NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 2?e Jaargang. No. S666 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. donderdag 21 september iöu a. ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der k£$ Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1 -30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers 0.02H V StgVJp|Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 A gJf de omstreken en franco per post ,0.45 IntercomraunaalTelefoonnuraHierderRedactieGOOen der Administratie 72d. Uitgave der'Vennootschap Louren<T Coster. ^Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Lnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 22 SEPTEMBER. Schouwburg: Louis Bouwmeester: „Koning Oedipus", 8 uur. Zand voort: Raadsvergadering 7\ u. Van onzen Reizenden Redacteur. DE GP.OOTE MANOEUVRES. Wageningen, Dinsdagnacht. I. Zoooven. juist le middernacht, is de oorlogsverklaring uitgevaardigd. Twee legers trekken tegen elkaar op. De algemeene oorlogstoestand is als volgtDe vijand (rood) heeft hel groo te voordeel behaald, het oorlogsveld te plaatsen op het terrein van het an dere leger (blauw). Ook ln den Fransch-Duitgchen oorlog van 1870 waren de Duitschers zoo gelukkig, spoedig het terrein van den oorlog naar Frankrijk to verplaatsen. Wel moesten toen do Duitschers in een vreemd lancï operecren. doch hun kaarten waren goed, doch al do ram pen en verwoestingen, die de oorlog en hot treffen na zich sleepen, kwa men ten nadeele van do Franschen. De blauwe partij, in 't eigen land be nard, hoeft zich reeds moeten terug trekken. Verondersteld wordt, dat se dert 19 September een blauw leger, uit do lijn WeertNeerpelt—Turnhout in opmarsch is naar het noorden. Blauwe partijgangersafdeolingeii be vinden zich in het westelijk deel van de provincie Utrecht. Partijgangers- ufdeulingen, tegenwoordig meestal uit wielrijders bestaande, zijn, wat in den Fransch-Duitschcn oorlog de franc-Lireurs waren, dat zijn heden, die uit eigen beweging naar de wa pens hebben gegrepen om, hoewel voe ling houdende met liet eigenlijke le ger, toch op eigen hand. den vijand zooveel mogelijk afbreuk te doen. Het is nog alti 1 cl ecu open vraag van het volkerenrecht of men partijgangers als buiten het leger staande, bij gevan genneming dadelijk mag doen fusilee- ren of dat zij krijgsgevangen wor den verklaard. In den Fransch-Duit- schen oorlog had één generaal bevel gegeven, cevangen gemaakte franc- tireurs onmiddellijk neer te schieten. Andere generaals koesterden ecliter humaner denkbeelden. Verondersteld wordt voorts, dat de spoorwegbruggen over de Maas, van en met die bij Gennep tot en met die bij IJedel. zoomede de spoorwegbrug bij Ilhenen, zijn vernield, zoodat hier pontonniers nieuwe tijdelijke bruggen hebben te sla au, waartegen dc vijand zich natuurlijk zooveel mogelijk zal verzetten. De toestand te middernacht was waarschijnlijk, dat de zuidelijke (blauwe) martij zich te Tilburg ol zoo hot kan te 's Hertogenbosch zou con- centreeren. De noordelijke (roode) partij begint vau Hardei wijk uit zijn eerste aanvallende beweging. Het roode leger bestaat uit ruim tienduizend man met 2S00 paarden, liet blauwe leger uit 9100 mau met 16l)0 paarden. Woensdag zal te Wageningen een varende iionlonlreiu truckten een brug le slaan. Verdere mededealingen mag ik u in mijn eersten brief niet verstrekken, daar anders door de pers een onge- wensclite openbaarheid zuu worden ge geven aan verrichtingen, die de beide partijen alleen door verkenningen zich mogen verwerven. Het roode leger wordt geleid door generaal De Meester het blauwe le ger door generaal Bruce. UIT HET KAMP TE NUNSPEET. Onze corr. schrijft Het verblijf alhier van het 10e regi ment infanterie nadert zijn einde. Dat het einde rooskleurig is, zal