HAARLEM'S DAGBLAD VORST EH VRIENDSCHAP TWEEDE BLAD, MAANDAG 25 SEPTEMBER 1911 Buitenlandsch Overzicht Frankrijk en Duitschland. Alle gevaar is voorloopig geweken Wel is de Marokku-quaeslie nog niet heeleninal opgelost, maar t is nu toch bijna in 't reine. De Franscbe ministerraad heelt Za terdagmiddag vergaderd en een ant woord op de laatste voorstellen van Duitschland opgemaakt Verzekerd wordt, dat Frankrijk nog slechts «eni ge geringe veranderingen in de ont worpen overeenkomst eischt, namelijk, een nauwkeuriger formuleering van eenige bepalingen, om moeilijkheden in de toekomst te vermijden. Maar en dit is "t geruststellende inde mee- deelingde/.e nadere Fransclie vc orstellen wijken niet af van de hoofdbeginselen, voor de overeen komst goedgekeurd door de beide on derhandelaars. Al zoo nog eemge re dactie-wijzigingen. Men kan dus zeggen DE MAROKKO-QUAEST1E IS OPGELOST. Dat is een hoera-tje waard De hooge heeren denken er ook zoo over. Zaterdagavond heeft bij den Duitscben minister von Kiderlen- Wnchtev een diner plaats gehad ter eere van den Franschen gezant Cam- bon en diens echtgenoote. In dit feit ziet men ook een gunstig symptoon voor den cang der Marokko-onderhan- delingen. daar tot nu toe tussehen beide heeren alleen officieels en dage- lijksche besprekingen plaats vonden, die dikwijls van zeer koelen aard wa ren. Nu hebben de heeren eens gezellig gegeten, gedronken en daarna in den vorm van een havanna (merk Bis marck) DE VREDESPIJP GEROOKT. De oorlogszuchtigen kunnen nu voorloopig wel hun biezen pakken. En... onze soldaten kunnen ook wel weer naar huis gezonden worden. Of de minister van oorlog moet er ders over denken.... Allo quaesties zijn nog niet opge lost, want nu komt DE CONGO-QUAESTIE AAN DE BEURT en 't zal ook nog wel een poosjo du ren. vóórdat de diplomaten dat var kentje gewasschen hebben. Eigenaar dig is 't, dat eerst de algemeene opinie was, dat deze quaestïe weinig moei lijkheden zou opleveren .maar nu wor den langzaam-aan verschillende be denkingen geopnerd. 't Begint in de Franscbe pers. De E ch o de P a risen het Jou r- n a 1 meenen. dat het aanbod van. Congo-compcnsaties door Frankrijk in den aanvang gedaan, in ruil voor de volkomen vrijheid in Marokko, thans, nu die vrijheid door verschil lende beperkingen verkleind is, min der groot moet zijn en hopen, dat Duitschland dit zal begrijpen. Hier wordt een terrein VOL VOETANGELS EN KLEMMEN betreden. Indien Frankrijk nu gaat afdingen op wat het eens zelf aan bood, dan zal Duitschland daarmee zeker niet licht genoegen nemen. Moet dat afdingen en opbieden dan weer opnieuw beginnen Hoeren diplomaten weest wijzer De Intransigea n t is van meening, dat bij de Congo-quaestie de schadeloosstelling aan de talrijke Congo-maatschappijen nog al moei lijkheden zal opleveren, daar Frank- lijk noch Duitschland die aanzienlijke kosten zullen willen dragen. Dat kan dan dus ook een nieuwe bron van ge schillen worden I Maar, laten we ons nog maai1 niet vóór den tijd ongerust maken, en nog voorloopig verheugen over den gunsti- gen afloop van do Marokko-quaestie tussehen Duitschland en Frankrijk. DE FRANSCIIE LICHTINGEN zijn Zaterdag naar huis gezonden. Sommige officieren hielden bij 't af scheid nemen gloeiende vaderlands lievende toespraken. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Er komt een telegram uit Gibraltar, meldende, dat het Spaansche espedi tie-korps, bij Tautarit een verplette rende nederlaag toebracht aan de Moor en, die geweldige verliezen leden. De verliezen der Spanjaarden bedroe gen 8 man gedood, en 10 officieren en 40 man gewond. De strijd om Tripolis. 