NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8654 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 7 SEPTEMEER 1911 A HAARLEM S DAGBLID ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: j*:? ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buhen het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.eUce regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1.30 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Afzonder!i|ke nummers jMSJj J t. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 „de omstreken en franco per post 0.4d Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Ütrecteur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij; Zoider Bnitenspaarae 12. Telefoonnommer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem ln dit blad ls uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 8 SEPTEMBER. Samenkomsten Evangelisatie-tent, Raaks, 3 en 8 uur. Stadsnieuws OraOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Zwitsersche Herinneringen", I, in de rubriek Om Ons Ileen. Dit Haarlems oude fcenrsn. ROLLEN' EN VRYDOM VAX EXCYNSEN. Wat bij de justitie d e r o 1 heet, is de lijst van zaken, die op een bepaal den dag worden behandeld, de agen da zouden we mieschien mogen zeg gen. Vroeger hield men er aldus zeven rollen op na, verdeeld nanr de soorten van zaken. Daar was vooral de Sellouts Orimineele rol, waarop de misdrijven voorkomen, de Sellouts civiele rol, van overtredingen die niet crimineel, waar alleen arbitraiï- 1 ij k gestraft werden, iets als ons kantongerecht waarschijnlijk; dan de Burgerrol, van zaken tegen burgers of inwoonders, de matrimonieele rol, betrekking hebbende op gegeven trouwbeloften of echtscheidingen, de extra-ordinaire rol, een allegaartje, de Commissaris-rol, van zaken be treffende de gemeen o middelen an ders gezegd openbare kas en ten slot te de Meyrol. Deze laatste had een eigenaardig doel, ze bevatte namelijk zaken tegen huurders, de maand Mey moetende verhuizen, over achterstal lige huurpenningen. Dat schijnt dus nog al eens voorgekomen te zijn, wan neer er een afzonderlijke rol voor uoodig was. Het verdient vermelding, dat toen er eens ,,excynsen" werden Ingesteld, den tegenwooirdigen rector, conrec tor en praeceptor der Latijnsche ichoole" daarvan vrijdom werd ge gund, evenals aan de tegenwoordige predikanten van de Nederduitsche en Walsche gemeente. Het schijnt, dat aan deze heeren bij de aanvaarding van hun ambt oen belofte in dien zin was gedaan Althans het blijkt dui delijk, dat het faveur voor hun op volgers niet golden zou. DrlnkhaL De D rinkhal der Haarlemsche Staalwaterbronnen U gisteren door 56 personen bezocht. Lezingen Dr. Do Hartogh. Naar ons wordt meegedeeld heeft Dr. Do Hartogh zich ook dezen winter bereid verklaard bij genoegzame deel neming een serie lezingen ie houden, en wel over de Groote Godsdiensten. OPENBAAR SPEELTERREIN. Eenigen tijd geleden heeft de Raad, op voorstel van B. en \V., een stuk gemeentegrond van de Leidschevaart yoor openbaar speelterrein bestemd. Naderhand vroegen B. en W. advies aan het bestuur van de afd. Haar lem van den Boud voor L.cliamelïjke Opvoeding betreffende da indeeiing vau het terrein, maar een Commissie uit dat bestuur, belast met het ant woord, en bestaande uit de heereu G. Adrian, Dr. Merens en J. J. van den Hoek ,gaf te kennen, dat zij het be schikbare terrein te klem vond dus geeu plan tot indeeiing voorstel len kon. Naar wij vernemen is thans van wege het gemeentebestuur aau deze Couiiuiss.e gevraagd, welke grootte zij dan wenschelijk acht, een nuttige vraag voorzeker, maar die wat laat komt W as dit advies vóór de handel.ng in den Raad gevraagd, dan zou de zaak vlotter van stapel Zijn geloopcn. KEIIKCONCERT. Naar ons medegedeeld wordt, zal eerstdaags in de Groote Kerk een uitvoering plaats vinden door de da mes A. Noordewier-Reddingius, so praan, en P. de Haan-Manifarges, alt, en den heer Anton B. H. Verhey, organist Doder de wapens geboutieo. De lichtingen 