NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8656 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 9 september i9ii a ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 AtfV' Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 ft J,#;/ s) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers 0.02H Vam^LflgÉlisÊ Cj Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor HaarlemU.d/4i f W de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne l i. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 10 SEPTEMBER. Muziek in den Hout, 2 1/2 uur. De Kroon: Kwartet Loreley, Kwar tet wedstr ij den. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps. 8 uur. Van onzen Reizertden Redacteur. Heden, Vrijdag, bezochten wij het door typhus geteisterde Kapel-Ave zaath en het op tien minuten gaans afstand gelegen Kerk-Avezaath, in welk dorp de villa der heeren Hoeft Cellendonk staat, waar H. M. de Ko ningin tijdens de a.s. manoeuvres verblijf zal houden. Daar alle autori teiten ons verzochten hun naam niet in ons blad af te drukken en wij dit beloofd hebben, zullen wij ons aan onze belofte houden. Echter de inlich- t.ngen wie wij kregen zijn voor oen deel van bevoegde zijde. De toestand te Kapel-Avezaath is allertreu rigst. Sedert zes jaren is hier een typhushaard. In de buurten Bergak- ker en in de Vinkebuurt van elkaar ongeveer vijf minuten verwijderd, zijri thans te zamen negen typhuslij- ders. Sedert begin Augustus heerscht hier de typhus. Sinds gisteren zijn er weder drie verdachte gevallen, waar onder een 12-jarig schoolgaand meis je. Aan de school te Kapel-Avezaath is geen pomp. slechts een welput. De kinderen krijgen op school niet te diinken daai het hoofd zich niet verantwoord acht onder de tegenwoor dige omstandigheden water te geven, dat ongekookt is. Natuurlijk gaan de kinderen dan, buiten gekomen, zelf drinken, al is het uit een sloot of de L ui ge. De riviertje de Linge staat ze ker in verband met de putten en poin- peu in den omtrek. Want als het wa ter in de Linge daalt uf stijgt, daalt of sijgt ook het water in dc pullen en pompen te Kapel-Avezaath en te Kerk-Avezaath {a.s. verblijfplaats der Koningin). De faecaliënafvoer in het besmette Kapel-Avezaath is treurig. Bij een typhus-lijderes, een weduwe met vier kinderen, werden tot voor kul de uitwerpselen op dc mesthoop geworpen. Thans heeft men een gat gegraven en wordt in dit gat onge- bluschte kalk en creolin gestort. Deze weduwe ligt zoo goed als onverzorgd en do vier kinderen loopen vrij rond, bij gebrek aan toez cht. Op school mogen ze natuurlijk niet komen. In de Vinkebuurt stond ons aan de wo ning van'een typhuslijder een oud mau te woord, die zeker in geen maanden zich gewasschcn had. De put voor het huis, 9 M. diep, levert naar hij meent helder water. Het is zoo n eenvoud.g man natuurlijk niet aan t verstand to brengen, dit water helder' kan zijn en toch besmet. Wij vernamen, dat de inspecteur van de volksgezondheid tot 's-Bosch tot 15 Sept. met verlof is. Zou deze heer zijn verlof niet eens ontijdig kunnen afb-eken om hier oen onderzoek in te stellen? Het betreft hier niets meer of m nder dan de gezondheid van H. M. de Koningin en de gezondheid van ons leger. Thans zijn de belangheb benden doodsbenauwd, dat de zooveel voordeel brengende manoeuvres uiet zullen doorgaan. Maar waarom eerst thans het typhus-gevaar bestreden hoewel men sedert zes jaren weet, dat de watervoorziening, faecalien- afvoer, huisvesting en verpleg.ng der typhus-lijders te Kapel-Avezaath niet deugen. lot heden kregen de typhus- lijders te Kapel-Avezaath melk van A. Kurssen, aldaar. Heden echter is daar tongblaar uitgebroken en de melk moet van elders gebracht wor den. De gemeente Kapel-Avezaath heeft f co n g e in