BoekhaiideE firnalVERNOUT 2 Stuivers Tabletten Firma J. VOIXtI I), Groote SCHOOLBOEKEN TAFELBOTER NIEUW!!! CHOCOLADE. PETRÏE Co. Limonade Siropen, f O,«O per >|2 K.G. Tc»ij G. HARMSE-VAN DE GEED, Gierstraat 35. Centrale Verwarming Door ons is in den handel GEBR. SICKESZ. Amsterdam, Iff- Houtstraat 94- levert Telefoon 716, voor alle Inrichtingen van Onderwijs. ONTEVREDEN HUISMOEDERS. Do actie dor huisvrouwen, te Meu- beugo begonnen, tegen de verhooging van do prijken der eerste boetten, bro.dt zich gestadig uit. vrouwen, die hebben afgesproken slechts door haar vastgestelde bedra- ien te zullen beialen, loopen '.n grooto troepen de dorpsmarkten at en sabo- teeren do koopwaren, die staan geprijsd. De gendarmerie, die overal is ver sterkt. moet soms de tentjes en wa-- getns der kooplui beschermen de woedende huisvrouwen. In het Saöne-et-Loire departement worden de melkleveranciers, die hun waar hebben opgeslagen, geboycot. Slechts voor zieken wordt een uit sondering gemaakt, soodat do boeren gedwongen zijn hun melk aan de varkens te geven. EEN SPOORWEGONGELUK. Zaterdag stiet een express-trein, die van Herlijn kwam, bij Boekarest op een goederentrein Zeventien per sonen werden gewond of liepen kneu singen op. Eén werd gedood. VREESELIJKF, BRANDEN IN TURKIJE. Volgens den vali van Smyrna wer den bij den brand Ie Aidir 1500 woonhuizen, 250 winkels, 2 mos- keeen, 3 synagogen en 2 scholen ver- Tijdens de paniek, die in den schouwburg te Cann onsburg, een plaats op 20 mijlen afstonda van Pittsburg gelegen, ontstond tengevol ge van een ontploffing bij het ver- loonen van een bioscoop-film, werden 25 personen gedood en een groot aan tal gewond. MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIë. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt Volgens liet laatste bulletin derge- eoudlieidspolitie van de huisdieren breidde liet mond- en klauwzeer zich van 10 tot 31 Juli voortdurend uit. Er kwamen in 668 Belgische gemeen ten 5225 nieuwe besmette hoeven voor, met 50.105 hoornbeesten, 30.607 varkens en 8113 schapen. Op de 89.000 nieuwe besmette die ren van de 1ste helft van Juli, kwa men er 55.000 voor in West-Vlaande- ren en 14.000 in de provincie Luik. Dus in de grasetreken woedt die vee- plaag ihet meest, en men zou moeten opklimmen tot in den tijd, dat er geen veeartsen bestonden, om ver woestingen door de plaag te vinden, zooals zij er thans verspreid ls. BELASTINGONTDUIKING. Het lid van den Betierschen Rijks raad, ridder von Clemm, die voor nige maanden overleed en ee'n onh zaggodijk vermogen naliet, had, zoo als bij de boedelbeschrijving bleek, sedert jaren zijn inkomen te laag aan gegeven. Volge'ns sommige bewerin gen zou hij den Staat voor meer .dai twee MllMoen Mark hebben bedrogen. Thans is echter gebleken, dat de se dert 1891 te weinig betaalde belastin gen in hoofdsom 46.400 Mark gedra gen, behalve de gemeentelijke belas tingen in zijn beide woonplaatsen LndwigShafen en Haardt: alleen Lud- wigshafen heeft nog belastingen te vorderen tot een bedrag In hoofdsom van 100.000 Mark. OUDERS VERGIFTIGD DOOR HUN KINDEREN. In een stad in den staat Ohio Ame rika'stierf onlangs onder zeer go hormzmnlge omstandigheden een echtpaar, dat een tweetal klnde'ren naliet. De politie stelde een uitge breid onderzoek 'in en nu bleek, dat