F. WISBRUN LIFFMANN, Wollen Japonstoflen, Gekleurde Katoenen en Wollen Monsselines, Batisten en Zephirs zullen woéd OPGERUIMD tegen ongekende lage prijzen. Anegang 8, Haarlem, berichten dat alle nog voorradig zijnde Ziet onze speciale étalage. jpvatlenverafcertag ace mvetoppt ge zonden wat. Inhoudende een zooge naamde „Schein" of bewijs om 512,65 P. M. In Herzogenrath te ontvangen, welk© enveloppe met Inhoud door een brievenbesteller, ad-interim oud «b- tlen jaren, verkeerd bezorgo was. De kostganger van den „ontvanger" heeft met valsche handteekenlngen en zelfs valsch gemeentestempel, kans ge zien het geld in handen te krijgen en is daarop verdwenen. DEN VERKEERDE GETROFFEN. Reeds sedert eenlgen tijd bestond er one enigheid tusschen den arbeider J. van den Ros. te Enschedé, en de fa milie zijner vrouw. B. kocht een re volver Dinsdagavond bevond hij zich te Lonneker. nabij de woning zijner schoonouders, en loste eenige schoten, zonder evenwel iemand te treilen. Zijn zwager J. K.. wonende te En schedé. bii de schoonouders vertoe vende. greep een oude sabel, begaf zich hiermede naar buiten en sloeg naar een persoon, meenende V. d. Bos voor zich te hebben. Hij trof echter den 29-jarigen gehuwden winkelier H. W. Roskamp op het hoofd, en wel met zooveel kracht, dat de hersenpan ge spleten werd. De getroffene, die on middellijk naar het ziekenhuis werd overgebracht, verkeert in levensge vaar. De dader bevindt zich in arrest en heeft reeds bekend. DE POSITIE DER ONDER OFFICIEREN. Naar vernomen wordt is de oom missie, ingesteld doo'r den Minister van Oorlog tot het doen van voorstel len tot het brengen van wijzigingen in de soldijen, enz. van de onder officieren, met haar taak gereed ge komen. Voorgesteld wordt: 1. geen hoogere rang bij het wapen der infanterie dan die van adjudant- onde'roffloer (dus afschaffing van den vaandeldragersrang); 2. afschaffing van de „radicale" voor hoogeren rang en geheele her ziening van het voorschrift „Efech ge schiktheid"; 3. afschaffing van den rang van sergeant (wachtmeester) le klasse; 4. aan alle onderofficieren jaar wedden toe te kennen in plaats van dagelijksche soldijen, kleedingsgeld, enz., en wel als volgt: seTgeant bij aanstelling f 450 rnet twee vierjaar- lïjksche verhoogïngen van f 100. Ser geant-majoor f 900 met twee vierjaar- lijksche verhoogïngen van f 100. Ad- judantronderofficier f 1100 met twee vierjaarlijksche verhoogingen van i 100; 5. aan alle gehuwden een vergoe ding van woninghuur toe te kennen van f 200 's jaars. NA DE STAKING. Dinsdagavond drongen twee losse bootwerkers, die eenigszins onder den invloed van sterkan drank sche nen te zijn, in de Conradstraat te Amsterdam de woning van een ande ren bootwerker, die tijdens de sta king weder aan het werk was gegaan binnen. Het 12-jarig dochtertje van den bewoner kreeg van een der man nen een klap, terwijl van de woning een ruit werd vernield. De beide boot werkers werden gearresteerd en over gebracht naar het politiebureau. De een bleef wegens dronkenschap In bewaring, de ander werd, na gehoord te zijn, heengezonden. EEN KLEINE BRANDSTICHTER. Dinsdagavond heeft een 4-jarig fcïci van den landbouwer G. v. <1. Kuiten te Luirteren aldaar een berg in brand gestoken, die met een groote hoeveelheid hooi en koren een prooi Sor Vlammen ds geworden. Hef verbrandde was niet verzekerd. DE AM8TERDAMSCHE GEMEEN TERAAD. De Gemeenteraad was gistermid dag door den burgemeester bijeenge roepen. Toen ruim een half uur na den vastgeetelden tijd de burgemees ter de vergadering opende, waren slechts 18 