„DE KNOOPENWINKEL' N. V. D© Central© Warenmagazijnen ERNST WiLHEL^Y, Warmoesstr. 14 - Tel. Interc. 727. Resultaten van de wet op de oud er- doanspensioemen van 1908 en daor- tover een rapport uitbrengen. Aan II. M. de Koningin is het ver- jek gericht om in partie-uliere mdiëntie II. M. de volkspetitie te ogen aanbieden. De commissie, tartoe doorgiet hoofdbestuur oan- igewezen, bestaat uit de heeren N. (Prins, A. Voorbrood, Frans Netscher jeu H. J. Hagelen. VECHTENDE MILITAIREN. Te Tiel heeft een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen twee manschappen van het regiment gre nadiers en jagers. Een ontvfing zoe'r :crnstigo messnieden. over het hoofd. Bewusteloos werd hij bij een burger ingedragen, later haalde de genees kundige dienst hem daar per bran card af. IIET WITTE KRUIS. (Vervolg). Het hoofdbestuur verzocht de ver gadering machtiging te verleenen tot het doen stichten en inrichten van een herstellingsoord voor jongens be stemd, en het doen inrichten van de aan te koopen wo'ning te Schoorl tot woning van het herstellingsoord van mannen en de kosten daa'rvoor te vinden uit het beschikbare kapitaal A f 36.931.93, vermeerderd met de uit „gereserveerd kapitaal" aan de nieu we stichtnng te verleenen f 20.000 en ten slotte het hoofdbestuur te mach tigen tot het benoemen van een com missie va'n beheer, in welke zoo moge lijk twee dames zullen zitting nemen, voor de nieuwe stichtingen, het be noemen van het noodige personeel, enz. Over dit voorstel we'rd langdurig gesproken. Het bleek, dat de illusie van do commissie is, dat uit deze stichting mettertijd een tuinbouw school zal groeien, die hen, die thans eon voor hen ongezond beroep uitoe fenen, in staat zal stellen op ande're wijze in hun levensonderhoud te voorzien. Enkele bestrijders van het voorsticl vonden, dat het hoofdbestuur dus komt met een voorstel tot oprichting van een verkapte land- en tuinbouw school en dit ligt niet op den weg va'n „Het Witte Kruis". Ten slotte werd besloten, dat het herstellingsoord zou bevatten een ge bouw voor jongens en een voor meis jes. De verdere uitwerking werd aan het hoofdbestuur overgelaten, om in de volgende vergadering met nadere voorstellen te komen. ONGELUK OF MISDAAD? Een treurige zaak houdt do poliitie te Amsterdam bezig. Enkele dagen geleden ging de 18-jarige suikerbak ker E. W. met zijn meisje C. B. des avonds te 9 uur een wandeling maken aan de overzijde van het IJ. De jon gelui, beiden flink en zeer oppassend, kwamen des nachts 'niet thuis en ook Üen volgenden dag werd niets van hen vernomen. De ouders waarschuw den de politie, omdat toen wel gedach ten aan ongeluk of misdaad moesten 'rijzen. Het onderzoek bracht geen licht in de zaak, totdat Maandag het lijk van het jonge meisje uit het N.- Holïandsch© Kanaal opgehaald werd. Enkele uren later 'dreef terzelfder plaatse ook het lijk van de'n jongen man aan. Beiden vertoonden wondon aan het hoofd. Is hie'r een ongeluk in het spel, da'n kan het niet anders of een van de twee is te water geloopen en de ander lis van zijn (haar) poging tot redding het slachtoffer geworden. Of wel bei den zijn, door de duisternis masieid te water geraakt. Moeilijk kan men aannemen, dat de jongelui elkander de verwondingen hebben toegebracht, maar deze kunnen door vaartuigen veroorzaakt zijn. En, hoewel nog geen aanwijzingen in die richting verkre gen werden, laat de politie, die zich veel moeite geeft dit geval tot klaar heid te brengen, de gedachte aan .misdaad niet los, EEN GEVAARLIJK SPEL. Te 's-H-eerenberg had een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige kinde- 'ren een vuurtje stookten van aard appelloof, vatten plotseling de klee deren va'n het 14-jarig dochtertje van den landbouwer Van Bladeren vlam. Met zeer ernstige brandwonden over het geheele lichaam werd de onge lukkige opgenomen. De toesta'nd is hopeloos. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per rogeL Als Bij uw kind gezond, vroolijk enfrlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMIVIEL'S Haematogen, WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Gemengd Nieuws HET LUCHTSCHIP DE „MAYFLY" VERGAAN. Het luchtschip van de Britsehe ma rine, waarvan de bouwkosten niet minder dan 70.000 pd.st. hebben be dragen, is Zondag, toe'n liet te Bar- row-in Fu'rness een eerste vlucht zou ondernemen, binuen enkele minuten jammerlijk verongelukt. Nauwelijks was bet luchtschip, dat zooals men zich zal herinneren ook op het water ka'n 'drijven, uit de loods gehaald naar het Cavendish Dock bracht, of de groote buitenballon, die de kleine ba 11 onnets met gas bevat, brak door midden, de metalen frames knapten ten gevolge hiervan af an binnen enkele oogenbllkken d'reef liet reusachtige schip als een wrak op liet wate'r. De vermoedelijke oorzaak van de ramp ris hot springen van een der ze ventien bailonnets, weldra gevolgd door het springen van eenige andere meer in het midden. De bema'nning in den gondel, vijf inan sterk, sprong te water en kon zich zwemmende 'red den. Onder de toeschouwers, die ee'n ontploffing Vreesden, ontstond een paniek je en in alle haast narne'n al len in de omgeving de vlucht. Het wrak is naar de loods terugge bracht: men hoopt het schip nog te kuune'n herstellen. DE AANSLAG OP STOLYPIN. De chef der politieke politie te Kief KuJjabho, is don l&e'n Septem ber van zijn ambt ontheven. TREURIG ONGELUK, Uiit Appleton (V. Si.) komt bericht, dat daar een Jan-pleizier is aange reden door een trein. Van die perso nen in de Jan-pleizie'r werden er 14 gedood en 12 gekwetst. WANTOESTANDEN IN 'T DUITSCHE LEGER. De Duitsche manoeuvres zijn niet af- geloopen zonder gekenmerkt te. zijn door enkele incidenten van zeer ern- sligen aard, met name in Elzas-Lotho- ringen. In de omstreken van Saarburg was een reservist van het 137ste regi ment infanterie van vermoeidheid aan den kant, vnn den weg neergevallen. Een luitenant kwam op den man toe- loopen, die hem schopte en met zijn vuisten bewerkte. De reservist had nog de kracht den officier een steek met zijn bajonet toe te hreugen. Deze werd naar het lnzeret te Saarburg gebracht, waar hij bezweek. Het bijna ongeloof lijk klinkende voorval is te Straats burg bevestigd door soldaten, die er getuige van waren. Te Urmalt beslo ten drie totaal uitgeputte reservisten den trein te nemen om naar bun kan tonnee ring terug te keer en. Een ser geant-majoor eischte hun plaatskaar- ten op, verscheurde die, en dwong de mannen, den weg te voet af le leggen, Eén hunner is aan de gevolgen der overmatige inspanning bezweken. DE KOMEET 1911 C. Deze staartster kan thans ook door den n'iet-astronoom worden vvaargeno men. 't Is ruu een ster van de derde of vierde grootte. De'rhalve ris zij ook met het ongewapend oog te zien. Do komeet staat op het oogenblik iets hooger dan het sterrenbeeld Boo tes. In den vooravond bevindt zich de komeet alzoo in liet Noord-Westen, en eindelijk in het Noord-Oosten. 