NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e laargang. No. 3646 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: - per dr,e maanden, J&iSL Van 1—5 regete 50 Cts-' iedere regel meer 10 Cts- Buiten het Arrondissement voor naanein i.aj Haarlem van 1—5 regeis/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek weer een Agent gevestigd Is (kom der Bfj Abónnemet! aanzienlijk rabat. 8 gemeente) ]-j~ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsinir: Franco pet post door Nederland1.65 'W. ffiMT "Z*J 50 Cis. voor 3 plaatsingln i contanL B P P g' Afzonderlijke nummers0.02H V k-* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ J/f V3w Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. p de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën ea reclames van buiten het Arrondissement Haarlem tn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. yTaLTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 30 AUGUSTUS. Zand voort: Gemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. Bloemendaal, Hotel Duin. en Daal' Concerten. ofadsnieuws KONINGINNEDAG. Het in de dagbladen vernielde pro gramma van feestelijkheden doet zien, op welk een uitgebreide schaal het bestuur der Vereeniging „Ko ninginnedag" tracht dezo week voor weinig geld velen eenige genoeglijke dagen, vul afwisseling, te bezorgen. Wanneer men dat programma ziot, heeft men op Yerre na geen denkbeeld van de enorme zorgen, besteed aan de voorbereiding, aan het overwin nen van niet geringe bezwaren en met recht onaangename moeolijkhe- dcn. Alleen reeds de inrichting van het terrein, bet nemen van maatrege len tegen mogelijk gevaar, eischteii bijzondere voorzieningen. Zoo moest er gezorgd worden voor standplaat sen voor auto's, rijtuigen en rijwie len. Zoo.dienden twee luuke, afdoen de toegangen te woruen aangebracht: ure naar de kleine tribune by de Sautpoorterstraai, die naar de groote tribune up den hoek aan het einde der Aelberlsbei gstraat ea den Klevur parkweg. Ier \wlle dor veiligheid zullen van de hangar langs de gruuie en de klei ne tribune tui uan de sloot langs de Kleverlaan, schier «eu onafzienbare afstand, dikke puien worden go- plaatst, 3 Meter öoven de-n grond en op 1 Meter afsLand van elkander bovendien nog een stevig houten hok van 1.25 M. hoogte. De vliegmachine heeft een breedte van 11 Meter; liet is dus niet te den ken, dat op liet feestterrein ongeluk ken zullen gebeuren. Op het vliegveld nrag bovendien niemand komen. Een en ander eischt natuurlijk heel wat overleg, niet weinig hoofdbreken. Ilct terrein is 500 .Meter lang en 300 Meter breed en biedt een bedrijvig heid, die heel wat toeschouwers lokt. Gisteren waren er zeker een 150 man aan het werkin den vorm v. arbeidsloon alleen reeds wordt er dus heel wat omgezet. En er wordt gerekend op druk be zoek het restaurant wordt ingericht voor duizend personen 1 Voor de uvouden zijn goede muziekcorpsen gocugageerd, die de gezelligheid zul len verhoogen door ommegangen, als we allen kennen van het llronge- buuw. Up het feestterrein zullen deren er met zóó door worden ge hinderd als in het FrederiksparK, doch's avonds otu 11 uur wordt het terrein gesloten, behalve op den Koninginnedag, dan zal zeker het klokje van 12 uur voor velen te vroeg slaan. Verder zij nog gemeld, dat de deelneming aan de wedstrijden zoor voldoende is voor de liittenrennen op 3i Augustus o. a zijn 18 paarden ingeschreven. Diefstal. Mej. K. zag