leden aanwezig, zoodat de vergadering wegens onpoltalligheld n'ot kon doorgaan. De voorzitter deelde mede, dat inge volge de gemeentewet tegen heden weder een vergadering zal worden be legd. Mocht ook deze niet voltallig zijn, dan zal Vrijdag vergaderd wor- dsn. OVERREDEN. Men meldt ons uit Zwolle Bij Dedemsvaart is den weg werker Vitter door den trein éen zij ner beonen afgereden. Tijdens het ver voer no ar Zwolle is de ongelukkige bezweken. ONGESTELD. Men meldt ons uit Aalten Een gehuwde dame hier is naar men vermoedt door hel gebruik van onge kookte karnemelk zeer eras tig onge steld geworden. Er doen zicb bij de patiënte dezelfde verschijnselen voor als bij bet vee, dat lijdende is aan mond- en klauwzeer. BRANDEN. De korenmolen van den heer Dect- man, to Zandbrink, nabij Barneveld, is door een onbekende oorzaak geheel afgebrand. Te Epe ontstond, door nog onopge helderde oorzaak, brand in ae woning bewoond door den timmermansknecht H. Vlieger. Van de levende have, een koe. twee varkens en twee geiten, kon niets gered worden en van den inboe del zoer weinig. Alles was verzekerd. DE LOTING. Men meldt ons Dinsdagavond werd de loteling Heeres onder Vlachtwedde, die door broederdienst vrij van dienst was en bovendien vrijgeloot heeft, gesom meerd te tracteeren. Heeres was wel bereid zijn vrienden te onthalen, maar wilde zich niet laten dwingen. Een jongmensch, Huls genaamd, heeft daarop den loteling zoodanig met een mes bewerkt, dat hij met eenige zeer ernstige hoofdwonden naai- het zieken huis te Groningen moest worden ver voerd. Zijn toestand is zeer bedenke lijk. DE GEMEENTEGASFABRIEKEN TE AMSTERDAM. Naar de Tel. verneemt hebben de Gemeente-gasfabrieken over het jaar 1910 niet minder dan circa 186,000 winst opgeleverd of ruim een ton meer dan in het jaar 1909. Na aftrek van de ultkeering aan de gemeente van I 1,100,000, welke bij de begrooting over 1910 was vastgesteld, bloef er dus nog 760.000 ovei-. Daarom is dit jaar belangrijk minder gereserveerd dan vorige jaren .omdat men ter doorvoe ring van een administratieven maat regel oen buitengewone extra bijdra ge voor de gemeentekas bestemd heeft. ZONDERLINGE DIEFSTAL. Men meldt ons uit Amsterdam Gisternacht heeft een zonderlinge diefstal plaats gehad bij de firma Schalekamn, Van de Grampel en Bak ker, Spuistraat 157159. De waker van den Gecontr. Part. Nachtveilig heidsdienst deed de tweede maal zijn roude tegen half 5 in den morgen. Toen hij de kruk van het slot van dat perceel probeerde, bemerkte hij, dat het slot geopend was en de deur op ..dagslot" was, en dus dadelijk go oiend kon worden. Hij waarschuwde onmiddellijk den concierge van den besteldienst, die de politie ontboot. Er werd dadelijk een huiszoeking gedaan en men kwam tot de ontdek king, dat de brandkast openstond, zonder dat ook van eenige braak sprake was. Op «en der tafels lagen twee bankbiljetten van ƒ100 en het postzegelhoek. Uit dit boek. is oen groot aantal postzegels ontvreemd, doch alle van kleine waarde. Op de brandkast log een half afgebrande slguar. Uit dit alles zou men kunnen afleiden, dat de brandkast en de bui tendeur niet coed waren afgesloten. De firma weigerde ons inlichtingen te geven, zoodat wij de zonderlinge wijze, waarop deze diefstal scheen te hebben plaats gehad, niet nader kun nen mededeelen. AUTO-ONGELUK TE ROTTERDAM. Gistermorgen wilde op de Glasha ven de chauffeur van de auto van den heer v. d. Burg directeur eener lak fabriek te Schiedam, uitwijken voor iemand, die van de tram afsprong. Hij kwam daardoor in aanraking met oen andere