e e n t e p o m p. Wij za gen juist ecu «ter huisgeuooten van en typhuslijder met ecu spoelkomme- je water binnenkomen, dat zij bij Jen buurman gehaald had. Het was leze menscheu niet bekend, dat ook Jet water voor 't wasschen van t ge nat gebruikt, gekookt moet worden, let water in zes pompen tè Kapel- Aveeaath is afgekeurd. Men blijft ehter in "ebreke voor gratis gekookt diink- en waschwater te zorgen. De besmette families zijn echter grooten- deels armlastig en hebben geen geld om telkens water te kook te zetten. De veldwachter doet zijn best wat con- tröle en ontsmetting aangaat. Maar waarom zijn hier niet sedert lang pleegzusters werkzaam Ons land is toch rijk genoeg aan edele, opofferen de vrouwen, die hier hulp willen ver kenen Dr. v. IJzeren, die tijdie de autoriteiten heeft ingelicht, staat hier machteloos. ?Iaar dé autoriteiten zou den goed doen zich eens een beetje te haasten. Men zal nu eenige putten te Kapel-Avezaath dempen Te Kerk-Ave zaath hadden wij een onderhoud met de heeren Uoeff Cellendonk. Nog he den was voor 't gebruik van H. M. een kist met glaswerk aangekomen. In de villa, die niet meer te bezichtigen is, waren timmerman en loodgieter aan 't werk. Het is dringend noodzakelijk, dat het onderzoek van liet water door II. M. te Kerk-Avezaath te gebruiken, publiek gemaakt worden. De natie heeft er recht op te weten, of onze Ko ningin veilig de, altoos vermoeiende, manoeuvre-campagne kan mede ma ken, wonende in een villa op tien mi nuten gaans van een sedert zes jaar beruchten typhus-haard gelegen. Ook te Buren, dat door een kanaal met de Linge in verband staat, is heden eeri derde typhus-lijder, een wagenmaker. Zooals ik gisteren meldde is daar de pastoor en zijn dienstbode aan typhus lijdende. Ten overvloede is thans in de ge meente Zoelen (.waaronder ook de bei de Avezaathen behocren) onder de paarden de kooier-droes uitgebroken. Men constateert daar meer dan 14 ge vallen. Resumeerende dus ligt de villa te Kerk-Avezaath, waar II. M. verblijf denkt te houden, in een centrum van typiius, mondzeer en kooier-droes. Wordt het water, benoodigd voor keu ken, wasschin- enz. gehaald uit pom pen, die zooeveu aangebracht, geen werkelijke zekerheid omtrent de sa menstelling geven, noch omtrent den oorsprong. Wij uieenen. dat onder de ze omstandigheden, de verantwoorde lijkheid dergenen, die officieel voor de gezondheid van H. M. en liet leger hebben te waken, zeer groot is. Naar men ons meldt, is do wagen maker te Buren, die aan typhus leed, heden gestorven. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Zwitsersche Herinneringen", 111, in de rubriek Om Ons I-Iecn. IIOOGER BEROEP IN STRAF ZAKEN. Het W. v. h. R. schrijft: Voor de Haarlemsche rechtbank stonden dezer dagen terecht een man en eene vrouw, de man beschuldigd zijne vrouw, de vrouw haar man ver gift. gd te hebben. Tegen heiden eisch- te het O. M. levenslange gevangenis straf. De rechtbank, bij vervroeging uitspraak doende, ve'rklaarde beider schuld niet bewezen en sprak beide beklaagden vrij. Volgens een bericht in een der bladen, een ber.cht dat wij geheel in zijne waarde laten, werd die beslissing genomen met al- gemeene stemmen. Wie van de beide strafzaken slechts door de dagblad verslagen heeft kennis kunnen ne men, zal van rechtsgeleerde rechters een andere uitspraak met hebben verwacht. Het O. M. heeft gemeend in hooger beroep te moeten gaan. In dien het de overtuiging heeft van de schuld en zich in staat acht die uit wett ge bewijsmiddelen te kunnen af leiden, was dit zijn recht en zijn plicht. Thans zullen drie raadsheeren over de uitspraak der drie rechters hebben te oordeolen en op liet schul dig van twee hunner kunnen de vrij spraken worden veranderd in veroor deelingen tot leveuslange