NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. '2 e la^rasnq. 4ïj. 8663 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag is september ten a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: t per dr'e maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem - l 2ü Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) „1.30 V AdvertentiËn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 ©fiL WStffSViNb 50 Cts. voor 3 plaatsingln contant b b Afzonderlijke nummers0.02M V f n j ±- i j Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37yi - Trf Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACUT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 19 SEPTEMBER. Orgelbespeling In de Groote Kerk, 1—2 uur. Schouwburg; Letterl. Vereen. „J. J. CremerVoorstelling. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. go loofs- en zedenleer. Onderwerp: Over den Kinderdoop. Stadsnieuws FRANSCHE VOORDRACHTEN. Spoedig treedt hier in de Kroon als cohférencière op Mile. Schneider, van Parijs, van de Société des poètes francais, des Auteurs dramatiques en des Gens de Lettres, die door de Fran- sche pers is genoemd „la Reine de la diction". Zij kwam hier met verschillende goede aanbevelingen uit Frankrijk en hoeft ook in oils land reeds succes behaald. De hoer De Bock, ieeraar in het Fransch aan de Haagsche II. B. S., en de directrice van de Kweek school te Arnhem, mejuffr. Klerk, leggen over hare séances voor de leer lingen zeer gunstige verklaringen af. Ook in Rotterdam en Gouda trad Mlie. Schneider met succes o. Nadere bi (zonderheden vindt men In de advertentie. HOE MEN MF.NSCHEN TRACHT TE TREKKEN. Gisteravond werd in den schouw burg een stuk gespeeld, dat de „Rooio Dinsdag" heette. Eeigrijpelijkerw 'dachten velen, dat dit stuk oen zin speling inhield op den „Roodcn Dins dag" der soe.-democraten. Men deelt ons echter mee, dat dit stuk niets anders is, dan het oeroude stuk „De Sabijnsehe maagdenroof' dat men voor deze gelegenheid maar gewoonweg „Rooio Dinsdag" noemde. B o a z. Onlangs is bier ter stede opgericht een afdeeling van de Ve-reeniging van Nederlandsche Christen Patroons „Boaz". Het bestuur bestaat uit de Eeeren G. ten Boom, voorzitter, J. de Vries Gz., secretaris, J. 't Hart, pen ningmeester, C. G. Koen en D. Hogen- birk Sr. Woensdag hoeft een ledenvergade ring plaats. De agenda vermeldt o. benoeming van een afgevaardigde, naar do algcmeeue vergadering, en bespreking Boaz-banken, welke be spreking zul worden iugeleid door Ds. G W. C. Vunderink.' SCHOOL VOOR VOLWASSENEN. De beer J. W. van den Boogaard heeft ontslag gevraagd en verkregen, wegens gezondheidsredenen als hoofd der school voor bejaarden. In zijn plaats is benoemd de heer A. Klok Czn. en tot onderwijzer de heer Nachtweb. Do naam dier school zal voortaan zijn School voor volwassenen. BLOËMENDIEF. De Burgemeester van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude verzoekt aan houding en voor hem geleiding van Cornelia Bakker, geboren to Haarlem mermeer 11 Jan. 18S3. bloemistkuecht, vroeger wonende ie Haarlemmermeer Haarlem en Heemstede. Signalement- lans, ongeveer 1.75 M. fciterlijk en knevel donker, gekleed met zwarten fantasiehoed, donker blauw colbertcostumin, wit liggend boord en residakleurige das. Hij wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan meerdere dief stallen van belangrijke hoeveelheden snijbloemen. Aan verschillend© bloem handelaren te Amsterdam werden door hem bloemen, witte lelies, ver kocht. bij welke gelegenheden hij op gaf, genaamd te zijn De Groot, en te Nicuwersluis woonachtig. Tevens zijn door hem verkocht, gioote hoeveelhe den tuberozen en snijgroen, zeer w aar schijnlijk afkomstig van elders ge pleegde diefstallen. Hij schijnt uit sluitend zich aau bloemendiefstal schuldig to maken, werd reeds meer malen ter zake bloemendiefstal ge straft en is laatstelijk omstreeks Pink steren