Even later blies de gewonde reeds den laatsten adem uit D.t werd aldus verklaard door den landbouwer Louw. Beklaagde ontkende gezegd te heb ben: ..genoeg om jou het licht uit te blazen". Het geweer had hij bij een tuinbaas gehaald om duiven te schie ten Bij het dubbelloops geweer had beklaagde twee patronen gekregon. Eon patroon had hij verschoten. Zijn gedachte was, dat hij nu nog een patroon In den zak had en het ge weer dus ongeladen was, toen. hij op Vorl>eek 9choot. President: Het gezegde tegen Ver beek wijst er op, dat je wist, dat het geweer nog geladen was. Beklaagde: Neen. Ik weet ook niet, dat ik op Verbeek heb aangelegd. De arbeider Van der Hoeven ver klaarde hetzelfde als Louw. Toen beklaagde Verbeek zag vallen, zei hij: „Hu'b is dood." Van een vijandige verhouding tus- schen beklaagde en Verbeek hadden de gotuigen nooit iets gehoord. Verbeek was getrouwd en had twee kinderen. Do landbouwer, de lieer 't Hooft, in wiens dienst Verbeek en v. d. Walt waren heeft na den dood voor het huisgezin van den getroffene gezorgd. Van der Walt, die pas kort In dienst was, paste te voren goed op. Daa'r de geneesheeron, die in het gasthuis te Haarlem het lijk ge schouwd hehb9n, niet verschenen wa- ren, werd de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot Maandag te 12 Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, Vragon op verschillend gebied, mits voor tnaiitwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Cuoote Houtstraat 53. AUo antwoorden worden geheel kosteloos gcgii'. en en zoo spoedig mogelijk. Aan Tragen, die niet volledig naam Woonplaats van dea inzender Tormeiden Wordt gcaa aandacht geschonken. VRAAG: Welke maat wordt ver- eischt voor degenen, die bij do Ma rine willen dienst nemen? ANTWOORD: Voor personen boven de 16 jaar is de vereischte maat 1 M. 51 c.M. VRAAG: W&'oneeT nfet de aanne mer, maar de principaal van den aan nemer een fooi voor het werkvolk geeft, heeft de aannemer dan 't recht sommigen uit te sluiten? ANTWOORD: Als de p'rintópnal de bepaling heeft gemaakt, dat de fooi voor alle werklieden bestemd is, ze ker niet; maar het kan zeer wel mo gelijk zijn, dat de aannemer opdracht gekregen heeft de fooi te geven aan degenen, die er z. i. voor in aanmer king komen. Om zekerheid op dit punt te krijgen, zoudt u den princi paal moeten vragen wat zijn bedoe ling was. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. In den Raad-van-dertien ontbraken gistermiddag drie leden, nl. de hoe ren Van Hoof, Roozen en Jacometti. Na goedkeuring der notulen wer den de volgende meedeelingeu go- daan: Ingekomen is een schrijven van den beer C. Roozen, die bedankt voer het lidmaatschap der Financieel© Commissie, wegens drukke bezighe den. In zijn plaats wordt "e kozen. de heer C. D. van der Vliet, d.e zijn be noeming aanneemt De gebroeders Verluln verzuilen ontheffing van de bepaling van de rooilijn aan do Korte Kiev er laan. Dit was door den Raad geweigerd, op advies van den Gerneenio-urcliitect. Nu de Raad reeds ton bescmkkmg op dit punt heeft genomen, zi<n B. en W. geen oplossing in deze kv. i-s- tie. B. en W. zullen nog een3 overwe gen, daar dit nieuwe adres nog met in het college van B. en W. is go- bracht. De Ambachtsschool te Haarlem en de Bond voor Lichamelijks Omwik keling te Bloemendail verzieken subsidie. Doze verzoeken zullen bij de fco- greeting worden bohaade'.d. De heer Osieck van de villa Duin rand verzoekt alsnog verg inning cm een berghokje te mogen makon i-, zijn turn. Hij heeft ilit nokje reeds