i Iratjes-Afcrteitiëii vmn HAARLEM'S DAGBLAD- do officlerssalaris-verbetering en 5e invaliditeits-voorzienlng. Beide voor stellen werden verworpen. Do vergaderipg ging te half tien uit- DE RELLETJES IN DE KAMER. De Haagsche Tol.-correspondent meldt: Na de stormachtige Kamerzitting van Woensdag, verdrong zich Donder dag voo'r den Ingang der publieke tri bune een menschenmenigte schier even groot als bij de opening der Staten-Generaal. Voor een plaats in de voorste rij werd twee gulden ge vraagd. De tribunes zaten volge propt met toehoorders, die op nieuw relletjes hoopten. EEN MANIFESTATIE TEGEN KA MERLEDEN VAN DE RECH TERZIJDE. Men meldt uit Den Haag aan het Hbld. Gisteravond, na afloop van de Twee de Kamerzitting omstreeks half 10 had zich een niet ontalrijke menigte ceposteerd voorden hoofdingang Lot Kamergebouw. Men dacht aan vankelijk, dat, zooals meermalen ge beurt bij het eindigen van een Ka merzitting, enkele groepjes van men schen aan den ingang waren gaan staan, om hetzij ecniee Kamerleden to spreken hetzij uit pure nieuwsgie righeid om enkele Kamerleden eens meer van aangezicht tot aangezicht to zien. Ook de aanwezigheid van eeni- ce der tijdens de zittingen in het ge bouw dienstdoende rijksveldwachters trok niet zoo zeer de aandacht, omdat die beambten na afloop van den dienst gewoonlijk zich daar ter plaatse ver eenigen om zich huiswaarts te bege ven. Spoedig zou echter blijken, dat de post gevat hebbende menigte *~l~ anders iu den zin had. Nauwelijks had zich de heer De Sa- vornin Lohman, vergezeld van ver schillende andere Kamerleden der rechlsche nartijen, o. a. de heeren Van Asch van Wijck. Van de Borch van Verwolde, Snoeck Heakemans. Van der Molen. Duymaer van Twist en anderen buiten het gebouw ver toond, of uit die menigte werd een schril gefluit vernomen, gevolgd door liet aanheffen van <ien Socialisten- ma rsch, terwijl de menigte tevens aan stalten maakte, om al zingende de Kamerleden te volgen. Dit werd ech ter dadeliik krachtig belet door do in de nabijheid zijnde rijksveldwachters, die met getrokken sabel het kleine poortje zoowel als den grooten door gang naar het Buitenhof zoo goed mo gelijk afzetten, en door slaande bewe gingen met de sabel te maken de ma nifestanten wisten terug te houden, zoodat de Kamerleden gelegenheid haddon him weg ongehinderd te ver volgen. De hoeren lieten zich ten aanhoore van verschillende journalisten, die v an het gebeurde getuigen waren, hcogst verontwaardigd over deze ma nifestatie uit, zich niet kunnende be grijpen, dat de sociaal-democraten, die zoo opkomen voor de vrijheid, op 'die wijze do vrijheid van beweging van 'afgevaardigden van het volk trachten te belemmeren. TENTOONSTELLING 1912 TE NIJMEGEN. Iu eene gisteren gehouden vergade ring van de Commissie voor de in 1912 te Nijmegen te organisearen Kunst-, Nïjverhe.d- en Sport-Ten toon stelling, werd de heer M. Crommelin als voo'rzitter geïnstalleerd. Aan Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Meeklen- buirg; Z.Ex. A. S. Tnlma, Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del en Jhr. S. van Citters, Commis saris der Koningin in de Provincie Gelderland aal worden verzocht het .Beschermheerschap der tentoonstel ling te willen aanvaa'rden. Zoodra vah den Raad der gemeen te Nijmegen de beschikking zal zijn verkregen over de aangevraagde ter- re men zal het tentoonstelliingsbureau worden geopend en zullen de heeren Smals en Jansz zich naar Heidelberg begeven, om aldaar de plannen van liet slot en de gebouwen in teekening te brengen. AMSTERDAMSCHE WINKEL SLUITING. DE LAATSTE WAARSCHUWING. Ouze Amstexdamscbe corr. meldt: Woensdagavond kregen de winke liers die, nadat de klok negen had geslagen hun deuren nog openhiel den, de laatste waarschuwing om zich aan de voorschriften der veror dening te