HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. VORST ENUDSC1P DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1911 Buitenlandsch Overzicht 08 wrijving tusscüsn Dultxctiland en Frankrijk- Er is spanning; zelfs wordt door pess.mistou aan oorlogsgevaar go- dacht. 't Is bekend, dat tusschen Duitsch- Iund en Frankrijk verschil van mea ning is avot Marokko. Mon wil 't Moorenland gaan verdeelen on nu komt or ruzie over bet deel, dat elk van den buit zal krijgen. Enkele couranten zoowel in Duitschland als in Frankrijk slaan een hoogen toon aan en dreigen met OORLOGSGEVAAR, blijkbaar om daardoo!r de tegenpartij te overbluffen. Gelukkig zijn niet alle 'redacteurs zoo oorlogszuchtig en wordt er ook wel in wat kalmere stemming ga schreven. Maar de quaeslie zelf de .wrijving kan niet ontkend worden. Over DEN STAND DER MAROKKO- ONDERHANDELINGEN. wordt uit vertrouwbare bron 't vol gende meegedeeld: „Zonder twijfel heeft de Fraosche onderhandelaar Cambon den besten wil om eein overeenkomst tot staud te brengen, die tot wederzijdsche ver zoening leidt. Dit is in de eerste plaats ook hot doel van zijn reis naar Parijs. Inderdaad zijn. de onderhan delingen op een dood punt gekomen en het is de v'raag of het den grooten persoonlijken invloed van Cambon, die door Parijsche en Borlijnsche geldmannen wordt gesteund, zal ga lukken de regeering van de republiek tot liet toegeven op het een of andere punt te bowegen. Men hoopt hot. Dat Duitschland nu nog ook maar in het minst zal toegeven, daaraan gelooft noch Cambon, noch iemand anders. Men heeft in Parijs den. toeatomd en 'do sterke positie van den Diiitschen minister Kide'rlen Wachter van den beginne af verkeerd beoordeeld, daar men verwend was door von Schön. Buitendien rekende men op hot machtwoord van den Duitscheu Kei zer. Dat bleef uit, tot ergernis der jFranschen." En WELKE VOORSTELLEN ZAL FRANKRIJK DOEN? De „Wiene'r Allgemeine Zeitumg" weet uit vertrouwbare informaties mee te deelen, dat de on derlnind el ar gon tusschen den Franschen gezant en onderhandelaar met Duitsch land Cambon en zijn ministerie tot t volgende resultaat hebben geleid: Frankrijk zal aan Duitschland voorstellen: Spanje staat aan Frankrijn af het tusschen den Franschen Congo en Kameriui gelegen gebied (Spaan- sche Guinea) benevens het eiland Fernando Pa Frankrijk staat deze bezittingen op zijn beurt weer aan Duitschland af en voegt daarbij een gedeelte van den Franschen Congo. Frankrijk en Duitschlaiwi erken nen daarentegen de 'rechten van Spanje op Noord-Marokko, inclu sief Tanger. liet geheele ovenge Marokko komt aan Frankrijk. Door deze sch.kking zal Duitsch land ougoveer 230.000 viei k. K.M. land met 1.200.000 inwoners krijgen. Dit plan, waarmede Engeland accooïd gaat, zou als basis dienen voor de verdere onderhandelingen. De Deutsche Tageszeituug ba schouwt deze moedeebuig van liet Weensche blad als EEN PROEFBALLON VAN FRAN- SCHE ZD DE, en is bovendien over het voorstel slecht te spreken. Van het hecle groo- te gebied, dat als vergoeding zou worden aangeboden is slechts het Spaansche eiland Fernando Po en de niet veel grootera Spaansche kolonie Rio Muni van waarde. Nsemaud in Duitschland zal echter zoo dom daarvoor de Duitsche aanspraken iin Marokko te willen opgeven. Dat weet do F-ransche regeéring ook zeer goed. Het heole gebied van Finnsch Middel- Congo, dat verder bog wordt aange boden, beslaat slechts uit moerassen on kreupel boss eken, waa'rmede in 't geheel niets te beginnen is. Van eon geheel