NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29« Jaargang. No. 8664 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1911 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden» -"^v* Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente),1.30 Advertentlfin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 ffy ftC 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant GemïödZondTgsblad, voor Haarlem' I (S* jJ%%MÊWc£^Xl Rïdsctie Admirtistraiie: Gr°°te Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal TelefoennaHiaier der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zeider Buitenspaarne i2. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenilën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warrr.oesstraat 76—78, Amsterdam. Telcphocn interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 20 SEPTEMBER. De Kroon: Récital de Mile Schnei der. 8 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen 2 en 8 uur. Stadsnieuws OmOnsHeen. In hot Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Zwitsersche Herinneringen", VI, in de rubriek Om Ons Heen. RAADSSTUKKEN. Bouwverordening. B. en W. stellen den Raad voor, Jhr. Ch. van de Poll, directeur der Haarlemsche Katoen-Maatschappij, vcrgunnln" te verleen en tot het bou wen van een ketelhuis met schoorsteen op het terrein van voornoemde maat schappij aan den Kinderhuissingel, in afwijking der bouwverordening. Aanvaarding grond. B. en W. stellen voor, hen te mach tigen kosteloos en om niet voor de gemeente in eigendom te aanvaarden do gronden aan het westelijk verleng de van den Verspronckweg, bestemd voor straat, toebehoorende aan de Binnenlandsche Exploitatie-Mij. van Onroerende Goederen. B. en W. stellen de voorwaarde, dat als bijdrage in de kosten van riolee- ring en bestrating worde gestort een bedrag van ƒ24,150. Pensioneering politie. Gevolg-gevende aan het raadsbesluit van 17 Mei stellen B. en W. verschil lende wijzigingen voor in de verorde ning, regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente ambtenaren. In artikel 3 wordt aangevuld, dat o. a ook pensioen wordt verleend aan d. ambtenaren, die na ten minste vijf jaren in dienst der gemeente te zijn geweest, daaruit eervol zijn ont slagen zonder ontslag te hebben ver zocht. zullende het hun toe te kennen pensioen eerst ingaan bij het bereiken vuu den 65-jarigen leeftijd. e. den hoofd-inspecteur van politie, den adjunct-hoofdinspecteur van poli tie, de iuspecleurs en de adjunct-in specteurs van politie en de agenten van politie der le, 2e, 3e en 4e klasse, indien zij na het bereiken van hun 55e levensjaar door den Burgemeester, na ingewonnen advies van twee door B. en W., na overleg met den betrok kene, aan te wijzen geneeskundigen, worden ontslagen uit hoofde van ver mindering van ziels- ol lichaamsv er- niogens (of beide), waardoor zij voor de verdere behoorlijke waarneming van hun betrekking ongeschikt wor den geacht. Ook artikel 4 wordt aangevuld, het eei ste lid zal dan luiden Het pensioen, verleend uit kracht van art. 3u, 3c, 3d en 3e, wordt voor ieder jaar dienst in een betrekking, bedoeld bij art. 3 letter e. berekend op een vijf en veertigste doel cn voor ieder jaar dienst als ambtenaar in een andere betrekking, berekend op eén zestigste doei van de middelsom over een jaar v.ju het bed ra e dat geduren de de laatste zestig maanden v-ooi den ambtenaar als grondslag van pen sioenberekening heeft gegolden, met dien verstande, dat het pensioen, ver leend uit kracht van art. 3c en 3e, ten minste een vierde tlier ïniddelsoni be draagt. DrinkhaL De Drinkhal van de Haarlemsche Staal waterbronnen is gisteren door 45 personen bezocht KAMP TE NUNSPEET. Onze correspondent schrijft De Zondag in de legerplaats is wer kelijk als rustdag gebezigd. Trekt an ders uit dc legerplaatsen te Laren en Zeist meestal de groote meerderheid huiswaarts, nu was het de groote af pand. die velen daarvan terughield. Zoo was het kamp dan ook Zondag good bevolkt en weid oen 9 uur vin. in de legerplaats een godsdienstoefe ning gehoudou voor de R.