W* NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8655* Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 8 SEPTEMBER ÏBII A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 r Haariem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 ^ts" voor plaatsingen A contant. GdSustreert? Zondagsblad, 'voor Haarlem' I 1 0^(4 Redacfle Administratie: Sroote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warraoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. dit nummer bestaat uit acht bladzijden. EERSTE BLAD. BERICHT asn de Weekiezers, DE SPOTVOGEL zal in plaats van heden, MAAN- DAG worden uitgegeven AGENDA ZATERDAG 9 SEPTEMBER. Kwartet Loreley, de Kroon, Kwa'r- tef wedstrijden. Van onzen Reizenden Redacteur. TYPHUS OP HET TERREIN DER MANOEUVRES. Daar oi s het gerucht ter oore was gekomen ,dat np het terrein der groote manoeuvres, die in deze maand in den omtrek van Tiel zullen gehouden wor den, typhus heerscht hebben wij ter plaatse een onderzoek ingesteld. Daar dit jaar II. M. de Koningin op een villa te Kerk-Avezaath verblijf zal houden, ten einde de manoeuvres bij te wonen, is ook het allerhoogste staatsbelang ditmaal bij den gezond heidstoestand van - - leger te velde belrukken, redenen te meer om zooveel mogelijk publiciteit aan de ontdekte feiten te geven. Maar ook is het van 't allergrootste belang, dat geen ge vaar beslaat voorleven of gezondheid der "epen, die daar binnenkort ma noeuvres zullen houden. Onze eerste inlichtingen wonnen wij' te Tiel in. Daar deed men het voor komen alsof er van geen schijn zelfs v.. ii gevaar surake was. Dit is eenigs- zins te hegrijpen. De manoeuvres zijn voor vele personen te li-el een bron vun inkomsten, <ii niet gaarne zul len derven. Worden de munoeuvres echter wegens typhus-gevaar afgelast, dan lijden al deze lieden groote scha de. Reeds is medegedeeld, dat, indien vóór 14 Sept. op de manoeuvres-terrei nen geen regen valt, de manoeuvres niet zullen doorgaan. Heeft deze maat regel indirect iets met de typhus uit te staan Een feit dat voldoen de drinkwater is «rpvondon. De lood gieter J. Loman, Gasthuisstraat te Toel, is sedert twee meenden werk zaam geweest om pompen voor drink en wnschwatcr on de manoeuvre-vel den te slaan. In 't geheel ziln twintig pompen geslagen onder de gemeenten Avezaath, Ommeren. Ineen, Lienden, Buren, Drunt, enz. Enkele dezer pom pen eaven troebel water, andere toon den een te groot iizorgehalte. Ook het v/ater van de Tielscbe waterleiding is rijk aan ijzer. Heden, Donderdag, heeft de heer Lom-- •- de villa van den heer Houff van Cellendonck, waar II. M. tijdens de manoeuvres zal ver toeven, juist een ba-1 met geyser en twee water-closets --'natst. Deze- il ia te Kerk- Avezaath gelegen, ontving haar drink- en waschwater tot heden uit een weiwaterput. Thans zijn in de weide nabij de villa twee nieuwe putten geslagen on een diepte van 10 —12 M. werd helder water gevonden. Of dit water reeds bacteriologisch is onderzocht en wie het onderzoek heeft verricht, kon men ons niet ruededee- len. Wij vertrouwen echter, dut men II. M. de Koningin niet in een met ty phus bedreigde streek, ongecontro leerd water zal doen gebruiken. Bij 't slaan van Norton-pompeu in deze buurt krij"t men eerst Waalklel; daar na rivierzand; vervolgens leem en dan grint. Het door 't grint gefiltreer de water is g.