I néfyRLAri DERDE BLAD. VORST EN VRIEiSGHAP DINSDAG 22 AUGUSTUS 1911 Buitesilandsch Overzicht DE FRANSCHE GEZANT CAMBON is gistermiddag te Parijs aangeko men. De Temps" bevat een hoofdartikel, getiteld „In de pauze", dat aldus eindigt „Indien men wil, dat de besprekin gen hervat worden met kans op goe den afloop, dan moet men de open bare meening in staat stellen, met zekerheid en ondubbelzinnig tc over wegen, welke voordeelen geboden worden in ruil voor de opoffering, die van Frankrijk gevraagd wordt. Hot Fransche en Duitsche volk, die oprechtelijk eon eervol en duurzaam accoord wenschen, hebban recht liet volle licht te etschen. De diplomatie heeft door haar vroegeren arbeid lil do Marokkaansche zaken geen blan- co-handteekening van vertrouwen verdiend laat zij dus voortaan de medewerking van het gezond ver stand dor openbare meening aan nemen." Andere bladen oordeelen minder kalm. Reeds liepen er te Parijs GERUCHTEN, DAT FRANKRIJK AAN DUITSCHLAND DEN OOR LOG ZOU VERKLAREN. Gelukkig is voor zoo'n pessimisti sche ver onde r s te 1 Li n g nog geon grond. Uit Weenen wordt aan de „Temps" geseind, dat volgens berichten uit be trouwbare Russische bron, behalve het reeds bekend gemaakte verdrag, ook nog EEN GEHEIME OVEREEN KOMST tusschen Duitschland en Rusland ge sloten is. Volgens deze overeenkomst zullen Rusland en Duitschland zich niet aansluiten bij eenjgerlei combinatie, gericht tegen één van beide en zullen beide mogendheden zich verstaan over de handhaving van den status quo in den Balkan, onverscltilllg van welke zijde deze bedreigd woidt. En bovendien heeft Duitschland beloofd een eventueele interventie Van Turkije In Perzië niet te steu nen. Naar het schijnt, zou Duitschland ook bereid zijn, om aan Rusland concessies voor scheepvaart op het Ocrmia-meer over te doen. Indien dit bericht juist is de tijding is nog door niets bevestigd belooft het EEN BELANGRIJKEN OMKEER IN DE ENGELSCHE POLITIEK. Dnmogelijk achten we dien om keer niet. Sterker, reeds in ons jong ste jaaroverzicht hebben we er op gewezen, dat we zoo'n vrucht van de ontmoeting te Potsdam waar schijnlijk achtten. Zooals wij in ons vorig blad reeds rnet enkele woorden mededeelden, heeft de Fransche minister van oor log Messimy op een landbouwfeeat te Trévoux een rede gehouden, waarin hij het een en ander OVER 'T FRANSCHE LEGER zei, dat, ln verband met den huldigen politieleen toestand, bijzonder de aandacht heeft getrokken. Nadat de minister eerst den lof van den landbouw had gezongen en daarna het een en ander over den algemeenen politieken toestand had medegedeeld, vervolgde hij „Wat mij persoonlijk betreft, moet ik verklaren, dat ik niet zonder aar zeling de portefeuille van oorlog heb aanvaard. Ik ben er mij ten vollo van bewust, een taak op mij te heb ben genomen, die door do huidige omstandigheden buitengewoon moei lijk is geworden. Immers het is mijn plicht het land volkomen vertrouwen in le boezemen in zijn toekomst en zijn macht „Die macht bestaat werkelijk. Zij blijkt uit de uitingen van degenen, die in hoogereil of lageren rung on der mijn bevelen dienen. Zij doet zich gevoelen in de gesprekken, die ik da* gelijks met verscliillende burgers voer. Zeker, wij zijn een vredelievend volk, maar wij blijven trotseh op ons roemrijk verleden. Wij willen van geen enkele onzer schoone tradities afstand doon. Ons vertrouwen in de toekomst van ons land is in geen on kel opzicht beneden de werkelijkheid van het lieden, noch de mogelijkhe den van de toekomst." DEMAROKKANEN WORDEN RUMOERIG. De