't Gaat spannen De Italianen, zoowel als de Turken vatten de zaak boog op. 't Heeft, er al les van, dat 't TOT EEN HEVIGEN STRIJD ZAL KOMEN, misschien zelfs tot een oorlog op klei ne schaal. De krachten Turkije en Italië zijn ongelijk. Italië heeft een flinke loot, Turkije wat eenige afgedankte ■ude Duitsche kasten. Mag men de berichten uit Italic ge- looven '.en waarom niet dan zweept de publieke opinie de regeering op, om zich van Tripolis, desnoods met ge weld, meester te maken. In een bericht uit Rome wordt be- eerd Uit Tripolis komen berichten, dal de Arabieren door de Tuvken militair ge drild worden en zoo tegen de llalia nen opgezweept, dat de in Tripo lis wonende Italianen ernstig onder de commercieels en mo- reele boycot lijden en voor hun le en vreezen. Onder deze omstandig heden en gezien de groote belangen nn Italië heeft de Italiaansclie regee ring DE UITRUSTING DER OORLOGS VLOOT EX VAN EEN EXPEDI TIECORPS VAN ONGEVEER 60,000 MAN BESPOEDIGD, zoodat alles voor het grootste deel ge reed is om ie vertrekken. Het comman do over de vloot is aan den vice-ad- miraal Aubry en het commando over de troepen aan generaal Gauuva toe- ertrouwd. Men mag er met groote i'aarschijnlijkheid op rekenen, dat een ontmoeting tussehen een Ita- liaanseh oorlogsschip en een Turksch militair transportschip zal plaats vin- deu; waardoor een zoogenaamd INCIDENT plaats zal hebben. Dit incident zal dan aan Italië de aanleiding geven om aan Turkije voor te stellen, alle mili taire maatregelen in Tripolis op te schorten en aan Italië te veroorloven zijn belangen in Tripolis, op dezelfde wijze als Engeland dit iii Egypte doet. to handhaven. Dat Italië de zaak flink aanpakt blijkt uit :t feil, dat een gedeelte dei- vorige lichting onder de wapenen ge roepen is. De correspondent van de Daily Mail heeft te Rome uit gezaghebbende bron vernomen, dat de Italiaansclie regee ring niet ontkent, dat zij MET GOEDKEURING VAN ENGE LAND EN FRANKRIJK een groote expeditie tegen Tripolis uit rust maar deze expeditie zal pas scheep gaan, als de onderhandelingen tussclien Italiu en de Porte mislukken. De Turksche bevolking is ook zeer opgewonden. Ze eischt DEN BOYCOT VAN ITALIAANSCIIE GOEDEREN en op enkele plaatsen is deze bewe ging' al aan den gang. Men schijnt in Turkije specialiteit te zijn in 't orga- niseeren van een boycot. Eerst tegen Oc-stenrijk-Hongarije. toen tegen Grie kenland en nu al weer tegen Italië. Toch'is de Turksche regeering bezig 't boycot buiten werking te stellen. Dit komt door bemoeiing van buiten. Duitschland en Oostenrijk-Honga- rije hebben aan Konstantinopel don dringenden raad gegeven, het Tripolis- conflict zoo spoedig mogelijk te be ëindigen en deze aangelegenheid met de grootste voorzichtigheid to behan delen. Want in geval, dat er een boy cot van de Italiaansclie waren gepro clameerd wordt, of dat gewelddadig heden tegen de Italianen in Turkije of Tripolis plaats hebben, zal Italic ge dwongen zijn een energieke actie te beginnen, zonder dat de beide met Ita lië verbonden mogendheden zulk een optreden zonden kunnen beletten. Het schijnt, dat het aan deze nota te danken is, dat de grootvizier de Turksche bladen tot gematigdheid te gen Italië aanried en dat de Turksche regeering de proclamatie van den boy cot tegen Italië in Tripolis op het laat ste oogenblik verhinderd heeft. Op de hoeken der straten te Kon stantinopel worden oproepingen van de Jong-Turksclie partij aangeplakt, om tot tegenstand tegen Italië op te wekken. Turkije moet 't plan hebben de gar nizoenen op Tripolis te versterken, maar dit zal Italië dan met geweld be letten. 