tram. Mevrouw v. d. Burg, die in de auto zat. viel door den schok met het gelaat door de voorruit en werd ernstig gekwetst. Nadat zij in een woonhuis door twee doktoren verbonden was. is zij naar haar wo ning te Schiedam vervoerd. De auto werd ernsticr beschadigd en de tram had 1 1/2 uur vertraging. De chauffeur had geen letsel bekomen. Koloniën DE PRINS WILLEM I VASTGE- LOOPEN. De Prins Willem I, die naa'r Euro pa vertrok, is op 1 Augustus vast ge raakt bij Braamspunt. liet schip moest eerst ontladen worden, voor het afgesleept kon wor den. Natuurlijk geeft d'.t veel opont houd. Pers-Overzicht DE NIEUWE RAADSVERKIEZING. De Nederlander (christ. -hist.) schrijft „Ook ons komt het voor, dat geen pairtij, welke ook, dupe mag worden van oen reeks slordigheden en ver gissingen. die alleen door een leemte in de wet niet anders dan door een nieinve verkiezing kunnen worden ge redresseerd. Hadden de leden van het slordige stembureau hun werk be ter gedaan dan zou de- heer De Kleer verkozen zijn geweest. Men moge dit betreuren, onaangenaam en niet in het belang der gemeente vinden, recht is recht, en de socialisten hebben de zen zetel feitelijk gewonnen. Daarom moet ook o. i. de nieuwe verkiezing in I bij enkele candidaatstelling afloo- pen." Gemengd Nieuws ONWEER. Uit Sand'rigs wordt geseind: Een hevig onweer is gevallen tin de p'rovincie, met het gevolg, dat een overstrooming ontstond, die de spoor- wegverblndJinig verbrak en de veld wegen ernstig beschadigde. Tot nog toe is bekend, dat zeven personen om kwamen. Letteren en Kunst TONY OFFERMANS. Tony Offermans is in Laren overle den een nieuwe slag voor de schil derswereld. Reeds lang, heel lang. was hij zieke lijk een maaglijden sloopte zijn krachtenlang boden het lichaam en de sterkere geest weerstand, doch ten slotte moesten zij bet opgeven en eischte de dood ook dit kunstenaars leven op. Tony Olfermans werd 8 November 1857 in Den Haag geboren uit een kunstenaarsfamilie. Hoewel hij al vroeg toekende, werd hij eerst op een kantoor geplaatstdaar wilde het echter nlot vlotten, zoodat zijn vader eindelijk maar besloot hem naar do Haag8che Academie te zenden. Daar na arbeidde hij twee jaar op het ate lier van Blommers. Na in Den Haag eenigen tijd te hebben sumengewoond met Joseph Neuhuijs en Theophile de Bock bleef hij een drietal jaren in Rijswijk, van waar hij weder naar Den Haag terug keerde. Toen trok hij naar Laren en keerde na een verblijf in verschillen de plaatsen van ons vaderland hier weder terug, ora er zich in 1902 voor goed te vestigen. LA JOCONDA GESTOLEN. Uit Pariis wordt nog aan de Tel. ge seind Er is nog geen enkel nader bericht aangaande de ontvreemding van het prachtige schilderij. Het idee van een flauwe grap. die de ontoereikendheid van bet toezicht in het Louvre-musenm moet aantoo- nen, is nu vrijwel losgelaten. Men vermoedt, dat het schilderij, dat op een houten paneel geschilderd- was, en 77 bij 53 centimeter mat. tus schen twee plankjes of bladen carton of in oen werktuigen-zak is meegeno men door een fotograaf, een copiist of een als werkman verkleed individu, dat dan tusschen d© metselaars moet zijn geslopen, die zonder toezicht in de zalen van het Louvre aan den ar beid zijn. TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer van „Architecture" bevat: Mededeelingen betreffende het genootschap. Z. E. de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, sprekende over kunst. „Vredelust" te Leiderdorp. Ar chitecture et Amicitia. Boekbe spreking. Schoonheidscommissie Den Hang. Bouwkundige verwar ring. Van allerlei