stammen uit de buurt van Ta- xoudant en Agodir hebben den eisch gesteld, dat do Duitsche kruiser zou vee-trekken. Uit Larasj wordt bericht, dat de Spanjaarden oen post heblien Inge richt bij Mairacoult op den linker oever van de Loekkos, zeker oók om zich te kun non verweren togen op roerige stammen. UIT PORTUGAL, De regeering heeft bekend gemaakt, dat de Nationale Vergadering Don derdag a.s. zal overgaan tot de ver kiezing van een presidont der repu bliek. Vrijdag a s. zullen de senato ren worden gekozen uit de uitste* kendste leden van de Nationale Ver gadering. Het tegenwoordig Kabinet zal alsdan aftreden, waarna, de pas gekozen president eeai nieuw ministe rie zal vonnen. Het gaat met DE AMERIKAANSCHE ARBI TRAGE-VERDRAGEN niet, zooals president Taft wel ge hoopt heeft en vernachtte. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat over de ver dragen nog in deze zitting van den Senaat zal worden beslist. De heer Root heeft thans weer in den Senaat een amendement ingediend, om de arbitrage-verdragen, met Engeland en Frankrijk, niet van toepassing te verklaren op de quaesties, die uit de Monroe-leer zouden kunnen voort vloeien. DE STAKING IN ENGELAND is zooals we gisteren reeds meld den opgolieven. Zondag was de treindienst nog ge deeltelijk in de war, maar Maandag was alles weeu' normaal.. Ook DE ANDERE STAKINGEN zijn bijna geëindigd. Hot geschil in het scheepvaartbe drijf is bijgelegd. De dokwerkers, karrevoerders en kolenlossers to Liverpool hervatten ook onmiddellijk den arbeid. Er hebben evenwel ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN plaats gehad te Darlington en Bishop Auckland, beido aan de Northwestern lijn Er zijn troepen naar deze plaatsen gezonden. Stadsnieuws De vergiftigingszaak van Nieuwe Meer. Maandagmorgen is het vrijsp'rekénd vonnis, dat vrouw Hogenhout en bak ker v. Exter ontsloeg van rechtsver volging, plotseling als uit de lucht komen vallen. Niemand, behalve da!n natuurlijk enkele ingewijden, had ge rekend op deze plotselinge berechting van de zaak, waarin liet vonnis im mers eerst op 30 Augustus zou geveld worden I Voor „het publiek" ls deze uit- sp'roak zeker een groote verrassing geweest en dat bleek wol uit de be langstelling waarmee onze bulletins in de stad werden ontvangen. De vergiftigingszaak is een ware cause célèbre geworden. Ieder interesseert er z:ch voor, ieder kent de finesses, ieder heeft de geschiedenis der recht zittingen, waarin tegefn beido be klaagden iovonslang werd geëischt, van a tot z gevolgd. Spoedig werd het bekend, dat Van Exter en vrouw Hogeohout—do Haan tussclién twaalf en één uur al in vrijheid' waren gesteld. „Zij" zou via Amsterdam dadelijk naar Nieuwe Meer gaan. Nu liepen er losse ge ruchten, dat „er wel eens herrie zou kunnen komen te Nieuwe Meer" als de bevolking de twee van moord be schuldigden zag terugkomen als vrije menscho'n. Mogelijk bevatten die ge ruchten waarheidl In oen klein plaatsje als Nieuwe Meer moest in reder geval een dergelijk feit een meer dan gewone belangstelling ver- wekke'n. Twee redactieleden van ons blad, die Maandag „nadat do krant uit was" profiteerden van het mooie weer om een uitstapje per fiets te gaan maken, strekten dat uit haar 't gehuchtje in de Meer, dat vóór Maart 1911 buiten die Meer nauwe lijks bekend was, maar zich daarna een soort algemeene befaamdheid heeft verworven. Nieuwe Meer is niet bopaald vlak bij huis. 