1907 en 1908 zijn onder de wapens geroepen voor herhalings oefeningen en zouden, onder gewone omstandigheden, na 28 dagen naar huis kunnen terugkeeren. H. M. de Koningin heeft evenwel het recht, hen langer onder de wapens te houden. Van dat recht heeft de Ko- ningin nu gebruik gemaakt, zoodat de lichtingen 1907 en 1908 nu hoogstens 49 dagen onder de wapens kunnen worden gehouden, wat voor de betrok kenen allicht een groote teleurstelling zal zijn. Het is duidelijk, dat de gespannen toestand in Europa tot dozen maatre gel aanleiding heeft gegeven. De man schappen hebben dus de kans, dat wanneer de onderhandelingen tus- scben Frankrijk en Duitschland spoediir een goed einde nemen, van de dreigende verlenging van hun diensttijd niet komen zal. OFFICIEELE EN LEEKEN WIJS HEID. Een onzer lezers schrijft ons: Eenigen tijd geleden hebben de be roepsmeteorologen, de academisch geschoolden zich vrij heftig uitgespro- over de publicaties van hunne leeke- broeders, die de schijn aannamen de autoriteiten in de kaart gekeken te hebben, en voorgaven het kunstje met de weerkaarten nu ook te ken en. Dat deze beimhazen, door hunne voorspellingen in huiselijke termen in te kleeden, het publiek voor zich wonnen, werd hun zeer kwalijk go- nomen, en hoewel reeds verklaard was dat deze suggestieve vorm van prognose, eigenlijk haar grootste en eenigo kracht was, werd in verschil lende onzer groote dagbladen nog eens nader aangetoond, dat de onver- valsch'te meteorologie maar aan adres te krijgen was. Men zou zich kunnen afvragen of tegen suggestieve regenbuien geen parapluie noodig ia, en of gesugge reerde zon minder steekt, in ieder ge val zijn velen onzer op dergelijk ijs naar Marken gereden, terwijl het of- ficieele ijs weggedooid moest zijn, en sinds lang lijdt het geen twijfel dat een dezer amateur-meteorologen, en wel die uit het hoekje waar de sla gen vielen, over een uiterst bruik bare methode van weervoorspelling beslicikt, en dat op zijde uitspraken met minstens 85 pCt. zekerheid kan afgegaan worden. Zoodat hij, voor de praktijk, even verdienstelijk is als zijne wetenschappelijke antagonis ten. En daar deze niet alleen de we tenschap om de wetenschap beoefe nen, maar evenzeer met bun waar aan de markt komen, is hunne ver ontwaardiging op zijn zachtst uitge drukt misplaatst En toch is deze zoo verklaarbaar. Wat is hinderlijker dan het liefheb beren van leeken op wetenschappelijk gebied, en waarover wordt zooveel wijsheid verkocht als over het weer. Terwijl de exacte wetenschap onver moeid zoekt en combineert en rekent, en tracht het wezen der zaken te door dringen, volgens hare voorzichtige en in het werk geharde methodes, komt daar iemand, die de allures van een leek heeft, met een systeem voor den dag, dat oogenschijnlijk even goed werkt als het hare, en het weinigje respect en begrijpen voor wetenschappelijken arbeid, dat bij de groote massa aanwezig is, ligt te gen den grond. Nu vraagt een werkelijke geleerde man niet om appreciatie bij het groo te publiek en daarom waren de me teorologische stormen in bet journa listiek water zeker min of meer mis plaatst. Een dergelijk belangenconflict doet zich voor bij de gevallen van helder ziendheid, als die waarvan gisteren uw „Reizende Redacteur" sprak. Voor wie er belang in stelt is het oud nieuws, velen onzer lezers zullen in hunne naaste omgeving cliënten den „ziener" kennen, anderen zullen misschien zelve over dergelijke bui tengewone gaven beschikken, ln ieder geval is het probleem niets iets van heden maar van de oudste tijden. Voor wie lust heeft zich erin te ver diepen kan naar de uitgebreide litte ratuur over helderziendheid, geest verschijningen, voorspellingen verwezen worden. Nog onlangs verse' een bij Mac Mil ten een merkwaardig boek, „An Ad- enture" geheeten, waarin twee En- gelsche dames verslag deden van een bezoek aan ht Petit Trianon vaar zij op een middag personen en toestan den voor oogen zagen tooals deze daar in den tijd van Marie Antoinette aauwezag