hebben ere Mammen zich uwJegedeeld nan liet andere perceel, en zijn langs 1 - trappen naar boven geslagen. De bo wooers, voor zoover ze nog in dit Lnii aanwezig waren, behalve de be jaarde vrouw Leuring, waren door do vlammen naar beneden gevlucht, doCll konden de voordeur niet open- krijgen, die van buiten met bijlen in geslagen werd. Met moeite werd het eerst een 8- Jarig knaapje, Jan Easing, naar bui ten getrokken; het kind had vooral aan het hoofd brandwonden; de lta- ren waren nagenoeg geheel wegge- scüroeid. Voorts beeft een man een 1 1/2-jarig kind door oen zolderraam over do daken gered. De weduwe Leuring was reeds bij na naar beneden gevlucht, maar schrok terug voor de vlammen, die door het gat. hetwelk de explosie ver oorzaakt had, sloegen. Zij keerde te rug en vluchtte op een dor kamers twee hoog, waar haar geheel ver koold lijk door de brandweer gevon den werd. De brand zelf was door de brand weer zeer spoedig gebluscht. Wanneer de ontploff.ng des avonds of des nachts had plaats gehad, zou do omvang van dc ramp niet te over zien zijn geweest De meeste kinderen van de zes huishoudens, die in de thans verwoeste huizen woonden, be vonden zich op straat. Naar do juiste oorzaak der ont ploffing stelt de politie een ernstig onderzoek in. Nader is gebleken, dat de ontplof fing is veroorzaakt door 't vlamvat ten van een theelichtje. Stadsnieuws VOORBERE JDEND ONDERWIJS. Men weet, dat het voorbereidend onderwijs nier ter stede nog niet is geregeld. De plannen tot nadere re geling vtui dit eerste onderwijs zijn evenwel in overweging geweest, van daar, dal dit onderwerp er een van jactueelen aard "s. Zaterdagavond nu hield de heer ■II. Spruitenburg, van Amsterdam, voor een klein gehoor ongeveer 20 personen een bespreking over de vraag,Is voorbereidend onderwijs een gemeentebelang Onder de aanwezigen waren de jhaeren Roodenburch, districts-schooi- opziener, Sterck, arrondlssements- schooiopziener, Vincent Loosjes, wet houder van Onderwijs, en de Raads leden Mr. Thiel, Dr. Timmer, Schreudors, Itinkema, Lasschuit, Schram, Loomeyer, Weyland, Modoo en Dr. Merens. Verder bet hoofd bestuur van Bewaarschoolhouderes- sen en ecnige leeraren en onderwij zers. Nadat de heer W. Kloeke, voorzit ter van de Vereeniging van Hoofden .van Scholen in Nederland, afdeeling Haarlem, die deze bijeenkomst had uitgeschreven, de bijeenkomst had geopend, ving de heer Spruitenburg zijn bespreking aan. Inleiding. In den aanvang van zijn redevoe ring verontschuldigde spreker zich, dat hij geen bevoegd man in dit op- iziclit is, want er is geschreven, dat de ma.nnen van het lager ondierwijs zich niet met dit voorbereidend on derwijs mochten bemoeien, wanneer zij niet den geheelen schoolmeester kunnen uittrekken. Spreker ontkent echter, dut de lager-onderwijs-man- uen het voorbereidend onderwijs aan zich willen trekken. Met voorbe reidend onderwijs bedoelt spreker bet onderwijs, dat gegeven wordt ge-: durende den leeftijd van 3 tot 7 jaar, dus de Fröbelschool. Nada-t spreker herinnerd heeft aan de namen Fröbel en Rousseau, zet bij uiteen, dat dit soort van ouder wijs noodzakelijk is, om het kind In dio jaren naar zijn natuurlijken aard te ontwikkelen. De fröbelschool geeft den kleinen ruimte en gelegen heid, om zich lichamelijk en geeste lijk te ontwikkelen. Zij geeft hun ge legenheid, om om te gaan met speel genoot©!) en zich door nabootsingen te ontwikkelen. Dc rijkere kinderen zijn in dit op zicht beter bedeeld, dan de armeren, maar ook dio meer bedeelden hebben andere en betere leiding noodig, dan bun ten dienste staat. Do armere kinderen hebben alleen de straat. Maar die is gevaarlijk voor de klei nen, ook in dit opzicht, dat hun zede lijk gevoel voor de toekomst kan be dorven worden. Spreker komt tot de conclusie, dat dit liöbelonderwijs is een poodagogi- sche eiscli niet alleen, maar ook, dat liet een