De Iwartjes-IÉrMiën van HAARLEM'S DAGBLAD ■tegen het optreden van den heer Loh- mari, die zegt: wij willen daarvan eenvoudig niets weten. „Wij", dat is de fractie van den heer Lohman, die Lij zonde ren tegenzin heeft tegen hot voorstel. Maar spreker protesteert te- go» zulk afwijzen van zaken, die een groot deel des volks heftig beroeren. Ge hebt de meerderheid en kunt dingen doen, d e de grens van parle mentaire rechtvaardigheid overscb'rij don. Maar wanneer gesproken staat te worden over hetgeen velen de hoog ste belangen van het Nederlandsche volk achten, dan zijn spreker en de zijnen daar om voor die belangen op te komen. Zij zullen him argumenten geven en de héér Lohman zal zijn ar gumentatie daar tegenove'r stellen. Maar niet de guillotine toe passen op hetgöen spreker heeft te stellen. Eerlijken en open strijd zuit gij met ons voeren. Daartoe zijt gij verplicht, indien gij niet het Par lement wilt verlagen in de oogen het geheele Nederlandsche Volk. Er moet gelegenheid zijn voor het vrije iwoord in deze Kamer. Denkt niet, dat gij uw zaak dient door t vrije woord te beletten. De heer DE SAVORN1N LOHMAN wil allerminst inbreuk maken op het vrije woord, waarvan de heer Troel stra, als de gelegenheid wérdt gebo den. wel een ruim gebruik zal maken. Het gaat nu alleen om de vraag van het zenden van een Adres van Antwoord. Natuurlijk heeft de heer Troelst'ra het recht, dit voor te stel len. Maar spreker heeft het verkeerd genoemd, het Adres van Antwoord, na het eerst afgeschaft te hebben, bij deze gelegenheid weer te gaan invoe ren. Daarom heeft spreker steld, de zaak nu af te doen spre ker blijft bij dit voorstel. De VOORZITTER meent ook, dat ér ,geen termen bestaan voor een Adres van Antwoord, omdat de Koningin geen Troonrede heeft uitgesproken. Nu echter het voorstel is gedaan, moet er alle recht aan worden ge daan. Er is een toelichting bij. Het voorstel moet worden gedrukt met de toelichting. Bij de behandeling zal aan de orde komen of het voorstel toelaatbaar is. De VOORZITTER verzoekt den heer Schaper, die het woord vraagt^ kort te zijn. Do heer SCHAPER wil eerlijk zeg den, dat hij niet kan verzekeren, dat 'men nu om 4 uu'r naar huls gaat. Door het voorstel-Lohman zijn spre ker en de zij-nön in een moeilijk par ket gekomen. Wat zal de meerderheid doen? Van andere fracties heeft nie mand gesproken over de prealabele [vraag. Werd nu het votfrstel-Lohman aangenomen, dan kwam sprekers fractie ovér de zaak zelf geheel niet meer aan 't woord. Zóó oimoozel is spreker niet, om daar in te loopen. Alle zevecn leden van sprekers frac tie zijn volkome'n géreod nu dadelijk ■het woord te voeren over de pamla- bele Vraag. Spreker's fractie laat zich wiet guillotineeren. Moet dit gebeu ren, dan zal het Nederlandsche volk zien, dat wij hier zijn, dat wij niet op een achtermiddag, misschieh met een meerderheid van 60 tegen 40, ons den mond laten snoeren. Wanneer er önimiiddellijk in deze Ivamer roering is gekomen, is het niet onze schuld, maar van de d'rie leden een er fractie, die ons het woord wil len afsnijdeh. Spreker wil, in ovérleg met zijn vriend Troelstra, voorlooplg van het woord afzien, om de leden van andere partijen de gelegenheid te gevehhun stem te moüveéren, opdat spreker en de zijnen weten, hoe de stemming zal uitvallen. Spreker wenscht de zaak parlementair te behandelén, maar is dit niet mogelijk, dan rust niet op spreker on zijn vrienden de verant woordelijkheid. De heer DE BEAUFORT zegt-, dat pu een breedvoerige