Maandagmiddag o: half vijf, dat een onbekend man doi een openstaand raarn in iiet perceel Gasthuissingel No. 8 klom, en ev later weer naar buiten kwam. Dat geval leek nogal verdacht, en er werd aangifte van gedaan. Het bleek toen, dat iemand, die in de bedoelde wo ning (bowoond door mej. J.) en pen sion is, een étui, waarin een gouden dameshorloge en een horlogesleutel, vermiste, liet ingestelde onderzoek had tot resultaat, dat de werkniau P. C. w erd aan gehouden, die beken de de dader van dezen diefstal te zijn. 11 ij was het raam iler woning bin nengeklommen om dien te bedrijven. Zwemschool De temperatuur van het water vvu» hedenmorgen 6 uur en hedenmiddag 12 uur 63 gr. Drinkhai. De Drinkhui der Haarlemsche Staal- waterbronnen is gisteren door 72 per sonen bezocht. Examens. Voor Hoogduitsch slaagde te 's-Gra- vonhage mej. H- M. Bender, te Haar lem voor Fransch 1. o. slaagde mej. H. A. van der MoohJen, te Haarlem. Wandeltocht. Het Ned. Hervormd Zangkoor Har- pe Davids heeft op Donderdag 31 Augustus een wandeltocht georgani seerd, en wel naar het Naaldenveld, 'alwaar een gezellige pic-nic zal plaats hebben. Doodgereden. Een tragisch tramongeluk had Maandagmiddag op de Amsterdam- sche Vaart plaats. Een bejaard man, zekere Drogtrop, wonende aan de Amsteidamsclic Vaart (gemeente Haarleromerliede), zat omstreeks 4 uur aan die vaart, bij het Israelietische kerkhof, te vis sollen. Hij stond op. Juist toen een tram uit Amsterdam naderde, die hem overreed. De man werd vreese- lijk verminkt. In dezelfde train is liet lijk naar Haarlem vervoerd. Toen evenwel bleek, dat da man onder Haarlem- nierbede c.a. hoorde, is het lijk per rijtuig naar het Jijkenhuisje aan de Liede gebracht, door den veldwach ter Krohn, die het aan de Tempeliers- struat kwam afhalen. We vernemen, dat de wagenvoerder der tram geen schuld aan het onge val heeft. D. was doof en had ae tram niet hoeren aankomen. Overreden. Gisterenavond is de 10-jarige B., wonende Saenredarnstraat alhier, na bij dc terreinen, waarop de feesten tor cere van den verjaardag van II. M. de Koningin zullen plaats hebben, overreden. Het knaapje zat met een zijner makkertjes op een zwaren wa gen, verloor een oogenblik de voor zichtigheid uit het oog, viel en kreeg oen der wielen over het lichaampje. Darmbloeding ontstond. Ijlings werd het kind naar iiet geslicht St Joannes de Deo overgebracht, waar het ge opereerd werd. Hodenmorgen was de toestand iels gunstiger. Een merkwaardig onge val. De 40-jarige werkman L. V. was Maandag aan liet werk in een 1 M 70 diep» uitgraving in liet Plein. Er werd gewerkt aan do buizen der Am- sterdamsche waterleiding. Plotseling stortte een gedeelte grond van-den wand van den kuil omlaag. V. viel en werd onder het zand bedolven. Alleen zijn hoofd bleef irij, zoodat hij kon ademhalen. V. werd spoedig uit z'n benarde po sitie verlost, en kon zijn werk voort zetten. Het ongeval was wèl gelukkig afgeloopen 1 Decoratie n. Bij Koninklijk besluit is den heer H. J. M. Walenkamp, te Amsterdam, architect en hoofdleeraar aan de School voor Kunstnijverheid alhier, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder in de orde van Leopold II, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Benoemd. Tot directeur van do gasfabriek Middelluiruis-Sommelsdijk is benoemd de heer K. Blokhuis, adjunct-directeur van de gemeentelijke lichtfabrieken to l-Iaarlcm. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Maandag slaagde in Den Haag voor het examen der Fransclie taal de heer Th. J. Heydanus, waarnemend hoofd der bijzondere Christelijke school alhier. lilLLEGOM. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de naauilooze veunoolsclnip M. van Wave ren en Zonen's Russische af- deoliiig voor den verkoop van bloem bollen, planten en zaden, ie Hille- gom. Ilct doel van de vennootschap be slaat in don lumdcl in bloembollen, planten en zaden. liet kapitaal der vennootschap be draagt f 10.000 en is verdeeld in 10 anudeelen, elk groot 1000, welke te gen volstorting worden uitgegeven. Binnenland EEN KLEPTOMAAN? Te Durgerdam was sinds eenigen tijd een schildersknecht werkzaam, zich noemende A'rie Snebels uit U Lrecht. Na zijn vo'rlrek vertoefde hij eeni ge dagen to Uitgeest, van waar hij zonder kostgeld te betalen vertrok, met medeneming van schoenen en pantoffels van een medecommensaal. Vervolgens nam hij, onder den naam Jansen, monteur, zijn Intrek te Schel- lingwoude, waar hij insgelijks ver dween met een broek, een paar ves ten en een horlogeketting. Daarna ging hij 'n week te Bloemendaal inwo nen, waar hij de plaat poetste met een jas en 2 vesten. Deze man, die pos wegens diefstal 1 jaar Sn 4 maan den gevangenisstraf had ondergaan is te Hoorn gearresteerd, en Maan dag, na bekentenis, geboeid naar Durgerdam gebracht, om na confron- tat.e met de bestolenen ter beschik king van de justitie te worden ge steld'. De ontvreemde voorwerpen waren te Amsterdam in de bank van lee ning gebracht. DE GEVOLGEN VAN EEN VUURTJE STOKEN. In do Westerstraat 136 te Amster dam waren gisterm.ddag eenige jon gens bezig een vuurtje te stoken. Een voorbijgaande vrouw kwam met haar rokken in aanraking met de vlammen waardoor deze vlam vatten. Hoewel voorbijgangers terstond te hulp scno ten bekwam de vrouw toch enkele brandwonden. ROODVONK TE HEERLEN. Naar men ons meldt zijn de Koning innefeesten te Heerlen afgelascht we gens het aldaar plotseling uitbreken van roodvonk. DE VERKIEZING IN AMSTERDAM IV. Het centraal-comiié van de liberale kies vereeniging „V oruitgang" was blijkens de meening in de vergadering van oordeel, dat tegenover den heer Kieerekooper tb. D. A. P.J geen tegen- candidaat moet worden gesiekL EEN VROUW VERBRAND. Door het in brand geraken van een petrolcuiutuestel is de 74-jarige vrouw BonteHamburger, wonende Rapen- burgeisiraat ie Amsterdam, zeer ern stig gebrand. De trouw is naar het ziekenhuis gebracht. Eenige redders kregen ook brandwonden. Nador meldt men ons Do vrouw is heden overleden. BESTOLEN. Een loooer van de diamantslijperij Viguveno te Amsterdam, tevens han delaar in goud en zilver, deed aan gifte, dat hem in die fabriek een por tefeuille, inhoudende een hem toebe- hoorend groot bedrag aan geld, was ontstolen. Het bedrag kon hij niet op geven het geld zou volgens zjjn aam gifte gestolen zijn uil den zak van zijn jas, toen hij dit kleedingstuk in een der fubriekslokalen had opgehangen en zich even verwijderd had. De poli tie stelde onmiddellijk een onderzoek in do fabriek in, doch zonder eenig resultuat BOSCllBRANDEN. Uit Roermond Ten Oosten van Roermond, aan de Duitsche grens, zijn gisteren hevige bosclitoranden uitgebroken. De brand is waarschijn lijk ontstaan door het vallen van vonken uit een locomotief. Uit Keulen zijn 4 compagnieën mi litairen gearriveerd, en ook uit Bonn kwamen 3'JO man. die gezamenlyk het vuur trachtten meester te wor