1911C was langen tijd een staartste'r zonder staart. Heden heeft zich ech ter een staart van 3 A 5 gr. ontwik keld. Deze is waaiervormig, en hangt naar het Zuiden over. Het is meer tïan waarschijnlijk, dat deze staart spoedig veel grooter en veel helderder zal zijn. Want in ieder geval moet men op het oogenblik naar de komeet nog zoeken. Dj ramp mat Je Liberté. Alle Franscke bladen zoeken naar de oorzaak van de ontzettende ramp ta Toulon. Een deel der experts blijft beweren, dat de maatregelen, voorgeschreven zijn en strikt werden nageleefd na het verlies van. de Jena, dó mogelijkheid van zelfontploffing van buskruid buiten beschouwing moeten brengen. Anderen, en talrij ker experts, zien echter in het bus kruit een nieuwe oorzaak van vernie tiging. Zij gronden zich op het gecon stateerde feit, dat de ontploffingen den brand voorafgingen. De eerste ontploffingen vernielden de toestel len om het ruim onder water te ten, en maakten daardoor onmogelijk dit te doen. Enkele bladen spreken, maar aarze lend, over de mogelijkheid van sabo tage, wijl op den-zelfden morgen en op dezelfde plaats brand ontstaan is in het slagschip „Patrie", maar de groo te meerderheid gelooft daar niet aan. Dat er inderdaad een br-and aan de ontploffing moet zijn voorafgegaan blijkt uit het volgende verhaal van een ooggetuige, een matroos van de dichtbij liggende „Justice", dat de Intransigeant publiceert. „De réveille was geblazen en heel de equipage was aan haar gewone bezigheden. Plotseling werd vuur aan boord van de Liberlé gemeld. We kijken naa'r dit schip en zien vlam men, die uit de bakboords-patrijs- poorten van den kruiser ontsnappen. De bemanning van d"e Liberlé maak te nodselnen. Het was duidelijk, dat de toestand ieder oogenblik ernstiger werd. „Van alle schepen op de r-eede wer den booten afgezonden om de beman ning to gaan helpen. Toen we'rd het aan boord van do Liberlé een al-ge- moeoo vlucht. De ma'nnen sprongen doo.r de patrijspoorten of over de verschansing. Zoodoende heeft men een groot aantal matrozen, kunnen oppikke'n. „Intusschen riohtlo het vuur aan hoord van de Liberté verschrikkelijke verwoestingen aan; een ontzaggelijke rookzuil verhief zich langzaam ten hemel en hulde de geheele reede in oen halfduister. „Plotseling, op het oogenblik, dat men druk bezig was met bet opvis- J schen van de equipage, en eindelijk hoop had iedereen te kunae'n redden, schoot een ontzaglijke straal vuur uit de zijden ?an 't sclhp, gepaard gaan de met' vrcoselijke knallen. Wrakstuk ken van allerlei soort vlogen naar al le kanten. Geweldige stukken ijzer vielen neer op de schepen van dc drie eskaders; de République werd in het bijzonder beschadigd. In de'n vreose- lijken schok door deze ontploffing veroorzaakt, genaakten al de bootjes, die zich "rondom do Liberté bevonden, en die vol manne'n waren, in de ge weldige golven en vevdwenon onder kreten van angst en wa'nhopig ge schreeuw. „We konden ons echte'r -nog niet dadelijk rekenschap geven van de'n reusachtigen omvang van de ramp. De rook en de beweging van het wa ter onttrokken de Liberté aan o'nze oogen, maar we dachten wel, dat er niets van het p'rachtige schip over zou zijn. „Laat ik u tot besluit zeggen, dat Ik mot mijn eigen oogen ee'n reusach tig blok ijzer heb zien vallen op de sloep van de Démocratie, die naar land voe'r om de mannen, die van verlof terugkwame'n te halen. Boot en bemanning verdwenen onmiddel lijk. „Go ziet uit wat ik u verteld heb, dat de slachtoffers zeer talrijk zijn, en niet allen tot de Liberté behooren. Er moetón onde'r hen nog vele ande ren zijn, behoorende aan