NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. S667 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1911 A HAARLEM'S DAG ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland ,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zaider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 23 SEPTEMBER. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen, 3 en 8 uur. Van onzen Reizendsn Redacteur. DE GROOTE MANOEUVRES. Do nderdagavond. De voornemens von den comman dant der roode partij, generaal Neele- son, waren in den avond van den 20sten September als volgtOm den vijand (de blauwe partij, onder lei ding van "-enoraal Bruce) te beletten, in de Neder-Betuwe vasten voet te ver krijgen, wordt op 21 September naar Barncveld gemarcheerd met het voor nemen, op 22 Sept. den Nedor-Rijn te hereiken (vale AmerongenRhenen). Dc marsch naar Barneveld zal ge schieden in 2 colonnes, de west-colon ne over Puften, de oost-colonne over EIspeet-Garderen-Voorthuizen. De va larie brigade met de Ce batterij van het 2e reg. vesting artillerie bezet op den 21sten Iiesteren en houdt de ri- vïerovergangen in het vak Ameron gen—Rhenen vast. Voor het over schrijden van den Rijn lean over den lsten varenden pontontrcin worden beschikt. Do voornemens van den comman dant der blauwe partij, generaal Bruce, waren Op don 21sten wordt gemarcheerd naar Den Bosch en om geving. Na afloop van den marsoh, zal de divisie in en om Den Bosch zijn geconcentreerd. Bij deze concentratie vangt de eigenlijke werkelijke actie aan, want ex worden ook gefingeerde marschen ««maakt, die voor de eigen lijke gevcehlsmanoeuvres toch waar deloos zijnde, alleen op de kaart v den aangegeven. Het voornemen be- sluut, zoo spoedig mogelijk Noord waarts te marcheeren. Het eerste re giment huzaren is op den 21 sten naar het Noorden vooruitgeschoven en hoopte Donderdag ter bewaking van liet Waalvak Gameren—Heerewaar den—Leeuwen met patrouilles tegen het l'.ijii-Lekv akCulenborgW uge- mngen on tegen Nijmegen aanwezig ie zijn. Na de oorlogsverklaring Woensdag te middernacht zwermden onmiddel lijk de partijgangers (mil wielrijders, die franc-tireurs-diensten verrichten) van dc roode partij uit. Zij kwamen van Maartensdijk, gingen over Amers foort, Woudenberg, De Groep, De Haar tot Yeencndaal en namen daar een oogeixblik in veilige steUing rust. Het was een donkere, maar droge nacht en hoewel de wegen, door de voorafgegane regenbuien, vochtig wa len, en het gevaar van slippen groot, kwamen er toch geen ongevallen voor. Van Veenendaal poddelden de partij gangers zoo snel het maar ging, naar Amerongen en hadden daar het ge luk, het pont veer over den Neder-Rijn nog onbezet door de blauwen te vin den. Onmiddellijk werd dit pontveer vernield, en daarmede door de rooden het eerste succes behaald. Dit vernie len geschiedt in oorlogstijd door de pontbooten te doen zinken, de kettin gen onbruikbaar te malton of op an dere wijze. Dynamiet gebruikt men slechts zelden bij dergelijke gelegen heden, omdat partijgangers zoo stil mogelijk moeten handelen. Bij de ma noeuvres is hel voldoende, dat den veerman een bewijs in handen wordt gesteld, dat de veer onbruikbaar is gemaakt voor de tegenpartij. Nadat dus de overgang over de Neder-ltijn bij Amorongeii voor de blauwen on mogelijk was gemaakt, trapten de roo de wielrijders verder en zochten de blauwen, om