-woonlijk zuiver. Te Tiel moet men 18 M. graven om zuiver wa ter te vinden. De eemeente Zoelen be- etaat, uit two© incenloopende dorpen Capelle-Avezaath en Kerk-Avezaath, die op een uur gaans van elkaar gele gen zijn. Te Capelle-Avezaath nu is sedert vier jaren, telkens in dezelfde buurt, de z.g. Bergakker, de typhus heerschende. Ook dit jaar weder. Tot nu toe telt men er in dit jaar zeven gevallen, waarvan er één mot aoodeiijhen afloop. Het zijn uitslui tend gezinnen van arbeiders, die geen geld geuoea? hebben om diepe put ten te doen graven of pompen te doen aanbrengen. Ongeveer op evenveel af stand als het besmette Capelle-Ave zaath, waar liet niet besmette Kerk- Avezaath lizt. ligt het dorp Buien. Hier is de huishoudster van den pas toor aan tvplius lijdende en heden, Donderdag, is ook de pastoor zelf door hyphus febroïdea aangetast. De rivier de Linge, die op niet ver ren afstand van deze dorpen stroomt, wordt thans, door openzetting van de inundatie-sluis met Waalwater ge vuld. Het is niet bekend, of het water van de Linge bacteriologisch onder zocht is. W el deelde ons Dr. J. van IJzeren te Drumt nabij Tiel mede. dat hij, onmiddellijk nadat hij den ty- phushaard te Car>elle-Avezaath ook dit jaar weder zijn noodlottige werking zag uitoefenen (Dr. Van IJzeren be handelt de gevallen in het Bergakkor- buurtje te Capelle-Avezaath) onmid dellijk Dr. V. d. Haagen, inspecteur der Volksgezondheid te Den Bosch in gelicht heeft. Daarna heeft een offi cieel onderzoek plaats gevonden, welks uitslag tot heden nog niet be kend is. Thans slaat men ook te Buren wel water-pompen. Dit zijn de eerste ter plaatse inge wonnen inlichtingen. De heer Van der Werf, intendant van het leger te Den Haaf is bekend met de toestan den alhier. Morgen, Vrijdag, zullen wij ons onderzoek voortzetten. Te Capelle-Avezaath is de veldwachter belast met de ontsmetting van de wo ningen der typhus-liiders. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel Herinneringen uit Zwitserland", II. in de rubriek Om Ons Heen. HET GEBOUW VAN DEN GEMEEN TELIJKEN KEURINGSDIENST. Sinds korten tijd is een jong ge meentelijk instituut: „de keurings dienst van voedingsmiddelen" go(in>- stalleerd in een eigen gebouw. Dezer dagen namen we daar even een kijkje. Het gebouw van den keuringsdienst onderscheidt zich niet door "n fraaien gevel of weelderig intérieur. Volstrekt niet. Perreol no. 133 op de Oude Gracht is heol wat ouder dan de keu ringsdienst, en mén kan alleen ver onderstellen, dat het beantwoordt aan don spreuk: „eenvoud i3 het ken merk van het wa're." En wat den apparaten, den attributen betreft dat alles is in orde, zooals de direc teur, dr. W. M. I. Borst Pauwels, ons verzekerde. Men werkt hier up to date, en de onderzoekingen hebben plaats volgens het vigeerde stelsel (zooals dat bv. te Rotterdam wordt toegepast. Het voornaamste gedeelte van het gebouw is natuurlijk 't laboratorium. Dat is op de eerste verdieping aan de voorzijde gelegen, ontvangt licht door een drietal ramen is niet groot maar tot dusverre toereikend voor het doel. Men heeft er met de beschikbare ruimte gewoekerd, en de kastjes in de met teakhouten bladen bekleede tafels hérbergen een dicht in het ge lid staande verzameling flesschen en apparaten. Natuurlijk zijn er water en gasleiding aanwezig, terwijl ver der een luchtpers- en zuigpomp, een inrichting voor eiwitbepaling, een moffeloven, een droge sterilisator, droogstoven, een spoelinrichting tol de vele toestellen behooren die in dit laboratorium zijn ondergebracht of er mee in verband staan. Achter dit vertrek is een kleinere kamer "gelegen, de weegkamér, waar zich een aantal weegschalen bevin den, geschikt tot het vaststellen van de allenniniemste hoeveelheden. In de werkkamer van den directeur, daarnaast, zijn ook nog eemge appa raten (de zg. koude en warme stoof) ondergebracht, en vorder is er o.a. 