NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. S665 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 20 september i9ii a ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: ^an regels fiO Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 9 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd 1$ (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 flgy 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. öXXl ZoTd^lad, 'voor Haarlem 1 i i R"""0» Administratie: Croote Houtstraat 53. n 3 de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. POEREBOOM. -i*=3£ Drukkerij: Zulder Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 21 SEPTEMBER. Orgelbespeling In de Groote Kerk, 2—3 uur. Brongebouw, Concert 8 uur. Sint-Bavo: Cursus in de R.-K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Over de plechtigheid van het Heilig Doop sel. Stadsnieuws OmOns Heen. lu het Tweede Blad van dit num- nlfer vinden onze lezers een artikel „Jong bb'ven en bevrijd van sleur" tri de rubriek Om Ons Heen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Do Kamer van Koophandel en Fa brieken vergaderde dezer dagen. Tegenwoordig waren do heeren: Mr. Joh. Enschedé, G. van der Most van Spijk, A. de Clercq, P. G. Heems, W. G. H. Jacobs, H. Fikkert, Th. H. J. Janzen en J. M. C Hoog. Mededeeling werd gedaan van de sedert de vorige vergadering uitge gane stukken, en vervolgend van ver- Bch.llende ingekomen stukken, o.a.: een schrijven van het Hoofdbestuur 'der Posterijen én Telegrafie, mede-, deelende, dat niet kan voldaan wo'r- j den aan den wenscli dezer Kamer om 1 op de poststempels achter den naam dor gemeente, waar de afstempeling geseldedt, met een enkele letter den naam dér provincie te vermelden. een schrijven van den heer School meester, waarin deze er op wijst, dat goederen worden ingevoerd, hier wor den verwerkt als onderdeel om ten slotte to worden geëxporteerd, terwijl voor <Len invoer hier te lande het out werp-tarief .geen vrijstelling ver leent. Besloten werd, 'nadat het Bu reau reeds een en ander nader onder zocht had, de aandacht der Commis sie van Voorbereiding der 2e Kanier hierop te vestigen. Naar aanleid.ïig daarvan is oen schrijven verzonden, waarnx het Bureau der Kamer mee deelt, ,,dat in par. 115 van do Duit- sclie „Vereinszollgesetz" van 1 Juli 18ü'J de v oigeiide bepaling voorkomt: „Gegcnstiinde, weiclie zur Verar- bo.iung, zur Vervollkommung c-der zur Rcpaialur niit der Bestiminung zur Wiederauslubr emgelien, kóimea voui Eiugaugszoile belied werden." Op grond hiervan richten wij thans tot Uwe Commissie het verzoek met een en ander rekening te willen hou-1 den, daar liet ons wil voorkomen dat het wenschelijk is, dat, mocht het ontwerp-Tariefwet onverhoopt wet worden, eene bepaling er in voor komt waardoor liet bezwaar van den hoor Schoolmeester geiieel wordt on dervangen". een Provinciaal Blad, waarin de heer Van Tienhoven zijn aftreden als Commissar s der Koning n mededeelt Besloten werd deze mededeeling te be antwoorden en hem dank te zeggen voor de wijze, waarop hij immer de Kamer erkende; een sclirijven van B. en W. dezer gemeente verzoekende liet oordeel der Kamer te kennen omtrent den besten dag en plaats voor de kalverenmarkL Naar aanleiding daarvan werd beslo ten af te raden de veemarkt te ver zotten van Woensdag op Maandag en nog eens de aandacht er op vestigen^ dat het wenschelijk is deze markt over te brongen naar het abattoir, terwijl indien er bezwaren bestaan, do kalvcrenmarkt te bepalen op Woensdag, liet dan beter geacht moet worden in dit opzicht den beslaauden toestand te handhaven. Bij de Rondvraag werd docfr een der leden de opmer king gemaakt dat soms door het ge meentebestuur, niet het advies der Kamer wordt gevraagd over handels belangen, waarover het gemeente- stuur heeft te besluiten terwijl die be- lahgon toch van zoo veel gewicht