den. Ook door huzaren en infanteris ten uit Roermond word hulp ver leend. Bij Elmpt is een boerderij tot den grond toe afgebrand. Aanvankelijk wei-den 6 menschen vermist, maar dezen kwamen later weer voor den dag. Ook bij Arnhem zijn boschliranden Sport en Wedstrijden ROEIEN. DE WEOSIRUD PARIJS- FRANKFORT. De jaarlijks terugkeerende wed strijd voor achtriemsgieken tusschen vertegenwoordigende ploegen van Pa rijs en Frankrijk werd Zondag te Pa rijs op de Seine gehouden tusschen de Courbevcie- en ae Asuicresbrug. De Purijzenaars w onnen met 2 lengten. De afstand, 2400 M.. werd door de winnende ulo eg afgelegd in 8 min. 7 sec. VOETBAL. DE HAARLEMSCHE CLl/BS IN DE ZILVEREN DAL-WEDSTRIJDEN. Als gewoonlijk is er bij 't nieuwe seizoen eenig© verandering Ln de sa menstelling der Haarlemsche eerste- klasse elftallen, H. F. C. is eemgs- zins gewijzigd, Haarlem heeft ver moedelijk drie nieuwe krachten in 't elftal. H. F. C. speelt zooals men weet a.s. Zondag tegen V. O. C. De volgen de spelers worden udgenocxLgd om voor de blauwwitten in dezen wed strijd uit te komen: Doel: Dïjxhoorn. Achter: A. Verwey, jhr. Van SuEb- telen. Midden: de Klerck, A. J. Verwey, H. Lesueu'r. Voor: G. Reydon, J. H. la Bastide, C. tefn Cate, H. J. M. Francken, Jac ques Francken. Heel veel verandering is er dus niet. Dijxhoörn, de bekende ex-Velo- citas keeper, volgt Mooy op ln 't doel, en het is waarschijnlijk dat hij zich een meer constant speler zal toonen dan zijn voorganger (d:e ove rigens, dat dient erkend, in verschil lende wedstrijden liet H. F. C.-doel uitstekend heeft verdedigd). Als opvolger van den naar Indië vertrokken achterspeler Kimmijser treedt Van Suchtelen op. Hij heeft een zware taak, om het verlies van zijn voorganger te doen vergeten. De middenlinie is dezelfde die ln den aanvang van hel vorige seizoen speelde. Jo Verwey, d e door een knie blessuur den iaatsten tijd niet meer uitkwam, verschijnt nu weer in het elftal. In de voorhoede is Laan door Tem Cate vervangen. Ten Cato speelde vroeger al geruimen tijd in H. F. C., is ioen een poos voor het Amsterdam- sche Volharding uitgekomen e"n nu in het blauwwitte team teruggekeerd. Of hij als middenvoor zal voldoen, dient nog te blijken. Maar zoo op pa- p.er gezien lijkt de II. F. C.-aanval niet bijster sterk, en die zal wel weer in hoofdzaak op het spel van den aanvoerder, Mannus Francken, drij ven. Het elftal van Haarlem, onze an dere eerste klasser, kunnen we vAn- daet» nog niet publiceoren. 't Is nog niet zeker wie Utcrmark's opvolger in het doel is. Serné is ook al naar 't buitenland vertrokken, zoodat ook hier 'n nieuwe linksachterspeler Is. De middenlinie is dezelfde gebleven, en in de voorhoede zal de ex-Velocitaan Van Erpecum uitkomen. Haarlem wordt dit jaar aangevoerd door dein linkshalf, Alb. Haak. Voorloopig is, over het geheel ge nomen, noch bij H. F. C. noch bij Haarlem een bepaalde verzwakking of versterking te constateeren. Wel licht zullen de Zilveren Bal-wedstrij den in dat opzicht al meer l.cht kun nen brengen. SCHAKEN. HET TO URNOOI TE KARLSBAD. De zesde ronde is Maandag ge speeld. Marshall won logen. Duras, Schlech- ter won tegen Fahrni, Johner won te gen Perlis. Burn won tegen Rabino- witsch, Vidmar verloor tegen Leon- hardt, Tartakower verloor tegen Rot- lewi. Stichting verloor tegen Alechin, Alapin verloor tegen Chotimirski, Spiolmon verloor tegen Chajes, Lö- wenfisch verloor tegen Jaffe. Remise werden de