de beide kinderen, oen jo'ngen van 12 en een meisje van 9 jaar, de ouders hadden vergiftigd met rattekruid. De kinderen hadden het thu.s zeer slecht en nu was de jongen op het denk beeld gekomen, vader en moettór uit den weg te ruimen om zoodoende een weeshuis te kunnen worde'n opge nomen. EEN ONTPLOFFING. Bij herstellingswex ken aan een spoorweg nabij Hammersmith is een cylinder met samengeperste lucht ge sprongen. Ten gevolge van de ont ploffing werden twee arbeiders zwaar gekwetst, terwijl over vrij grooten afstand de glasruiten der omliggende huizen werden verbrijzeld. GERED. Te Londen zijn thans berichten ont vangen, dat alle opvarenden va'n de Fifeshiro, 't onlangs bij Kaap Guar- dcfui verongelukte stoomschip, dat door de schipbreukelingen in de red- duigsbooteu verlaten werd, terecht zijn. EEN GEHEIM VERDRAG? Uit Belgrado wordt bericht, dat ei- een geheim verdrag gesloten is tus- schcii Servie en Montenegro en wei over een eveutueele verdeeling van Albanië. In dit verdrag wordt be paald, dat genoemde staten elkander gewapenderhand zullen steunen Lij de verwerving eu het behoud van ge biedsuitbreiding m Albanië. VAN KUNSTLEDEMATEN. Het streven om verloren ledematen door andere to vervangen, ter tor- hooging van arbeidsgesclukiheid, heeft roods een lange geschiedenis achter zich. Dank zij den grooten vooruitgang der medische en indus- trieole techniek, is hel thans moge lijk om velen, die vroeger hulpbehoe vend zouden zijn gebleven, door liet verschaffen van kunstledematen te helpen en de arbeldsgeschiktlieid ten deele weer terug te geven. Tot welk een hooge trap men reeds gekomen is in de industrie der kunstledematen, beschrijft de „Risi- cobank" in een lang artikel, waarin o. a. het volgende voorkomt Dr. Hoeftman te Koningsberg (Pruisen) heeft er zich op toegelegd, doelmatige toestellen te vervaardi gen ter vervanging van verloren lede maten. Zijn doel is, de gebruikers er van te leeron, door oefening met die toestellen te verrichten wat verricht kon worden toen nog geen amputatie had plaats gehad, althans zooveel mogelijk. Hij staat aan het hoofd van een chirurgische kliniek. Eenige jaren geleden behandelde hij een patiënt, een landarbeider, wien tengevolge van bevriezing de belde onderarmen en de beide ondorbeenen tot op onge veer de helft moesten worden afge zet. Nadat de wonden waren gene zen, was de ongelukkige, die geen aanspraak kon doen gelden op eenige ongeval-rente, natuurlijk ongeschikt voor arbeid en gansch hulpeloos. De hier genoemde medicus deed voor hem, ter vervanging van de on- derbeoncn, toestellen vervaardigen, eenvoudig saamgesteld van ijzeren stangen, gepolsterde slobkousen eenige riemen ter bevestiging, welke toestellen slechts op de plaats van den voet een vaste zool bezitten. Ter ven1 an ging van de armen kreeg hij toestellen, bestaande uit een aan den armstomp te bevestigen manchet, dragend een metalen stang, door eenige metalen repen aan die man chet verbonden. Die stang draagt oen sterke huls, eveneens van me taal. Verschillende voorwerpen kun nen op die huls worden bevestigd, on geveer op de wijze zooals een bajonet op een geweer geplaatst wordt. Een geringe druk is daartoe slechts noo- Mct behulp van deze toestellen kon do patiënt na enkele weken niet slechts loopen, maar ook leerde hij