sociale eisch is. Waar dit zoo is, moet de instelling, die do belangen van het algemeen behartigt, namelijk de gemeente, dit onderdeel van het onderwijs op zich nemen. Men zal hiertegen aanvoeren, dat het particulier initiatief in dit op zicht ooi heeft gedaan. Spreker merkt echter op, dat vele bewaar schooltjes en andere soortgelijke in richtingen niot voldoen aan de eischen van ruimte, bekwaamheid der leerkrachten en schoolgeld. Spreker kent een schooltje ie Am sterdam, waar 50 kinderen gingen, voor wie 30 per jaar per kind v.erd bo-oald. Toch bleken hier de inkom sten te gering, om do uitgaven te be- 6trijdeu. Spreker wil dit onderwijs geen Rijkszaak maken, daar men dan nog lang op -ion evc-ntucele wat zou moe ien wachten. Particulier initiatief, dat go>_d fröbelonderwijs geeft, acht spreker niet ongewenscht, wanneer 1 "t maar niet sectarisch is, want secrelariache scholen kunnen niet voor iedder toegankelijk zijn. Dc gemeente zou dit onderwijs kun nen subsidieeren, maar ralioneeler acht spreker liet, dat de gemeente de gclieele zorg voor dc fröbelschool op zich neemt, dan kan zij de eischen stellen, die zij wil. Daarna ontwikkelt spreker destel ling, dat het wenschelijk is, om de twee eerste leerjaren van de lagere school af te nemen en bij de "frö belschool te voegen. Een kind van zes iaar staat onbeholpen tegen over de Ia gere-school-leers tor en liet is zeer moeilijk zijn belangstelling te winnen. Hoeveel tijd men wel verlo-1 ren laat gaan in het eerste leerjaar blijkt wel hioruit, dat een kind van jaar, dat één uur per dag l03 krijgt, na een jaar niet achterstaat bij een lund, dat 5 uur por dag les ontvangt. En bovendien, een kind van 8 jaar leert in de helft van den tijd, dien 'n kind van 6 jaar noodig heeft. Wat de inrichting van do fröbel school betreft, spreker zal er niet diep op ingaan, alleen wil hij zeggen, dat in zulk een school de tuin het belangrijkste dool is. Dan moeten or nog een speellokaal en een lcerlo- kaal zijn. Spreker hoopt, dat Haarlem spoe dig Amsterdam zal volgen en ge meentelijke fröbelscholen zal sitcb- ten. De VOORZITTER dankt den in leider, hoewel bij zich niet ontveinst, dat deze de voordeelen der fröl>el- school in liet belang van het onder wijs wel wat heeft vergroot. Bespreking. Aan de bespreking werd deelgeno men door een aantal der aanwezi gen. De heer SCHRAM betuigt instem ming met de redevoering van den inleider, maar vestigt er de aandacht op. dat de beer Spruitenburg het fröbelonderwijs wil doen eindigen op 7 laar en het lager onderwijs doen beginnen op 8-jarigen leeftijd. Wat moet men dan met de kinde ren van 7 tot 8 jaar doen? De heer LASSCHUIT meent, dat dergelijk voorbereidend onderwijs in Haarlem niet zoo noodig is. Het par ticulier initiatief zorgt te Haarlem wel voor goed bewaarschoolonder- wijs. Spreker spreekt ook over de fi- nancieele bezwaren. De arr.-schoolopziener, 3e heer STERCK wijst Or op, dat naar aan leiding van een voorstel van Wethou der De Vries en spreker, do Amster- damsche Raad besloot ook bijzonder fröbel-onderwijs te subsidieeren. Hij :s er oolc voor dit te Haarlem te doen. Wanneer er ouders zijn, die gemoeds bezwaren hebben tegen de Gemeonte- fröbelschool, moet men huil ook tege moet komen door subsidie voor hun bijzondere inrichtingen te gevern Spreker wijst er op, dat Haarlem in gunstiger cond'ibie is dan Amster dam om dit onderwijs in te voeTcn. Amsterdam moest, om de fröbel scholen in te stellen het reeds georga niseerde voorbereidend lager onder wijs opheffen. JLn Haarlem is nog een onontgonnen terrein. Spreker wijst dr op, dat bij de vo rige Begrooting i'n Haa'rlem de post voor voorbereidend onderwijs Is af gestemd. Hij hoopt, dat dit jaar bij de Begrooting zal blijken, dat de Raads leden van meenung veranderd zijn. De schoolopziener deelt verder mo de, dat men met hot voorbereidend onde'rwijs vreemd heeft omgespron gen. Er is een tijd geweest, dat het toezicht op dit onderwijs was opge dragen aan de politie. Men kon liet dus zien gebeuren, dat een gehelmde politieagent Mimen kwam, om te Z:en of alles in orde was. 