VICTORMÏÏATER. inig'mg gemakkelijk bekostigd wor- 'don. Al te maal sehoone argumenten; het eone nog klemmender dan het andere. Het fraaie van de historie is, dat de partijen elkander in zekeren zin misverstaan. De anti-hondenmannen hebben het tegen alle viervoeters, die hier in de straten patrouilleeren, de probeweging gaat voor de honden» „waarvoor belasting betaald wordt" en die dieren zijn helaas ve'rre in de minderheid. Waarom houden de menschen oen hond? Ren aantal werkelijk voor de gezelligheid; ze zorgen voor het dier en hebben er veel voor over. Een tweede rubriek weet eigenlijk niet boe te er bij gekomen zijn een hond in huis te houden. Er liep er eens een binnen, oen van de hulsgenooten bracht er oen mee. Het dier wordt geduld, maar moet een groot gedeel te van den dag zijn heil op straat zoeken. Beide rubrieken hondenlief hebbers betalen eohter belasting. Nu de grootere andere helft. Die zijn mee'r economisch aangelegd. Aangeven doen ze hun dier niet. Komt er een aanslagbiljet, dan heet het dat het „mormel" toevallig binnengeloo- pen is en weer de straat op moet. Merkt een ambtenaar na ©enigen tijd dal, het mormel nog in huis is, dan wordt het om de boete te ontgaan, aangegeven als waakhond; d'aa'rvoo'r is maar 50 ets, verschuldigd^ maar het dier moet steeds vastleggen. In hot heele huis ia echter geen el ei k touw of ketting aanwezig. Hek tor, Bruno of Black liep los en blijft icsloopen. verordening ten split. Hebben deze dieren nog allemaal een tehuis, het getal zwervers is in onze gemeente schrikbarend groot en wordt de natuur eischt het steeds «rooier. Om het plantsoen van het Oranjeplein heeft de gemeente een hek laten plaatsen van f 1500, omdat de honden er zoo huls hieldenwat ech ter tot gevolg had, dat de omliggende straten nu last hebben van die onbe heerde, oni 11 geschreven burgers, die 'leven ten koste van het algemeen. De canis al te familiar is is te goed vertegenwoordigd in onze stad en het ia nu de vraag op welke wijze wordt hun i^jntal tot kleinere afmetingen teruggebracht en tevens de honden liefhebbers niet gekwetst Het eenvoudigste zou zeker zijn, voor te schrijven den penning, als be wijs van betaalde belasting, te dra gen. De onbeheerde kudde ware dan herkenbaar en kon afgemaakt wor den. Het zou echter de instelling eischen van een speciale hondenvang brigade en daar schijnt niet veel ani mo voor te bestaan. Langzaam vor- hoogen van de belasting zou natuur lijk het getal niet-betalers vermeerde ren, zoodat we nog zoeken naar een best middel voor een beetje kosten. Die hondenkwestie is natuurlijk aan het gevoelige hart gegaan van frl. de Savornin Lohman en in de „Lelie" schrijft ze een felle klacht te gen degenen, die het lieve hondje van dc straat willen weren. Die men schen, die voorstelden die dieren af to maken, moesten zelf afgemaakt worden. Het is wel vriendelijk I Eon paar jaren geleden, toen een blad hier voorstelde het hondeneuvel tegen te gaan door opdrijving van do belasting, ging de mejonkvrouw op gelijke wijz© te keer, schreef een paar kolommen en schold schamper op de „reine" redactie, die geen hondenon- reinheid zien kon. Het was een rein genoegen 1 Waarom echter de honden, die de straat opgaan, niet vastgehouden Dan kan eezorgd worden, dat ze de 6toepen niet verontreinigen en daar mee vervalt het hoofdbezwaar tegen do losloopende beheerde dieren. Op tamelijk onverwachte wijze zal in de middenstad een groote verbete ring plaids vinden. De gemeente heeft met den eigenaar van de „Bonneterie" een ruiling van ?rond aangegaan. Het magazijn gaat wee meter in de Gravenstraat ach teruit en het