vensniiddolen gaat nu al met moei lijk:,eden gepaard. Op enkele plaatsen zijn burger wachten gevormd, om de politie en de militairen in bet herstellen en be waren der orde te helpen. Hier en du ar is het tot vechten gekomen. De regeering meent een revolutio nair complot ontwiekt te hebben, «lat met de stakingsbeweging in verband staat. Het schijnt nu toch wol zeker, dat de poging van den ex-sjah mislukt Is 011 dat deze tracht het Perzische grondgebied te ontvluchten. De Perzi sche repeering heeft zich nu tot de Russische regeering gewend, met de mod ©deeling, dat het den ex-sjah nu alleen mogelijk zal zijn over de Rus sische grens of in een Russische boot te ontkomen en dat indien hij niet wordt aangehouden, wellicht nieuwe poging om Perzié binnen te dringen, zal worden beproefd. Aanhouding wordt dus verzocht. Stadsnieuws STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSE Dezer dagen verscheen no. 6 van dit orgaan der Vereeniging tot be strijding der tuberculose. Op verzoek ontleenen we aan een hoofdartikeltje 't volgende: In dit nummer komt een inteekon- biljet voor het lidmaatschap onzer Vereeniging voor. Het is een nieuwe poging om leden te werven, omdat we zoo langzaam vorderen, Omdat we toch zoo gaarne met kracht en energie willen optre den tegen een ziekte, die zooveel - leed brengt onder ons monschen. Bij alle rampen, mits zij slechts plotse ling gebeuren, zien we dat het geld rijkelijk toestroomt voor de grootste en verschrikkelijkste ramp, de tuber culose echter zien we dat het geld gebedeld moet worden en geen be langrijke som bijeenkomt, waar ka pitaal eisch is. En dat alleen, omdat de tubercu lose verraderlijk en sluipend haar slachtoffers maakt, alsof dat niet veel erger is, en steeds voortgaat dit te doen, terwijl een plotselinge ramp een op zichzelf staand feit is, ontzet tend is de gedachte, dat aldoor, ieder jaar 10000 monschen gedoemd zijn te sterven aan een ziekte, die overwon nen kan worden. Wij kunnen en mogen in dien ge- dachtengang niet rustig blijven en afwachten, want ook in onze stad vallen ieder jaar meer dan 1UÖ onge- lukkigen als slachtoffers ten prooi aan - dien verschrik kei ij ken volks vijand. Ook in onze stad wordt veel pijn lijke smart geleden, is bittere ellen de in tal van gezinnen. DE POSTDUIVENSPORT, Maandagavond vergaderden eenige pos id ui venliefhebbers van de Am- sterdamsche buurt, roet het doel, om daar eene wijkvereeniging op te rich ten, welke vergadering goed geslaagd mag heeten. 12 loden traden staande de ver gadering toe. Als hoofdpunt werd besloten, de vereeniging "be noemen: Haarlemsch Amsterdamsche Kwar tier". De vereeniging zal gevestigd worden in het café van den heer v. d. Berg, L. Heerenvest, en niemand kan lid worden, wanneer zijne wo ning meer dan 500 M. van de Amster damsche poort gelegen is. Verder werd een voorloopig bestuur vastge steld, bestaande uit de heeren: H. Keer wolf, J. Boogaard en S. Bokho ven, die zich bereid verklaarden om gezamenlijk de statuten der vereeni ging samen te stellen. WAARSCHUWING. Do Burgemeester waarschuwt de lotelingon ,vcor de personen die er hunne praktijk van maken om aan lotelingen, tegen betaling van eene som golds, hunne hulp aan te bie den, ten einde hunne ongeschiktver- klaring voor den militiedienst te ver krijgen. De bemoeiing van die personen kan in geen enkel opzicht tot afkeuring van den betrokken© leiden, terwijl do raadpleging van die personen den to taling slechts geldelijk nadoel kan' toerokkenen. Tevens wordt met nadruk gewezen op het bepaalde in artikel 206 van liet Wetboek van Strafrecht, luidende als ivolgt: „Met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren wordt gestraft: lo. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of iaat maken; 2o. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laat ste geval het feit den dood ten ge volge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd." HINDERWET. B. en W. hebben aan de Nanm- jooze Vennootschap „Drukkerij de Spaarnestad" vergunning verleend tot uitbreiding van de drukkerij in he: perceel aan de Kinderhuisvest Nu». 29, 31 en 33, door bijplaatsing van een dubbele illustratiepers en een en electromotor van 11 P.IL MILITIERAAD. B. en W. brengen ter kennis, dat de zitting van den .Militieraad in 1911 voor deze gemeente zal worden ge houden in den Doelen alhier, op: Maandag 9 October aanstaande voor hen, aan wie bij de loting de nommers 1 tot en met 110 zijn ten doel gevallen; Dinsdag 10 October aanstaande voor hen, aan wie bij de loting de nommers 111 tot en met 220 zijn ten .deel gevallen; Woensdag 11 October aanstaande voor hen, aan wie bij de loting de nummers 221 tot en met-330 zijn tan doel gevallen; Donderdag 12 October aanstaande voor ben, aait wie bij do loting de nommers 331 tot en met 440 zijn ten deel gevallen, en Vrijdag 13 October aanstaande voor de overige lotelingen, telkens aan vangende dos morgens te 9 1/2 ure. Zij vestigen voorts de aandacht op art. 74 der voormelde wet. luidende: „Voor don Militieraad moeten ver schijnen: lo. behoudens liet geval, bedoeld In art. 11, tweede zinsnede, of in art. 75, de lotelingen, die vrijstelling ver langen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken; 2o. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens gemis van de ge vorderde lengte" 3o. de lotelingen, die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprako is in de vierde zin snede van art. 47 en in den tweeden volzin van art 50". GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 9 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 4 meubelmakers, mo delmaker, 7 metselaars, 8 opper lieden, 1 atucadoor, S witters, 1 machinebankwerker, monteurs, 5 grofbankwerkers, 1 motaaldraaler 2 vuurwerkers, 2 ketelmakers, 4 burgersmeden, 3 machinisten, 8sto kers, electrlciens, 1 instrument makers, 1 Koperbankwerker, 9 ko perslager, 4 loodgieters, X schoen makers, zadelmaker, 1 kleerma ker, 7 schilders, 1 behanger, i etoffee rders, 3 bloemisten, 5 tuin lieden, 11 grondwerkers, 2 bakkers, banketbakker, 1 slager, a krui deniersbedienden, 4 kellners, 8 ma gazijnknechts, 12 loopknechts, 2 huis knechts,sigarenmaker, 7 kantooi- bedienden, 1 boekdrukker 1 letter zetter, 1 lithograaf, binders, 14 losse werklieden 8 dienstboden, werksters, 2 naaisters, kook eters, 2 huishoudsters, 'J vrou- elijke kantoorbedienden, adspi- r&nt bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 4 Koetsiers en voerlieden 2 boerenknechts. SCHAKEN. A.s. Dinsdag zal de Haarlemse.he Schaakvereeniging haar onderlinge winterwedstrijden aanvangen. ELECTRISCHE SPOORWEGMAAT SCHAPPIJ. Gedurende de maand Augustus be droeg liet aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: Arns tordam-11 a arlem-Zand- voort 319.733 Ceintuurbaan to Haarlem 159.144 Haarlem-Bloemendaal 134.825 Totaal 613.702 De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn Amsterdam-Haai'lem-Zand- voort 1 82.54. Ceintuurbaan te Haarlem f 41.26. Lijn Haarlem-Bloemendaal f 85.22. U1TGENOODIGD. Gistermiddag waren de kinderen van het Gerei. Weesbuis door de di rectie van de Kleine