'De heer LOOMEIJER zou zijn stem niet willen geven aan een .voorstel voor Gemeentelijke fröbelscholen in te voeren, wan'neer aan die bijzondere scholen geon subsidie werd gegeven. Spreker voo'r zich hooft aangename herinneringen behouden aan de be waarschool, waarop hij heeft gegaan. Dat was de z.g. school in 't Pietertje. De heer FRANCKEN bestrijdt het oordeol van don heer Lasschuit. Al ware het onderwijs voldoend, wat do qualïteit betreft, wat de quanttoil betreft kan het niet zijn. Spreker be cijfert, dat in Haarlem aan 5000 kin deren fröbelonderwijs zou kunnen worden gegeven. Dat getal wordt in Haarlem in la'n- go na niet bereikt. Er is dus wel plaats voor een Gemeentelijke fröbel school. De heer LOOSJES zal hier geen de bat aangaan met de. aanwezige Raadsleden. Daarvoor is het bier de plaats niets. Men begrijpt, dat het voorbereidend onderwijs hoog zit bij spreker, na 't geen er in den Raad is gebeurd. Spreker vraagt een oplos sing van een puzzle waarvoor de in leider hem geplaatst heeft. De heer Spruitenburg heeft gezegd, dat men do twee eerste leerjaren van het la ger onderwijs naar het fröbelonder wijs moet overbrengen. Spreker niocnt echter, dat het fröbelonderwijs van 3 tot 6 jaar gegeven van veel be lang is voor het eerste lager onder wijs. Wanneer de kinderen dit onder wijs gevolgd hebben, zal bet bezwaar van den heer Spruitenburg, dat men zoo weinig met de kinderen van 6 jaar op de lagere school kan doen, vervallen. De heer SPRUITENBURG wil hier even de verklaring afleggen, dat hij niet tegen subsidieering van gods dienstig fröbelonderwijs is. I lij heeft alleen dit bezwaar geopperd, dat sec tarisch onderwijs niet voor alle kin deren toegankelijk is. Spreker zegt dit om te voorkomen, dat er een le gende ontstaat, dat hij tegen suba di- eering van dit onderwijs zou zijn, wat niet liet geval is. De heer THIEL sprekend over het aubsidieeren van bijzonder voorberei dend onderwijs, wil voorkomen, dat naar buten den indruk zal gewekt worden, dat de gehecle vergadering is voor liet subsidieeren van gods dienstig voorbereidend onderwijs. Spreker wil voorkomen, dat deze lo gende ontstaat, want de legende staat vaak de waarlieid in den weg. Hij deelt daarom mede, dat hij een ver klaard tegenstander is van een der gelijk subsidie. Meent men. dat de godsdienstige scheiding aT tot de frö belschool moet doorgetrokken worden spreker is niet van die moCning dan ligt liet op don weg van het Rijk, om de gemeentelijke als de bijzondere fröbelscholen te sul>sidneren, even als met het lager ouderwijs geschiedt. Daar het frobelondorv.-ijs is voorbe reiding van liet lager onderwijs, meent spr. dal het tegen den geest van de lager-underwijswet is, dat de Gemeente bijzonder fröbelonder wijs subsidieert. De wet verbiedt dit ten opzichte van bijzonder lager onderwijs. De heer KLOEKE heeft straks gezegd dut de inleider het vergrootglas heeft gebruikt. Ilij komt daarop tlians te rug en zegt, dat hij het overdreven vindt, dat de onderwijzer in de laag- sto klassen verlegen met. zijn tijd zou zijn. Spreker heeft daarvan niets ge merkt. Bij hem aan de school vliegt de lijd voor de kinderen om. De onderwijzeressen geven het on derwijs op gemakkelijke, pittige ma nier. Zij leer eu hel lesten bv. mét let ter kaartjes. Daarom noemen de kin deren de juffrouw „de kaartlegster" De lessen worden afgewisseld met zang en spelletjes. Bovendien, de fröbelschool houdt het kind- uiet den goheolen dog van de straat en uit het huis. Ook daar overdreef de Inleider. De heer MODOO heeft indertijd ge stemd legen heth voorstel inzake het Gemeentelijk voorbereidend onder wijs. En snreker is nog niet