de verschil lende andere schepen, die de d'ric es kaders vormen." De ondergang van de Liberté Is de tweede groote ramp, die de Fransche marine treft. In Maa'rt 1907 vloog op ongeveer dezelfde wijze de Jena in de haven van Toulon in de lucht; 105 nienschcn kwamen daarbij om, de materieele schade bedroeg 35 mi 11 ioen Sede'rt het begin dezer eeuw heeft Frankrijk door ongelukken aan boord t en zijner marineschepen verlo'ren; in 1900 het slagschip Brennus en het transportschip Cartavan, in 1903 de torpedojager Espfnbole, in 1904 het transportschip Vienno, in 1905 de kruiser Sully en de onderzeescho boot Varvadet, in 1906 de onderzeese he boot Lutin, in 1907 de kruiser Jean Bart, en in hetzelfde jaar het slag schip Jena. De Liberté was in 1905 van stapel geloopen; het schip was 134 M. lang, 24 M. breed en had een diepgang van 8.40 M. De inhoud van het schip was 14.868 to'n. Het had drie stoom machi nes die te zamen 18.000 PK. konden ontwikkelen en het een snelheid van 19.4 knoopen deden bereiken. De be manning bedroeg 700 man. Het schip had 40 millioen gekost. De minister van Marine doet thans de volgende opgave omtrent de slachtoffers van de scheepsramp „Liberté" 143 mam verdwenen of niet geïdentificeerd, waaronder 3 of ficieren en 2 adelborsten en 91 ge wonden, v. aarvan 3 officieren en één adelborst. „République" 20 vermisten, drie doodon en 13 gewonden, waaronder één officier. „Démocratie" 3 dooden, 2 gewon den. „Vérité" 2 dooden, 2 gewonden. „Justice" één vermiste, 10 gewon den. „Suffren" 4 vermisten, 6 gewon den. „Jules Ferry" één gewonde. Michel et één vermiste, 2 gewon den. „Foudre" 1 doodo, 1 gewonde. „Saint Louis" 9 vermisten. „Carnot" één vermiste. „Marseillaise" 15 dooden of ver misten, 5 gewonden. „F-dgar Quinct" 3 gewonden. Totaal204 dooden of vermisten en 136 gewonden, terwijl bovendien nog 48 licht gekwetsten aan hoord van de verschillende schepen verpleegd worden. Uit Toulon wordt nog geseind Daar nog steeds onzekerheid heerscht omtrent de oorzaken van de ontploffing op do „Liberté", heeft admiraal Belluo last gegeven aan alle onder zijn bevel staande schepen, om zoo spoedig mogelijk al het aanwezi ge kruit, dat voor 1902 gefabriceerd is. naar de pyrotechnische werk plaatsen te zenden en eveneens alle oefeningsmunitie. In de laatste berichten uit Toulon wordt de mogelijkheid toegegeven, dat er eerst een brand uitgebroken is in het hoofdmagazijn van den krui ser, waar olieverf-schilderijen waard werden. Er komen nog voortdurend per soonlijke condoleances binnen van 5 vorsten of presidenten, zelfs van Tur kije, Griekenland en Brazilië. EEN FAMILIEDRAMA. In de buurt van het slot Couvrigny, in het Fransche arrondissement Fa- laise, is dezer dagen een moord ge pleegd. die door zijn tragische bijzon derheden een bijzondere plaats in de kroniek der misdaden inneemt. Baron de Couvrigny werd daar uit een hin derlaag door zijn 18-jarigen zoon doodgeschoten, toen hij in een wagen tje van de markt terugkeVde. De aan- stichtster tot dezen vadermoord was niemand anders dan. barones de Cou vrigny, die haar zoon tot het plegen van de misdaad had overgehaald. Zij vergezelde haar zoon naar het bosck- je, waar hij den terugkeerende op wachtte, zag hot aan, hoe op een af stand van twee meter het geweer op het achterhoofd van den ouden man werd afgevuurd, en ontving den moor denaar rnet de cynische vraag, „of het klaar was". Do zoon heeft zijn mis daad reeds bekend. De barones is een drinkster en wilde zich op haar man wreken, wijl