-K. mili tairen door pastoor Van Scliaik en om 10 uur voor de Ned. Hervormden door Ds. Doornveld, uit Nunspeet. De laatste godsdienstoefening werd door den kamp-commandant, kolonel Jhr. Van Spongier, en eenige officie ren bijgewoond. De stafmuziek onder leiding van Eug. Rap deed bij deze plechtigheden gewijde muziek hooren. Overigens woonden ook eenige bur gers en vele militairen deze veld- nredikatiën bij. Op het verdere gedeelte van den Zondag kon men in het kamp ook zeer goed bemerken, op een grooten afstand van het garnizoen te zijn. Er was weinig bezoek en velen zochten genoegen in eene wandeling in de omstreken. Om 10 uur 's avonds was alles in het kamp in rust, wat ook wel noo- dig is, want Maandagochtend om half vijf zou het reveille zijn en trad de oorlogstoestand voor de Divisie- manoeuvre in. Als algemeene oorlogstoestand is uitgegeven Een rood leger, oprukkende in Oos telijke richting, bereikte Apeldoorn e. o. Een blauw leger is gelegerd langs den IJsel, met den rechtervleugel te Deventer. Het 10de regiment infanterie, deel uitmakende van de blauwe brigade, waarbij ook ingedeeld de 1ste com pagnie wielrijders, 2de sectie mitrail leurs, 2 pelotons huzaren, benevens een batterij veldartillerie, marcheert om 6.30 uur van Nunspeet naar El- speet, ten einde van daar uit den aanval op Apeldoorn te ondersteu- Onze corr. schrijft nader Meldde ik reeds, dat het 10e reg. inf. behoorende tot de blauwe partij, tot deelneming aan den len manoeuvre dag in opdracht had te marscheeren van Nunsneet over Elspeet, om van daar den aanval op Apeldoorn te on dersteunen, door het stuiten op een vijandelijke troepenmacht ten Westen van Elspeet, werd slechts het eerste deel do-r opdracht ten uitv oer gebracht en had op de Heide ten Westen van Elspeet een ontmoetingsgevecht plaats tusschen do beide brigades. Te ongeveer half twee was de ma noeuvre geëindigd, waarna de beide infanterie-regnnenten, 4e en 10e. naai de kampen terugmarcheerden, terwijl ook cavalerie, artillerie en de mitrail leur ssectiën, welk© laatste afdeelin- gcn-zich tiidens het gevecht danig had den doen hooren. naar hun kwartie ren terugkeerden. Deze manoeuvre, onder leiding van den divise-coinmandant generaal-ma- joor Neeteson, werd bijgewoond door den luilenant-geueraal De Meester, commandant van het veldleger en vier buitenlandsche officiereu. vergezeld door den kapitein van den Generaleu Staf Muller Massis. Deze laatste officieren bezochten na afloop van de manoeuvre de leger plaats bij Nunspeet, bezichtigden liet logies, de keukens en cantines aldaar. Voor de manoeuvre op 19 Septem ber is de algemeene oorlogstoestand, dat een roode legerafdeeliug Elspeet heeft bezet. Van een blauwe tegen die stelling oprukkende legerafdeeliiig is de offen sieve beweging töl staan gekomen in de lijn De Lie-sberg-hoogte 3Ü Turf- berg. bij de oefening op 19 Sept. rukt de geheele divisie, althans voor zoover- in en nabij de legerplaatsen aanwezig, uit tegen een te Elspeet gemarkeerde stelling. Ziekenzorg. De jaarlij ksche leden vergadering van de werk lieden vereeniging „Zie kenzorg" zal dit jaar plaats hebben op Maandag 25 September. De agenda vermeldt o. a. de ver kiezing van 3 bestuursleden en de verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht. Het jaarverslag van den secretaris maakt melding van het vertrek van Dr. De Ridder, die slechts eenige maanden aan 't fonds verbonden is geweest, en de aanstel ling als derden dokter van den heer Dr. Janssonius in zijn plaats. Het ledenaantal is met 500 ver meerderd. De vereeniging telt op het oogenblik 3520 leden. Ook wordt in dit