vrijkomende st.uk krijgt de gemeente, die daarvoor wat vier kante meters op het Buitenhof af staat. Mooier zal dit laatste daar niet door worden, maar een noodige ver- keersverbetering gratis te krijgen, ten koste van een kleine verleelijking van hot minst fraaie gedeelte van een plein, is niet te duur gekocht. Door dezen ruil bestaat geen kans meer, dat een zekere heer Von Stein, die op fantastische wijze wegen om do Groenmarkt wil leggen, zijn zin krijgt, Reeds maanden geleden zond hij zijn voorstellen aan den Raad, die besloot ze tegelijk met de nieuwe verkeerswegen te behandelen. Nu hoeft de heer Van Stem een nadere toelichting bij zijn hersenschimmig plan ingediend. De groote veront schuldiging hiervoor is, dat deze toe lichting geschreven en verzonden word juist toen het zoo warm was. Om de zonderlinge consequenties er \un aan te toonen, zou ik te veel Haagsche straatnamen moeten noe men, die bij de lezers vermoedelijk toch niet bekend zijn. Nemen we daarom eens een overeenkomstig ge val te Haarlem. Woonde de heer Von Stein daar. dan zou hij, om hot ver keer op de brug bij de Houtstraat to verminderen, de Pieter Kiesstraat willen gaan verbroeden. Volgens hom zou ook een verruiming van de Bar- teljorisstraat niets kosten, omdat de winkeliers wel genoegen zouden ne men met oen stuk grond aan de nieu we rooilijn Met dergelijke argumenten wil deze Iiatissmann in den dop onzen Raad overhalen, straten te slaan. Dc kos ten bedragen voor al de nieinve we gen. die hij zich voorstelt, maar 500.000 on dan wordt *t gebouw van de „Nederlanden" op don hoek van de Prinsestraat gekocht, en de brood fabriek „De oude vette Hen", evenals het postkantoor.... Do ongelukkige fantast, d.'ie van de eenvoudigste berekeningen nog geen kans gegeten heeft, valt iedereen met. zijn plannen lastig. Ze moeten toch zoo mooi zijn, wént in do vergode- j ring van „Handel, Nijverheid en Ge-j mecntebelangen", waar hij ze on-1 verwacht voordroeg, wend hij geap plaudisseerd.... de stakker hooft de toejuichingen, die hem daar ten deel vielen, voor ernst genomen, en dat terwijl de vergadering dooreen rolde van het lachen en do voorzitter niet uit zijn woorden kon komen van liet geschater. Arme mijnbeer Von Stein. SINTRAM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regel. Het natuurlijke FRANZ JOSEF- laxeerwater verdient bijzonder de aandacht, omdat het den darm diet verzwakt, zooals dat bij de meeste pillen, tabletten, tincturen enz. waar van leeken zich tot hun groot nadeel bedienen, het geval pleegt te zijn. Wijlen prof. Stokvis kenschetste het als „volkomen betrouwbaar.' De last is te zwaar De last van rugpijn van 's morgens tot 's avonds. De last van schele hoofdpijn, dui- zoligheid, verstoorde slaap, uitgeput te zenuwen. De last van die afmattende pijn in de lendenen, heupen en zijden. De last van rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten, dfLe tot in de beenderen schijnen door te drin gen bij slecht en vochtig weer. De last van toenemende zwakte en dat vreeselijk terneergeslagen en lusteloos gevoel. Is uw last rheumatiek, waterzucht, graveel of vCrine-stoornissen? Is uw last hoofdpijn, voortdurende vermoeidheid, rugpijn of zenuwach tigheid? Dan is het genot te weten dat vele mannen en vrouwen van deze en an dere flier- en blaasaandoeaiingern ge nezen zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken afdoend, omdat zij een speciaal mie'rengenees-middo 1 zijn, en alleen een nieren-geneesmiddel gee>ft baat tegen nierkwalen. Foster's Rug pijn Nieren Pillen heelen ?n vereter- ken de aangedane nieren en helpen hen om de schadelijke