discussie o'nt- ptaat ove'r een zeer eenvoudige zaak. jDe Kamer lijkt overrompeld. Do hoer Lohman zal, dunkt spreker, zijn voorstel terugnemen als hij het goed overdenkt. Do heer DE SAVORNIN LOHMAN zei nog: Wij hebben hu eenmaal aan genomen, dat ar geen Adres van Ant woord zal zijn, als de Koningin niet zelf in de Kamer is gekomen. Alleen wanneer er een Troonrede is uitge sproken door de Koningin, zou er een Adres van Antwoord kun'nen zijn. Dit zou dan geen zin hebben. Spreker meent, dat de meerderheid dit zeer goed zal voelen, evenals men 't vroe ger links zou hebben gevoeld. Spreker stelt nu dadelijk verwerping voor, omdat men. vooraf weet dal het voor stel toch niet zal worden aangenomen Wij spreker voert hier het woord namens de Kamer moeten zulkj verlies vah tijd tegengaan. Gelegen-' hoid tot noodelooze redevoeringen mag nii t worden gegeven. Noodige zaken moeten eerst worden afge daan, het begrootingsonderzoek en de Militiewet Of men daar nu „ho hol" roept, kan spreker niet schelen. Belet moet worden door de meerderheid het verknoeien van tijd aan een voorstel, dat naar haar meening geen effect kan sorteeren. De meerderheid moet beletten, dat 'de minderheid telkens voorstellen aan de orde brengt, die de afdoening van zaken belet. De VOORZITTER zegt, dat het ei genlijk geen antwoord op de Troon rede betreft. De Kamer kent het voor stel nog niet. Het is eigenlijk geen antwoord op de Troon'rede, maair be- jtreft het kiesrecht vraagstuk. Spreker (handhaaft ziin voorstel om het voor stel te "Soon 'drutketf «mddoelen aan de leden. De heer DUYS wilde voor dit oogen- bllk en voor deze zaak echter kortheid betrachten en stelde voor. hom gele genheid te geven, zijn réde morgen voort te zetten en vroeg stemming over dit voorstel. Dit voorstel wordt verworpen met 41 tegen 30 stemmen. De VOORZITTER gaf het woord aan den heer Van Karnebeek. De heer DUYS zei, dat hij nog het woord heeft. De VOORZITTER meende, dat do heer Duys zijn rede had geëindigd. De heer DUYS zou gaarne den hoer Van Karnebeek tusschen ziin rede in bet woord gunnen, indien dit niet zóó werd uitgelegd, dat spreker daarna voor de t w e e d e maal het woord zal voeren en hij dus daarna verlof zou moeten vragen om voor do dorde maal het woord te voeren, waarover het besluit dei- Kamer voor spreker wel eens ongunstig zou kunnen zijn. Het spiit spreker, dat na een tijd van rust voor de leden der Kamer, een tijd, waarin in de pers vele pole mieken ziin gevoerd over de vrucht baarheid of onvruchtbaarheid van het parlementaire stelsel in het algemeen en van het Nederlandsohe in het bij zonder, waarin bespiegelingen zijn ge houden, dat de prikkelbaarheid der Kamer wordt geweten aan de physi- scho en psychische vermoeidheiddat nu, in een tijd, waarin met rust en be zadigdheid de zaken zouden kunnen worden behandeld, zich op den eer sten dag onzgr bijeenkomst een der gelijk tooneel afspeelt. Spr. gelooft niet, dat de waardig heid van het Parlement daardoor is gestegen. Misschien zal de heer De Savornin Lohman het spreker kwa lijk nemen» maar in het waarachtig landsbelang moet spreker toch den heer Lohman vragen of hij wel op den goeden weg i3. Wij Nederlanders zijn niet zeer sanguinisch van aard, en tooneelen als in Oostenrijk, Spanje en andere landen in het Parlement voor komen. kennen wij gelukkig niet. De VOORZITTER U is geheel bui ten de orde.... De heer DUYS meende, dat hij juist midden in de wanorde was. Spreker heeft een aantal punten te bespreken, met een aantal