niemand beweren, want zware stortbuien val len neer od onze tenten. Intusschen is men in de keuken druk in de weerom het voor morgen bestemde middageten dat juist gereed is, in de kookketels te doen en te verpakken in den hooikist- wagen. De rustdag is overigens zeer nuttig besteed. Behalve dat aan de uitrus ting en wapenen, zoomede aan het be pakken der voertuigen, de vereischte zorg werd besteed, werden van alle manschappen door officieren van ge zondheid de voeten nagezien en be handeld, of wanneer was te voorzien, dat de man de ons wachtende zware marschen niet zou volbrengen, werd hij gezonden naar een der militaire hospitalen. Alzoo trok liet 10e regiment Don derdagochtend om Suur volkomen marsekvaardig op weg. waarschijn lijk tot Bameveld, om daarna Vrijdag- Wageniiigen te bereiken voor den overtocht over den Rijn. Stadsnieuws Om Ons Heen. Ju het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Jong blijven en bevrijd van sleur", II, in de rubriek Om Ons Heen. VOLKSWEERBAARHEID. Onder leiding van den len luitenant Van der Bijl van het 7e regiment in fanterie zal op Zaterdag 30 Septem ber een velddienstoefening worden ge houden nabij Halfweg, waaraan zal worden deelgenomen door de afdee- lingen Haarlem van Volksweerbaar heid en van de Kon. Ned. Weerbaar- fceidsvereeniging, Blcemendaal Com mando, Voor Vaderland en Koning, afd. Amsterdam. Zaandam en Bus- sum. Bij deze oefening wordt van losse patronen gebruik gemaakt. De oefening zal te ongoveer mid-! dernacht eindigen. COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-IIOLLAND. In het Provinciaal Blad van Noord- Holland komt een Kennisgeving voor van de aanvaarding dor betrekking van Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland aan de Ge meente- en Waterschapsbesturen, bur gerlijke en militaire autoriteiten, col leges, ambtenaren en ingezetenen der provincie, luidende Ik heb de eer U mede te doelen, dat ik heden de betrekking van Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland beb aanvaard. Ik meen het vertrouwen te mogen uitspreken, dat, zoo dikwijls door mij een beroep zal worden gedaan op Uwe, voor mii zoo onmisbare samenwer king, waar het geldt de bevordering van de belangen van deze prov' en van hare ingezetenen, mij deze niet zal worden onthouden. Haarlem. 16 September 1911. De Commissaris der Koningin de provincie Noord-Holland, VAN LEEUWEN. PROVINCIALE STATEN. Hedenmorgen vergaderden de Pro vinciale Staten voor het eerst onder leiding van den nieuwen Commissaris der Koningin Mr. Dr. W. F. van Leeuwen. De nieuwe Staten-Voorzitter heeft gebroken met de gewoonte, dat de voo'rzitter in rok met watten das ver schijnt, want de heer Van Leeuwe'n draagt een gekloede jas met zwarte das. De heer Dozy, de griffier, heeft eveneens het deftige gewaad uitgela ten. Nadat de nieuwe voorzitter met zachte stem het gebedsformulier heeft voorgelezen, dat de leden als naar gewoonte, staande aanhooren, doet de voorzitter meedeeling van de be richten van verhandeling, o.a. van Jlir. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen. Daarna leest Mr. Van Leeuwe'n de volgende toespraak voor: Mijne HePren, Door het vertrouwen van H. M. de Koningin geroepen tot het hoogste ambt in d-.t gewest, sta ik tha'ns ge reed, om voor de eerste maal de werkzaamheden uwer vergadering te leiden en wenscli ik dc gelegenheid niet onbenut te laten, om een kort woord tot u te richten. Ik heb het ambt van Commissaris der Koningin in Noord-Holland aan vaard in de volle overtuiging, dat de beteekenis van dat ambt niet alleen gelegen is in de bevoegdheden of de verplichtingen door wet en instructie daaraan toegekend of opgelegd, maar ook en in niet geringer mate in de wijze waarop het wordt vervuld. Ik zou zekeï niet beantwoorden aan het groote