andere stelling is een artikel in de Fransche Matin. Die schrijft: „Duitschland moet thans zulke pre- Ciese, duidelijk omschreven verplich tingen aanvaarden, dat geen diplo matie die in de toekomst meer be strijden kan. Thans moet Duitschland en de Duitsche staatslieden moe ten dat begrijpen, want anders zou den zij oins voor de offers die zij van ons (Frankrijk) verlangen niets nieuw geven zonder omwegen, zon- de'r beperkingen, zonder bijgedachten verklaren. DAT FRANKRIJK IN MAROKKO DOEN KAN WAT HET WIL, dat het Marokko milituj- kan bezet ten, er eon protectoraat vestigen, als het dat wenscht, zonder dat de Duit- schors ooit oen schijn van protest daartegen kunnen inbrengen." Dat er verband is tusschen Öen spannanden toestand 'in Europa en de STAKINGSBEWEGING IN ENGELAND zal niemand geloovon, behalve do Londensche correspondent van de Elho do Paris, die verzekert, dat de stakingen in Engeland te wijten zijn aan Duitschland. Hij schrijft: „Duitschland heeft fin dit econo misch conflict in Engeland de hand 011 de ongeregeldheden te Liverpool en elders waren aangestookt door Duitsche agenten, dio reeds sedert jaren stolsel ma t.g in de havens en in dustrie-centra het anarchisme predi ken, om Engeland te verzwakken. Overal in Engeland zijn kroegen op gericht, waa'r men op crediet kan drinken en waar do Dufitsche agita tors hun hoofdkwartier hebben en het arbeidersvolk bewerken. Och, och, wat een onzin 1 De nieuwe spoorwegconimissie beeft gister een zitting gehouden, om te koiuen tot een rogeling der werk zaamheden. De connu.ivs.0 zal vijf dagen van elke week zitting houden. De spoorwegbeambten zullen het eerst gehoord worden. De bestuurders van de vier bonden van spoorwegpersoneel hebben een besluit genomen, waarbij ze protes- teerea tegen de samenstelling van de commissie. Het protest geldt hoofd zakelijk de benoeming van Beale, den procureur van den Midlaudspourweg, waens benoeming een ouguastigen in vloed op de onpartijdigheid dier com missie zou hebben. De besturen loo chenen, dat zij de samenstelling van die coinmisa.c hebben goedgekeurd. Niettemin verklaren zij, dat ze het vredesverdrag van Zaterdag getrouw zullen naleven; de besturen zijn van oordeel, dat de regeering er alleen afgevaardigden van die spoorweg maatschappijen in moest benoemen, die de bonden van spoorwegpersoneel al erkend hebben. DE TOESTAND TE LIVERPOOL, die nog bedenkelijk was, is gister nog verergerd, doordat het bestuUr van de trams blijft weigeren de stakers weer aan te nemen. De stakingscom- missc aldaar vaardigde daarom een manifest uit, waarin zij verklaarde tot voortzetting der slaking godwon-! gen te zijn. De stakingscommrssie dreigt ook, dat zij den bond van transportarbeiders en het verbonden spoorwegpersoneel zal overhalen DE ALGEMEENE STAKING OP NIEUW TE PROCLAMEEREN. De staking aan de stoombooten va de korte vaart in Londen is geëin digd. Esperanto. (Part.culiore correspondentie uit Brussel). HET 7e WERELDCONGRES VOOR ESPERANTO. Dinsdag 22 Aug. was, wat het eer ste gedeelte betrof, een dag van za ken; velo zalen van het Koninklijk Atheneum waren bezet met groepen van goneesheeren, juristen, onderwij zers, vegetariërs, theosofen enz., die thans gelegenheid wilden hunne in ternationale banden nauwer aan te halen, hunne zaken te regelen en nieuwe plannen voor de toekomst te maken. De reusachtige binnenplaats van het gebouw was het centrum van de beweging. Na afloop der zittingen werden verschillende foto's genomen. Aardige toon ooitjes, verrassende ontmoetingen woonde men telkens bij en veel belangstelling ondervond ook een Bulgaarscbe familie, bij welke zich twee kinderen van 6 en 7 jaar be vonden, die vloeiend Esperanto spra ken. 