Vereeniging uiige no odigd tot bijwoning van een bioscoopvoorstelling. HET TOONEEL VAN NOUHUYS' „GOUDVISCHJE" DOOR „JACOB VAN LENNEP." Van Nouhuvs, de eenvoudige en stille werker, is een veelzijdig man. Poeei, prozaschrijver, critacus, litera- tuur-liistdricus en dramaturg, al die oogeuschij nlij k-bij eenhoorende, maar toch inderdaad-sterk-uiteenloopende talenten bezit de tegenwoordige let terkundige leider van „Het Neder- landsch Tooneel". En al die talenten heeft hij beu'rt-om-toeurt in werking gesteld, wanneer zijn fijne geest de Nederlandsche literatuur in den algemeensten zin dan! een nieuwe bijdrage schonk. De heer Van Nou huys is inderdaad een veelzijdig-ont- wikkold man! Ik geloof, dat het niet velen bekend is, dat hij ook een der zeer wetmge'n is, die de bevoegdheid hebben zonder akte Middelbaar Ne- derlandsch en zonder eeruge ande re taal akte onze taal op de Boogere Burgerscholen te onderwijzen. Dat dagteekent udt den tijd van de oprichting der eerste H. B. Scholen, toen men enkelen uitnemenden doch n et-geëxamineerden taalken ners de bevoegdheid gaf, diit vak aan de nieuwe onderwijsinrichtingen te onderwijzen, van welke bevoegdheid de heer Van Nouhuys te Zalt-Bommel meen ik, gebruik beeft gemaakt. Dit wederom ter kenschetsing van Van Nouhuys' veelzijdigheid. Maar n>iet de faalleeraar, doch de 'drama turg Van Nouhuys Vraagt aandacht in dit stukje. Men zou Van Nouhuys een trait- d'union kunnen noemen tusschen de oudere en nieuwere richtingen. Zijn zeer aesthet.sch keunermogen ver smaadt het oude niet, omdat bet oud is en prijst het nieuwe niet, wijl het nieuw is. In „Het Goudvischte" dat gister avond door „Jacob van Lennep" is op gevoerd, is Van Nouhuys ongetwijfeld de moderne zijde van het tral- d'uuion. De mislukte speculaties van den kassier Koorders. die hem drijven tot het huwen van het „Goudvisohjo", hot dubbelleven, dat hij leidt, daar een kind hem bindt aan een andere vrouw, en, de débücle, die ten-slotte toch "dreigt, mioj* waaruit zjjn vrouw hem ten-slotte redt door luiar ver- -öjogon ter beschikking der credi teuren te stellen, dat zijn drie zeer modorn-bewerkte elementen uit onze hedondaagBche samenleving. De stijl van dit drie-bed rij vis- Btuk is van superieure qualiteit. In hot twee de bedrijf al ontwikkelt de schrijver zijn volle dramaturgische kracht. Hier •krijgt men een tooneel van zeer diepe tragiek, wanneer Koorders' vrouw het lrois van de vriendin van haar man komt, waar straks zijn kind is gestorven. Dit is een machüg-gobouwd tooneel, dat zijn tonpunt bereikt, wanneer Gre ta Roskamp, in 't hijzijn van Koor ders, diens vrouw vertelt, hoe de kas sier, door dóveine gedreven, haar om haar gold heeft getrouwd. Na dit bedrijf zou men vre&zen, dat een dramatische climax niet meer mo gelijk was, de slot-acte is dan ook in hoofdzaak een ontwikkeling van de ia-gelegde gegevens. Toch zijn in dit laatste bedrijf nog hevig-aangrijpen- d© tooneelen. zooals dat. waarin Greta aan Koorders komt zeggen, wan neer het kindje begraven wordt. Bewondering verwekt ook het mooi- gevonden slot. waarin Koorders. zich zelf overwinnend, afstand doet van zijn weelde-omgeving, en aanneemt liet offer zijner vrouw, die het goud, dat haar tot goudvischje maakte, weg schenkt, om de getroffen crediteuren te heipon. Tot het laatst ook wordt de spanning levendig gehouden dit is een niet geringe verdienste bij een fei telijk geheel uitgewerkt element in een slotbedrijf doordat de toeschou wer in vrees wordt gehouden, dat Koorders, het offer zijner vtouw af slaand, zal