't Is een heele fietstocht er heen, een rit langs kaarsrechte kilo meters-lange wegen zooals die in een polder gebruikelijk zijn. FEUILLETON Bewerkt naar het Engelsch. Nu, zei mijn moeder, toen een uitroep van verbazing van mijn kant haar deed opkijken. Wat is er Een invitatie van een koning, - antwoordde ik met onnatuurlijke kalmte. Van een koning I Van welken koning Zijne Majesteit Koning Karei XXII van Grimland. Dat is do man, aan wien jo ver leden jaar na do tenniswedstrijden te Weidenbruck werd voorgesteld, nietwaar Juist, antwoordde ik, ik meende al, dat hij groote belangstel ling voor mij had opgevat Als win ner weed ik geïnviteerd op het Paleis te komen dineeren, en zijn houding tegenover mij was aan het einde van dat "feest bijzonder -vriendelijk. Ik schreef het toe aan vorstelijke min zaamheid, vermengd met don in vloed van zware bourgognemaar 'toch schijnt hot iets meer te zijn ge weest. Hij heeft mij gevraagd, een maand of zes weken té Weisshcim te komen logeeren. Te Weissheim Ja, te Weisshedm, ©en kleine stad, ongeveer dertig mijlen ten Zuidoosten van Weidenbruck gele gen, waar Zijne Majesteit een win terpaleis heeft. En bon jo van plan, de invitatie aan te nemen Natuurlijk, antwoordde ik. In weerwil van je scrupules, om je dierbare moeder te verlaten Zes weken zijn gauw voorbij, antwoordde ik, en als u er lust in heeft, kan u ook komen. Hot Par ijzer hof is, naar men mij vertelde, een uitmuntend hótel. Dank je, antwoordde mijn moeder koeltjes, ik verkies South Kensington. Zooals u wilt, zei ik. - Wat mij zelf betreft, heb ik bijzonder veel lust Londen voor een poos den rug toe te draaien. Benige minuten lang heerschle ©r stilzwijgen, wahrin ik het Koninklijk epistel overlas, dat zoo groote veran dering in mijn gedachten had ge bracht. Het luidde „Waarde Mr. Saunders, „U zou ons zoo 'n groot genoe- „gen doen, ais u dezen winter hij „ons te Weissheim kwam. Weiss- ,heim is niet meer enkel een ..zomer-verblijfplaats. want de Meer dan een gehucht Is 't plaals- jo niet. Langs de Ringvaart staan een reeks huisjes, bijna alleh van hout, en beneden in den polder slaan eT nog een paar... en het geheel heet Nieuwe Meer. Bij' dit heldere zonne- weer ziet "t geheel er niet onvriende lijk uit, al lijkt 't allesbehalve op een welvarend dorp. Natuurlijk heeft het bericht, dat de twee beklaagden in vrijheid zijn ge steld zich al als een loopend vuur tje onder de bevolking verspreid. En in groepjes staan de vrouwen eh de weinig© mannen die op dit uur niet aan het werk zijn, het geval te be spreken. To kwart over tweo is vrouw Hogenhout met de Volharding»- boot uit Amsterdam aangeko men. En Exter, heeft ze gezegd, zal ook nog komen. In vrijheid gesteld'! De Nieuwe Meerders snappen t>r blijkbaar niet veel van. De uitspraak moest immers nog vallen, op 30 Au gustus eerst? Ja, dat weten ze zeker, want ze hebben immers zelf moeten getuigen op do rechtzitting waar het is gezegd? Die vervroegde uitspraak dat is iets dat den Nieuwen Meerders blijk baar wat te hoog gaat. We hebhen er verschillende gespro ken, maar van oe'n vijandige stem ming, van een willen-optreden, heb ben we niets kunnen merken. Het blijft bij de buurpraatjes, e'n d'ie heb ben niet veel om het lijf. Beneden aan den dijk ligt de oude bakkerij van Van Exter. De zaak is nu door z'n Vader aan een ander overgedaan, maar de 82-jarige oude man woont er zelf nog naast, in een houten hok met kleine raampjes dat ze in Nieuwe Meer „een huisje" noe men. Twee kindereh van zijn zoon heeft hij hij zich in huis. 