ze afbreuk tc doen. Toen zo door berichten vermoeden kregen, «Mt de blauwe cavalerie te Eist zat, v> i&ten ze zoo handig en geschikt zich in hinderlaag te leggen, dat de blau we cavalerie, die tot daar vooruitge schoven was, een tijdlang geen ver binding met de achterhoede kon krij gen. Doldriest waagde zich toen een kleine troep roode partijgangers tot .Ede om daar te trachten blauwe ca valerie onder vuur to nemen. B.t harcelecren van cavalerie door par tijgangers heeft het voordeel, de ca valerie tot gestadige waakzaamheid te dwingen en zoo af te matten. Echter, dicht voor Ede wist de p lauwe cavalerie de roode wielrijders tot staan te brengen, op de vlucht te doen slaan dn verspreiden, zoodat zij in dc kazerne te Eist moesten vluch ten en volgens uitspraak van de scheidsrechters buiten gevecht ge steld. De scheidsrechters zijn onpar tijdige militaire deskundigen, dCe bij het treffen van twee partijen beslis sen, welke partij in geval dat werke lijk met scherp zou geschoten zijn, zou verloren hebben. Want tijdens de manoeuvres wordt slechts met losse patrohen geschoten en de vijan delijke troepen naderen elkaar soms zoo dicht, dat zoo met scherp gescho ten werd, de troep gedecimeerd zou worden. Gewoonlijk, als twee partijen tot op 20 M. afstands tot elkaar gena derd zijn, wordt halt gemaakt en be slissen de scheidsrechters, die een witten band om den arm dragen als kenteeken. Laat ons thans nagaan, wat de blauwe partij heeft gedaan. Haar doel was zoover mogelijk 'noordelijk te ko men en daarom schoof ook zij haar afdeelinaen partijgangers vooruil( die bij Putten bet vierde escadron huzaren 's nachts te drie uren uit het struikgewas wisten ónder vuur te krijgen en vrij wat verwarring sticht ten. Daar het pikdonker was, en wer kelijk met losse patronen gevuurd werd, bleek duidelijk hoe zoo'n betrek kelijk klein troepje wielrijders een overmacht van paardenvolk ernstig afbreuk kunnen doen. De huzaren, dank zij een fietslan- taren die luitenant C'rommelin had weten te bemachtigen, herstelden zich bij dit vage lichtje spoedig en joegen de wielrijders uit hun stellingen ter zijde van den weg. Wielrijders leggen gemiddeld 15 KM. per uur af, cavalerie slechts 9 K.M. Wielrijders hebben geen paar den te verzo'rgen en te voederen en genieten dus ook mee'r rust blijven daardoor friascher. Terwijl nu deze voorposten-scher mutselingen plaats vonden, trokken de hoofdmachten tegen elkaar op. De roode partij van het Noorden uit trachtte met Zuidelijk xiaa'r den Ne- derrijn op te dringen en had de hoofd macht naar Barneveld en Monteren gebracht. Het was nu zaak van de blauwen, om tijdig over den Ncdcr- rijn bij Wagen in gen te komen ten ein de het opdringen der rooden te kun nen beletten. Hier zou een potnton- trein een brug voor de cavalerie leg gen doch door den lagen water stand bleef de pontonlrein te Pairaor- den vastzitten. En nu moest een groote macht paardenvolk met de ge wone pont over den Rijn worden ge zet. Hier hu kregen wij voor het eerst na lange, vergeefsche hoewel niet over bodige fietstochten, een bi k op een werkelijke oorlogsverrichting. De overgang vun deu Nederrijn bij Wageningen aan het Lexkensveer is ongeveer 150 M. breed. De vrije groo te pont kon telkens een 25-tal puur den met veertig man overbrengen. Het was prachtig weer nu en dan een friscfa. regenbuitje, dat wei nig hinderde