't Russische blad Birshewija Wje- domosty wijdt een artikel aan Ko kovtseff, wiens benoeming tot EERSTEN MINISTER- VAN RUSLAND, reeds geteeKend moet zijn. 't Blad begroet Kokovtseff als de eenige geschikte man voor den ver antwoordelijken post. Kokovtseff stond vooraan aan de zijde der behoudensgezinden. In den rijksraad kwam hot dikwijls tussehen hem en Stolypin tot meeningsverschil- len over prmcipiecle zaken, in het bij zonder over dc nationalistische poli tiek en de natiónaliseering vun het erediet. Ook de Finland-poliiiek van Stolypin ontmoette bij Kokovtseff ver zet. Ofschoon de politieke koers, onder leiding van Kokovtseff niet veel zul veranderen, zal zich toch zeker de al- geineeno tendenz van den nieuwen minister onderscheiden. Rusland ver langt' rust en hervormingen. Tot zoover dit Russische partijblad. We vragen, of RUST EN HERVORMINGEN in Rusland op deze wijze bereikt zul len kunnen worden Over DE VERKIEZINGEN IN CANADA is thans iets meer bekend. De regee rt ngspartiien hebben nog al verloren, terwijl de macht van de conservatie ven .onder Borden, belangrijk ver groot is. De Engolsche corresjyondenten in Amerika melden allen, dat de Ameri kanen verrast en teleurgesteld zijn over den afloop. De man van de Daily Chronicle te New-York meent, dat de Canadeesche verkiezing tot gevolg zal heblien, dat tiet Amerikaansche Congres een her ziening en verlaging van liet buiten sporige Amerikaansche tarief van in voerrechten zal bespoedigen. De Engelse lie tarieJfhérvormers ju belen over den aflop van do verkie zing in Canada. Zij verklaren nu over tuigd te zijn, dat Engeland en Canada, en ook liet moederland en andere övevzeesehe gewesten, eerlang een wederkeeriglieidsovereenkomst zul len aangaan. SCHEIDING VAN KERK EN STAAT IN WALES. Minister Lloyd George heeft aan een vergadering van de National Liberal Council in Wales, te Wrexhum goliou- den, een telegram gezonden, waarin hij zegt„Wij staan voor de beslissen de worsteling voor godsdienstige ge lijkheid. In liet volgend jaar zal de groote wet komen betreffende dc scheiding vun kerk en staat in Wales en zullen onze nationale stichtingen weer dienen voor nationale doelein- Stadsnieuws ZANGWEDSTRIJD TE WORMER. Ter gelegenheid van het zilveren feest van de man'nenzangvereonig „Oefening na Arbeid" te Wormer was de Zondag gewijd aan een zangwed- strijd aldaar in hel kerkgebouw der Nede'rd. Herv. kerk. Kleinere plaatsen bezitten nu een maal geene localiteit gescliikt tot de ontvangst van leclenrijke zangveree- nigiin-gen, noch vun een talrijk pa- bliek. Daarom maar de gastvrijheid inge roepen van liet kerkbestuur, dat wei- overtuigd iis van hel veredelende der zangkunst en zeer tegemoetkomend de deuren der kerk opent voor beoefe naars en bewonderaars dor zooeven genoemde kunst. Nog andere factiore'n moeten mede werken. Een eere-comité bv. De den hiervan schijn! men te Wormer maar voor het grijpen gehad te heb ben. In eene lange rij we telden maar even 38 nomen troffen we als leden aan: de heeren K. de Boer Cz. lid der 1ste Kamer; J. E. W. Duys, lid der 2e Kamer; en naast dezen zoowat alle notabelen uit Wormer, Jisp, Knollendam. Zelfs de 3 Wormersche weesvaders ontbraken niet. Nog een factor. Prijzen moesten e'r zijn gelukkig geen geldprijzen. Het, vorstelijk huis ging voor, burgerlijke autoriteiten lieten zich niet onbe tuigd, particulieren en een paar plaatselijko