't Jongste is acht maanöien! en lederen dag wandelt de oude met dat kleine kind op z'n arm door het dorp. Ilij, de oude Van Exter. ziet er uit als iemand die veel gelcdén heeft. Zijn hol, ingevallen ge laat. met den sierk-vooruitspringen den krommen neus, met den achter- dochtigen blik in de oogen, vertoont een lijdenstrek die doet vermoeden hoe doze oude man heeft geleden on der de romp die in zijn laatste levens dagen over hem en zijn huis kwam... Verheugd toont hij zich niet over dcfn aanstaanden terugkeer van zijn zoon. „Daa'r, in Haarlem, had-ie ten minste te eten, hier heeft-ie 't nietl" Eh dan is er weer sterk die vijandige achterdocht in zijn blik, in z'n ma nier van spreken als de oude man ons toeschreeuwt: „Hebbe de hcere er belang bij dat van me te weto?" Toch praal-ie door, voor zich uitstarend en alléén hardop z'n gedachten voor zich uitsprekend: „Vanavond! Dan zal-ie wel komme, als 'et donker is..." En in de figuur van dien ouden man, in die lange, niagëro gebogc'n figuur met de onrustige oogon in liet holwangig© gelaat ligt iets van de diepe tragiek waarin dit gunsche lu gubere drama is gehuld. Hij, de va der, sprekend, van dien zoo'n die wel zal terugkeeren „als het maar eerst dónker is!" Zijn beide dochters schijnen min der onder den indruk dor zaak. Zij laten zich in het gesprek niet vrien delijk uit over vrouw Hogenhout. -Maar een van Van Exter's zuste'rs vertelt, „dat ze vanmiddag in Am sterdam was, en in de stadstram naar de Overtoom ging om vandaar met de Volharding boot naar huis to gaan. Toen de tram aan een halte stopte, toen ineens mensch, ze wist niet wat ze zag slapte daar vrouw Hogenhout in. Die zei dat ze was vrij' gesproken, verbaasd scheed zij daar niet over ie zijn. Toen waren maar samen naar Nieuwe Meer te ruggereisd." Als wij om half zos de terugreis aanvaarden is het op den dorpsweg nog voel drukker dan straks. De mem- schén hokken er nog in groepjes bij een, wachtend op don volgenden „dienst van Carsjens", waarmee im mers v. Exter nog zou kunnen ko men. Daar is 'niets vijandigs ln dat afwachtend samenscholen 't is oen- voudig de gewone volksnieuwsgierig- lieid die zo allen naar den steiger drijft waar zo hopen „hem" straks te zien. Zoovelen hebben we er vanmid dag hooren verkla'rcn, dat Van Exter vroeger altijd goed bekend stond in het dorp. Altijd, ziet u en bij mijn bracht-ie lederen morgen brood, en ik heb hooit kwaad van 'em geweten!" Ook nu schijnen ze niet tégen hem gc-stemd te zijn... We sprake'n iemand uit 'den naas ten omtrek van Nieuwe Meer, iemand- wiens ontwikkeling zeker boven d.o der dorpelingen staat. En diens woor den warén: ,,De mensohen hier snap pen de ernst van deze zaak voor het rneérenöeel n'et eens, en er zijn er die me gevraagd hebben, toon do ver dachten in staat van beschuldiging waren gesteld: Kunnen ze dat nou nog afkoopen? Ik goloof dan ook niet dat er eenige betoog.ng tegén Van Exter zal komen integendeel. Die woorden typeoren wel de stem ming der Nieuwe Meerders. ELECTUISCHE SPOORWEGMAAT SCHAPPIJ. Gedurende de maand Juli 1911 be droog het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: Amsterdam - Haarlem - Zandvoort 306.3G7 Ceintuurbaan te Haarlem 148.101 Ilaarlem-Bloemendaal 111.992 driftig publiek werd onderbroken. Morgen te 3 uur zal de officieels ope ning plaats hebben. Totaal 566.4C0 De ontvangsten per dagkitometer bedroegen: Lijn Amsterdam - Haarlem - Zand voort f 78.— Ceintuurbaan te Haarlem i 38.67 Lijn Ilaarlem-Bloemendaal f 71.12 Esperanto. (Particuliere correspondentie uit Brussel). Welk oen heerlijke dag was de Zon dag voor de Esperantisten! Een dflg vol sentiment en glorie! 