gevangen s straf. Eenc rechtspleging om van te huiveren. Zij d;e haar hebben moge lijk gemaakt, dragen een zware, o.i. te zware verantwoordelijkheid. REGEN. Vannacht heeft het geregend giste renavond kwamen we hier onder den invloed van een onweersbui elders, melkbaar aan den flinken wind. zoo plotseling opstekende. En om een uur of twee viel er een stortbui, maai- jammer, het bloef bij een bui van zeer korten duur. Nu (Zaterdagmorgen) is do wind weer „hooe-" geloopen, zoodat vermoe delijk meer regen, waarnaar zoo vurig verlaagd wordt, nog weg blijft. f8230 vermis!. De politie heeft momentcel een zaak in onderzoek, die handelt over een vermissing van meer dan achtduizend gulden! De dader in dit feit is nog uiet aangewezen. De geschiedenis droeg zich aldus toe: In de Aelbertsbergstraat nr. 8, woont de heer G. C. v. S. Vroeger was hij reiziger, :s nu zonder beroep en woont in bij zijn schoonzoon A. K. Den 4en van deze maand ging v. S. op reis, vertrok voor een paar dagen naar Bussum. Zijn schoonzoon en diens vrouw ble ven nog tot den volgenden dag en begaven zich toen naar dezelfde be stemming. Dat was dus op 5 Septem ber. Den Gen September, 's avonds, kwam de heer v. S. thuis, en ontdek te dat aan de rechterzijde in de brandkast een gat was geboord en gehakt, en dat uit die brandkast ver dwenen waren: lo. f 230 aan bank papier, liggend in èen houten kistje; 2o. f 4000 aan bankpapier en 3o. f 4000 aan gouden tientjes. Totaal dus f 8230. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Vermelden we ten slotte, dat de heer v. S. voor een ongeveer even groot bedrag als thans verdwe nen is bij dc Holt. L'.oyd tegen in braak is verzekerd. KONINKL. LIEDERTAFEL ZANG EN VRIENDSCHAP. Een zoor druk bezochte ledenverga dering opende het seizoen 1911—1912, waarhij de voorzitter. Dr. Bioose van Groenou, naar gewoonte een beschou wing hield over de gebeurtenissen in het afgeloopen vcreenigingsjaar. Spr. herdacht o. m. de reorganisatie der liedertafel, die ten vorigen jare behal ve de twee «ewone vocale concerten, er ook twee bracht, welke uitsluitend instrumentaal waren en onder leiding van Mr. Henri Viotta veel succes had den. Tiet ligt on den weg der vereeniging deze proef in dit jaar voort te zetten. Ook uit de verslagen bleek nog steeds van de frissche krachten en on dernemingslust der nu 81-jarige lie dertafel. De zakelijke overzichten van den heer Niephaus als secretaris en den heer K. v. Eden als penningmees ter. verwierven grooten bijval. Met leedwezen hoorden de leden (hun uit onze courant reeds vroeger bekend! dat de heer J. D. Franse om gezondheidsredenen als bestuurslid aftrad. Eenige jaren bestond die func tie in het, vice-voorzitterschap, hetwelk de heer Franse op een uitnemende wij ze vervulde. Ook den hoer C. Montauban, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd do dank der leden vertolkt. Een reeks van weinig boeiende, maar toch eenmaal noodzakelijke stemmingen had tot resultaat, dat do aftredende bestuursleden, de heeren K. v. Eden, B. Lnngevcld en G. A. Oostenbroek met bijna algemeene stemmen werden herkozen, terwijl de twee vacaturen vervuld werden door do verkiezing van de heeren J. Kuy- per Jr. en F. J. A. Paesie. KUNST AAN DEN WERKENDEN STAND. De heer Eggink, die godurende en kele weken wegens ongesteldheid af wezig .s geweest, heeft thans, naar hij ons bericht, de voorbereiding voor de begin October a.s. te houden twee de soiree van ..Kunst aan den Wer kenden Standweder ter hand geno men. Op die soiree zal liet Amsler- damsche Cappela-koor van Ant Averkamp zich doen hooren, terwijl mejuffrouw Hermine Scholten te Haarlem eu de lieer F. H. van Duinen te Amsterdam als solisten zullen op treden. De verdere bijzonderheden zullen binnen enkele da-gen per