HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD» Z -TERDAG 30 SEPTEMBER 1811 t.aarieniscne Handeüsvereeniging (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899-j De Haarlemsche Handelsvereeni- ging hier ter stede, opgerecht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, ls zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeui- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan (500 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoem de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om teu minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handels- vereeniging steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereenigmg buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan- b.edt, zijn zeer vele en zeer groote tegeuover de geringe jaarlijksche conti,butie van f 8.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door ouwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en mformatieu voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden bet recht bet hun gratis te verstrek ken adv.es der V'creeuiging te vragen d.e ook ui proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den tianuel en het bedrijf der leden. Als pruel kunnen voortaan nieuwe leden v uor eon half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April} ad f 175 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een. gmg zijn de beereu Mrs. Th. de Haan Hugeuhoitz en A. H. J. Merens, Spaarue 91, aiti.er, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na- middas ziju te spreken. Het bureau dtr .Teenigmg is ge vestigd Junsweg l'l. Voor incasso's door bemiddeling der Vereenigmg wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen- d.ng van vorderingen door bemidde ling dor advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bu ten do stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa- tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen ".orden met behan deld, wanneer n.et 10 ets. voor porto- vergoedmg Ls toegevoegd. iiuim 1748 mformatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloupen jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons a 10 cent verkrijgbaar waarop men bij het Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtingen kan bekomen over het adres van h er op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. In de maanden Juli en Augustus 1911 zijn 59 orderingen tot een be drag van f 1978.lij betaald-, 13 vorde ringen worden afbetaald, 12 vorderin gen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der ■lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijziging van art.kel 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederiandschen Bond van Onderlinge Informatie- ei Schuldinvorder.ng bureaux en Han- delsvereenig.ngen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van legj.tl- matiekaarten wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclaim of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdero inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men. hoewel geen lid der H. H. V., toen van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor Informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCXCV. Oorlog of geen oorlog Zullen Frankrijk en Duitacblan-d al of niet tot een vergelijk komen Sedert eenige weken verkeert de Parijsche bevolking, verkeert het ganse he Fransche volk zoo niet in angst, dan toch in spanning, in groo te spanning. Over het algemeen wil het Fran sche volk den oorlog beslist liet. Het heeft maling aan de .revanche" en voelt geen sikkepit voor de begrippen van erf-vijand- schap en wat dies meer zij. Vrees heeft het allerminst in de ergste tijden van decadentie zijn de Fnan- schen toch nog altijd onvergelijkelijk dapper geweest doch het is wars van wraakzucht en wil niets weten van noodelooze ooTlogsrampen. De revanche Verjaart ze dan niet zijn de tijds- en andere gren zen van dat gevoel Het Fransche volk heeft wal anders, heel wat be ters te doen. Het lieeft een