waren. Het grootste gedeel- an dit, ook uit litterair en histo risch oogpunt interessante boek wordt ingenomen door de beschrijving der nasporingen, die hun bewezen, dat hun visioen volkomen „Natuurge trouw" was. Geen der geopperde verklaringen kon steek houden, en men zou moe- aaïmemen dat doze dames over een overgeërfd geheugen beschikten, dat hun de werkelijkheid deed asso neren jnet 't verleden, wil men niet toegeven dat wij hier voor het zoo- eelste onverklaarbare „geval" staan. En hier ligt ,,des Pudels kern". Wat is verklaarbaar? Dat wat niet strijdt met onze natuurwetenschap pelijke ervaring. Evenmin als de „zie- in Den Haag u kan vertellen, a r o in hij weet hoeveel kinde ren u heeft, (maar hij weet het), evenmin kan een natuurphilosoof u vertellen waarom de aarde om de zon draait. Maar hij kan het u langs lo- gischen weg zoo aannemelijk rnaken, dat u er geen seconde meer aan twij felt. Aangenomen dat zijn hoorder r de voldoende kennis beschikt om liet betoog te volgen. Zie, daar leggen wij den vinger op de wonde plek, dat ls de zonde det amateur meteorologen der Profes sionalzieners, (waarom mag hij zijn gave niet evengoed productief maken als een chirurg, of een schilder, of ingenieur?) dat zij feiten publiceeren, uitspraken doen, die niet langs don erkenden causalïtcitsweg gevonden zijn, in het kott dat zij tot resultaten komen, waar zij geen recht op hebben. Edoch welk werke lijk wijs man zou durven volhouden, dat deze oonventioneele weg de eeni- ge is, die tot begrip van alle oorzaak en gevolg, en tot verklaring van alle verschijnselen leidt. En evenzoo gelooven wij, dat bij do laatste categorie psychisch onderzoek weinig zou baten, evenmin als men draadlooze telegrammen kan opvan gen meteen schrijfmachine, of tempe ratuur opnemen met een barometer. Eerst wanneer men erkent met iets buiten issigs te doen te hebben, en dat eigenlijk alles betrekkelijk bul- ten-issig is, wanneer men niet tracht het nieuwe weten in de oude weten schap te wringen, zal een onderzoek ons its vooruit brengen. Velen rullen kriegelig worden bij de simpele ver onderstelling dat men zulke pseudo- profelen au serieus zou nemen, hier voor geldt zeker het Fransche „qui se féche a tort." Ge v. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: IJ. v. Gunsteren, Zoetestraat 2 rd, oen hondenzweep. Bureau van poliöe, een rijwielpomp P. Geland'i, L. Wijngaardstr. 30, een gouden broche. Bureau van politie, een zilveren broche. C. J. v. Loghem Josselin de Jong, N. Gracht 53, een rozenkrans en een beeldje. J. Inpijn, Gr. Houtstraat 111, een taxhondje. STAMKAPITAAL L1GHALFONDS. In de vorige maand werd voor bo venstaand doel in dankbaarheid ont vangen: van een collecte, gehouden op een vergadering der Alg NederL Politiebond, afd. Ken nemer land, een som van f 7.95 1/2, en uit de bus, plaatst bij den lieer Z. v. Wave ren, een som van f 3. D 1 efst&L Ten nadeele van den heer H. B. zijn uit zijn pakhuis op de Kampér- vest 43 a b, een 70-tal posteleln-in- maakflesschen gestolen. Verdacht werd van dit misdrijf G. F. J. J. K.. en deze bekende dan ook bij aanhouding, do dader to zijn. De flesschen, die hij op verschillende plaatsen had verkocht, zijn in beslag genomen. NAT. CHRISTEN GEHEEL-ONTHOU- DERSVEREENIGING. (Tweede dag.) Omstreeks half tien werd de jaar vergadering van de N. C. G. O. V. \oortgezct in het „Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt, waar een open bare vergadering werd gehouden. Als sprekers treden op Ds. J. Henri Le- deboer uit Bredevoort, over „De orga nisatie in groote steden". Tweede spre ker is de referendaris bij het Ministe rie van Justitie, de heer S. L. Veen- stra, die als inspecteur der reclassee- ring inlichtingen komt geven over den reclasseeringsarbeid. De N. C. G. O. V heeft nl. aan de Regeerlng meegedeeld, dat zij de be reidverklaring wenscht af te leggen, die de Reeeering vordert van de ver eenigingen. die zich met den reclas seeringsarbeid zullen bezig houden. De Minister van Justitie