onzuiverheden die de bovenstaande verschijnselen veroorzaken, uit het bloed te tiltree- ren en verde'r uit het lichaam af te voeren. Lot er op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pilleu krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekereing van James Foster. Zij zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de hoeren J. J. Göppiinger, Groote Houtstraat 147a; en K van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. «Oberlahnstein D® Koninklijke Taleldrank. Stadsnieuws HET TOONEEL DE VOORDRACHTAVOND VAN AL- BERT VOGEL IN HET BRON GEBOUW. Ook in Haarlem hebben wij nu onze openluchtvoorstelling gehad» al was zij wol wat anders dan te Bergen. Op den voordrachtavond van den hee'r Vogel zat het publiek giiste'ren evenals in de Kranenburglrsche bos- schen op tuinstoeltjes buiteu in de vrije natuur, doch het tooneel was hier niet het liefelijke paradijs met hei hoog opgaande bosch als achter grond, doch een leege, ongezellige veranda, waarachter door de'half open deuren de donkere zaal van het Brongebouw zichtbaar was. Een dergelijke openluchtvoonstel- ling heeft haar voor- en haar nadee- len. Een genot was het zeker voor het publiek om met dat zachte zomeTweer daar bulten in den tuin te kunnen zitten en in een heerlijke, frissche temperatuur naar de voordrachten van den heer Vogel te kunnen luiste ren, maur stemmingsvol was de om geving allerminst. Ook de declamator hoeft een tooneel en een passend dé cor noodig. Wanneer de voordrager zooals gisteren achter een hekje up een leege vefanda onder oou schel brandenden electrischon bol is ge plaatst en men ais achtergrond niets .anders ziet dan een holle „unheimi sche" ruimte, dan voelt men, dal er iels aan ontbreekt, dat het contact tueschan den declamator en het pu bliek niet zoo gemakkelijk ve'rkregen zaJ worden. Voeg daarbij, dat de wij de ruimte nooit oen 'ideale accoustiek geeft en dus spoedig van het gespro ken woord iets verloren gaat, dan zal men begrijpen, dat de heer Vogel gis-1 teren niet onder de gunstigste om standigheden ifl opgetreden. Dat hij het publiek desondanks heeft geboeid en in zijn macht heeft gekregen, pleit zeker voo'r zijn groote gaven en hot programma dat hij had samengesteld: Voor de pauze gaf de heer Vogel Ifavolaar'e „Toespraak tot de hoof den van Lebak", „Ediith Schwanen- hals" en „Die beiden Grenadliere' van Heine, „Archibald Douglas" van Fon tana en „Lénore" van Buerger. De meeste van deze voordrachten wa ren hier van vorige declamatie-avon den bekend. Weer trof ons de waardige, rustige en toch warm-sympathieke toon, waarin Multatuli's bekende toespraak door Vogel word gehouden. In „Ed/ith SchwanenhoJs", „Archibald Douglas' en „Lénore" was het duidelijk to hooren. dat Vogel deze gedichten doorgaans met pianobegeleiding geeft; de declamatie vroeg hier soms wat veel naar de muziek. In „Dia bedden Grenadiere" bij welke voordracht Vogel ons de figuur van Napoleon trachtte voor den geest te toovenen, door diens houding aan 10 nemen wist hij een mooien en juisten climax te brengen. Dat Albert Vogel liet meest voor de romantiek voelt, bleek weer duidelijk uit de voordracht van „Lénore". I Welk een kracht ontwikkelde hij in dit gedicht en hoe prachtig wist hij liierin de dramatische tegenstellin gen weer la geven. Na de pauze gaf de heer Vogel nog „De Werkstaking", het bekende ge dicht van Francois Coppée, en „Das Hexenlied". Weer trof ons in de voor dracht van hot gedicht van Von Wil den bruch het groote verschil in op vatting tusschen Ludwig Wüllner en onzen landgenoot. Wüilner zette het gedicht veel te forsch in en ontwik kelde