's Morgens om S uur verzamelden de katholieken zich reeds in de Cathc- draal. om een dienst uitgesproken in Esperanto, bij te wonen en te 11 uur de protestanten in de Duitsche pro- testantsclie kerk, onder bet gehoor van Ds. W. A. van Griethuijsen. Tref fend was het deze diensten bij te wo nen, honderden, uit alle oorden der wereld toegestroomd, vereenigden zich hier; één van gedachte, één van ge loof, één van gevoel, uitgesproken in één en dezelfde taal. Gezangen met internationale muziek, vierstemmig, maar nu ook met internationale woor den. klonken plechtig door de gewel ven en men gevoelde zich één met do gansche menschheid. De indruk was overweldigend en menige traan werd ia stilte weggewischt, toen de laatste tonen van het gezang wegstierven en het Onze Vader in een voor allen ver staanbare taal van den kansel werd uil gesproken. 's Middags te 2 uur verzamelden de Congresleden zich in den Zoölogischen tuin. om een concert bij te wonen. Overal zac inen groepjes verraste Es perantisten die kennissen van vorige congressen ontmoetten en overal werd nieuwe konnis aangeknoopt. Men scheen er aardigheid in te hebben om te raden te geven uit welk land men was, want men had niet aan het ver zoek voldaan, dat ieder de kleuren van zij a land zou dragen, wij droegen ze wel, maar rnen zag ons soma voor Franschep aan, daar sommigen do Nederlandsche vlag -niet kenden. Steeds raadde men natuurlijk ruis en dat was de attractie. Wij spraken ook met een Rumeensche familie, die kin deren van 6 en 7 Jaar bij zich hodden die in vloeiend Esperanto verschillen de vragen beantwoordden. 's Avonds te 8 uur was hei Vla am- sche Operagebouw niet Esperantisten gevuld, allon samengekomen om eeni ge tooneelstukken te zien opvoeren, uitgevoerd dóór mannen en vrouwon uit verschillende naties. In één stuk speelden C personen uit 6 verschil lende naties en men kon niet hooren uit welke; ze sprukeu éen gelijkluiden de taal. Hoe het mogelijk is geweest om zoo'n treffend, samenspel te ver krijgen is mij nog een raadsel. De uitvoering werd bijgewoond door Dr. Zamenhof en zijn familie, die natuur lijk stormachtig werden toegejuicht. Het schitterendst was de uitvoering van „La devo de la rego" CDe plicht van den koning) in welk stuk de ko ningin haar gemaal wist te bezielen voor het behoud van den vrede en waarbij zij onophoudelijk door dav< rende toejuichingen van het geest- Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Het Gemeenteverslag over 1910. Verschenen is thans In den vorm van een net boekwerk het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente Bloemen- doal over het jaar 1910. In een 13-tal hoofdstukken geeft dit 73 pagina's groote verslag een uitnemenden kijk op de gemeenteza ken. Hier volgt een beknopt over zicht: BEVOLKING. De werkelijke bevolking bedroeg op 31 Dee. 1909 7780 zielen, waarvan 8361 mannen on 4419 vrouwen. Ver meerdering in den loop van 1910: door geboorte 126, door vestiging 1004 totaal 1130. Vermindering: door sterf te 180, door vertrek 917, totaal 1097. De bevolking op 31 Dec. 1910 bedroeg dus in totaal 7944 pers., waarvan 8389 mannen en 4555 vrouwen. Eigenaardig is het, dat in 1910 goan aanwezige porsohen tot land- of zee macht behoorden, evenmin als tot de bevolking d'er gevangenissen of bede* laarsgestichten en koloniën van de Maats, van Weldadigheid. Tot de be volking der gestichten en bewaar plaatsen voor krankzinnigen (het ge slicht „Meorenberg"), behoorden daarentegen 1674 pers., waarvan 745 m alm en en 929 vrouwen. Het getal huwelijken bedroeg 40, het getal