vertrouwen door 's Lands Hoo- ge Begeering in mij gesteld, indii ik mij slechts zou beperken tot het geen wet en instructie mij voorschreef en niet al mijn krachten zou aan wenden om de belangen van de pro vincie Noord-Holland, waarmede de algemeene landsbelangen zoo nauw verbonden zijn op alle mogelijke wij ze te bevo'rderen. Of ik er on zal sla gen de taak, zooals ik mij die de'nk, naar behoo'ren te volbrengen, is nog een open vraag, maar wanneer ik daaraan te kort schiet, zal het zijn omdat mijn krachten ontoereikend zijn, niet omdat het mij aan den wil ontbreekt. Om echter liet door mij aanvaarde ambt in zijn vollen om vang naar behooren te kunnen ver vullen, heb ik den steun noodlg ook van uwen vergadering on ik vlei mij mot de hoop, dat ik niet te vergeefs daarop een beroep doe. Wanneer het ln het belang der provincie is, der provincie, die u allen dierbaar is, het geen uw lidmaatschap dezer vergade ring bewijst, vertrouw ik, dat ik op uw aller steun zal kunnen rekenen. De wijze waarop Heeren Gedepu teerde Staten mij zijn tegemoet getre den en de krachtige medewerking reeds aanstonds van den hoer Grif- fie'r ondervonden, waarborgen mij de onontbeerlijke hulp hunnerzijds. Ook zal ik nog dikwerf de voorlich ting van mijn hooggeachten ambts voorganger va'n noode hebben en ik ben er zeker van, dat wanneer mijn kennis te kort mag schieten, zijn rij ke ervaring steeds te mijner beschik king zal staan ten bate van het ge west, dat hij gedurende een lange reeks van jaren op zoo'n voortreffe lijke wijze heeft gedip'nd. Voor onze gemeenschappelijke werk zaamheden, mijne heeren, ligt een ruiiin veld open. De taak van het go- westelijk bestuur breidt zich meer en meer uit. Vooruitgang op schier ie der gebied, niet het minst op hot ge bied van liet verkeerswezen, is oor zaak dat de belangen der ingezetenen van de onderdeel en der provincie, de gemeenten, ziich dikwerf uitstrekken, ver buiten de gemeentegrenzen. Die belangen nu kunnen beharti ging vinden bij het provinciaal be- stuu'r, dat door zijn roeping en sa menstelling de waarborgen geeft, dat daarbij o'npartijdig zal worden werk gegaan en de belangen van het geheel en van de deel en gelijkelijk zullen wo'rden bevorderd. Ik oindig, mijne boeren, met den wcnsch, dat onze gemeenschappelijke arbeid rijke vruchten nxogen afwerpen en dat het mij gegeven moge zijn mede met uw steun veel goeds tot stand te brengen voor dit roemrijk gewest en zijn in gezetenen. De rede wordt met applaus begroet. De heer II. j. Calkoon, betuigt, eveneens onder blijken van instem ming, als tolk van de gft'nsche verga dering, dat de Staten venvachten, dat Mr. Van Leeuwen op even aan gename wijze met de Staten zal sa menwerken als Mr. Van Tienhoven, aan wien inen een dankbare herinne ring bewaart, dat deed. 1-Iij hoopt, dat de nieuwe Commissa ris lang zal medewerken aan de ont wikkeling dezer schoone provincie en lang leider van deze vergadering zal zijn, wier leden hem hun sympathie en medewerking beloven. Daarna worden de geloofsbrieven va'n 't nieuwbenoemde lid voor Haar lemmermeer jhr. mr. P. 'l'eding van Berkhout (vacature-mr. Zubh) onder zocht en de gekozene na aflegging der eeden geuistalleerd. Daarna is aan de orde de verkie zing van een l.d voor de Eerste Ka mer in de vacature-Van Leeuwen. Bij de eerste stemm.ng worden uit gebracht 74 stemmen, als volgfl ver deeld: H. H. van Kol 7, Dr. j. Krnus 25, Mr. E. Fokker 14, Prof. D. P. D. Fabius 23, Mr. G. van Tienhoven 2, F. M. Wibaut 2, Mr. S. de Vries Czn. 1. De tweede stemming was vrijwel aan de le gelijk, n.l. v. Kol 8, K'raus 26, Fokker 15, Fabius 23, Van Tien hoven 1, de Vries 1. Bij derde stem ming verkregen de heeren K'raus 45 stemmen en Fabius 23 stemmen, blan co 6, zoodut dr. Kxaus, oud-m.nister tot lid der Eerste