anderen strijd te strijden, een, die het levens geluk van een groot deel der natie beoogt den socialen strijd. Toen Zondag den 24sten September 1.1. de Confédëration Généi'ale du Travail, in samenwerking met de ge- unificeerde socialisten, een betooging tegen den oorlog hield en ongeveer 20.000 mannen, vrouwen en kinderen in hét Aréro-Park drie uren ach tereen door gezang, geroep en ge sprek tegen den krijg manifesteerden, kon men duidelijk gewaar worden, dat hel volk zich allerminst geroepen gevoelt om naar do wapens te grij pen. De engel van den vrede is der bevolking meer sympathiek dan de krijgsgod Mars. Daar sprong den volgenden dog het pantserschip „Liberté" to Toulon in de lucht. Meer dan vierhonderd slachtoffeis.... welk een ramp Het is ontzettend 1 Keizer Wilhelm telegrafeerde on middellijk aan president Fallières „De woorden ontbreken mij, om mijn diepe sympathie wéér te geven met betrekking tot den nationalen rouw van geheel Frankrijk. De zoo verschrikkelijk beproefde fa milies zullen zich kunnen troosten met de wetenschap, dat de ongeluk kige bemanning van de „Liberté" stierf onder het vervullen van haar plicht jegens haar vaderland." De laatste alinea klinkt wat con- ventionneel en dus droog, doch wij mogen aannemen, dat de Keizer hei opperbest meende, vooral daar hij in de e>erste alinea zelf zijn gebrek aan taalvermogen heeft willen erkennen. Intusschon zullen de hoogmogen- den èn van Duitschland én van Frankrijk uit dat gruwelijke ongeluk een wijze les, een les van humaniteit putten Want wat beteekent dit on geluk bij de ontzettende rampen, die een gebeurlijke oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland met zich zou brengen ontzettende rampen, willens en wetens voorbereid door zich van hun daden bewuste Staten Urbain Gohier, de heftige, felle re- volutionnair, wiens taal aan wapen gekletter doet denken, nam onlangs de „Gouvernants" aller landen on der handen, predikend... den vrede. „Gij kent", vangt Gohier aan, „het 'refrein: „Men moet zich niet zelf recht verschaffen; men moet zich beroepen op de rechtbanken; doet gij het niet, dan is het gedaan met de orde en de beschavingwij vervallen in de bar- baarschheid 1' Maar waarom trachten de regeer ders van vier groote naties elkander wederzijds bang te maken, terwijl de. regeerders der andere Staten wat buit (compensatie) in do ruzie denken op te rapen ls er niet een internationale rechtbank in Dan Haag? Wat is er van de Haagsche rechtbank gewor den Waartoe dient ze. indien ze in de tegenwoordige omstandigheden tot niets dient? De regeerders van geheel Europa maken zich thans ton rechte ongerust over de gemoedsgesteldheid van hun trouwe onderdanen. Overal wiikt de wet terug en barst het geweld los. De werklieden, die het onderling niet eens zijn over het geschikte oogenblik van een werkstaking, ste ken elkander overhoop de huishoud sters, die de boter en de eieren te duur vinden, plunderen de winkels Zuid-Frankrijk staat op Champagne staat op Noord-Frankrijk staat op. De menigte grijpt op straat alle gele genheden aan om den eerste den bes te te lynchen. Ellken dag, onder het ge mengd nieuws, leest men, dat een ont slagen karrevoerder zich op zijn pa troon heeft gewroken door zijn arm paard met een mes aan stukken te scheuren, het de oogen uit te steken en de neusvleugels met de tanden af te bijten. Engeland, dat zich beroemde op zijn souvereinen eerbied voor de wet telijkheid, kent thans de sabotage en de jacht op de niet-stakers. In Italië braadt de bevolking geheel in leven den lijve de burgemeesters of de ge meente-secretarissen, die de cholera niet tot staan hebben gebracht In Duitschland leveren de Berlijners ge regelde gevechten met de politie, ver rijzen de apaches en hooligans aller wegen. steeds jonger, steeds vermete ler, steeds verschrikkelijker. Drama's van hartstocht en drama's van drank- lust vullen de kranten. Revolver en mes spelen een rol in de banaalste ge sprekken en de jury vindt het na tuurlijk, dat een verbruiker