overtuigd, dat men kinderen van 3 jaar ml naar school moet sturen. Men kweekt maar luio moeders. Sprekers opvatting is, dat als "t maar eenigszins mogelijk is. do kinderen zoolang mogelijk thuis moeten blijven en door de ouders be- lioorcn ontwikkeld te worden. Men moet de kleinen, in een periode dot zij zooveel liehoefte hebben aan de moederlijke zorg, niet aan boroepsop- voeders overgeven. Het zal nog zoover komen, dat men de kinderen dadelijk ra de geboorte naar het opvoedings gesticht brengt (Gelach). Bovendien vreest spreker, dat die fröbelscholen do lagere school nog nicer in verwarring zullen brengen. Want dan zullen die knappe kindè-ren van de fröbelscholen, op de lagere school gekomen, moeten wachten op de achterlijke kinderen van spreker, die geen fröbelonderwijs hebben ge noten. (Gelach.) De heer STERCK heeft een grooten dunk van den oud-wethouder Thiel gok regen. Wanneer men spr. in een school oen verbetering toonde, zeide men daar altijd bij. dat men dat aan wethouder Thiel tf dunken had. Maar hii meent, dat het bezwaar vua den lieer Thiel tegen subsidieering van bijzonder fröbelonderwijs niet zoo overwegend is. Immers art. 15 c. van do L. O.-wet, dio liet geven van Gemeente-subsidie aan bijzondere la ger onderwijs verbiedt, zondert van dat verbod juist het voorbereidend on derwijs uit. Do Gemeenten kunnen dus wel subsidie aan bijzonder voorberei dend onderwijs geven. Beantwoording. De heer SPRUITENBURG wil de puzzle van Wethouder Loosjes oplos sen. Sprekers ideaal is voorbereidend onderwijs van 3 tot 8 jaar en lager onderwijs van 8 bot 14 jaar. Voorbe reidend onderwijs van 3 tot 7 zóu wel onder dat ideaal blijven, maar ook is spreker op 't oogonblik tevreden met de periode van 3 tot 6 jaar. Spreker geeft den wethouder vol komen toe, dat het voorbereidend on derwijs ten .goed© komt aan het lager onderwijs. 11 ij heeft liet eerste echter willen behandelen als een geheel zelf standig instituut. En dan bohooren er in don ideaals ten vorm, dio spre ker zich denkt, ook de jaren van G tot 8 bij. Den heer Modoo geeft spreker toe, dat de school is een noodzakelijk kwaad, maar dus toch een kwaad, dat noodzakelijk is. Als alle ouders de gelegenheid en de kennis hadden, orn liun. jonge kinderen te ontwikke len, zouden dio fröbelscholen overbo dig zijn. Maar nu dat niet zoo is, moeten zij er komen. Ook de rijke kinderen zijn misdeelde», want ook hun ouders kun nen zelf de opvoeding niet ter hand nemen, zooals dat goweuscht is. Over de financicelc zijde van het vraagstuk zal spreker zich niet, uitla ten. Dat is iets wat des Raads is. Den heer Thiel verwijst spreker ook naar art. 15 c. der Lager-onderwijswet, dat do Gemeente vrij laat in '1 subsidiee ren van bijzonder voorbereidend on derwijs. Aan den heer Kloeke geeft de heer Spruitenburg toe, misschien iets te hebben overdreven, maar liij ant woordt hem toch op een nader gestel- do vraag, dat hij de fröbelschool voor alle kinderen noodzakelijk acht. Wanneer spreker het straks had over den tijd, die verloren ging Ti do eer ste leerjaren op de lagere school, dun bedoelde bij daarmee, dat wat er on derwezen werd, als de heer Kloeke vertelde, op do fröbelschool thuis hoorde. De lieer KLOEKE deelt nog mee. dat zijn ervaring als lid van de Com missie van toezicht op het Bewaar- srhoolonderwijs hem LH deze erva ring heeft gebracht, dat het gewenscht is zeer kleine klassen in te stellen. Verder zou hij niet één fröbelschool willen, maar minstens vier, in ver schillende deelen der stad. De heer FRANCKEN verzoekt, dat de vereeniging, die deze bijeenkomst uit schreef, iif een motie haar wenseben over de behandelde aangelegenheid zal formulieren. De heer KLOEKE zegt, dat deze op merking de -aandacht er op vestigt, dat in deze vergadering maar zeer weinig leden zijn opgekomen. De wensch van den lieer, Franckon zal echter in een huishoudelijke