bij het gedeelte „Medardus zingt in das Satans Kr allen" reeds zulk een kracht, dat climax aanbrengen verder onmogelijk bleek. Hij overdonderde het publiek met zijn prachtige stem. maar liet zich daar door nogal eens tot grove en valsche effecten verleiden. Zoo werd bij Wüllner een betrekkelijk heel gewo ne regel als „Ich schritt hineln ln der Erde Bauch", op zulk een huivering-wekkenden toon gesproken, alsof liierin reeds instede van in het dan volgende ge deelte, de ontmoeting met de jonge vrouw liet zwaartepunt van zijn tocht was gelegen. Als geheel is da voordracht van Vogel logischer en meer ingehouden, al is hij wel eens een weinig te lar moyant. BIJ Vogel echter geen grof effectbejag of ooquetteeren mat zijn toch zeer mooi geluid. Sober zat hij !het gedicht in., brengt langzaam stij ging in zijn voordracht en weet op het hoogtepunt zulk een kracht te ontwikkelen, dat wij wel sterk onder den indruk komen van zijn groot talent. Prachtig droeg hij het gedeel te voor „Wix gehen lease, man hört uns nicht", enz., en bepaald subliem was hij aan het slot van het verhaal van Medardus Ich höre ale wieder, vemehmt ihr es nicht In begin September zal de heer Vo gel, naar wij vernamen, „Das Hexen lied" achtereenvolgens te Osteoid© en te Blankenbergh met orkestbegelei ding voordragen. J. B. SCHUIL. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 3 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 2 meubelmakers, mo delmaker, 3 metselaars, 4 opper lieden, 1 stucadoor, 8 witters, 8 machinebankwerkers, 1 monteurs, 6 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier 3 vuurwerkers, 2 ketelmakers, 6 burgersmeden, I machinisten, 7 sto kers, 9 electriciens, 1 instrument makers, 1 koperbankwerkers, 2 ko perslager, 4 loodgieters, 1 schoen makers, zadelmaker, 8 kleerma kers, 12 schilders, 9 behangers, 1 stoffee rders, 8 bloemisten, 4 tuin lieden, 7 grondwerkers, 4 bakkers, 1 banketbakker, 1 slager, 2 krui deniersbedienden, 8 kellners, 11 ma gazijnknechts, 19 loopknechts, 2 huis knechts, 1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker 4 letter zetters, 1 lithograaf, —binders, 14 losse werklieden 1 dienstboden, 11 werksters, 2 naaisters, 3 kook sters, 9 huishoudsters, 5 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 4 Koetsiers en voerlieden. 2 boerenknechts. TREKHONDENWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat de Trek- hondenwet op 1 September 1911 in werking zal treden. Met ingang van dien datum zai het den houder van eene hondenkar ver boden zijn die te gebruiken of te doen gebruiken: lo. anders dan met inachtneming van do voorschriften, bij algemeenen maatregel van bestuur gesteld omr it ent de lichamelijke gesteldheid en de maat der honden, het tuig, de hon denkar en het geleide; 2o. tenzij hij als houder zij inge schreven in een register, aangelegd do or Burgemeester en Wethouders der gemeente, waarin hij woonplaats heeft. Houders van hondenkarren wordt, ter voorkoming vtui schade, aangera den zich tijdig als zoodanig te doen inschrijven, bij welke inschrijving oen nummerbewijs zal worden afgege ven. Do inschrijving zal worden gewei gerd, indien hond, tuig, hondenkar of geleide niet voldoen aan de voor schriften. Onherroepelijke veroordeeling van den houder wegens overtreding van' de wet of de voorschriften, zal in be paalde gevallen tot weigering of doorhaling der Inschrijving leiden. Belanghebbenden kunnen aan het Hoofdbureau van Politie (Smede- straat) nadere inlichtingen bekomen met betrekking tot die voorschriften, welke zoowel door den houder als door den eeleider moeten worden in ucht genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de wet onder hondenkar verstaat: een voertuig met één of meer hon den bespannen. Rubriek voor Vragen Geaboonoorden bobben het voorrecht, vragen op voreoblllend gebied, xnita voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeyon on boo spoodig mogelijk Aan vragen, dia niet volledig naam en woonplaats van den inzender vorraelden wordt goon nnndacht geschonken. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zeggen of do Nederlandsch Elftal speler Van Bercked in het ophanden zijnde seizoen voor de H. F. C, uit zal komen? ANTWOORD. Er is geen sprak© van. Vóór den aanvang van het voet balseizoen loopon er altijd geruchten over spelers die deze club zullen ver sterken of uit die club zullen weg gaan. En in do meeste gevallen is er voor die geruchten niet de minste aanleiding. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waar het kantoor van de Maatschap pij is, die do nieuwe lijnen door don Haarlemmermeer aanlegt? ANTWOORD. Het kantoor van d-3 IIoll. Electr. Spoorwegmaatschap pij is gevestigd te Amsterdam. Hee rengracht 272. VRAAG. Ik ben van plan met a.s. Koninginnedag in den gecostumeer- den optocht mee te rijden met een zegewagen. Tot wien moet ik mij nu wonden om inlichtingen over vorm, kleur, aantal en kleeding der perso nen. die deze wagen bevatten moet? ANTWOORD. - Wend u tot Mr. Dr. W. 1'. Vis, Ged. Oude Gracht 24, secretaris van do voreeniging „Ko ninginnedag", alhier. VRAAG. Ik heb een broeder, die doof on blind is. 1 1/2 jaar heb ik hem verzorgd maar thans kan dat niet meer. Ook mijn jongste broeder kan hem niet bij zich nomen. Do man wil niet naar een armhuis. Wat moet ik doen? ANTWOORD. Schrijf eens aan de directie van de veveenigin.g tot werkverschaffing aan hulpbehoeven- do blinden te Amsterdam, Plantage Middenlaan 64. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen wie de Provinciale Adjudant is, en waar hij woont? ANTWOORD. Prov. Adjudant in Noord-Holland is majoor A. A. Hels terkamp, Zijl wee 73. (Overveen). VRAAG. Mijn dochtertje heeft een uitmuutendo alt, en wenscht kos teloos opgeleid te worden voor zari gor es. Ik bezit evenwel niet de mid delen. Hoe moet ik daarmee aan? ANTWOORD. Wend u tot den secretaris van de Schuurman-S chim- ïr.el-Van Outerenstichting, den heer J. Krol Kzn., Florapark 8, alhier. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Th. Beek Groitz, Hotel Driehuizen, 1 persoon. E. Winger, Elberfeld, idem 3 personen. Siebenga, Helde, idem 1 persoon. Mevr. Bachmonn, Utrecht, idem. 1 persoon. J. en W. Clemens, Barmen, idem» 2 personen. Ida Flinker idem. idem 1 persoon. -7- B. Helimans, Hüssen, idem, 1 per soon. MC, Roest. Amsterdam, id. 1 persoon. Fam. Vesernan, Bocholt, Zeestraat 62. 3 personen. Fam. Karthaus, lndië, idem. 5 personen. C. A. Oudemans, Putten (Geld.) Gr. Krocht 3 1 persoon. A. Cramer, Amsterdam, idem 5, 2 personen. Fam. Bunink, Amsterdam, Hooge- weg 94, 5 porsonon. Fam. Windig, idem, idem 3 personen. Mevr. Jo nas, Gouda, Groot Badhuis 1 per soon. J. J. Hack©. Amsterdam, id. 1 persoon. A. H. v. Hopten, idem, idem 2 personen. H. A. Kramer, Zwolle, idom 3 personen. C. Etty, Nijmegen, idem 1 persoon. Muller, Duisburg, idom 1 persoon. Mevr. Glltzs Beusel. Hagen, 3 personen. Mevr. v. d. Goes, Hilversum, idem 1 persoon. A. Honig, Heemstede, idem, 4 personen. E. van Hall, Am sterdam, Idem 1 persoon. A. Kraaij Watergraafsmeer, idem 1 persoon. H. Hartmann, Bredenei, Kurhaus, 1 persoon. J. Prager, Parijs» idem 1 porsoon. Ph. Qaruisaz, idem, id. 1 porsoon. W. Achtermans, Kerk- cirlel. Idem 1 porsoon. P. Zurel, Amsterdam, idem 4 personen. E. Ëonana, Palermo, idem 1 persoon. R. Molbo, Rotterdam, idem 1 per soon. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin en de Prins zijn voor nemens de aanstaande groote manoeu vros bij to wonen. Door H. M. is te Kerk-Avezaath in de Betuwe een villa gehuurd, die voor hour verblijf wordt ingericht. NOODLOTTIGE TWIST. Na een -aar dagen op stap geweest te zijn kwam de kolen werker S., wo nende Anjelierdwarsstraat te Amster dam weder aanzetten bij zijn vrouw, van wie hU ©venwel een minder vrien delijke ontvangst genoot. De twist, die ontspon, liep zelfs zoo hoog, dat de man op een gegeven oogenblllc een flesch met scherp vocht, klaarblijkelijk zoutzuur, aan den mond zetto. Zóó echter was liet ser moen nu nlot bedoeld. Dadelijk schoot de vrouw toe om hein de flesch uit do handen te slaan, waarbij ze zich deer lijk hand on en crozicht verbrandde. 'Toch scheen de man nog een hoo- V col hold vocht te hebben binnengekre gen. Door dadelijk lo hulp geroepen politie word hij in bewusteloozen toe stand naar liet Binnengasthuis ge bracht, waar hij werd opgenomen. Zijn toestand is ernstig. DE SLEEPBOOTSTAKING TE ROTTERDAM. Men meldt ons: De staking te Rotterdam is opge heven. Gisterenmorgen hebben zich, Ingevolge de aangenomen motie, de stakende machinisten op de bepaalde uren in de kantoren aangemeld. De patroons deelden mede, dat voor 1 Januari a.s. verbeterde arbeidsvoor waarden zullen worden ingevoerd. De staking is nu opgeheven. DE DIAMANTBEURS. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zal het nieuwe gebouw van de Vereeniging, Beurs voor den Diamanthandel, dat reeds oenigen tijd in gebruik is, in den Loop dor volgende maand officieel worden geopend. AFSCHEID. Mr. Vogel, die ontslag genomen heeft als president van 't Gerechtshof to Amsterdam, is gister afgetreden. In de laatste zitting is hij warm ge huldigd, voor zijn vele verdiensten. PLEIZIER1GE THUISKOMST. Toen do heer en mevrouw Goldsteyn na den avond elders te hebbon door gebracht, gisternacht tegen één uur thuis kwamen, ontdekten zij tot hun schrik, dat een ongenoode gast tij- dons hun afwezigheid hun woning, in 't. benedenhuis van een perceel in de Roelof Hartstraat te Amsterdam, was binnengedrongen. De dief, die blijkbaar door opensluiting van de voordeur was binnengekomen, had danig hulsgehouden. Alle kasten had hij leeggehaald en den inhoud op den vloer geworpen, zoodat de besto lenen aanvankelijk geen weg wisten in do chaos. Bij onderzoek bleek, dat uit allo kasten en laden het daarin aanwezige "-01(1 en de voorwerpen van waarde .verdwenen waren. In het ge heel was f GO aan geld gestolen, ter wijl de dief voor er" waarde van on geveer f 240 aan goud, zilver en lin nengoed had meegenomen. BEGRAFENIS PROF. DR. TH. PLACE. Op Rustoord te Diemerbrug werd gistermiddag hot stoffelijk overschot van prof. dr. Th. Place aan de laatste rustplaats toevertrouwd. Tal van hoogleoraren en oudleerlingen uit Amsterdam hadden zich om de groeve geschaard om den afgestorvene de laatsto eer to bewijzen. Aan de groeve werd gesproken door prof. dr. J. to Winkel, prof. dr. P. K. Pol en namens de oud-leerlingen door den hoer Baggelaar. NATIONALE FRUITTENTOONSTEL- L1NG TE ELST. Het hoofdbestuur der Noderland- scho Pomologonvereoniging heeft 24 deskundigen, waaronder 12 buiten landers, uitgenoodigd om zitting te nemen ln de jury van de Nationale Frnittentoonstelllng, die te Eist ge houden zal worden. Voorzitter zal zijn de heer F. 13. Löhnis, inspecteur van den landbouw te Den Haag. Op 29 September zal do Minister van Land bouw, Nijvertieid en Handel de ten toonstelling