d, omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot Is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. Het tooneel in de Kranenburghsche bcsschen was zoodanig ingericht, dat de voorstelling tot in de kleinste dé tails behalve natuurlijk het donder en bliksomeffect in de laatste acte het gewone verloop kon behouden. Alleen werd thans zonder pauzes in één stuk doorgespeeld. In deze Idyllische omgeving kwa men sommige gedeelten echter veel intenser tot ons. Zoo ging van de ver schijning op den heuvel van Adam en Eva in hun roomkleurige gewaden een ontroerende bekoring uit. Het tooneeltje van Eva, in onschuld zit tend onder den appelboom, en be gluurd door Belial, dio als een slang tusschen het groen verscholen lag, was van ijzingwekkende tragiek, en de verleidings-scèno subliem ge speeld door Jan Musch en mevr. Royaards werd in dit milieu iets onvergelijkelijk moois. Jammer, dat de kleurige, onsmaak volle costuums der wachtengelen en hun leelijke rood-blond© pruiken zoo vloekten met deze donkergroene om geving. Zouden reinwitte gewaden hier niet veel mooier hebben gedaan? De heer A. van Dnlsurn speelde niet schoone plastiek en groote zeggings kracht den Xüam, en Jan Musch was een prachtige Beliol. Over het indruk wekkende spel van Royaards als Luci fer schreven wij reeds ln het blad van Zaterdag jl. Overigens was in de rol- ver'deeling weinig verandering ge bracht. Mevrouw Royaards ontroerde weer als altijd in de rol van Eva door haar naïf en teer spel. Het trof ons bij deze voorstelling, hoe zuiver en goed gearticuleerd de leden van Royaards-gezelschap spre ken ;tot in de verste hoeken drong elk woord door Aan het einde der voorstelling bood de heer Nannes Gorter aan Willem Royaards een krans, en mevrouw Royaards bloemen aan. In hartelijke woorden dankte hij den leider van „Het Tooneel" voor deze opvoering en hij wees daarbij op het nationale in Royaards' streven. Een woord van dank komt zeker ook toe aan den heer en mevrouw Van Reenen. die het terrein in de Kranenburghsche bosschen bereidwil lig ter beschikking stelden. Zij hebben door deze daad niet alleen de inwo ners van Bergen, maar heel het kunst lievend Nederland aan- zich verplicht. J. B. SCHUIL. STOEL EN SPREE. Mevr. Dora Boon, vroeger als me vrouw Ten Hoonte reeds bij dit ge- De heer Jan van den Tem pel, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vukvereenigingen, heeft een werkje samengesteld, waarin ge- gevend zijn verzameld omtrent den omvang, de instellingen en geldmid delen van do bij liet Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingeu aan gesloten organisaties over liet Jaar 1910, benevens een overziolit van den groei van het Verbond in de eerste vijf jaren van zijn bestaan. Deze cijfers lijken ons van belang, ook voor do studio van de arbeiders beweging. Het aantal aangesloten organisa ties klom van 11 tot 28. Zij tellen 44120 leden, daarvan zijn er 2942 vrouwen. Uit Haarlem zijn 835 leden aange sloten, namelijk 38 bakkers en c-a- cao-bewerkers, 18 bouwvakarbeiders, 22 drankber eiders, 100 gemeen te werk lieden, 25 handels- en kantoorbedien den, 16 kleermakers en naaisters, 41 land- en zuivelarbeiders, 27 lithogra- fen. 134 metaalbewerkers, 66 meubel makers en behangers, 17 opzichters en teekenaars, S3 schilders, 06 siga renmakers, 128 behoorende tot spoor- en tramwegpersoneel, 50 stucadoors en 64 timmerlieden. De beer F. J. v a n P a a 8 s c h e n geeft in vlugschrift-vorm uit een re devoering, dio in verschillende plaat sen van ons land werd gehouden over de ,,B. I. P.", dat