heeft daar om geen bezwaar gemaakt, om den heer Veeustra af te vaardigen, ten einde inlichtingen te geven over den arbeid betreffende de reclasseering van ontslagen gevangen. Als derde spreker treedt cp de Ier- sche predikant, Ds. R. J. Patterson, uit Belfast, die zal spreken over d« „Vang-mijn-kameraad'-beweging ln Groot-Brittannié en Ierland. Ds. Van den Broek deed de vergade ring openen met zingen, bijbellezen en gebed. Na een Inleidend woord over den voortgang der nuchterheidsbeweging deelde Ds. Van den Broek mee, dat Ds. Patterson nog niet is aangeko men. Wanneer de lersche predikant mocht verhinderd zijn, zal de heer Walbeein, adsistent-resident in Ne- derl.-Indië, spreken over „De onthou dingsbeweging in Nederl.-Indië". Verder werd meegedeeld, dat uit het Loo een telegram-van-antwoord is ont vangen, luidende: Ilare Majesteit dankt u allen voor huldebetuiging en zegenwenschen. Van Tuyll. Ds. LEDEBOER. sprekende over „De organisatie in groote steden", gaf een uitvoerig overzicht, hoe de veree- mgingen iu ons land en in 't buiten land zijn georganiseerd. Spreker con cludeerde daaruit, dat het wenschelijk is, dat inen hier te lande het voor beeld van bet Duitsche „Blauwe Kruis" volgt. nl. dat het Hoofdbestuur de afdeelingen vrij laat ln haar orga nisatie. Men. moet geen algemeenen regel voorschrijven, doch de afdeelin gen vrij laten, of zij het kringenstelsel willen invoeren, of zij één afdeeling in een stad willen vormen of dat men erschiliende afdeelingen in een stad naast elkaar wil doen bestaan. In dit laatste geval acht spreker het wenschelijk. dat boven de verschillen de afdeelingen in een plaats één be stuur wordt gesteld, zooals het Prov. Comité 6taat boven de plaatselijke af deelingen. Bij de discussies sprak Ds. DROST zich uit voor decentralisatie, maar ontkende, dat een vereeniging aan sprakelijk ls voor het werk in de ge heel e plaats, gelijk de inleider had betoogd. Het vormen van een bestuur boven de afdeelingen, achtte hij be zwaarlijk. Ds. HUNN1NGHER. uit Amsterdam, deelde mede, dat de centralisatie der Amsterdamsche Christelijke vereeni- gingeu niet gelukt is Spreker zou nu willen, dat de N. C. G. O. V. die af zonderlijke vereenigingen zou uitnoo- digen als afdeelingen toe te treden. Wanneer zij nog bang blijven de zelf standigheid te verliezen, kan men haar tot eere-afdeelingen benoemen. Daartegen kan geen bezwaar zijn. Ds. VAN KREVELEN wees op de wrijving tusschen de verschillende af deelingen in een plaats. Men moet die meer voorkomen. Spreker is voor de centralisatie. In groote plattelandsge meenten als Beekbergen, is het be zwaarlijk. dat de nienschen naar één centraal punt moeten komen. om. te vergaderen. Daarom zijn in die ge meente twee afdeelingen gesticht Dat moet ook in groote steden kunnen. Maar zij moeten niet gesticht worden, door het uiteenvallen van afdeelingen uit hoofde van c-neenigheid. Het Hoofdbestuur zal gaarne den agent eenige weken naar Amsterdam zen den, om te trachten daar tot eenheid te komen. Prof. VAN REES bepleitte kleine af deelingen, gelijk bij de Noordduitsche ..Good Templars". In die kleine afdee lingen heeft leder een taak. Ieder moet daar dus werken, 't geeu voor komt, dat men bijloopers kweekt. Spreker gaf uiting aan ztjn sympathie vcor de N. C. G. O. V., de groote ver- eeniging, die den pionniersarbeid in Nederland verrichtte, aan welken arbeid de naam Ada ma van Scheite- ma tot in eeuwen zal verbonden blij ven. De afgevaardigde van UTRECHT prees de regeling duar aan. Er is daar één afdeeling, die in verschillende kringen is gesplitst. Da LEDEBOER verklaarde zich elks omstandigheden, wanneer die erhinderen, dat men in de bijeen- kemsten verschijnt. Spreker hand haaft voorts de vermelde conclusies. Hij ontkende, dat het stadscomité te veel heerschend zou optreden. Dat is de bedoeling niet Zoo'n stadscomi té kan voorkomen, dat een buuriver- eeniging verloopt en behoort er voor te zorgen, dat buurt-comité's worden ge sticht, in die stadswijken, waar