NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 66öl Verschijnt dagelijks, behaiva op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1911 A ..LJl_^ H JIII III I. IMjlSJSl ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: Vnftf PBR DRIE MAANDEN: 9Q Spt JjsklQ Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement VSS "aa£^e„-,„-dê„ omtrek War een Xgen.'gevestigd ,'s pro'm to PrJ^ipltdinr'Ned^nd I 50^^ "pILS^nï tSSt c«-Per p'aa'sing; Afzonderlijke nummers0.02^ Oeïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie ea Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarnc 12. Tclefconnuminer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA^ Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 16 SEPTEMBER. Kleine Vereenigiug: Bioscoopvoor stelling, 8 uur. Stadsnieuws O rn Ons Heen. In tiet Tweede Blad van dit num mer v mien onze lezers een artikel „De Hoeden af 1" in Je rubriek Om Ons Heen. Mgr. Brouwer. Wij vernemen, dat de toestand van den ernstig-kranken monseigneur A. J. Brouwer, den vicaris-generaal van het R -IC. bisdom Haarlem, achteruit gaande is. De vicaris heeft eon slech ten nacht gehad. Concert in den Hout Het programma voor Zondag 17 de zer luidt: 1. Die Glocken von Chicago, Marsch, Sousa. 2 Ouverture Zu der Oper Ilans Heiling, Marchrcr 3. Noorsche Rapsodie, Lalo. 4. Sélection de l'opéretle La Petite ^demoiselle, Lecocq. 5. Ouverture Athalia, Mendelssohn. 6. a. Wiegenlied, Brahms b. Les Rameaux, Faure. 7. Potpourri a. d. Operette Carna val in Rom, Strauss. DE ZALSMANAVONDEN. Men schrijft ons: Bij het eindigen ran den zomer worden allerwege aanstalten ge maakt voor het naderende wintersei zoen. Zoo ook op concertgebied. De Zalsman-avonden zullen hierop een waardige plaats innemen. Ondc'r de medewerkenden vinden wij de namen van Mevr. A. Noordewier-Reddingius, Mcj. Hanna Verbena eu Mej. Cath. van Rennes, Mevr. P. de HaanMa- n.farges en de heer en Willem An- ,driessen, Aldo Antonietti, Anton B. H. Verhey en Louis Wolff. NED. VER. TOT AFSCH. v. ALCOH. DRANKEN. Donderdagavond vergaderde de afd. Haarlem der Ned. Ver. tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken in huishoudelijke vergadering. Het verslag van de 8ste jaarv erga- deruig werd uitgebracht bij monde van den heer Poppc, waarvoor hem dank werd gebracht Het bestuursvoorstel om sympathie te betuigen met de betooging van den „Rooden Dinsdag" werd aange nomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden met bijna oJgemoone stemmen gekozen de indertijd door de afdee- ling gestelde candidaten, n.l. de hee- ren F. U. Schmidt en J. Gerhard. De verkiezing van drie bestuursle den had tot resultaat, dat de aftre denden, de hoeren M. II. Groenem- daal, 2c voo'rz., S. J. Vester, le secre- tar.s eu D. de Wit, bestuurslid, met bijna algemeene stemmen werden herkozen. Erratum. In ons stuk over den nieuwen win kel van de firma Vroom en Drees- man.u is een vergissing geslopen. De heer Lassing was n.et aannemer (dat was de heer Louis Mohrmamn uit Amsterdam), doch leterano.er van de binneabctimmering. OngevaL Een brievenbesteller bevond zich Donderdagavond in de stationslift, toen die omhoog ging. De man was niet heol voorzichtig, zoodat zijn voet bekneld raakte. Volgens verkla ring van den spoed'g aanwezigen me dicus was dat lichaamsdeel ge kneusd. Aanneming ridderorde. Bij Koninklijk besluit van 13 Sep tember is verlof verleend tot het aan nemen der onderscheidingsteekenen van grootoff.cicr der v -de van het Le gioen van Eer, aan m'r. G. van Tien- hoven te Haarlem, oud-CommLssaris der Koningin in Noord-Holland. Drinkbak De Drinktial der Haarlemsche Staal waterbronnen is gisteren door 52 per sonen bezocht WETTELIJK VERVROEGDE WINKELSLUITING. Men meldt ons Op initiatief der R.