is Broeder schap in practljk. De heer Van Puas- sclien propageert deze beweging, die wederom van Engclschen oorsprong is. Het dot.1 is, om de zedelijke krach ten, waarvan het Christendom de be werker is, aan te wenden hij de op lossing der sociale vraagstukken. in Engeland gelukte het der Broe derschapsbeweging de mannon en vrouwen van hot „Ni Dieu, ui mai- tro" te bereiken en dezen weer tot den godsdienst terug te voeren, door het idee Broederschap in den gods dienst naar voren te brengen. Het doel der beweging daar te lande is De mannen en vrouwen te leiden tot liet Koninkrijk Gods; de menschen te vei'cenigen in broederschappen tot onderling hulpbetoon de studie van de sociule wetenschappen aan te moedigen, enz. Op de Zondagmidda gen komen ln Engeland een 500.000 tot 750.000 menschen bijeen in kerken, stadhuizen en andere openbare ge bouwen. Do beweging is er een van demo- cratlsohen aard. Ondersteuningsfond- sen, clubs, ontwikkelingscursussen, coöperaties, zijn door do B. I P. gesticht. Zi.i wil meehelpen, om de tend werken en ae genezing bevorde ren, kan wel waar zijn, maar dit be hoeft voo'r de gebruikers geen reden te zijn om daarover de loftrompet te steken, alsof zij daarin iets bijzon ders hebben gevonden. Zij zouden mot minstens evenveel lof kunnen ge wagen van de goede uitwerking der- door hun veerurts voorgeschreven behandeling, indien zij deze slechts toepasten, zorgvuldig toepasten. Maar velen betoonen zich hie'rin laksch en liever, dan deze beproefde in ieder geval heolende middelen toe te passen, neemt men zijn toevlucht tot een of ander kwakzalversmiddel welks samenstelling men niet kent, maar dat met veel humbug wordt aaiilievolen. Zoo worden de zieke die ren soms averechts behandeld of mis handeld. Wilde thijrn is sterk ge noemd als middel tegen mond- en klauwzeer; wij vestigden er onlangs reeds de aandacht op. Wij deden dit echter onder voorbehoud én drukten de wonscheiijlcheid uit, dat met dit middel nauwgezette, goed gecontro leerde proeven zouden woixlen geno men. Hot schijnt, dat de reclame on ze mededeeling te haren diénste heeft willen gebruiken; aan tal van bla den werd bericht, dat ons stukje, hoe goed bedoeld ook, onjuist was; en daarop volgt dan een en a'nder over wilde thijm. Wij gaan daar niet op in, en vol staan slechts met hier de verklaring te geven, dat, wat we schreven, ge heel juist was, dat is: in overeen stemming met den inhoud der brochu re van Pater v. d. Drift. 't Kan geen kwaad, om mogelijke teleurstellingen te voorkomen, het hie'r nog eens neer te schrijven: dat. voorzoover bekend, tot heden geen deugdelijke afdoende bestrijdingsmid delen staan ook den veearts ten gevonden. Ook wilde thijm zoo zegt Dr. K. Over in het land- en tuin bouwblad „De Veldpost" is geen voorbehoedmiddel, 't Is een goed ge neesmiddel. Maar goede geneesmid delen staan ook den vee'rarts ten dienste. Dr. Over schrijft, dat veehou ders in de omgeving van Amsterdam veel baat hebben gevonden bij toe passing vah lysol en creolien. Beide worden verdund met water on on ge» veer 1 percent sterk goiiomen, dus i deel creolien of lysol op 100 deel én regenwater. Lysol is gewoonlijk zui verder; goede, zuivere creolien werkt echter evengoed. Bij reiniging der klauwen niet deze l-porcenisoplossmg worde een zachte flanellen doek ge bruikt. Eau andero medewerker van „Do Veldpost" beveelt bovend.eh uit on dervinding aan, het drenken der zie ke dieren, wel driemaal daags, met water, vermengd met zeer fijn gema len rogge; do koortsige d.eren ge bruiken dit gaarne en krijgen hierin tevens 'n gce dvoedsel. Zulk een voe déring is beter, dan het achter in den bek stoppen van brood of pas ge maaid gras. Uit Parijs komt het bericht, da» Dr. Doyen, bekend scheikundige, een ni.ddel tegen mond- én klauwzeer zou liebbeu gevonden. In ruim dui zend besmette stallen zouden proevéo met het middel genomen zijn, welker resultaten de bevolking met geestdrift vervulden. 