onderdee- len, om eindelijk tot een conclusie te komen. Eerst een antwoord aan den heer Lohman, die vroeg, wat de gevolgen vele leden der coalitie In de kcffieka mer zijn, en alien straks op liet too neel zullen verschijnen om als mario netten te stommen. Spreker brengt hulde aan do Gideonsbende, die hier aanwezig Is, om naar sprekels rede te luisteren. Om de vragen van den heer Lohman te beantwoorden moet men gnan vra gen wat een troon Is en wat «en rede. Maar als de leden der Kamer het nu al te belachelijk vinden oin deze come die voort te zetten, die do socio al-de mocraten moeten houden tegen over de domperstactiek der Christe- lijk-Historisclien, dan zal speker, nu hij al weer een half uur langer heeft gesproken, opnieuw voorstellen, ter wille van het publiek en de journalis ten, de zitting te schorsen, en hem morgen verder te laten spreken. De VOORZITTER deelt mede. dat de heoren De Savornin Lobman, Oos- terbaan. Van de Velde, Pollema en Van Wassenaer van Catwijck voor stellen de beraadslagingen te sluiten. Het voorstel der hoeren De Savornin Lobman c. s. werd aangenomen met 33 tegen 24 stemmen. Het voorstel van den heer De Savor nin Lohman, om het voorstel der hoe ren Troelstra c. s. niet in behande ling te nemen, werd aangenomen met 31 tegen 25 stemmen. De heer TROELSTRA wilde na de gehouden stemming een korte verkla ring afleggen. De genomen beslissing acht spreker voor verder werken van zoor groote en noodlottige beteekenis. Sproker kan zich voorstellen, dat als een meerder heid te doen heeft met oen minder heid, waarvan kwade trouw bij de be handeling van 's lauds zaken moet worden aangenomen, aangenomen, dat zij niet naar overtuiging omtrent het landsbelang handelt. als inen zulk een minderheid heeft, kan spre ker zich voorstellen, dat mon met de macht van het getal zulk eon minder heid onderdrukt. De genomen beslissing grieft spre ker zoo. en daarom hecht sproker er zoo ver strekkende gevolgen aan, om dat men dit verwacht van spreker en zijn vrienden, die men hier sinds 1907 heeft zien mede arbeiden volgens hun overtuiging, en die zich elk oogen- blik door daden bereid hebben ge toond tot samenwerking, ook met de sche'rpste tegenstanders. liet besluit der Kamer beschouwt spreker als een disqualificatie der so ciaal-democratische groep, maar ook kei, had de korporaal C. J. L., Vah het 4e reg. vesting-a'rtillerle, bij de p ntonniers gedetacheerd, iets tegen den kapitein C. A. IL W. G. Eijken. Toen deze hem bij een oefening op 't terrein de Staart een bemerking maakte, pakte L. zijn karabijn en sloeg d>.e voor de voelen van den ka pitein stuk, hem tevens op ernstige manier dreigende en uftdagénde, el- leen met hem mee te gaan naar de overzijde. Onmiddellijk werd L., die zeer ze nuwachtig van natuur is, in arrest gesteld. Een commissie vah drie offi cieren Is door den garnizoenscom mandant, luitenant-kolonel C. Hout man, benoemd, om deze zaak te on derzoeken, zoo meldt de Dord. Ct BRANDEN. Aan den straatweg van O ld en zaal naar Hengelo zijn te Hasselo vier wo ningen afgebrand, bewoond door vier gezinnen, gen aar de heer Aamink- hof te Dourningen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Stedum (prov. Gron.) is de bak kerij van J. Laninga afgebrand. Niets werd gered; verzekering dekt de 9chade. AMSTERDAM-ROTTERDAM. Ovér eenige maanden worden op do lijn AmsterdamRotterdam via Gou da-snel troin-iocomot. even ingevoerd, aoodat de reis dan in een uur vol bracht zal kunnen worden. TYPOGRAFISCH VAK