partijen N'iemzo- witsch-Rubinstein. Salwe-Kostic en 'I eichmann-Cohn. Zondag is de tweemaal afgebroken partij Salwe-Perlis nog uitgespeeld en door Perlis gewonnen. De stand is nu Schlechter 6; Jaffe 41/2; Marshall, Rubinstein em Teich- munn 4 Alechin, Burn, Cohn. Rotle- wi. Stichting en Vidmar 31/2; Choti- mirski, Duras en Johner 3; Alapin, Kostic, Leonhardt, Löwenfisch, Niem- zowitsch en Perlis 21/2; Chajes, Fahrni, Salwe, Spielmann en Tarta kower 2Rabinowitsch 1/2, Kechtszaken VALSCHE MUNT. Voor de rechtbank te Amsterdam stond heden terecht P. J. Ross, een Duitscher, 24 jaar oud, beklaagd van het maken van vaische munt. Hij heeft ongeveer 74 maal een rijksdaal der nagemaakt, met het doel. dezen als echt uit te geven. Door de Haarlemsche politie werd het feit ontdekt, daar zekere Hans Sirach, een 26-jangc Duitscher, die geldstukken te Haarlem en te Hilver sum uitgaf. Ross werd toen in zijn woning aan de Heorenmorkt te Am sterdam gearresteerd. Ross, wiens zaak liet eerste be handeld werd. bekende zonder om wegen. Hij had Sirach te Rotterdam ontmoet en daar werd de overeen komst aangegaan, waartoe beiden zich te Amsterdam gingen vestigen: Ross als maker, Sirach als uitgever van de vaische rijksdaalders, waar voor laatstgenoemde hem 1.25 per stuk betaalde De eisch van liet O. M. tegen den vervaardiger was 3 jaar gevangenis straf. Gemen«d Nieuws VIJFVOUDIGE MOORD. Te Grosskarben in llessen heeft de 27-jarige Wilhelm Gunderloch, die het vorig jaar naar Londen gevlucht was en thans bij zijn pleegouders was te ruggekeerd. zijn pleegvader, zijn viouw en zijn schoonmoeder en zus ter gedood. Na dez© moorden ont vluchtte hil. SPOORWEG-ONGELUKKEN IN DUITSCHLAND. Behalve het spoorwegongeluk bij Lubeck, heeft er nog een bij Myslowitz plaats gehad, waar een sneltrein op een personentrein inieed. De stations chef werd zwaar gewond twee spoor wegbeambten gedood en velen ge kwetst. Ook bij Heidelberg bad een botsing tusschen een personen- en een goede rentrein plaats, die evenwel zonder persoonlijke ongelukkon afliep. EEN PANIEK. Zaterdagavond ontstond er, zooals wij reeds met een enkel woord be richtten, tengevolge van een brand alarm, een hevige paniek in een bios cooptheater te Cannonsburg hij Pitts burg, waarbij 29 menschen don dood vonden en 60 ernstig gekwetst wer den. Er waren ongeveer 900 personen, grootendeels Polen met hun vrouwen en kinderen, in den schouwburg aan wezig eu de voorstelling was in vol len gang, toen plotseling een film in brand geraakte. Een man op een der voorste rijen schreeuwde „branden al de aanwezigen drongen, als krank zinnig van angst, naar den uitgang. De schouwburg was gebouwd boven een reeks winkels en dc eenige uit gang was een vrij smalle trap. Voor die trap ontstond een hevig gedrang, do voorsten werden naar beneden ge duwd en rolden tusschen de buiten staande menigte, die op den afloop dezer voorstelling wachtte, om do tweede bij te wonen en die hoe langer hoe meer naar voren drong, daar men buiten nog onkundig was geble ven van hetgeen boven gebeurd was. De gebeele "menschenmassa vormde een reusachtig kluwen en honderden geraakten onder de voet; velen wer den doodgetrapt, en degenen, wlen het gelukt was naar buiten te komen, waren door den angst zoo versuft, dat zij geen hand uitstaken om de ande ren te helpen redden. En intussclien verdrong zich nog steeds een menigte rouwen en kinderen op de trap, ter wijl de mannen in hun doodsangst