-K. Midden- standsvereenigïng St. Jozef vergader de Donderdagavond een commissie uit genoemde vereenigiug met een commissie uit de Haarlemsche Hou- de Is vereenigiug. Op deze vergadering is besloten tot het oprichten van een Comité tot het verkrijgen van een wettelijk ver vroegde winkelsluiting, die is samen gesteld uit de heeren A. H. Wey- hurg, voorzitterJ. C. Caderïus van Veen, vicc-voorzitter B. van Liemt, Jacq. Lamp, Joh. W. Schmidt, secre taris, Zijlstraat 85, die samen het be stuur uitmaken, en verder uil de heeren J. H. Hensen, A. L. de Jong, J. Lanipe, J. H. Lembeck, IL B. Swux- te, Seveke, A. de Vogel, A. Weill, B. H. Willenborg. We hebben hedenmorgen een onder houd met eenige comité-leden over de ze zaak gehad. Men zeide ons. dat het comité daarom een Rijkswet stel de boven een gemeentelijke verorde ning, daar het nog niet vaststaat, dat di Gemeente bevoegd is, een tijdstip van winkelsluiten voor te schrijven. Men heeft af te wachten, wat te Am sterdam zal gebeuren. Naar men weet heeft de Amsterdamse he Raad zulk een sluitingsuur vastgesteld. Daar nu de Kroon eeen besli&sinz heeft gege ven, binnen den bepaalden termijn, is gisteren de 9-uurs-s!uitinsr in de hoofd stad een feit geworden. Met ingang van Maandag zal daar nu de gedwon gen sluiting worden ingevoerd. Men verwacht echter, dat de groole winkeliers Maandag niet zullen slui ten, om een proces-verbaal uit te lok ken en zoodoende den rechter Uit spraak te laten doen. of de Gemeente nl dan niet bevoegd is tot het maken van een dergelijke verordening. Een vervroegd sluitingsuur door minnelijk overleg acht men te Haar lem niet mogelijk. Dat is al eenige ma len geprobeerd, maar tevergeefs. Sommige zaken, ook groote winkels, blijven tot laat in den avond geopend. Zoo sluit Vroom en Dreesmann in do w eek pas om half elf en op Zaterdag zelfs eerst om 12 uur. zeide men ons. Leu wettelijke regeling acht men daarom noodzakelijk. Evenwel een bepaald standpunt heelt uien ®og niet ingenomen. Men zal eerst door middel van vragenlijsten, die aan de winke liers zuilen worden gezonden, gege vens verzamelen, waarop men dan be paalde wenschen zal baseeren. De volgende week komt het comité wederom bijeen om het werkplan te bespreken. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den ar chitect J. C. van den Berg aanbe steed het verbouwen van het perceel Ane- gar.g No 6, alhier. E:f inschr ij vingen waren ingeko men. Deze waren als volgt C. Rol, voor 12400 W. Hoek, 12022 J. Louw en E. Lubbers, 11500 II. Visser, 11683 H. Bakker en J. Breevoort. 12050 J. van behagen, 108<0 YV. Saeys, 12147 C. de Hollander, 11783 II. Granneman, 12500 S. Winnuhst, „12697 A A Cornelissen, 12258 Laagste inschrijver was de heer J. van Schaden, voor 110879. CRESCENDOCAEC1LIA. Ter herdenking van de overwin ning van Crescendo-Caecilia te Eind hoven, zal de vercenigiing heden avond haar d.reeteur, den heer Otto \V. de Nobel, bij zijn aankomst uit Amsterdam, aan het station ontvan gen. BRONGEBOUW. Bij gunst ie weer zal door het Staf- muziekkorps der Koninklijke Nedcr- landsche W'eerbaarhcidsvereeiuging to Amsterdam, ouder leiding van den hoer 1'raus van Diepenbeek, een groot militair concert in het park van do Bron gegeven worden, waarvoor een fraai programma is samengesteld. Tot slot zal „De Fremersberg", jachtlegen- de uit Baüeii-Baden, werden uitge voerd. S. D. A. P. Het Bestuur der afd. Haarlem der S. D. A. P. is thans samengesteld als volgt: De lieeren Poj5pe, voorz., Nagt- zaam, secretaris; Brouwer, penning meester, Bakker, Berg, Peper en Ab- spocl bestuursleden. Tot redacteur van „De Volksstem" werd benoemd de heer Nagtzaam, tot administrateur de heer Koppe. Zwemschool De temperatuur van het water was hedenmorgen 6 uur. 61 gr. Een hevige braai. Gisteravond omstreeks 91/4 uur hoorden eenige bewoners van de Nieuwe Groeumarüt een knul. Even later bleek brand te zijn in liet huis van den heer Mooy, die het