Kamer gekozen is. Hierna wordt de buitengewo'ne zit ting gesloten. Gister heeft Mr. Van Leeuwen voor het eerst de vergadering van Ged. Staten gepresideerd. Er viel daarbij echter niets buiten gewoons voor. Fietsen in den regen. Dc flinke regens zijn onaangenaam voor de leerlingen der II. B. S. met 3-j. c. en Handelsschool ln de Jacobij- nestraat. wier fietsen onder schooltijd op de binnenplaats onbeschermd in den regen staan. Dit is toch wel héél armelijk. Kan de gemeente voor de paar jaar, dat de school nog dienst zal moe-ten doen, er niet een eenvoudig afdak maken Cs Rijwieldlevan. Do Duitsche deserteurs Krüger en Dzameitat blijken in den omtrek van hun garnizoensplaats Kottbus, in Duitschland. twee rijwielen en eenige kleedingstukken te hebben gestolen, om zich gemakkelijker uit de voeten te kunnen maken. HOOFDDEN VAN SCHOLEN. De afdeeling Haarlem van deze ver- eeniging vergadert Zaterdagavond. De heer H. Sprv.itenburg van Am sterdam 'al in die vergadering de vraag inleiden „Is voorbereidend on derwijs een Gemeentebelang BLOEMIST-WERKLIEDEN. De Bloemist-werklieden vereeniging „Door ontwikkeling tot verbetering" zendt ons een uitvoerig stuk, waarin zij oproept tot aansluiting als lid. Tevens noodigt zij de bewoners van villa's en buitenverblijven uit, dona teur te wordeu „men steunt daarme de hen die meenen, dat toeneming in vakkennis ouder de gezellen van veel belang is." Uit de Rechtszaal Aan belangrijke zaken was de zit ting van dezen morgen niet rijk. Na dc uitspraken, waarbij wegens HELING VAN RIJWIELEN de rijwielhandelaar P. E., overeen komstig den eisch, tot twee jaar ge vangenisstraf word veroordeeld, kwam een zaak van VERDUISTERING tegen den loopknecht N. aan de orde. Do man had, in zijn dienst bij den heer F. II. Smit, in de Groote Houtstraat, voor dezen oen quitantie bij dr. Van V. moeten incasseeren en het ontvangen bedrag, groot f 27.53, verduisterd. Beklaagde bekende, en het korte getuigenverhoor leverde geen bijzon dere punten op. Mr. Hoyer eischto drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De toegevoegde verdediger, mr. P. Tideman, vroeg een geringer straf, wees er on, dat de man voor 't eerst terecht staat. Uitspraak oq Donderdag 28 Sep tember a.s. Na een vrij lange zitting met ge sloten deuren komt aan do orde de zaak van J. j. V., beschuldigd van Beklaagde is niet verschenenzijn zaak wordt dus bij verstok behan deld. Den 4den Juli heeft hij uit den winkel van don heer Ilazevoet in de Damstraat een waschmachine op zicht gevraagd, hel ding op een hand wagen meegenomen en 't verkocht. Eisch 2 maanden gevangenis straf. Uitspraak den 28sten. UITSPRAKEN. A. V., zonder beroep, gedetineerd, diefstal, 6 maanden tuchtschool. K. V., kweeker te Aalsmeer, dief stal. f'25 boete of 1 maand tucht school. G., visscher te IJmuiden weder- spannïgbeid en eenv. beleediging van een ambtenaar, tien dagen gevango- isstraf. II. B-, arbeider, en C. B., metse laar, de eerste te Krommenie, de tweede te Wormervc-er, wederspan- nigheid, ieder veertien dagen gevan genisstraf. H. de R., arbeider te Velscn, dief stal, 6 boete of tien dagen hech tenis. S., los-werkman te Oostzaan, wederspaimigheid, 8 boete of acht dagen hechtenis. W. C. B., huisvrouw van P. W., zonder beroep, te Haarlem, diefstal, vrijgesproken. N. D., huisvrouw van J. S. de V., werkman te Haarlem, diesftal, 14 boete of acht dagen hechtenis. j. C. W. S., meubelmaker te Arn hem, diefstal, f 20 boete of tien da gen hechtenis. P. W., arbeider te Hillegom, dief stal, 4 maanden gov.straf. S. H-, opperman te Haarlem, H. B., groen ten koopman te Haarlem, S. M. N. S los werkman te Haarlem, en P. J. P., te Haarlem, allen overtre ding hondenbelasting, ieder f 6 boete of 1 dag hechtenis. R-, vrachtrijder te Edam, een voudige beleediging, f 1 boete of een dag hechtenis. K- de G-, arbeider en wisselwach ter te Oosthuizen, verwonding door schuld, 2 dagen hechtenis. j. de j., wever, zwervende, land- looperij, drie dagen hechtenis en 3 jaar plaatsing in een Rijkswerkin- richting. Th. A. j., zonder beroep, en H. A. van der D.. los-workmam beidon te Haarlem, diefstal, de eerste ter be schikking van de regeering gesteld en 6 maanden gevangenisstraf, de tweede 9 maanden gev.straf. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. VEREENIGING KONINGINNE DAG. De vereeniging „Koninginnedag' hield Dinsdagavond haar jaarlijksche vergadering. De voorzitter opende te S1/2 uur de vergadering met een woord van vvel- wom. Door den secretaris werd eon kort verslag uitgebracht over de werkzaam heden van hel ofgeloopen jaar Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan. De voorzitter zei, dat het bestuur het noodis achtte - contributie te verhoogen. Dit werd door de vergade ring goed"ekeurd. Daarna volgde de verkiezing drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding. De aftredenden werden her kozen, zoodat het bestuur thans weer bestaat uit de heeren R. v. d. Haak, voorzitter, F. v. d. Wijden, secretaris, J. deNijs, oenningmeester, II. Joosten. le commissaris, F. v. d, Brom, 2e co HEEMSTEDE. Diefstal. Ten nadeele van J. van der Zwan, aan den Heerenweg, alhier, zijn vier konijnen ontvreemd, vertegen woordigende een waarde van 4. VOGELENZANG. De heer J. J. Groen zal op 30 Septem ber den dag herdenken, waarop hij vóór 30 jaar in dienst trad als sein- wachter bii do Holl. IJzeren Spoorw. Mij. (station Vogelenzaug-Benne- broek). Z ANDVOORT. Raadsvergadering. uitgeschreven tegen 7 1/2 uur nam. op 22 September eerstk. Agenda Ingekomen stukken en mededeelin- geu. Aanbieding gemeeutebegrooting 1912 Suppletoire begrooting 1911. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1910. Aanvraag subsidie van het Burger lijk Armbestuur. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1912. \Y aterleiding. Concept-overeenkomst met de gemeente Amsterdam. Gratificatie Rijksveldwachter. Rapport commissie in zake centrale Verwarming. Raadhuisbouw. Schooïbouw. Binnenland NED. ZONDAGSSCHOOL- VEREENIGING. Woensdag werd te 's-Gravenbage de algemeene vergadering gehouden, on der leidins van don voorzitter Ds. E. Barger. die het 75-jarig bestaan der Zondagsscholen herdacht. 75 jaar ge leden werd de eerste Zondagsschool opgericht. Nu zijn er in Europa 83,000 Zondagsscholen mei 800.000 onderwij zers en 9,500.000 leerlingen. De secretaris, Ds. J. J. v. Noort. bracht T jaarverslag uit. dat op nieu wen vooruitgang wees. De rekening sloot met een nadeelig saldo. Opgewekt werd lot steun. EEN KINDJE VERBRAND. Te Smilde (Dr.) is een 3-jarig kind van den werkman J. Grit in het vuur gevallen. Het bekwam dusdanige brandwonden, dat het kind tengevol ge daarvan spoedig overleed. TENTOONSTELLING 1912 TE NIJMEGEN. In een vergadering der commissie voor de in 1912 te Nijmegen ie orga niseerden kunst-, nijverheid- en sport- tontoonstelling, werd als voorzitter geïnstalleerd de heer M. Crommelin. Prins Hendrik, Minister Tnlnia en Jhr. Van Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland, zullen wor den uitgenoodigd hel Beschermheer schap der tentoonstelling te willen aanvaarden. VERDACHT VLEESCIL Een onderzoek van den rijksexperl te New-York heeft aan het licht ge bracht het bestaan an een exp1 '.han del, die, een artikel, vermoedelijk ge zouten paardgvleesch van verdachte herkomst in den handel breng:, dat naar Holland moet zijn verzonden. Do} regeering stelt een cnderzc-ek in. JOZEF ISRASLS EN „WIJ". Laat ons „Wij" met een hoofdlet ter mogen schrijven. Wij! Wij. dat is dc pluralis moristatis der journalistiek; dut zijn de twee geheimzinnige loiters, die