vereenigingen sloten do rij. Een vierde factor. Er moeten ook deelnemende vereenigingen zijn; nu ook daaraan geen gebrek. Zes koren gaven zich op voor de laagste en drie voor de hoogsto afdeeling. En zoo werd do dag van gisteren den Wormers en anderen kunstlief hebbers een feestdag. Zooals dit eene landelijke bevolking betaamt was men er vroeg in do weer. Do eentonige weg, die van Wor- me'rveer, het naaste station, naar Wormer leidt, was om elf uur in den morgen getooid met eene menigte feestgangers, die hunne schreden Biehttorf naar het Raadhuis, daarna naar do kerk. Het gemeentebestuur nl. Ontving vóór den aanvang van den wedstrijd do jury, voorzitters en directeuren der mededingende vereenigingen enz. De heer I). Kooiman, burgemeester vau Wormer, heette in het gemeente huis de jury, voorzitters en cLrecteu- ren der concui'reende vereenigingen welkom in eene boeiende improvisa tie, waarna de eerewijn rondgediend werd. Even later ontspon zich tussehen de jury. bestaande uit dc heeren C. v. d. Linden, II. J. den Hertog, beiden uit Amsterdam, M. Lürsen uit VY'ormer- vee'r. G. J. van San te uit Zaandam en W. Zonderland uit Harlingen, en ee nige der muziekdirecteuren een uit voerig dehat over de kwestie, of de toonwerken al of niet een halven toon hdögor mochten gezongen worden dan de toonschaal, waarin zij ge schreven waren en toen hieraan eene bevredigende oplossing was gegeven door te bepalen, dat elke ve'reenigfng haar verlangen hieromtrent, voor zij optrad, schriftelijk aan de jury kón bekend maken, ving al spoedig de wedstrijd aan. liet moet gezegd, de feestgevende zangvorceniging heeft gewoekerd met de beschikbare ruimte in het kerkge bouw, zoo Zélfs dat de jury ongeveer in de hanebalken zetelde; alleen een ladder bewees, dat er een „nog hoo- ger" bereikbaar was: waarschijnlijk dc toren. Voor wij nu overgaan tot een re laas van den wedstrijd zij nog mede gedeeld, dat aan alle directeuren was toegezegd een bedrag van f 10 ter te gemoetkoming in de opoffering van tijd enz. Alweer een idéo, dat men van deze plaats uit niet direct ver wachten zou en. een aanbevelens waardig besluit, dat echter in de toe komst wel voor verhooging in aan merking dient te komen. Elke vereenlging zong twee koren naar keuze. Over het algemeen is er zeer ver dienstelijk gezongen in elk der beide afdeelingen. In de laagste afdeeling wérd met deu eersten prijs: een gou den medaille bekroond ,,De Vereónig- de Zangers" uit Allernaar, onder di rectie yan Willem llespe met 41 stem. Deze vereen:ging zong: Zon dagswijding van Fr. Abt op verdien stelijke wijze, hoowel zij iets zakte. Meer voldoening bood zij in Psalm 83 van N. II. Andriessen. De tweede prijs: een verguld zilve ren medaille, was met 4—1 stem vooj Ons Genoegen, van Koog aan de Zaan, directeur de heer C. N. Kaper. 1> t koortje, maar 20 leden sterk, weerde zich.- ter dege en zal als het wat langer onder zijn Hinken diri gent zich geoefend heeft een geduchte concurrent worden: Hot zdug: Verbei dend van George Rijken heel goed en Ave Maria van Fr. Witt zeer mooi. Een vereonigi.ng uit Scholen: Euter pe, onder directie van den heer J. II. de Jong, verwierf met 4—1 stem den 3en prijs, eveneens een verguld zilveren medaille. Dit koor telt uit stekende krachten, waarvan vooral partij gotrokken werd in: Bede van lleinze, waar.n dc baritohsolo door een bekend Ilaarlemsch dilettant op excellente wijze gezongen werd. Aan gezien krachtens liet reglement soli van geen invloed op do uitspraak wa ren, zullen wij ook het Euterpe niet kwalijk nemen, dat