jl. uit de strafgevangenis ont slagen. Brandje. Zaterdagmiddag om 4 uur is er brand ontstaan bij P. J. Ouwerkerk, in de Korte Heerenstraat No. 13. Twee kinderbedden zijn verbrand. Met een slang van het slangenwagen tje van het Stationsplein werden de ■vlammen gedoofd. Daar Ouwerkerk niet verzekerd was, hebben de hoeren Beccari en Van der Steur een gift gegeven voor het koopen van nieuw beddegoed. De oorzaak van den brand is niet ©ekend. DE REMONSTRANTSCHE KERK. Men schrijft ons: Blijkens een gedenksteen in 't voor portaal dezer kerk zal het 29 Septem ber a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de eerste steen werd gelegd. Vijf jaar dus heeft Dr. B. Tideman als voor ganger dezer Hervormde secte in het Kerkgebouw aan de Helmbrekersteeg gepredikt. In het laatst van 1640 werd mouterij in de Helmbrekerssteeg ge huurd en ingericht voor kerk. Door giften en legaten werden geldmiddelen ook allengs beter. N'a 1720 ging de gemeente kwijnen en was het bestuur met moeite volledig te houden. In 1773 liet Isabella van Leeuwarden een groot legaat na, waarvan het Remonstrantsche hofje werd gebouwd op de plaats van het voormalige Ursulaklooster. In 1775 stelde de stadsregeering de Remon strantsche gemeente vrij van dein zoo- genaamden 40stea penning. Eon paar jaar later mocht zo een paar lan taarns in de Helmbrekersteeg plaat sen. Blijkens rekeningen ii!n 't archief werd de kerk behoorlijk onderhouden en soms ook verbeteringen aange bracht. Zelfs w-aren in 1790 de noo- digo fondsen bijeen voor den aankoop van eon orgel. Omstreks 1840 begon de gemeente weer op te leven en Haarlemmers zochten daar voldoe ning hunner geestelijke behoeften. Evenwel de tand des tijds liet zich duchtig gevoelen. In de korkeraacts- vergadering van 2 April 1845 werd de toestand vain kerk en kosterswoning besproken. In een ve'rgadering van 20 April werd voorgesteld naar een be ter terrein voor een nieuwe kerk uit te zien. Dat zou veel geld kosten en daarom 'besloot de kerkeraad er van af te zien. Besloten werd nu tot den aanbouw van éen paar huisjes en tot vergrootlng der kerk, waarvan kosten op f 2700 werden geraamd. Zoo word dan in 1845 tot een restauratie ove'rgegaan, later nog een verwar- mings- en ventilatietoestel aange bracht, terwijl op oudejaarsavond van 1879 voor het eerst het gaslicht brandde. Tevens werd in 't zelfde jaar t oude kabiiïctsorgel vervangen door oen harmonium. Eindelijk werd besloten tot e koop van grond voo'r een nieuwe kerk en 29 September 1886 de eerste steen gelegd voor hel bekende, nette kerk gebouw aan de Leidsche Vaart bij de Prins Hendrikbrug. Er zijn plannen tot electrische lichting van de kerk; velen schonken daartoe een feestgave en op een klei ne som na was de vorige week het geld daa'rvoor hijeen. Bij betrekkelijk zeer gunstig weder hield de Bond van Schielvereenigin- gen van Haarlem en omstreken, die het schieten beoefenen, zijn jaarlijk- schen schietwedstrijd met geweer M. '95, afstand 200 meter in de duinen on der Overveen. De eerenrijs, gouden medaille, ge schonken door mevrouw douairière Visser van Hazerswoude, werd 1 re- haal d door de vereeniging ..Voor Va derland en Koning" met 215 punten (max. 250 d.). KorpsschuIters waren de heeren C. van Zalen 39 punten, J. Viets 45 p., D. Sala, 44 p., D. Teekens 42 p. en D. N. H. Twisterling 45 p. De schietvereeniglng „Generaal v. Merlen" wonden eersten prijs met het r-iet minder mooie aantal van 211 pun ten, de 2de prijs werd veroverd door de vereeniging „Bloomendaal Com mando' met 203 punten. Uit boven staande uitkomsten kan geconstateerd werden, dat de strijd hardnekkig was. Indeeling M ilitie-p licht i- ge n. In zake de militaire indeeling is be noemd de majoor A. A. Heisterkamp, prov. adjudant in Noord-Iiolland. Tot plaatsvervanger kapitein L. Levinson. van het 10e regiment infanterie te Haarlem. Uit de Rechtszaal BEDELAAR. Tegen een bedelaar uit