aard. Sport en Wedstrijden VOETBAL. OM DEN ZILVEREN BAL. Naar „De Sport" verneemt hebben de volgende vereenigingen ingeschre ven voor de wedstrijden om den Zil veren Voetbal, di© dit jaar te Rotter dam zullen gehouden worden op 3, 10 en 17 SeptemberAjax (Amster dam) H. F C. en Haarlem (Hanr- lemï H B. S. en Quick ('s-Graven- bage)V. O. C„ Sparta I en Sparta 11 (Rotterdam). De inschrijving van Velocitas wordt nog verwacht, terwijl voor den Revue- Beker den laatsten Zondag zal ge speeld worden tusschen N. O. A. D. I (Bieda) en Sparta II (Rotterdam). CRICKET. Rood en Wlt-Zuii-ifrikanen. Ie Dag. (Vervolg.) Het fielden der Zuid-Afrikanen wordt er na den lunch niet beter op, zoodat F. Holder! kans ziet eenige ge lukkige vieren te siaan. A. v. Gogh wil den 3en dag van de cricketweek ook niet voorbij laten gaan zonder cen tury. Met een serie harde vieren weet hij dit succes te behalen, en speelt dan zeer vrij verder. Holdeit is ook goed op weg, maar wordt als het totaal 324 is, dubieus 'l.b.w. gegeven met een vlugge 76- (Van 5 voor 99 wordt het 6 voor 324). v. Gogh ziet v. Waveren ook al l.b.w. met 29 vertrekken, en na dert zelf de dubbele century. llet record (voor Nederland) is 212 (ook op ziin naam) en als hij zijn 200 vol heeft, denkt ieder, dat hij dat re cord zal slaan. Maar voor een prachti ge 208, waarin 4 1 vieren en 1 zes, wordt hij door Le Roux gebowld (8 voor 401). Het record voor de hoog- j ste score schijnt ook geslagen te zullen worden alst Feith en Kool sa- j men zijn, maar Feith wordt gevangen met 45. Met Wormald weet Kool dan i het record te passeeren en zelfs 'de' 500 op te brengen. Dan sluit Posthu- ma de innings, als er voor negen wic kets 534 runs bijeen zijn. WormaKs 20 n. o. en Kool 63 n. o. Om half vijf trekken B. Keet en J. K. Naudé naar de wickets en hun spel toont zich al direct veel solider dan dat der Belgen. Als Naudé een gewel digen vuurpijl geeft, weet v. Manen hem te vangen en A. Keet komt in. Na een paar vieren aan den leg-leant, waar alleen Kool staat, kan hij weer vertrekken', gebowld door Posthuma. B. Keet en De Wet spelen goed cricket en welen de 40 op te brengen, waarna de laatste ook door Posthuma ge bowld wordt. Het fieldon van Rood en Wit is vrij wat beter dan dat der Zuid- Afrikanen. Als Wormald voor Pos thuma gaat bowlen, heeft hij spoedig B Keet caught en bowled voor een gcede 52. Le Roux met 20 wordt door Posthuma gebowld en met den stand 7 voor 117 wordt voor heden gestaakt. De scores zijn ROOD EN WIT le INNINGS Jhr. A. v. Spengler c. Havinga b. A. Keet 1 J. Swens, Played on b. B. Keet 17 Iloldert Sr., c. A. Keet b. B. Keet 3 W. H. R. v. Manen l.b.w. A. Keet 1 A. v. Gogh b. Le Roux 208 C. J. Posthuma c. Maret b. De Wett 33 Koldert Jr. l.b.w. De Wet 76 W. v. Waveren l.b.w. A. Keet 29 Wormald not out 20 Jhr. mr. C. Feith c. A. Keet b. Richters 45 Mr. A. A. Diemer Kool not out 63 Extra's 3S Totaal (voor 9 wickets) 534 ZUID-AFRIKANEN le INNINGS B. Keet c. and b. Wormald 52 J. Naudé c. v. Manen b. Hol- dert 4 A. Keet b. Posthuma 10 De Wet b. Posthuma 17 T. Ie Roux b. Posthuma 20 M. Richters b. Wormald 0 J. Straszheim not out 2 J. P. Joubert c. Kool b. Feith 10 Extra's 2 Totaal 7 voor 117 BOWLINGCIJFERS A. Keet 3-193. B. Keet 2—77. Le Roux 170. Richter 128. De Wet 2—119. Joubert 09. SCHAKEN. CAPABLANCA. Het bestuur van dc Utrechtsclie Schaakclub is met Capablanca in on derhandeling geweest, ten einde een wedstrijd met 6 partijen tot stand te brengen tusschen Capablanca en dr. Olland te Utrecht. Deze onderhandelingen leidden ech ter tot niets, omdat Capablanca te hoog© financleele eischen stelde. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt .voor het beroep te Oude- mirdum ds. C. Vlasblom, te Woud send. DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN, in Nederland vergadert te Zwolle. Gekozen werden in het moderamen der Synode tot voorzitter dr. B. van Schelven tot assessor ds. Landwelir tot le scriba ds. De Geus en tot 2e scriba dr. G. Keyzer. Op voorstel van den voorzitter word besloten, dat de Synode zich zou splitsen in vijf commissie's. die haar zullen dienen met rapport en advies over de onderscheidene punten. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of filet geplaatst, wordt de kopie' den inzender hiet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. INZAKE HET GEGOTEN HUIS TE SANTPOORT. Velen, die wat voor den vooruit gang der 'techniek voelen, vooral als liet de prestaties van eigen landge- nooten betreft, zullen met belangstel ling hel stukje over het gegoten huis te Santpoort in H.'s D. van 21 Aug. 1911 gelezen hebben. De mededeelingen zullen echter bij de meesten der technisch onderleg den, geen gevoel van een koudwater- bad verwekt hebben, evenmin als bij den schrijver van het bedoelde stuk. Integendeel, zijn die opgesomde be zwaren strikt genomen van onderge schikten aard, en zullen mijns in ziens niet het minst invloed hebben op de grooto toekomst, welke de giet- techniek tegemoet gaat, wat betreft het scheppen vah kleinere woningen, daar juist daaraan bijna overal be hoefte is. Wat het vochtig worden betreft, zou ik zoo meenen, dat vocht en dam pen uit het huis gedreven en niet door de muren moeten worden opge zogen. Een zelfde soort bezwaar werd geope'rd gedurende den cursus in het koken op gas toen omtrent het aan slaan van het koperwerk in de keu ken terecht door den directeur der Lichtfabrieken opgemerkt werd, dat aan die dampen gelegenheid gegeven moest worden te o'ntsnappen door het plaatsen de'r kooktoestellen onder een open schoorsteen of andere ventila tiekanalen. Een praktisch bezwaar en nogal van beteekenis, noemt de schrijver dat betonwanden geen spijkers door laten. Afgezien nog /an het feit, dat met het tegehwoordge praktische ge reedschap het slaan van een houtprop in een betonmuur jongenswerk is, vinden wij, dat bezwaar juist een voordeel, aangezien betohmuren niet met alle mogelijke krammen en spij kers vernield zullen worden, van welk nadeel wellicht elke behanger en stoffeerder weet te spreken. Trouwens een houten lijst, boven aan den muur bevestigd, is voldoende om er allerlei wandversieringen met langere en kortere koorden aan op le hangen. Wat den tijd betreft, zij aangevoerd1, dat volgens tijdsopgave van gieten en drogen men voor een reeks huizen toch slechts twee stel vormen be hoeft. Ais huis no. 1 gegoten is begint men aa'n no. 2. Is no. 2 gegoten dan is no. 1 toch d'roog en kunnen daar van de vormen tocli voor no. 3 gebe zigd worden en®. De Vraag: „hoe te handelen, als een gietvorm breekt?" ia een weinig naief. Weet de vrager niet, dat de ingewik keldste gielstukken in een ommezien hersteld' kunnen worden, afgezien, nog dat vormen die aan breuk onder hevig zijn, ve'rvangen kunnen wor den door geperst staalplaat, evenals de tegenwoordige riemschijven, die slechts weinig duurder zijn dan gego ten schijven. Als men geen andere bezwaren te gen het huizen-gieten als de boven besprokene, kan aanvoeren, zal het voor elkeen vrijwel vast staan, dat de toekomst voor de giettechniek zeke'r is. EEN ABONNé.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6