NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. S670 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 26 SEPTEMBER 1911 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drïe maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 a Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der W?'Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 f 'iQiilw^JVK Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.bo^ h.VvH 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Ceillustreenf Zondagsblad, 'voor Haarlem' a37i| Redactia en Administratie: Croote Houtstraat 53. n o de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. FEEREBOOM. Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT AC11T BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 27 SEPTEMBER. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 u. De Kroon: Concert Louise en Her- mine Den Hollander, 8 uur. KJ. Vereenfging: Bi oscoopvoorstel- lingen, 2 en 8 uur. Van onzen Reizandsn Redacteur. Maandugavond. Bevel voor generaal Neeteson, commandant der Ie Divisie (roode partij). Opdringen rler nlauwe partij, die do roode tot een aftocht dwingt. Be leidvolle aftocht der roo.de paitij. Onstuimig voorwaarts dringen van Brute's blauw leger. «Je luitenant-generaal, commandant van het veldleger W. de Meester, die de rood© troepen en de blauwe troe pen telkens in gevechtstelling brengt eu ze dan aan het beleid der beide generaals overlaat, deed door een officier van het hoofdkwartier het .volgend bevel overbrengen aan ge nei aal Neeteson, die Zaterdag Tiel had moeten ontruimen, om bet in handen van de blauwe partij onder generaal Bruce Ie laten „lo. Vijandelijke hoofdmacht is meester van beide Waaloevers, dringt; met kracht voorwaarts, Aanvoer van verwachte, versterkingen voor roeide partij ondervindt vertraging. Ik zal mij handhaven op noordelijke]) Rijn en J.lseloover. Afdcelingtn van mijn hoofdwacht houden op dit oogenhlik stand in do lijn Kesteren—Eist (G-). Gij moet gevecht afbreken, doen voorloopig met voider teruggaan dan in do lijn MaurikKesteren. Ik zond u don (leiden varenden ponton trein tot het slaan van een tweede brug over do rivier (Beneden Rijn bij Uite nen).'' De klepperman van Rhenen, die! ons den gansehen naclit uit den slaap liaxl gehouden door zijn overbodig rumoer niet zijn ratel en zijn on lieflijk stemgeluid, waarmede hij al3 de Cujioba-toren heel of half had ge slagen, ten overvloede het uur aan.: kondigde, had te zeven uur in den morgen bepaald oen onvriendolijkcu morgengroet onzerzijds ontvangen, wa.ro niet. de ochtend van zoo volko men schoonheid, dat wij eer tot jui chen gestemd waren. Een hoógo, hel- der-hlauwe lucht, de einders van de, lustbccmd, die onze Betuwe is, is tceder violet-blauw en de wegen zacht, beregend in den nacht, nu stof-vrij. Eu >le zon stralend met zilveren pracht boven dat landschap en soms langs donkere wolkenbankon haar- schorende stralen afteekenend. ie half acht bestegen wij onze auto' en tuften in do richting van het ste deke Huron. Maar reeds dadelijk over; den Rijn, nadat wij de pontonbrug bij Eek en W iel gepasseerd waren, stuitten wij op de roode hoofdmacht, die aan liet terugtrokken was. De blauwe partij, onder Bruce, was in don nacht opgestaan en bij het krie ken van den morgen tot den aanval overgegaan. De roode partij, zonder voldoende versterking, kon niet an ders dóen dan zich achter den Bene den Rijn terug trekken. De blauwe parii; drong nu onstuimig voor waarts, met het doel de roodon in v. i warring te brengen en zooveel mo gelijk afbreuk te doen. Daarom bract t. Neeteson al zijn beschikbare artillerie in werking, liet zijn infan terie {grenadiers en jagers) vurende zuchtkens aftrekken, onder bescher ming van de artillerie, eu liet gelukte Neeteson, dank zij de inderhaast go- slagen tweede pontonbrug bij Rhe nen, zijn grenadiers eri jagers behou den zuidwaai'.s achter den Bcnedcn- 11 i.iii te brengen. Bruce was meester van de Betuwe, naar N.