openen. AANVARING. Donderdagnacht is in de Niouwe Maas voor Vlaardingen een Katwijlc- sche motorschuit, geladen met stuk goederen en komende van Maassluis, door een uitgaande zeeboot (vermoed wordt de Herman Menzell) aangeva ren. De schipper en de knecht van de motorschuit sloegen overboord; de schipper werd door een sloep van de zeeboot gered de 23-jarige ongehuw de knecht C. de W., verdronk. De mo torschuit, die eenigen tijd op zijn wa terdichte schotten drijven bleef, is door de sleepboot Hit in de Nieuwe Ha ven te Vlaardingen aan den gTond ge zet. HET OPTREDEN DER POLITIE- EN MILITIE-AUTORITEITEN TIJ DENS DE LAATSTE WERK STAKINGEN. Men meldt ons uit Amsteradm In de gistermiddag gehouden raads zitting; waar nu 19 leden aanwezig waren kwam aan de orde het adres door de federatie Amsterdam der So ciaal-Democratisch© Arbeiderspartij c. b. aau den Raad gezonden, waarin af keuring wordt uitgesproken over het optreden der politie- en militie-auto riteiten tijdens de laatste werksta kingen. Nopens dit adres, waarmede door vele arbeidersorganisaties adhaesie was betuigd, stelden B. en W. voor, dit, alsraedo de adhaesie-adressen, ter visie te letrgen voor de ledon van den Raad. Dit keurde de Raad goed. De interpellatie-Vliegen komt later aan do orde. BEROOFD. Donderdagavond omstreeks 10 uur werd in de Avenue Concordia te Rot terdam een bewustelooze man op straat gevonden. Bij de politie werd hij ondergebracht. Toen het bewust zijn wederkeerde, maakte de man zich bekend als de 25-jarige Amerikaan J. A. F., uit Norfolk. Hij deelde mede, bij aankomst te Rotterdam te zijn aan gesproken door een Engelseh spre kend Hollander. Met dien man is hij uit geweest. En in een café heefi men hem ten slotte iets in zijn drank ge daan, waardoor hij geheel versuft werd. Hij herinnert zich, dat men daarna met hem is gaan rijden. Ver der weet de man niets. Volgens zijn opgave is hem 1000 in Ameri- kaansoh bankpapier ontstolen. DE OCTROOIRAAD. Met de benoeming van mr. Snijder van Wissenlcorke tot voorzitten en die van don heer Bergenia tot lid van den Octrooiraad is een begin gemaakt met hetgeen noodig is voor de invoering van de octrooiwet. die vermoedelijk in den aanvang van 1912 Is te vrachten. Vóór die Invoering zal de Octrooiraad voi'der worden aangevuld. Nog een aantal algemeeno maatre gelen van bestuur moeten worden ont worpen en vastgesteld, terwijl de or ganisatie van den Octrooiraad en van het daaraan te verbinden korps orab- tenuron en zijn wijze van werken in overlog met den benoemden voorzitter zullen worden geregeld. ONGELUKKEN. De 6-jarige> E. van Duinkerken, tv Voorthuizen, gemeente Barneveld. ge- ra akte de vorige week onder een wa gen van W. Bos. aldaar, aan welke gevolgen de knaap thans overle den is. EEN DIERENVRIEND. Donderdagmiddag trok het de aan dacht van eenigo personen, die over de z.g.n. kippenbrug over de vesting gracht te Naarden gingen, dat een klein hondje langs den ruim 6 M. hoogen vestingmuur zwom, wanhopi ge pogingen aanwendende om don verdrinkingsdood te ontgaan. Eenige medelijdende menschen wa ren juist er op uitgegaan om te trach ten een bootje te krijgen, hetgeen hun ook gelukte, toen reeds de heer Rolandus Haged'ooVn, inspecteur Rijksverzekeringsbank, van een lagen wal aan do overzijde zich van jus en pet had ontdaan en zoo bijna geheel gekleed over de bijna 40 M. breedo gracht naar den muur zwom, liet hondje greep en op den rug zwommen do met liet hondje in de hand' terug keerde. HUISVESTING VAN KROTBEWO NERS TE AMSTERDAM. Eenigen lijd geleden maakten wij molding van onderhandelingen tus schen do cromeente en de