onderwerpen. De meesten gaven onmiddellijk nadat zij het be vel tot sluiten hadden gekregen, daaraan gehoor, echter waren er toch nog vooral bakkers en sigarenwinke liers, die de mededeeling eenvoudig voor „kennisgeving aannamen". Ook gisteravond werd nog niemand ge\ erbaliseord. Zijn er evenwel ook hedenavond nog winkeliers die trots hot verbod doorgaan met verkoopen, dan zal dit stellig geschieden. De sigarenhandelaar aan den Am- stel hock N. Heerengraoht heeft ze ker gemeend, dat de voorbijgangers door de duisternis zijn door hem uit gevonden automaat niet zouden op merken. Een tweetal mannen staan na van 9 tot 12 uur, ieder met een carbidlantaarn in do hand aan weers zijden van de geheimzinnig werkende automaat, die nog steeds een groot aantal, vooral jeugdige bewon deraars heeft. DE JACOBSKERK TE VLIS- SINGEN. De Koningin heeft voor de afge brande kerk te Vlisaingen eoo gift van f 300 gezonden. TRAMONGELUK. Woensdagavond had te Oosterbeek een treurig ongeluk plaats. Het 10 k 12-jarig zoontje van den neer A. van Oudenellen (ambtenaar ter secretarie alhier; wildo nabij het genieentehuis van de tram springen on kwam duarbij te vallen, zoodat *le wielen van den achtersten wagen hem over de borst gingen. Door omstanders werd hij binnen gedragen In de bode-kamer van het gemeentehuis. De direct ontboden ge neesheer Dr. Busch-Adriani kon ech ter geen hulp meer verleenen, daar reeds binnen een half uur de dood intrad. De verslagenheid is alge meen. Toeschouwers noemden het een schouwspel wat niet te vergeten was. Velen zagen het ongeluk ge beuren. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Het Weekbl. v. d. A. N. D. B. deelt mede, dat invoering van den uren dag den Is tan October feestelijk zal geschieden. Voor de Bondsleden en hunne vrouwen zullen in het Con certgebouw, liet Paleis voor Volks vlijt eri <ie Concertzaal van Artis ge lijktijdig concerten plaats vinden, waar zich den 3den en 4den October orkesten zullen doen hooren onder leiding van de heeren Willem Men- gelhere. Wouter Hutschenruyter en Peter van Anrooy. Ook zullen vermoedelijk vocale so listen optreden. Uitgenoodigid zijn de dames Stronck-Kappel, Mevr. Loman en Tilia Ilill, bijgestaan door Mevr. Ankersmit-Polak. Ook de heeren Ilek- king. Mossel en Bram Eldering zul len de bijeenkomsten opluisteren. De heer R. N. Roland Holst heeft de uiterlijke verzorging van liet pro gramma op zich genomen. VERDRONKEN. Een driejarig kindje van A. Rekel hof te Uithoorn is Woensdagavond in een onbewaakt oogenblik in een sloot nabij de ouderlijke woning ge raakt en eenige oogenblikken later door de moeder levenloos daaruit op gehaald. Pers-Overzicht DE OPENINGSREDE. „Het Volk" schrijft: Wij zijn onzen lezers nog de Dins dag in de vefreenigde zitting dor Sta- ten-Geheraal door Minister Heems kerk uitgesproken Troonrede schul dig. Veel hebben zij er niet door ver loren, dat zij, doordat op Rooden Dinsdag „Het Volk" niet verscheen, dit staatsstuk niet onmiddellijk onder de oogen kregen. Zelden werd een on benulliger, onbeduidender Troonrede voorgelezen dan deze van het kabinet- Heemskerk bij de opening van liet voorlaatste jaar van zijn bewind. partijverhouding in liet parlement moedwillig te verstoren <ai to vei t roe balen, zal het betreuren, dat deze woorden gesproken zijn, doch nog meer, dat tot het uitspreken daarv an ditmaal inderdaad aanleiding In stond. Al klonk het dr:ewerf „Schan de over u, schande over uwe beslis- s'ngl", waarmede de heer Troelst'ra zijn redo besloot, al te theatraal om diepoh indruk te maken. Ook do Nieuwe Courant er kent, dat do „roode manifestanten" in den grond der zaak gelijk hadden met hun hartstochtelijk verzet Wat ons nog wel het meest hindert in het gedrag der rechterzijde van he den, is dat zij reeds op den eersten dag, onmiddellijk na zijn