hij haar niet genoeg geld gaf, EEN FINANCIEEL SCHANDAAL. Uit New-Y'ork komen berichten van oen nieuw financieel schandaal. Ge arresteerd is zekere Jared Flagg, die van honderde slachtoffers gelden wist los ta krijgen, ander voorgeven, dat hij hen een winst van 1 proc. per week kon waarborgen. Er waren domooren genoeg, die deze voo'rspie- t'ngen geloofden en begeertg naar .n winst van 52 proc. hun zuurver diende penningen aan den financier afdroegen. Deze kon zijn manoeuvres volhouden, omdat hij met do nieuw ingekomen gelden zijn oude klanten tevreden stelde. Thans echter heeft de justitie zich mot de zaak bemoei.d den oplichter gevangen genomen. De zaak krijgt mee'r algemeen belang omdat met Flagg, ook de beer Daniel Mo'rgan, onder-president Cleveland minister van financiën, werd gearres-; teerd, wiens naam en qualiteit dienst deed om aarzelende slachtoffe'rs tot deelnoming in de specuJatiën van Flagg over te halen. Morgan, Flagg en eenige andere medeplichtigen kunnen elkaar nu in de gevangenis gezelschap houden. VERMOORD. Een telegram uit Mexico meldt, dat drie Engelsche mijnexperts door Mexi canen in de huurt van Trure zijn ver moord. Kerk eis School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd theoretisch genees kundig examen de heer L. J. C. Thian- ge en mejuffrouw W. V. M. Agerbeek. Utrecht. Geslaagd tweede theor. ge- neesk. examen de heer Storm van Leeuwen tweede natuurk. examen de heeren E. van Schaik, C. A. van Schaik en M. Key. Leger ea Vloot AMSTERDAM. ©puietP. 231 (Da Elutr. Tram Haarlem Amsterdam rijdt er langs.] Tegen UITERST GEMAKKELIJKE VOOR WAARDEN leveren wij Meubelen - Bedden - Ledikanten Dames- en Heeren-Confeetle, Manufacturen, Schoenwerk, enz. enz. Voorts ruim gesorteerd in Gestikte en V¥o!Ien Dekens, KaoheEs, Fornuizen en alie soorten Dames-, Heeren-, Kinder-Winterkieedlng, Dameshoeden, Paraplules. Indien U uit onze magazijnen wenscht te betrekken, is 't sturen van een briefkaart voldoende. Binnen korten tijd krijgt U alsdan van een onzer bezoek, met wien U verder een en ander kunt bespreken. KON. NED. WEERBAARHËIDS- VEREENIGING. Door den korpscommandant der K. N. W. V.. den heer Joh. W. Klein, re serve le-luit. der infanterie, werd ■nigen tijd geleden een rondschrijven gericht aan alle afd. commandanten, met verzoek, maatregelen te treffen, dat een eventueele mobilisatie van het korps vlug zou kunnen geschieden en tevens op te geven, wie zich in dat ge val beschikbaar stelden. Uit de ont vangen opgaven bleek, dat verreweg de meeste "vrijwilligers, leden van het korps, zich bij mobilisatie, ter be-1 schikking zouden stellen, waarbij na tuurlijk de leden, die tot het reserve- en militiekader behooren. niet meetel den, daar detzen hun plaats in het le ger zouden innemen. INGEZONDEN in ingezonden stukken, geplaatst of fliet geplaatst, wordt do kopie den inzender jor 'den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DECLAMATOR (BERLIN), ZUR ZE1T HAARLEM, AELBERTSBERGSTRAAT 49, erteilt Unterricht in Declamation und Litteratur, sowie 2n Sanger und Sangerinnen in Aussprache und Vortrag des deutschen Liedes SprechstundaDienstag und Dcnnsrstag 12*/« llhr. Geachte Redactie, Dezer dagen las ik in uw geëerd1 blad, dat met het oog op de veiKg-j held weer een zeer goede verbetering in den Schouwburg was aangebracht Onlangs in de Kroon zijnde viel het mij sterk op, dat daar lang die vei ligheidsmaatregelen niet zijn geno men. En in de pauze eens nader in form eerende, hoorde ik dat noch een wate'rscherm, noch