'sAvonds had' de oerste opvoering van Kaatje plaats. Dlit stuk werd op gevoerd door het Kon. Ned. Tooneel van Antwerpen. Het stuk, oorspronkelijk van Paul Spaak, was in het Esperanto overge bracht door Dr. W. v. d. Biest. De uitvoering was één schitterend pleidooi voor dö bruikbaarheid der wereldtaal in elk opzicht. Op mees terlijke wijze werden de rollen ver vuld door de dames Hélène Be'rtrijn Marie Verstraete en Magda Janssens an de heeren Jules Verstraete en Ka- rel van Rijn. ScliiUeraud werk wus gegeven door don regisseur A. v. d. Heuvel, het doco'r was overweldigend schoon. Het stuk speelde te Gorkum, in de 17e eeuw, dus was alles in oud-Hollaud- schen stijL Het was of alles samen werkte om het Esperanto, gebracht in deze artistieke omgeving, fin den gouden eeuw, een zegetocht te bezor gen. Alle edele zintuigen werden zoet gestreeld en menig oogenblik be leefde men, dat de duizenden toehoor ders in adeinlooze stilte één van z.el ouder de meeet innige bekor.ng kwa men van het lieorlijke spel. Het was onvergetelijke avond. Weder was Dr. Zamenhof met zijne familie tegen woordig; bij was vol lof over de uit- voon.ug. Morgenavond heeft de twee de voorstelling plaats; wegens over- grooto deelneming was men genood zaakt gowoest, do congresleden in twee groepen te verdeelen. Stadsnieuws DE EVANGELISATIE-TENT. Gisterenavond is de eerste bijeen komst in de Evangelisutie-tent op da Raaks gehouden en liet zij hier dadelijk geconstateerd uitnemend geslaagd. De groote tont, die ruim 2000 rnenschen bevatten kan, was ge heel vol, en de toehoorders waren aandachtig en onder de toespraken muisstil. Het is daar binnen primitief, maar niet ongezellig Door een soort vesti bule betreedt men de plaats-van-sa men komst In die vestibule is oen boekwinkeltje opgezet tegen gerin gen prije kan men liah daar allerlei Christelijk» lectuur verschaffen dienstvaardige dames wijzen den leesslofzoekemden vriendelijk den weg. Lange, van leuningen voorziene houten bonken zijn in de tent, die van-buiten-gezien wel wat van een circus heeft, opgesteld, en strekken den bezoekers tot zitplaats. Boven welft zich het geweldige zeil, beneden is do kale grond, die met wit zond bestrooid is. Gas vlammen ver helden de groote ruimte, en over al in 't rond zijn bijbelteksten gehan gen. Tegenover den ingang bevindt zich liet podium, dat met rood doek, wr op in gulden letters te lezen sta „Predikt bet Evangelie aan al mijne schepselen", gedrapeerd is. Wat luik jes-in-het-zeil, die ook gesloten kun nen worden, zorgen voor oon frisschc atmosfeer,. Op liet podium nu hadden Woens dagavond de leden van liet comité, welks samenstelling wij reeds vroe ger gaven, plaats genomen. De tent zelf liep als gezegd geheel voL Lang voor achten was zij reeds voor de helft bezet. Even na dat uur, trad Ds. E. B. Couvóe, directeur van de Zendirug te Utrecht en le-der van het Tent-werk naar voren, om de verzamelden te doen zingen „Geloofd zij God met diepst ontzag". Het lied werd door oon orgel begeleid. Vervolgens las de predikant eenige verzen uit hoofdstuk 12 vau het Mat- theus-evangalie, waarna Da Montijn in het gebed voorging. Nadat „Daar ruischt langs de wol ken" gezongen was, heette Ds. Couvóo allen, zonder onderscheid, wolkom, hoewel spr. er zekér van was dat hier verse lullende categorieën