vallen in de handen van een gewetenloos speculant, die hem een schoonschijnende aanbieding komt dcon. Jacob van Lennep" heeft zich geen gemakkelijke laak opgelegd, toen de vereeniging dit stuk in studie nam. In 1905 is „Het Goudvischje" reeds bij t „Neerlandsch" gegaan, waar Wil lem Roy aards als Koorders optrad. Voor amateurs is het na zulke uitvoe ringen zwaar werk zoo'n stuk te. spo ten. Maar de opvoering van gister heelt bewezen, dat dit liefhebberij gezelschap niet boven zijn krachten heeft gereikt. Aan mevrouw Bakker uit Amster dam, clie de Greta Boskamp speelde, moet ongetwijfeld den meesten lof worden gebracht. Haar spel is in één woord subliem en valt gelijk te stellen met die van de goede beroepsartisten. Zij dee mij zeer denken aan een van do eerste-vrouwenrollen van de thans uiteengegane Verkadesclie Hagospe- lers, tot zelfs in de eigenaardige vor ming van sommige medeklinkers en zangerige dictie, llaar gebaar was eveneens schoon en treffelijk juist. Welk eon expressie lag or in de gelie- vene armliouding, wanneer zij Koor ders en zijn vrouw waarschuwt, dat lu de naaste kamer het doode kind ligtZij behoerschte gedurende het tweede bedrijf het tooneel volkomen on in de korte scène in de derde acte was zij het ook weer dadelijk, die alle aandacht absorbeerde. Mejuffrouw Groeneveld, die de rol van Mario Koorders vervulde, had een zware rol naast deze Greta Roskamp, maar liet was opmerkeli'k, hoe goed zij in dit bedrijf speelde. Kon zij in 't eerste bedriil door niet zeer verzorgde uitspraak en gevoel-missende zegging weinig bekoren, in deze acte onderging zij den invloed van Greta Roskamp's spel zóó, dat zij een waardige creatie gaf. In het derde bedrijf bleef zij hoewel een graadje minder goed. De rol van Koorders was aan den heer Crombouw toebedeeld. Deze speel de deze moeilijke en veel-eischende rol weerom op talentvolle wijze, zooals de Jacob-van-Lennep-bezoekers dat reeds zooveel malen opgemerkt kunnen heb ben. Ook hij was in 't meest-dramati- sche moment het best Van de bijrollen verdient wel een bijzondere vermelding mevrouw Ho rn aimVan der Ileijde, die zeer be schaafd. zonder de minste overdrij ving, do deftige tante creëerde, die het volstrekt niet onnatuurlijk vindt, dat andere menschen hun geld kwijt raak ten, maar het haar neef* zeer kwalijk neemt, dat zij het hare kwijt is. Men herkende in haar de zeer plank-vaste speelster, die reeds een lange reeks van jaren in „Crenier" en ..Jacob van Lennep" goede dingen doet. Arie Joosten, Stijntje en Van Rom- pel waren moe goede figuren op het achterplan. De geneesheer Frans Koorders, de heer Wynandts, had geen gemakkelijke en evenmin dank bare rol. Hieraan is 't zeker toe te schrijven, dat hij niet zoo goed spel gaf. als anders wel het geval is. Do regie was goed verzorgd, de en- seeneering der tooneelen werkelijk keurig. In 't laatste bedrijf had 'k be zwaar tegen den souffleur, die to voel eu te hard meesprak. De dames-medespelenden werden rechtmatig bebloemd. Zij en de heeren kregen bijvalsbetuigingen in ruimen mate. Ten-slotte neg de opmerking, dat het bestuur ditmaal de zeer zonderlin ge proef nam, om het plaats-bespreken af te schaffen. Niet ieder schikt het, om al reeds om half acht in de zoal te zitten. Ik, .verwacht dan ook wel. dat men lot de oudo goede gewoonte zal terugkeoron. AD-INTERIM. Rubriek voor Vragen Gcübonnoorden bobben hot voorrecht, vragen op vorsohlllond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zendon bij do Keductio van Haarlem's Dagblad, Groots Houti-tinnt. l>3. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dlo niet volledig naam woonplaats van den ineender yoruioldea wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Nu reeds begin ik al last van winterhanden te krijgen. Vooral 's winters zijn zij blauw, dik en erg pijnlijk, is daarook iets aan te doen? Ik heb al eeu dokter geraail pieegd, doch zonder baat. ANTWOORD. Medische advie zen geven wij niet. VRAAG. Kunt u mij ook raad- geven voor mijn poes, die al 14 dagen hoest en lusteloos is. ANTWOORD. Raadpleeg hier over een veearts. VRAAG. Mijn kippen hebben op hun kam witte plekken, die later in het midden zwart worden, en dan veel op wratten gelijken. Wat is ©r aan te doen? ANTWOORD. Uw kippen lijden aan pokken. De aangetaste plekken moet u heel voorzichtig met hel- sclien steen bestrijken en daarna met boorvaselin© insmeren, dat moet af on toe moet wooxten herhaald. VRAAG. Kunt mij ook inlichting geven omtrent mijn hond. Het beest is gezond, maar telkens schudt hij met don kop, alsof het binnenin jeukt. ANTWOORD. Het best is daar zalf niet aan te dokteren, doch een voerarts te raadplegen. VRAAG. Van mijn kuikens, 6 weken oud, krijgen er eenige opge zette oogen, die na een paar dagen geheel dicht gaan. Wat moet Ik daar aan doen? ANTWOORD. Waarschijnlijk hebben uw kuikens snot. De ver schijnselen hiervan zijn meestal dik gezwollen oogen, en natten neus, ter wijl de heele kop or vies en ziekelijk uitziet. Doe wat fenegriek door hot ochtendvoor en enkele droppels olijf olie per kip, de oogen flink schoon maken met lauw water en dan een weinig roode kwikzaif er op smeren. VRAAG. Ik moet vijf weken loon van mijn patroon hebben, maar hij kan dit niet betalen. Wat moet ik nu doen Kan ik een schuldbekentenis /ragen? ANTW OORD. In zoo'n geval kunt u niet veel doen. U zoudt den pa troon in rechten kunnen aanspre ken. Maar, wanneer hij geen geld hoeft, baat. u dat niet veel. Ook voor 't oogenblik baat een schuldbekente nis weinig, maar misschien geeft het wat in do toekomst. Zulk een schuld bekentenis behoeft niet gezegeld te zijn. VRAAG. Ik verdien f 14 per week en ben voor f 9.37 in den Hoofdelljken Onnd-M* uttTigcsl igen. 13 dit niet te hoog? ANTWOORD. A 1b u geen kin dereu ton uwen laste hebt, moet u betalen naar f 400 belastbaar inko men. Dat ia te Schoten 6. U is dus te hoog aangeslagen. VRAAG. Ik hen in den lloofde- 1 ijken Omslag voor f 6.50 aangesla gen. Nu heb ik zeven kinderen. Is daaraan iels te doen? ANTWOORD. Als u f 13 por week verdient, is u juist aangesla gen en valt er niets aan te rcciameo- ren. Verdient u minder, dan kunt u ©en bezwaarschrift indienen. Voor kinderen wordt niets afgetrokken in Haarlem. VRAAG. Ik heb do hypotheek op mijn huis aangezuiverd. Kan ik nu oen bewijs van het royement der hy potheek krijgen? ANTWOORD. Wend u tot het Hypothoe k kantoor. VRAAG. Zijn muntbiljetten van tien gulden ereheel waardeloos? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Kunt u mij eenige voor nnamste Beriijnsohe bladen noemen? ANTWOORD. Berliner Tageblatt Berliner Morgenzeitung en Berliner Morgen post. VRAAG. Waar kan ik inlormee- ren naar den prijs van advertentiën in die bladen? ANTWOORD. Wend u tot de firma D. Y. Mta, Warmoesstraat 76- 78, Amsterdam. VRAAG. Bestaat er in 't buiten land ook een vakblad voor reclame ontwerpers? ANTWOORD, r— Wij meenea van niet., IJMUIDEN* VISC HA A NV O E11 EN OPBRENGST. In de maand Augustus van dit jaar zijn aan den Rijksvischafslag te IJ muidon aangekomen 401 stoom trawlers mot f 293145.