vlug, met in de genoemde hulzen passende voorwerpen, zich te kam men. mes, vork, beker te gebruiken, zich zonder liuip aan- en uit te klee- den, te wasscben, enz. Het verwisselen van de daartoe noodige voorwerpen kon zoo eenvou dig geschieden, dat de betrokkene dit ook zonder hulp kon verrichten. Eindelijk werden ook gereedschap pen voor het vastzetten in do meer genoemde hulzen ingericht, als vijl, harldschroef, schroevendraaier, hamer, boor, schop, hark, bijl, ver volgens pennehouder, potlood, enz., enz. Zoo spoedig en goed kon hij deze voorwerpen hanteeren, dat hij als slotenmaker werd in dienst genomen en onder meer ook aan de draaibank werd te werk gesteld en een dag loon van twee mark kon verdienen bovendien leerde hij tamelijk goed schrijven. Nadat deze proef gelukt was, wei den ook andere geamputeerden voor zien van soortgelijke kunstledematen. En onder leiding van eerstgenoemden patiënt leerden ze betrekkelijk vlug niet slechts de eenvoudigste levens verrichtingen met hun kunstarm ver richten als b.v. eten en drinken, maar ook liet uitvoeren van loonen- den arbeid van onderscheiden aard, of wel leerden zij hun kunstarm zoo zeer tot steun te doen zijn van hun niet getroffen arm, dat zij beter vlugger arbeidden dan zulks m lijk was met laatstgenoemd lichaams deel alleen. Vrouwen, die een hand hadden verloren, konden na de noo dige oefening weer breien en naaien. Aan moer don 200 personen, die een of meer ledematen moesten mis sen, heeft Dr. Hoeftman een aantal van soortgelijke toestellen ter varvan- ging van ledematen verschaft, bij het uitdenken waarvan de het eerst doox ons aangehaalde patiënt, de man zonder armen en boenen, hem van veel dienst was. Die goede resultaten hebben de Oostpruisische „Reruf6- genossenschaft" voor den landbouw er toe gebracht, dezen kreupele aan te stellen, tegen bezoldiging, tot on derwijzer ten behoeve van met zulke toestellen toegeruste getroffenen. Het is velen waarschijnlijk niet be kend, dat de hier beschreven metho de ook in ons land zij het dan ook nog slechts op bescheiden schaal en wellicht minder geperfectioneerd, wordt toegepast. De Johanna Stich ting te Arnhem, eene inrichting tot het opvoeden en verzorgen van ge brekkige en mismaakte kinderen, maakt reeds sinds een aantal jaren van soortgelijke eenvoudige en toch zoo praktische toestellen gebruik. Bij een bezoek, dat wij aan de genoemde instelling brachten en waarbij men ons met de grootste welwillendheid het vele belangwekkende toonde, dat in deze inrichting wordt verricht, waren wij in de gelegenheid treffen de staaltjes te zien en te hooren van wat op deze wijze kan worden reikt. Wij zagen een meisje, dat bel de armen, op twee stompjes na, mis te en dat met behulp van soortgelijke als boven omschreven werktuigen al lerlei werkzaamheden zeer „handig verrichtte eten, schrijven enz., en van wie ons zelfs eenig keurig bor duurwerk werd vertoond. In de ge noemde inrichting werden de bedoel- werktuigjes nog slechts weinig gebruikt voor eigenlijken vakarbeid. Toch deelde rnen ons mede, dat een Johanna Stichting opgeleide jongen, die de beide armen mist, zich met hulp van deze toestelletjes zóó goed kan helpen, dat hij thans als boekhouder bij een te Amsterdam ge- 'gde firma werkzaam is. Het laatstverschenen nummer van „De Aarde en haar