en de rivier was often en kalm. Zoodra de eerste ca- valerie-afdeeluig overgebracht was, stelde zij zich aan gene zijde van de rivier ju stelling op om eventueele aanvallen van oen vijand te kunnen tegenhouden en zoo het overzetten van de volgende af deelingen mogelijk te maliën. Dadelijk daarna werd een mitrailleur-afdeeling overgezet, die snel stelling tegen en op den dijk nam om eveneens het overzetten in verdediging ie kunnen neoion, ter wijl op den Wageningschen berg ar tillerie was opgesteld, dxe voor de hoofd verdediging van dc overzetting zorgde. De overzetting geschiedde kalm en zonder ongeval. Men kreeg een goe den indruk van de bezadigdheid der bevelhebbers en de geschiktheid der ondergeschikten. Echter, of indien werkelijk geschut der tegenpartij in de verte had gedonderd, de over tocht zoo kalm zou zijn geschied, :s niet te zeggen. Nu was het «cn spel letje en manoeuvres geven slechts zéér verwijderd een denkbeeld van echten oorlog. Evenwel, oefening is noodig. Daar generaal Van Daalen, de lei der der manoeuvres (Z. Exc. staat boven de partijen, die wèl naar zijn aanduiding zijn opgesteld, doch thans naar eigen inzicht handelen. Neeleson noordelijk tegen Bruce zuidelijk) ons had medegedeeld, dat Koningin Williekuina tc drie uur te Barneveld zou zijn, spoedden wij ons van Wageningen over Ede naar Bar neveld. Daar vernamen wij, dat H. M. en Prins Hendrik 's morgens te elf uur in auto's te Voorthuizen (tusschen Kootwijk en Apeldoorn) waren goweest en daar onder lei ding van generaal Neeteson de eerste brigade hadden bezichtigd. Te Barneveld was voor den Huize Schaffelaar, waar burgemeester Ba ron Van Nagell woont, het houwit sers-kamp opgeslagen. Houwitsers zijn kanonnen, die projectielen met grooten boog schieten, zoodat ze b.v. oen doel, vlak achter een hoogte (b.v. een huis) gelegen, kunnen raken. Juist waren de manschappen bezig, in veldkeukens het middagmaal toe te bereiden, hutspot met klapstuk, in bussen. Gaten werden in den grond gegraven, daarin takkebossen gelegd, daarboven groote eetketels en deze met do hutspot gevuld, die den sol daten goed smaakte. Evenwel juist na het diner kwam de heer R. A. Bannen 't Loo, veearts, secretaris van de Coöperatieve Landbouwers bank en Handelsvereeniging te Bar neveld, met een lading van 500 groo te krentemikken op liet terrein en verdeelde die onder de zooeven verza digden. De -broeden verdwenen als sneeuw voor de zonnooit hebben wij een dessert, waarmee «en nor maal raensch een middagmaal doet, zoo snel zien verdwijnen in zooeven verzadigde magen als hier. Indien deze houwitserbatterij even goed kan vechten als eten, kan „lieb Vater- land ruhig sein". In hot gebouw van de C. L. Bank waren voor 250 man slaapplaatsen in gereedheid gebracht en er was 100.000 K.G. hooi besteld. Door do verander de richting der troepen werd echtor Barnes old gepasseerd on bleef de in kwartiering uit. Ook werd slechts 18.000 K.G. hooi gerequireerd. Barones Van Nagell, hoofsche gast vrouw, brengen wij hierbij onzen clank voor de uiterst wellevende wij ze, waarop zij uw correspondent be hulpzaam was bij zijn taak en hem het vinden van den uitgang Van huar groot landgoed gemakkelijk maakte. (Wordt vervolgd). Stadsnieuws Om Ons II een. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Zwitsersclie Herinneringen", VII, in do rubriek Om Ons Heen. 1CRIENS' CONCERT. Het is een echl-winteravond-gevoel om in do Bronzaal weer te zitten luis teren naar een concert van Kriens. En met die wintersteinming in je, denk jo allicht, hoelang t Brangobouw nog in dezen vorm publiek zal trekken. Wie zullen de heeren Van Gasteren en Chabot opvolgen Een van de ern stige gegadigden uit Delft of Amster dam, of die uit Rotterdam of Haar lem En zal dan do heer Kriens nog zoo genoeelijk zijn strijkstok zwaaien over 't hoofd zijner getrouwen We welen 't niet en do vrij goed bezette zaal bekommerde zich cr gisteravond ook niet veel over. Trouw i dat geen compliment voor den heer Kriens en zijn gc-zelschap zijn, wanneer hij zoo weinig aandacht bij het gehoor wekte, dat men ging zitten piekeren over andere dingen. En dat gebeurde ook niet, want er werd een mooi en aardig programma uitgevoerd. Mooi o, a. was de fantaisie uit „Tannhfiu- ser", aardig het dingske uit de komi sche opera ,,La Saltimbanque". In de „Belle of New-York"' waren mee gees- tig-muzikale gedeelten, maar het ge heel was wel een weinig gerekt, wat niet aan de uitvoering, maar aan don componist ligt. Het programma werd in een prettig snel tempo afgewerkt, zoodat men negen nummers binnen twee uren tijds ten gehoore kreeg. ORGELBESPELING. Vele beminnaars van muziek en zang waren gistermiddag naar de oude Bavo opgegaan, om daar te nieten. De gewone orgelbespeling had nu nog iels bijzonder oantrckkelijks, na melijk 't ontreden van een solist. De heer Ernst Tolk (bariton) uit 's-Gr venhage, leerling van onzen bekenden zangmeester Gerard Zalsman, liet zich hooien. Hij zong een drietal liede ren. Eerst „Gebet" van F. Hiller, dat hij heel mooi zong, daarna ,,Die Ehre Gottes aus der Natur" van Beethoven, dat nog volmaakter klonk. Voor dracht en uitspraak waren ook zeer te loven. Ook „Gott sel mir gnadig" uit „Puu- lus" van Mendelssohn, werd zeer ver dienstelijk en met veel gevoel gezon gen. De heer Tolk deed zijn leermeester veel eer aan. De heer W. Ezerman zorgde voor een mooie orgclboleiding en bewees ook nu weer in ecnigo orgelnummers een zeer talentvol kunstenaar te zijn. Hij specldo o. a Preludium en Fuga van J. S. Bach, Sonate No. 2 van G. Merkel en Vision van J. Rheinberger. Do heer J. Gcrritsz van liicr heeft eervol ontslag aangevraagd uit zijn betrekking van leeraar in de Staats wetenschappen aan de le Hoogero Burgerschool met 5-jarigen cursus te Amsterdam. DE EERSTE DAG VAN DE LEGER- MANOEUVRES. Onze corr. schrijft: Te 8 uur voorm. ving het 10de Re giment infanterie te Nuns peet den marsch aan. Gevolgd door een lange reeks van voertuigen leek het als kwam er geen eind aan. toen de staf- muziek, cLe zich aan den uitgang van de Legerplaats had opgesteld en rich deed hooren, de gehcele colonne langs zich deed trekken. Begunstigd door frisch woe'r, een flinken marschvveg, eene goede stem ming in den troep, kon het niet an- dars of we zouden hoe zwaar ook, den marsch, met een zeer gering aantal achterblijvers volbrengen. Te 10 1/2 uur voorm. nadat we El- speet waren doorgetrokken passeer den we Uddcl, waar de buitenland- sche offia.eren de colonne bezichtig den. Reeds te 12 uur was Garderen be reikt en toon we dit dorp een kwar tiertje achter ons hadden werd de groote rust gehouden. Nauwelijks had ieder zich in de heide neerge vlijd, of drie automobielen waarin gezeten H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg naderden het hoofd van don troep, stegen uit de auto's en wandelden laings het ge ilede regiment en daarachter opge stelde afdeeling veld-artillerie. Na een uu/rtje werd de marsch voortgezet naar Voorthuizen, waair we te 3 uur aankwamen; daar wer den elnkole onderdeden als staf, mi- Irailleurseclio, artillerie en cavalerie ondergebracht, terwijl het overige ge deelte doormarcheerde ün de 'richting Barneveld. Ten Noorden van Barne veld werd op een weiland een bivak- pi ants betrokken, die met behulp van draagbaar tentmaterieel geschikt werd gemaakt tot overnachten. Ln zeer korten tijd was dit weilalnd dan ook in een volmaakt kamp herscha pen. Wachten weiden uitgezet, keukens gegraven kortom al wat in zoo'n kamp noodig is werd gereed gemaakt. De hiooikistwogan weid ontpakt en voorzag ieder van een smakelijk ke teltje huispot, dat zeer goed warm was gebleven. DE NIEUWE COMMISSARIS. Dc nieuwe Commissaris der Kod'.ng- in in deze provincie, Mr. dr. W. F. van Leeuwen, hield hedenmorgen voor het eerst, Ln 't Gouvernements gebouw, de wekelijksche audLenfcie. Vele leden van de rechterlijke macht, kantongerecht, schoolopzie ners, burgemeesters en secretarissen van gemeenten uit den omtrek va Haarlem, maakten hun opwachting. Van het oude Kerkhof. Bij <ie bestratingswerken op de Groote Markt bij de Groote Kerk zijn hedenmorgen eenige menschenbeeude- ren opgegraven. Deze zijn afkomstig van het kerkhof, dut vroeger rond de Groote Kerk was. Herhaaldelijk zijn daar reeds beenderen opgegraven. DE TARIEFWET. Het bestuur van de Haarlemsche Handelsvereeniging heeft besloten, geen deel te nemen aan de vergade ring tot bespreking der tarief wel, die deur den Middenstandsbond eerst daags te Arnhem zal worden gehou den. Niet alleen omdat het hier een on derwerp geldt, waarover onder de le den van de Handelsvereeniging zeer zeker groot verschil van gevoelen is, zoodut aan den afgevaardigde toch geen mandaat kan worden meegege ven, maar ook omdat het bestuur van oordeel is dat ten opzichte van de tariofvvet elk vak afzonderlijk zich be ter kan uitspreken. DrinkbaL De drinkhui der Haarlemsche Staal waterbronnen is gisteren door 32 per sonen bezocht. Lek. Gisterenmiddag kwam de winkelier Piers, in de Rozenprieelstraat, tot de ontdekking, dat zijn kelder onder wa ter stond en daarna de binnenkamer blank stond. Na onderzoek bleek, dat ecu lokkuve in de waterleiding was ontstaan. Spoedig werd per telefoon kennis gegeven aan het hoofdbureau der Waterleiding spoedig was men ter plaatse om het lek te herstellen. Zwemschool. De temperatuur van het water was hedenmorgen 58 graden. ONDER ONS. Den 18den Januari zal het tien jaar geleden zijn. dat de bekende gemeng de zangvereeniging „Onder Ons", on der directie van den heer Henri Pie- lage, werd opgericht- Ter herdenking van dit feit zal de vereenigincr een feestconcert geven op 15 November a. s. Voor deze gelegen- .eid heeft zich een eere-comité ge- xrxud, besxaande uit de hoeren H. au den Berg, G. B. Cromniclin. J. L. E. J. Breda Klcijr.enberg, Dr. H. D. Kruseman Jhr. Mr. Frank K. van Lennep, J. C. Peerebcorn. Jhr. Gh. F. van de Poll. Jhr. A. W. G. van Riems dijk, A. van P.ossum, Jhr. Mr. F. W. an Styrum. Mr. A. W. Thöne en Dr. J. Timmer. Uit de Rechtszaal KrOger gn Dzameitat voor da Becbtbank. 