jaarverslag het 10-jarig bestaan der vereeniging her dacht. De secretaris herinnert, hoe de toestanden vroeger waren en wij5t er op, dat de vereeniging in die jaren groote vorderingen heeft gemaakt. In het verslag van den Raad van Toezicht wordt o. a. vermeld het af treden van den heer P. Meijer, waar door het leden-aantal van dezen raad van 3 op 2 gebracht werd. Uit het overzicht van den financi- eelen toestand over het afgeloopen jaar blijkt, dat de inkomsten f 19.832.93 bedragen, de uitguven 18.776.481/2, zoodat er een batig saldo is van 1056.44 1/2. In de kas van het reserve-ionds was op 31 Juli 1.1. een som van 497.70 1/2. Het afgeloopen jaar is voor de ver eeniging zeer voorspoedig geweest Voor de dooven. In de kerk der Ned. Herv. Gem. in de Jansstraat zal een telefoonleidin g worden aangelegd van den preekstoel naar een hank om zes dooven in de gelegenheid te stellen, den dienst te volgen. Dit geschiedt op aanstichting van ds. Barbas, die door een belang stellend gemeentelid hiertoe in staat is gesteld. Ds vergiftigingszaak te Hieuwe s.eer. De stukken, betrekking hebbende op de zaken vuu den bukker Ester en vrouw Hogenhout. zijn Maandag van de Haarlemsche griffie verzonden naar den griffier bij het Amsterdam- sche Hof. ORGELBESPELING op Donderdag 21 Sept 1911, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of Sint- Bavokerk alhier, met welwillende me dewerking von den heer Ernst Tolk (bariton) uit Den Haag, door den heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach No. 2. Gebet (Zang), F. lElle'r. No. 3. Sonate No. 2, G. MerkeL a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assai. No. 4. Die Ehre Gott'es aus der Na- tur (Zang), Beethoven. No. 5. Vision, (Zang), J. Rheinberger. No. 6. Aria: ..Gott sei mir gnadig", uit Paul us, Mendelssohn. FRANS ROSIER HEEFT WEER ONTVLUCHTINGSPLANNEN1 In het krankzinnigengesticht te Medemblik, waar Frans Rosier thans verpleegd wondt, is men tot de ont dekking gekomen, dat deze wederom een poging tot ontvluchting voorbe reidde. Failliss ement. Door de Arr.-Rechtbank alhier Is bij vonnis d.d. 19 September 10 tl in staat van faillissement verklaard J. Jz. Wezel, schilder cn koopman, wi>: nende te Jisp. Rechter-Comminsaria Mr. J. D. Pas teur. Opgeheven. Door de ATr.-Rechtbank alhier Is bij vonnis van 19 September 1911 op geheven het faillissement van W. A. H. van Mourik, koopman in manu facturen, te Leimuiden. Di.t faillissement was uitgesproken 29 Augustus 1L Gehomologeerd. Door de Arr.-Rechtbank alhier Js bij vonnis van den 19dn September gehomologeerd het faillissement van Th. de Boer, rustend landbouw©* to Haarlemmermeer. DE RIJW1ELDIEVEN. Door Duitseliland is uitlevering ge vraagd van de onlangs gearresteerde en hier gedetineerde rijwieldieven Dzameitai en Krüger. De twee hoeren schijnen heel wat op hun kerfstok te hebben verschillende samen bedre ven diefstallen worden hun ten laste gelegd. De instructie in de zaken, waar voor zij hier terecht zullen moeten staan, is nog niet geëindigd. VORDERING ONTZEGD. De civiele kamer der rechtbank deed vanmorgen uitspraak in de zaak van R. Duym, apotheker te Haarlem, con tra den curator in bet faillissement der Haarlemsche Jncassobank, jhr. inr. F. VV. van Sty rum. De heer Duym had gevraagd om erkenning van zijn recht op zekere effecten, om zijn vorde ringen daarop ^strek Kende tot bedra gen van 6442 en 4178) te verhalen. De rechtbank ontzegde requirant zijn vordering, eu veroordeelde hem in de kosten van het geding. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken VELSEN. De bakschipper Adr. Euser, uit de Groote Landt, werkzaam op een bag germolen in het Noordzeekanaal, was met den stoker van een sleepboot boodschappen wezen doen. Bij liet weer aan boord gaan viel Euser, door de duisternis misleid, van de loop plank en verdween onmiddellijk in de diepte. Zijn lijk werd kort daarna opgevischt. De man was 47 jaar oud en laat een weduwe met zeven kinde ren achter. KENNEMER GOLFCLUB. De wedstrijden van de Kennemer Golfclub, gehouden op de terreinen nabij Het Huis te Velsen, hadden het volgende, resultaat Wedstrijd cun den „Herbert Cre- mer"-boker, gewonnen door den heer Herbert Cromer, tweede was de heer E. Vas Visser, met het geringe ver schil van alechts éón punt Wedstrijd om den ,,Middeloo"-prljs, uitgeloofd door den hear G. J. van der Vliet, wedstrijd voor dameslcden. De prijs werd gewonnen door freule lt. van de Poll, met 62 punten tweede mevrouw Ch. van de Poll mot 65 punten derde mevrouw P. Ver- schuijï en vierde mevrouw K. Velt- man. Wedstrijd om den prijs van den heer M. Jessurum voor damesleden. Gewonnen door mevrouw Van Tien- hi>ven-WiLson, tweede was mevrouw Van der Valk van Wigdamme. De wedstrijden hadden een zeer geanimeerd verloop. Na afloop reikte de voorzitter, de heer Gérard J. van der Vliet, de prijzen aan de respectie ve winners uit. De eindwedstrijden wonden 23 Sep tember gehouden. UMUIDEN. In de Staatscourant zijn opgenomen de acten van de naamlooze vennoot schap Steamtrawler-Maatschappij „Hibernia", te IJminden. De vennootschap heeft ten doel het exploiteeren van stoomtrawlers, het uitoefenen defr zeevisschérij in haren vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daarvan, het varen van koopvaardijgoederen, alsmede het sleepen van schepen en het verleenen van assistentie aan in nood verkee- rende vaartuigen en voorts het doen van al datgene, wat mot een en an der in onmiddellijk verband staat, met dden verstande echter, dat de ven nootschap nimmer meer dan een trawler in eigendom zal hebben. Het kapitaal der vennootschap is bepaald op f 20.000, verdeeld in 20 aan doelen, elk van f 1000. De heer C. de Vries Jr. te Santpoort is benoemd tot directeur en de heer G. F. Pe'rquin te Haarlem tot lid van don Raad van Commissarissen. Binnenland OPENINGSREDE. Hedenmiddag te 1 uur heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de hoe* Heemskerk, de vereemigde vergadering der beide Kamers va'n dc Slaton-Generaal geopend met de vol gende rede: Mijno Heeren 1 De Koningin, heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Kan 1910 voor land- en tuinbouw over het algemeen tot de gunstige ja ren worden gerekend, zoo is te vree- zen, dat 1911, tengevolge van de bui tengewone droogte en het lieerschen van het mond- en klauwzeer, voor ver schillende takken van het bedrijf een verre van gunstig resultaat zal ople veren. Handel en nijverheid bleven zich In het afgeloopen jaar over het algemeen op bevredigende wijze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten met het reederijbe- drijf behaald, verbeterden. De uitkom sten van de verschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele be langrijke uitzonderingen, niet zeer be vredigend. In Oost-Indlë valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Te gen de epidemische ziekten, welk© in sommige streken de bevolking bedrei gen, werd doortastend opgetreden. Bezwaren, ondervonden bij de uit voering van het grenstractaat van 1904 met Portugal, hebben tot eenige spanning op het eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen, tot krachtig optreden, ter bescherming van onze onderdanen in het omliepend grensgebied. Burgerlijke en militaire landsdiena ren. zoo hier te lande als in de kolo niën, vervullen hun taak op lofwaar dige wijze. Dank tij het ruim vloeien van 's Rijks middelen, laat de financieele toestand des lands zich ©enigszins gunstiger aanzien dan ten vorigen jare. Duurzame versterking der mid delen, waartoe ontwerpen zijn inge diend, blijft echter dringend noodzake lijk, zoowel tot herstel van het even- w icht tusschen de uitgaven en de ont vangsten, als met het oog op onver mijdelijke