Schoten zijne grenzen wat uitgezet had en eenige annexatieplannen ten opzichte van Haarlem bleek te koesteren. Heel mooi zong Euterpe nog Ave Maria van F. Witt De vierde prijs: een zilveren me daille, werd toegekend aan „Kunst na Arbeid" uit Bussum en wel met al- gemoeno stemmen. Onder directie van den heer W. F. Kools vertolkte deze vereeniging een paar zware num mers: Des Heeren Huis van J. C. Boers en „Nimmer Nacht" van N. H. Andiesscn. Laatstgenoemd onvolprezen num mer genoot eene mooie vertolking; 't eerste nummer scheeu ons wat gerekt voorgedragen. Een bronzen medaille voor de beste uitspraak viel ten deel aan: „Kunst na Arbeid" uit Bussum. Zeer waarschijnlijk zal tegen de toekenning van den 2en prijs aan „Ons Genoegen" ecu protest worden ingediend, omdat met deze vereeni- g'ng een 4-tal heeren medezongen, de gebroeders Prins int Zaandam, de niet oj> de 'naamlijst voorkwamen. Dit protest komt ons in verband met het reglement zeer billijk voor. En nu de hoogste afdeeling. Hierin dongen slechts 3 vereenigingen naar 3 prijzen: een gouden medaille, een groote verguld zilveren en een ver guld zilveren medaille, benevens eene bronzen medaille voor de beste uit spraak. Allereerst zij aan de uitspraak dei- jury ontleend, dat zij het oprecht be treurde aan elk der vereenigingen geen eersten prijs te kunnen toeken nen. Het verschil in prestaties was zoo uiterst gering, dat de 3e prijs bijna overeenstemde met den 2en en, den lsten prijs. Van een jury. die blijkens hare zeer langdurige overwegingen, met nauwgezetheid haar taak vol bracht, is deze uitspraak een en al lof voor elk der mededingende koren. Ten slotte was de uitspraak deze. de 1ste prijs met algemeene stemmen voor „Nieuw Leven" uit Alkmaar, directeur de heer II. Lindeboom, die met veel vuur en niet mooi ensemble voordroeg: „Nimmer Nacht" en „Les Martyrs aux arènes" van De Ril ié. Wij meenen, dat het publiek deze uitspraak had verwacht. Of „Haarlem s Zanggenot" onder N. II. Andriessen of „Zaanland's Mannenkoor" onder A. M de Jong den 2en prijs zou belialen bleef eeu open vraag, zoolang de jury zweeg. Dat Zaanland s Mannenkoor met at- gemeene stemmen den 2en prijs kreeg zal wel te danken zijn geweest aan eene schitterende wedergave van „Mijn Moeder" van J. P. J. Wtterts minder volmaakt was Psalm S3 var Andriessen, dat vooral aan het slot nog al mat klonk. Niets dan lof voor „Haarlem's Zanggenot", dat wij maar zelden zoo met expressie en zuivere 'mtonatu hoorden. Hoe schoon klonk het gebed in Psalm 83 van den directeur, den heer N. II. Andriessen, hoe miild pianissimo's. Ook „de Martelaars. in het Colyseum" schonk menig schoon moment. Wij zouden onwillekeurig neerschrijven: kon Haarlems Zang genot in elke partij een paar uiliu mende krachten bekostigen, dan zou liet een nog ander figuur gemaakt hebben. Maar wij schrijven d'ifc niet nee'r, of liever wij willen dit niet, want „ZaAggenot" kan zich er op beroemen steeds met eigen krachten te werken en dat is respectabel. Er was nog een eere-wed-strijd dien zouden we gaarne bijgewoo'nd hebben,, maar Wormer heeft geen di recte verbinding met Haarlem en het was toch al eeu uur na middernacht, dat dit verslag geëindigd weid. Rest ons nog te vermelden dat de prijs voor" de beste uitspraak werd toegekend aan Zaanland's Mannen koor en wel met 3—2 stemmen. Overigens kan de feestgevende ver eeniging grootsch zijn op de voorbe reiding en uitvoering van deze: wedstrijd. GEMEENTERAAD. Vergadering van don Raad der ge meente Haarlem, óp Woensdag 27 September 1911, des namiddags te half twee uur, in de Statenzaal (Prin-j senhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mêdédeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift J. K. F. Blokhuis, eervol ontslag adjunct-directeur Ge- meentelichtfalMïekenmet schrijven B. en W. ld. onderwijzeres school voor U. L. O. lett. B om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W. verhooging posten volgn. 