ONDERWIJS. Dezer dagen hieid de heer A. W. Barteu, directeur der Vak school te Utrecht in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" aldaar, op het congres, ter gelegen heid der tentoonstelling gehouden door onderscheidene vereenigingen op het gebied van vak-onder wijs, een voordracht: „Typografisch Vakonder wijs en de daarbij behoorende leer middelen, gereedschappen en mo dellen". Spreker achtte het noodig, alvo rens zijn onderwerp te behandelen, in zeer korte trekken een en ander lsosteg>. een lai^araEa.ayt;je zijn een omdat da oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zaai- groot Is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden or TIENDUIZENDEN geplaatst. zouden zijn als lederen dog elk der 100 leden een voorstel indiende. Ja. die raag is toch zeker niet door den heer Lohman gesteld om er géén ant woord op te krijgen, Hij zal een ant woord verwachten. In overleg met zijn politieke vrienden zal spreker het ant woord zoo volledig mogelijk maken. Echter spreker begrijpt de vraag niet goed. Dus een wedervraag wat zou het gevolg zijn als elk lid eens elk uur een voorstel ging doen, om niet te spreken van kwartieren, minu ten en seconden. Welnu, dan zou do pnpierstapel, al groot bij de sociale wetgeving, nog grooier worden. En als de op de bres staande Christelijk- historischen dan hun aan de Hugeno ten ontleende vrijheidstradities even zoo gingen handhaven als hedenmid dag, dan zou het woord van Troelstra nog mee-r waar worden, dat de oog sten op het veld onzer sociale wetge ving zoo dor zijn als de Luneburger heide. En wanneer dan de hoeren, die den heer Lohman ter zijde stonden, ook zoo blijven optreden, ja. dan kwam deheele parlementaire machine tot stilstand. De heer Lohman slaat hier te schoolmeesteren en tracht als voorzitter zonder hamer den zetel van den president te ga in innemen, waar de Voorzitter met zijn bekende onpar tijdigheid de zaak volkomen juist wil de behandelen. Het moge waar zijn, dat een groot deel der Nederlandsche arbeidersklas se blind en dom gehouden wordt door een aan den heer De Savornin Loh man verwante pers, en kunstmatig ordt opgezweept tegen de sociaal-de mocraten, en dat de clericale pers ook het gebeurde van hedenmiddag zal toe schrijven aan de sociaal-democraten, er begint toch verandering te ko men. Dit blijkt uit de belangstelling in de sociaal-democratische kiesrechtbe weging, ook van de zijde van arbei ders, die waren onder de narcose en het farizeïsme der Christelijke partij en. Menig Christelijk arbeider zal zich afvragen, waarom ziin afgevaardigde toch zoo hang is. dat over een zaak ia het Parlement zelfs gesproken woidt, Ondanks de pers en de geeste lijkheid, die ter beschikking der rech terzijde ziin, vertrouwt men daar de zaak toch niet. .Men zegt speker. dat er geen 50 le den meer aanwezig zijnspreker zal zijn rede echter voortellen, al is deze vergaderins ongrondwettig. De VOORZITTER :Daar hebt unlet over te oordeelen. Dat heb ik te beslis sen. Er ziin op dit óogenblik 50 leden aanwezig. De heer DUY3 constateert, dat dan van de personen dor sociaal-domocra-1 tische Kamerleden, die daardoor bul ten de gemeenschap worden gesteld. Anders kan spreker zich dat besluit niet verklaren. Wij hébben hier een klein proefje geleverd van wat er zou kunnen ge beuren als een minderheid in het Par lement wordt bezield door gevoelens als ik zooevon omschreef, onder den indruk van wat de meerderheid haar aandeed. Gij stelt wel groote eischen aan onze discipline en aan