van rnen schen waren. Er zullen zijn zei spr. hartelijk belangstellenden^ nieuwsgierigen, afwachtenden, vra- genden. Ik zal vervolgde Ds. Cou- vée niet in uitvoerige beschouwin gen over dezen arbeid treden: het werk moet voor-zich-zelf spreken. Maar ik vraag vortrouwen, en hoop, dat van deze zending een rijke zegen mag uitgaan. Sedert 1900 wordt deze arbeid ge dreven. In navolging van hetgeen ln andere landen is geschied, wordt thans ook hier nog eens een bijzon dere poging gedaan om ook hen te bereiken, die gewoonlijk niet ter ker ke gaan. De Noderlandsche Tentzon- ding is als neerslag, een achterge bleven gekristalliseerde zegen uit den opwekkingstijd. Als arbeidsmot- to hebben we ikt geloerd: Zoek eerst bet Koninkrijk Gods, en al het ande re zal u toegeworpen worden. En wat ons drijft Is de liefde van Jezus Christus. Zij, die hier spreken en ge tuigen, doen dat omdat zij ervaren hebben, dat hun in dit moeilijk loven een Heiland bijstaat, bij Wien zij steeds te rade kunnen gaan. En wie verre van Jezus is, mist ook do rechte blijdschap en levenskracht. We leven thans in een merkwaar- digen tijd. Het aantal van hen, die hun God niet kennen, groeit schrik barend aan. Maar de periode van het materialisme zijn we te boven; er is reactie gekomen. Er is vraag naar geestelijke eeuwige goederen. En bij velen is in de rauwste kre ten des ongeloofs toch een schreeuw naar den Eeuwigen God. 'n noodkreet van de ziel, die den vasten-grond kwijt is. De onkunde is grootreligieuze stelsels rijzen ulierwege op. 't Is geen wonder, dat velen gaan vragen Wat is waarheid? Wij hier verkondigen geen nieuwen godsdienst, maar het Oude Evangelie, de leer van het smal le pad. Wij moeten schouder aan schouder staan. Men heeft gezegd Hier te Haarlem zult ge alleen kerk gangers in de teut krijgen. Dat is niet erg. Want voor vele kerkgangers is het Evangelie nog slechts een wiege lied. waarbij ze inslapen. Spr. wekte op tot samenwerking. Vroeg niet te voel critiek of getheologiaeer, maar ernstigen arbeid. Ton slotte sprak Ds. Couvée zijn blijdschap er over uit, dat predikan ten van verschillende kerkgenoot schappen dit werk steunen. Vervolgens zong men „Grijp toch de kansen door God u gegeven", waar na het woord aan Ds. C. Veen was, die sprak naar aanleiding van „Redt, redt u, om uws levens wil". Nadat wederom gezongen was. deel de Ds. Couvée nog mede. dat Zater dagsmiddags te drie uur kindersa- mcnkciust gehouden wordt. De tent zal hier 21/2 week blijven. Ds. Vunderink ging de schare in dankgebed voor, en nadat men staan de hel bekende lied „Heer, ik hoor van rijken zegen" gezongen, en Ds. Couvée God's zegen afgesmeekt had, ging men, onder den indruk der plech tigheid, uiteen. Aan den uitgang werd een ooliecta gehouden ten balo van dit Evangeli satie-werk. B eno e m d. Mej. J- G Steeusina te Haarlem is benoemd tot leerares in de Duitsche taai en letterkunde aan de middelba re meisjesschool te Leeuwarden. Hinderwet. B. en W. vuu Haarlem maken be kend, dat van hedon op alle werkda gen, vuu des veoriinedags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 5 September o. k. 