't beg.ii van de bibliotheek op dit gebied van onderzoeking. De beneden-verdieping bevat nog een viertal kleine kamers, waarvan er een ais wachtkamer dient. Een an dere dient voor onderzoekingen met melk en het maken van voedingsbo dems. Er bev.nden zich een paar centrifu ges. Twee kamers dienen hoofdzake lijk voor berging, en met de wacht kamer staat een donkere kamér in verbinding waar bepaalde onderzoe kingen plaats hebben. Dr. Borst Pauwels bezit al een klei ne collectie van voorbeelden-van-ver- valsch ng een collectie die zich na tuurlijk steeds uitbreidt. Er zijn cu- ï-ieuse dingen bij, o.a. een etiket op bierfleschjes van de een of andere fi'rma. Dat etiket vermeldt in kleine lettertjes: „Kunstm. gezt." Wat dat beteekent? Eenvoudig „kunstmatig gezoet", er zat saccharine in! Drinkhal. De Drinkhal der Haarlemscho Staalwate'rbronnen is gisteren door 70 oersonen bezocht. GETUIGEN IN STRAFZAKEN. Vroeger is er vaak geklaagd terecht dat men de getmgen in de strafzaken reeds bij den aanvang der zitt.ng dagvaarde, waardoor zij vaak vele uren in het Paleis van Justitie moesten vertoeven, in afwachting dat hun zaak voorkwam. Onder het presidium van Jhr. mr. De Marees van Swinderen is daarin verandering gebracht. De getuigen worden thans opgeroepen tegen het uur waarop men denkt, dat hun zaak zal voorkomen. Deze verbetering ten gunste de'r getuigen, heeft echter wel eens het nadeel, dat de strafzitting nu en dan geschorst moet worden, daar het kan gebeuren, dat door het uitstellen 'van de eene zaak de getui gen voor eene volgende nog niet aan wezig zijn. Gister is deze vertraging der zitting een belangrijke geweest. Wel anderhalf uur ging heen met 't wachten op de volgende zaak. De aan leiding was, dat een der zaken, waar in een tiental getuigen gehoord moes ten worden, uitgesteld werd. Het is te hopen, dat het oponthoud dat de goede niaatreged soms veroor zaakt, er niet toe leiden zal, dat men weer tot de oude regeling weerkeert. Zooals het nu is. ondervinden de ge tuigen veel gemak van dezo manier van dagvaarden, waardoor men voor komt, dat menigeen, die zijn tijd be ter besteden kan, zich urenlang in de wachtkamers zit te vervelen. Geopend. Hedenavond opent de firma Gebr, Langcmeyer in de Groote Houtstraat 59 haar magazijn in dames modearti kelen. Do ruime winkel met zijn groo- ten voorraad artikelen en clectrische verlichting ziet er smaakvol uit. De firma is door haar vele filialen geen onbekende bij de dames. Men zie achterstaande advertentie. School der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente. Aan mei. E. Carnme. onderwijzeres aan de 1ste Doopsgezinde School al hier is wezens vertrek naar het bui tenland eervol ontslag verleend. In de daardoor ontstane vacature is door den kerkeraad der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente voorzien door de benoeming van mej. J. Snieder, thans tijdelijk aan deze schooi werk- Weeshuis der Doopsge zinden. Als opvoeders van de kinderen in het Weeshuis der Doopsgezinden al hier zijn benoemd de heej en mejuf frouw Reitsma, thans in gelijke be- trekkin-r werkzaam te Zaandam. DE VERLENGDE HERHALINGS OEFENING. De wet geeft het recht de herha lingsoefeningen, die 12 weken moeten duren, te verdeelen over drie pe rioden. De tijd, dat de soldaten thans lan ger onder de wapenen blijven, gaat van de 12 weken al. Aan het departement van oorlog weigert men inlichtingen te geven, wat cie reden van den verlengden diensttijd is. NAAR INDIë. De heer J. J. Bosse te Haarlem is bestemd voor den dienst in Ned.