eenige kogels naar den buik van zijn buur man expedieert, omdat het hier niet versch is of omdat de lucifers slecht aangaan." Er is misschien een weinig overdrïj- ving in Urbain Gohier's kcnschet-' sing van den aigemeenen toestand, doch zeker zal iedereen toegeven, dat J er thans in de meeste landen onrust-- barend veel woelingen zijn. „Welnu", ernat Gohier voort, „hoe wil- len de Staten van hun onderdanen ai- j| gemeene gehoorzaamheid aan de wet- ten des lands verwachten, wanneer die Staten zeiven bij elk geschil heul trachten te vinden in het recht van den sterkste en elkander met allerlei revues en manoeuvres, te land en te water, met uitstallingen van schepen, artillerie, dirigeables, aeroplanes, trompetgeschal, tromgeroffel enz., enz., bang pogen te maken Elke Slaat beweert het beste leger of de beste vloot te bezitten, over de beste oorlogsmoordtuigen te beschikken kortom, zij laten elkander de tanden zien. Waarom laten zij de beslechting van hun geschillen nf et over aan een internationale rechtbank, aan het zoogenaamde Hof van Arbitrage. W-aarom handelen zij zeiven als apa ches? (Ik vind, tusschen twee haakjes, dat Gohier ten deze de apaches wel wat verongelijkt). „Indienbesluit hij zijn artikel, „tegenwoordig de maatschappelijke orde verstoord is, indien Europa aieh bedekt met puinhoopen en slachtof fers, zullen de schuldigen de hoofden der volken zijn, d,c dezen het voor beeld van de gematigdheid moesten geven en hun hot voorbeeld van het geweld geven." Urbain Gohier ls, vrees ik, een po vere idealist, wiens stem zal klinken als die eeriB roependen in de woes tijn. Ef is bereids een cemigsa ns gun stige koor in de onderhandelingen tus schen Frankrijk en Duitschland ge-, komen, doch het oorlogsgevaar kan slechts dan gehoed worden afgewend, indien de groote kap.talisten van beide ki'uden achter cLe schermen tot een voorloopige overeenkomst kun nen geraken, waarbij aller gelddorst min of moer wordt lxyvrodigd, De Duitscho gold koningen zoudeli zoo graag eon stuk van Fnansch Con go als hun exploitnt'c-domein willen hebben. Niet dom van dae Duitsche geldvorsljesl Doch de echtgonoote vain wijlen den beroemden exploraieu-r Savornfn de Brazza kwam daarte in verzet, in een open brief, opgeno men door de meeste dagbladen: „Zou", schreef zij onder meer, „Brazza afstand hebben gedaan van zijn nobel vaderland óm de Fransche national teit aan te nemen; zouden zijn metgezellen onvergelijkelijk van heroïschen eenvoud, Afrika zijn door gedrongen, zware tochten makend, den honger verdurend, den dorst les- schend met slijkerig poelwater, sla pend In de inheemsclie hul of op den on gezonden grond, trots ijlkoortsen; en al degenen, wier graven do voor waarts afgelegde tapes merken, zou den zij dat gedaan hebben, lndie'n zij gedacht hadden te weiken voor een volk, dat niet het Fransche was?" Er stijgt -ets heroïsch' uit dien brief op, en er spreekt, behalve groo te piëteit voor haar overleden echtge noot, ook liefde voor Frankrijk uit Maar, ziet u, lieve mevrouw, de lief de voor de menschheid s een nog edeler en grootscher gevoel. Uw man was zelf een pacificator en was er te recht fier op, geen druppel bloed op zijn tochten te hebben vergoten. In dien nu de oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland vermeden zou kun- hen worden door don afstand aan Duitschland van bedoeld grondgebied de Fransche geldvorsten zullen daarvoor wel iets anders in de plaats krijgeh dunkt u dat dan niet een oplossing, die in don geest zou val len van wijlen uw echtgenoot? Het komieke van al die herrie tus schen de tweo groote Europeesche Staten is, dat er heeleinaal niet ge- vruagdAvordt naar de opinies van de Marokkanen en de Congoneezen... OTTO KNAAP. Van üe Rsstdentie en haar hewoner8. CXXVIII. De gieheele week ziju op Duindigt vhegdemoj'.straties gegeven en op nieuw is gebleken, dat de belangstel ling van liet publiek voor het buan- tjesvliegon geringer wordt. In andere plaatsen was hetzelfde te constatee- ien geweest en