gebouwd, maar heeft nu gemerkt, dat het te dicht bij de grensscheiding is gebouwd. B. en W. adviseeren afwijzend. Aan een der huurlieden is gewei gerd een bergplaats 1e maken voor een auto. Dit betrof een dergelijk geval. De heer DE ROO VAN ALDEWE- RELT vindt dit hokje niet in den weg staan. De heer MALEFIJT herhaalt het bezwaar, dat geweigerd is da garage hij die grens te zetten. Do heer KOOLHOVEN stelt voor aan do ingezetenen, aan wie men ge weigerd heeft de garage te plaatsen, te vergunnen deze garage te plaatsen tegen het berghokje van den lioor Osieck. Spreker zou niet graag mee werken, om de verordening te helpen ontduiken, maar hier is een bijzonder gevaL Besloten wordt met mevrouw Klee- blad te onderhandelen over de plaat sing der garage, als de heer Kool hoven bedoelt. De aannemer Sluiter te Aerde'nhout hooft verzocht om ontheffing te ver krijgen voor 't bouwen van een loods voor bouwmaterialen. Deze zaak is in de vorige vergade ring aangehouden, om den leden ge legenheid te geven den toestand ter plaatse op te nemen. Vele loden spreken zich thans hn dezen geest uit, dat zij van meening zijn, dat door ontheffing-verleening do toestand verbeterd wordt. De heer MALEFIJT is 't daaïmee eens. Geen der buren heeft bezwaar. Alleen daarom wil spr. ontheffing verleenen. Wanneer later een ander, bv. een loodg eter een dergelijke berg plaats zou willen bouwen, kan men den eisch stellen, dat alle buren daar mee genoegen nemen. Da VOORZITTER meent, dat men dan een burenkwest'.o van deze zaak maakt Spreker Is echter in dit ge val niet tegen ontheffing. Met algemeen© stemming wordt ontheffing verleend. Vastgesteld werd de gister gemelde wijziging der bouwverordening. Door d'ie wijziging wordt thans het ver- groole'n van bestaande gebouwen be schouwd als het stichten van gebou wen. Dit ter voorkoming van moei lijkheden bij de uitvoering dar Bouw verordening. Van de heeren Van der Hulst, Van de'n Berg en Woestduin werden eeni- ge strooken gronds aan den Vogekm- zangschoTi weg aangenomen. Daarna werd vastgesteld het gister vermelde plan van aanbesteding van do bestrating van den Vogedenzang- schen weg. De lieer BISPINCK constateert, onder bijval van den Raad, dat dit plan een goed en mooi plan is. De VOORZIT I ER herinnert er aan, dat de weg KM. is en de kosten op f 53.900 zijn begroot. Van deu heer R. Kuipers, ingenieur te 's-Gravenhage is bericht ingeko men, dat hem nog met zijn honora rium is uitbetaald. Hij verklaart zich maar niet te zullen verdiepen in de motieven, die den Raad hebben ge leid, ooi met hem te breken. Thans kwam aan de oi de de benoe- ming van een deskundige voor het opmaken van nieuwe waterleiding plannen. Op de voordracht stonden de heeren J. A. van Poelgeest, G. J. Hoogersteger en W. F. 0_ Schaaltje, allen ingenieurs te Amsterdam. Do lieer lloogerstegers heeft zich wegens drukke werkzaamheden terug getrokken. Benoemd wordt de heer Van Poel geest met 8 stemman. De heer Schaaltje verkreeg 1 slem. Eén stem werd in blanco uitgebracht. De VOORZ11 TER stelt thans weder om voor, een Waterleidingscommissio in te stellen, belast met de opdracht een uitvoerig rapport uit te brengen, omtrent de beste wijze om Aerden- hout en Bentveld van water te voor zien en do Duin-en-Dnalsche waterlei ding to verbeteren. Uit laatste, om de bewoners van Duin-en-Daal, die afge zien hebben van hun recht op de K. E. M.. die water moest leveren. Dezen hebben zich verklaard voor over dracht der waterleiding aan de Ge meente. Men moet dus deze ingezete nen niet langer