volken" bevat: Het bereiken der Noordpool door Ro bert E. Peary. Berg-en-Dal Boek. Een paar watertochtjes. Het werk van de Ned. Hö.demaat- schappij. Naar het land der Ven nen, Oisterwijk. Pers-Overzicht Letteren en Kunst Van Carmen Sylva (Koningin Eli sabeth v. Roemenië) zal een nieuwe bundel gedichten: Reife Früchte, te Hamburg het licht zien. KEERT TERUG. De opheffing van „Land en Volk' als orgaan der vrijzinnig-democrati sche partij moet, naar „De Vaderlan der" meent, voor elk vrijzinnig-de mocraat een aanleiding zijn, om zich do vraag te stellen of het thans geen tijd zou wezen tot het ouderhuls der Liberale ynie terug te koeren. Het blad heeft het heengaan van de vrijzinnig-democraten altijd treurd, omdat het daarin geen voor deel heeft gezien voor de democratie en zou wel oexis aan een vrijzinnig- democraat de pertinente vraag willen stellen Welk voordeel heeft uwe af scheiding in 1901 voor de democratie gehad „De Vaderlander" ontveinst zich niet, dat de samensmelting moeilijk heden zal hebben Zeer verdrietige moeilijkheden, dat ze niet van prindpieelen, m van persoonlijken aard zijn. Een be zwaar voor het- samengaan zouden o. i. eenige personen zijn, die in den broedertwist van 1901 geheel vooraan gestaan hebben, en die, met of zon der opzet, gevoel igheden hebben op gewekt, die nog altijd niet vergoten zijn. Maar geeft dit moeilijkheid, een onoverkomelijk bezwaar kan dat niet zijn. Die mannen moeten zichzelven dan maar reticeeren, en zich offeren op het altaar der vrijzinnige demo cratie. Om het maar eens met ronde woorden te zeggen In die nieuwe Liberale Unie, zooals wij die ons den ken, zou nimmer de vraag kunnon rijzenWie zal daarvan voorzitter wezen, de tegenwoordige voorzatter van de Liberale Unie of die vau den Vrijzinnig Democratischen Bond geen van beiden zouden dat moeten worden, daar zouden we een man moeten hebben, die niets te maken had gehad met tiet gescliil van 1901, die zelfs nooit verdacht kon worden van eenige persoonlijke voorliefde. Met een opwekking om terug te keeren, ten einde aldus te komen tot een betere partijformatic, besluit Vaderlander" zijn artikel. Land en Tuinbouw ONTGINNING. 1 Is een lust om te a'.en, dagelijks mag ik mij in mijn omgeving daar vermeien hoe de ontginnlingsgeest overal is ontwaakt en werkzaam sinds het mogelijk is gebleken met behulp valn den kunstmest doi're en woeste, nliets opbrengende gronden te herscheppen in vruchtba're wedden en akkers, 't Pas verschenen verslag over dan landbouw over 1910 legt in welsprekende cijfers, wee'r getuige nis van af: in 1910 is ontgonnen 7150 H.A., woeste grond, in 1909: 6657 HA. to 1908: 7111 H.A. In 1910 zijn tot bouwland gemaakt 66 H.A. heide en 456 H.A. dalgrond; tot grasland bijna 2800 H.A. heide; tot bosch oen uitgestrektheid van 974 H.A. Het zijn vooral de prov. Noord- brabant, Drente e'n Gelderland, waar bouwland werd aangewonnen; de grasland-ontginning had vooral Ta Overijsel, Gelderland en Brabant plaat9, en voorts ook ln Drente en Limburg; de boschaanlog in Brabant en Gelderland, ook in mindere mate, in Drente en Limburg. De uitkomsten der nieuwe zoowel als der oudere ontginningen waren zegt het verslag goed. Waar zij te wenschen overlieten, was dit ntfet zelden een gevolg van onvoldoende drooglegging, slechte bewerking, on