F. WISBRUN LIFFMANN, Anegang 6, Haarlem, berichten dat alle nog voorradig zijnde verbaal eljn geboekt Een vak- en taalcursus voor de agenten van po litie werd gehouden. Van de 14 agen ten van politie waren nu in het bezit van het diploma met aan tee kening 5, van bet diploma zonder aanteeke- ning 5, terwijl 4 geen diploma had den. De honden Casar en Herta (roep naam Lida) behaalden het certificaat „reer goede politiehond". Beide hon den behaalden verschillende prijzen ze weiden aangevoerd door den in specteur A. Lokerse. Drie maal werd C&s&r's hulp ingeroepen, o. m. in da dubbele-moord-zaak te Spaarnwoude. Door ,,Lida" werd een vluchtende ge arresteerde opgespoord. Het brandweermateriaal was in behoorlijken staat. Oefeningen wer den niet gehouden. Een viertal brandjes werd geblusclit. Aan bluschloon word uitgegeven ƒ160.55. In de wijken Bloemendaal, O ver veen en Aerdenhout brandden 184 electrische lampen van 16 N. K., in de boven grondsche leidingen en 245 van 25 N. ~K. op het ondergrondsche net. 8 lampen brandden van den Tramweg in den Aerdenhout. Een proef met Phllïpslampen leverde gee>n behoorlijk resultaat. Verder brandden in Bloemendaal en O verveen 28, in Aerdenhout c.a. 23 en in Vogelenzang 23 petroleumlam pen. Plannen tot oprichting eener gas fabriek of gashouder zijn aanhangig. De aangewende kosten bedroegen; voor de politie 14184,80, voor de po- litie-honden f 385.21. totaal f 14570.01, voor de nachtwacht f 2544.21, voor de brandweer f 381 15 en voor de straat verlichting f 11499.21 1/2. NATIONALE MILITIE. Aandeel der gemeente in de lichting 1910: 15, ingeschreven in de gemeente, waarnaar het aantal is berekend 46. ingelijfden bij de landmilitie 15, inge- lijfden bij de zeemilitie: g-eene. Inkwartiering had niet plaats. KERKELIJKE ZAKEN. Uitgaven voor den openbaren eere- dïenst worden niet gedaan en subsi dien niet verleend. ONDERWIJS. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN De o. 1. s. te Bloemendaal wordt be recht door 74 jongens en 79 meisjes, die te Overveen door 97 jongens en 33 meisjes en die te Vogelenzang, door 53 jongens en 53 meisjes. In 't geheel bezoeken 389 betalende leerlingen de scholen, 't Getal der kosteloos onder- wezenen bedraagt 159, waarvan 109 jongens en 50 meisjes. Scholen voor m. o. 1. o. komen in de gemeente niet voor. Het gebouw der 1. s. to Over veen voldoet minder dau dat te Bloe- inenclaal. Ook de school te Vogelen zang behoeft verbetering. De raad be sloot tot het vernieuwen en vergroo- ten der o. 1. s. te Overveen. terwijl plannen aanhangig zijn tot het op richten eener nieuwe school te Voge lenzang of tot vernieuwen en vergroo- len der oude. De kosten van het on derwijs bedroegen f 28376.41 1/2. De Bijzondere Scholen werden bezocht door 76 iongens en 171 meisjes; het getal der kosteloos onderwezen meis jes bedroeg 23. Van gemeentewege werd aan bijzondere scholen geen subsidie verleend. De Ambachtsschool te Haarlem kreeg f 1Ü0 subsidie en de Huishoud- en Industrieschool f 280. De herhalingsscholen werden door 19 jongens en 25 meisjes bezocht; de be waarscholen door 48 jongens en 60 meisjes. ARMWEZEN. De behoeftige klasse is in de ge meente bijna niet vertegenwoordigd. Het. totaal bedrag der uitgaven was f 2367.50 1/2, dat der inkomsten f 130. Ondersteund werden: hoofden van ge zinnen, 6; andere gezinsleden en een- loopende personen 13; krankzinnigen en idioten 10. De uitgaven der instel lingen van