onze zelf- beheersching. Het is zeer de vraag of wij op den duur aan die eischen kunnen blijven voldoen. Straks konven de begrootin- gen. Dan hebt go onze welwillende medewerking noodig. Welk recht hebt ge dan die to verwachten Geen en kel, na het niet behandelen van oen voorstel, waarop spreker en de zijnen prijs stelden. Schande over uwe beslissing. De VOORZITTER hamert. De heer ïltOKLSTKA Mannen van karakter De VOORZITTER hamert. De heer TROELSTKASchande over uwe beslissing, schande au neg eens schande. De VOORZITTER sloot ruim vijf uur de vergadering. BELASTING OP VERMAKELIJK HEDEN. Het voorstel van B. on W. tot vast stelling van verordeningen op do bef fing en invordering van een belasting op tooneelvertooningeu cn andere oponbhre vermakelijkheden, is door den 'raad van Leeuwarden na een uit voerige discussie met groote meerder heid Yttn stommen „DE NIEUWE AMSTERDAMMER". In een vergadering van de Vrijzin nig-Democratische Verceoiging is be sloten tot opheff.ng van liet vrijz.- dem. weekblad „De Nieuwe Amster- dammor". Dit bos! uit houdt verband met het voornemen van liet hoofdbe stuur van dén Vrijzinnig-Demoeratt- schen Bond, om zelf ©en weekblad uit te geven. EEN OVERSPANNEN KORPORAAL. Een ernstig geval van insubordina tie heeft dezer dogen bij het korps pontonniers, te Dordrecht, plaats ge had, In verband met het vordrinken van dan nont uuilor le kl. Van Bor- mode te doelen over het vak „typo grafie". Meermalen blijkt dat omtrent een vak verkeerde begrippen bestaan. Of men denkt dat het louter bestaat in het methodisch rangschikken van* let ters tot men eon boek of ean courant heeft, welke daarna natuurlijk op een pers wordt gedrukt, of men houdt er alles wat maar eindigt op „gra fisch" er voor en verwart bijv. typo grafie met lithografie en topografie. 't Is waar 't woord typografie zegt te weinig. Als het woord vrij, maar juist vertaald wordt krijgen we: ver menigvuldiging van het handschrift door middel van typen". Aanvankelijk was het woord typo grafie een goede benaming voor het voortbrengen van boeken, omdat dit voor de uitvinding der boekdruk kunst bestond in het vermenigvuldi gen van handschriften. Ook in de eerste jaren van de boekdrukkunst bestond de vermenigvuldiging van hot hondscluift uitsluitend door mid del van typen, want de versiering werd met de hand aangebracht. Spreker achtte het iiier niet de plaats om een geschiedkundig over zicht to gev en van hoe de typografie geworden is wat ze nu is. liet zijn niet meer lettertypen al leen, welke hij vermenigvuldigt. Ook lijnen, ornamenten, vignetten en cli- ciie's worden door den druk verme nigvuldigd en zelfs komt het wei voor dat bij illustraties in 't geheel geen typen gedrukt worden. Verklaarbaar is, hoe het mogelijk is. dat een buitenstaander zich geen juiste voorstelling kon vormen van een zoo omvangrijk vakgebied. Maar dun de kunst in liet woord boekdrukkunst? Is het zoo'n kuust boekon, onderscheidene werkjes en illustraties te drukken? Relaas het ia bei meestal niet, doch het kon dit wezen. Eerlijk gezesd bestond er ln vijf eeuwen, welke de boekdrukkunst be staat, weinig kunst, enkele gunstige uitzonderingen daargelaten. Eerst in de laatste twintig jaren is men wak ker geschud door den bekenden Wil liam Morris. Gelukkig, want hoe nuttig ons be drijf ook is. het zou beueden die vak kon z'jn gebleven, welke wel schoon heid kunnen voortbrengen. En stel eens voor dat een vak. hetwelk de ziel is van kunst, wetenschap en handel, niet in staat zou zijn