-eteson was veilig on gered in de Vcluwe. '1e Zoeler. waren wij getuige van een boet doi psgevecht. Juist hadden wij II M. Koningin W ilhc-hiiinu z;c:i pasw-eren, die ui hetzelfde toilet ais gisteren, gevolgd door den drager tan den Koninklijken standaard, zelve haar vouwstoeltje in de hand, over een pas omgeploegd land wan delde, toen geknetter van geweervuur ons waai schuwde, dat een treffen plaats zou vindon. En spoedig daarna zagen wij dan ook de grenadiers en jagers in looppas komen aanstormen, dmlelijK zich in slootcn, achter hui zon, achter boonion verdekt opstellen ■n zooveel mogelijk in verspreide tirailleurs-linie de opdringende in fanterie van de blauwe partij tegen houden. Onderwijl hadden de overige vluch tende rooden gelegenheid noord waarts te komen en'zij zouden zich hebben kunnen redden, ware niet de brug over do Linge versperd geweest doorden veerman Hendrik Hey, die eenvoudig weigerde de soldaten over zijn brug te lateu gaan, vóór en aleer voor if.k soldaat één cent brug- gegeld was betaald. Vergeefs, dat de officieren hém een som ineens aan boden Hey stelde zich voor den slagboom en telde elk mannetje, en vroeg zijn cent. Hierdoor ondervon den de rooden een aanzienlijke ver traging bij den aftocht. In oorlogs tijd zou men met zoo'n veerman kor te wetten maken men schoot hem eenvoudig dood, maar nu moest, door de koppigheid van zoo'n boer. een zorgvol overdachte militaire be weging verijdeld worden. Dadelijk nadat de brug gepasseerd was, snelden de rooden in looppas de wegen over.... noordwaarts naai den veiligen Rijn toe, naar de Velu- we. Thans kreeg de artillerie der rooden gelegenheid, zich te ont plooien. Wij toefden een oogenblik bij den geueralcn staf, generaal De Meester, vergezeld van kapitein For bes Wels, le-iuitonant Zeeman, luit.- kolonel Weber, volgde het dorpsge vecht en juist kwam Bakker met zijn Blériüt-vliegmachine boven de vluch tende rooden zweven, toen minister van Oorlog Colijn verscheen, t.e paard, in groen jagers-costuum, het grootkruis van de Oranje-N assau- oido op de borst, en mede getuige was van dit interessante militaire schouwspel. Wij volgden een batterij veldge schut. welke, snel terugtrekkend, op 700 M. bezuiden Lngen zich opstelde, om de roojc infanterie gelegenheid te geven zich, al vurende, terug te trekken. De stukken werden* opgesteld op een groot weiland en één stuk in een boomgaard. Dadelijk daarna werden de -waarnéiningsladders opgesteld, dat zijn ijzeren drievoeten van 1U Al. hoogte, waarop op een schonimel- plankje een -kapitein zich plaatst om. met een kijker gewapend, den com mandanten der vuurmonden aanwij zingen te geven. Eu nu klonken de beve-lea. Er was hier gelegenheid te over, om het beleid der officieren te volgen. Do eon was driftig, vloekte, had weinig orde onder zijn kanon niers. De ander was kalm, vriende lijk en 't ging van een leien dakje „Klaar tot vuren „Vuur Hot gesehut donderde. „Vijf méér zijde lings links „Rechter tien meer ach terlijk 