114, 115, 118, 165, en 167 begrooting, dienst 1911. 3. ld. ld. wijziging regeling jaar- ïderhundsche aanbeste ding uitbreiding kool-installatie vun het Openbaar Slachthuis. id. wijziging materiaal be strating De Witst i a at. Id. :d. verzoekschrift A. van der Molen Jr., om eene gratificatie. 8. Id. id. aanvaarding voor straat bestemden grond in liet verlengde den Vwrspronckweg. Id. id. verzoekschrift Kon. Ned. Grofsmederij, vergunning aanlegstei ger Spaarnd. weg. 10. ld. nl. verhuring grond Zijhveg ui N V. „Arbeid Adelt". 11. ld. id. verzoekschrift- Haart. Katoenmaatschappij, afwijking art. 7, 1 a. Bouwverordening bouw ketel huis Kjnderhuissingol. lit Regenton St. Elisa beths- of Grooto Gasthuis, benoeming directrice. 13. Voorstel B. en W. lx-noemlng di recteur Museum. nbeveling ld. benoeming leomren Burgeravondschool Voordracht id benoeming van plaatsvervangend hoofd school No 10 IC. Id. id. Id. onderwijzer school No. f. edden personeel schc 4. ld id. wijziging dening. STUKKEN VAN DEN RAAD. Bij de bepaling van do jaarwedden der schoolhoofden worden alleen mee gerekend de dienstjaren doorgebracht Ln dienst der gemeente. B. en W. stellen nu voor, om te la ten meetellen, evenals dat bij onder wijzers gebeurt, de dienstjaren bij 't lager onderwijs, dus niet alleen in Haarlem, doorgebracht. Zes hoofden von scholen zullen bij deze regeling samen f 1400 meer ont vangen. Dc Koninklijke Ncdërl. Grofsmede rij te Leide'n wil hier ter stede een montage-werf voor den bouw van schepen aanloggen aan het Noorder- Spaa'rne onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Nu heeft de Raad den vorige'n eigenaar, den heer A. Visser vergunning verleend daar in het Spaarne een aanlegsteiger te maken. De Grofsmederij verzoekt nu een groo tere steiger te mogen maken voor een ketbngponl ten behoeve van ha ar werklieden. B. en W. stellen voor die vergunning te verleenen. B. en W. stellen voor de De Wit-, straat met klinkers te doen bestra ten. Nu liggen er oude keien van allerlei vorm en afmeting. B-. en W. stellen voor de volgende be-grooUngsposten voor 1911. te ver- hoogen. Post no. 114 (onderhoud en vernieuwing vun gebouwen en her stellingen van torens) met f 3000; post no. 115 (drukwerk teekenbehoefte voor Openbare Wérken), met f 1600; no. 118 (onderhoud en vernieuwing stook' gereedschappen) met f 700; no. 165' (onderhoud stookgcreedschappen met f 1000); no. 167 (onderdeden) niet f 550 In de vacature-A F. Smit Kleine aan de Burgeravondschool bovolén B. en VV. aan als leeraar in de electro-' techniek den lieer G. J. WaraicLink te Bloemendaal en in de vacatu re-W. F. Th. Pasdeloup aan dezelf de school als leéraar In de stoomwerk tuigkunde de heeren W. Koppen en C. C. Poppink, beiden te Haarlem. Dezo zullen de lessen dan gezamenlijk geven. Daar slechts enkele fabrikanten deugdelijke koelinstallaties kunnen maken, stellen B. en W. voor de uit breiding der kochnstallatie aan het Slachthuis, waarvoor de Raad een bedrag van f 45.000 toestond, onder shands aan tc besteden. Mej. J. II. van Elsbroeck, onderwij zeres aan de U. L. O.