Assendelft, die herhaalde malen wegens landloo- perij is veroordeeld, werd drie dagen hechtenis en drie jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting geëischt EEN NOODLOTTIG SCHOT. Donderdagmiddag is de zaak tegen den 36-jarige» arbeider Maarten van der Walt uit de Haarlemmermeer ge schorst. Van der Walt had op 24 Mei uit scherts een jachtgeweer gericht op Huibert Verbeek. Het schot ging af en Verbeek werd aan den schedel, het linkeroog en aan do handen getroffen door ©en schot hagel. Eenige> oogen- blikken later overleed de getroffene. De zaak werd Donderdag geschorst, wijl Dr. Risseeuw te Apeldoorn, vroe ger geneesheer in het St. Elisabeth's Gasthuis, te Haarlem, verhinderd was getuigenis af te leggen. Dr. Wester man en Dr. Risseeuw, die het lijk heb ben geschouwd, hebben in hun rap port als doodsoorzaak opgegeven verwonding van het hersenweefsel. Beide geneeskundigen bevestigden thans mondeling het ingediende rap port. De dood is h. L onmiddellijk in getreden. Beklaagde werd opnieuw gehoord. Hij vertelt, dat hij het geweer des morgens heeft geleend, om duiven te schieten. Eén schot heeft hij gelust op een vlucht duiven. Er was toen nog een kogelpatroon op. Hij had het ge weer aan een landhek opgehangen Verbeek had gezegd, dat het geweer niet goed hing. omdat de loop naar bo ven stak. Hij had het geweer weggenomen. Toen hij den loop met zijn kiel wild» afvegen, is het schot afgegaan. Ver beek viel achterover en o lood de aan 't linkeroog. Wat er toen verder ge beurd is, weet hij niet, daur hij be wusteloos neergevallen is. Beklaagde erkent, schrikkelijk on- voorzichtie te zijn gewoest. President: 't Was op 't kantjo van opzet. Beklaagde lk kan er mijn heele le ven niet overheen komen. Mr. Hoy er, do substituut-officier, achtte het delict dood door schuld zonneklaar bewezen. Bekl. wist, dat or twee patronen waren, hij kon ook met een geweer omgaan, daar hij scherpschutter bij de infanterie is ge weest. De flauwe bedreiging, die bekl. te- f-en Verbeek geuit heeft, dat er genoeg hagel op zat, om hem dood te schie ten, zou men van eeu kwajongen ver wachten, maar niet van dezen beza- QiRden beklaagde. Een oogenblik heeft spreker gedacht au» opzet, maar die gedachte heeft hij laten varen. Van der Walt hud geen wrok tegen Verbeek. Integendeel, hij hielp den gedoode, die slecht ter been was. vauk. Maar verzachtende omstandigheden kon de ambtenaar niet aumoeren, waarom hii den maximum straf eisch- to, die er op dood door schuld is ge steld, nl. 9 mauude» gevangenisstraf. Beklaagde vroeg een lichtere struf. Deze kwam hem te zwaar vuor .zeide hij. Jubileum. Onder veel blijken van belangstel ling herdacht gisteren de heer C. de Graaf, werkzaam in de afd. ban'kwer- j kerij van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag waarop hij vóór j 25 jaar bij de maatschappij in d.enst trad.Namens de kameraden werd den jubilaris een enveloppe met inhoud 1 aangeboden. Heden had hij een vrije dag waarvoor eveneens door de ka- j nieraden zorg gedrageft was. Ziekenzorg. De werkliedenvereeniging „Zieken zorg" houdt eerstdaags haar jaarver gadering. De agenda vermeldt o.m. meedceling der jaarverslagen, vcik'ij zing van 3 bestuursleden voor de pe riodieke aftreding van de heeren P. van Beveren, E. Bos, en A. Huizing, j benevens de verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, aftre- d'.ng heeir P. Meijer, en een be stuursvoorstcl om „Ziekenzorg" in een coöperatieve vereeniging om le zetten. Z wemschool. De tempeatuur van het water was hedenmorgen 6 uur GO gr. DE NEDERLANDSCHE WINKEL WEEK. In het Septembernummer van het Tijdschrift voor N'ijverho.d komt een artikel voor van onzen hoofdredac teur. destijds voorzitter van het Comi- oor de Nedetlandselie Winkel week te Haarlem, wnar.n hij het ont staan en het verloop van deze onder neming nog eens nagaat en de erva ringen meedeelt, de hij in deze du- gen heeft