schoon heid voort te brengen. Het is waar veel drukwerk legt daarvan geen getuigenis af, maar de overtuiging is nog lang niet genoeg doorgedrongen. dat de typografie nog een andere bestemming beeft dan het prozaïsche geld verdienen. Concurrentie en spoed zijn welis waar feiten, welke verschooning vra gen, doch het ls eveneens een feit dat zeker drukwerk wel mooi te ken is» zonder dat de zelfkostende prijs verhoogd wordt. Alle boekdruk as ontegenzeggelijk onderworpen aan technische en esthetische wetten. Wonden deze ver waarloosd, dan kan er nimmer sprake zijn van fraai drukwerk. Maar hoe leert de beoefenaar van is vak die wetten? Laat mijn antwoord u niet verba zen. De typograaf leert zijn vak in de meeste werkplaatsen niet. Er zijn er wel bekwame typografen, maar deze zijn het geworden door eigen energie, werkkracht en pracüsche er varing en opoffering van de vrije uurtjes, welke hen resten na een in spannende dagtaak. Zonder overdrijving kan ik be weren, dat de meeste jongens in den grond bedorven worden in de eerste periode, waarin ze in bet vak werk zaam zijn. Den eersten tijd gaat alles goed. Een zekere vaardigheid wordt aan geleerd en de jongen is in de wolken. Hij mag een stukje zetten. Langza merhand komt de terugslag. Het blijft bij het platzetten. Steeds moet hij zorgen meer en beter werk te leveren, zoodat hem geen gelegenheid oden wordt de „geheimen" van de techniek te leeren. En wee hem, ais de chef geen goed oogje op hem heeft geen goedgunstig vakman hem voor kan lichten, of hij geen inzicht en doortastendheid bezit, om zijn eigen •weg te banen. Dan gaat hij op in de groote massa, die op volwassen leef tijd niet veel meer prestoeren dan ze deden in hun jongelingsjaren. Met den drukkersieerling is het nog slechter gesteld. Het zou mij te ver voeren verder op dit onderwerp in te gaan. Ik heb u slechts een klein denkbeeld willen geven hoe het bomt, dat èn publiek èn vaklieden het typografen vak zoo weinig waardeeren. Het nut van vakopleiding behoef hier niet te bepleiten. Alleen wensch ik te releveeren wat er aan vakopleiding in de laatste jaren in ons vak gedaan is. Vreemd zal het u in de ooren klin ken, dat, terwijl er jaren en jaren scholen voor vakopleiding beston den, voor de typografie slechts 4 ja ren geleden de eerste school geopend werd. De typografie kwam op haar slof jes achteraan. Maar die slofjes zijn vervangen door stevige schoenen, welke haar in staat stellen den af te leggen weg vlugger af te loopen. Onze vakliteratuur heeft in de laatste jaren flink geijverd, zooge naamde studieclubs brengen het hare er toe bij, zoodat meer en meer ge voeld wordt, dat het gemis van een flinke vakopleiding den bloei der ty pografie in den weg staat De Rotterdamsche Ambachtsschool heeft haar deuren voor de typogra fie geopend. De Haagsche zal nu vol gen. Uit Groningen bereikten ons goede tijdingen en üi andere steden 't men evenmin stiL Met gemengde gevoelens nemen di recteuren van ambachtsscholen tn overweging, de typografie als leervak op te nemen. Met gemengde gevoelens want eensdeels zijn ze overtuigd, dat ■de typografie ook recht op vakoplei ding heeft, andersdeels zijn ze be vreesd om zich met de „zwarte kunst", welke ean mysterie voor hen is, in te laten. Ik kan me dit levendig voorstellen, zeide spreker. En het doet me genoe gen hier een en ander over bat typo grafisch vakonderwijs mede te kun nen dealen. Spreker zette in korte trekken uit een hoe het typografisch vak-onder wijs hier te lande ingericht