ophouden. De heer BISPINCK was den vori- geu keer tegen de Commissie, omdat toen alleen werd gesproken van een Commissie, die alleen voor Aerdcn- hout eu Bentveld zon zorgen. Nu Duin-en-Daal er bij komt is spre ker voor een commissie. De heer KOuLHÜNEN spreekt zich in denzelfden geest uit. De heer TED1.NG VAN BERKHOUT wil de Commissie ook opdragen, een ondcizoek in hoever de rekeningen van den heer Kuipers voor betaling in aanmerking komen. Voorts wil lnj haai- laten onderzoeken hoeveel Vel- sen. Schoten eu Bennebroek moeten bijdragen in de kosten der voorberei dende plannen. De VOORZITTER merkt op, dat deze fimuitieele aangelegenheden vallen binnen het gebied der Finantieele Commissie. Het aandeel der andere gemeenten ln de kosten der voorbereiding staat nog niet vast. Ook de heer BISPINCK acht het 't beste, om de opdracht alleen van toch- nischen aard te doen zijn, omdat dan sneller gewerkt kan worden. De VOORZITTER benoemt thans de heeren Van Tienhoven, De Roo van Al de were ld en Biepinck tot leden de zer Commissie. De benoemden aanvaarden de op dracht. Op voorstel van den lieer KOOLHO- V EN zal de Commissie de bevoegd heid hebben om. wanneer de heer Van Poelgeest bedankt, of den lieer Schaal tje, of een anderen deskundige op te op te draden, wanneer de Raad zich met die plannen vereenigt. Op een vraag van den heer KOOL HOVEN wordt besloten aan den des kundige, die nu de plannen zal ma ken, ook de uitvoerincr dier plannen zal opgedragen worden, wanneer de Raad zich met die plannen vereenigt. De heer TED1NG VAN BERKHOUT beveelt Jen directeur van de Heem- stiedsche waterleiding als deskundige aan, als de heeren Van Poelgeest en Schaaltje bedunken. Omtrent een aan »le Waterleiding- cvmmissiö te verleenen crediet wordt besloten daarvoor als maximum f 3000 uit te trekken De deskundige moet uit die som betaald worden. Toegestaan wordt een crediet van een paar honderd gulden (hoeveel staat nog niet vast) to verleenen, om de inrichting der Raadszaal te veran deren. B. on W. zullen daa met den secretaris aan een afzonderlijke tafel kunnen zitten, waarvoor, op eenigen afstand, de Ruadsleden plaats zullen nemen aan een hoefijzervormige tafel. Op voorstel van den heer VAN S'l'ULK zullen B. en W. zieh in verbin ding stollen jnet een stenografisch bu- rcöu, omtrent het maken van steno grafische raadsverslagen. Hierna wordt do vergadering goslo- ten. SCHOTEN. Zondagavond geeft Schoten'3 tillet- tanten Muziekkorps, dir. de heer E. Stond, een concert op het Pretoria- pleih. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Een bron van kracht I voor allen I füf algemal en lusje- I I lond,,r energie 1 I 'yn, wier arbeidsvermogen vermiu- j 'f. Of die door uit- I e"de 21ekten en hevige weTr?lanrf:it'0eI!'n^e71 hal 1 KiStmT8™ ve" I I SANATOGEN ?4moSis d°°'mco' d» i ssorcn en artsen schini' bSïhM*"! la"d«» i stoou i beoordeeld. De nnf ?k sfy£ende navraag en ontelbare van de hoofs^» oordeebnuB'd8u'l,'®eIld oordeelmgen bewyzen dat honderdduizenden in he Sanatogen de herlevina hunner krachten en de ver? I en iü? van hun lichamelyk mnrr S arbsidsver- f mo/fon zoeken en vinden. i 1 thprJonygbaar in a»e apo- I R u cn d ^gisteryen Binnenland II. M. DE KONINGIN NAAR DE MANOEUVRES. Tiel's Vrijwilligerscorps heeft de uilnwxüglng ontvangen tijdens 't be- zcek van de Koningin te Kerk-Ave- zuath als eerewacht dienst te doen. SCHENKING WIJLEN JHR. VAN NISPEN VAN SEVENAER. Door don tremeenteraad van Breda werd besloten B en W. op to dragon, de heeren jhr. v. Riemsdijk en