-school B ver-; zoekt met 1 November ontslag ui! haar betrekking. Zie vervolg Stadsnieuws op de dety de pagina van dit Tweede Blad. 4 riUÏLLEioI* Bewerkt naar liet Engelsch. 31) Toen begon de suellieid langzamer hand tc vermeerderen, en wij gleden gemakkelijk en aardig snel den heu vel af. Er was nu nog geen kwestie vun remmen, maar onze snelheid werd voortdurend, ofschoon heel langza merhand, grooter, en toen dc frissche luchtstroom ons in bet gelaat sloeg en de witte weg als 't ware onder ons weggleed, gaf de kleine Steplian zich lucht in uitroepen van voldoening en verrukking. Is het niet verrukkelijk, riep dc Prinses. Zooiets hebben wij uiei in Lon- (lon, zcvi ik, denkende aan de Ruisch- banen en andere vermakelijkheden. I.eun naar réchts over, riep Max plotseling uit, en op dat bevel lieten wij onze lichamen zoo ver als wij durfden naar rechts overhangen en strekten onze rechter armen geheel Uit. Het resultaat was, dat wij zonder te behoeven to remmen een scherpen bocht in den weg omgingen en dat on- zo snelheid onverminderd was geble ven. Wij hadden nu een aanzienlijke snelheid bereikt en hoe verder wij gingen des te sneller werd onze vaart. De betoovering vau snelheid, hetzij passief of aciief, laat bijna op ieder een zijn invloed gelden, en dat snel vooruitvliegen door heerlijk zuivere lucht is iets, wat ik niet licht zal ver geten. Ook werd die betoovering nog grooter door het weergaloos schouw- sjiel van besneeuwde denneboomen en schitterende hellingen. Iedere bocht ii. den weg was een gelegenheid om naar éen zijde over te leunen met de mogelijkheid van niet een of ander ruw voorwerp in botsing te komen als het oordeel van den remmer faalde of als de liand der slum-vrouw tijdelijk verkeerd deed. Maar Max was een knap, ofschoo.i schijnbaar roekeloos remmer, en hoewel wij eens of twee maal bij liet omgaan van een bocht gevaarlijk dicht langs den kant van den weg gingen, reddo hij ons altijd yan een onheil door op liet juiste oogenblik onze vaart te vermuidcren en ons dan weer recht vooruil to la ten schieten met een snelheid, die mij den adem bijna benam. Juist toen wij het Bruii-var ui passeerden zagen wij een met oaarden bespannen zwaar met zakken koren beladen slede moei lijk den weg in de tegenovergestelde richting opkomen. Let oo I riep de Prinses met schrille stem, toen wij op de langzaam vorderende slede toevlogen, maar de sluperige voerman lette niet op dien, kreet Let ou klonk het hoogc jongens geluid van Stephan en de woedende bas van Max stemde daarmee in, waarop de man haastig aan de teu gels trok. Remmen. Maxriep de Prinses en ik voelde hoe liet achterste gedeel te van de bob in de hoogte ging, toen de sterke, ijzeren tanden plotseling en met kracht in do harde sneeuw gedre ven worden. Onze si elheitl was nu kolossaal verminderd, maar toch gin gen wij nog niet een angstwekkend snelle vaart door. Mijn hart klopte hoorbaar, want de slede luid niet be hoorlijk tijd geluid om goed uit den weg te gaan en het kvvtun mij voor, dat wij óf aan één kant tegen het paard aan moesten vliegen óf aan den anderen tegen de sneeuwbank, die den afgrond aan den anderen kani verborg. Wat ons lot in liet laatste ge val zijn zou, Had ik gelukkig geen lijd te bedenken. Natuurlijk is een bob sleigh een smalle machine en er was een ruimte van enkele voeten tus sehen het voertuig en den sneeuw- dam, en hlorlussehori stuurde de Prin ses ons door niet de onversaagdheid van een veteraan en het hart van een Walkure. Niet meer remmen, riep do stout moedige Mathilde. Mooi gestuurd, zei ik. voor mij uitkijkend naar nieuwe hindernissen bij onzen duizelingwekkende» tocht. Toen wii dicht bij Wcisshéini kwa men, werd de weg breeder en de hel- lin" merkbaar minder steil. Langza mer en langzamer werd onze vaart, tot wij eindelijk bij een groot, rood wam-schuwingsbord kwamen, waarop de laconieke woorden Halt Boete. 