is en op welke wijze het onderricht gegeven wordt. Aan de vakschool voor de Typogra fie te Utrecht bestaat gelegenheid in een drie-jarigen cursus de grondbe ginselen der typografie te leeren. Te Rotterdam wordt eveneens een drie jarigen cursus gegeven, waarvan het eerste jaar door de leerlingen den geheelen dag de school wordt be zocht. De beide overige jaren zullen de jongens halve dagen bij een pa troon en halve dagen op school wer ken. Voor den arbeid door den leer ling bij den patroon gepresteerd, wordt door den laatste het school geld betaald. Deze opzat acht ik niet gelukkig. Ik koester de vrees, dat voor het geld doorden leerling verdiend terdege productieve aTbeid moet gelev worden wat storend voor het on< richt kan zijn. Van de in te richten tak van on derwijs in de typografie aan do Haagsche ambachtsschool kan ik niet veel meedeelen. Alleen is mij be kend dat de opleiding in een drie jarigen cursus en geheel aan school bestaat. Een ideale toestand zou het natuur lijk zijn, wanneer in de voornaamste steden een afzonderlijke school voor typografen kan worden opgericht in den geest van de Vakschool to Utrecht. Zoo'n inrichting zou met het oog op het aantal leerlingen kostbaar zijn. Alleen Rotterdam, Den Haag en Amsterdam kunnen een voldoend Vervolgens behandelde spreker de wijze van en de middelen voor de op leiding van den ioekomstigèn typo graaf, om ten slotte het ieekenonder- wijs te behandelen. Teekenen, zei spreker, onder meer, moet met vakkennis hand aan hand gaan. Het laatste moet de basis voor het teekenen vormen. Ook da staats commissie tot reorganisatie van liet onderwijs deelde die meening, im mers zij nam in haar rapport de ver- eischten op tot het verkrijgen van de akte van bekwaamheid voor het ge ven van typografisch vakonderwijs. Nadat spreker had uiteengezet op welke wijze naar zijn meening het teekenonderwijs behoorde te gcschie- t den, en er op gewezen te hebben, dat het onderricht in do typografie alom Ikan plaats hehben, zij het ook in wijzigden vorm, eindigde spreker imet de volgende woorden: Prent al- J len, die kunnen bevorderen, dat de typografie haar steeds ontbeerde vakopleiding krijgt, hot vak, dat u allen reeds menigmaal onnoemelijke diensten heeft bewezen en u steeds en te allen tijde nc*g diensten be wijst, mijn laatste woorden in het geheugen: Da typografie wacht op U! Een warm applaus beloonde spre ker voor zijn boeiende voordracht Op de vraag van den voorzitter, of er personen waren, dio naar aanloi- dinb van het gesprokene nog tiet een of ander in hét midden te bren- hadden, gaven de hoeren Van Hasael en Root daartoe het verlan gen te kennen. Na ooiug repliek en dupliek werd gopauseerd. DOOR DE TRAM OVERREDEN Toen de 6-Jarige J. in «1e Van 01- denbarneveldtstraat te Rotterdam uit de diaconieschool kwam en de rails overstak, kwam van berde zijden een electrische tram aan. Het kind kwam onder den motorwagen terecht, schoot onder den baanschiiiver door 1 lag al zoo geheel onder don wa rn. Nadat de wagen met vereende krachten gelicht was, om hem or on der vandaan te kunnen halen, bleek, dat het eene beentje geheel verbrij zeld en het andere zwaar gekwets? as. Het kind is naar het ziekenhuis go bracht ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Door den Minister van Binnenland-f set te Zaken is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, strekkeo- de in overeenstemming met het ge voelen van den Centralen Gezond heidsraad en van de pharmaceutische inspecteurs om