Mou sing te verzoeken, de collectie schilde rijen van wijlen jnr. Nispen tun Sov uj-üei nog eons nauwkeurig te onderzoeken en omtrent de kunst cn verkoupv» aarde daarvan uitvoerig verslag uit te brengen. NEDERLAND EN PORTUGAL. Nu Nederland de Portugeesche Re publiek erkend heeft kan het optreden an een gezant van Portugal bij Hr. Ms. If of spoedig worden tegemoet ge zien. Het Ilbld. vta'neemt dat reeds agre- atle is verleend op de benoeming van den heer Ferreira tot gezant te 's- Gravcnltago. De nieuwbenoemde was vroeger 'reeds in diplomatieke betrekkking werkzaam als raad bij het gezant schap van Portugal te Parijs en heel t ander het voorJoopig bewind der re publiek gefungeerd als tusschenper- soon van de Regeering met het vreem de diplomatieke corps te Lissabon. JHR. MR. A. P. C. VAN KARNEBEEK. Gisteren vierde jhr mr. A. P. C. van Karuebeok. de eerste Nederlandsciie gedelegeerde ter eeiste Vredesconfe rentie, zijn 75sten verjaardag. HET ANTI-ALCOHOL-CONGRES. Een groot aantal deelnemers van het in ie: nationale anti-alcohol-con- gres was gister de gast van Rotter dam. Het gezelschap werd gistermiddag aan het Maasstation ontvangen door den Burgemeester en enkele andere vertegenwoordigers van het Gemeen tebestuur. De Burgemeester zei, dat door de invitatie tot een tocht op do rivier en ln de haven het Gemeente bestuur zijn sympathie had willen toon en voor den arbeid van het con gres, en den noodlottigen invloed kennende van het alcoholisme, had willen bewijzen dat het elke ernstige poging ter bestrijding toejuficht, om dat voor de welvaart en liet zedelijk eu materieels welzijn der bebol- kiug van een groots stad er geen groeier gevaar is dan het misbruik van alcoholische dranken. De actio van de openbare machten moet dus onophoudelijk gericht zijn op den strijd tegen dezen machtigen vijand; zij moeten de particuliere po gingen, die het zelfde beoogden, aan moedigen en steunen. Dus worden, besloot de Burgemeester, de beraad slagingen van uw congres met be langstelling gevolgd. Wij wenschen het groot succes en wij hopen, dat het overal een nieuwe geestdrift zal wek ken in den strijd tegen den alcohol. WINKELSLUITING TE BUSSUM. In do vergadering van de Algemee ns Middens lands v er eeniging te Bus- sum is besloten een referendum onder haar leden te houden omtrent de vraag an al of niet 9-urige winkelslui ting, bij gemeentelijke verordening vast te stellen. LEVENS- EN PENSIOEN VERZEKE RING VAN SPOOR- EN TRAM WEGPERSONEEL. Men meldt ons: Den 12en September heeft do Vereent ging voor Levens- en Pensioenverzeke ring van Spoor- en Tramwegpersoneel aangesloten bij do Onderlinge Levens verzekering Mpij. 's-Gravenhage, haar 3d Algomeene Vergadering gehouden to Amsterdam. Uit het verslag bleek dat do Vereeniging steeds in bloei toeneemt. Het kapitaal is gedurende het jaar 1910 vermeerderd met f 825.261,50 en de verzekerde rente met f 500,—' zoodat op 31 pecomber 1910 bij de Vere'eniging waren Inge schreven 12843 verzekerdpn met een verzekerd kapitaal van f 1.519.121.50 eu 2219.60 verzekerde rente of deze laatste tot knplt. herleid f 1.571.317 50. Het totaal der uitkeeringen in 1910 liedroeg 3755.70. Aan premiên werd een bedrag ontvangen van f 36.218.93. OP EEN AGENT GESCHOTEN. Do muzikant B. S., die verdacht wordt Zondag bij een schermutseling ïr. de Zandstraat te Rotterdam, ge schoten te hebben, waardoor een po- litie-agent in het onderlijf getroffen werd, is naar het huis van bewaring overgebracht. DE KIESRECIIT-OPTOCHT. Het schrijven van den burgemees