weldadigheid bedroegen te zomen f 16838.74 1/2. de inkomsten f 48765.27 1/2. LANDBOUW EN VEETEELT. De algemeene toestand was goed te r.oemen, vooral wat betreft de bloem bollencultuur, die nog altijd een rijke bron van Inkomsten is, terwijl de oogst der hyacinthen uitstekend was. De waarde der gronden, geschikt vcor den teelt van bloembollen, be droeg per H.A.: in koop- van f 4000 af tot f 15000. in huur: van f 200 af tot f 600. Misgewas enz. werd niet gecon stateerd. Schadelijke dieren werden zooveel mogelijk uitgeroeid. 1 geval van paardenschurft werd geconsla- teerd. Aardappelen werden verbouwd op 134.98 H.A.; de opbrengst per H.A. bedroeg gemiddeld 120 H.L. Van de 610.75 H.A. grasland werd 310.75 H.A. gebruikt om te welden, terwijl het 300 H A. groote overige grasland werd gehooid. Het bracht gemiddeld 5000 K.G. hooi per H.A. op. De totale oppervlakte der gemeente bedraagt 4066. H.A. 61 A. De toestand van den veestapel was In alle opzichten goed. NIJVERHEID, HANDEL EN SCHEEP VAART. B. en W. verleenden 108 vergun ningen tot oprichting of gelieele of gedeeltelijke vernieuwing van een ge bouw. Markten haddon niet plaats. De toe stand van den kleinhandel mag goed, die van de winkelnering bevredigend genoemd wox'den. De uitgevoerde liandelsartikeleu be staan uitsluitend uit bloembollen. De handel mag zich nog steeds in een tloeienden toestand verheugen. Het vervoer der reizigers gaf geen reden tot aanmerkingen. Concession werden niet verleend of ingetrokken. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: J. Richarz. Elberfeld. Kustverloren- straat 12. 4 personen. Fam. Hutze, Crefeld. idem 2 personen. Fam. Kiene, Bussum, Haarlemmerstraat 18, 3 personen. Fam. Heisse, Dortmund Zeestraat 6.. 4 personen. Fam. Schulte, idem idem 5 personen. Fam. De Vries. Groningen, idem, 4 personen. Fam. Elbogen. Hamburg Grand Hotel 2 personen. Fam. Heilfrin, CharlotteuLurg, idem. 2 per sonen. Fam. Patterson. New-York idem 3 personen. J. Bohatec, El berfeld, idem 1 persoon. R. Joffe, Berlin, idem 3 personen. D.. Zijl- stra, Karlsruhe, d'Oronge, 1 persoon. A. Pelinck, Assen, idem 1 persoon. A. Reben. Wiesbaden, idem 1 per soon. Paul Sonft. Frankfort, idem 1 persoon. K. van Knoff Schnusiug Kerneubiat. Brenkè. Pension Mund- ueiik l persoon. K. Nitsolike. Ures- luu, Zeestraat 24 1 persoon. J. Ploe ger, Amsterdam. Haarlemmerstraat •r4, 7 personen. Fam. Jotinen, Akeu Spoorstraat 32. 3 personen. uimieulanti Mr. TH. DE MEESTER. De oud-minister, de heer mr. De Meester, lid van. de tweede Kamer, die geruimen tijd ernstig ziek was, is thans in zooverre hersteld, dat hij lie den de Roode Kruis kliniek waar hij verpleegd werd, kan verlaten R. R. RIJKEN S. Op 86-jarigen leeftijd is te Gronin gen overleden de heer K. 11. Rij kens, oud-directeur der Rijkskweekschool te Nijmegen. EEN NATUURWONDER. Bij gebrs. Versteeg aan den Muider- Binnenweg te Weesp, heeft een koe drie flinke voldragen kalve'ren ter wereld gebracht. INBRAKEN. Te Rottendam hebben Zondagnacht verschillende inbraken plaats gehad. De winkelier V. V., aan den Nieuwen Binnenweg, vermiste bij thuiskomst 30. Een bedrag van 1000, dat zich in een ongesloten lade bevond, had den de dieven niet opgemerkt. BIJ een bewoner van de Duyestraat word 1 60 vermist, en door den kas telein H. v. d. B., aan de Brulsche- laau te Charlois, een bedrag van ƒ500. HOFBERICHTEN. Ter ee're van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal een galadiner ten Paleize Het Loo plaats Itebben. SLACHTOFFERS VAN HET VLIEG ONGELUK. De toestand van do nog in het Dia- cones9enhuis te Leeuwarden ver pleegd wordende slachtoffers van het vliegongeluk aldaar, mevrouw dr. Winkel, uit Besoyen, en mevrouw Faber, uit Bolsvvard, is steeds voor uitgaande. Door een longontsteking baarde de toestand van mevrouw Winkel eeni- ge weken meerdere zorg, doch thans is alle gevaar geweken. Mevrouw Faber is naar haar woon plaats vertrokken. VERDACHT VAN VERGIFTIGING. Op een uitstapje naa.r Temeuzen werd gearresteerd een 27-jarig per soon, die er van wordt verdacht, dat hij aan een 24-jarig meisje te 's-Gra- venhage vergif had toegediend, ten gevolge waarvan zij een ernstige ope ratie moest ondergaan Do aange houdene beweert liet vergift wel ver schaft, maar niet toegediend te heb ben. GEVALLEN. Zaterdag is Rijk Vink, te Kesteren, bij het plukken van appelen uit een boom gevallen. In bewusteloozen toe stand en bloedend uit mond en ooren werd hij opgenomen. Zijn toestand is hopeloos. VERDRONKEN Aan den Wolfshoek to Rotterdam werd gevonden de volledige uniform- kleeding van den korporaal B. K.. van het korps torpedisten, te Helle- voetsluis. Li de nubijheid werd tevens gevonden een pak burgerkleeren. De man is echter zoek. Men vermoedt, dat hij verdroukeu ia ONTROUW PENNINGMEESTER. Door rechercheurs is in de Aert van Nesstraat te Rotteidam, op ver zoek van den commissaris van politie te Groningen, aangehouden de kleer maker M. D. L., penningmeester van een kleermakersvereemging aldaar, verdacht van verduistering van 500 gulden. BOSCHBRAND. In de buurt van Winterswijk, op de Duitsche grens, woedde gister een nieuwe boschbrand. BRANDEN. Zaterdagavond is de groote boer derij van Katrinus Dijkstra onder Bozum (gehucht Makkum) in vlam men opgegaan. Aangezien er geen droppel wat ei* voorhanden was, ging alles, uitgezonderd een deel van het geld e'n het meeste goud en zilver, verloren. De oorzaak is onbekend. EEN GEWEER IS GEEN SPEEL GOED! Te Heiligerlee, gemeente Scheema, waren Zondagmiddag de twintigjari ge Klaas Hut van Drieborg, e'n de zeventienjarige Andries Mein, een zenuwlijder, samen bij den smid Saathof. Mein stoeide met een buks en werd gewaarschuwd dat het schot licht afging, doch hij meende dat do buks niet geladen was. Plotseling ging het schot af en trof Hut boven het linkeroog, dat sterk opzwol. De kogel bleek in de hersenen lo zijn ge drongen; de getroffene is stervende. Sport en Wedstrijden CRICKET. Rood en Wlt-Belglsch Elftal. Eerste dag (vervolg). Na den lunch zetten Kool en v. Gogh hun innings voort. Kool speelt als altijd kalm, terwijl Gogh er lustig op los slaat en nu in 10 minu ten meer maakt, dan in het half uur, dat hij vóór den lunch al speelde. De 200 ie, als Kool ook Vrijer gaat spe len, spoedig op. Vooral KooTs mooie off-slagen verdienen vermelding. Als König afgezet wordt en vervangen door den Engelschman Scott, heeft Kool 85 runs en staat nu voorzicht g voor zijn century te spelen. Eindelijk wordt deze mooie stand gebroken als v. Gogh den bal in de handen van den bowler terugslaat, met een mooie 49 achter zijn naam. Van 3 voor 101 is het 4 voor 208 geworden, dus het 4e w cket leverde 107 runs op. F. Holdert verdwijnt spoedig l.b.w. op Wright. Kool heeft op dit moment 99 runs en ziet v. d. Poll achter het wicket gevangen. Hel duurt nog wel 3 overs, voor Kool in de gelegenbe d is met een 2, zijn 