het wekt daarom verbazing, dat, met deze wetenschap voor oogen, er nog men&chen gevon den worden, die zoo'n onderneming aandurven. Het vliegcomité, dat hier Koning en Mulder naar Duindigt liet komen, bestaat uit een café-eigenaar, ■een ondernemer van een besteldienst en een particulier, allemaal bekend heden op aviatisch gebied, en dat zal geleid hebben tot het begïDnen van dit ondernemen, dat louter verlies gaat brengen. Maandag viel Mulder reeds af. Hij steeg op met het toestel, dat te Gro ningen gemaakt ls op het vliegveld van den heer De Schepper, maar kon door de rukwinden niet met zijn b stel doen w at hij wilde cn werd om geworpen. Van de machine bleef geen spaander heel en Mulder mag van geluk spreken, dat hij er onder hel vallen uitgeslingerd is, want de o blijfselen zaten wel een meier «liep in den grond en was hij daaronder ge komen Koning zette alleen de demonstra ties voort, ondanks het ongeval. Een zeldzaam sympathieke verschijning, deze luchtman. Van aanstellerij geen spoorov-er zichzelven spreekt li ij nooit en het kost moeite iets over vroegere tochten van hem tc weten te komen, uit zijn eigen mond dan, wol to verstaan. Meegeloopen is hot hom in Holland niet. In Groningen had hij gehoopt, moe te kunnen vliegen tijdens de de monstraties aldaar, maar juist toon hij zijn brevet haalde, waren zo nf- geloopen. Te Leeuwarden vloog hij met Max Olieslagers en Van Bussel het comité stond hem dit toe, hoe wel het aanvankelijk van plan go- woest was alleen genoemde twee te doen opstijgen deed meer werk dan die beiden en verdiende minder, net f 70. Te Grijpskerk kroeg hij voor één dag J 500 en in Den llaag zal hij wel geen cent zien. Zijn monteurs kosten hem, met reis en verblijf, een f 400 per maand. Zijn wederwaardigheden bewijzen opnieuw, dat de gouden tijd van het vliegen voorbij is en als iemand geen fabriek achter zich heeft, maar alles vcor eigen risico doet, schijnt het niet goed meer mogelijk wat in de aviatiek te verdienen. Zooals reeds gezegd is, was de be langstelling voor deze demonstraties geringeen paar honderd menschen op het terrein en het woord .,v<d" moest al gebruikt worden. Dat op den openbaren weg velen staan, die geen zin hebben toegang te betalen, is een verschijnsel elders ook waargenomen, maar dat bezitters van eigen rijtui gen hun wagens een paar uur op den weg laten wachten, om dan eindelijk heel in de verte den vlieger te kun nen zien, dat is een zuinigheid, die we buiten Den Haag niet veel zullen aantreffen. De nieuwe burgemeester kan zich langzamerhand in groote sympathie verheugen. Zijn optreden is daar de oorzaak van. Kalm en waardig, zan der een tikje zich als „ikheid" op den voorgrond te plaatsen, wat burge meester Sweerts zoo gaarne deed, weet hij zich toch te doen voelen, zonder anderen op een afstand te houden. Zijn presideeren van den raad ver schilt merkwaardig met het optreden van zijn voorganger. Deze deed zelden moeite een lastigen, vervelenden spre ker van het woord af te krijgen. Greep hij in een discussie in en protesteerde de spreker, dan liet hij hem aan het woord. Anders gaat het bij mr. v. Karne- beek. Roept hij een spreker tot dc or de, omdat deze buiten de discussie gaat, dan helpt geen sputteren, on verbiddelijk houdt de voorzitter vast. Do raad stond de eerste maal, dat dit. gebeurde crewoonweg paf. Iemand, die optrad In den Haagschen Gemeente raad, het was ongehoord De verwar ring werd zelfs zóo groot, dat de heer Thomson, die de eerste was, welke bij den voorzitter zoo'n tegenstand onder vond. zich volkomen liet overrompo- len, en dat hoewel hij toch heusch niet op zijn mondje gevallen is. en wat het mooiste van de zaak was, vol komen gelijk had. We beginnen daarom met moed aan de begrooting; de kansen staan gun stig dat de discussies dan met zoo ge rekt zullen worden als andere jaren. Heel bemoedigend is de toestand an ders niet. De uitgaven stijgen aan houdend, en al is de opzet van de fi nanciën gezond, het fe t, dat het ver- menigvuldigingscïjfer