ter van 's-Gravenhage, waarbij toe stemming wordt verleend tot liet hou den van een optocht op a.s. Dinsdag bij het aanbieden van het kiesrecht adres, luidt naar Het Volk mededeelt gedeeltelijk aldus: ,.De Burgemeester van 's-Graven hage, „Verleent bij dezen aan adressan ten vergunning tot liet doen geven van muziek en zangstukken op het terrein, aan den Raamweg en tot het liouden van den gevraagden optocht in den namiddag van den 19en Sep tember a.s., onde'r de volgende voor waarden: lo. dat de stoet te...l) des namid dags zij opgesteld aan den Raamweg en alsdan zonder oponthoud vertrek kende, den bJ.er te noemen weg volge: Raamweg, Javabrug, Javastraat, Nassaulaan, Sophialaan, Pledn 1813, AJexanderstraat, Parkstraat, Lange Voorhout, Kneuterdijk, Lang© Vij verborg, Tournoaiveld, Korte Voor hout, Koningsbrug, weg langs het Malieveld, Koningskade en Raamweg naar bedoeld terrein aldaar; 2o. dat onderweg niet worde stilge staan, tenzij de politie zulks un het belang der openbare orde of veilig heid noodig acht; 3o. dat tijdens het formeeren van den stoet en gedurende den optocht! goen toespraken worden gehouden j en niet worde gezongen; 4o. dat, behoudens liet bepaalde sub 8, geen voertuigen 2) in den stoet worden medegevoerd, met uitzonde ring van rijw.elen, mits aan de hand en uitsluitend hij elkander en on middellijk volgende na het bestuur aan het hoofd van den stoet; 5o. dat geen roode of zwarte vlag gen of andore vereeaigingsleokenen djnn banieren van bestaande vereeni- <J ngen in den stoet worden medego- toerd, evenmin doeken, borden of transparanten., welke zijn vooraten van leuzen en dergolijke, tenzij deze rechtstreeks betrekking hebben op t algemeen kiesrecht en niet aanstoote- lijk zijn voor de gevoelens van an dersdenkenden; een en ander ter be- oo'rdeeLing van de politie; 6o. dat zich geen militairen in uni form ln den stoet bevinden; 7o. dat geen gedrukte of geschreven stukken van uit den stoet worden Ver spreid;" 8o. dat een deputatie van ten hoog ste 12 personen ter aanbieding van het petitionnement 3) te voet of per rijtuig zich van den stoet zal mo gen afscheiden op de Plaats; 9o. dat deze deputatie zich zal moe ten bevinden aan het hoofd van den stoet en bij de afscheiding a.ch zal hebben te gedragen naar de aanwij zingen door de politie in verband daarmede te geven; lüo. dat de hevelen door de politic te ge. en in bat belang van de open bare orde, veiligheid en zedelijkheid, onmiddellijk worden opgevolgd; Wordende voorts de aandacht ge vestigd op artikel 12, le alinea van de Algemeene Politieverordening do zer Gemeente. 1) Thans hen ik nog niet in de ge legenheid het uur waarop de stoet moot zijn opgesteld, te bepalen, doch ik ben voornemens dit zoo spoedig mogelijk aan u mede te deeJen. Burg. 2) Hiervan zijn uitgezonderd do rij tuigen waarmee de petitionnements- lijsten veïvoerd worden; die rijden in den stoet mee. Red. Volk. 3) Deze deputatie zal bestaan uit leden van het Partijbestuur, Comité van Actie en Kamerfractie. Red. Volk. DE POST EN DE ROODE DINSDAG. Men meldt aan de Tel.: Aanvankelijk was do deelneming aan de kiesrechtbetooging op 19 Sep tember a.s. voor het personeel van de posterijen, telegraphie en telephonie alleen mogelijk gemaakt voor hen, düe op die'n dag hun reglementair verlof genoten. Thans is echter hij liet hoofdbestuur van den Algemee- nen Bond, waarin dat personeel ver- eosaigd is, bevicht ontvangen, dat voor hen, die nog verlof te goed heb ben, vrijaf nemen op dien dag is ver gund. 1IETT RELLETJE