advertentie worden bokond gemaakt. De heeren Van Veen en Dr. L. Po lak hebben zich met den heer Eggink vereenfgd, ten einde de zaak voorloo- pig te le.den. Zoo spoedig mogelijk na de boven genoemde uitvoering zal opnieuw ge tracht worden, de onderneming van den heer Eggink in een vereeniging om te zetten, hetgeen in het begin van dezen zomer, om verschillende redenen geen voortgang kon hebben. Tot zoover het bericht van den heer Eggink. Wij teekenen daarbij aan, dat deze onderneming reeds vroeger in een vereeniging omgezet IS, zoo-, dat dit niet meer behoeft te geschie den. Het zal alleen noodig ziin. do heeren Kloet en de Grauw, die als leden van het voorloopig bestuur be dankten, te vervangen. Zwemschool. De temperatuur van het water was hedenmoi^ten 6 uur en hedenmiddag \i uur G3 gr. 3 5 J a a r. Ons wordt gemeld, dat het Zater dag 16 September a. s 35 jaar gele den is, dat de rioolwerker W. Bos als zoodanig in betrekkin" kwam bij den dienst van Openbare Werken. Ladelichting. Uit een ongesloten toonbanklade in het bierhuis van mej. H. A. E. B. in de Saenredamstraat is uit een geld- bakje f 1.25 en uit een kartonnen doosje f 1.70 ontvreemd. De politie spoorde een 48 jarige koopvrouw, zekere vrouw S., als ver dacht van dit delict op. Vrouw S. ont kent evenwel de daad te hebben be dreven. De forten. De forten Liebrug en Penningsveer zijn hedenmorgen betrokken door af- deelingen infanterie u t Amsterdam. Serenade Vrijdagavond circa 8 1/2 uur bracht de muziekvereeniging „Crescendo" van Haarlem, thans bestaande uit circa 40 personen, onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer H. W .Hofmeester, een serenade aan den heer Luden op zijn buitenplaats in Aerdenhout. ter gelegenheid der ontvangen Koninklijke onderschei ding op 31 Augustus. De serenade l ep uitstekend van stapel. Ze had plaats onder begunsti ging van prachtig najaarsweder en werd fantastisch verlicht doo'r flam bouwen, wat een aardig gezicht op leverde tusschen het hooge geboomte en dc duinen. De heer Luden was door deze serenade zeer verrast en bracht dan ook zijn dank hiervoot u.t. Nudat eenige nummers gegeven waren, werden de leden van Crescen- da zeer gul ontliauld en bleef men nog geruiuien tijd bijeen, waarna te half elf de terugtocht naar Haarlem werd aanvaard, ouder het spelen van eenige marschen. NAAMLOOZE VENNOOT SCHAPPEN. In de Staatscourant zijn de vol gende acten opgenomen Naamlooze Vennootschap Het Haarlemsche Assurantie- en Cominis- siekantoor. te Haarlem. Zij heeft teu doel de voortzetting van de thans door den heer E. L. P. M. Brantjes gedreven zaken, be staande in het bezorgen van assuran tiën, het waarnemen van agenturen en den commissiehandel in den ruim- stcn zin. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 50.000. verdeeld in 50 aan deden, ieder van 1000. Ieder aan deel kan worden gesplitst in onder- aundeelen van 5U0 en van 250. Van deze aandeden zijn 30 aaudee- len, ieder van 1000, geplaatst en volgestort Naamlooze Vennootschap Droste's Boek- en Kantoorboekhandel, te Haarlem. Zij stelt zich ten doel de uitoefening van den boekhandel en den kantoor boekhandel en wat in den ruimsten zin genomen hiertoe behoort, zoowel en gros als en détail. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bear aagt 25.000, ver deeld in 5u aandeden van ƒ500 23 aandeden zijn volgestort Men schrijft ons Terwijl dit jaar voor de landbou wers tot nu toe zeer gunstig was, doordat de oogst best en de prijzen der producten hoog, van enkele zelfs bui tensporig hoog zijn. is het met de vee houders of „koeboeren" niet zoo roos kleurig gesteld. Eerst de veeziekte niet veel sterfgevallen en achteruit gang van het vee nu geen of onvol doende voedsel meer op de landerijen, door de langdurige droogte, zoodat al gemeen meet worden bijgevoerd. Gevolgen der ziekte (nu nog) en daarenboven van het weinige gras, \eel minder melk, dat op meerdere boerderijen in vergelijking met het vorige jaar 100 liter per dag bedraagt; was nu de prijs maar hooger. dan kwam het vrijwel overeen uit. maar neen, daar hier ter stede vrij algemeen 9 en 10 cent wordt betaald, krijgen de boeren van de opkoopers den eenmaal vastgestelden prijs \an 6 cent, ten hoogste van enkelen 6 1/4 cent I Gunning. Het bouwen van een koetshuis met stalling en bovenhuis op een terrein van het Lakerkoopersgïlde, is gegund aan G. L. Zantvoort, voor 9600. DE MANOEUVRES. Het tweede bataljon van liet 10de rog. inf., "degen te Den Helder, zal aan de manoeuvres niet deelnemen. De reden daarvan is blijkbaar het nog altijd bestaande oorlogsgevaar in Europa, dat bewaking van deze oor logshaven noodig maakt. CONCERT IN DEN HOUT. Het programma voor Zondag 10 de zer luidt 1. Marsch uit het Ballet De Droom van den Klokkenluider, Mann. 2. Vorspiel zu der Üper Die Meister- singer von Nürnberg. Wagner. 3- Wiener Bonbons, Walzer, Strauss 4. Fantasie de l'opéra coiniyue Les Saltimban"ues, Ganne. 5. Ouverture Stradella, Flotow. 6. Ungarian Fantasie, Tavan. 7. Potpourri aus der Posse, die Her ren von Maxim, Victor Hollander. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMEXDAAL. Gevonden eu terug te bekomen ean den politiepost aan do Kleverlaan, een rozenkrans, eu een koperen ge wicht van 2 H.G. bij den concierge van de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging, een gouden dames horloge. aan het bureau van politie te O verveen, ©en ceintuur niet koperen gesp, ©n een witto bakkersdoek. Do vereeiiiging „Koninginnedag" en Bloemendnals Bloei hebben gister avond op twee plaatsen in de Gemeen te muz'ekuitvoeringen doen geven ter herin'nering aan de inhuldiging van H. M. de Koningin op 6 Septem ber 1898. Tegenover hotel „Welgele gen" speelde de Bloemendaalsche muziekvereonigjig „Crescendo" op een houten podium. Te Operveen gaf de Haarlemsche vereeniging „Na Ar beid Kunst" een uitvoering. Beide korpsen kweten z cl) goed van hun taak en verschaften de vele wandelaars en aan wie een zitje had den gekozen in de café s een genoeg lijken avond. SCHOTEN. AANBESTEDING. Vanmorgen had ten Raadhuize de aanbesteding plaats van de levering van brandstoffen net behoeve van scholen en raadhuis alhier, van 1 Nov. 1911 tot 1 Juni 1912 Inschrijvers waren W. H. van Sta veren, anthraciet resp. 1,16 en 1,33 per H.L. - lange turf 5,50 per 1000, korte turf 6 per 1000 it. van den ilaak, anthraciet ƒ1,20, lange turf 0,50 per 100, korte turf idem Over- akker en Co., anthraciet 1,23 lange turf en korte turf beide 0.54 per 100; F. Peryuiu authraciet resp. 1,25 en f 1,15, lange en korte turf beide ƒ0,70 per 100v. Breemen, anthraciet resp. 1,15 en r 1,35, lange turf 0,75 per 100, kort eturf 0,65 per 100G. Ho ning, 'anthraciet ƒ1,29. lange en kor te turf beide 0,60 per 100. SANTPOORT. Tot bestuursleden van het Kerkelijk Zangkoor der Ned. Herv. gemeente, respectievelijk tot voorzitter, secreta resse en penningmeester, zijn gekozen de heer A. Hazevoet, mevr. Dekker Bécude en de heer J. Yriese, terwijl de heer J. Zuidweg weder als directeur zal optreden. Evenals het vorige jaar zullen er de-zen winter in het kerkgebouw der llerv. gemeente weder eenige voor drachten gegeven worden, uitgaande van de commissie voor godsdienstige lezingen. HEEMSTEDE. Diefstal. Van een in aanbouw zijnde villa aan den Binnenweg is looden pijp ontvreemd. BURENTWIST. Juffrouw S uit de Edisonstraat is ons komen meedeelen, dat de toe dracht der burentwist anders is, dan het in ons bericht werd voorgesteld. Volgens haar heeft zij de kinderen niet geslagen. Zij heeft alleen vrouw