1" „Linker vijf te veel voor lijk „Ónze tirailleurs gaan terug in hun laatste iinicu 1"Aldus da commando's uit de waarnemings posten, die dadelijk door correcties in de opzet,lioogie der stukken wer den gevolgd, zoodat liet artillerie vuur succes had en de tirailleurs vei lig terug kwamen. Minister Colijn verscheen bij onze batterij, volgde een tijdlang liel schieten en gaf als zijn meeuiug te kennen, dat de infanterie te weinig persoonlijk initiatief ontwikkelde en geen dekking zocht zonder com mando. Toen de munitie der batterij ver schoten was. werd snel aangespan nen en reed do batterij ook in vlug tempo noordwaarts. Wij gingen niet onze auto vooruit. Langs alle wegen terugtrekkende i roepen en hier en daar een muziekkorps, dat duor op wekkende marschen de moreele de pressie van den terugtocht trachtte te verminderen. Te één uur wérd, op bevel van ge neraal De Meester, het schieten over alle linién gestaakt. En het roodo leger trok ordelijk terug over de twee pontonbruggen ,b:j Eist eu bij Rhe nen) e:i legerde zich op de Yeluwe. Dinsdagmorgen ie zes uur hervat ting van den strijd en in den namid dag het beslissende eind-gevecht. De inkwartiering geeft tot lieden alle reden tot tevredenheid. Het vzaagstuk, hoe 20.000 menscluju snel en goed, vrij onvoorbereid, onder dak te brengen, is Zondag vrij vol doende opgelost. Onze Reizende Redacteur seint nog van heden Te tien uur eindigde de manoeuvre niet den aftocht der roode partij over den Nederrijn bij Rhenen en Eist, dicht vervolgd door de blauwe partij, die de vervolging niet over de rivier uitstrekte, la den afgelooyen nacht inspecteerde minister Colijn persoon- 1 ijk alle posten en wachten van beide Lampen en stond mij daarbij een plaats in zijn auto af. Te tien uur passeerde H. M. de Ko ningin Rhenen, geestdriftig begroet door de bevolking. Stadsnieuws Politiedip lorna. Voor het examen politiedSploma slaagde te Utrecht C. Band te Haar lem. EEN TREURIG VOORVAL. Toen Maandagmiddag onze rotatie pers door den drukker Kloosterziel pas in beweging was gezet; heeft nij er zich van willen overtuigen, of de legger strak genoeg was, en daarbij zijn rechterhand veel te ver in de suelloope tde machine gestoken, zoo dat zijn kiel gegrepen en de hand ernstig gekwetst werd. Onmiddellijk werd lnj per rijtuig naar .het St. Elizabeths Gasthuis ge bracht, waar Dr. Jonker een verband logde en zijn opneming gelastte. Dit ongeluk bracht iu onze drukke rij natuurlijk groeten schrik tc weeg en veroorzaakte ook bovendien nog belangrijke vertraging, daar de plaatsvervanger van den drukker met vacantie was en de oplaag dus met minder geschoolde krachten moest worded afgedrukt. Daardoor hebben nagenoeg al onze geabonneerdeu bier eu elders de cou rant veel later dan gewoonlijk ont vangen. Heden verschijnt zij weer op het gewono uur. Intussclien was in het gasthuis ge bleken, dat de duim en drie vingers verbrijzeld waren, zoodat deze moes ten worden weggenomen. Gehoopt wordt, dat het overblijvende gedeelte van de hand met den pink behouden zullen kunnen blijven. ZANG EN VRIENDSCHAP. Men sclurijft ons: De Koninklijke Liedertafel heeft hare repetities weer herval en daarbij o.a .in studie genomen een nieuw werk van den componist Philip Laots: „Do Profundi.s". Met opgewektheid' zien de werkende leden weer het studicseizoen tege moet, terwijl verscheidene candiidafcen zich voor het lidmaatschap aanmeld den. Maar ook voor de kunstlievende le den beslaat alle reden om goede ver