heraanvaar ding van het ambt, den president wien zi| nagenoeg eenstemmig getoond heeft de leiding opnieirw to© to ver trouwen. nlleen luten staan, ja volko men verloochend lieeft. Wat is dat voor een houding van partijen en van een partijleider, die bij voorkeur po seeren ale wachters van het gezag? Toen de Voprzitter eenmaal te kennen gegeven had, dat hij ten aanzien van het socialistischo voorstel den gewo nen narlementairen weg wildo volgen en getoond had dit voornemen, on danks de bedenkingen zijner vrienden to willen handhaven, had er geen man van rechts meer mogen zijn (de heer Lohman wel in do laatste plaatsj die iu dezo omstandigheden de oppositie tegen het nresidentieele voorstel vol hield. Dat ware het voorbeeld van discipline cow eest. hetwelk de Kamer r.oodig heeft 1 Tucht elscht in de eer ste plaats zekere mate van zelfverloo chening. Het Volk schrijft: De stem van de arbeidersklasse, die de heeren in de Kamer hebben pogen te smoren, zal zich nu verduizendvou- digen in het land. Wien de goden verderven willen slaan ze met blindheid. De heer Lohman gaf als een der ar gumenten, waarom aan dit voorstel geen dag van den natioualen tijd kon worden gewijd, dat do militiowet op behandeling wacht. Welnu, men kan er vefzakoid van zijn, als dit schan daal niet op de een of andere wijze wordt goedgemaakt, dan krijgen de heeren een behandeling der militie- wet, die hun heugen zal. Gaan ze op dag na de opening der zitting, reeds Maan. Het is. alsof de heeren sociaal-domo- crulon, woedend over het fiasco, dat w. met hun „rooden" optocht gemaakt hebben .voor welken ieder fatsoenlijk monsch haast z"n neus optrok, waarvan het opgesmeerd© rood reeds lang afgeregend is, besloten hadden, zie!; schadeloos te stellen, en uitge maakt hadden, dat, ten koste van de Tw eede Kamer, welke onder hun bui tensporigheden lijdt, nu dan maar eens roode Woensdag gevierd moest worden. In de straten van de Residentie was niets te beginnen, wel nu. dan moet 's lands vergaderzaal maar dienen als terrein van de socia listische manifestaties. En gez moet worden, dat inderdaad in de Kamer de boel goed op stelten gezet is geworden. De overzichtschrijver van D e T ij d oordeelt: Men mag vragen, wat was daarte gen? Ja, "t is natuurlijk nonsens, nu ter meerdere ee're Troelstra's van het algemeen kiesrecht walnt daarover scheen het stuk te handelen met een adres van antwoord te ko men, dat Juist in de laatste jaren Is afgeschaft geworden omdat die plicht pleg^agen maar tijd ophouden. Ster ker nog, liet heeft volstrekt geen zin, om nu juist met een adres van ant woord ie komen aandragen, nu de Koningin niet eens in persoon de Ka mers had geopend en dus van een eigenlijke troonrede zelfs geen sprake is. Maar dit alles had men later kun nen aanvoeren en men had het voor stel-Troelstra daarna met groote meerderheid van stemmen eenvoud g kunnen verwerpen, aan de sociaal democraten de verantwoordelijkheid latende voor het tijdvermorsen. HetCentrumi Het voorstel der soc'aal-democ'ra- ten beteekende dus een afwijken van den regel. En nu kail men wel beweren, dat het formeel correcter zou zijn ge weest, wanneer het voorstel in behan deling was genomen en dan verwor- Jsic&as-È®jol een Js:'*2sre&:s?'t3.J«a zijn een gyKaJ.gl.9Bn. omdat do oplage vaim HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaais'. Over het lijstje van aangekondigde wetsontwerpen verder geen woord. Het is van de meest povere schamel heid en voor ozover er onderwerpen op voorkomen, die in heilrijken iia tot wetsontwerpen uitgewerkt ko'nden worden, staat de huidige wetten-pro- ductie van dit ministerie er ons borg voor, dat de inhoud even treurig on voldoende of wel even benepen reac tionair zou zijn, als dat de tot dusver verschenen wetsontwerpen van betee kenis in hun groote meerderheid wareü. DE