perceel Nieuwe Groenmarkt 18 bewoont, waar, volgens een naambord, ook gevestigd is de naamlooze vennoot schap internationale Phaxni. Chemi caliënfabriek „Phenix". Het vuur greep zeer snel om zich heem. Kort na de ontdekking sloegen de vlammen reeds uit en stegen dikke rookzuilen op. De brandweer werd aanstonds ge waarschuwd. Het blet-k noodig, niet veel bluschrnateriaa] te werken. In de Zoeteslraat werden 4 slangen op de waterleiding geschroefd en even eens vier aan de Nieuwe Groenmarkt. Met acht slangen werd dus het vuur bestreden. Een massa water werd in bet vuur geworpen. Eerst scheen het niet vee! te helpen, want in het brandende perceel waren veel brandbare stoffen, die rijk voedsel aan de vlammen boden. Tiet vuur bleek vooral te woeden in do werkplaats, die achter de woning gelegen is. Daar stond o. a. een tank met 1000 liter olie. In d^ze werkplaats moet de brand ook ziju aangekomen. Mevr. Mooy heeft aan de politie verklaard, dat zij met een brandende benzine-lamp naai' de werkplaats is gegaan, om een schilderij ie lialen. De lamp is toen gesprongen en dit heeft den boei in brand gestoken. Ook stonden in de werkplaats en in hel zoogenaamde laboratorium verschillende chemische stoffen, die noodig zijn voor de vervaardiging van desmfecüe-artikelen, die in deze fabriek vervaardigd werden. Bo\eu- dicu waren er schildersbenoodigdhe- den in huis, want de heer Mooy is een groot liefhebber van schilde ren. Voor eenigen tijd heeft hij dan ook met het woonschip „Gerard Dou" door ons land gevaren, om zich aan de schilderkunst te wijden. De brand liet zich eerst zeer ern stig aanzien. Hoog sloegen de vlam men uit, zich in rossen gloed oftee- kenend tegen den donkeren avond hemel. Fonteinen vonken spaden op. De R.-K. kerk, gewijd aan den Hei ligen Antonius van Padua, die aan het brandende perceel grenst, liep gevaar. Door het trapportaal, leidend naar do gaanderij, waren drio slan gen gelegd. De ramen, uitziend op den tuin bij de brandende werkplaats, werden door de wakkere brandweer mannen ingeslagen, opdat ze ook 't vuur van deze zijde afdoende konden bestrijden. Even hebben we daar een kijkje genomen. liet was een angstig gezicht, achter die gedeeltelijk ver brijzelde ramen, de vlammen te zien opkrullen, als keek men in een gloei enden oven. In de kerk kwam na tuurlijk veel rook, waardoor de witte muren zeker beschadigd zullen zijn. Het vuur, dat reeds lang van het pakhuis was overgeslagen naar de eigenlijke woning, breidde zich nog uit. Hel was zelfs zoo erg, dat eenige rechercheurs, die in het perceel wa ren, plotseling door het vuur over vallen werden en.... door de ingesla gen ramen ontkomen moesten. Te 10 uur was e>r al heel wat water in het brandende huis geworpen. Toen begon het gevaar te verminde ren en bleek het voor de aangren zende perceelen voorloopig geweken. Het vermoeden was evenwel, dat ©r ook nog oer.ige vaten benzine in huis waren, waarvan de ontploffing ge vreesd werd. Gelukkig is dit vermoe den later onjuist gebleken. De ciuur van het nieuwe R.-K. Mi litair Tehuis in de Zoetestraat, ook grenzend aan het brandende perceel, was te 10 1/2 uur nog zóó warm, dat terecht nog voor erger gevrees.1 werd. Steeds bleef de brandweer dan ook met S slangen warken. In de ka mers kon men nu haast niet een bootje varen, zooveel water stond er. Toen bleef het vuur hardnekkig voortsrueulen, af en toe weer even oplaaiend. Om 11 uur was gelukkig alle ge vaar voor verdere uitbreiding gewe ken. Eenige slangen kondon dan ook opgeruimd worden. Toch moest nog nauwlettend wor den toegezien, want af en toe brak het vuur opnieuw uit Om half ééu geraakte zelfs nog het dak in brand. Hedenmorgen was nog altijd een slang aanwezig, om eenige gevaarlij ke plekjes net te houden. Er was een algemeene tevredenheid over het goede optreden der brand weer. Met veel energie hebben