wachtingen te koesteren van het ko- uiende concertseizoen. In de jongste huishoudelijke vergadering besloot de Liedertafel nl. dc proef, die verle den jaar genomen wérd met een 'reor ganisatie in de wijze van werken, dit jaar voort te zetten. En zoo wachten ons dan ookdezen winter van Zang en Vriendschap weer, behalve dc bei de zanguitvoeringen niet solisten, twee instrumentale concerten van het Residentie-orkest, waarbij telkens een beroemde solist zal optreden. Voor liet eerste va.n deze concerten, dat in December zal plaats hebben, was het bestuur zoo gelukkig den bekenden violist Adolf Uusch, uit Keulen, te engageereti, terwijl voor het tweede nog onderhandelingen warden ge voerd. liet is zeer-te hopen, dut liet kunst minnend publiek van Haarlem en omstreken zal toonen het ernstig stre ven van onze Koninklijke Liedertafel te waar doei'en, door een talrijk l>e- zoek van deze sclioono concerten, waaraan veel moe.te en kosten wor den besteed, terwijl de voorwaarden voor het Kunstlievend lidmaatscliap zeer billijk gesteld zijn. JONGE VOORUITSTREVEND VRIJZINNIGEN. Op de Maandagavond gehouden ledenvergadering van de Jonge Voor uitstrevend Vrijzinnigen alhier, werd mej. E. 'Timmer tot bestuurslid ge kozen. De andere punten van de agenda werden aangehouden tot de volgende vergadering op Donderdag 28 September. Zwemschool. De temperatuur van het water was hedenmorgen 58 gr. VOOR HET STAMKAPITAAL VAN HET LIGHALFONDS. Op onze circulaires can buitenge wone hulp voor het bijeenbrengen van een stamkapitaal voor het Lig- halfonds, werden sedert de vorige opgave nog de volgende inteeken- biljetten ontvangen Ineens: van mevr. B. te Haar lem 5. van den heer A. de C., te Aerdenliout £5. J a a r 1 ij k s van mej. S. W. de K. te Haarlem ƒ5, van den lieer A. de C. tc Aei-deuhou: 5. Met de vorige opgaven tlians een totaal van: ineens ƒ297.50, jaarlijks 68. Bovendien werd het Lighallonds verrast mot- en door het C. v. B. in dankbaarheid aanvaard, een gift van 2. overschot van een uitstapje van oenige jongens met hun onderwijzer, en ten gift van 9.08, de netto-op brengst van verkochte prentbriefkaar ten van het Kwartet „Loreley", bij gelegenheid van den door dat kwar tet gehouden wedstrijd ter herinne ring aan zijn 25-jarig bestaan. Slaking van betaling. Vanmorgen hebben we een onder houd gehad met Mr. P. Tjeenk Wil link, die als rechtskundig adviseur de firma Van der Linden en Co. ter zij do staat. De heer Tjeenk Willink bevestigde ons, wat wij gisteren over deze zaak hebben meegedeeld. De directe aan leiding tolde moeilijkheden is het da len van de fondsenmarkt. In deu laat st en tijd is niet alleen de Amerikaan- sche, maar ook de overige fondsen-; markt achteruitgegaan. De firma handelde niet alleen in Amerikanen, maar ook in tabaks- uandeeleu e.a._. mede in min of meer Incourante fondsen. De niaiktdaling gevoegd bij den ge- ringen omvang van het bedrijf waren eerste oorzaken. Daarbij kwam nog, dat de omvang van bet bedrijf in den laatsten tijd nog verminderde door de toevallige onttrekking van deposi to s, waartegenover' doo'r de slech te tijden geen belegging van nieu we deposito's stond. Toen nu de Am- sterdamsche correspondent Vrijdag de relatie opzegde, was hot de firma niet mogelijk haar zaken voort te zotten. De firmanten waren voornemens om faillietverklaring aan tc vragen. iVl'r. Tjeenk Willink was echter van oordeel, dat dit nog niet geraden was. Er was hem van geen bepaalden aandrang van crediteuren iu die