NIEUWE BETOOGING DER S. D. A. P. Over de aankondiging in „Het Volk" „wij komen het volgend jaar terug 1" schrijft „de Tijd" De Oranje-dag moet dus, niet één jaar, maar permanent, de Troelstra- dag worden. Wij zijn benieuwd, of degenen, die het iu hun macht heb ben om deze dwarsdrijverijen te ver ijdelen, dit op den duur zullen dul den. DE RUMOERIGE ZITTING VAN WOENSDAG. D© Samer Overzichtschrijver van deNieuweRott. Cour. schrijft. Wat heeft intusscheh de heer Loh man met deze Py rrhus-ove'rwin ni ng bereikt? Besparing van een enkelen dag discussie? Ja wellicht. Maar te vens heeft hij daardoor reeds bij den aanvang der nieuwe campagne de verhouding tusschen rechter mi uiter ste linkerzijde meer gespannen doen worden dan zij ooit te vo'ren was. Het obstructiespook is opgeroepen, zal het zoo licht worden bezworen? Men moge het socialistische voorstel over bodig achten (wij voor ons zien niet in waarom de behandeling dor kies rechtkwestie niet tot de begrootings- discussies kon worden, uitgesteld), men moge uiting geven aan zijn ver ontwaardig" ng over woorden, als bv. heden aan de heining der tanden van den beer Duys ontsnapten, dit alles maakt de houding, heden door den heer Lohman aangenomen, niet goed. Het is onverstandig, onpolitiek, önnoodig te verbitteren. Wie met ons van meoning is, dat het inderdaad in geen enkel opzicht aanbeveling verdient, de onderlinge dezen wee: voort, dan zal ben dit voeren van de eene overweldiging naar de andere, eu tegenover elke nieuwe poging tot overweldiging, zal een evenredig verzet staan. Een ver zet, dat al in de Kamer niet te bre ken zal zijn, doch dal buiten de Ka mer de massa's in het geweer zal roe pen, om den heeren geweldenaars te toonen, dat de tijden voorbij zijn, waarin, de stem vnn de soeiaal-demo- cralie machteloos wegstierf In een woestijn van onbewustheid en onbe grepenheid. Op, gij allen, mannen en vrouwen, wier stem men gepoogd heeft te smo ren. Op, gij honderdduizenden onder teekenaars van het volkspetitioune- meut. Op, teji protest Schande I heeft Troelstra gister de ruwe dompersbende, die bet land re geert, toegeroepen. Schande 1 zal het klinken van Noord tot Zuid, van Oost tot est. Schande En uit de schande van deze meest verwaten vertegenwoordigers der be zittende klasse zal geboren worden een strijdlust en een geestdrift in de gelederen der strijdende arbeiders klasse, zooals het land nooit gekend heeft en die ten goede komen zal aan de zaak, die men door dit ongehoorde votum heeft willen schaden het al gemeen kiesrecht I Men heeft de stem des volks willen guilloiinoeren. Men zal vernemen hoe ze klinkt I De Standaard-overzichtschrijver oor deelt Er is iets weerzinwekkends in, de rij onzer Kameroverzichten Jn liet nieuwe zittingjaar te moeten openen n et het relaas van een vergadering, die misschien do allerakeligste is, waarvan de annalen der Tweede Kamer weten te berichten. Hoe aangenaam ware het niet geweest, te mogen berichten, dat het dit zittingjaar althans aanvanke lijk beter ging dun liet vorige, en de hoop te mogen uitspreken, dat het dit- maal eenicermate gepast zou toegaan in onze volksvertegenwoordiging. Wa re het dan in den loop van het zit tingjaar toch langzaam aan wat min der geworden met toon en manieren, nu ja, dan was dat wel niet prettig geweest eu niet verheffend, en dan hadden wij. overzichtschrijvers, wel geklaagd en gemopperd en per slot van rekening den draak gestoken met het parlement en met al wat des par- lements ls. maar dan was dat toch geenszins zoo ertr geweest als de droe ve realiteit, waarvoor we thans, den lang boven éigen geraaktheid te stel led, hopen wij, dat de sociaal-demo craten zich daartoe reilen weten op te werken. Zij zullen dan ook in dat opzicht de rechterzijde een les hebben DeNieuweRott Ct. oordeelt Wij laten bet