echtscheid .ngen 1. De volkstelling kostte moeite, maar had een 'regelmatig verloop. De noodzakelijkheid van aanstelling van oen of meer bovolkingsagenten is ge bleken. VERKIEZINGEN. Het getal kiezers voor leden der Tweede Kamér der St. Gen. bedroeg 1042, voor do Prov. Stalen 1038, voor leden van den gemeenteraad 912. Op 18 October wérd bij enkele candidaat- stelling Mr. A. W. Jacometli, ter ver vanging van Mr. P. Tideman, die ontslag genomen had, tot lid van den raad gekozen. Op de vastgestelde kie zerslijst voor patroons en werklieden dor Kamer van Arbeid voor Bloembol lenteelt te Haarlem, waaronder deze gemeente valt, kwamen voor: 19 pa troons en 82 werklieden. GEMEENTEBEST-UUR. De raad bestond uit 11 leden. De burgemeester geniet een jaarwedde van f 1800, de beide wethouders elk een van f 300. De bouw-, politie- en verkeersver- verordening voor weduwen en woezén gesteld werden een nieuwe verorde- n ng tot heffing en invordering van schoolgeld en een retributiegeldver ordening. De onderw ijzersjaar wed den werden geregeld. Een pensloéns- verordening van weduwen en wcezen vain gemeente-ambtenaTén wérd vast gesteld. Belangrijke gebeurtenissen waren nog: de intrekking van de aan de K. E. M. verleende concessie tot hei hebben van waterleidingbuizen in openbaren gemeentegrond, aangezien de gemeente de waterie id in gswerken in eigendom heeft overgenomen; de aankoop van een terrein voor eon ie stichten gasfabriek of gashouder; "t besluit tot het aangaan oéner tijde lijke ge'.dleenmg van ion hoogste f 50.000 tegen ton hoogste 4 het be sluit tot rioleering van den Bloemen- daalschen weg; de instelling cener commissie van 3 leden tot onderzoek der plannen tot oprichting van een eigen waterleiding van voldoende ca paciteit om de geheele gemeente van drinkwater te kunnen voorzien; de instelling cener Lfcancleele commis sie; de teruggeving aan de Binn.ExpL Mij. van een terrein in Kwcekdu.-n, destijds bestemd voor den bouw van een nieuw Raadhuis; de overeen komst, met de gemeente Haarlem aangegaan, waarbij de prijs van het door Haarlem aan Bloemend'aal levérde duinwater werd verminderd lot op 10 cent per M3.; het verzoek aa'n II. M. de Koningin orii het maxi mum der vergunningen lot op 25 te verlagen; do beschikbaarstelling van f 1000 voor onderzoek in zake gits voorziening; het aangaan eoner geld leen ;ng van f 40.000 tegen ten hoog ste 4 cn de wijzigiDg der verorde ning regeléndo de voorwaarden voor de lever.ng van duinwater. Het archief kan niet verwarmd worden, waardoor de registers veel van vocht lijden. Ook is de ruimte te klein. GELDMIDDELEN. Volgens de laatste door Gedepu- toordo Staten afgesloten rekening over 1909 lxxlragen de ontvangsten f 245.576 59 en de uitgaven de som van 242.692.26 1/2. De rekening sluit dus met een batig saldo van 2884.32 1/2. De door Gedeputeerde Staten goedgekeurd© begroeting over 1910 bedroeg in ontvangst en uitgaaf 1222.550. Het bedrag van liet in 1910 betaald vergunningsrecht was ƒ1670. GEMEENTE-EIGENDOMMEN, -WERKEN EN -INRICHTINGEN. De gebouwen, gronden, enz., be vinden zich in goeden toestand, uit- gezondeixi de woning van den ge- rneentebode, welke, door haar lig ging, niet voldoende toevoer van ver- sche lucht heeft. De stalhouderij na* bij den Tol te Overveen wordt voo# f 600 's joars verhuurd. Het raadhuis zegt het verslag-» voldoet niet aan de meest bcschet-, den eischcn. In de benoden-Ioca li ten heerscht voortdurend een bedor- 'en atmosfeerin het eerste dor secreLirie-löcalert kan nooit een zon nestraaltje doordringende