't Was vanmorgen een buitengewo ne zitting van de Rechtbank, waarin Dzameitat eu Krüger terecht stonden. Niet alleen omdat de Rechtbank ge leid weid door den president Mr. Losecaat Vermeer zelf, de griffier Mr. De Booy zelf secretarieerde en offi- van Justitie Mr. Pélerin zelf het Openbaar Ministerie vormde bij andere strafzaken doen altijd dc •ice's dienst maar ook omdat het •en zaak gold, die weinig door onze Rechtbank behandeld wordt, name lijk een verzoek van de Duitsche Re geering, om de gedeserteerde solda ten Krüger en Dzameitat, die hier in den omtrek zooveel wandaden hebbc-n uitgehaald, uit te leveren. Om tien uur zouden beiden voor komen, maar toen waren de boeven nog niet aangekomen. Het werd half elf, toen Hermann Dzameitat word binnengeleid. Vooraf was do heer Polak, leeraar aan het Gymnasium, als tolk beéedigd. Dzameitat, die de schietpartij heelt aangericht te Heemstede, zou men een dergelijk brutaal optreden mot aanzien, 't Is een niet groote, lobbes-, aehtige jongen, een blonde Duitsch- dikke jonge man met eon niet-on vriendelijk gezicht. Hij draagt nu de kleeding van de gevangenis steenbruin buis en valei- bruine broek. Aandachtig luistert hij toe naar hetgeen de president vraagt en de heer Polak verduitscht. Soms geeft hij al antwoord, vóór de taalman de vraag heeft overgezet. En dio ant woorden zijn in vrij goed Hollandsch, somtijds „Dat weet ik nietzegt hij bijv. duidelijk als hem diefstal te Lieberosen wordt ten laste gelegd. Maar anders probeert hij maar z'n Duitsch te verhollandschen „Ja- woel", antwoordt hij, als geïnfor meerd wordt naar een diefstal in het plaatsje Kottsbus. Overigens is het verhoor niet zeer interessant. Dzameitat erkent, dat hij Duitsch onderdaan is en musketier was bij de 5de compagnie van het Branden- burgsclie infanterie-regiment No. 52. Hij herkent de voorwerpen, die op hem gevonden zijn, als een revol ver, toiletgerei, kleeren, 3.95 in Hollandsch geld. enz. Hij geeft toe, dat hij in den naelit van 6 op 7 Augustus kleeren heeft gestolen te Kottsbus. Die heeft hij daarna echier in Duitschland achter gelaten. Te Sielau heeft hij beide zaken in vereeniging met Krüger ui den nacht van 7 op 8 Augustus twee rijwielen weggenomen. Een daarvan is „kapoet gegongen". Ilij ontkent een diefstalletje te Liebero sen, waar hij in 't geheel niet ge weest is. Daar moeten een winterpak en twee vesten en een emmer zijn gestolen. De heer Polak deelt mee, dat de Duitsche regeering uitlevering heeft gevraagd. Dzameitat neemt dat voor kennisgeving aan, tenminste hij ant woordt niet. De veldwachter, die achter het be klaagdenbankje staat, leidt dan den man naar de cel terug. Na een poosje wachten wordt Krü ger naar boven gebracht Krüger is een klein, smal, donker mannetje-, dal verbaasd-oogig de Rechtbank be kijkt en in 't eerst een poos strak- starend met de zwarte wenkbrau wen opgetrokken staat vóór li ij ant woordt op de gestelde vragen. Zijn verhoor is identiek aan dat van Dzameitat. Hij was eveneens musketier bij de compagnie, waarbij zri kameraad stond. Hij erkent en ontkent hetzelfde in een weinig dia lectisch Duitsch. Ook hij hoert de mcdodeeling van liet uitleveringsverzoek aan, zom' er antwoord op te geven. Dan wordt Krüger weggeleid en president sluit de zitting. Uitvaart Het stoffelijk overschot van pater Brouwer zal naar 's-IIertogenbosch worden overgebracht. Daar zal het morgen ter aarde worden besteld. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Het huis aan den Binnenweg, vree. ger bewoond door Dr. Colenbrander, is verkocht en zal worden ingericht als luxe-bakkerij. SANTPOORT. Daar zich alhier een geval van diphtherias voordeed, is de bewaar school van Mevrouw W'üste op raad van Dr. de Groot voorloopig voor en kele dagen gesloten. BENNEBROEK. Zekere T. V.. uit Halfweg, meldde zich aan als eigenaar van de onlang» ;r gêvend?" 80 n.arx bankpapier. Hij wist nauwkeurig de VérsCwmCniê biljetten on te geven, zoodat hem het geld werd teruggegeven. Do vinder ontving een flinke belooning. de gemeente circuleert een adres mm de directie der lloll. IJze ren Spoorweg-Maatschappij, om deu trein, die vroeger te Vogelenzang— Bennebroek stopte om 7.45 s morgens eu die nu vervullen is. in den wiutcr- dieust weder in te lasseiien. Het ver- allen van den trein levert groote moeilijkheden op voor de leerlingen, die in Haarlem school gaan eu voor hen, die tijdig op hunne kantoren imvezig moeten zijn. HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Ten overstaan van Notaris Boer lage te Heemstede, werd gisteren (Donderdag) in „de Beu'rs" te Hoofd dorp publiek geveild, de hofstede „De Boterbloem" met woning, schuur, enz. en ruim 39 II.A. bouw- en weiland. In massa werd geboden tot f Cl.903 en daarna gemijnd op f 000 voor don tegenwoo'rdigen huurder D. Hout- kooper die daardoor kooper werd voor- f 62.503. Bielencampagne. De bietencampagne is begonnen. Reeds is gisteren de eerste schuit met bieten uit onzen polder geschut haar Halfweg getransporteerd. Te Hoofddorp ligt de anders stille genievaart vol wachtende scliejven en deze vormen een ware vloot. De re gen der laatste dagen heeft hel rooien der bieten, die wel ingemetseld sche nen, mogelijk gemaakt, ofschoon liet toch nog heel wat bezwaar onder- indt door de hardho d van den bo dem. De landbouwer A. v. d II tc Haar lemmermeer, heeft zijn land, groot 25 H.A., verhuurd aan zekeren K. I... landbouwer, voor den nooit betaal den prijs in Haarlemmermeer van f 300 per H.A. VELSEN. BEVERWIJKSCHF. HARDDRAVERIJ VEREENIGING. Vanwege de Beverwijksche Hard- draverijveree'niging is Donderdag op 't landgoed Schulpen alh'.er een hard- draverij gehouden, waarvan de uit slag is: lste prijs Asmodé van J. B. Lijnkamp, Halfweg; 2e prijs Red mond, van J. Koster, Heemstede; 3c prijs Arnoldus, van C Harmover, Beverwijk; 4e prijs Erik, van J. Schoon, Medemblik, en de 5de prijs Hetta, van C. Harmeyer, Beverwijk IJMUIDEN. J. Berkhof alhier slaagde te Utrecht voor het examen politiedtplama met aanleekening. Binnenland EEN INCIDENT. In verschillende bladen vinden we een telegram uit Brussel, over een in cident, den gewezen m nister-presi dent, dr. A. Kuyper, overkomen. Dr. Kuyper hield te Brussel verblijf in 't hotel Métropolo aan de Palace Rrouc- kère. Daar moest hij, volgons zijn la ter afgelegde verklaring, op last van zijn geneesheer, geheel ongekleed, oe feningen doo'n. Bij het doen dier oe feningen had de oud-minister er n et opgelet, dat zijn bewegingen van bui ten, van het plein, konden worden waargenomen. Het gevolg was, dat do aandacht van de voorbijgangers werd getrokken, die bleven staan kijken en de politie waarschuwden. De pot.tie ging het hotel binnen en stelde dr. Kuyper in staat op het bureau van den commissaris van po-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1