van de Inkom stenbelasting van 0.63 tot 0.85 ver hoogd wordt, wat de aanslagen met eveer 33 zal doen stijgen, doet de toekomst wel niet donker, maar dan toch duur innen. in alle bedrijven heeft de Telefoon verlies geleden en daarom is ve'rhoo- ging van den abonnementsprijs aan gekondigd. Hoeveel weten we niet, maar daar hel tekort ongev eer een halve ton be loopt en er een kleine 10.000 nummers zijn, zal de opslag vermoedelijk niet minder dan f 10 bedragen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dan velen zullen bedanken. Het getal particuVercn dat hier aangesloten is, moet in vergelijking met andere ste den groot genoemd <•- irden en deze abonné's hebben een telefoóa soms rnoor voor gemak dan voor beroep. Zelfs al mocht het gerucht waar zijp, dat voortaan betaald zal worden naar gelang van het aantal gevoerde ge sprekken, geloof ik aan een vermin dering Van dat betalen naar gebruik willen ze hier toch niet veel weten, dan '.s er niet te halen wal er 1e ha len vult en dal is toch maar het le vensdoel van te veel menscben die te weinig te doen en meer goJd hebben dan beslist noodig is voor levenson derhoud, SINTRAM. Stadsnieuws VERWAARLOOSDE KINDEREN. We ontvingen 't jaarverslag der vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde of verla ten kinderen in het huisgezin. In dit jaar werden 439 kinderen verzorgd, 42 werden er onder de hoede der ver een g ng opgenomen, 6 als menschen afgeleverd aan de maatschappij en 1 jongen en een meisje moest de ver eeniging ln een rijksopvoedingsge sticht doen opnemen omdat ze onhan delbaar en onverbeterlijk waren. Het groote meerendeel (aldus het verslag) werkt, leert, vergadert ken nis en wordt opgevoed onder omstan digheden die voor do toekomst het beste doen hopeD. Zonder kraeht:gen steun en goede medewerking, zonder den wil van de kinderen zelf zou men dat niet kunnen getuigen. Aan het einde van dit zeventiende werkjaar ziet men met tevredenheid terug op de resultaten van den arbeid Toch wordt erkend dat men nog verre van het ideaal is. dat men ook nog verre staat van hetgeen in het buitenland beireikt wordt. Maar men kon niet meer doen dan gedaan is, omdat de middelen er toe ontbreken Ernstig moet er uitgezien worden naar mid delen, om den financieelen toestand te verbeteren. Van de rentelooze leening is nog maaV ruim 1/3 van de benoodigde som geplaatst, en dat bedrag is groo- tendeels uit Amsterdam gekomen. De rekening over hel laatste jaar sluit met een nadeeiig saldo van f 5624.73)t De uitgaven bedragen f 8880.09. Het Ls niet mogelijk dat af te schrijven, het is een manco. Aller medewerking wordt ingeroepen om het ontbrekende bedrag bijeen te brengen. Hinderwet. B. cn W. maken bekend, dat, gelet op art. 8 der Hinderwet, bij hunne be schikking van 26 September j.l. aan P. Bnnnink vergunning is verleend tot oprichting van een vleesch-, worst- en spekrookerij in liet perceel aan de Zijl straat no. 3. Vergunning Drankwet. B. en W. brengen ter openbare keu nis. dut bij Gedeputeerde Staten dor provincie Noord-Hcltand is ingekomen een verzoekschrift van C J Pauleh Jr., om vergunning tot het verknopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, al leen aan logeergasten, in de beneden- voorzaal van het perceel Begijnehof no. 13. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Het ia dan toch nu met de zomer- vermaken gedaan. Uit is liet met vemmen, al sprong nu en dan nog K*et warén heldenmoed een onbezon nen jongeling in water van hoogstens 68 graden in de zwemschool. Afgeloo- pen is ook het edele polospel door de 'ereeniging II. V. G. B., die evenwel met vreugde terug kan zien op een mooi speelseizoen en bovendien nog op een fraaie photographie. Dit kiek je wat zeg ik, deze „reuzenkiek" stelt het zevental polospelers voor in zwemcostuum, te zamen een zoo ge duchte verzameling armen en beenen opleverende, dat ik woet niet meer .welke grappenmaker het gezelschap „de zeeleeuwen van Merens" heeft ge noemd, omdat Dr. Merens do voorzit ter is en op