24 uilï na tie inspu.tuig zoo heet het is de ziekte overwon nen, en na 4 a 5 dagen is het mond en klauwzeer geheel verdwenen. Moge het waar zijn! Laten wij een ter ons niet te vroeg verblijden: Dr. Doyen heeft ons al eer teleurgesteld, C. B. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Assen. G. Bouwkamp, timmerman en aannemer te Assen (gom. Ruinen) Rechter-commissaris: ïn'r. H. J. Wes- tra; curator: xnr. J. J. Veurmon, Amsterdam. N. 1. Kokknios, koopman, te Amsterdam. Rechter commissaris mr. A. J. van Roijen; curator mr. M. A. van Booven. 13. van Beusichem, bouwkundige Amsterdam. Rechter-commissaris mr. A. J. van Roijen curator mr. B. M. Cohen. J. van der Niet, bouwkundige, gewoond hebbende te Watergraafs meer, thans zonden' bekend adres. Rechter-commissaris en curator als voren. Geëindigd De nalatenschap van C. C. Kramer, laatst gewoond hebbende te Amster dam. M. Sluyter, diamantbewerker, (e Amsterdam. H. II. Knoop, en W. J. Knoop, bei den te Amsterdam. W. S. Smit, van beroep timmer man ,te Bergen-op-Zoom. Geëindigd: J. A. Nijhuis Gzn., te Almelo. Burgerlijke Stand HILLEGOM. GETROUWD: VV. F. Vinkenstein en J. M. de Groot. H. Merbis en L. Bogerjnan. BEVALLEN: E. Piet-Luman, z. M. van Rooijen Prins, d. J. Aarts-Lemmers, z. C. Galjaard-K'rap, d. C. Berk- hout-Hoogendoorn, d. J. Boender- Baars, z. C. Tu'rk-V. q'. Star, d. C. Rusma'n-Zonneveld, z. OVERLEDEN: Tb. A. Buekens, 8 j. M. Admiraal lj. J. H. v. d. Jagt, 13 nind. J. Veen, 10 mnd. A. J. v. d. Beek, 7 maanden. Stoomvaartbericliten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Celebes arriveerde 19 Aug. van Am sterdam te Padang. Koning Regentes (thuisreis) arriveer de 18 Aug. te Hamburg. Koning Willem III vertrok 19 Aug. van Amsterdam naar Batavia. Sumatra (thuisreis) vertrok 18 Aug. an Port Said. Het st. Bali verl'rok 19 Aug. van Amsterdam naar Batavia. Hot st. Grotius (uitreis) passeerde 19 Aug. Kaap del A'rmi. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ; Het st. Atlas vertrok 19 Aug. van St. Ubes naar Genua. Het st. Hebe arriveerde 19 Aug. van Kopenhagen te Stettin. Het, st. Iris vertrok 19 Aug. va» Barcelona 'naar Tarragona. Het st. Mercurius arriveerde 19 Aug. van Algiers te Patras. Het st. Pluto vertrok 19 Aug. van Smi'rna naar Jerakini. Het st. Tellus arriveerde 19 Aug. van de Levant te Amsterdam. Het st. Venus vertrok 18 Aug. van Alicante naa'r St. Ubes. Achilles arriveerde 18 Aug. van Sy racuse te Catania. Diana vertrok 19 Aug. van Amster dam naar Alicante. Tliemis vertrok 18 Aug. van Neu- fahrwasser naar Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Ophir 'thuisreis) vertrok 19 Aug. van Lissabon. Wilis vertrok 17 Aug. van Batavia iar Rotterdam. Gorontaio vertrok 19 Aug. van Rot terdam naar Java. Medan vertrok 19 Aug. van Rotter dam naar Hamburg. Het st. Kawi (thuisreis) passeérde 19 Aug. Bevezier en werd heden nacht te Rotterdam verwacht. HOLLAND-AM ERHiA-IJJN. Noordam vertrok 19 Aug. van Rot terdam naar New-York met de vol gende passagiers aan boord: 222 lo kL 396 2c ki. en 376 3e kl. KON, HOLL. LLOYD. Zeelandia (uitreis) passeerdp 18 Aug. Ouessant.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 8