samen komst worden besproken. Daarna sluit do voorzitter met een dankwoord aan den inleider en aan de aanwezige autoriteiten, de verga dering. DE RAADSZITTING VAN WOENSDAG. Woensdag komt in behandeling het verzoek van den watermetorhersteller an dor Molen, die met 24 Maart eer vol uit den Gemeentedienst ontslagen is. Was di; na 1 Juli gebeurd, don zou hij voor 1910 en 1911 een extra loon- ultkeerirg hebben gekregen, omdat o'ui de nieuwe loom- gel mg terugwer kende kracht is verleend, maar alleen voor lien, dio op 1 Juli nog in Gemeen tedienst waren. Wat niet uit hot verzoekschrift blijkt, wordt duidelijk uit do toelich ting. die in de Raadsportofeui 1 le is neergelegd, nl waarom Van der Mo len zich onbillijk behandeld acht. De vroegere gemeente-werkman re deneert zoo Do', aan de loonregeling terugwerkende kracht is gegeven, komt hierdoor, dat deze regeling lang op zich heeft laten wachtc-n. M as deze zaak vlugger afgehandeld, zooals 't brhoordo, dan was de loonregeling ook eerder ingevoerd. En dan zou ik er ook 15 maanden van geprofiteerd hebben. Nu is dat niet gebeurd. Maar de Raad heeft de nadeeiig© gevolgeni vun de niet zeer vlotte behandeling der aangelegenheid willen wegnemen, door te bepalen, dat de regeling terug werkende kracht zou gegeven worden. Dat meer-loon is dus geen geschenk, maar werkelijk verdiend loon. Van der Molen is daarom van oor dcel, dat hij van 1 Januari 1910 tot zijn ontslag toe elk© week loon te kort heeft gehad. Adressant geeft toe, dat het wettelijk te verdedigen is. dat het Raadsbesluit hem hetmeor- loon ontzetrt. billijkheidshalve moét het hem toegekend worden, meent hij. Dat hij een gratificatie vraagt en niet uitbetaling van het meer-loon. vindt hierin zijn oorzaak, dat hij wil voorkomen, dat zijn verzoek wordt afgewezen op den formoelen grond, dat de nieuwe loonregeling inwilli ging niet toelaat De directeur der Waterleiding ad viseert, op de reeds door B. en W. ge melde gronden, tot met-inwilliging van liet verzoek. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Holster, Roosveklslraat 6, een bruin wasdoeken zeiltje. G. v. Kessel, Tulponstraal 35 zwart een zilv. broche. J. II. v. Froflfcenhuijzen, Vrooni- 'straat 13 zw.. ecu R. K. Kerkboekje. G. Minderhout, Ripperdapark 7a, een gouden dameshorloge. G. Goorke, Gr. Houtstraat 97, een bankbiljet van f 10. H. van Wort, Rozenstraat 51 B., een vrouwenportret. M. Kleefstra, Klerk steeg 10 zw., een grijze dameshandsclioeu. M. Bakker, Voortingstraat 24, een doublé armband. \V. Schurink, Beltweg 7, een don kergrijze postduif. Rubriek voor Vragen Geabonnoorden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in to eenden bij de Itedaotio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo uut woorden worden geheel kosteloos gegeven ou zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niot volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Als los werkman ver dien ik gemiddeld geen f 10 per week. Ben ik nu niet te boog aangeslagen iu den Hoofdei ijken Omslag? Ik moet- f 5.62 1/2 betalen. ANTWOORD. Als u f 500 ver dient moet u in Schoten 1 1/2 pCt. van f 200 betalen, dus I 3. VRAAG. Wat wordt bedoeld niet do vraag en het antwoord betreffen de de waardeloosheid van muntbil jetten van f 10, dezer dagen in de Vragen rubriek voorkomende? ANTWOORD. Wij, op onze beurt, begrijpen niet goed, wat u be deelt -met deze vraag. Misschien meeiQfc u dit: Vroeger werden door het Rijk uitgegeven z.g. schatkist bons van f 10. Deze droegen den naam van muntbiljetten. Andere pa pieren geldswaarden werden door do Nedorlandsche Bank uitgegeven. Tegenwoordig zijn alle muntbiljetten afgeschaft en geeft de Nederlandscho Bank, een particuliere instelling, al het geldswaardig papier uit. Men heeft eenigen tijd gelegenheid gege ven, om de oude muntbiljetten in te wisselen. De muntbiljetten, dio thans nog niet Ingewisseld zijn, zijn thans v uardeloos. VRAAG. Bestaat er hier te Haar lem een ziekenfonds van ambtena ren zooals bv. „Ziekenzorg" in Den Haag. ANTWOORD. Wij weten er geen misschien een onzer lezers. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij. Bronsveld. Duinlustpark, een gou den medaillon met twee portretten. Bureau van Politie, Kleverlaan, een kinderpd temonnaie met 1 cent. Bureau van Politie, Osei-veen, een zwart lederen portemonnaie. Waller Zeper, Militairen weg, Over- veeu, een btil. C. Heidweiller, Rollandspad, te Overveen, een duimstok. A. M Krieger, 2de Hasselaarstraat G, te Haarlem, een zilveren schakel armband. G. de Veer, Doodweg, Overveen, oen zilveren armband. Bureau van Politie te Overveen, eeltige tolgeld bewijzen van Heem stede, tol on de Caruplaam UIT SCHOTEN. Het was in het jaar achttienhon derd en zooveel dat wij eene raads vergadering bijwoonden, in het hart je van den winter, in eene platte landsgemeente, waar behalve burge meester en secretaris zeven raadsle den tegenwoordig waren. Ons bc-zoek deed do kastelein, bo ven wiens taveerne de vergaderzaal lag, do handen van verbazing in el kaar -slaan. „Dat was in geen 25 jaar gebeurd. dat er „hoorders" kwamen". En de vergadering keek ook vreemd op. Behalve de hoeren en de veld wachter wist zoo wat niemand, wan neer dc Raad vergaderde en do af gelegen plaats van hot raadhuis lok te ook niet uit tot bezoek, vooral uiet in den winter. Een kachel brandde niet. De raadsleden bic-Men de pot op. de klompen aan de voeten en hot „slanpie" in don mond moest stellig de koude weren. „Waar het rookt is 't warm", zegt Uilenspiegel en zoo dachten de vroe de mannen zeker ook. Hartstochtelijke rookers als zij had den spoedig de raadszaal zoo vol rook geblazen, óat de voorzitter voor ons bijna onzichtbaar werd. De goede man, dio zelf nooit rook te, kreeg 't dun ook zoo benauwd, «at h;j de verzuchting slaakte: ,,'t is hier om te stikken." De geestigheid"' van een der wet houders op die klacht was te grof, om hier neer te schrijven. Gelukkig duurde de vergadering zeer kort, zooals gewoonlijk, zonder dat er iemand stikte. Nou ja, maar, dat was toch zeker vóór Nuach's tijd in *n plaatsje hier! of daar aan den zelfkant der bescha ving. denkt misschien iemand. Het jaartal, boven bedoeld is er een uit het laatste vierendeel der 19e oenw en de gemeente ligt in de provincie Noord-Hoilaud, volstrekt niet afge legen, maar Schoten is 't n i e t. Daar roeken raadsleden sigaren, tijdens de vergadering, in de 20e eeuw; hebben geen pet op en klompen aan de voeten. Maar rooken en spreken tegelijk gaat opperbest. En ook het publiek, dat, als 't ware aangemoedigd, uitgenoodigd zouden wij bijna gezegd hebben, om te roo ken maakt van die gulden vrijheid gebruik. Aschbakjes en lucifers staan ge reed. Ieder kan rooken naar harte lust. Er ontbreekt nog maar een kistje sigaren. Zou 't geen overweging verdienen eerst het publiek liet rooken te ver bieden? Een bordje met duidelijke letters: NIET ROOKEN, zou voldoen de zijn. Voor de raadsleden zou 't toe gestaan kunnen w orden, als z ij zich of anderen verveel den. Men beweert immers dat verveling de grootste aanleiding is tot rooken. En de Hollanders staan Lekend als hartstochtelijke rookers dus... Van daar dan ook dat een minister, die met tabaksbelasting of debietrecht aan komt, beel Holland op den hals krijgt. 