de brandweerlieden niet het minst de leden van de X het vuur bestre den. Het succes is don ook goed ge- wees!, want de brand, die zich wer kelijk zeer ernstig liet aanzien, is uit stekend bedwongen geworden. Bijna ide gehoele staf van de brandweer was op het terrein aanwezig. Als de brandweer niet zoo vlug ter Dlaatse was geweest, had de kerk zeker nog veel grooter gevaar geloo- pen. Ook was het een geluk, dat er met veel wind was, want het bran dende perceel, vooral het pakhuis, is geheel door andere huizen omgeven. De kerk bevat zeer veel kostbaarhe den. De geestelijkheid was dan ook in de kerk aanwezig, om, als het ge vaar te dreigend word, maatregelen te nemen. De brand heeft veel kijklustigen ge lokt. Het vuur was op groolen af stand te zien, zelfs aan hei einde van het Zuider Buiten Spaarne. De hoogo uitslaande vlammen wezen op ecu emstigen brand, zoodat een groot getal belangstellenden naar de Nieu we Groenmarkt trok. Ook het rij den der brandspuiten, ladderwagens en „Jetje' trok veel belangstelling. Duizenden menschen ston len in de Zijlstraat eu aan de Krocht. Een groote politiemacht zorgde voor eene doelmatige afzetting. Deze afzetting was spoedig in orde, wat iuogelijs was, doordat het politiebureau vlak bij ligt. De kijklustigen kondeal niet juist zien, waar de brand was, omdat deze eerst meer aan den achterkant woed de. Toen ze daarop do slangen duor do kerk zagen leggen, dachten velen, dat het vuur in de kerk woedde. Op liet terrein van den brand wa ren verscliillende autoriteiten aan wezig. o. a de wethouder de heer Joh. de Breuk, de gemeente-secretaris de heer Mr. Dr. Wytema, en enkele raadsleden. De bewoner, de heer Mooy, is eerst 's avonds kuit uit Den Haag thuis gekomen. Hij heeft aan de politie verklaard, dat er in zijn woning on geveer 5000 waarde was aan schil derijen en andere handelsartikelen. Alles is verzekerd. Tijdens den brand deed zich nog een droevig ongeval voor. Te ong veer elf uur, toen de brandweer bet vuur vrijwel meester was, bevond de 62-jarige brandweerman C. Roest zich op een der bovenkamers van het door den brand geteisterde huis. Plotseling zakte Hoest ineen. In allerijl werd hem hulp verleend; het bleek, dat de man door een beroerte was getroffen en in emstigen toe stand verkeerde. Per brancard weid hij naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Hij is daar hedenmiddag overleden. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In de Staatscourant van 15 Sep tember komt een staat voor van de gevallen van besmettelijke veeziekten in de maand Augustus. Wij ontlee- nen hier de cijfers van de gevallen in den omtrek voorgekomen, aan: In Haarlemmerliede 1 gev. mond en klauwzeer, Haarlemmermeer 11 gev. mond- en klauwzeer, Heemskerk 2, Schoten 1, Sloten 2 en 8 gev. milt vuur. In Velseu 3 en in Wijk aan Zee e'n Duin 8 gev. mond- en klauwzeer. Gedurende deze maand kwamen, in hel heele Rijk voor 15573 gevallen mond- en klauwzeer, waarvan in N.- Holland 344 en in Zuid-Holiand 685. Ontvreemd. Namens de IL IJ. S. M. is aangifte gedaan dat een tweetal hammen wor den vermist uit een kist, die Donder dag per trein uit Leiden aan het goe- derenstat.oo was gebracht. TERAARDEBESTELLING VAS VISSER. Hedenmiddag had te Heemstede de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot \an den heer G. Vas Vis ser. Velen hadden zich aar. de groeve vereenigd om den overledene de laat ste eer Le bewijzen. Daaronder waren bestuursleden van verschillende finnn- ciecle instellingen, waarvan de hoer Van Visser commissaris of bestuurslid geweest is. Ook hadden verschillende \ereenlgiiigen, o. a. op landbouwge bied, alsook polderbesturen, deputa ties gezonden. Vele bloemen dekten de lijkbaar. De Ilollandsche Maatschappij van Land bouw, wier voorzitter de heer Vas Visser eenige jaren is geweest, had ook een krans gezonden. Aan liet