3e century van dit seizoen te maken. Even hierna is Van Manen ook al Lb.w. Met Swens samen weet Kool 't totaal nog op 275 te brengen en dan wordt hij door Scott in de slips ge vangen met 124 runs waarvan 16 vie ren. Hij heeft er 2 uur 50 min. over gespeeld en een kans gegeven op 79. Nu is spoed.g de Rood en Wit in- n jigs afgeloopen als Swens met een keurige 20 door graaf d'Oultremont gevangen wordt. Met 30 extr a's is het totaal 283 geworden. De Belgen gaan dan om half vier batten, en openen met graaf d'Oul tremont en Scott op het bowlen van Posthurna en Wormald. Van Waveren fungeert als wicket keeper. Beide batsmen „prikken" ge weld.g. d'Oultremont geeft eindelijk den eersten goeden slag Holdert weet prachtig een vier te voorkomen. Als Scott dan ook wil slaan, wordt hij door Feith gevangen, op het bowlen van Wormald. De rest van de innings iS ee'n waar bowlers-succes. De wic kets vallen met geregelde tusschen- poozen en Posthurna bowlt vooir het eerst het wicket, daar in de R. en W.- irmings alle spelers caught of l.b.w. waren. Alleen Wright houdt een tijd stand. Met 18 wordt ook hij ee'n slachtoffer van Posthurna (5 voor 27- 6—58). De laatste 3 wickets zijn voor Wormald, die een uitstekende lengte bowlt. Henk de Jongh die als elfde man. fungeert blijft 6not oud. Het totaal is 66 geworden. Hia'ma gaa'n de Belgen nogmaals in, omdat beslo ten is, in plaats van 1 tweedaagsche match er 2 eendaagsche matches van te maken. Nu gaan Feith e'n F. Hol dert bowlen. De laatste neemt met zijn 2en bal netjes de bails van Scott weg (1 voor 0). Wright en Kearney brengen sa- me'n de 40 op, als Kearney even nadat hij een zes geslagen heeft, oen bal van Holdert in zijn wicket haalt. A. Daumerie slaat achtereenvolgens 5 vieren op Holdert en wordt ais hij 33 hoeft magnifique door v. d. Poll ge- vange'n. Wo'miald toont dan een zeer goed fielder te zijn, door Wright met 23 prachtig te vangen. P. Daumerie met 16 is nog de eenigste die dubbele cijfers haalt en als 5 min. voor half zeven het laatste wicket valt heeft R. en W. den eersten wedstrijd met In nings (283— (66 plus 101) of 116 runs gewonnen. De volled ge scores zijn: ROOD EN WIT: Mr. A. A. Diemer Kool c. Scott, b. Kómg 124 W. v. Waveren, c. Mac FaïlOne, b. Scott 20 Jlir. Mr. C. Feith, c. d'Oultremont b. König 30 Wonnald, c. A. Daumerie, b. P. Daumerie 0 A. v. Gogh, c. and b. Wright 49 F. Holdert, l.b.w. Wright 3 Jhr. A. v. d. Poll, c. Kearney, b. Scott 1 W. Manen, l.b.w. Wright 2 J. Ssvens, c. d'Oultremont, b. Daumerie 20 C. J. Posthurna not out 4 Jhr. A. v. Speugler, c. d'Oultre mont, b. Daumerie 0 Extra's 30 Totaal 283 Bowlfngcijfers Belgisch XI: Scott 2 voor 53. P. Daumer e 3 voor 67. Wright 3 voor 65. Mc Farlane 0 voor 16. König 2 voor 52. BELGISCH XI lo INNINGS: Graaf d'Oultremont, c. v. Ma nen, b. Posthurna 9 Scott, c. Feith, b. Wormald 3 Kearney, c. v Gogh, b. Wormald 4 A. Daumerie, b. Posthurna 4 Mc. Farlane, b. Posthurna 5 Wright ,c. Feith, b. Posthurna 18 P. Daumer.e, c. A. v. Spengler, b. Posthurna 4 Seeldragers, b. Wormald 7 König, b. Wormald 0 Chibert, b. Wormald 2 De Jongh not out 6 Extra's 4 Totaal 66 Bowlihgcijfers Rood en Wit: Pothuma 5 voor 45. Wonnald 5 voor 17. BELGISCH XI, 2e INNINGS: Wright c. Wormald b. Feith, 23 Scott, b. F. Holdert 0 Kearney played on F. Holdert 17 A. Daumerie, c. v. d. Poll, b. F. Holdert 33 Seeldragers, b. Feith 7 Chibert b. F. Holdert 0 P. Daumerie, c. Wormald^ b. F. Holdert 