's voormiddags te 113/4 uur, ter gemoouto-secrotarie (7 de Afdoeling) tor inzage is nodcrgelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen Mill P Hiiiinink, om vergunning tot oprichting van een vleesch-, worst en spokrookerij in liet perceel aan de Zijlstraat uo. 3. eu dat op don_ veer tienden dag na heden» zijnde 5 Sep tember e. k., en wel des voormiddags to 11 3/4 uur op hel Raadhuis dor ge meente de gelegenheid zal vvordon ge geven, om ten ov erslaan van het ge meentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. KONINGINNEDAG. Behalve het Concours lllppique op 2 en 3 September a.s. zullen bij de feestelijkheden tér gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koning in op SI Augustus a.s. worden gehou den pony- of hit ten-wedrennen en ghyincanaracea. Voor de eerste is aanmelding nooöig bij den heer Mr. Van Hoboken van Hoedekenskorko te 's-Gravenhage, voor de laatste bij den secretaris dér Vereeniging „Koning innedag, den heer nïr. dr. 1'. W. Vis, Gedempte Oude Gracht en bij den heer A. Wijrwmds, Houtplein, die be reid is tot het verstrekken van in lichtingen. Nu reeds kan worden medege deeld, dat do deelneming zeer vol doende is. Elders voldeden deze hittenrennen bijzonder, terwijl öe ghymcana-races (wedstrijden, waarbij de deelnemers verschillende bewegingen op en van hun paard hebben uit te voeren) steeds een aantrekkelijk progïamma- nuinmer vormden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en mot 22 Au gustus kwam ter kennis van don Cen- tralen Gezondheidsraad 1 goval van diiphtherttls te Haarlem. Gunning. De architect C. L. M. Robbers heeft namens zijn lastgevers bij onderhand- sche aanbesteding aan den Coöpera tieven Bouwersbond opgedragen het bouwen van oon woonhuis aan de Houtvaart, an bij publieke aanbeste ding het bouwen van een landhuus aan den Zijhveg, beiden te Overveen. Onderscheidingen. Sipkes' jainfabnek is op de interna tionale tentoonstelling voor bakkerij en aanverwante vakken te Arnhem, bekroond mot de hoogste ouderschei ding, gouden medaille, voor jams en geconfijte vruchten. De firmant* de lieer F. Sipkes, is benoemd tot lid van de jury voor do uationale tentoonstelling van fruit en producten ut fruit bereid, welke van 29 Sept.2 Oct. te Eist gehouden zal worden. Rubriek voor Vragen Geabonneerden bobben bet voorrecht, VTagea op versohillend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, ill to zeuden by do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden gobeol kosteloos gogeven en boo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij het adres ook B rand-ass urantie- opgeven van maats. „De Salamander"? Wat zijn hare tarieven? Is zij soLde? ANTWOORD: „De Salamander" ia gevestigd te Amsterdam, Prinsen gracht 701. Ten kantore zult u allo gewenschte inlichtingen ontvangen. Over de soliditeit van maatschappijen kunnen we ons niet uitlaten. VRAAG: Kunt u mij ook inlichten omtrent den tuin bouw-win tercursus te Haarlem? ANTWOORD: Wond u tot den heer M. J. F. Bolderdijk, secretaris van de afd. Haarlem dor Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, Kinderhuissin gel 12, alhier. VRAAG: Draait de aarde oui de zon, of draait de zon om de aarde? ANTWOORD: De aarde draad om zon. Uit de Omstreken SANTPOORT. Padvinders. Sedert gisteren zijn hier, op het grondgebied' van den hoor C. de Vries Jr., gebivouakkeerd eenigo uit Am sterdam afkomstige padvinders* on der hoede van Wesseun als troeplei der. De nacht wordt in een tent doorge bracht De padvinders koken hun ei gen potje, bestaande uit soep en rijsL Het doel van hun verblijf is het ma ken van veldoefeniugen. VOGELENZANG. SCHIETWEDSTRIJD. De scliiotvereeniginT „W illem Teil" van de ouderafdeeling „Keimemer- land" van den Alg. Ned. Politiebond hield don jaarlijkschen schietwed strijd in den tuin van het hotel Woest- duiii. Een 00-tal prijzen waren voor de verschillende leden beschikbaar ge stold, waardoor de opkomst dan ook zeer Kroot was. De ^rsto prijs, een gouden lx»-logo, werd gewonnen door veldwachter Pronk uit Heemstede met 56 punten. De andere hoofdprijzen werden behaald door de volgende hee- ren v. Keulen 59 punten, Woezonaar, Koedodor en Boorsma, allen 57 pun ten. De heer Van Keulen was reo*l3 vrocgor als beste schutter uit het strijdkam- getreden, weshalve hij geen aanspraak op den eersten prijs kon mukeu. 