A. een slag met een mattenklopper toegediend en haar niet met een haar kam toegetakeld. HAARLEMMERMEER. Rij wielendiefstaL Eindelijk en ten laatste is ook het laaste rijwiel, dat bij de bekende rij wieldiefstallen in deze gemeente werd ontvreemd terug gevonden en wel verborgen in een maïsveld van den landbouwer Slootweg aan den Slo- terweg. Van de acht ontvreemde rijwielen zijn er dus vijf teruggevonden, ver borgen in een maïsveld bij drie ver schillende landbouwers, (zeer waar schijnlijk om wanneer alles goed liep ze later te halen); één werd er ver kocht bij een 'rijwielhandelaar te Haarlem en bereids reeds opgespoord; twee werden er in beslag genomen bij het te koop aanbieden daarvan en wel één te Haarlem eh één te Heem stede. Bij deze pogingen zijn tevens de twee dieven gearresteerd, zooals be kend is. De politie heeft wel succes in deza HALFWEG. De suikerfabriek „Holland" alhier is reeds aan het proefsloonien. Zoo mogelijk zal de campugne 25 Septem ber aanvangen. AERDENHOUT. De weg langs de villa van den heer Bunge is thans zijn voltooiing gena derd en gelijkt door de bestrating niet teerbasaltnuin op een asphaltweg. Het is een der schoonste rij- en kunst wegen uit de omgeving geworden cn zal aanstaanden Zaterdag voor het verkeer weer worden opengesteld. ZA.NDVOORT. De schoolkinderen der twee hoogste klassen der beide scholen alhier zul len door de feestcommissie in staat worden gesteld een uitstapje te ma ken. In overleg niet de hoofden der beide scholen zal het plan wo'rder vastgesteld. Gistermiddag is een begin van brand ontstaan in een bergplaats van man den en hooi van den heer Brokmcier, gelegen aan de Nieuwst raat Met twee Snelblusschers en emmers water wat men de brand, d.c zich ernstig liet aanzien, spoedig moester. Vermoede lijk is het aanstrijken van lucifers door kinderen de oorzaak van den brand. Binnenland MOBILISATIE. De Maasbode meldt: De gehecle gun.ekuzerne te Utrecht Is gereed voor mobilisatie. Des avonds mag niemand uit de kazerne. Vrij dagmorgen om twaalf uur kwam be richt dat zij die niet een bepaalde be stemming hebben, en dat zijn c-r wei nigen, de kazerne tijdelijk konden verlaten gedurende den dag. Van de infanterie moeten 850 manschappen nablijven, van wie tachtig gehuwden- Men meldt uit Amersfoott d.d. 8 Aug. aan de Tel.: Ook de viermaanders van lichting 1911, w er groot verlof einde Septem ber zou intreden, blijven onder de wapenen. De lastgeving van het Mi nisterie van Oorlog daaromtrent werd hedenmiddag ontvangen. MOBILISATIES. Men meldt ons uit Brielle: Donderdagavond werd, na ontvan gen orders, het korps torpedisten te Brielle gemobiliseerd, «leeds denzelf den avond vertrokken de militairen, welke Hellevoelsluis tot standplaats hebben, daarheen. Den volgenden morgen gingen de overigen, per eer ste gelegenheid, naar hunne stand plaatsen, Hoek van Holland, Willem, stad eu Den Helder. NAJAARS- EN WINTER- VERPLEG1NG. Door de kolonie-artsen van het Cen traal Genootschap is aantcekening gehouden, welke van de in cic zomer kolonies verpleegde kinderen een langdurig verblijf in najaars- en vviu- terverpleging noodig Itcbbcn tot af doend lierstel Het aantal is bedui dend. Aan de afdeelingen mcle- deeling van de namen gedaan. Var. eenige ns reeds het voornemen be kend om voor de na-kuur van de zw"aksten hunner kinderen de ver- pleogkosten te verzamelen. Deze be dragen 1 gld per dag plus 1 gulden 's maaruts voor de algemeene kas. De naverpleging begint te Egmond in Koloniehuis Zwartendijk op 7 en te Nuuspeet iu Koloniehuis Weezou- kas op C Octtbor. De bedoeling is, dat de verpleegden ten minste drie maanden blijven. Zij ontvangen op een tijd, die niet aan de buitenlucht onttrokken wordt, on-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1