IN IIET KAMP. De luitenant-generaal W. A. T. de Meester vertoeft ie Amsterdam ten einde een onderzoek in te stellen naar de plaats gehad hebbende relletjes in hot kamp bij Laren, toen bekend was geworden dut de miliciens der lichting 1907 en 1908 langer .onder de wapenen moesten blijven. DE RELLETJES TE ASSEN, De milicien-w'iolrijder, opzichtc-lr bij <to gasfabriek te Leeuwarden, die als woordvoerder is opgetreden voor de soldaten in het garnizoen Assen daardoor 'rolletjes hoeft veroorzaakt), zal niet voo'r oen krijgsraad terecht staan. Op advies van don auditeur militair Is do zaak disciplinair afge daan en hem de straf van 14 dagen provoost opgelegd, waarvan het ge volg Is evenveel dagen langer dienen dan de andere miliciens. MOORDAANSLAG EN BEROOVING. Even na middernacht werden nabij het Casinoklooster to Venlo. schoten gehoord door twee daar in de buurt dienstdoende commiezen. Ze stelden onmiddellijk een. onderzoek in en den een man op den grond liggen met twee wonden aan het hoofd en een verbrijzelden arm. B.j hun nadering gingen twee personen op de vlucht. Ofschoon een der commiezen hen nog schoten nazond, had dit geen resul taat De verwonde, een koopman uit Rem- scheid, werd in de Kiosterbrau voor loop^ verbonden en naar het zieken huis overgebracht. Hij gaf nog te ken nen, dat er bij den overval ook twee vrouwen bij waren. Dezen werden 's morgens na het nemen van een plaatsbewijs voor Gladbach en Düssel- dorf, dank zij do activiteit van den Duitsclien loketambtenaar, door de politie, die zich daaT opgesteld had, ge- ai restoord en naar de gevangenis overgebracht. De koopman, wiens geld gestolen is ligt bewusteloos. De verwonde is W. S. uit Remscheid. afkomstig, gehuwd en vader van drie kinderen. Ilij was eekomen, met liet doel om te Venlo oen zaak op te richten, waar- ia een dor vrouwen uls kellnerin zou komen en de andere de zaak zou lei den. Wandelende op den Kaldenldr- kc-rweg, is do man door twee personen aa ngevallen on aan het hoofd en arm ernstig mishandeld. Do wonden aan het hoofd zijn toegebracht door den loop der revolver of met een puntigen stok. Er is ook geschoten, doch met los kruit. Het vermoeden bestaat, dat de da ders op de hoogte gebracht van zijn plannen, hem op de voet hebben ge volgd. De daders zijn nog niet bekend. BRANDEN. Woensdagavond ontstond door on bekende oorzaak brand in de maclü- efabriek van den heer J. Traast, ge legen aan ile Zwanciisteeg, te Ensche de De brandweer, die spoedig ter plaatse was. wist het grootsie gedeel te der fabriek te behouden. De model makerij brandde geheel uit, de gieterij gedeeltelijk terwijl de overige werk plaatsen aanmerkelijke waterschade bekwamen. Verzekering dekt de schade. Dinsdagnacht brandde door onbe kende oorzaak het hulpkantoor dor posterijen. met rijwielhandel, be woond door J. Buisman, te Verlaat, gem. Oude-Niedorp, geheel ai. Van den iuboedel kon niets gered worden, alieen slechts enkele stukken van de posterijen. Alles was verzekerd. Te Rijsborgen is de groote boe'rde- rijbewoond door Moerkens en eigen dom van het R. K. Gasthuis te Ant werpen door onbekende oorzaak af gebrand. Eon 3-tal varkens en 4 kal veren kwamen mede om. Verzekering dekt de schade. BOSCII- EN HEIDEBRAND. Tasschen Tilburg en Dongen woed de gisternamiddag een hevige bosch- en heidebrand. eMer dan 200 hectaren werden verwoest. Oorzaak onbekend. MIDDENSTANDSBOND. In de te Utrecht gehouden verga dering van liet hoofdbestuur van don Middens landsbond, werd door den voorz.tter, den heer