zijn, dat het redelijk is daarover eerst de Kamer van Koophandel te raadple gen. Hot lid dat deze opmerking maakte, deed dit naar aanloid.ng van de voordracht in zake de electri- eche uurwerken. Wel is waar werd hierin door B. en W. een afwijzend voorstel gedaan, waartoe ook de Ka mer allicht zou hebben geadviseerd, doch de gemeenteraad had zonder het advies der Kamer hierover tot een af wijkend besluit kunnen komen. E. S. NL Fanfarecorps. Door het E. S. M. Fanfarecorps is met ingang van 1 October n. 8. tot directeur benoemd de heer Van 't Hof alhier. Drinkhal. De drinkhal der Haarlemsche Staal- waterbronnen is gisteren door 48 per sonen bezocht. Politiediploma. Voor 't examen to Utrecht zijn ge slaagd voor het diploma met aantee- kening G. v. Zon te Haarlem, en R. Stoffer te Blcemendaal. De nieuwe Rijkskweek- school. Bij de Staatsbegrooting wordt nieuw aangevraagd een eerste termijn van 25,1)00 voor den bouw (aie in 't ge iieel 226,380 zal kosten) van een nieuwe Rijks-kweek- en leerschool voor onderwijzers te Haarlem. „CREMER'S INTERNATIONALE TOONEELWEDSTRIJD. De Koninklijke Letterlievende Vor- eeniging ,,J. J. Cremer" bestaat der tig jaar. En da internationale tooneel wedstrijd, die zij ter gelegenheid van deze herdenking heeft uitgeschreven, is Dinsdagavond in den Schouwburg aangevangen. En de openingsvoorstel ling van Cremer's wedstrijdseizoen (zoo mag het wel heeten. want het duurt tot 2 April 1912) bracht liet op treden van de jubileerende vereeni- ging-zéll. „Cremer" dingt zelf niet mede in den wedstrijd, is hors con cours. Maar do voorstellingen-reeks heeft de gastvrouwe zelf op waardige wijze geopend met J. J. Cremer's vijf- bedrijvig tooneelspel „Emma Bert- hold". pe schouwburg was uitstekend be zet op alle rangen, toen te even acht uur de heer G. J. van Gasteren, voor zitter vaxi „J. J. Cremer" voor het voetlicht verscheen, en 'n kort toe spraakje hield, waarin hij dank bracht aan allen, die hadden medege werkt, om dezen tooneelwedstrijd te doen slagen. Eu even later ree3 het scherm op nieuw, en zagen we 't eerste tooneel- tje van het stuk van den avond dat in 7 afdoelingen werd opgevoerd, en veel succes had, ook wat de uitvoering aangaat De openingsvoorstelling van den tooneelwedstrijd was een goed begin van het vele, dat we van „Cremer" in dezen winter te zien zullen krijgen. Na afloop was er bal, onder leiding van de heeren Martin en Zonen. HAARLEMSCHE TOYNBEE- VEREENIG1NG. We ontvingen het verslag over 1910- 1911 van deze vereeniging, waaraan we het volgende ontieenen: De volgende jnededeeliü^en omtrent het werk en den toestand der veree niging gedurende t afgeloopen werk jaar, mogen den belangstellenden lo zer bewijzen, dat een en ander bevre digend genoemd kan worden, al vie len er vele moeilijkheden te overwin nen. Dank zij de toewijding van ee- nigo bestuursleden cn den ijver van de werkende leden, konden allen, d.e rich aanmeldden om plaatsing op de verschillende cursussen, worden in gedeeld, zoodat het groote aantal leerlingen, dat hierdoor werd aange nomen, bewijst, hoezeer de Toynbee- vereeniging voldoet aan een behoefte, terwijl de gunstige resultaten waar over de cursus-le;ders(sters) gewagen, ple.ten voor de bereikte resultaten. De opengevallen bestuursplaatsen werden ingenomen door mejuffrouw M. van der Chys en don hoer H. A. M. van Veen. Door mejuffrouw Ber- de'nis van Berlekom werd, hoewel zij geen doel meer uitmaakte \an het be stuur, de regeling der kinderclubs weder op uitstekende wijze ter hand genomen* Mejuffrouw A. Hesselïnk riet zich thans genoodzaakt haar ontslag te hemen; mejuffrouw C. Sprenger w er toewijding en werkkracht ook zoozeer op prijs werd gesteld, moet dit be stuur helaas verlaten door verande ring van woonplaats. Een andere niet gering te achten moeilijkheid is gelegen in de geldmid delen. Tot heden wendde het bestuur rich nog niet toi de