zij niet bestaan. Nu heeft men geen aansprakelijk lichaam, dat te zórgen heeft voor de stichting en steuning der buurtcomi- té's. De heer VEENSTRA sprak thans over den reclasseeringsarbeid De refe rendaris van het Min. van Justitie zette uiteen, dat reclasseering van ontslagene gevangenen bedoelt, de vroegere gevangenen weer in de maatschappij te brengen in de krin gen, waar zij een goed burger kunnen worden. De Regeering steunt dien arbeid der vereenigingen door subsidie. Deze vereenigingen moeten zich dan bereid verklaren te voldoen aan de gestelde voorwaarden. Er wordt bij het geven van subsidie onderscheid gemaakt, tusschen verpleegden (uit werkinrich tingen afkomstig) en gevangenen. De ontslagenen kunnen dadelijk in de maatschappij geholpen worden, of zij kunnen eerst een tijdlang ver pleegd worden in een inrichting, om hen op een hooger niveau te brengen, vóór zij in de maatschappij weer koe ren. Dit noemt men het zg. schutsluis systeem. De Regeering wil nu gebruik ma ken van particuliere instellingen als reclasseeringsorganen. Aan de gebouwen, waar de men- schen na-verpleegd wo'rden, worden hygiënische eischen gesteld. In de gevangenissen heeft een voor onderzoek plaats, of de gevangenen 'reclassabel wordt geacht, nl. of zij tot het nliveau gebracht kunnen wor den, dat zij Ln de maatschappij be- hooren in te nemen. Daarvoor komen alleen in aanmerking hiet-rediclvis- ten, die langer dan zes maanden in de gevangenis hebben vertoefd. Men hoeft (Een termijn gesteld, omdat men aanneemt, dat de levens van de langer gevangen gehoudenen belang rijker zijn ontwricht, dan die korter gevangen gehoudenen. Wanneer men nu in de gevangenis tot een gunstig resultaat komt bij het onderzoek, en men weet, dat de gevangene niet door an deren zal geholpen worden, kan bij Ministerieel besluit bevolen worden, dat de zorg voor een ontslagen vangene wordt opgedragen aan een part.culie're instelling, die daarvoor subsidie ontvangt. Hoewel zulk een vereeniging zich in 't algemeen moet bereid verklaren de gevangenen aan te nemen, wordt haar in elk bijzonder geval gevraagd, of zij de gevangene wil overnemen. Ook voorziet de reclasseeringsrege- iuig 1910 in de gevallen van rneïi- schen, die voorwaardelijk niet ver volgd worden en van kinderen, uit de tuchtscholen e.a. instellingen ontslagen worden. De N. C. G. O. V. zal zich uiteraard beperken tot degenen, die in de ge vangenis zijn gekomen door misbruik van sterken drank en verwante oor zaken. Maar dat arbeidsveld is ruim noeg. De reclasseering is thans wet telijk geregeld, maar reeds sinds 88 jaren hebben verschillende instellin gen dit werk ter hand genomen. De inleder zette thans verder uit een, hoeveel goeden arbeid de vereent gingen kunnen stichten. Zij kunnen werk zoeken voor de gevangenen, een woning huren, de uitgaahskas behee- ren, de verzoening met het gezin voor bereiden enz. Tijdens deze redevoering traden Mr. en Mrs. P. J. Patterson, onder ap plaus der vergadesring binnen, lersche gasten werden met een enkel woord door den voorzitter verwel komd. Ds. VEEN uit Haarlem verbaasde zich er over, dat de N niet reeds langer den reclasseerïngsa beid heeft aangevat. Spreker vestigt er de aandacht op, dat de directeuren en onderwijzers der gevangenissen al af s °p Bij de Good Templars u> hoeft spr. daarvai het nut gotten. Spreker voel n et veel voor Men kan dan od de hoogte blijven van wettelijke regeling. Ilij roept de deze eer- een-ging toe. „Krom u niet oi r het juk van den Staatl" Ds. Veen meende, dat die staats- dwang niet vergoed wordt door de geringe subsidie, die Staat geeft, na melijk 30 cent per dag bij gewone ge vangenen en 75 cent (maximum) bij gevangenen, die na-verpleegd moe- ten worden. Het is beter, dat nieü zijn vrijheid behoudt en zich aan sluit bij het bestaande, door zich in verbinding te stellen met directeuren en onderwijzers der gevangenen. Do zen kunnen beter spreken met de ge vangenen, dan de leden der N. C. O. V. D s. V e e n J r. Is het niet eens