iets dergelijks be stond. Waar nu de Directie van „De Kroon", tegenwoordig haa'r gebouw als Schouwburg exploiteert, zou het mi. zeer wenschelijk zijn, dat, genoemde Directie ook die maatrege-j len nam, die voor de veiligheid van het publiek noodig zijn. Een brandscherm vóór en een wa- terscherm op het tooneel zijn voor eerst zeker wel de meest ve'reischte zaken, vooral waar bij 'n eventueelen brand in de Kroon de zaal toc£ al niet te veel uitgangen heeft. Ik acht het voor het algemeen be lang noodzakelijk, dat de betreffende autoriteiten daaraan eens hun aan-; dacht wijden en twijfel dan niet of, deze verbeteringen zullen spoedig aangebracht worden. Met beleefden dank voor de ver leende gastvrijheid verblijf ik, Hoogachtend EEN BEZOEKER, Nuts-Spaarbank. «J'.mas.eisitisrÊ&.si.t 3LQ Geopend JöjSLO-BSlLjXjrSliCSI voor inlagen on terugbetalingen van 11-2 en bovendien WOENSDAG en ZATERDAG van 7-8'/2 uur des avonds. RENTE 3°L. K3C ~W CS- X jES .iK Stoomwssscberij Brenwirtviart 50-52 Strijkinrichting Langtndijkttrsit 32-34 Blanke wasGh. Nette hewerking. Billijken prijs. De goedkoope Schilderswinkel KENNEMERSTRAAT. - TELEPHOON No. 2037 Dik Asphaltpapler 14, 16 en 13 cent per SV?et6r. Bruine Teer 20 cts., Zwart© Teer 10 cis. per Liter. Carbolineum 12 cent par Liter. Rechtszaken la klasse Maat- en Reparatie-inrichting. Schoeisel voor gebrekkige en abnormale voeten. Specialiteit in het maken van Steungevend schoeisel, voor zwakke enkels en platvoeten. Yoorkomt pijl en vermoeienis. Aanbevelend, VERKEERDE VERKIEZINGS- PRACTIJKEN. De rechtbank te Assen veroordeelde Klaas O., te Steenvvijkerwold, wegens 1 poging tot omkoopirur van een. kiezer, bij gelegenheid van de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Vledder, tof 14 dagen gevangenisstraf. VRIJSPRAAK. De Rechtbank te Amsterdam heeft bij gebrek aan bewijs een orgel draaier vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag van zijn vrouw door haar met een mes te lijf te gaan. Er was tegen hem een jaar gevangenisstraf geöischt. Financiëele Berichten STEENKOLEN HANDELSMij. Naar w.ij vernemen zijn enkele com missarissen van plan een verweer schrift to 'richten tegen het rapport van de Commissie van Onderzoek dej Steenkolen Handels Mij. v.h. Jon Veldhuizen Wzn., welk verweerschrift aan het eind dezer of aan het begin der volgende week zal verschijnen. Nader verneemt het „Ilbld.", dat de officier van justitie het onderzoek in de zaak dar Steenkolen-Handels maatschappij, voorheen Jan Veldhui- 'zeai, heeft bevolen, teneinde te kan nen uitmaken of er feiten gepleegd zijn, welke bij artikel 330 Wetboek van Strafrecht strafbaar gesteld zijn. Dit artikel zegt „Da koopman, de bestuurder of commissaris eener naamlooze Ven nootschap of coöperatieve vereeni- ging, die opzettelijk oen onwareo staat of balans openbaar maakt. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." L. f41111, Orthapaedisch SthoBniaaker, Valdersgricht B, 5. d. Bmeisstistrsat Hat speciaal adres voor KLEEDERMAKERS-FOURNITUREN Is Prima wollen Serges, zacht en gUnthoudsnd, p. M. f 1,10 Katoenen Serges en Zanella's f 0,70 Groote sorteering in Mouwvoerings, Zakkenvosring?, Paardenhaar en Linnens. Enorme keuze in Sleennoot-, Buffelhoorn-, Paarlemoer- j en Manieiknoopen. Prima rogeneoht KRAGENFLUWEEL (zwart en gekleurd). Best Machinegaren groote klossen 1000 yards, merk „6oeggingen" 14 ct. Verder alle Zijden garens, Rijggarens, Krijt, Paskoord enz. enz. j~

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7