Amsl.erdam- sche Voreoniging tot het bouwen van arbeiderswoningen, strekkende, om tct onmiddellijke afwikkeling der we- derzijdsch© verbintenissen te geraken, zoodat de gemeente reeds thans in het bezit van de 774 woningen dezer vereenigino'en zou komen. Slaagde men hierin dun zouden de woningen gobruikt worden om ze te verhuren aan de uit afgekeurde woningen ver dreven gezinnen tegen oen huurprijs, die hun draagkracht niet te boven gaat. Het verlies op de exploitatie zou door de gemeente gedragen worden. Thans vorneemtde Tel., dat overwo gen wordt, de exploitatie aan een purticuhere vereeniging op te dragen en dut men daaromtrent in overleg is getreden mei den Amsterdamschen Woningraad. Deze vergadert in den lcop van September ter bespreking van de kwestie. Het denkbeeld is, dat de Amster- damsche Woningraad dc verschillen de coöperatieve bouwvereenigingen, welke ter verbetering der volkshuis vesting werkzaam zijn, tot elkaar zal brengen, opdat dezen gezamenlijK een vereeniging zullen vormen, die zich zal belasten met <le verstrekking van een woning aan uit hun krotwo ningen verdreven I je won or s en waar mee ook do iremeeoito zich met betrek king tot de bovengenoemde woningen der Amat. Vereeniging tot het bou wen van arbeiderswoningen in be trekking zul stellen. DE LOTINGSQUAESTIE TE AMSTERDAM. Gistermiddag heeft de loting voor de nationale militie een einde geno men zonde'r dat daarbij uitgemaakt kon worden waardoor de aanwezig heid van twee briefjes met het num mer 3548 kon worden verklaard. Uitgesloten is de aanvankelijk ver onderstelde mogelijkheid dat nummer 5348 zou ontbreken en dus de fout door overeenkomst van die beide nummers niet zou zijn ontdekt. Num mer 5348 is echter getrokken. Bovendien is uitgesloten de moge lijkheid dat de fout veroorzaakt zou zijn doordat niet is opgemerkt dat nummer 3548 dubbel voorkwam, ter wijl alle andere nummers aanwezig zijn geweest. Dan toch had men één briefje moeten overhouden. Het bleek nu dat het aantal nummeTs dat aanwezig is geweest overeenkomi met het aantal lotelungen. Daar sommige lotelingen met hun biljet wegloopen en zich niet aan stonds In allo registers doen inschrij ven is op het oogenbl.ik nog niet uit te maken hoe de fout moet worden verklaard. Vermoed wordt dat eun nummer in de ser.e 3500—3599 out- brcekt. PEST OP JAVA. Een rogee'ringstelegram van 25 de zer betreffende postgovalleu van 16 tot en met 22 Augustus meldt in de afdeeling Malang negen-en-d-erlig pestgovallen. Dertien dooden; in ke- dii'ri en Mad'ioon elk een doodelijk ge val. ALCOHOLISCHE DRANKEN IN DE HAAGSCHE STEMBUREAUX. Nu in den Raad door het lid Helv dingen aanmerking is gemaakt op het verstrekken van alcoholische dranken aan de leden dor stembu- reaux, wordt gemeld, dat ieder stem bureau von het gemeentebestuur een aanschrijving ontvangt, mededeelen- de, dat op den stemmingsdag tus schen des v.m. 11 on II 1/2 uur een déjeuner en 1/2 flesch sherry, bene vens des namiddags 5 uur oen een voudig maal zal worden verstrekt voor den voorzitter en de leden van het stembureau. Is te voorzien dat de stemopneming spoedig afloopt, dan wordt om 4 uur thoo enz. gediend. DE GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL. Hot ns gebleken, dat bij den dief stal uit de brandkast van de firma Schalekamp, van do Grampel en Bak kor, Spuistraat te Amsterdam, in den nacht van Dinsdag op Woensdag, een bedrag van ongeveer vijf honderd gulden aan bankpapier ontvreemd is. Ondanks baar ijverige naspóriingen was de politie er nog niet in ge slaagd, een spoor van <te daders te

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6