-Indië om ie worden benoemd Uit onderwij zer 3e klasse. Volks vv eer rheid. Op Zaterdag 9 September e. k. zal door de afdeeling Haarlem en Bloe- mendaal's Commando een velddienst oefening worden gehouden in de rich ting van Vogelenzang. Bij deze oefe ning wordt van losse patronen gebruik gemaakt De beide afdeelingeu verza melen te 8 1/2 uur mm. aan het station Overveen. Gev. Voorwerpen. Terug to bekomen bij K. van Houten, Kousbandslaan 4, een poesje. II. Berg. Doelstraat 20 H., een bee- rcnhorloge. J. As. Lange Annastraat 20, een blikken deksel. Mevr. de Wed. M. Volke, Klever parkweg 136. een lorgnet VERPLEGING KRANKZINNIGEN. De jaarvergadering van de Vereeni- ging tot Christelijke verzorging voor krankzinnigen in Nederland wordt ge houden op 28 Sept. te Haarlem, onder presidium van prof. Lindeboom te Kampen. Aan den vooravond wordt een bid stond gehouden onder leiding van ds. Mulder van Veldwijk. Vanweg" de vereenigine worden 2000 krankzinnigen verpleegd, op de vier stichtingen der vereeniging. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. BuYentwist. In de overigens zoo rustige Edison- straat kwam het gisteravond onge veer 8 uur tot een botsing tusschen twee bewoonsters van die straat. Vrouw S. zou herhaaldelijk een oorvijg toegediend hebben aan een der In die straat spelende kleintjes, waarvoor vrouw van A. partij trok. Daa'rover geraakte vrouw S. zeer opgewonden, zodat zij vrouw A. met een haarkam zoodanig aan het hoofd toetakelde, dat hier en daar het bloed zichtbaar werd. Tegen vrouw S. moet proces-verbaal zijn opgemaakt. BENNEBROEK. Oorlogstoestand1 in Bennebroek. Bij publicatie was bekend gemaakt dat in den nacht van Woensdag op Donderdag door het 10e reg. infante rie oefeningen zouden gehouden wor den, waarbij met losse patronen zou worden geschoten. En Jawel om 3 uur 's nachts begon het lieve leven. Aanvankelijk dachten we dat st'roopers bezig waren, doch na eenigen tijd, weerklonken herhaal delijk salvo's. Tegen 4 uur ve'rininder- derde het schieten en kondigde ge juich aan, dat de vijand was over wonnen. Overwinnaars en overwon- nelingen trokken daarna broederlijk naar Haarlem terug. HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Door Notaris Overmeér te Nieuw- Vennep werd Donderdagmiddag in 't café De Bruin te Lisserbroek in deze gemeente, publiek geveild Het recht van opstal tot 31 Maart 1924 op een perceel grond en de daarop staande winkelhuizinge, benevens twee arbei derswoningen onder één dak, alles gelegen aan den Ringdijk, nabij Lis serbroek in deze gemeente, en ter ge zamenlijke grootte van 8 Aren. Kooper werd H. Huis in 1 Veld, al hier, voor f 2500. IJMUIDEN. Bij beschikking van den minister van Marine is benoemd tot lichtwach- ter-stoker bij 's Rijks kustverlichting te IJmuiden. J. G. Schorsij. binnenland EERSTE KAMER. STEENHOUWERSWET. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft hei afdee- lingsverslag beantwuord betreffende het wetsontwerp houdende bepalin gen in verband met de bijzondere ge varen voor veiligheid en gezond heid* verbonden aan steen hou wersarbeid. De vrees in het stelsel van den Mi nister, die aan afzonderlijke wetsont werpen de voorkeur geeft boven eene algeheele herziening van onze ar beidswetgeving ten deze. vele bij zondere wetten noodig zullen zijn, deelt hij niet- 'legenover de uitgesproken mee ning. dat wij ons op het gebied van de sociale wetgeving door een on juist beginsel laten leiden, namelijk dat de Staat alles moet regelen en in alles moet voorzien, verklaart de Mi nister, dat dit beginsel niet zijn be ginsel is. Waar toegegeven moet worden, dat de vroeger vrijwel alge meen gedoelde opvatting, ais zou de sociale wetgeving halt moeten maken bij volwassen mannen, tegenwoordig door zéér velen niet meer wordt aan gehangen, daar zal men daarin ech ter toch niet de uiting hebben te zien van een besel. dat de Staat alles moet regelen en m alles moet voor zien. maar veeleer eene erkenning, dat ook op het arbeidsleven van den volwassen man bepaalde misstanden even zwaar drukken en te zijnen aanzien evenzeer slechts door ingrij pen van den wetgever kunnen wor den weggenomen, als ten aanzien van vrouwen en jeugdige personen het gevat is. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. De bekende llollandsche zangeres, Julia Culp heeft van Koningin Wil- hohnlnn de zilveren medaille van de Iluisordo van Oranje ontvangen. DE MILITIEWET. De Haagsche Tel.-correspondent meldt De nieuwe Militiewet zal zoo goed als zeker tegen half October door de Tweede Kamer in behandeling wor den genomen. Het wordt '«chter be twijfeld, of zij er mede gereed komt, zoodat de behandeling dan in het ko mend voorjaar zou worden voortge zet. COMMANDANT VAN HET VELDLEGER. Van militaire zijde werd aan de Tel. medeeedeeld. dat de luitenant- generaal W. A. F. de Meester in No vember zal aftreden als commandant van het veldleger en als zoodanig zal worden oneevolgd door den generaal- majoor II. C. A. Neeteson, thans com mandant der le divisie. DE KOGEL VERWIJDERD. W. F. Schürmann, die te Rotter dam een kogel in het hoofd kreeg, door een schippersjongen uit een flo bertpistool geschoten, is gistermiddag in het Diaconessenhuis aldaar geope reerd. De operatie is heel goed afgeioopeu. De kogel, die plat gedrukt tegen den schedel zat. is verwijderd. De heer Schumann zal nog eenige dagen rust moeten nemen. VERDRONKEN. Het 9-jarig meisje van den landbou wer W. H. te Waspik is in de z.g. spoorsloot verdronken gevonden. Gisteren is te Utrecht aan den Am- sterdamschen straatweg een driejarig kind te water geraakt en verdronken. GEVAARLIJK SPEL. Te Dokkum waren Woensdagnamid dag drie meisjes aan het rolien met een cementbak, toen op een zeker oogenblik de ba.k kantelde en een der kleinen, bet 2 1/2-jarig dochtertje van Vermeer, er geheel onder geraakte en dood werd opgenomen. - De beide andere kinderen, van Rot- tema, waren ernstig gewond. Het eene had een beenbreuk en het andere een arm gebroken. BRANDEN. Woensdag ontstond brand in een houten schuur, dienende voor berg plaats van wagens en brandstoffen, in eigendom belioorende aan L. J. Fee leus te Lisse. De spuit, die spoedig ter plaatse was, wist het steenen woon huis te behouden. Verzekering dekt do schade. Naar men verneemt zouden kinderen, die met lucifers gespeeld hadden, er van worden verdacht de oorzaak te zijn. MR. PATIJN. BURGEMEESTER VAN LEEUWARDEN. Naar de St. Crt. meldt, i3 mr. J. A. N. Patijn, referendaris aan het Mi nisterie van Landbouw, benoemd.tot burgemeester van Leeuwarden. HET ONGELUK OP HR. MS. HERTOG HENDRIK. Een zeer ernstig ongeluk is op Hr. Ms. „Herto"- Hendrik" gebeurd. Een drietal dooden, een groot aantal zwaar en licht gewonden. Wat de oor zaak is. blijft echter onbekend. Ver onderstelt de regeering bij ons volk zoo weinig belangstelling in liet lot en wedervaren van onze marine, dat niet met één enkel woord bekend mag w orden gemaakt, wat daar in Indië nu eigenlijk gebeurd is M ij weten slechts, dat er „tijdens do schietoefeningen" een „ongeluk" gebeurd is. Maar wat Is ecu granaat ontijdig gesprongen, een kanon ge barsten Wat is men ten onzent toch steeds geheimzinnig. Of het een „ongeluk" aan de grens van Timor of een „on geluk" od een oorlogsschip betreft, steeds wordt zoo weinig mogelijk los gelaten. (Hbld.) VARKENSINVOER IN FRANKRIJK. De Fransche ministerraad heeft in beginsel besloten tot herroeping van het verbod van invoer van lovende varkens uit Nederland. De varkens uit Nederland zullen echter aan de grens geslacht moeten worden of direct naar de abatio vervoerd. RECHTSTOESTAND VAN AMBTE NAREN. Door het bestuur van den Bond teï verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlij ke ambtenaren is aan H. M. de Ko ningin een adres gezonden met het verzoek om een wetsontwerp rogelen de de rechtspositie der ambtenaren zoo spoedig mogelijk aan de Staten- Generaal voor te dragen. Tevens is aan Z. Exc den Minister