16 König, c. v. Gogh, b. F. Holdert 0 Mc. Fariane, b. Feith 0 De Jongh, b. Feith 0 d'Oultremont not out 4 Holdert 6 voor 59. Feith 4 voor 41. Totaal 101 Pers-Overzicht DE HAAGSCHE RAADSVERKIE ZING. Naar aanleiding van de niet toe lating van don heer Schalekamp als lid van den Hungschen Raad, schrijft ,,l)e Standaard": „Nu is de vraag maai*, of, zoo de nieuwe verkiezing wordt uitgeschre ven, de christelijke partijen opnieuw een caiuiidaat mogen en moeten stel len. Mij dunkt van neen, ook al een voudig weer onidat liet niet twijfel achtig meer is .of ditmaal is de lieer De Kleer voor de meerderheid der kiezers de gewenschlo man geweest, die ook uit de bus ls gekomen, doch alleen om formeele redenen niet ge kozen kon worden verklaard; de man heeft geen geloofsbrief en kan dien alleen door een nieuwe verkiezing krijgen. Het komt mij zoo voor, dat do christelijke partijen moreel ver plicht zijn den heer De Kleer rustig te laten verkiezen, zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling. Leger en Vloot MILITAIRE KOKS. De minister van Oorlog heeft plan de positie der gediplomeerde militai re koks te verbeteren en hun toe te staan om bv. na drie jaar te kunnen huwen. Op de begrooting van 1912 zullen ter zake de noodige gelden worden uitgetrokken. Gemengd Nieuws EEN GROOTE BRAND. In de fabrieken van Adam Opel te Riisselsheim bij Frankfort is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand ontstaan, mot het gevolg dat een groot deel der rijwiel-, naaimachine- en bandenfabriek verwoest is. De schade wordt op drie tot vier millioen Mark geschat. Slechts de nieuwe mo- torfabriek is gespaard nebleven. In de fabrieken waren honderden arbeiders werl zaam. van wie meer dun 200 reeds langer dan 25 jaren in dienst der firma zijn. Twintigduizend rijwielen en dertig duizend naaimachines zijn verbrand. Opel s fabrieken waren bij twintig verzekeringsmaatschappijen voor 6,400,000 Mark verzekerd. 15 Personen van de brandweer wer den meer of minder ernstig gewond. De directie mankt bekend, dat met her bouw en herstelling van de fabriek spoedig een aanvang zal worden ge nomen. TEGEN DE ZWARTEN. Te Jakins in den Amerikaanschen staat Georgia heerscht groote verbitte ring onder de blanke bevolking uuar aanleiding van een moord, door een neger gepleegd op een blanke. De scholen, kerken en huizen der negers zijn door de woedende blan ken verbrand; zes negers zijn reeds door hen gedood en honderden eerst afgeranseld en daurnu de stad uitge jaagd. Volgens de berichten zullen dc blan ken niet rusten, voordut de laatste neger uit de stad en de omgeving ver dwenen is. CHOLERA. Zondag kwamen te Konstantinopel 62 gevallen van cholera voor, van welke 14 een dnodelijk verloop had den. Twintig lijders die reeds eerder ziek werden bezweken. Enkele gevallen van ernstige buik ziekten, die verschijnselen van cho lera vertoonden on een doodelijk ver loop hadden zijn te Pernignau waar genomen. In enkele plaatsen kwamen enkele geïsoleerde ziektegevallen voor. Stoomvaartberichteii HOLLAND—AMERIKA-LI.1N. Het st. Gorïedijk naar Baltimore passeerde 21 Aug. Lizard. Het st. Nieuw Amsterdam arriveer de 20 Aug. vu'ii Rotterdam te New Yoirk. Hel st. Noord am, naar New-Yo'rk, passeerde 20 Aug. Scilly. Het st. Soestdijk, naar Boston en Philadelphia, passeerde 21 Aug. Sciily. Het st. Zijldijk arriveerde 18 Aug. van Rotterdam te Boston.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6