gohoo* righeid der vertrekken maakt rustig werken ondoenlijkoveral trekt het; een wachtkamer voor het publiek ontbreektde kanier van den secre taris is niet veel rneer dan een hokje- Aan loon word' den gemeente-werk lieden uitgekeerd f 9344.44, aan pro- mie van do Ongevallenwet f 98.19. Verlof werd verleend gedurende 102 dagen, terwijl er 43 1/2 ziekteda gen waren, waaronder 8 ten gevolge van ©en ongeval aan een los work man overkomen. De toestand der wegen en voelpa- ;n was bevredigend. Aan herstellen van wegen ©n paden werden 84 en 92 dagloonen uitgegeven. Het personeel gaf over 't algemeen geen reden tot klagen slechts 2 maal moest men den burgemeester van een overtre ding kennis geven. Het onderhoud van den directie-weg laat te won- hen. De recognitie op het in gebruik no men van wegen en paden bracht f 166.20 op. Gedurende 70 1/2 dag worden de wegen besproeid. De opbrengst der reinigingsbelas ting bedroeg 3451.50, de totale op brengst f 5723.621/2. De afneming van meststoffen was slecht, zoodat het terrein van de belt steeds voller wordt. De raltenplaag werd bestre den De kosten van aanleg, verbete ring en onderbond d/»r rioleermeen en waterleiding bedroegen 157.33, die der gerueente-begi aafplaatseu f öÜ.GO. De straatweg van Haarlem over Overveen naar Bloemend aal verkeert in zeer slechten staat. Overgegaan werd tot afdoende ver betering van de Korte Kleveriaan, die overlast van water had. in Ooste lijk Haxtenlust word ©en septictank aangebracht. Er deden zich 4 geval len van roodvonk en 1 geval van typhus voor, die alle een gunstig verloop hadden. Het aantal begraven lijken be droeg 159. ln het gesticht „Meoren berg" waren op 1 Januari 1910 aan wezig 1340 personen, opgenomen wer den 261 personen, ontslagen 126 per sonen. en 1Ü9 personen overleden. Het aantal vorpleegdagen bedroeg 497.743. Op 31 December waren aan wezig 1366 jiorsonen. De kosten van geneesmiddelen be droegen 2069.94 1/2. liet aantal ge reedgemaakte recepten voor lijders 1504ö, voor personeel 1775, totaal 16823. Het aantal koepok-inentingen bedroeg 104, tegen 98 in het vorig jaar. PbirHie.il betreffende gemeentelijke keuring van levensmiddelen en melk zijn in voorbereiding. Aan de politieposten te LJoemen- daal eu Overveen werden In 1910 in bewaring gesteld 29 personen. Aan 6 personen werd nachtverblijf ver leend. Het aantal gevortek- pen bedroeg 223. Aan 14 doortrek kende personen werd brood on koffie verstrekt. 918 opgemaakte pro.- „winter, die daar duurt van be-' „gin November tot einde Februa- ,,ri, is een tijd van veel feesten „eu groote drukte. Weissheim „ligt, zooals u misschien weet, „zes duizend voet boven den wa- „terspiegel, maar or heerscht „zoo'n droge koude on ar is zoo „voortdurend schitterende zonne- schijn, dat naar mijn 6inaak do „winter de tijd bij uitnemendheid „Is, om van haar oantrekkelijk- lieden te genieten. Ik zelf ver- „kies Weissheim altijd boven „Weidenbruck, dat, zooals de „meeste hoofdsteden, lijdt onder „■hat lawaai cu de onrust, die het „onvermijdelijk gevolg zijn van „veel trams, veel gooderenver- „voer, enz. Ik zou u voor willen „stellen, om in liet begin van „Januari te komen on minstens „een maand als 't kan zes „weken te blijven. Ik vrees, „dat ik niet in staat zal zijn, re- rancho te nemen met het lawn- „tonnis, maar wij doen hier aan „allerlei wintersport, die heel „amusant is. KARL R."