richting gebleken, integendeel be- niorkto hij den wensch, om de zaak zonder faillissementen af te wikkelen, ook om dc C.ruiaulcn te sparen. De stemming dei' Crediteuren ten opzich te dor firma is dan ook gunstig, voor zoover daarover thans geoordeeld kan wo-rtlen. liet plan is nu, om in de vergade ring van crediteuren, di.e Donderdag oai lü uur in de „Korenbeurs" is bij eengeroepen, voor te stellen de zaken to doen uf wikkelen onder toezicht van een commissie uit crediteuren. Men is echter voornemens, om aan deze commissie de bevoegdheid te ge ven des uoodig faillissement aan te vragen. En wel hierom, wijl het voor komen kan, dat bij de afwikkeling moeilijkheden voorkomen, di e faillis- sementsver klaring vvenscheüjk ma nen. Wat aangaat het verlies, meende M'r. Tjeenk Willink, dat hetgeen er terecht zal komen aanmerkelijk be neden de 50 pet. zal blijven. Het on gedekt passief, zal naar zij-a voorloo- pigou indruk rami f 100.000 bedragen. Verdér vernamen we, dat door de zen slag, vooral winkeliers en rente- ïi'.ers getroffen worden. Opmerking verdient, dat nu, in den tijd van omstreeks twee jaren, reeds vijf kleinere financieele zaken haar betalingen hebben gestaakt. HET 10e OP MANOEUVRE. Onze correspondent meldt De leger-manoeuvres, die nu haai' einde naderen, zijn Maandag weer voortgezet, waartoe ons regiment reeds om half zeven v.m. de op Zater dag verlaten opstellingen nabij Zoe ten weder innam. Spoedig bleek, dat we tot terug trek «en waren genoodzaakt en reeds om hall twee uur n in., toen aan de zen manoeuvredag een einde kwam, was ons regiment tot in lngen terug gedreven. Bij deze manoeuvre werd nabij Zoelcn een vliegmachine waargeno men, o. a. o.-»k in een artilleriestel ling, toon op datzelfde oogenblik een artillerist een schot los kruit uit een kanon in het gelaal Kreeg. Zeer ern stig gewond werd hij spoedig opge nomen door twee officieren van ge zondheid. Zijn toestand is zorgelijk. Te half twee was de manoeuvre ge ëindigd en had te IJ enden de bespre king plaats, waardoor in dit plaatsje een groote drukte lieerschte, aan rijden van adjudanten, scheidsrech ters, automobielen, enz. Bij die bespreking weid het lege- riugsbevel uitgegeven. Hét eerste ba taljon lxtrok de voorposten, terwijl het derde en vierde bataljon te In- gen werden ingekwartierd. Na de manoeuvre werd het middag maal op een weiland bereid en tij dens het gebi- .i daarvan kwant een vliegmachine boven dit weiland, waardoor uit ons bivak een luxl ge juich opsteeg. Ons wachtte een korte nacht, daar reeds nu is vastgesteld, dut Dinsdag onze terugtocht wordt voortgezet, waarschijnlijk tot Ede. Roods ont 0 uur v.m. begint Dins dag de strijd, die nu eenmaal voor onze divisie lot verlies lijden moet. Vermelding verdient, dat toen he den tijdens de manoeuvre werd be kend gemaakt, dat de duur der her halingsoefeningen niet werd verlengd maar op 26 dagen gehandhaafd bleef, oen jubelkreet uit den troep opsteeg. Woensdagmorgen koeren de troe pen reeds in den voormiddag te Haar lem terug. Drinkhal. De Drinkhal der Haarlemsche Staalwaterbronnen is gisteren doo'r iö personen bezocht. DE HALSEN-RESTAURATIE. De heer De Wddt heeft de restaura tie van het Regentenstuk beèndigd. Den 30sten dezer gaat de restaura teur, die over zijn werk aan het Re gentenstuk zéér tevreden is, scheep naar Amerika. Waarschijnlijk wordt het gerestau reerde stuk in het begin van de vol gende maand voor het publiek ter be zichtiging gesteld. HET BRONGEBOUW EN DE SOCIË