over hen heen liepen of sprongen, on bekommerd omtrent hel lot van de onderen, zoo zij zelfs slechte in veilig heid kwamen. Toen eindelijk de vrijwillige brand weer aankwam, moest zij zich met ge wold een weg banen door de menigte buiten, die in haar versuftheid nog voortdurend opdrong en het reddings werk daardoor ernstig belemmerde. Een der rhksle mannen van het plaats je werd bij zijn pogingen om twee vrouwen uit de menigte te halen, doodgetrant. Eindelijk kwam er eenige beweging onder het volk en konden de toege snelde geneesheeren de behulpzame hand bieden. Maar toen bleken er reeds een groot aantal doodgedrukt, terwijl een menigte anderen sterven de opgenomen werden. De schouwburg was nog kort gele den door de plaatselijke overheid ge- inspecteerd en deze had den branduit- gang voldoende geacht. EEN SIERLIJKE STRU1KR00VER. „Retsj-retsj-krè" klonk het krij- schend in onze nabijheid toen we op een inooien morgen in de maand Juli iu een viliatuintje, een uurtje buiten „de stad", genoten van het schoone weder en het ruime uitlicht op den straatweg, waar tal van wandelaars en fietsers eveneens van den mooien dag profiteerden; en kort daarop we der een angstig „krè-krè-kré„Dat doet een vogel", zei een uit het ge zelschap, ,,'n vrij groote vogel, maar zoo schuw, dat we hem nooit eens van nabij te zien krijgen." „Dat is wel jammer", was mijn antwoord, „want een mooie vogel is het, dat verzeker ik u. 't is de Vlaainsche Gaai. „Krè-krè-krè hoorden we op nieuw en nu wel van tweo vogels; en voorzichtig in de richting gaande, vanwaar liet geschreeuw kwam, kreeg het gezelschap eindelijk de ge legenheid de vogels vau zoo nabij te zien. dat hun fraai gevederte duide lijk in net oog viel. In een appelboom van den buurman links zaten twee Vlaainsche Gaaien, schreeuwende en fladderende legen eene kat. die on der den boom loerend heen en weer sloop. „Hé jal wat prachtige vogels! Hoe mooi blauw zijn die vleugels Blauw ziet men anders niet veel aan de vogels, is 't wel.'„/.ouden ze bang voor de kat zijn? VVachtl en met een vloog een steentje in de richting van den appelboom, do kat zette het op een loopen en de Gaaien vluchtten in het nabijzijnd hoog geboomte* ,,'t Zou jammer zijn, dat de kal diq mooie vogels te pakken kreeg", meen de de gastvrouw. Nu, daarvoor zal wel niet veel gevaar bestaan; de gaai durft er wel wezen en, hoe mooi h:j ook moge zijn. In mijn tuin zie ik h m liever niet, want hij is een eerste struikroover; het kleine gevogelte is niet veilig voor hem. en de ncs(jon gen, die hil machtig kan worden, ver huizen naar zijne maag of dienon zijn eigen Jongen tot voedsel." „Maar bij heeft toch geen krommen bek; 't is toch geen roofvogel!" „Neen, daaraan hebt u gelijk; tot de eigen lijke roofvs^els behoort hij niet, mnar rooven doet hij niettemin, dot staat vast!" „Och, we hebben achter het huis een nest ln een boom zitten inc-t Jongen, 'k geloof houtduiven, kin da;' Zouden ze ook wel uit liet nest kunnen halen?" „Ja, als ze die ontdekken, zijn ze hoogst gevaarlij] wijs me dat nest eens s.v.p.". En nadat we ons achter het ge bouw hadden begeven, wees men mij, ongeveer 4 meter boven don grond, een groot nest aan, op c-en dikken tok tegen den stam van een iep. „M.irtr dat is geen duivennest, daarvoor is het veel te dicht en te flink gebouwd; als bet niet zoo laat In den tijd was, zou ik zeggen, dat het besl het nest van de Gaaien kon zijn. Die broeden echter