nieuwe uitgaven, waaron der die voor de kostbare maatregelen op sociaal gebied, welke aanhangig zijn. Dit zittingjaar zal van groot ge wicht kunnen zijn door de behande ling van do bij U aanhangige wets voorstellen waarbfj van Uwe krachts inspanning en toewijding ongetw ijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wet geving blijven de aandacht eisclien. Een wettelijke regeling in zake de pensionneering van Gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen is in bewerking vvetsvoor- drachten worden in gereedheid ge bracht tot regeling van het levensver zekeringsbedrijf en tot technische her ziening van de Woning- en van de Leerplichtwet» Aan de bevordering van het tot- stand komen van spoorweglijnen voor het locale verkeer en aan de verbete ring van wegen naar de tegenwoordi ge eischcn. zal bijzondere aandacht worden gewijd. Ontwerpen zullen U worden aange boden in verband met de regeling van de pensioenaanspraken van het spoor wegpersoneel. Uwe medewerking zal worden gevraagd, om de particuliere locale telefoonexploitatie door Rijks exploitatie te vervangen. Een wetsontwerp, bedoelende ver krijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht, zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening van de Jachtwet en van de regeling van het landbouw- en veeartsenij kundig onderwijs, zijn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevol gen van beroepsziekten, zal U berei ken. Maatregelen worden beraamd tot verbetering van den financieelen en economischen toestand van Suriname. In voorbereiding is een hei-vorming van de politierechtspraak in Neder- landsch-Indië. Een wetsontwerp zal U worden aan geboden tot wijziging van artikel 111 van het reglement op het beleid der Regeering V4_n Nederlandsch-Indië. Moge on Uw veelomvattenden ar beid Gods zegen rusten. In naam dor Koningin verklaren Wij de gewone zitting der Staten-Ge neraal te zijn geopend. De Commissie van ontvangst en uitgeleide van Minister Heemskerk bestond uit de heeren Laan, Verheyen en Van den Berg, leden der Eerste Kamer, en de heeren Roodhuyzen, Van Vuuren, Limburg en Heemskerk, leden der Tweede Kamer. WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Gisteravond, de eerste dag der ver plichte sluiting, was 't zeer druk in de Amsterdainsche straten. De kijklusti- gen schoolden voor de winkels, waar niet te 9 uur werd gesloten. En dat waren er in sommige straten zeer vele. Maar toch was er van een zeer omvangrijk verzet, waaraan door een belangrijke minderheid der win keliers werd deelgenomen, om niet te gewagen van een algemeen verzet, geen sprake. Het waren voornamelijk de sigarenwinkeliers en de winkels, waar eetwaren worden verkocht, die open bleven, al zag men ook van alle andere categorieën van winkels er eenige geopend. Eenige groepen straatjongens draai den hier en daar de lantaarns uit en maakten door him geschreeuw wal op schudding. Sommige winkeliers hadden iets ver zonnen ,oin te sluiten «ai toch te ver koopen. Een sigarenhandelaar had o. a. een automaat staan. Een koekbakker had boven een taart achter zijn winkelraam geschre ven „Je mag er naar kijken, maar niet aankomen." Zoo kwam een man, die een fiets gehuurd had, met dit rijwiel kapot te rug bij den rijwielhandelaar, die ech ter was gesloten en kalm weigerde de deur van zijn winkel te openen on derhandelingen hielpen nietseen groote menigte drong om den rijwiel- winkel samen en liet zich niet onbe tuigd in het geven van goeden raad aan den ongelukkigcn huurder, die verklaarde ergens vier hoog te wonen op een kamertje, waar geen plaats was voor die kapotte fiets. Voor zoover men kon nagaan, werd gisteravond door de politie nog geen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der verordening op de winkelsluiting. Men meldt ons Naar w>i vernemen hebben de bak kers in de omgeving