TEIT VEREENIGING. Naar wij vernemen zou hedenavond eon conferentie plaats hebben van het Broncomité uit de burgerij, dat zich onlangs gevormd heeft tot be houd van het Brongebouw voor Haar lem, met de besturen van de Soc. Vereen ging, de HandeJsvereefliging en de Hanze. Indien deze vergadering Jeiden mocht tot. pogingen om een samen smelting in den een of anderen vorin tot stand te brengen tussclien de Soc. Vereen! ging en het Bron gebouw, dan zou daarmee een plan tot uitvoering komen waarvan in d) t blad een en an dermaal de wenscbelijkheid is be pleit (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit ch Omstreken BLOEMENDAAL. TIJDENS DE MANOEUVRES OVER LEDEN. Het gezin van den hear Van der Bresgen, wonende op Boschvliet, hier ter plaatse, is zeer droevig getroffen door het overlijden van den 22-jari- geaï zoon, den heer P. C. A. van der Breggcn. De familie deelde ons over de toe dracht het volgende mee De jongeman vertoefde in het kamp bij Nunspeet. waar hij aan de ma noeuvres deelnam. Maandag 18 September voelde hij pijn ;n den buik. Hij gaf daarvan kennis aan den militaire» geneeskun digen in het kamp. Deze schreef poe ders voor, doch gaf den heer Van der Breggcn niet vrij van dienst. Deze maakte daarop den militairen marsch mee. maar onderweg werd hij zoo on wel, dal de geneeskundige na een half uur verlof gaf, dat de jonge man de troepen verliet. Met zeer veel moeite kwam hij in het kamp terug. Daar kon hij niet in de ambulance worden opgenomen, omdat deze vol was. Men gaf Van der B. toen een tent, waar men hem op stroo legde. Later heeft hij er zeer ovér geklaagd, dat men hem hier Let liggen, zonder de noodige zorg aan hem te besteden, o.a. liet de reiniging zeer te wenschen over. Hij wist nu bericht naar huis te Jenden, waarop zijn broeder, d.e voor doctor studeert, onmiddellijk over kwam, en constateerde, dat zijn broe der blinde darmontsteking had. Het moet hem veel moeite gekost hebben den geneeskundige te overtuigen, dat zijn diagnose juist was. Hij verlangde nu, dat men zijn broer een bed verschafte, waaraan voldaan werd. Op zijn aandrang werd hij nu zoo spoedig mogelijk naar het MiL.tair Hospitaal te Utrecht vervoerd waar hij geopereerd werd. Maar het was te laat: na hevig lij dende patient had buik vlies ontste king gekregen, overleed hij Zaterdag aldaar. VELSEN. GEMEENTERAADSZITTING. Onder presidium van den burge meester, den heer mr. 11. Ver Leren van Themant. kwam <te Raad vanmor gen te kwart vóór elf uur bijeen, ter behandclin? van een lange agenda, waarop menig belaiurriik aunt Na goedkeuring der notulen komen de ingekomen stukken aan de orde. De VOORZITTER doet mededeeiing van een request van den beer Heils bergen, waarin reguestraiit klaagt over het optreden van den opzichter van het bouwtoezicht Bottoms, die hem met allerlei kleinigheden zou hebben geplaagd en met woorden heb ben beleedlgd. Requestranl verzoekt dergelijke willekeurige handcling.-n vun een ambtenaar te willen voorko men. De heer BROK dringt op een nauw keurig onderzoek van de z. i ernstige zaak aan. De VOORZITTER deelt mede. dat Heilsbergen buitengewoon veel'moei te aan het bouwToezK-.'.