don Hoe ra Burger bekoren als hij van de 5-jarige komt en voor de keus staat van een beroep. Wij waren die „Wij". Nu zeventien jaren geleden. De broek glom nog van de schoolbanken, maar het diploma zat er in en.... „wij" waren verslaggever... Verslaggever voor du alom gele zen blad, verslaggever bij de begra fenis van Charles Roehussen. „Wij"l Toen gebeurde het, dat op een grauwen Septemberdag op den tries- ten doodenakker van Crooswijk velen te zamen kwamen, deftige heeren met hooge hoeden en lange jassen ook heeren met groote strikdassen en braede flambards, autoriteiten en kunstschilders. Een groot aantal mannen, die een grooten dooie hul digden. die naar zijn laatste rust plaats werd geleid. En onder hen. die Charles Roehussen mede dc laat ste eer kwamen bewijzen, was een klein, oud mannetje, min ventje zóó te zien met griize stoppels op de kin; zoo'n burgerkereltje, dat hier eigenlijk niet thuis hoorde. Maar... was het mogelijk? Daar kw-agt 't. mannetje door de poort en door do rijen der op den breedon foorhof wachtenden ging een gemompel van bewondering en eerbied. En hooge hoeden en flambards verlieten in breede gebaren de gladde en behaar de kruinen en 't oude heertje zag 't en glimlachte en groette terug met zijn sjofele hooge-z:je. E11 scheen zich te wilien verschuilen achter wje grooter waren... van gestalte! Muur de grooten en de deftigen gedoogden het niet en hielden de rijen gesloten, zoodat een kring ontstond 111 't mid den waarvan het nietige mannetje bewonderd en geëerd, naar een uit weg zocht. Dat was 't moment, waar op „Wij" hem aanklampten. Want 'niet waar: je moet toch weten wie er bij zoo'n graf tegenwoordig zijn voor je verslag? En je durft, ul Len je dan „Wij", als je jong bent nog niet zoo brutaalweg al die hoogo ooiues aanspreken, om te vragen wie ze zijn en welke gowichtigo corpora te ze komen vertegenwoordigen. Dan kijk je op tegen elk gemeenteraads lid, tegen wethouders en burgemees ters, tegen autoriteiten van siad en land... Maar zoo'n oud verschrom peld heertje, zoo'n soort oudsuijder op z'n Zondags, nu w ie zou dien niet durven vragen'? Niet, natuurlijk wie hijzelf was, maar wie d.e anderen waren, die hij allemaal scheen te kennen. En met het reporterboekje en het potlood stapten „Wij" op het manneke toe, en vroegen en schreven neen maar... blaadjes vol. Heerlijk hij kende'iedereen: Bart van Hove, Lacomblé, David Bles, Op ter. Noort, Mesdag, Buffa.... En schrijf meneer Die op, en Die is er ook. en Die en Die... „Wij" waren dankbaar en meer dan voldaan Het verslag der begrafenis zou wat de namen der beiangstcilenden betreft al vast in orde zijn. En met een „vriendelijk dank, ouwe heer!" wilden „Wij" juist gaan alen of de stoet al in aan tocht was, toen het mannetje den reporter nog even op den arm tikte en met een lijn lachje vroeg: „Apropos meneer, ik krijg toch zeker iu:t Nieuwsblad thuis gestuurd met het verslag er in? Voor m'u ver zameling ziet u!" „Welzeker vriend. Zeg me je naam maar en je adres.... „Mijn naam :s... Jozef Israels en ik woon..." Of de groote Man prat had ovef den excuses stamelenden reporter, d!.e zoo familiaar hem had aange sproken! De oogjes glinsterden Maar de gezichten rondom zeiden dat ze zoo'n reporter toch wel bru taal vonden En „Wij" gaven ze schoon gelijk, vooral toen Jozef Is raels ons de hand toestak en „Wij" bovezi al de namen in 't reporter- boekje, dien van den grootsten onzer moderne schilders konden noteoren, d.e zooveel waard was als vele auto riteiten te zamen. Bovenstaand aardig, karalcterist'ek stukje, overgenomen uit het .,Rott. Nieuwsblad, werd ons door onzen geachten collega, den heer G. j. van Dalen, toegezonden. Hel is in dub bele mate actueel, én als annecdota

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1