opgedaan. Schrijver komt duarïn tot de con clusie, dat er veel goeds te zien is ge weest. de Nederlandsche nijverheid ongetwijfeld vooruitgaande is, maar dat menigmaal een industrie te klein wordt opgezet, niet altijd rekening houdt met alle wensclien van weder- verkooper en publiek en vaak voor de artikelen te weinig reclame maakt. DE ROODE DINSDAG. Do volgende 22 vereenigingen zen den morgen afgevaai-digden naar de betooging in Den Haag bij de aan bieding van het Petitionnement. S. D. A. P. 4 afgevaardigden, Haarlemsch Arbc-ids Secretariaat 3. (■emeentewerkhedenoond 10, Algeria Typografenbond 1, Kantoor- en Han- delsbediendenbond 1, Timmerlieden- vereeniging „D. E. V." 4, Stuca- doorsverceniging 1, Vrouwenontwik- kelingsclub 1, Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker- bcwerkingsbedrijf 2, Centrale Bond van Bouwvakarbeiders 1, Dienstbo- (ioubond 1, Bond van Arbeiders in de Diankiudustrie 1, Bond van Ar beiders in het Zuivelbedrijf 1, Alge meen© Nederlandsche Metaalbewer- kersbond 2, Sigaren- en 'l'abaksbe- werkersbond 1. Schildersgezellen- bond 1, Bond van Nederlandsche On derwijzers 1, Bond van Meubelma kers- en Beliangers-, enz., 2, S. D. P. 1, Stucadoorsbond 2, Coóp. Brood bakkerij ^en Verbruiksvereeniging 3, terwijl minstens 20 loden de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel zullen vertegenwoordigen. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende Dranken zendt een sympathiebetui ging. Er gaan dus 64 afgevaardigden uit Haarlem naar Den Haag. De afdeeling Haarlem van de S. D. P. besloot in haar laatstgehouden vergadering tot het zenden van een afgevaardigde naar Den Haag en benoemde daartoe den heer W. Lan- genberg. Uit de lijst van deelnemende ver- cenigingon aan de betooging in Den Haag blijkt reeds, dat, behoudens de vereenigingen, welke zich te laat op gaven, om nog op de lijst te worden geplaatst, 592 vereenigingen aan de betooging zullen deelnemen. Acht muziekverenigingen zullen in den stoet meegaan. Deze wordt geopend door het Partijbestuur der S. D. A. P., Comité van Actie en de Kamer fractie, daarna komen de rijtuigen met de doozen waarin de handteeke- niiigen, vervolgens de fietsers en daarna de vereenigingen. Do betooging, welke hedenavond na afloop van de vergadering, die ge houden wordt in het Brongebouw, in verband met de betooging voor Alge meen Kiesrecht, en gevolgd wordt door een optocht naar het Station, zal te ongeveer half tien worden op gesteld voor het Brongebouw. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond zal aan den optocht deelnemen, oveneens de af deeling Haarlem van de Nederland- sclie Vereeniging tut afschaffing van alcoholhoudende Dranken, met vaan del en transparanten, de muziek- verecniging Vooruitgang verleent me den erking. De afgevaardigden, die naar den trein worden g. bracht, zijn die van de afdeelingen Haarlem en Schoten der S. D. A. P. Be Schietpartij. Wij vernemen, dut de instructie inzake de welbekende schietpartij (waarbij ©en rijwieldief door veld wachters wend vervolgd en hij zelf, een tuinbaas en een veldwachter ge wond werden) bij de Haorlemsche rechtbank is geopend. De dader Zameitat legde een vol ledige bekentenis af van hetgeen bem ten laste werd gelegd. HAARLEMSCHE PAARDENTRAM In de maand Augustus vervoerde de tram in 10370 ritten (1910: 10574 ritten) 2121 abonné's (1910: 1967) 131956 betalende passagiers (1910: 121356) totaal 137077 (1910: 123323). De opbrengst was f 6S53.S5 (19ló: f G166.15). In Augustus 1911 is 't grootste aan- tul passagiers vervoerd, dat oo't in een maand bereikt is. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. D1PHTHERITIS EN DE SCHOOL- VEREENIGING. Het bestuur der Bloemendaalsche Schoolvereeniging heeft de volgende circulaire turn de ouders der leerlin gen gezonden AAN DL OUDERS DER LEER LINGEN. Bij eon der leerlingen onzer school is dipbtheritis geconstateerd. Ook blekon een paar leerlingen (huisge- nouten van patiënten) bacillendra gers te zijn. In overleg met de geneeskundigen onzer Commissie van Toezicht en den voorzitter der Gezondheidscommissie, heeft ons bestuur daarom besloten de school te sluiten gedurende de week 1823 September b. de geheele school te ontsmetten c. van alle leerlingen en onderwij zeressen) een schriftelijke genees kundige verklaring te verlangen, dat zij geen bacillen-dragers zijn, alvo rens ze Maandag 25 September toe te laten. SANTPOORT. Tot viering van het 20-jar'.g be staan van de handboogschuttersver- eeniging Vooruitgang zij ons stre ven" alhier, zal op 5 November een concours p'aats hebben. Vele mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld een bronzen medaille van H M. de Koningin, eeta zilveren medaille van mevr. Visser van Hazerswoude van den heer Wüste. Het concours zal bestaan uit eere en korpswedstrijden. HAARLEMMERMEER. Bijna verdronken. Zondagmiddag geraakte een achtja rig zoontje van den arbeider B. bij het spelen aan den waterkant in de ring vaart, nabij den Bennebroekerweg. Reeds aanstonds was de jongen een eindje van den kant gedreven en be vend zich in hutpeloozen toestand. Zijn makkertjes gilden om hulp. doch niemand kwam er opdagen. Ojieens kwam er een wielrijder in volle vaart aanrijden, die den toestand direct overzag, van zijn fiets sprong en zich onmiddellijk te water begaf. Het mocht hem gelukken den jongen, die reeds zinkende was, te redden en op het droge te brengen, waarna hij be gon de levensgeesten weder op te wek ken, daar de jongen bewusteloos was. Dit gelukte hem ook, waarna de jon gen zich met zijn makkers een oogen blik later naar huis begaf, terwijl de redder, die zich niet bekend maakte, bescheidenlijk weer verdween Hulde aan dezen menschlievcnden man 1 HAARLEMMERLIEDE. Terwijl Zondagmiddag de 3 kinde ren van 6 tot 13 jaar, van Van Ilooij- donk, wonende Colensostraat te Scho-, ten, zich bezig hielden met het schuit je varen in het N. Builen Spoame on der de gemeente Haarlemmerliede, viel plotseling van den wal achter het lage riet een schot, met het noodlot tig gevolg, dat de 13-jarige roeier een kogel in zijn linkerbeen kreeg, waardoor een bloedende wond ont stond. Door dokter Boshouwers te Haarlem, die inmiddels door den vader was ont boden, is de jongen verbonden hij zal ter verw ijdering van den kogel, ■naar de stichting Si. Johannes de Deo worden overgehracht. De dader is niet bekend. We vernamen, dat er in deze buurt gisteren en verleden Zondag meerma len geschoten is. HILLEGOM. TERAARDEBESTELLING. Hedenmiddag werd liet stoffelijk overschot van den heer Martinus, Jo hannes Hengeveld K.N.zn., in leven arts ie Haarlem, ter aarde besteld. Vele vrienden en kennissen van den overledene waren aanwezig om hem hun laatste eer te bewijzen. LISSE. AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag te 2 1/4 uur werd door een automobiel aan de Zand- steenfabriek nabij Lisse, een knaap van 9 jaren overreden, met het treurig gev olg, dat de jongen bijua onmiddel lijk overleed. De autoto reed een mati gen gang't ongeluk gebeurde door dat de knaap den weg wilde overste ken. Het knaapje heet Griekspoor. IJMÜIDEN. DE GYMN ASTiEK-W EDSTRIJDEN. Ter gelegenheid van het 10-jaïig bestaan der gymnast ekvereemging „IJmuïden" had deze vereeniging, in samenwerking met het gewest Noord- Holland, een wedstrijddag met daar aan verbonden gymnastiek-oefenin- gen uitgeschreven. Het terrein aan den rijksstraatweg bood een gezelligeta aanblik, gestof feerd als het was met vlaggen en tu rn toestellen. Wegens de gesteldhe.d van het ter rein, was een ieder in de gelegenheid om ook zonder entrée van de uitvoe ring en wedstrijden te genieten. De straatjeugd liet zich daarbij niet onl>etuigd èn probeerde zoo nu en dan de verrichtingen der gymnasten na te doen zoodra zij aan het oog der orde-commissarissen konden ont snappen. Het gevolg bleef niet uit, want een zeer jeugdvg lid der behde moest zijn luchtreisje aan het lioog- rek met een eJleboog-ontwrichtiug be talen. Gelukkig was dr.Van der Horst met eehe zuster van het Witte Kru s maakten in zoodat moest met boven go- aanwezig, die den onderarm in dea normalen stand terugbrachten. Om ,elf uur namen de wedstrijden een aanvang. Driekamp i,heeren). 