met zijn vader, daar hij gaarne den steun van de Regeering zal aanvaarden wat betreft de financieele hulp voor 'Jen wederopbouw der gezinnen van ont slagen gevangenen. Want juist dat ia an groot belang. De vrouwen zijn iet vaak, die door slecht huishouden en slordigheid den man uit huis drij ven. Spreker dringt verder aan op het instellen van patronaten, die de gevangenen onder hun hoede nemen. Ds. MEIJERINK, van Wiihelmina- hoeve, wees er op, dat men zich niet door teleurstellingen moet laten af schrikken^ z itte r verwc]konWj0 thans Freule Hartscn als vertegen woordigster der Vrouwen-Unie. Deze deelde mede, dat het nieuwe tehuis van vrouwen te Beekbergen ook gnar- vrouwelijke gevangenen zal aan nemen. De INLEIDER beantwoordde de spre kers en deelde mede, dat de staats- dwang niet zoo erg is. Dat de Staat voorzorgen moet nemen, om te ma ken. dat de gevangenen naar behoo- ren behandeld worden, is buiten kijf. Maar dat legt nog geen Juk op Wat betreft de geringe subsidie, deze kan tot f 300 klimmen voor één persoon. Dat is niet gering. Daarna sprak Mr. PATTERSON, nadat Ds. Van den Broek den Ier- schen predikant nogmaals had ver welkomd en hem bad verzocht, het een en ander mede te doelen over de Vang-miju-kameraadbeweging in Ier land. Mr. Patterson ia een man van klei ne gestalte, met een lorgnet, en kleu rige gelaatstrekken. Iitj is gekleed tn het lange zwarte gewand van den presbyteriaanschen geestelijke. De lersche predikant deelde mede, dat hij zich heden voor het eerst in een vreemd land bevond en vertelde, dat hij ln zijn eerste lersche gemeen te veel te 6trijden had gehad tegen drankmisbruik. Toen kwam er een Roomsch kapelaan, die een geheel onthoudersbeweging op touw zette, die veel succes had. De hervormden wilden toen ook zoo iets hebben. Hij ging toen naar den kapelaan, liep hem overal na en toen hij eindelijk met hem in een winkel was, zeide Mr. P. tot den kapelaan „Ik leat u niet weggaan, vóór ge mij uw geheim ver teld'hebt." Toen zeide de geestelijke: „Ik heb geen geheim, dan dit, dat de nienschen begrijpen, dat ik ernstig ben." „Ook ik ben ernstig, dacht ik", zoï Mr. Patterson. Toen hij naar huis ging, kwam hij voorbij een lantaarn, waar zes mannen stondeu. Een vau hen kwam naar hein toe en zei. dat Mr. P. die vijf anderen tot onthou ders moest maken. Het was John Elioti, die 't zei. Ik zet tegen hem, vertelde de spreker John, we zullen eens zien 1 Hij ging naar den lan taarnpaal en sprak met de meosctien. Hij bewoog hen, dat zij den volgen den dag bij hem zouden komen. Eerst wilden zij niet samen komen, maar Mr. P. hield vol, want als zij samen kwamen, had hij bij elk der zes, vijf personen, die den zesde be waakten. Den volgenden dag kwa men lij. Toen zei ik hen. dat ik van hen eeno bijzondere belofte ton eischen, namelijk deze, dat zij niet alleen zelf geen drank zouden drin ken. maar dat zij den volgenden dag elk een kameraad moesten meebren gen. Zoo is de vane-ro. ijn-kamcraad- beweging begonnen Elke week kwa men de merschen met een nieuwen kameraad. Zoo ging het snel voort. De beweging verbreidde zich over het geheete land, ook over Engeland, en thans ook over de Britse he kolonies. In vele steden traden op één avond 500 personen toe. ln een gemeente van SÜOO nienschen is geeu dronk aard meer. Na 21 jaar kwam daar geen zaak meer voor de rechtbank. Do geestelijken in Groot-Brittannië vonden den naam „Cutch my pai te ondeftig Dien naam konden z.j niet van don kansel uitspreken, zeiden zij. Spreker meent, da: de Christenen to deftig zijn. Wij moeten wat kerke lij ken stijfsel uit onze kragen doen, meende Mr. Patterson. Wat de matigheidsboweging aan gaat, zeide spreker, dat de kerk in dit opzicht te lang geslapen heeft. Men veroordeelt, dat men met eerst op do ziel afgaat, maar Mr. P. is van oordeel, dat als Jezus nog in ons midden was, Ilij het eerst deze nien schen zou redden. Hij genas eerst de nienschen van hun kwalen e opende

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1