gewoonlijk vroeg in het voor jaar; maar 't zou toch nog wel kun nen ziin. Is hier ook een ladder ie krijgen?" De ladder kwam en gaf mij gelegenheid, het nest van nabij ie bezien. Ja wel. van de Gaaien! drie halfwassen jongen er in, reeds genoeg bevederd om vergissing te voorkomen.' Deze ontdekking gaf aan leiding tot een levendige discussie. Wat zoudon we doen? liet nest laten zitten en het rooveraanlal met drie deen vermeerderen of het «est uitha len en de jongen doodon' Afschuw van de mooie roovers cn medelijden met de onschuldige jongen streden om den voorrang, totdat bet luul.-ta eindelijk zegevierde: er werd besloten den Gaaien bun kroost maar te Int- li. Toen ik ruim een week later woer ter plaatse kwam, waren de jongen uit gevlogen en hadden we gelegenheid, deze met de ouden in het booge ce- bcomte op te merken. Maar nu moest ik oók vun de gast vrouw hooren: ,,'t Spijt me haast, dat we het nest hebben luten zitten, want we hebben gezien, dat een der vogels, zeker een der ouden, een kleinen vogel, die d.t«r in het grasperk druk aan 't zoeken was, onverwachts overviel, beet pak te en er mee in een dier hooge hoo rnen vloog; het arme diertje schreeuw de erbarmelijk; 't was afschuwelijk'". „Ja, zoo gaat het in da gohocle Na tuur: de een leeft ten koste van don ander; dat is niet anders eti zul ook wel niet anders kunnen. Wilt ge geen last weer van de Gaaien hebben, tracht ze dan te verjagen, door or nu en dun met los kruit op te laten schie ten en pas het volgende voorjaar, in MuartApril, ter dege op, dat zo hier niet weer nestelen. Laat ze desnoods doodschieten, als ge ze anders niu kunt kwijt worden, maar doe zulks dun vóór ze jongen hfcbben. Dit nest heeft het aantal roovers slechts mot drie vermeerderd, zeker omdol het eerste broedsel verstoord is. doch u gaaienpaar brengt er gewoonlijk vijf, wel c-ens zes of zeven in één m-i groot En als ge zoon familie i:: jo luïn hebt. vrees ik. dat er van do kleine zangvogels weinige zullen o\ t- blijven. En in de tuinen van je buren zullen dc' Gaaien niet minder cig huis houden; ook daar zullen zo hun best doen want in den tijd, dat ze jongen hebben, kunnen zo heel wat verorberen, dut beloof ik je". „Leven de Gaaien dan alleen an jenge en kleinere vogels, dat ze deze zoo verwoed vervolgen?" „Noen, niet uitsluitend, de eieren der vogels lusten ze ook wel, des noods stellen ze zich met kikvorscbon tevrêe; ook 2ijn ze niet afkoerig vun kersen en ander ooft; verder houden vau eikels, ha2ei- en beukanoten, vo gel bessen, zaderijen, alsmede van wonnen, vlinders, rupsen en hunne lanen cn eieren". „Dan zijn ze toch ook wel nutiig, zou ik zeggen!" „Wel zeker, zijn ze dat! Er is misschien geen enkel dier ter wereld, dat niet zijn nut doet in de huishouding der natuur; 't is maar de vraag, of het nut tegen het nadeel opweegt en dio vraag is moeilijk te beslissen. Dit staat echter- Yast: als je de zangvogels in je tuin wilt bescher men, moet je de Gaaien er uit hou den". „Schiet u ze maar dood, mijn heer zei een jong dametje uit het gezelschap en geef mij een paar van de vleugels, want die zijn heel mooi en zullen op mijn hoed wel goed staan". „Misschien weL maar dat zal toch niet gaan; al schiet ik ze ook dood en daarvoor is hier een zeer geldige reden dan zal ik toch niet toestaan, dat de vleugels cd wat ook als opscliik gebruikt worden; dan gaat alles in de mestvaalt!" „Hé,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1