't Is voor sommige menschen, ver slaafd als ze zijn aan tabak, onmo gelijk enkele uren zonder nicotine te zijn. Gelukkig komt er in zoo verre be terschap, dat men nergens in de raadsvergaderingen ziet rooken, be houdens enkele uitzonderingen. Maar dat het publiek vrijheid heeft te rooken tijdens de vroedschap ver gadert, is, zoo ver wij weten, een unicum! P. P. HAARLEMMERM EER. PAARDEN. Op den 12den October zullen op de Cru quiüs-boerderij te Haarlemmermeer de volgende hengsten van .het fonds ter bevordering der uaanteifokkerij in Nederland van de Nedorlandsche Harddraverij- en Ren vereeniging in 't openbaar worden verkocht: Amiens (record 1,33 1/2 de K.M.): Fleetwood S (record 1-23); Dwina (ree. 1.28 3/4); Dimanche, Evagore, Taquin, Demi- monde. Ha-roon. Hudson. Hoohet, Dragon de I,amourette, Brisac de Courcelles en Dourouski. ZANDVOORT. Reddingboot. Woensdag 27 Sept. a. s. zal des na middags te 2 uur een proeftocht go- houden worden met de alhier gesta tioneerde reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Mij. Ga9. De commissie uit den Raad, bestaan de uit de hoeren H. M. baron Collot d'Escury, A. C. F. Biickmann en G, W. van'Toomborgen, in wier handen is gesteld het verzoekschrift van de lloUandsche Residugas-Maatschappij, tot het oprichten van een gasfabriek alhier, heeft te Koog aan de Zaan, al waar een dergelijke fabriek bestaat, een uitgebreid onderzoek ingesteld, ook bij verschillende gasverbruikers. Naar wij vernemen zijn do resultaten van liet onderzoek zeer gunstig, zoo wel wat aangaat van licht- als kook- gas. Binnenkort zal de commissie rap port inzenden. S. Buxry alhier slaagde voo'r het examen polïtie-diploma. Pers-Overzicht DE KAMERVERGADERINGEN VAN DE VORIGE WEEK. Enkele bladen bespreken nog de ge heimenissen van Woensdag en Don derdag: in de Kamer. De ic. h.) Nederlander verdedigt den heer De Savornin Lohnian. Had mi". Troelstra voorgesteld een adres aan de Koningin to zenden, niemand zegt het blad m de Kamer zon zich tegen bet gebruik maken van zulk een" voorstel hebben verzet Maar een adres van antwoord was niet toelaatbaar. Zulk een adres moet ter stond worden behandeld en daartoe was geen tijd Allerminst dit jaar, nu do Kamer alles deed om het werk te bespoedigen, ten einde de wet op de nationale militie in October te kun nen afdoen. Nu komt de heer T. geheel die re- regeliug van werkzaamheden versto ren. Déartegen nu ging het verzet. Niet tegen het verzoek om hetzij de kiesquaestie, hetzij ©enige andere quaestie te behandelen in openbare vergadering. Ook niet tegen de poging om daar over, of om eenigo andere quaestie een adres tot de Koningin te rich ten. Maar uitsluitend tegen den door den voorzitter gekozen vorm, d:e noodwendig er toe moest leiden, de Kamer weer den tijd te doen verlie zen, die zij moeizaam had uitge- spaard. Uit het Kamerverslag blijkt dat geen andere beweegreden de meerder lieid heeft eeleid. H-".d de heer Troelstra eenvoudig gevraagd „over ©enig onderwerp c-r.voordracht aan den Koning te onderwerpen", dan ware dit allicht toegestaan en zou allicht de Kamer in den loop der zitting oen geschikt oo? en blik hebben gevonden, om da', voorstel in beraad to nemen, gelijk zij dat met andere voorstellen pleec-'t te doen. Wat botoekent nu dc woeste op, winding dor S. D., alsof dc moerder- heid ui do Kuancr „oen baimulelijltf misbruik" vyn haar feitelijk© ïuucnt had gemaakt? En '.vut te zeggen van ecu liberale peis, die stu ids don mond vol heeft van iiicisiivcnéi ij. v an slapheid, van niet strenge tw> jjassing van het toch roods zoo uiterst slappe Reglement van Orde, ea die, nu do KaOicr tracht iets tot stand to brengen, eenparig dc inooixlcrhctd, dio niets doet dan haar plicht, uau- valt éu duor bet slij* steurt! V. ai te zeggen van de schandelijke tijdver- mersing door de S. Kamerleden* die hel er op toeleggen, geneoi de Staatsmachine to doen stilstaan, om dat de Kamer haar werkzaamheden tuol zoo wil inrichten als hun groop dit wil! Hetzelfde beginsel als bij de Sa botage. Als men zijn z:n niet krijgt, alles kapot trappen, zelfs als geheel onschuldige» daarvan hot slacht offer worden, 's Lands Bilang wordt eenvoudig vertrapt, enkel omdat op den door hen bepaalden dag zij niot het woord kunnen krijgen. Men k.m nu zien, welke mannen liet zijn. die. zelfs ook met behulp van liberalen, naar 's lands vertegen