's Avonds was de feestelijke bijeen komst in het hotel Woestduiu. De dansen werden afgewisseld door vroo- lijke voordrachten van het echtpaar Voget. Vermelden v.e nog. dat aan den voorzitter der afdeeling. den chef veldwachter van Sela-ten, Dinsiiof, on der algocnecne instemming eeu horlo ge weid aangeboden, als bewijs van erkentelijkheid voor de veie diensten der vereeniging bewezen. ZANDVOORT. EEN GOEDGESLAAGDE GRAP! Door eon badgast, wonende aan dr Boulevard de Favauge, die op bet strand alhier een tentje had staan, was gemerkt, dat daarvan wel eens door anderen gebruik werd gemaakt. Nu hij gisteravond weer eens in die tent ging kijken, zag hij daarin een persoon liggen. Direct werd de politie getelefoneerd en gingen twee agenten op onderzoek uit, die dan ook iemand zagen liggen. Do persoon werd betast en heen en weer geschud, doch er was geen leven in te krijgen. Bij on derzoek bleek het een aangeklemde pop te zijn, die door andere badgas ten daarin was gelegd. Onder groote hilariteit der vele aanwezigen ye'rd de pop ontkleed en onttakeld medé genomen naar het politicbureau. Den lsten en 6en September a.s. zul len aan het strand tusschen de straudpalcn 60 en 6i ten noorden van het Grand Hotel schiet efeningen go- houden worden door de mitrailleur- sectie van het 10e reg. infanterie m garnizoen te Haarlem en zal het strand in de richting naar JJmuitien alsdan onveilig zijn. Een alhier langs de huizen gehou den collecte voor het Burgerlijk Arm bestuur hoeft f 17.861 opgebracht. Dooï mejuffrouw H. Bouvui, direc trice van het Badhuis voor minver mogenden alhier is met vee! dank ontvangen f 10 van den heer en me vrouw II. C. V., Vülla A. Aangekomen vreemde! mgen I-oenarvl. Keulen, Belvedère, O. Slrebler. Breslau. l'Óceaan. 3 p., W. A. ahseufeld, Erpel. id., 2 pers J. Rincko, Üussum, id.. 2 pers., L Dick- marui, Böbeck, id,, 7 pers K E. Mos- lor. Berlijn, idL, 3 pers.. Dr. J. Swarz, id., id., 2 nors., Friedloendor, id., id., T. 11. Moltze. Arnhem., id.. J Prins, AmsterdiuiL, id., 5 pers., B. Rubens, id., id.. A. lïassing, id., id.. M. van Buureu, id., id., A. Leiderdorf, Mep pol, id., L Llenke, Amsterdam, id., 3 pers., 11. Eissier, Weeuen, id.. Dr. Traenkcl, Hamburg, Gr. Badhuis. A. Kraaij, W atorgraafsmeer. :d.. 2 pers., C. Rebel. Hilversum, id.. Van Woede, Utrecht, id., M. Heijden. Duren, id., El van Hull. Amsterdam, id.. Mevr. Lenderink. id., id., G. Boissevain, Londen, id. II. Pal in, Utrecht. Qinsisane, 5 p. II. Uges, Wildervaiik, nlem, 5 p. jB. Gerzoii, Rotterdam, idem. T. Richter, Calaitta, idem. W. Pelt- zer, Krefcld, idem, 4 pers. W. Ter Meer, K'refeld, idem. .1. Mayer Pei- pers, GUuibord, idem, 3 pers. H, van llaorsolte, Arnhem, idem. Binnenland IN VERKEERDE HANDEN. Bij den Minister van W aterstaat is, naar men aan de Tel. uit Kerkrade schrijft, oen eisch ingediend om langs minnelijken weg een schade te vergoe den aan W'. II. te Eggelshoven i.Lim- burg), aan wien door een Duitsche on- FEUiLLETON Bewerkt naar het Engelsch. O, pardon. Dit is Zijne Konink lijke Hoogheid