2 Kronen. Max zette de rem aan en bracht on ze machine tot staan. Wij moeten niet op de bob dooi de stad gaan. verklaarde de Prinses, toen wij weer op onze voeten stonden, en begon niet de zware slee door de bijna vlakke hoofdstraat der stad te trekken. Op slreffe van twee kronen, voegde ik er bij. Och, die twee kronen zei Max. ij willen de bevolking: niet in hel harnas jaeen Dat is liet ergste van die helsclie politiek. En lioiul je van bob-slelghen, Stephan vroeg ik. liet is heerlijk, antwoordde liij Ik hond er zoo van andere sleden voorbij tc vliegen, u niet? bijzonder, antwoordde ik. Evenals jiheb ik stalen zenuwen. Nadat w ii de stad doorgegaan en tot het Pariserhof genaderd waren, gin gen wij weer op de „bob" zitten en begonnen de tweede helft van onze reis naar beneden. De weg was nu steiler dan te voren, de hoeken scher per en de afgronden duizelingwekken der. Toch deden Max en zijn zuslei hun plichten kalm en nauwkeurig, en wij gleden snel, maar veilig voorbij Riefinsdorf en langs den Heldersburg- schen weg tot wij aan de plek kwa men, waar ik de Prinses den vorigen middag had ontmoet. Hier eindigde de helling en begon een langzame stijging, wij stapten daarom weer uit, trokken de bob-sleigh naar den weg en beschouwden liet loonecl. Dat rechte eind even voorbij Rie fensdorf was heerlijk, vondi u niet zei de Prinses, haar natte oogen af vegend. Het doet mij de uitdrukking be grijpen, die ik vandaag op het gelaal vun een man zag, toen hij over bet glijden in een toboggan sprak, ant woordde ik. Hij scheeu bolaoverd d- or snelheidsmanie. Als u verlangt naar groote snel heid, dan moet u den Kasieeltoclit maken, zei nu Max. Dan gaat u nog tweemaal zoo snel uls in een bob sleigh. Tachtig mijlen in het uur niet .uw neus twaalf centimeters van hei ijs af is een uiterst opwindende ge waarwording voor een oningewijde. Langzaam aan, zei ik, hetgeen hier zegaeii wil, dat ik den Kasieel toclit niet zal probeeren, vóórdat ik eerst mijn behendigheid op do Dal-of de Kinderenbaan heb beproefd. Miss Anchcster vertelde mij. dat u van ulan was dadelijk den Kosteel- tocht te maken, zei do Prinses. Ancliesler. antwoordde ik, heeft geen recht do dwaze beweringen van eeu voorbarig nieuweling'e her halen. Op dit oogenblik verscheen er een slede op het tooaeel. die de richting van Riefinsdorf en VVeissheim uit ging. Max hield haar tegen en kwam niefden koetsier overeen, dat bij onze bob-sleigh tot het Mariëokasteel op sleepUmw zou nemen. Toen men het over den nrijs eens was geworden, maakten wij de „bob" achter aan do slede vast en gingen er zelf op zitten, aldus de kalme genoegens van eon vei. lige en niet opwindende rit genietend. Toen w op onze reis naar boveo liet Brun-varud voorbij gingen, trof het geluid van schieten ouzo ooren. Ik zou er niet op gelet hebben, als do Prinses haar breeder niet zoo n. ang stig vragenden blik had toegeworpen. Dat zijn do soldaten, die op dc ijsscliijf op het Nonneumeer schieten, antwoordde Max in antwoord op haar blik en het overdreven geeuwen, dat op zijn opmerkingen volgde, zou mij overtuigd Jiebben. dat zijn prozatsclio uitlegging de war» was, als or niet iets gebeurd was, dat mijn sluimeren den angst weer had opgewekt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5