doelmatige en onvoldoende bemesting Inzonderheid in het Oosten des lands worden nog veelvuldig slechte meng sels gras- e'n klaverzaad gezaaid. Nog al te vaak wordt hooikrok aangewend gemengd met Brabantsch klaverzaad en tiniothee. Soms veroorzaakten ziekten en beschadigingen nadeel, als de aardappel- en de krul ziekte, de fretvlieg aah de haver, denneschot en dennenscheerdor, de meeldauwzwam op het eikenhakhout, de konijnen, maar die schade was intusschen met zoo groot of over het algemeen gaven de resultaten reden tot tevre denheid. Goed aangepakt, brengt dus de ont ginning overal zegen en welvaart. Het belangrijkste aandeel daaraan moet worden toegekend aan het in gebruik komen van den kustmesL Vroeger ontbrak eenvoudig in de meeste gevallen do mest om woeste gronden te ontginnen. Daarbij kwam nog, dat de woeste gronden niet kon den gemist worden m het op scha penhouderij en plaggeumest berusten de bouwsysteem der zandgronden. Do goedkoope en wegens zijn gecringen omvang seinakkei ijk te vervoeren kunstmest heeft dit alles veranderd. Men is nu niet alleen in staat, meer land te bemesten, maar men heeft daarvoor ook niet meer den schapen- mest en het plaggen veld noodig. Ook de aanleg van bosch is door het gebruik van kunstmest en de toe- Van groenbemeating goedkoo- per geworden. Het is nu mogelijk, het meeste plaatsen in de onmiddellijke nabijheid der ontginning zelf te kwee ken, terwijl bovendien een voorbouw van lupinen oen steeds meer toegepast hulpmiddel is, om de ontginning zelf te doen slagen. Het opgewekte leven op hot gebied der ontginning heeft velerlei gevol gen. Het Verslag vermeldt uit liet rap port van de Directie der Ned. Ilcide- Muatschannij, dat inzonderheid in het Noorden van mis land de werkzaam heden der Maatschappij xich belang rijk uitbreidden het daar door de Maatschupuïj betaalde arbeidsloon stoeg van f 61,000 in 1909 tot f 108,000 ln 1910. Sneciaal uit het Oosten iles lands komen meer en meer opdrach ten in voor bemesting, verbetering en verpleging vau in cultuur zijnde gron den. Rijzing der arbeidsloonen is het gevolg, en tevens een belungTijke stij- ging der prijzen van heidegrond, wel ke in het Zuiden des lands in een paar jaar 150 pCt. bedraagt. 't Is dus vooral in onzen tijd, dat waarheid van het rijmpje blijkt „Ja, wij weten 't opperbest: Zelfs do schraalste weide. Zelfs de kaalste heide Wordt een paradijs door mest." C. B Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Koning Willem I vertrok 24 Aug. van Batavia naar Amsterdam. liet st. Koniing Willem III (uitreis) vertrok 25 Aug. van Lissabon. Het st. Nias (uitreis) vertrok 25 Au gustus van Suez. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Adonis vertrok 25 Aug. van Tanger naar MaJta. Het st. Apollo vertrok 26 Aug. van Cuxhaven naar Amsterdam. 1 Hot st. Iris vertrek 25 Aug. van Iviza naar Valencia. Het st. Leda ve'rtrok 26 Aug. van Amsterdam naar Kopenhagen. i I-Iet st. Nereus arriveerde 25 Aug. van Piilau te Neufahrwasse'r van Rotteïdam naar Batavia on was van Genua naar Savona. liet st. Pluto arriveerde 25 Aug. van Jerakiml te Salamis. Het st. Vesta, vau Palermo naar Amsterdam, is 26 Aug. bij Dungeness bedoodst. Het st. Vulcanus arriveerde 26 Aug van Amsterdam te Rotterdam. I\OTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Bond'oeng (thuisreis) vertrok 25 Aug. van Djeddah. Het st. Tombora vertrok 26 Aug. vah Rtierdam naar Batavia en was te 2 u. 10 nam. in zee. Het st. Terrier (thuisreis) arriveer de 25 Aug. te Perim. Kassiers en Cemmissionairs in Effecten, GED. OUDE GRACHT 82, bij de Groote Houtstraat TELEF. 