voorshands bij dit relaas van de feiten. Het schandaal ander woord valt voor do gebeur tenissen vah heden niet te gebruiken is, terwijl wij dit schrijven, nog niet ten einde. Wij rellen dus nog de gelegenheid hebben, er over nader het ohze te zeggen. De Nederland er schrijft: De rechterzijde treft geen enkele blaam. Zij heeft zich, wat ook de „Nieuwe Courant" er van moge zeg gen volkomen correct gedragen en heeft zich door het laaghartig schei den voor farizeeërs, dompers, clerica- len, etc. niet tot prikkelende opmer kingen laten provoceeren. Het meest onbetamelijk gedroeg zich alweer de heer Duys, die zich in dan loop der discussies niet ontzien had den president toe te schreeuwen: „Gij zijt geen rechtvaardig presi dent", een beleedïging die de heer Van Bvlandt zeker van ieder ander dan van. den afgavaardigde van Zaahdam wiens manieren bekend zijn, zeer hoog zou hebben opgeno men. Het is te hopen en te verwachten, dat de rechterzijde hare kalmte be waren zal, ook als de socialistische fractie opnieuw tot bet middel van obstructie haar toevlucht neemt. De verantwoordelijkheid Is dan van de regeeringspartijen af: het land kan dan oordeelen aan wie het te wijten is, indien weinig tot stand komt. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of .i!et geplaatst, wordt de kopie deu inzender Redactie zich niet aansprakelijk. AAN DE VRIENDEN DER INDI SCHE MILITAIREN! Wij bestelden wederom, gelijk in vorige jaren, bijbels, traktaten van Filippus, van Domen, liederenbun dels van de Heer, Blijde Boodschap pen, geïlL volksbladen, kerstlied eren, etc. en 1800 scheurkalenders in 9 soorten voor de militairen in Indië. Een gedeelte daarvan hebben wij reeds bunnen betalen uit voor lectuur ontvangen gelden. De scheurkalen ders moeten echter nog worden vol daan; zij kosten ongeveer 400 gulden. Vriendelijk verzoeken we dus nog bij dragen voor lectuur. Als ieder die er van overtuigd is, dat ook de militai ren in Indië niet alleen bij brood kunnen leven, van die overtuiging blijk geeft door het zenden van een gift, is die som van f 400 spoedig bij elkander. Ds. M. A. ROUWENHORST, te Leersum, PenningmeesteT-biblio- theca'ris va'n den Christel ij ken Mili tairen Bond voor Oost en West-Indlë. Gemengd Nieuws pen, dat dus de kortere weg, door de meerderheid gevolgd, niet tactisch, welwillend, of wat ook was, maar in olk geval werd door hare houding geen uitbarst!:ng gemotiveerd, als waarvan de Kamer gisteren getuige Wat thans in de eerste plaats iwx>- dig is. is dat er hard wordt gewerkt. Bij de overgave van dein presidents kamer werd daarop terecht de nadruk gelegd. En daar wordt nu de eerste verga dering van de m euwe zitting met zulk tumult geopend, nadat eerst een voorstel is gedaan om, met voorbij- ziein van den tot dusver gevolgdex regel, de Troonrede met een adres te te beantwoorden. Een jammerlijk begin inderdaad en dat niet veel goeds voorspelt voor on ze parlementaire toekomst. Os abstructis in de Tweede Kamer Over de Kamerzitting van Donder dag wordt door den Overzichtschrijver van 't Algemeen Handels blad o. a. gezegd De openbare beraadslagingen zijn dus nu voorloopig geëindigd, op een ultimatum van de socialisten aan de rechterzijde. Verwaardigt deze laat ste zicli niet, om in ©enigen vorm op de zaak terug te komen, dan wordt do Militiowet het eerste slachtoffer van de obslructietaktiek. Wij hopen, dat men zich rechts toch nog eens ernstig zal bedenken vóór men een ontwerp, waarmee 's lands belang in zoo buitengewoon groote mate is gemoeid op bet spel zet, om dat men zich geraakt veelt door een paar onbetamelijke uitroepen en schejd woorden. Want zoo is, naar. we hoorden, thans de gemoedstoestand rechts Men wil eerst de beleedigc-ndo woor den van gisteren teruggenomen zien. Anderzijds hopen wij echter ook, dat de sociaal-democraten