100 meter h.vrd- loopen steeastooten en hoog-vèrsprin ge»; 39 deelnemers. Uitslag: le prij.- J. Breed (IJmuiden), 29 punten; 2e prijs J. Heinis (De Hal ter, Alkmaar), 27 punten; 3e prijs F. J. Boon (Umuidêu). en A. van Scha k (Sparta, Haarlem), beiden met 20 punten. Den koristen tijd voor de 100 *M. hardloopen was 12 2/5 sec., wat, het bijzonder gladde terro'n in aanmer- k.ng genomen, niet slecht te üoemen is. Met steenstooten, 15 kilo, maakte J. A. We.rnar de verste worp, nl. 5.40 meter. Estafettenioop voor heeren, afstand 500 meter, dooi groepen van 5 man; deelnemende vereenigingen: IJmui den, Concordia en Sparta, te Haarlem Concordia, Zaandam; De Mailer. Alk maar, Turiilust, Beverwijk; Uitgeest, te Ungeest. Uitslag: le prijs IJmuiden, met 67 sec.; 2e prijzen Concordia, Zaandam, en De Halter, Alkmaar, beiden met 70 4/5 sec.; wegens bijzondere om- statul.gheden behoefden deze be'de laatste niet over te kampen. Estafettenioop voor dames, afstand 250 meter, door groepen van 5 dames. Deelnemende vereenigingen: IJmui den, te IJmuiden; Achilles, te Zaan dam; Carna, te Zaandam; Uitgeest, te Uitgeest; Tumlust, te Beverwijk; llol- landiu, te Amsterdam: Kracht en Vlugheid, Amsterdam. Uitslag: le prijs IJmuiden, 43 45 sec.; 2e prijs „Achillea", te Zaandam, tijd 44 sec. Beide vereenigingen hunne series 44 3/5 sec., worden ove'rgekampt noemd resultaat. Ook bij den estafettenioop bleek het terrein niet geschikt voor betere tij den. Bij het hoog-vèrsprlngen bereiken 7 deelnemers een vèr-sp'rong van 2.70 bij eene hoogte van 1.35 M. De wedstrijden hadden een span nend verloop, waarbij het estafetten- loopcn een warme belangstelling bij het talrijk opgekomen publiek opwek te, dut niet ophield om de loopers met luide kreten aan te moedigen. Wij meenc'n, dat een estafettenioop over grooteren afstand op den weg, b.v. van plaats tot plaats, enorme propa ganda zou maken. Door de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer was o.a. een zilveren medaille uitgeloofd. Als juryleden fungeerde de tech nische commissie, nl. de heeren F. J. Verlaan, II. N. van Leeuwen, J. F. Cramer en Jac. Teengs, de dames R. Colthof. W. S. Overbeek en C. W. Schoor bijgestaan door de heeren L. J. A. van Ekeren, W. F Allan en P. Spaander, bestuursleden van het ge west, benevens de turners A. W Driessen, Jacob Bongertman en J. Hop. Als 6tarter trad op de bekende kampioen-hoogspringer, de heer 11. N. van Leeuwen. De wethouder Frans Netseher met eeinge gemeenteraadsleden gaven door hunne aanwezigheid blijk van hunne belangstelling. Het weer begon eerst in d€n namid dag raar te doen, zoo nu en dan eeu fijn motregentje met een korte maar krachtige stortbui tot finale, welke echter niet in staat was om bet slot nummer, dat juist door de damesturn sters werd uitgevoerd, te verstoren. Mej. Overbeek, die als leidster hierbij optrad, toonde dat men ook zonder bijzondere voorbereiding ulgenieene stokoofenmgen zeer goed A prima- vista kan doen verrichten. Dezelfde eer komt ook den leider der heeren, met name den heer J. F. Cramer, toe, die met jeugdig vuur zijn mannetjes bij de vrije oefeningen aanvoerde en hiermede op voortreffe lijke wijze als leider in de turners we reld debuteerde. De muziekvereen ging „Concordia" verleende hare medewerking. I. (Ct) Nu de haringvisscherij in den laat ste» tijd zulke slechte resultaten ople vert, mag het als een bijzonderheid vermeld worden, dat de logger „Ma- chicl" van de reedcrij N. Parlc\het

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1