— besomming tegen 309 stoomtrawlers met f 293465, besomming in Augustus 1910. Dit jaar dus 92 stoomtrawlers meer, doch f 320, besomming minder, waar door Augustus van dit jaar ongun- slig voor de stoomtrawlervisscherij blijkt. In do eerste 8 maanden van dit jaar kwamen 2537 stoomtrawlers die f 2.410.838 besomden, tegen 2337 stoomtrawlers, die f 2.294.163 besom den in hetzelfde tijdvak van 1910. In 19-11 dus 250 stoomtrawlers meer en f 116 675 meer besomming. S to om bon ge rs kwamen in Augus tus 1911 niet binnen. S toomdr i j f i letv oartu i gen kwamen er in Augustus 1911 zes binnen tegen 8 in Augustus 1910 met respectieve lijk f 22,250 en f 36.603 besomming. In Augustus van dit jaar dus 2 sche pen minder en f 14353 lager besom ming. In de eerste 8 maanden van 1911 kwamen 16 stooindrijfnetvaar- tuigen binnen met f 29.376 opbrengst, tegen 20 stoomd rij f nefcvaartu i gen niet f 49.174 opbrengst in dat tijdvak van 1910. Dit jaar dus 4 schepen minder en f 19798 opbrengst minder. Zeildrijfnotvaartuigen kwamen er in Augustus 1911 28 binnen, die f 38.141 besomden tegen 26 zeildrijf- n-etvaartuigen met f 35.654 besom ming. In Augustus van dit jaar dus twee vaartuigen meer en f 2-487 meer besomming. tn de afgeloopen 8 maanden van dit jaar kwamen 105 zeildrijfnetvaar- tuigen binnen, die f 54.930 besomden tegen 133 zulke vaartuigen in dat tijdperk van 1910 met f 78.620 besom ming In 1911 dus 28 vaartuigen minder en f 23 690 minder opbrengst. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Gedehkteekcn voor Dr. Hoedemaker. Dinsdag a.s., de3 namiddags 3 uur, zal op de begraafplaats alhier een ge denk toeken worden onthuld op het graf van wijlen dr. Ph. J. Hoedema- kor. SLOTEN. DE LICHTQUAEST1E. Naar 't Hbld. verneemt zal nog vóór het einde dezer maand aan het gemeentebestuur van Sloten ©en geiing worden voorgelegd, volgens welke do gemeente Amsterdam bereid is gas te leveren aan de gemeente Sloten. De gascemmissie heeft zich reeds mot de plannen vereenigd, ter wijl gaat bet gemeentebestuur met de regeling accoord, zooals op goeden grond, verwacht mag worden ook den Amsterdamschen raad spoedig een voordracht betreffende deze zaak zal bereiken. Sloten zal *t gas van Amsterdam ln een gashouder ontvangen en 't zelf aan haar inwonen verkoopen. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin Is voornemens de Na tionale Fruitten toonstelling te Eist te bezoeken op 29 September, den dag der opening. VERBOUW VAN IIET LOO. Als tweede termijn van den ve'r- en bijbouw in en aan het Koninklijk zo merverblijf het Loo is bij de Staatsbe- grooting weder f 145 000 uitgetrokken. EEN JACHT OP INBREKERS. De koopman Joh. F. Sopar, die in de Westerstraat te Amsterdam een zaak hoeft in tweede-hands-heeren- kleeding, hoorde gisternacht, terwijl hij in de slaapkamer achter den win kel wakker to bed lag. een geluid als of er togen do winkeldeur werd ge stompt. Hij keek eu zag oen man voor de deur staan, en even later ontdekte hij een tweede man achter de toon bank. De koopman sprong uit bed, snelde de gang door, den winkel in e'n greep een geweer, dat in dien boek van den winkel stond en dat hij als landweerman in huis had. Op hetzelf de oogenbhk sprong de man, die ach ter de toonbank geweest was, daar bovenop, vandaar op het hek naast do etalage en liet zich door het tui melraam op straat zakken. In zijn ondergoed en op bloote voeten holde cl© winkelier die zijn wapen weer had neergezet do straat op, den in breker achterna, onder het geroep van „Houdt den diefl" Een paar bak kersknechts en eenige voorbijgangers namen