-: iioefi bezorgd. Hier hebben we een geval, waarin de man-in-kwestie met dc grofste biulu- liteit en dc tueesle onbeschaamdheid is opgetreden. Ook wethouder VERMEULEN deelt mode, dat men veel moeilijkheid met Heilsbergen h-eft gehad. Ter fine van prae-udvïes wordt het stuk in handen van B. en W. gesteld. Mededeeiing wordt gedaan van het proces-verbaal der opneming vun boe ken en kas van den gemeente-onivan- ger op 15 Sept. j.l. In kus moest zijn 2368,22 1/2 en dit bedrag bleek aan wezig te zijn, met inbegrip van een spaarbankboekje, quüuntiën enz. De boeken zijn naar belmoren bijgehou den: Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Verdaagd worden punt 3 van de •agenda (leerplan school F.) en punt 5 (verorflëding schoolartsen) vcsj. om dat de adviezen van den districts schoolopziener eu de gez uulhoid -c un- missie niet ziiti ingekomen. Besloten wordt,, de afkondiging vun plaatselijke ver;.•'deningen eu aankon- digingen der gemeente aldus te wijzi gen, dat die geschiedt door aanplak king aan een bord bij het gtnitente- huis en door pluatsing in ecu doer B. en \V. aan tc wijzen blad. Bij dit weinig belangrijke punt wordt riof» eenige discussie geveerd o. a. wil de heer VAN TliYL.L de per tinente verzekering ontvangen, dat hel blad overal geregeld bezorgd zul worden. De heer BROK stelt voor, dut do Raad de grenzen vaststelt waarbin nen het blad bezorgd wordt in de ge meente. Anders zullen we voortdurend klaagliederen krijgen van mensehen, die liet blad niet hebben ontvangen. Ten-slotte wordt z. h. s. liet voorstel van B. eu Y\aangenomen. Aan de orde komt liet bouwen van een bureau voor openbare wei hen c. a. De minste inschrijver was bij aan besteding do lieer C. de Mayer, voor ƒ8060. liet komt B. n Vv'. voor, d a deze inschrijving niet onder de ver dichte concurrentie heelt plaats ge had. liet komt hun niet gs-w. nscht voor, het werk te gunnen, maar zij verzoeken den Raad hen te machtigen tot een uitvo ering op eenige andere wijze. De heer SLUYTERS meent, dat de gemeente-architect l-lntnians moeilij ke eisclien stelt, zoodat de aannemers bang worden in te schrijven. Wethouder VERMEULEN ontkent dit. Maar hel zit 'm in de onderhouds werken. Daarop houdt de aiclute.t een nauwkeurige contróle. Maar dat is toch zijn nhcht. De lieer POLDERMANS brengt de kwestie vun opzet ter sprake het af- sprakcn-niakcu door aannemers. Wethouder VERMEULEN ontkent, niet de mogelijkheid er van. Spr. merkt verder op, dat er maar één aan nemer is, die de détailtockcaiugen heeft ingezien, eventjes vluchtig. De heeren hebben er geen rekening mee gehouden, wat ze wegbreken of bij bouwen moesten, maai een bedrag ge noemd. waarvoor ze meenden het in ieder geval tc kunnen doen. De heer BRINK dringt er op aan. den arbeidstijd in de bestekken vooral niet langer dan 10 uur per dag te stellen. De heer VAN TUYLL stelt voor een herbesteding te houden, en niet af te wijken van liet zoo dikwijls in den Raad uitgesproken principe, om alles pubhek te doen. De heer BROK pleit er voor, dat bij een kortoren arbeidsdag de arbo-d veel intensiever wordt, en betreurt, dat men nu weer een 11-urigen werk tijd heeft vastgesteld. Spr. zou zeer gaarne zien, dat men dien op 1(1 uur stelde. Op voorste! van den heer Brok wordt de verdere behandeling van dit punt verdaagd lot na de pauze, e-ui de uaubestedings kwestie in geheime zit ting te bespreken. Aan de orde wordt nu gesteld de overneming van etii weggedeelte eisen—Velseroord (punt 8 der agen da). Z. h. s. w ordt hiertoe besloten. Vastgesteld worden de rekeningen dei armbesturen temeerste die van het Schnalurnibcstuur, die uwt een klein nadeel ik saldo si-.n. en teil twee de die van het R. K. Armbestuur, die i stuit met een voordet Eg saldo van /Sii 30 li2.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1