J. S. Meuwsen,; medegedeeld, dat de bekende beeld houwer August Falise de opdracht aanvaard had, do buste van dr. J. Nou wens in marmer te vervaardigen. Besioien werd bet 9de Bondscon- gres te doen plaats vinden in den loop van September 1912. Als onder werpen werden nu reeds genoemd „De Pubi.ekrcclitelijke vertegenwoor diging van den Middenstand en Vreemdelingenverkeer en Midden stand." DE INBRAAK TE HILVERSUM. Door do terugkomst der bewetuers ;is geconstateerd kunnen worden wat bij de Inbraak in villa Maria Louise aan het Melkpad te Hilversum gesto len is. De dieven hebben een goeden slag geslagen. Vooreerst wordt uit de opengebroken sehrijfbureaux aan contanten een bedrag van ongeveer f 100 vermist; vorder hebben de onge noods gasten zich meester gemaakt van een groot aantal gouden en zil veren sieraden zooals horloges, ket tingen, halskettingen en broches, van kleedingstukken, een browningpis- tool, enz. De politie doet onderzoek. BOTSING. Gistermiddag te omstreeks 5 uur beeft er on deu Stationsweg te Leiden een botsing plaats gehad tusschen twee electrische trams bij het passee- ren van een wissel, waarbij een dame en een hoor nogal ernstig werden ge wond. De materieele schade, uie do waggons beliepen, was vrij beiang- rijk. GERED. Een kantoorbediende uit Haarlem ls Woensdagnacht door den inspec teur van politie C. Bakker met le vensgevaar gered urt het water van de Reguliersgracht te Amsterdam- Hoe do man te water gekomen is bleek niet. DE OUDSTE WETHOUDER VAN NEDERLAND. In de raadsvergaderiug van Vlijmen werd do oudste wethouder van Neder land, welke 9U jaren telt, met algemee ne stemmen tot wethouder herkozen, terwijl éon briefje blanco was. EEN ALGEMEENE BEDEDAG. De Classis 's-Gravenhage der Gere formeerde Kerken in Nederland heeft in hare vergadering, in gevolg van de haar door de Generale Synode gegeven opdracht besloten met het oog op den r.cod der tilden een algemeenen bede- dajy uit te schrijven en daartoe te he1- stemmen Woensdag 20 Sept. o. k. Aunt de kerkeraden der Geref. kerken zul zoo spoedig mogelij'k van dit besluit worden kennis gegoven. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE LEIDEN. Gistermiddag brachten do Minis ter van Landbouw, Handel en Nijver heid, do heer Tulnia, en de Comnus-' saris der Koning.n, Baron Sweerts de Landas Wyborgh, een bezoek aan do tentoonstelling. Zij werden door hef tentoonsteltiugscoiniié rondgeleid. FABRIKANTEN VAN- EN HANDE LAREN IN GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN. Onder voorzitterschap van den heer Bern. J Citroen, te Amsterdam, werd aldaar de vergadering gehou den van deu Bond van Nederland se he Fabrikanten van- eu Handeia- in »n Goudnn en Zilveren Werken. Van den Algemecnen Nederlan l- schen Bond van Goud- en Zilversme den en van den R.-K. Bond van Guud- en Zilverbewerkers was een voorstel ingekomen, omvattend een concept-arbeidsovereenkomst voor de Goud- en Zilverindustrie. Met algemeene stemmen werd be sloten, met eerstgenoemde vereeni ging zich m verbinding te stellen ten einde het in het leven roepen van eon arbeidsovereenkomst te bevorde ren. Geconstitueerd werd de commissie Voor do inbraakverzekaring. In de beide vacaturen in bet be stuur word voorzien door de verkie zing van de heeren J. P. Driessen uit Leiden en 1'. van Sonsbeek uit Schoonhoven. Hierna werd het Ontwerp 'Tarief- wet besproken. Besloten werd, aan de Tweede Ka- er te verzoeken, de wet niet aan te nemen, althans de halffabrikaten, als hulpmiddelen, vrij te stellen. GEMEENTELIJKE INRICHTING VOOR BEHANDELING VAN LUPUSLIJDERS. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen, zullen Maan dag a.s. de eerste lupuslijders wor den toegelaten in de gemeentelijke inrichting voor de behandeling van lupuslijders. gevestigd aan de Nieu we Prinsengracht 44, alhier. Amsterdam is de eerste gemeente in ons land, die thans een dergelijke gemeentelijke inrichting bezit. Ver leden jaar besloot de P.aad van de Nederlandsciie Vereeniging tot hulp aan Lupuslijders. die een complete instailatio voor Finsen-liclitbehande- ling dier lijders in eigendom heeft, deze installatie over te nemen, om dat do exploitatie niet voldoende dienstbaar kon worden gemaakt aan het algemeen belang, met de bedoe ling, de inrichting dan te gebruiken voor de behandeling van on- en min vermogenden, waaronder in de eer ste plaats de patiënten van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst, maar ook van anderen tegen beta ling. ZuüoIs gezegd is de inrichting on dergebracht aan de Nieuwe Prinsen gracht 44 en wel in de onderwijzers- woning der voormalige Coornliert- school, waarin ook de favus-polikll- niek is gevestigd. Later zal er gelegenheid zijn, ook voor de bestuursleden der Neder- landsche Vereeniging tot Hulp aan Lupuslijders, om de inrichting te be zichtigen. LOTSVERBETERING ONDER OFFICIEREN. Naar uit zeer betrouwbare bron wordt medegedeeld, is de commissie, belast met het onderzoek aangaande de wenschen van de ondëroff. eieren voor eeïi betere regeling hunner po sitie, nog met met haar werk gereed, en moeten de berichten, omtrent voor stellen door die commissie gedaan en in verschillende bladen gepubliceerd als zeer voorbarig worden be seliouwd. MEN1GITINS. V. d. T. wonende te Arnhem, d:e in Duitschland werkzaam was, en hier eenige dagen verbleef, werd plot seling ziek, zoodat zijn opneming in hot stedelijk ziekenhuis noodig bleek, waai' hij aan nekkramp overleden is DE NIEUWE BEURS VOOR DEN DIAMANTHANDEL. De officieele in gebruikstelling vam de nieuwe Beurs voor den Diamant handel op a.s. Maandag heeft voor ons land grootere boteekenis dan een bloot formeole plechtigheid. Een nieu we periode in onzen diamanthandel wordt er mede ingeluid, zoo schrijft het „I-Ibld.". Want do diamantbeurs is den ge- heclcn dag open. Onderling doen de •leden vele zaken om daarna hunne goederen voornamelijk naar Ameri ka. België. Frankrijk en Rusland af te zetten. Maar wekelijks komen ook vele vreemdelingen, vooral Antwer penaren, zelf de beurs bezoeken. En kelen hunner koopeu er voor tonnen gouds por jaar. Overigens worden op de beurs groote en kleine zaken ge daan. Het gebeurt, dat tusschen twee kooplieden één steentje van luttele waarde verhandeld wordt, terwijl transacties van 50.000 tot 100.DOO niet tot de zeldzaamheden behooren. Men kan lneruit reeds eenigszïus de beteeken is van de Beurs voor den Diamanthandel afleiden, maar beter, nog denken, welk een druk en voor naam handelscentrum zij nu gaat worden, wuiineer men bedenkt, -lat alle kantoren in het nieuwe beurs gebouw reeds verhuurd zijn. DE HOLLANDSCHE TENTOON STELLING TE LONDEN. Reeds enkele maanden geleden is melding van gemaakt, dat er plan nen worden beraamd om eeu Noden landsche afdoeliug van beteekenis lm) to voegen aan de „Ideal Home EX" iubition", die de Associated Newspai ipers Ltd. van 12 tot en met 27 April 1912 in het gebouw „Olympia" Londen houden zal. Thans kan gemeld worden, da) deze plannen doorgaan, want ef wordt veel medewerking voor onder vonden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6