578 bestaan uit suiker en vruchtensappen, zonder bijvoeging van zuren, essencen of kleuren. Aardbaiensiroop Citroen Eim. siroop Frambozen Frambozen azijn Kersensiroop Napolitaine Orgeade (amandel) Vanillesiroop Bessensiroop Druiven lim. siroop Frambozen siroop Grenadine Moreliensiroop Orangeade (sinaasappel). Rozensiroop Tamarindesiroop Verkrijgbaar bij eiken comestlbleswlnkeller. Warmoesstraat 10. SCHOOLBOEKEN SCHRIJFBEHOEFTEN TEEKENBENOODIGDHEDEN HOLLAND—AMERIKA-L1JN. Het st .Rotterdam vertrek 26 Aug. van Rotterdam naar New-York en was te 5 u. 30 voorm. In zee. KON. HOLL. LLOYD. Hot st. Rijnland (thuisreis) vertrok 24 Aug. van Montevideo. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Mauxits (thuisreis) vertrok Zondag 11 u. van Havre. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Daröa'nus. van Amsterdam naar Jav, passeerde 24 Aug. van Gi braltar'. Het st. Priam, van Java naar Am sterdam, vertrok 24 Aug. van Port Said. De fijnste is alleen te verkrijgen TELEFOON 1592. De Stoomdrukkerij „Lourens Coster" levert alle soorten Drukwerk. voor Woonhuizen, Bollenschuren. Kassen enz. Prijsopgaaf zonder verbintenis. H. J. J. BOUVY, Heemstede. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Breda. M. Wouters, landbouwer to Tilburg. Rechter-commissariS mr. P. A. Hellegere curator mr. G. Passtoors te Tilburg. A. Franken—Thijs, koopman te Tilburg. Rechter-commissariS en cu rator als voren. Arnhem. R. Bart, koetsier te Arnhem. Rechtercommissaris mr. F. A. Creniei's curator mr. R. 'on Maare S.-Jzn. Assen. B. Hospers, rijwielhande laar te Coevorden. Rechter-eommissa- mr. H. J. Westra curator mr. J. H. ten Holto, te Dalen. Amsterdam. P. J. Franzani, koopman en fabrikaut van minerale wateren, te Amsterdam. Rechter commissaris mr. E. Jellingshaus curator mr. S. S. de Koe. M. van Nieuw stadt, weduwe van i B. Speet, kamerverhu uister, te Am sterdam. Reclitor-conmiissaris en cu- j ratox als voren. J. Schellekens, schoenmaker, te Amsterdam. Rechter-commissaris en j curator als voren. H. Schipper, zonder beroep, te Amsterdam. Rechter-commlssaris on curator als voren. Opgeheven C. de Voogd, zadelmaker, te Mid- j delburg. Geëindigd E. Roeensteyn, te 's-Gravenhage. II. van Rouwendaal, timmerman te Soest. G. C. van Gelder, winkelier in mo de artikelen te Kampen. Cacao- en Chocoladefabrieken PERU GUANO. Rechtstreeksche Importatie van ds Eilanden. OHLENDORFF's opgeloste Peru Guano onder contróle der Rijksproefstations. Is de BESTE aller volledige Meststoffen aiet alléén voor Haver, Qerst, Bieten, Groenten enz., mair vooral voor AARDAPPELEN. In 1910 genomen proeven brachten tot meer dan 6C000 Kilo's aardappelen op per Hectare. Verkrijgbaar bij de voornaamste bande laren in meststoffen. Anglo-Cootlnentale (vorm. Oblendonf scbe Guano-Werke. Naamlooze Vennootschap met gestort kapitaal van Irs. 200.000.00 ANTWERPEN, Pruinenstraat No. 8. Hoofd-Agenten Nederland: BINNEVELD SCHELLIN, Rotterdam. hLi aiMidel,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 8