de Hertog van W oi6S- lieini, waarschijnlijk erfgenaam van den troon en in de toekomst de drie- en-twint.igste Karei van Grimland. Hierop werd er een kleine, stevige hand in de mijne gelogd, dio ik ernstig drukte, en dit is 1-Iare Koninklijk© Hoogheid Prinses Wilhelminh, on hij deze woorden werden tot mijn groote verbazing een paar teero armen om mijn hals gelegd en kreeg ik oen war me en «enigszins verlegen makende begroeiing. Iedereen lachte en ik be gon mij juist weer op mijn gemak te voelen, toen plotseling een stilte op liet gezelschap scheen te v ullen. Op kijkend zag ik de reden. Hare Majes teit de Koningin was binnengekomen. Zij was cèn kleine vrouw, statig, ge biedend. bima mooi, maar mot oen slecht humeur, dat op iedere lijn van haar hard. ongevoelig gelaat stond te lezen. H%ar dunne, roode lippen wa- irejj stJjf opéén geperst, haar groote, donkere oogou schittorden boosaardig in haar bleek gelaat, en het was heel duidelijk, dat zij dio omhelzing had gezien en ar allerminst nieo ingeno men was. Miss Auchester, zei ze op kouden toon, wil u de kinderen alstublieft naar de k nulerkauior brengen llet is al lang tijd voor hen om naar bed te gaan. Toen haar blik richtend op mij, dien zij vroeger ook al ontmoet had, strekte zij zonder een woord te zeg gen haar hand uit. Haar hand even aanrakend boog ik mij voorover en raakte haar plechtig mot de lippen aan. Karei, ging llare Majesteit op haar onaangenamen toon voort, het is hoog tijd om je voor het diner te gaan kleeden, eu met dio woorden volgde zij Miss Anchestor, die de kinderen uit de kamer bracht en verliet ons. liet gevoel van verlichting was tast baar en blijkbaar algemeen. Koning Karei wendde zich tot ons met een grappig optrekken van zijn brocde schouders, eu do humoristische lijnen op het gelaat van Gonoraal Meyer gingen over in een positieven grijns lach. Prinses Mathildc giebelde hoor baar, en toen ik mij onwillekeurig ook glimlachend tot haar omkeerde, barst te zij in een muzikaal eu heerlijk ver- frisschend geschater uit. Zoo schoon kon iets niet zijn of ei; mankeert wel wat aan, zei de Ko ning met een handbeweging. Mijn Brun-varad is schoon. Kom. Suun- ders, het is tijd om ons voor het di ner to gaan kleeden. De Koningin wil het. Onze major domo, Herr Bónt- cke, zal u uw kamer wijzen. En denk er om, op het Brun-varod schuiven wij alle ceremoniën zoo ver mogelijk HOOFDSTUK Hl. Mijn eerste diner op het Brun-varad was doodeenvoudig. Wij waren met ons achten en dineerden in een kleine kamer in den Wanen to ren, den groo ten toren, dien ik bij mijn aankomst had opgemerkt Het vertrok was van den vloer tot don zolder met door den ouderdom donkergekleurd deimeliout beschoten, terwijl do zolder zelf met houtsoorten van allerlei kleuren was ingelogd. Tropkeon van sporen en oude geweren versierden do wanden. Van boven den hoogen steeuen schoorsteen grijnsde een reusachtige berenkop ons boosaardig tegen en iu iedoreu hoek van het vertrek droeg een kleine opgezette boer een electri- sche lamp. De tafel, waaraan wij zaten, was rond en miste iedere bedekking. Zij was vuu donker, een weinig' glimmend eikenhout, waarop het mooie oude zilver eu rijke kristal, dat ouzo disch versierde, heel voordoellg uitkwam. Op het midden van do tafel stond oen mooi verguld middenstuk, syearuit een bouquet kunstig vervaardigde bloomen van was tot aan den zolder reikte. Er waren twee personen aanwezig aan wie ik nog niet was voorgesteld. De eene was de gezelschapsdame dor Koningin en