van de Joden Brecstraat besloten hedenavond weei gezamenlijk open te blijven. PROTESTVERGADERINGEN. Gistermiddag zijn door de winke liers twee druk bezochte protestverga deringen gehouden. Als sprekers tra den op de heeren V. W. Duykers en mr. J. E. Hillesum. Deze sprekers keurden de verplichte winkelsluiting af cn criti&eerden de houding van verschillende raadsleden. De vergaderingen waren nog al ru moerig. Een protestraotie werd aangenomen. VERDRONKEN. De 28 jarige W. T. te Rottevallc is in een greppel gevallen en gestikt. De jongeman leed aan toevallen. DE GESCHIEDENIS VAN DEN ATJF.H-OORLOG Naar men aan het Bat. Nh!. uit Buitenzorg schrijft, mag verwacht worden, dat in den loop van het vol gend jaar als eerste deel van de ge schiedenis van den Atjehoorlog de aanleiding tot d en krijg zal verschij nen. Ve*nomen wordt, 'dnt vooral dit ge deelte van de studie van belang zal zijn omdat daarin licht zal worden ontstoken omtrent tal van quaestics, die tot dusverre door een geheimzin nig waas zijn omgeven gebleven. Zijn we goed ingelicht, dan zal uit het te verwachten deel op de meest onom- stootelijke wijze blijken, dat Neder land in 1873 onmogelijk andere han delen kon don het gehandeld heeft, ook al mogen de motieven eenigszins anders zijn dan de tot dusverre gang bare. „De Roode Dinsdag." (Van onzen bijzonderen Verslag gever). II. In het Tweede Blad heb ik reeds het een en ande'r meegedeeld, omtrent de betooging in verband met de aanb ©- ding van het Volkspetionnement. Hieronder volgen eenige telegra fisch gemelde indrukken. Den Haag, Dinsdagmorgen 11 uur. Volle Ceintuurbaantrtuns naar het station en drukke treinen zijn de eer ste reisindrukken in Haarlem. Men- schen met oranje en personen met rocxlc bloemen loopen door elkaar. Een dooreenv. arreling van Prinjos- daggers en Roode-Dinsdaggcrs Daur- tusschen Kamerleden, die nsuaiw de openingszitting gaan Drie extra-trei nen zijn al uit Amsterdam in Dew H&as aangekomen. Een brecde stroom van betoogera van het station trekt de stad door. tot in de J avast raat, aan wier eind het terrein is. De meesten, ook vrouwen en meisjes, dragen de roode kaart met: „Op voor het Algemeen Kiesrecht oj) hoed of borst. Aan het Btation verkoopen de ven ters met oranje en nationaal, nu met evenveel plezier roode bloemen. In de Wagenstraat m j nifestëeren drie kleuren, rood omrand en oranje- banen schel tegenover elkaar. Op cn voor het terrein neemt een zeer leven dige drukte toe. lt nd het geheele ter rein is een houten hek, waarin de zes honderd banieren staan. In de lange reeks staan ook de tientallen vaandels Vein de vereenigingen uit Haarlem eu omstreken, die vandaag vertegenwoor digd zijn. De meeste vaandels hebben de roode kleur. Nog nooit zag ik zoo veel verschillende tinten van rood. In een binnenring staat een lan ge reeks van verversohingstenten. die nu al drukke klandisie hebben. In het midden staat een estrndetje voor de muziekkorpsen. Overal op 't veld kam- peeren etende en drinkende men- echeii. De pers, op wie niet gerekend blijkt, vindt een plaatsje in de tent voor bet Partijbestuur. Daar teeke nen nu de leden van dat baatuur het verzoekschrift, dat naar het Ministerie wordt gebracht Het is geschreven op een zeer groot vel Oud Holiandsch pa pier, dat met een zegel van een gulden vijftig voorzien is. Het reusachtig adres is keurig net geschreven door den gediplomeerd schoonschrijver Hol laar uit Amsterdam. Op liet oogeriblik dut ik dit telegram verzend zet de muziek den Sociallstenmarsch in. De betooging is begonnen. Van buiten aan stroomt de menschenmnssa nog steeds het veld op. Op en rond het Binnenhof is het zeer vol. De Kameropening heeft plaats in het Tweede-Kamergebouw. Het Binnenhof is ditmaal niet afge zet, zooals wanneer dc Koningin de Kamer onenL

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1