graf werd niet gesproken. De oudste zoon dankte ook namens de familie voor de eer aan zijn goeden ouden vader bewezen, DR. M. J. HEvNGEVELD H.N.zn. Te Amsterdam is gisteren overleden de heer M. J. Hengei eld H.N.zn., in leven arts te Haarlem. De heer Hengeveld heeft hier gedu rende vele jaren de geneeskundige practijk uitgeoefend, doch in de laat ste jaren niet meer, daar bij voort durend ziekelijk was. De lieer Hengcvold bereikte den leeftijd van 59 jaar. Do teraardebestelling hoeft Maan dagmiddag om half 2 te Hillegom plaats. Alhambra Flottante. Gisteravond was weer voor een uit stekend-verzorgde voorstelling ge zorgd. Jammer was het, dat het getal bezoekers niet gTooter was, daar het gebodene een bezoek overwaard is. HET 10de IN HET KAMP. Er loopen te Haarlem geruchten, dat vele m.litaire'n uit Haarlem in het kamp bij Nunspeet ziek zijn ge worden, door het gebruik van slecht drinkwater. Onze berichtgever, wien w:- tele grafisch om inlichtingen verzochten, seint ons, dat versche.dene offic-eren van gezondheid, die hij over deze ge ruchten sp'rnJt, hem verklaarden, dat er slechts enkele gevallen van buik ziekte in het kamp voorkwamen Het drinkwater is er uitstekend. Burentwisten. Gisterenmiddag outstOnd een hevt ge twist tusschen een tweetal be woonsters der Zuid-Polderstraat, welke zoo hoog liep, dat de vrouwen liandgeinocn geraakten. Des avonds werd de twist door de resp. echtge- hooten voortgezet, die elkander ten slotte gewapend te lijf zouden gegaan zijn, zoo d.t niet door omstanders was verhinderd. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. D1PHTI1ERITIS. Een geval van diphtheritis heeft zich voorgedaan bij mej. v. K gouver nante ten huize van den heer L. al hier. Zij is per brancard naar de Ma- ri&stichting te Haarlem, vervoerd, ter verpleging. SCHOTEN. Op Woensdag 20 September, des namiddags te 4 uur. zal «r aan school A aan den Rijksstraatweg ge legenheid bestaan tot kostelooze in enting. H AA RLEMM ERMEER Publieke veiling. Ten overstaan van notaris Ileinsius werd gisteren te Hoofddorp in Hotel de Beurs publiek geveild de boerde rij, genaamd „Dina's Hoeve'bestaan de uit bouwmanswoning met schuren, kapbergen .arbeiderswoning, erf en tuin. benevens eenige perceelen bouw en weiland, ter gezamenlijke grootte van 58,97,74 H.A., gelegen aan den Aalsmeerderweg. bij den Betinebroe- kerweg, al bier. Het werd geveild in 3 perceelen, die gecombineerd ingezet stonden op I 94,450. liij afslag werd het in massa afgemijnd op 5000 namens den heer Peil te Amsterdam, die alzoo kooper werd voor f 99,450. Do belangstelling in de verknoping was groot. HALFWEG. De dader der diefstallen van snij bloemen uit de kassen van den heer. S. alhier is te Amsterdam aangehou den, waar hij de bloemen in winkels verkocht. IJMU1DEN. DE TARIEF WET EN DE STOOM- TRAWLVISSCHERIJ. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal Is door het bestuur van de Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen, gevestigd te IJ- muideM, een schrijven gezonden, waarin de volgende beschouwingen aan de aandacht der Kamer worden onderworpen. Ten opzichte van het ontwerp Ta rief wet verkeert het Stoom tra wiVis- echerij bedrijf in eene zeer bijzondere positie. In andere nijverheids-onder nemingen worden bij stijging van de prijzen de'r benooddgdheden, de meer dere kosten vaak op de afnemers ver haald, maar bij de visscherij is dat niet het geval De verkoopwaarde van de aangevoerde visch wordt n et be- heerscht door de kosten van exploita tie der visscbcrsvaartuigen, maa.' uit sla.tend door de oogenblikkelijke vraag en het dageliiksch aanbod; men kan het spoedig bedervend product niet bewaren totdat de maTkt gunstig ia Bv.of steenkooleen van de voor naamste posten van de exploitatiere kening der stoomtrawlers, duur of goedkoop is, de verkoopprijs van de visch wordt er in het