do photo in een meer volledig costuum naast do zwemmers iaat. Weliswaar is de voorzitter zelf van dartelen in het water in het geheel •niet afkeorig en ook oen groot lief hebber van or bovenop te varen. In vroeger jaren zou hot niet voorgeko men zijn, dat een Raadslid ln een luchtig pakje met zeven andere lieden in even beperkte costuums aan een riem zat te trekken in een boot, die wel een schrikkelijke lengte, maar zoo goed als geen breedte heeft en dus het wonder nabij komt van het pog nooit ontdekte voorwerp, dat maar één afmeting bezit Hoewel de fiets en de deftigheid elkaar ook al jchcef aankijken, is een rijwielerend Raadslid allerwege in genade aan genomen, maar of een schuitjevarend Raadslid er mee door kan. moet ik eens bij onzen gemeente-secretaris informeeren, die voor den Raad wel ongeveer geacht kan worden te zijn, wat de chef van het protocol is bij het Hof. Het schijnt me een verzwa rende omstandigheid toe, dat Dr. Merens zelf rooit wanneer hij aan het roer zat en door anderen goroeid werd, zou er billijkheidshalve niets tegen in te brengen zijn. Allerlei be kende menschen uit de oudheid en van thans lieten zich netjes roeien Nero en Cleopatra vroeger en de commandant van de Edgard Quinot, om er maar eens enkele te noemen, evenzoo, en toch heb ik nooit ge hoord, dat iemand het minder deftig vond. Maar dat Cleopatra zelf roeide, heb ik nooit vernomen. Wi$ soms deze quaestie minder belangrijk mocht vinden, heeft zeker niet aan de groote vraagstukken van gezag en ontzag gedacht, Hoe moei lijk wordt bijvoorbeeld niet de toe stand, wanneer onze havenmeester, fier aan 't roer van zijn motorboot gezeten, oen oude acht voorbijsnelt, waarin een Raadslid in 't zweet zijns aanschijns over een riem gebogen zit. Qp die manior houdt in onze al- les gelijkmakende maatschappij dan toch alles op. Wel is er in den Raad nog een ander iid, die zich op het water vermaakt, namelijk Mr. Joih. Spoor, maarin een motorboot, zoodat van roeien niet inkomt. Voor zoover ik weet zijn de overige leden ware landrotten, en dan wel het meest Dr. Timmer, die veel land op het eiland Texel bezit. Maar tegenover datgene wat ein digde, roeien en zwemmen, staat dat gene wat opnieuw begon. Het edele voetbal De H. F. C. heeft de compe titie Zondag begonnen met een wed strijd tegen Ajax, die veel belangstel ling verwierf, die ook wel een goede recette zal hebben opgeleverd en bo vendien afliep tot tevredenheid van de H.iarlemsche kijkersschaar, daar onze club den wedstrijd won. Af zonderlijke vermelding verdienen de kijkeressen, die in geestdrift alles en allen gewoon zijn te overtreffen, zelfs toen de H. F. C. haar vierden goal gescoord had en de overwinning dus zoker was. „Mannus, och Man- nusje", riep een van de jonge meisjes op kiagenden toon, „Mannus de Vijfde I" „Wat", zei een niet min der geestdriftvolle mannelijke voet- bal-enthousiast, „Mannus de Vijfde Mannus de Eerste, moet ze zeggen, Mannus de Eenige, Koning Mannus". Waarop een heer in de nabijheid tot toelichting verklaarde, dat de juf frouw bedoeld had, dat de heer Her man Francken een vijfden goal ma ken zou. Intusschen rolt het leder maai' weer en vooreerst zullen de verschil lende voetbalmatches vóór, op en na Zondagmiddagen in vele familiën het onderwerp van gesprek uitmaken. Broeders zijn er van zelf over in ver rukking, zusters geven in dit opzicht aan do broeders niets toe en het moeten wel vaders cn moeders zon der armen en beenen wezen, of met zemelen inplaats van bloed in de adren, dio zich, wanneer hun zoons dit Bpel booefenen, niet laten over halen om nu en dan eens naar huu kunst te gaan kijken. Dat is een zaak van suggestie. Ouders die geen zoons hobben, weten dat zoo niet, maar het is eenvoudig onmogelijk, om op den duur gesprekken oven voetbal aan te hooren en niet te besluiten, er zelf eens te gaan zien. Dat adem je in, dat snuif je op, dat krijg je binnen. Hebben wij van het indringen van één mans meoning ln de hoofden van vele anderen niet een merkwaardig