eveneens aan de vervolging deel, en ten slotte gelukte het bun, dón achtervolgd© met de hulp van een nachtwaker, op de Prinsengracht bij de Leliegracht te grijpen. De man werd door hen overgebracht naar het politiebureau. Een costuum, dat uit den winkel ontvreemd bleek te zijn, werd op straat gevonden. De tweede verdachte werd later door rechercheurs gearresteerd. Beide aangehoudenon zijn jonge- maunon van omstreeks 20-jarigen leeftijd en staan bij de politie 'niet al te best bekend. BRUTALE STRAATROOF. Een incasseerder, te Hilversum woonachtig, fietste Dinsdagavond op den Soestdijkerstraatweg onder ge noemd© gemeente, ter hoogte van „Hcidepark", toen hij plotseling door twee mannen werd aangegrepen en van zijn fiets gesleurd. De onverlaten wierpen hem op deu grond, sloegen hem en maakten zich moeeter van zijn po'rtcmonnoie, die echt&r slechts een bedrag van onge veer f 3 inhield, waarna zij zich ijlings uit de voeten maakten. De politie, van het feit in kennis ge steld, door zocht tot laat in den nacht den gebeele'n omtrek, echter zonder resultaat.: BEZOEK VAN DEN PRINS. De Prins bracht een bezoek aan kapitein G. Jansen van de Z.-H. Red ding-Mij., bekend door zijn moedig gedrag bij de „Berlin"-ramp. Kapi tein Jansen brengt een verlof wegens in den dienst opgedane ziekte dóór te Ucholeh bij Apeldoorn. DE VERPLICHTE WINKELSLUI TING TE AMSTERDAM. Op den Zeedijk v erkoopt een win keiior in koloniale waren na negen uur des avonds op een toonbank je, dat boven een hek in de deuropening is aangebracht. Op deze wijze kan het bliek koopen zonder in den winkel te worden toegelaten. De afd. Amsterdam van den Bond „Vergunning" hoeft een vergadering uitgeschreven om maatregelen te be ramen tegeh de verordening op de winkelsluiting en het onwettig ver bieden van den slijtverkoop (ook bier, wijn enz. per flescli). DE EERSTE KAMER heeft gisteren gekozen (herkozen) toi leden der huishoudelijke commissi^ do heeren Range ré on Reekers, tot io den der gomeiigdo commissie voor (W stenographic, do hoeren Woltjer, Ver, meulen en Röoll terwijl de Voorzit ter benoemd© tot leden dor commissi*? voor de verzoekschriften, de heeren Hoffmann, Verheyen. mr, Löben Seis; Van der Feltz en Tjarda van Starkcm burch. Do Kamer, die gisteren in de nfdee- lingen ging, behandelt heden 11 uur d .- van vóór de vacantie nog aanhan. gig gebleven onderwerpen. TWEEDE KAMER. Een rumoerige vergadering. De eerste vergadering van dezo Ka mer is een buitengewoon „ongewone" geweest. Het begon goed. De waarnemende Voorzitter, de heer Lieftinck, installeerde den benoemden Voorzitter, den heer Von By landt, met een van dio aardige speeches, waar van de heer Lieftinck het geheim be zit. Uw ambt is hoog. maar moeilijk, zoide hij. Maar uw -kracht is het alge meen vertrouwen der Kamers in uw ijver en onkreukbare onpartijdigheid. Zeker, er worden wel te lange rede voeringen gehouden door Ministers en Kamerleden, maar wanneer gij den nationale» tijd betreurt, denk dan dat zij mcencn het niet kortor te kun- icn. Als "ij hier hot vuur boven den rond ziet komen, denk dan, dat het s heilige concurrentie, geen partij zucht al schijnt het zoo maar heilig vuur om te arbeiden in 's lands belang. Maar als gij in een wespen nest moet «rijpen, pak dan vast, want dan hebt trii de minste kans org ge stoken te worden. De heer Van Bylandt aanvaardde daarna zijn ambt, hopende, dut de le den hem niet zouden verplichten to vaak gestreng het -reglement van orde t& handhaven eu zijn lmnd in een wespennest to steken. Hij drong er op aan, om