gemeente met een subsidieaanvrage; waarschijnlijk vinden wij zoo leest men in het verslag hiertoe nog meerder recht in de naaste toekomst De financieele toestand wijst op eenigen vooruitgang vergeleken bij het vorige jaar en dus op stoffelijken en moreelen steun, die van verschil lende zijden kwam. Zonder buitenge wone g ften of toevallige baten kan de Toynbee-vereeniging echter niet voldoen aan hare verplichtingen. Aan contributies en g.ften werd ontvangen een bedrag van f 648. De totaal ontvangsten rijn f 1841.61, de uitgaven f 1809.57. De Kiifderclubs we'rden bezocht door ruim 300 kinderen, die werden bezig gehouden met teekenen, karton werk, houtsnijden, rietvlechten, zaag- en timmerwerk, kleuren, poppen kiee don en handwerkjes, of er werd met hen verteld, gespeeld en gezongen. Do Cursus in Nederlandse lie Taal ving aan met 11 leerlingen en eindig de met 7. Een tweede cursus voor jongere leerlingen werd gevolgd door 7, bij het einde nog 5 aanwezig. Voor den cursus wiskunde was het aantal leerlingen bij den aanvang 7, bij het einde 6. Voor Boekhouden 13 en 12. De cursus Duitsch werd verdeeld in 2 klassen, een va'n leerlingen van 12—18 Jaar, de andere van 18—34 Jaar; in het geheel 26 leerlingen. Lang bleven bo.de cursussen voltal lig, op 't eind nam het aantal deel nemers af, door vertrek naar eiders, riekte e. d. redenen, zoodat bij het einde 15 lee'rL ongeveer aanwezig ble ven. Op don cursus Fransch waren 14 leerlingen In de le, 8 in de 2e klas se, bij het einde 19 In het geheel De cursusen in EngeLsch begonnen inet 80 leerlingen onder twee leiders verdeeld over 6 klassen, volgens ou derdom ingedeeld, bovendien vorm den 4 leerlingen die vorige jaTén de ze lessen reed3 hadden gevolgd, een vervolgklasse. Over den ijver va'n dezen vooral, is de leider vol lof, hun ne vorderingen waren uitstekend, in aanmerking genomen dat 17 door him werkkring niet veel tijd tot studie hadden, één van hen was dienstbo de, één naaister, één schilder, één typograaf. Van de beginklassen hiel den 30 leerlingen tot het einde toe vol, een. 14-tal onder hen volgde de lessen met het oog op emigratie. Aan den casus in Esperanto namen 19 leerlingen deel, op 3 na volgden zij de lessen trouw. 18 meisjes boven 14 jaar meldden zich bij den aanvang voor les in Ver stellen aan, in den loop van de maand October volgden hog 14 aan vragen, zoodat 2 cursussen gevormd werden, een van meisjes van 1418, de tweede van ouderen. In het begin was do opkomst geregeld, later ble ven eenigen weg. De cursus naaien en knippen begon met 11 leerlingen, na December ver minderde het aantal. De ijver der leerlmgen van deze cursussen wordt over het algemeen geroemd. Rechtskundig advies werd verleend aan -ka personen, tegen 4S2 in liet vorige jaar. W ederom wordt dank gebracht aan do heeren Mrs. Thiel en Andreae. Dezen winter werden 3 Voordracht avonden gegeven. De avonden wer den niet zoo druk bezocht als anders, wat waarschijnlijk is toe te schrijven aan vermeerderde gelegenheden tot genieten op d t gebied in onze stad. Ter plaatse, waar de spoorbrug over de Awslerdamsciie Vaart wordt ge legd, is de vaart afgedamd "en wordt dit gedeelte nu uitgegraven om de fundamenten op de vereischto diepte te leggen. Daar bliikt nu duidelijk, hoe ondiep de vaart is en hoe weinig geschikt voor vaarwater ter verbcleriug daar van wordt door de betrokken steden, Amsterdam en Haarlem, ook nooit jets gedaan I W egens de diepe uitgraving, zoo on middellijk bij de trambaan, moet daar zeer langzaam worden gereden. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij E. Boven Reguhorstraat 7, een mo- deboek. H. de Vos, Boterstraat 9. oen kope ren slinger. R. Petersen, Spoorwegstraat 8 rood, een dameshandschoen. A. Nieuwenhuizon. Voorzorgstraat 32, een mannepet. Dr. Kikkert. Kleine Houtweg 21, een granaten halsketting. P. Duijndom, Parkstraat 1. een streng blauwe sajet. M. Jansen. St. Anthoniesteeg 17, een paar kleumen. J. Huiboom, Oudeweg 53. een blau we duif. J. Roosen. Smedestraat 26. een zil veren armband. G. de Lucht, Gen. Bothastraat 118, Schoten, een jas. L. Hozel Harmenjansweg 37, een R. K. kerkboek. STAMKAPITAAL LIGIIALFONDS EN le HAARL. LIGHALCLUB. Meh schrijft ons: Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor het onderstaande: Gisterenmiddag omsfreeks half 5 dook op het C. B. onzer vereeniging, Ged. Oude Gracht 41, weder eens op het sympathieke, aardige stel be stuursleden van de le Haarlemsche Lighalclub en aan de glundere ge- z chfcen van president, penningmees ter, commissarissen, eere-voorritte'r, enz. viel te bemerken, dat er iets bij zonders was. Op mijn informatie naar het wel en wee der vereeniging ontving ik su biet van alle bestuursleden goedkeu rende hoofdknikken plus welbewuste tevredenheids betuigingen^ dat de club goed vooruit gaat. En als bewijs daarvan legde de penningmeester door elleboogslooten zijner collega's bestuursleden daartoe aangecpoord, en onder het geschitter va'n zes paar fonkelende jongensoogen, 5 even schoon fonkelende gouden tie'ntjas op tafel voor het Lighalfonds. Tableau vivant, allen staarden mij G'root was mijn verrassing, grooter mijn blijdschap, het grootst is mijn dankbaarheid, dit wilde ik jullie nog zeggen, na mijn bedankje van giste ren, toen ik zoo weinig tijd had. Tracht in alles zoo uit te bli'nkenv ook later als ge groot rijt geworden, zooals ge nu als jongens uitmunt in ijver en volharding voor een nobel en nuttig doel. Den leden van do le Haarlemsche L/ighalcluto zij dit van harte toege- wenscht, alsook den niet minder ijve- 'r 'gen led eh der 1-Cents-Vereeniging te Bloemendaal e. o., die denzelfden lof verdienen en met de le Haarlem sche Lighalclub in één adem genoemd mogen worden. U dankend voor de plaatsing van het bovenstaande, heb ik de eer te zijn. Hoogachtend, Uw dw., Th. LIMPERG. Secr.-adm. Lighalfonds en V. t b. d. t. LEGERMANOEUVRES. Onze corr. schrijft De eerste geveehtsbevelen voor de legermauoeuvres zijn heden uitgege ven. Waren bij de regiments- en divi sie-oefeningen, waarvan het heden de laatste <lnr was. de troepen in Kam pen of kantonnementen ondergebracht terwijl na afloop van iedere oefening hetzelfde kamp of kwartier weder werd bereikt, nu wordt dit auders. Na dat Woensdag een rustdag Js gehou den zegt het 10e regiment inf. de le gerplaats bij Nunspcet vaarwel. Yóor we uit Nunspeet vertrekken verdient evenwel nog vermeld, dat de militairen door de burgerij met groote welwillendheid en gastvrijheid zijn ontvangen. Immers in Nunspeet, een plaatsje, waar in het geheel geen garnizoen be hoort, was op initiatief van den bur gemeester. baron C. W. F. Mackay, daarin bijgestaan door eenige ingeze tenen, een leegstaand gebouw geheel herschapen in een geriefelijk Militair Tohuis, waar voor goede lectuur en aangename afwisseling was zorg ge dragen. De mindere militairen, die alleen op Zondag het kamp mochten verlu ien, konden dus alleen dien dag dit Tehuis bezoeken, waardoor het daar dan ook den geheelin dag zeer druk was. iederen avond verpoosden vele onderofficieren zich daar enxele uren. De commandant der le divisie heeft n.L opdracht ontvangen, om op 21 September te marcheeren naar Neder- Betuwo gedeelte tusschen K es teren en Tielj ten einde den vijand te belet ten daarin vasten voet te krijgen. Een varende pontonirein ligt op 21 September te Wagcningen. om de di visie over dea Rijn te brengen, zoodat hieruit alleen reeds is af te leiden, dat ons nu flinke niarschdagen wach ten. Keerden tot heden dus de troepen naar het kamp terug, waar gedurende den mouoeuvredog voor de bereiding van het eten werd zorg gedragen, nu wordt dit eten voor den afmarseh ge kookt en door iedere compagnie in een hooikistwagen medegevoerd. De algemeene oorlogstoestand is, dat een rood leger