sluiting van apothe ken op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen toe te laten, mits naar het oordeel van den phar- maceutischon insnecteur voldoende gelegenheid besta tot het verkrijgen van geneesmiddelen. In de Memorie van Toelichting wordt gewezen op de toenemende be geerte bij de apothekers en hun per soneel, om over Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen vrijelijk te kunnen beschikken. Art. 3 van de wet tot regeling van d© uitoefe ning der artsemjbejcidkunst belet evenwel de verwezenlijking van dien wenschtwijfel, die daaromtrent nog mocht bestaau, is weggenomen door het arrest van den Iloogen Raad van 10 April j.L Het is niet noodzakelijk, dat alle apotheken op Zondagen en bedoelde feestdagen geopend z.jn. In de toe lichting wondt een regeling gegeven, waardoor liet mogelijk zal zijn, dat sluiting, zij het ook mei van alle apo theken, kan worden toegelaten. Voor bet geval, dat ecu uniform© re geling gewenscht zou biijken, is in het wetsontwerp bovendien de gelegenheid voorziening bij olgiemeonou maat regel van bestuur voorbehouden. Een algeweene herziening van bo vengenoemde wet is ui voorbereiding; het overleg van den Minister met den Ctntraleu Gezondheidsraad zal, naar hij hoopt, eerlang afloox>en. Het zou ©venwel niet billijk zijn, de apothe kers op de vervulling van hun rede lijk verlangen gedurende een nog niet te bepalen tijd te laten wachten, tor- wijl sj>oediger voorziening mogelijk ia. Gemengd Nieuws EEN BALLONTOCIIT. Do Fransche bestuurbare militafre luchtballon „Adjudant Reau" hoeft een prachtigen tocht volbracht De ballon vertrok Maandagavond te vijf uur uit Issy met 9 passagiers r een bezoek aan verschillende vestingen, vloog over Verdun, Toul, Epinal en Belfort en was Dinsdag middag te 2 uur 31 min. te'rug, n© ur tn de lucht te zijn gebleven. VEROORDEELD. Graaf Ronikier is te Warschau we gens moord op zijn neef veroordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf. Zijn roodebeklaagden Zevedsky en Seminsky zijn vrijgesproken. SPOORWEGSTAKING IN IERLAND. Het bestuur van de Amalg. Society 1 of Railway Servants besloot in een vergadering, dat het aan alle beamb ten den raad zal geven te staken, in- i de spoorwegmaatschappijen voortgaan lieden te ontslaan of te straffen, die weigeren g.jederen van firma's bij welke wordt gestaakt te behandelen en indien zij de ontslage nen weigeren terug te nemen. Ook wordt gemeld: De Ierse he spoor wegdireetiee xij'n eenstemmig m haar besluit om alle goederen zonder on derscheid voor verzending aan to ne-, men. Een vortegenwoo'rdigar van het ministerie van koophandel -s te Du blin aangekomen en heeft, met het oog op een eventueel© tusscbenkomst met beide partijen een onderhoud ge had. EEN RUMOERIGE KAMERZITTING In het parlement van Nieuw Zuid- Wales liebben zeer rumoer .ge toonee len plaats gehad. In courantenberich ten was meegedeeld, dat dc voorzit ter, de heer Willis, onlangs in een openbare vergadering de libérale par tij een bende van schelmen had ge noemd. In de Dinsdag gehouden pa'r- lementsz.tt.ng werd de heer Willis nu door liberale sprekers ter verant woording goroepen. Hij weigerde ech ter eenige verklaring af te leggen en toen een libéraal wilde doorspreken, sloot hij hem van de zitting ui Dit gaf tot groot rumoer aanleiding, zoo- dat de zitting geschorst werd. Na do heropening begon het "rumoer op nieuw, weer werd een Uberaal uitge sloten, maar ook deze wegerde heen

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7