zich nog eens zullen bedenken voor zij hun obstruc tie herhalen. Zij hebben nu de rech terzijde voor haar lompheid een harde les toegediend. Laat het nu genoeg zijn. De schrik zal er nu wel genoeg in zitten om lier haling te voorkomen. En wat de zaak van het kiesrecht Jietreft, die kan immers bij de behan deling van de Staatsbegroting door de socialisten op het tapijt worden ge bracht. Indien dus de rechterzijde er niet toe is te brengen om 's lands be- vakboud nog niet de aigemeene sta king heeft afgekondigd. De uitvoer van levend vee en van landbouwpro ducten uit Ierlahd is feitelijk geheel stil gelegd. Er zijn reeds arbe.dswilhgen uit Engeland aangekomen, maar in en kele gevallen liepen deze arlxndswil- ligen al spoedig na aankomst in Ier land naar de stakers over. DOOR DEN VADER AANGEGEVEN. De 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft een 19-Jarigon jon gen die zijn oudere voor eenig huis houdelijk goed had bestolen, veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf overeenkomstig den eisch vun het. O. M. De vader had het geval bij de politie aangegeven. DE AANVARING TUSSCHEN DE OLYMPIC EN DE IIAWKE. De „Olympic" ia zonder verdere nadeden te Southampton aangeko men. Op de „Olympic", de grootste ma-T- boot der wereld, die meer dan 2000 passagiers aan boord had, bleef men gelukkig kalm. Het bleek spoedig, dat het schip niet in onmiddellijk ge vaar verkeerde. De „Hawke is een beschermde kru.eer van 7350 ton. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De eerstvolgende openbare zitting van den Duitschen Rijksdag is bij eengeroepen tegen Dinsdag 17 Octo ber. VERDUISTERING. Voor bet Gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep behandeld de zaak tegen IL van VV., oud 48 jaar, kassier, geb. en wonende te Woerden Hij wordt beklaagd zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van effecten en gelden, zeven maal gepleegd. ilekl. inmiddels failliet verklaard, was door de Rechtbank te Utrecht bij vonnis van 31 Juli veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Voor het Gerechtshof te Amster dam werd bevestiging van liet Utrechlsclie vonnis geéischt Rechtszaken STAKINGSDELICTEN. De 4e Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf onder aftrek van een maand voorhechtenis (do straf een maand minder dan gecischt) een 18-jarig matroos, die als poster van don Zeemansbond op 16 Juli jl. met vijf anderen den 21-jnrigen scheeps kok J. H. Valk aan do De Ruyter kade had geslagen. 90 PERSONEN VERGIFTIGD. Dezer dagen werd gemeld, dat te Komen, bij Thielt, eene cholerine- z.ekte schee'n te heerschen, welke, bij nader onderzoek, bleak veroorzaakt te zijn door het aten van onzuiver vleesch. Hier volgen eenigo nadere inüchtinge'n over het geval, ontleend aan het H. V. A.: Maandag he-erschte te Komen, voor al in een wijk, eene groote ontroe ring onder de bewoners; 90 personen gaven teekens van vergiftiging. Ongelukkiglijk was er een inwoner van bezweken em verkeerden twee an deren in stervensgevaar. De genees heer en stelden vast, dat al deze per sonen dezelfde teekens van vergifti ging vertoonden en allen aangedaan waren door herige krampen, buik loop en brakingen. Toen men de oorzaak dezer kwaal opzocht, vernam men spoedig, dat zulks veroorzaakt werd door het eten van vlees ch pas tel. Zaterdagavond werd de 80-jarige Pieter Diliies wonende bij zijn schoon zoon M. Cauwe door hevige krampen overvallen. Toen men Zondags den geneesheer ontbood, stelde de dokter vast, dat het reeds te laat was en inderdaad Zondagavond bezweek M. Diliies in de Vreeselijkste pijnen. Ean zoon van M. Diliies werd ook dodr buikloop en krampen overvallen. De twee anderen zijn M. Adolf Ber- ghe. 78 jaar, en mew. M. Yerkindt, de toestand dezer personen is beden kelijk. De politle-commissaris stelde met de hulp