voornaamste hofdame, Fr&ulein von Helder, een jeuïge vrouw- van omstreeks vier en twintig jaar, een dik, bleek, onbeduidend ge zicht en kleine varkensachtige oogou. De ander was een kleine breedge schouderde man met een ontzettend dik hoofd met haar, een woesten baard en een koolzwarten knevel. Dat was Groothertog Frits, de vader der Prinses. Zijn uvondtoilet paste hem heel slecht on hij sag or uit als oen landelijk tuinier. Ik hooi), dut Weissheim u zal be vallen, Mr. Saunders, zei Hare Majes teit, naast wie ik de eer had te zitten, op don vriendelijks ten toon. waarover zij kon beschikken. In liaar avondtoi let eu bij kunstlicht zag zij er posi tief heel kuup uiL Haar gelaat was wel bleek, maar die bleekheid had iets doorschijnends en hare trekken waren welbesneden en goed gepropor tioneerd- Zij had mooi kastanjebruin haar. haar lippen waren rood mis schien moest ik zeggen rood gemaakt -— eu zij droeg een overvloed vun ju- vveelen zoowel om haar mooi-gevorm den hals als op haar lichtgroen toilet. Zij was misschien niet zoo aristocra tisch als pion wel vau een koningin. zou verwachten, maar op haar ma nier was zij toch ontegenzeggelijk be koorlijk. Ik ben overtuigd» dat Weissheim mij wel zal bevallen. Majesteit, ant woordde ik. dat heb ik nu al kunnen merken. Men kan ziclizelf wel aitijd zoo ver brengen, dat de meeste dingen u bevallen, antwoordde zij maar het is mij nooit gelukt voor Weissheim iets te voelen ten minste niet in den winter, 's Zomers is het dragelijk, maar op dozen tijd van het Jaar pre fereer ik Cannes. Ik heb een zwak voor ongerepten sneeuw, zei iku moet bedenken, dat ik een Londenaar ben. Dan kon u hier volop genieten, zei Generaal Meyer, sneeuw is overvloed in Wcissheinx Ze ligt vijf of zoa voet dik op de velden, zei do Koning, en op de ber gen wel twintig of dertig voeL Generaal Meyer had op spottendon toon over de sneeuw gesproken, alsof het iets was om zich over te schamen. Koning Karei intc-sondoel was er blijkbaar trotsch op. Wat ik zeggen wil. Saunders, ging Zijne Majesteit voort; hond je vau de wintersport Dat weet Ik niet, antwoordde ik; ik heb er nooit mijn vaardigheid in beproefd. Dan kan u er moeilijk wat in be teeken en. Het was Miss Anchester, die deze eenigszin8 scherpe opmerking maak te. Ik was ontstemd, omdat als er iets is. waarop ik trotsch beu, dit is mijn handigheid en vaardigheid in sport en spel, en ik twijfelde niet of met wat oefening zou ik het even ver kunnen brengen als. of misschien wel uitste ken boven do geregelde bezoekers va» dezo plaats. Bovendien, Miss Anchester was oen gouvernante dat had ik ontdekt en vun gouvernantes zelfs in een vor stelijke huishouding veronderstelt men. dat zij zich aangenaam wen.- schen te maken. Vraagt wintersport eenige spe ciale qualiteiten. <lie voor zomerspe len onnoodig zijn vroeg ik uiterst be leefd. Zij vragen stalen zenuwen. Ik opende mijn oogen wijd bij dit antwoord, dat als 't ware een insinua tie scheen in te houden over mijn ge-, brok aan moed. Miss Viuheeter sloeg haar oogen voor de mijne near en ver. diepte zich in een gesprek met Groot*, hertog Frits. Zij was werkelijk op koe-, lo Engelsche wijze een meisje, dat er heel goed uitzag. Haar mooi haar was glanzend, overvloedig en heel eenvou, dig opgemaakt. Haar trekken waren regelmatig, bijna klassiek, volkomen kalm, en haar hals en armen haddeq de ronding en lenigheid van een meer dan gewoon krachtige jongo vrouw- TVVordi vervolgd}.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5