woordiging worden gezonden. Wij hopen dat dc- Kamer tal voort gaan met haren plicht te doen. cn dus, zonder iemand recht te krenken spoed te maken mot de bchaudeling van zaken. Gemengd Nieuws EEN SPOORWEGSTAKING IN OOS TENRIJK IN ZICHT. Aan den „Berlin Lokal Anzeiger* wordt uit Weenen gemeld: De Óostcn- rijksche spoorweg-ambtenaren en ar beiders hebben de Regeering de defi nitieve eischen overhandigd, en tege lijkertijd een ultimatum U5t 1 Octobe. gesteld. De Regeering zal in bet gun^ stigste geval slechts enkele van do onbelangrijkste eischen kunnen in willigen. De opwinding van het per sob eel, toch al groot, moet nog orn- sttger geworden zijn, nadat de depu tatie, die den minister van spoorwe gen persoonlijk dc eischen wilde ten hand stellen, niet ontvangen werd, omdat onder de gedeputeerden eenige leden van het Huis van Afgevaardig den waren. De utfiwster gaf te ken nen, dat de wet hem verbiedt een de putatie te ontvangen, waarbij zich vertegenwoordigers van het Parle ment bevinden, zelfs al behooren de ze vertegenwoordigers tot het spoor wegpersoneel. Hierna werd het ulti matum gezonden aan den minister president. Bovendien werd ee'n rumoerige ver gadering van spoorweg-ambtenaren in Weenen door de politie gesloten. Het is waarschijnlijk, dat met 1 October in Oostenrijk öf een algemee- no spoorwegstaking uitbreekt, öf dat do ambtenaren overgaan tot pass'ef ve'rzet. De regeering confereert reeds over eventueele tegen-maatregelen. Waarschijnlijk zal zij do reservisten ontbieden om spoorwegdiensten te p'resteeren, WEER EEN SCHILDERIJ GE STOLEN. Uit de kerk Santa Maria. Novella te Florence, is het altaarscbihlorij van Orcagna, voorstellende Christus, sleu tel en boek overgevend aan Petrus en Thomas van Aquino, gestolen. Er is geen spoor te vinden van de bedrij vers. ARME OUDE. Uit Winnipeg, in Canada, wordt aan de Frankf. Ztg. geschreven, dat daar onlangs een man van 104 jaaT, Andreas Kawronka, voor den politie- 'roohter heeft gestaan ter zake vare bedelarij. De man was zeven jaar ge leden te Winnipeg, gekomen en had met lichten handenarbeid zijn kost kannen verdienen. Maar in den laat- sten tijd ging dat niet meer en luid liij, door den nood gedwongen, moe ten bedelen langs de straten, De amb tenaar van het O M. eisclite^ toen^ bleek hoe oud de stakker was, geen- straf tegen hem, maai- vroeg zijne op neming iu het oudemannenhuis. Do rechter sloot zich hierbij aan staande do tc'rechtzittiug werd Onder het publiek inzameling voor den oó- den man gehouden, die ecu. aardig sommetje opbracht Hij zal zich nu in het oudemannenhuis af em toe ook een extraatje kunnen veroorloven. DE MOORDENAAR VAN STOLYPIN. Uit Petersburg wordt geseind, dat Bagrof met ijzige kalmte de behan deling van zijn zaak voor den krijgs raad volgde on inet dezelfde kalmte liet doodvonnis aanhoorde. IIij legde een volledige bekentenis af en zeide, den aanslag gepleegd te hebben in opdracht van de revolutionmüre par tij. Men verdacht hem er van, een dubbel spel gespeeld te hebben en had hem daarom voor de keus ge steld, öf Stolypin te vermoorden, öf zelf -.ermoord te worden. Afgezanten uit Parijs hebben hem dc opdracht overgebracht. Als getuige werd ge hoord de chef van de geheime politie to Kief, die te kennen gaf, dat hij Bagrof volkomen vertrouwd had. De krijgsraad constateerde, dat een strafvervolging van de geheim© po litie te Kief noodzakelijk was. DE STAKING IN SAKSEN GEMNDIGD De staking en o uitsluiting in do metaal-mdustne in Saksen is geëin digd. Alle werklieden van «ie metaal- firma Hercluier en Co., te Leipzig hebben den arbeid hervat. DF VERGIFTIGINGSZAAK TE KOMEN- Het „Hbld. van Antw." meldt Het parket lu bezoek gebrart aan 53 personen en zo ondervraagd. Vervolgens is het parket afgesfaf ten "huize van den vteeschhouwor, di de w-pastei verkocht heeft.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7