der gendarmen onmiddellijk een onderzoek in; bij M. Dumortier, en bij M. Cauwe waar al de leden der familie ziek zijn, werd het overschot van de leverpastei :n beslag genomen, evenals bij den vleeschhouwer Henri Leur.danMenu, alsook de twee ke tels, waarin de vleescbpastei gekookt werd. De vleescbpastei zal naar Gent ge zonden. worden om ontleed te wdrden opdat de verantwoordelijkheid vast gesteld kan worden. CHOLERA. Officieel wordt gemeld, dat 18 ge vallen van cholera, waarvan 15 met doodelijkeu afloop, geconstateerd zijn in Roemenië, meerendeels te Braila. DE STAKING IN IERLAND. In den stand der lersche staking is weinig verandering gekomen. Zij breidt zich echter gele.delijk uit, niet tegenstaande bet bestuur van den Financiëele Berichten DE STEENKOLENHANDELMAAT SCHAPPIJ VOORHEEN JAN VELDHUIZEN Wz. Door den raad van commissarissen dezen- vennootschap was gisteren Ie Amsterdam een algemeene vergade ring uitgeschreven. Over do houding der commissie van ondei/oek werd breedvoerig ge sproken Hierop werd de volgende motie aangenomen „Do vergadering verzoekt het be stuur ten spoedigste een vergadering te beleggen ter bespreking van het rapport der commissie van ondor- 7.oek en de vergadering van 30 dezer ter behandeling der winst- en verlies rekening te verdagen." De voorzitter der commissie, mr, Loggere, legde nadere verklaringen af. Hij wees op de groote onkosten, door verschillende heeren der naam- looz-e vennootschap in rekening ge bracht voor reizen. Zoo heeft de heer Jan Veldhuizen Wzn. gedurende de eerste twee maan den van 1907 I 6135 reiskosten gede clareerd. In 190S/09, toen een Parij- sche relatie der maatschappij voor 57.432 frs- in gebreke kwam, reisde bovengenoemde hoer met drie ando ren naar Frankrijk ter regeling van de zaak eu brachten zij hiervoor 12.525 frs. reiskosten in rekening. Dit bedrag, later door proceskosten nog verhoogd tot 14.292 frs., komt nu nog als actief voor in de boeken van Pa rijs, hoewel de geheele vordering reeds in 1910 geheel is afgeschre ven. Ook maakte spreker melding van misleidingen in de boekingen der t winst van do vennootschap, o. a. ten ojwichte der firma Van Eyk. liet uitkeenen der dividenden kwam feitelijk neer op het consumeeren van eigen werkkapitaal Uit de cijfers blijkt, dat te veel werd uitgekeerd aan aandeelhouders sedert 1907/08 371.400. welk bedrag dus verloren is gegaan. Citaten uit do notulen door «ié commissie aangehaald, bewijzen vol- eens spreker, dat commissarissen op de hoogte waren van den feitelijken toestand. De commissie ging na de transacties van de firma Van Eijk, en de mede deeling. dat 500.000 preferente aan- deelen geolaatst en volgestort waren, terwijl deze in werkelijklieid ook thans nog ten kantore der maatschap pij liggen, zoodat uit dien hoofde al thans geen vrees voor complicaties dient te worden gekoesterd. Van de na aftrek van dit bedrag rorioere'id? activa werd niet minder dan 800.000 vertegenwoordigd door een vordering op do firma Van Eijk, aan welke 462.000 aandeelen z-ndar onderpand waren afiegeven. Vooral ook onder pressie van mannen als oud-directeur De Voogd hebben commissarissen aan gedrongen op afdoening van dit Ikk^to debetsaldo. Als gevolg hiervan werd op verschillende wijzen èn door dis posities èu door betaling van dividen den voor de Maatschappij pi- min. f 215,000 terug erlangd, terwijl mode door enkele andere transacties het de betsaldo werd teruggebracht tot 338,71» per 1 April J.L Te ramen hoeveel liiervan zal te recht komen .is de commissie niet mo gelijk. Hot wisse daarom voor liet on wisse nemende, en dc eventuv-« !e bate uit het faillissement geheel buiten be schouwing latende, zou dan verloren zijn in groote trekken fc-orexend 370,0» en f 338.000 of totaal ruün 1700,000.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7