- Jn alle opzichten was deze invitatie beslist waard om aangenomen te worden. WintersportDroge koude en een schitterend© zonneschijn De gast van een vorst in een Koninklijk paleis Werkelijk, het leven was toch niet zoo yervelend, als liet een kwar tier geleden geschenen had. Mijn moeder onderbrak mijn blijde overpeinzingen. Robert, jongen, zei ze, liet verbaast mij dat je juist nu zoo bc- geerig bent, Londen t© verlaten. Ik meende nog al, dat je liefde had op gevat voor dat meisje Blackwood. Jo danst© onlangs tweemaal met haar op de partij van Lady Fitz Arcld- bald. Nu was het mijn beurt om te lachen. Twee van de misschien wel drie- en-twintig dansen niet het zelfde meisje to dansen be teekent in dit land toch zeker nog geen verloving, liet doet zelfs nog niet eens aan moor dan gewone genegenheid denken. Agatha Blackwood is oen mooi meis je, met de ziel van een vlinder. Zoo'n type behaagt het oog en het oog al leen. Wanneer, o wanneer, zal „moeder" en „huwelijksmakelaar" ophouden hetzelfde te beteokenon Als moeders ophouden met zoons en dochters to hebben, luidde vlug het antwoord. Ongetwijfeld was hier veel waar heid in. HOOFDSTUK IL Iedere kostschoolleerling weet waar Grimland ligt. Voor hen, die daar- meo nog niet bekend mochten züu, mag ik wel zeggen, dat hot in eeu driehoek ligt tusschen Duitschland, Oostenrijk en Rusland, en dut men acht-en-voertig uren heeft to reizen, alvorens daar te zijn. Wat mij zelf betreft, houd ik lieel veel van reizen eu ik ben zoo ongevoelig voor zee ziekte en trein vermoeidheid, dat ik met recht aanspraak kan maken op den naam van „een goed reiziger" te jn. En toch, toen een raadplegen van mijn horloge mij zei, dat ik nog maar oen klein uur in mijn ovorwarme coupé had door to brengen, kreeg ik een gevoel van groote verlichting, ik strekte mijn luio leden in hun rolle lengte uit, cn gaf toe aan een lang uitgereikt, muzikaal gegeeuw. Toen \keek ik uit het venster. Hot was al een uur lang stikdonker, en toch wist ik, dat ik door een van de schoonste naiuurtafereolen reisde en langs een van de mooiste spoorlijnen, die in Europa te vinden zijn. Ik gaapte weer, en ditmaal schenen mijn ooron to kraken, want wij waren deu iaat- sten lijd voortdurend gestegen cn de verminderd© drukking speelde mijn trommelvliezen parten. Eindelijk, toen onze grappige klei ne bargloconiolief ophield met stam pen en zuchten en te Riefinsdorf, het eindpunt, stopte, zocht ik mijn hand bagage en eon paar Tauchnitz-edities bijeen en stapte op het perron. Het was verwonderlijk koud in vergelij king met de drukkeudo atmosfeer in den trein, en ik was dankbaar voor mijn dikke ulster, die ik op verschil lende oogenblikken van mijn reis ver wens ckt iiad. Uit mijn trein stapte een flink aan-, tal medereizigers, en het kleine per ron van Riefinsdorf was spoedig overvol van goedingepakt© stervelin gen, die hun bagage bijeenzochten en rijtuigen huuixlen om zich naar Weissheim te laten brengen. Ik vroeg mij juist af wat te doen, toen een man ia ten mooie bontjas en meteen met goud gegalonneerde pet op, mij begrootte. Mr. Saunders 1 vroeg hij. Ik antwoordde bevestigend. Woes zoo goed mij uw re^u voor de bagage te geven. Ik deed dat on mijn indrukwekken de vriend gaf het stukje geel papier aan een ondergesclükte. Volg mij als 't u blieft, mijn heer. Weer deed ik, wat rmj gevraagd werd, en ©en oogenblik later werd het mot een wapen versierde portier van oen rijtuig met twee paarden voor mij geopqnd. Ik stapte in, er werd een kleed over mijn knieën gelegd, een zweep knalde, ©n ik was op weg naar het Brun-varad, 't winterpaleis van den Koning van Grimland. (Wordt -vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5