van Justiiie een adres gezonden, waarin boven genoemden Bond kenn s geeft met veel belangstelling het ont werp van wet regelende de admini stratieve rechtspraak te hebben gele zen en als zijn meemng te kennen geeft, dat deze wet in de tegenwoor dige positie van rechteloosheid reeds een belangrijke verbetering voor de ambtenaren zal meebrengen. Adres santen dringen er op aan, dat de» Minister zal willen bevorderen dat bedoeld ontwerp spoedig door de Staten-Generaal worde behandeld. UIT DE DIAMANT NIJVERHEID. In de laatste vergadering van den bondsraad van den A. N. D. B. is be sloten de invoering van den 8-urigen arbeidsdag in de diamant-nijverheid feestelijk te vieren. SURINAAMSCHE SINAAS APPELEN. Dezer dagen werd ons van bevrien de zijde een proefje gegeven van S» rinaamsche sinaasappelen. liet De partement van Landbouw wil trach ten, deze soort populair te maken. De appels hebben dit voor, dat zo rijp zijn tusschen Augustus en Ja nuari, juist dus in den tijd. dat de andere sinaasappelen er niet zijn. De drank is zeer lekker, zoeter dan de gewone sinaasappelen. Het vlcesch is echter taaier. Dit wordt dan ook niet gegeten, feitelijk worelt deze Surinaamsche appel ge zogen. Het vleesch wordt weer uitge spuwd. De kleur van de appels en do grootte is precies dezelfde als die van de ons bekende. De schil is dunner en zit vaster. Er is dezer dagen hior in Neder land oen lading aangekomen per stoomschip Prins Maurits. Wie ze bier of daar te koop mocht vindon, proove. We raden het zonder voorbe houd aan. („Dbld, Z'N EIGEN RECHTER. De man, die diefstal en brandstich ting tc Budel, In Limburg, geplooird heeft, en te Antwerpen was aan ge houden, heeft zich daar do-or ophan ging van het leven beroofd. NOG EEN MOORDAANSLAG. Na een feestje heeft S., te Noorde loos, A. den Hartog met een mes ge stoken. De getroffene verkeert in le vensgevaar. De dader, die niet geheel toerekenbaar wordt geacht, zit in arrest. EEN LAFFE AARDIGHEID. In een diamantslijperij in de Ba- penburgerstraat te Amsterdam ver maakte men zich met het uit het raam werpen van gloeiend gemaakte centen. Een paar kinderen raapten do geldstukken op, zoodat zij zich do handen brandden. Een der kinderen liet zich in het Iraëlietisch Ziekenhuis verbinden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Het lijk van een Jongeman, die bij het baden in zee, nabij de strandbat- terij te Scheveningen, verdronk, is later aangespoeld. LANDBOUWTENTOONSTELLING. De tentoonstelling te Leiden te hou den belooft belangrijk te worden. Er zijn vele inschrijvingen. Minister Tal- ma is verhinderd de opening bij te wonen, maar komt later de tentoon stelling bezoeken. STAFMUZIEKKORPSEN. De inwoners van Assen zuilen een adies aan de Tweede Kamer zenden, om het harnioniekorps ie mogen be houden. BEVORDERING. De kapitein van den gen. staf D G. van der Voort Maarschalk, chef van den staf in de Nieuwe Hol!. Waterli nie, wordt tegen 1 No». fctrtOT- derd tot majoor. HET ZUID AFRIKAANSCH MUSEUM. In d« zaak der Boerenvoomiannen togen het Zuid-Afrtkaanseh Museum is gedaagde, de heer Hiddo Nijland, in hooger beroep gegaan bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage van tiet op 21 Juni door de rechtbank te Dor drecht gewezen vonnis. EEN NIEUWE UITVINDING. Jhr De Muralt, ingenieur te Zie- rikzee, heeft een nieuwe uitvinding gedaan, bestaande uit een inrichting om het waterbeloop van een dijk zon der afdamming droog te leggen. Zoo'n tnJuddrooglegger. zooals zijn uitvinder hem noemt, kan overal, maar zeker in ons polderland met zijn vele dijken, buitengewone dien sten bewijzen en heel wat kosten be sparen aan afdammingen, die thans meestal bij hef waterwerk noodig zün.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1