staaltje in het geval met Cato (nadruk leggen op de eerste lettergreep), die na elke zitting van den Romeinschen Sonaat met grooten nadruk altijd hetzelfde zei. Vroeg dan namelijk de voorzitter, volgens art. 177 bis van de gemeentewet, of nog iemand iets te zeggen had in het bolang van het rijk, dan stak Cato zijn vinger op en zei „Mijnheer de voorzitter „Het woord is aan den heer Cato", zei de voorzitter. „Mijnheer de voorzitter, het eenige, wnt ik te zeggen hob, is ditCa r- thago moet verwoest worden." Zóóveel indruk maakte dit telkens herhaalde woord op do overige leden van den Senaat, dat zij het ten slotte Carthago een beetje kwalijk namen, dat het nog niet verwoest was en eindelijk besloten, aangezien nie mand andiers het deed, het zelf maar te gaan doen. Op den dag, dat dit besloten werd, zei do hoofdbode tot zijn vrouw „ziezoo, nu zijn we ge lukkig van dat gezeur van dien ouwen Cato af." Dat is de kraoht van de suggestie. Toch gaat die in vergaderingen niet altijd op. In do Schotensche Raadsvergadering had een van de le ien den voorzitter wel willen bij brengen, dat de platen over de Neder- landsche vloot, die in de scholen han gen, moeten dienen voor militniristi- sche propaganda, maar daar wou de voorzitter toch niet op ingaan en zei hij dus zeer ter snede „je kunt een kind toch wel een varken laten zien, zonder dat het nu juist slager be hoeft te worden 1" Ik ben dat volko men met den spreker eens. Verbeeld je, dat iedereen, die met een pen omgaat, journalist werd, wat zou dan da wereld met dte menschen worden overstroomd En als ieder, die een vuist heeft, ging boksen, zet te ik zeker geen voet buiten de deur. Dat vak is nu ook Weer aan de or- de, in zoover, dat het bijna overal verboden wordt. Begrijp ik het goed, dan bestaan er twee soorten van bok sen een, waarbij het er om te doen is, je tegenstander zóó te raken, dut hij meer op een rauwe biefstuk, dan op een mensch lijkt welnu, die manier is verboden en een tweede, alloen dienende tot zelfverdediging, en die volgens wat Je er van hoort buitengewoon vredelievend moet zijn, zoo zelfs, denk ik, dat iemand als hij aangevallen wordt, vooraf zijn belar ger waarschuwt„pas op, ik kan boksen." Deze welwillende soort wordt, naar ik zeker weet, ook in Haarlem niet succes onderwezen aan allerlei mannen des vredes, o n. aan do jongens van het toenmalige insti tuut Prins. Om deze boksers te doen kennen zouden zij misseliien een ken- toeken op hoed of das kunnen dra gen, voorstellende een gehandschoen- de vuist Wie zoo iemand tegen kwam, zou al van zelf geen ruzie maken, tot groot voordeel voor den vrede. Si vis pacem e para bellum, zegt het spreekwoord, wat ik voor deze gelegenheid zou willen vertalen met„zoo gij den vrede wilt, leer dan boksen". En daar naast, als even schoon aphorisme, kan deze spreuk aan den wand wor den geschilderd „De braafste bok ser is die nooit bokst." Toch vallen er in de wereld slagen genoog op te vangen. Zandvoort bij voorbeeld heeft heel wal moeten hoo ren over de diphtheritis-gevallen, die er zijn voorgekomen, en nu wil men in Heemstede den burgemeester van Zandvoort ln dc gezondheidscommis sie benoemen. Ik vind dat een prach tig donkbeeld, dat alleen maar een beetje laat komt. Toen de Commissie werd gesticht, had er al dadelijk een Zandvoortscho autoriteit in deze Commissie moeten zitting nemen, om dat- juist die gemeente van al de dorpen in den omtrek het allergroot ste belang heeft bij een goeden ge zondheidstoestand. Ik geef al dadelijk toe, dat dit ver zuim niet zoo héél zwaar moet wor den opgevat. In Den Haag wordt het werk ook niet altijd opgedragen aan wie in een vak werkzaam zijn (zoo vraagt men zelden mannen van de pructijk oin hun advies), maar ge woonlijk alleen en uitsluitend aan de ambtenaren in de regeeringsbureaux. Nu wil het geluk, dat die van alles verstand hebben, zoodat onze wetten wel klaar komen, al is het dan ook hier on daar met een gat of een sclieur. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5