wordt saamgetrok- ken aan den Noordelijken oever van den N'eder-P.ijn en Usel, terwijl se dert 19 September een blauw leger in opraarscb is uit de lijn Weert NeespeltTurnhout naar het Noor den. De divisie-oefening op Dinsdag, waarbij de geheele divisie een aanval deed op een door een bataljon van het 9e regiment infanterie aangegeven ijandelijke stelling tusschen Liesberg en Stakenborg nabij Elspeet, trok vele toeschouwers naar dit terrein. De luitenant-generaal De Meester, commandant van het veldleger, en de buitenlandsche officieren woonden we derom dezen manoeuvredag bij. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Aanvraag om subsidie. Door de afdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond is bij den gemeente raad van Schoten subsidie gevraagd voor haar teekenschool „St. Jozef". In de toelichting wordt er op gewe zen, dat het Rijk. de Provincie en de Gemeente Haarlem reeds steun ver- leenen. „HET WITTE KRUIS". Gisteravond vergaderde de afdee ling Schoten van Het Witte Kruis in het lokaal van Staal. De voorzitter, de heer Van Leeuwen, opende de ver gadering, die slecht be/zocht was. De agenda vermeldde als voornaamste puntenBehandeling van kien be schrijvingsbrief voor de alg. verg., en Voorstel van het bestuur om een adres to zenden aan den Raad in zake wijk verpleging. Bij het eerstgenoemde punt werd aan den gekozen afgevaardigde, den heer E. de Graaff. een mandaat ver strekt, terwijl bij punt 6 het bestuur machtiging kroeg, naar bevinding te handelen. Daar de rondvraag geen bijzonder heden opleverde, werd de vergadering reeds te half 11 gesloten. SANTPOORT. HET GEGOTEN HUIS. Van 25 Sept.—1 Oct. is het gegoten huis op eenige vastgestelde uren per dag voor genoodigden te bezichtigen. Oorspronkelijk was het voor demon stratie-arbeiderswoning bestemd, maar later werd besloten tevens aan tö toonen, dat het M. C. C.-systeem ook uitstekend is voor een meer com fortabele inrichting. Tal van firma's hebben hunne medewerking verleend aan de voltooiing en inrichting van het huis, toen bekend was geworden, dat dit uitsluitend als show-nouse zou dienen. SPAARNDAM. Een schelf hooi van H. W. de Vries en S. Sindorf is alhier, vermoedelijk door onvoorzichtigheid van kinderen. erbrandde brandspuit behield de belendingen. Verzekering dekt de schade. HEEMSTEDE. Bij den heer P. v. Odijk, sigaren handelaar. Raadhuisstraat alhier, lig gen ter bezichtiging de medaille, uit geloofd voor het kampioenschap der le klasse Uaarl. V. B. eu de medaille, uitgeloofd door Z. F. C. uit Zaandam, weike beide door „Heemstedegewon nen werden. HAARLEMMERMEER. Vreeand geval Bij den landbouwer Braat. aan den IJ weg, bij den Venneperweg worden sinds Maan dagmorge n twee koeien uit de weide verin. st. Bij den daar tegenover wenenden landbouwer Pennings één. Ondanks alle hasporin- gen in die omgeving is men er nog niet iin geslaagd, er eemg spoor van terug te vinden. Een onderzoek op de veemarkt te Amsterdam ingesteld, heeft ook geen resultaat opgeleverd De signalementen, van het vermiste vee zijn nu overal verspreid. Of hier diefstal in bet spel is, kan neg niet met zekerheid worden uit gemaakt. Een woesteling. De Kruisweg, nabij den Sloterweg werd gisterenavond ih rep en roer ge bracht door een beschonken zwervend persoon. Met iedereen wilde hij vech ten en uitte alle mogelijke bedreigin gen tegen ieder uit d-.e omgev.ng. De bewoners waren meest allen bang voor den woesteling. Geheel verwil derd, bijna geen kleeren aan zijn lijf. én bovendien druipnat doordal hij ai een paar maal te water had gelegen, zag hij er wel uit om vrees aan te jagen. De polit e te Hoofddorp werd ge waarschuwd, die hem zoo goed cn kwaad het ging overbracht naar het arrestantenlokaal te Hoofddorp wanr hij zijn roes k<m uitslapen. De bewo- ners waren opgelucht nu de man on schadelijk gemaakt was. De jaarljjksche vergadering van on derwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Haariemnïirmeer zal dit jaar gehouden werden op 28 Sep tember, e. k. te Amsterdam in llotel „Parkzicht". In deze vergadering zal o. a. door mevr. J. Flothuis van Dommelen een rede worden gehouden over„de kunst van spreken, lezen en zeggen". Ongeregeldheden. Door het fanfarekorps „Wilhelmiua" te Abbenes werd aan den bescherm heer. den heer Udo, aldaar, een sere nade gebracht. Bij deze serenade zijn evenwel ernstige ongeregeldheden voorgevallen, veroorzaakt door het publiek, dat het fanfarekorps vergezel de. Een tweetal lieden werd mishan deld, waardoor zij bloedende verwon dingen opliepen, terwijl bij den lieer Udo een paar ruiten werdun ingesla gen. Bovendien werd de fruitboom gaard door Let publiek grootendeeis geplunderd, De hoor Udo. die het beschermheer schap nog maar kort geleden aan vaardde, heeft daarvan meer leed dan genoegen, al ligt de schuld dan ook niet bij het korps. HALFWEG. Vanwege de afdeeling der Maat schappij van Landbouw zal ulhier een landbuuw-wlntorcursus, loopende over twee winter-half jaren, worden gege- ven. De campagne aan de bcctwortelsui- kerfabriok Holland" alhier l»egiiit zoo mogelijk 27 September a. s. LIMÜIDEN. Uitbreiding Vlsschershaven. Aan de toelichting op de Staatsbe grooting ontieenen we Omtrent de nog uit te voeren wer ken aan de visscher9haven te lJnnii- den werd medegedeeld, dat met de HolL IJz. Spoorweg-Mij. overeenstem ming is verkregen, zoodat, nadat de op deze begrooting aangevrauagde gelden ten behoeve der werken, die voor Rijksrekening k< men. zullen zijn toegestaan, onverwijld met de uitvoe ring zal worden aangevangen. Volgens de met die Maatschappij in beginsel vastgestelde regeling zullen door haar en voor hare rekening wor den gemaakt op het haventerrein l>e- eesten de oostelijke vischhal, een groote 6poor\ye;rh;J met drie dubb'.le laadporrons, sporen, wissels, enz., ter wijl het Rijk voor zijn rekening zal maken of doen maken do sporen, per rons en bestratingen, noodig achter de bestaande vischhallen, alsmede de 6poren naar en langs de Z.W. zijde van de visschershaven. De door het Rijk te maken werken zijp. in totaal -eraamd op f 122,000. Bovendien zal aan de H. IJ. S. M. een bijdrage van (34,800 zijn te betalen in de kosten van een hoogen keor- inuur. Ten aanzien van de exploitatie der te maken werken is medo de neo- digc overeenstemming verkregen. Ook dc nieuwe van Rijkswege te maken spoorwegwerken zuilen kosteloos aan de Maatschappij in gebruik worden gegeven en deze zal die werken cx- ploiteeren in hoofdzaak ten behoeve van bet viscbvervoer en van vervoer van voor de visscherii en den visch- handel ben oodigde poeieren. De Minister, die omtrent een en an der nog enkele andere mededeelingen doet, is van oordeel, dat de ontwor pen werken en de met de H. IJ S Nf. getroffen regeling- in hooge mate tot de verdere ontwikkeling en den bloe: van de visschershaven te IJmuiden zullen bijdragen. Een tweede aangelegenheid van niet minder belang voor de toekomst der haven ziet de Minister tn de wijze, waarop zii verder zal worden uitge breid, ten eerste te voorzien in hel gebrek aan havenruimte. De> slotsom zijner mededoelingcn daaromtrent is, dat met wijziging van xroegere plannen omtrent een nieuwo haven op riiks terrein ten zuiden en oosten van de bestaande haven, thans boter geoordeeld wordt om de verdere noodige lesruimte te vinden, door nog verdere zuid-oostwaartsche verlenging dor bestaande haven. Daartoe ligt hei ip het voornemen nog ruim 2U1/2 11.Agrond ten zuiden en z.-o. van d« visschershaven te onteigenen, waar door tevens de gelegenheid zal wor den verkregen eventueel een nieuwe prise d'eau vcor de rijkswaterleiding op een geschikt punt to maken. In af-, wachting van de totstand koniing van de onteigeningswet worden de go-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1