interrupties, dikwerf geestig, maar vaak hinderlijk, achterwege to laten. D© Voorzitter stelde daarna voor, om morgen enkel© commissies te be noemen en de afdeelingcn opnieuw sa men te stellon. Voorts werd besloten om de begroo tingen in de afdeolingen te onderzoe ken en deelde de Voorzitter het voor nemen mede. om Dinsdag 17 October do behandeling te beginnen van do wet op de Nationale Militie. Tot zoover was alles goed gegaan. Maar nu kwam het voorstel van de heeren Troelstra c. s.. cm de ope ningsrede te beantwoorden met ten hes vu» antwoord. De Voorzitter stelde voor, dit voor stel met d© toelichting te doen drukken en ronddeeleu. De hoeren Van Veen, Van Dedcm en Lohman verklaarden zich tegen het voorstel van de heeren Troelstra c. 8. en laatstgenoemde stelde voor. om het niet in behandeling to nemen. De hoor DF. SAVORNIN LOHMAN wild© ook dadelijk beslissen. Er be hoeft weinig over te worden gespro ken. Hot voorstel om een Adres van. Antwoord op to stelled is gedaan door leden van één der groepen in dezo Kanter. Nu is in gemeen overleg in dertijd door de leiders der zeven par tijen in de Kamer uitgemaakt, dat eön Adres van Antwoord niet zal worden gezonden als er geen door II.: M. zelf uitgesproken Troonrede is ge weest. Spreke'r herinnert aan de op 8 Juut 1906 door zeven leden uit verschillen de groepen, na raadpleging hunner politieke Vrienden, ingediende motte van orde, waarin besloten wordt geen Adres van Antwoord te geven op de Troonrede en aan den raad van Mi nisters te verzoeken het daarheen t« leidón, dat de stukken betreffende de koloniale en do Staats begrooting zoo vroeg mogelijk zouden worden inge diend. Wanneet wij nu hiervan afwijken, dan beginnen wij weder op zeer on gelegen wijze in te voeren eon Adres an .Antwoord op een n'.et gehouden Troonrede. Dat is weder oponthoud. Spreke'r stelt dus voor, het voorstel niet ïn behandeling te nemen. Do heer TROELSTRA zei aa.: De eerste spreke'r (de heer Van Veen) verzotte zich togen het voorstel. Maar dat is niet aan de orde. Het zou de eerste maal zijn, dat eera voor stel, gedaan op grond van art. 96 van het Reglerne'nt van Orde, dat dwingt tot het doen van een schrifte lijk voorstel, waarmee een schrf'te- ke toelichting gepaard kan gaan het zou de eerste maal zijn en nog nooit gebeurd, dat zulk eeh voorstel werd afgestemd nog voordat gelegen heid tot voldoend© toelichting had be staan. Spreker kan dan ook uit het optre den dezer sprekers niet anders aflei den, da'n dat zij zoer fel gokant zijn. logen het door spreke'r en zijn vrien den ingediende voorstel. Zij hebben gelegenheid daarvan te doen blijken bij do behandeling en er togen te stemmen. Maar thans is het voorstel hun nog niet bekend, zoo min als do motieven. Het is voor de Kamer on mogelijk nu 'reeds, zooals die heeren willen, la mort sans phrase over het voorstel uit te 6preken. Spreker zal n et bun voorbeeld volgeb^ en nu roods toelichten, waarom het voorstel gemotiveerd is. Nu reeds echter komt spreker er tegen op, als zou het voor stel zijn in strijd met de op 8 Juni "1906 aangenomen motie van orde der hee ren Goeman Borgesius c.s. Want daar is uitdrukkelijk door den heer Lohman, mede-voorsteller, verdedigd, dat de bodocl.ng was, niet moer t© liouden de plichtplegingen, waarin da Adressen van Antwoord bestónden.: Dat was tijdverlies. Maar alleen in; bijzondere omstaaidiglieden, op bij-f zonder politieke momenten zou eea Adres va!n Antwoord worden gebon den.. Nu wil spreker ernstig protesteeren

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6