geheel n'et door beheerscht. Stijgen de bedrij fsbenoo- digdheden in prijs ton gevolge vata de werking de'r Tariefwei, dan doet zich hetzelfde verschijnsel voor, echter mei <Lt zeer belangrijke verschil, dal bij steenkool noch een verhooging, noch een verlag hg blijvend is, ter wijl de uit de Tarief wet voortvloeien de verhoogingen wél blijvend zullen drukken. De minister erkent zelf dat de op brengsten der visscherij zeer wissel vallig zijn (wat de StoomtTawlv s- schcrij betreft, zijn die zelfs over b t algemeen we.nig loonend'. Bovendien vreest men, dat bij hel nemén van retorsie-maatregelen te genover Duitse liland, de eerste represaille-maatregel van dit I::"d zou zijn, de grenzen voor den vrijen aanvoer van vsch uit Nederland ta 6luiten. Nu is Duitschlaml de voor naamste afnemer, en betrekt tenmin ste e«n derde gedeelte van de te 1.1- niuiden aangevoerde visch; belemme ring van vrijen invoer \art Nederland scho visch .n Duitschland zou wor den bezworen door verplaatsing van het bedrijf naar het buitenland. liet bestuu'r voegt bij dit adres een 'nota, waarin de verlangde wijzigin gen nader worden besproken. Bij K. B. is R. Nijdam, te Hengelo, met Lng. van 16 Oct., benoemd tot opz.chter-electrtcien bij de R:jkselec- tr. iteitswerl.en te IJmuiden. Binnenland VERKIEZING PROVINCIALE S TATEN, Bij do gisteren gehouden verkie zing van ce:i lid voor de Provinciale Staten in district Amsterdam VII (vacature-Van Eyk) zijn uitgebracht 2852 geldige stemmen. Daarvan ver kregen: Dr. G. Bellaar Spruyt vrijz.- deni.) 812 stemmen, de heer E. J van Det (S. D. A. P.) 303 stemmen, mr. H. J. van Ogtrop (Kath 1375 stem men, on mr. J. H. Worst (lib.) 362 stemmen. Er moet dus herstemming plaats hebben tussclien Dr. G. Bellaar Spruyt (vrijz.-dem.) en mr. II J van Ogtrop (Kath.). HUISZOEKING. De justitie heeft een huiszoeking gedaan ten kantore van de firma de weduwe P. van Eijk en Zonen, aan de Zuidblaak te Rotterdam. Eenige boeken en bescheiden zijn in beslag genomen. ZONDAGSSLUIT1NG APOTHEKEN. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, strek kende in overeenstemming mot liet gevoelen van den Ccntralcn Gezond heidsraad en van de pbarmaceuti- sche inspecteurs oen sluiting van apotheken op Zondagen en algemeen erkende Chdstelijke feestdagen toe te laten, mits naar het oordeel van den pharruaeeutischèn inspecteur voldoende gelegenheid besta tot liet verkrijgen van geneesmid delen. TWEEDE KAMER. SL'PPLETOIRE OORLOGSBEGROO- TING VOOR 1911. Doo'r den Minister van Oorlog is thans ingediend een wetsontwerp tot wijzigingen aanvulling van het VlIIe hoofdstuk der StaatsbegrootSng van het dienstjaar 1911. In zijn Memorie van Toelichting her.nnert de minister er an'n dat door hem reeds den lOen Febr. j.l. in de Eerste Kamer werd medegedeeld, dat het zijne meening is, dat eene gewij zigde regeling aan de tractemente'a der officieren een maatregel is, wel ke niet op zichzelf behoort te worden genomen, doch die in verband moot worden gebracht me; andere voorz.e- ïiingen, ten einde eene snellere Invor dering voornamelijk tot de middel rangen van het officierenkorps te ver krijgen; zijnde dit laatste een legerbe lang van groote boteekenis. Bij de Memorie heeft de Minister ee'n Nota met bijlagen gevoegd, be vattende een overzicht van de voor zieningen, welke tot dat doel kunnea voeren. De bedoelde versnelling in d« bevordering zal in hxifdzaak de wa pens der infanterie en de aiLlier e ten goede komen en zal verkregen worden door twee maatregelen, nl.: lo. vermeerderden overgang van actief dienende officieren voor hof resorvepersoneel, met bestemminp voor den d.enst bij de landweer; en 2o. wijziging van de organ, sa li' van het officierskorps, in dien sin dat meerdere hoofdofficieren zoowel in do vredos- als in de oorlogsforma

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1