RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD KUNSTMATIGE ZONNEBADEN. Daar men niet altijd over voldoenden zonneschijn te beschikken heeft voor patiënten, aan wie als geneesmiddel zonnebaden zijn voorgeschreven, heeft Breiger, volgens een geneesk. blad, ge tracht een surrogaat voor zonlicht te vinden. Naar zijn meening komt als zoodanig do kwartskwikdamplamp in aanmerking, die door hem gemodi ficeerd is in een bepaalden vorm welke een rijkdom van ultraviolctte- slralen uitzendt. Daar volgens Brei ger de genezende werking van zonne licht op de werking der ultraviolctte- stralen berust, moet do kwikdamp- lamp evenzeer gunstige resultaten op leveren. Naar de onderzoeker meent, pleiten zijn uitkomsten voor de juist heid zijner theorie. In allen gevalle worden de met ultraviolettestralen be handelde natienten net zoo heerlijk bruin, alsof zij regelmatig in bran denden zonneschijn verblijf houden. SLANGENGIF 'ALS GENEES MIDDEL, Mündh, Mediz. WochejischriJt bracht onlangs het bericht, dat door enkele Ameiikaansche en Duitsche geneeslieeiren met goed gevolg toe vallen waren behandeld door toedie ning van crotalin, hel vergif van. de ratelslang. Op de gunstige werking van dit vergif was men door Atneri- kaansche inboorlingen opmerkzaam gemaakt Naar Fritz Loeb in dezelfde perio diek thans meedeelt, is slangetogif reeds in Vroeger tijden ais genees middel gebruikt. Zoo beval PaJazino Bergamo in 1835 het aan tegen honds dolheid. De ziekte-symptomen van sla'ngenbeet en hondsdolheid waren precies eikaars tegengestelde, meen de Bergamo, Loeb acht 't niet onmo gelijk, dal e'r een kern van juistheid steekt in Bergamo's medeleelingen en dringt op proefnemingen aan. SLAAPZIEKTE. Over 't geheel wordt de slaapziekte dor inboorlingen van de bepaalde gebieden Ln Afrika beschouwd ais een ziekte van recenten datum. Zulks is evenwel Onjuist Want allereerst heeft Thomas Winterbottom, genees heer der kolonie van Sierra Leone, >11 1803 in een tweedeel ig werk gewe zen op het voorkomen van slaapziek- i te in deze streken. Maar voo'rts is e'r nog een ouder werk, dat 't bestaan van slaapziekte vermeldt Het is ge schreven door een officier van ge zondheid der Engelsche marine, John Atkins, en werd in 1742, dus 169 jaar geleden, te Londen uitgegeven. 'At- kius had de slaapziekte gediagnoti- seord bij de inboorlingen der kusten van Nieuw-Guinea. DE SNELHEID, WAARMEE REGEN VALT. Do snelheid, waarmee regen valt, rs gemeten door dr. Sclunidt, in We nen. Zijn toestel bestond in hoofd zaak uit twee horizontale schijve'n, op een verticale as bevestigd, en daar mede ronddraaiende. In de bovenste schijf was een radiale opening* op'de onderste lag speciaal geprepareerd filtreerpapier. Het apparaat werd in den regen gezet, en door de sector- vormige opening in de bovenste plaat konden de regendroppels het fütreer- paptór Cd 'de onderste plaat bereiken. Daar de schijven draaiden, ware dus de regendruppels op de onderste schijf verschoven tegenover de opening ln de bovenste. Uit deze verschuiving, de snelheid van draai ing en den afstand der belde platen laat zich de gevraagde snelheid der regendroppels vinden. De grootste ge vonden snelheid is 8 meter per conde, zoo meldt de Natuur. SHERLOCK HOLMES. Te Maurice Wood, Midlothian, is overleden de Schoische geneesheer dr. Joseph Bell. die het model was voor Sherlock Holmes. Conun Doyle, de schepper van den onsferfelijken amateur-dievenvanger, ontmoette Bell (die een zeer kundig arts geworden- Is als student dikwij's- en was Getroffen door zijn heldere theorieën over het ontdekken van mis daden. Men zegt, dat dr. Bell op deze wijze !>elangrijke inlichtingen aan de politie verschafte niet betrekking tot de moor den van Jack-lhe-Ripper. Ook was hij zeer sterk in het raden, louter door aanwijzingen, waaruit niemand an dc-rs iets kon opmaken, van iemands beroep, verleden en herkomst. Ook als arts was hij beroemd om bet snel en feilloos opmaken van de diagnose zoo schrijft de Tel. Raadsels (Dezo raadsels zijn alle Ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden worden in bet volgend nummer be kend gemaakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd ln verband met het aantal oplossin gen en op do netheid van het werk. 1. (Ingezonden door David van Daa ien). Zet onder elkaar: Een stad in Italië. Een graaf uit 't Hollandsche huls. Een Fransch bevelhebber. Een stad in Frankrijk. Een vroeger Fransch koning. Een land in Afrika. Een land in Europa. Nog een land in Europa. Ben stad in Zwitserland. Een beroemd Nederlander uil de 17de eeuw. Een land in Europa. Een graaf uit 't Beijerscho huis. Een stad in Frankrijk. Een naam van een Spaansche vloot. Een graaf van Gelderland. Een zijrivier van de Donau. Nog een graaf van Gelderland. De beginletters vormen den naam van een beroemd keizer. 2. (Ingezonden door Cath. Chr. Doïng). Vervang de puntjes 'door medeklin kers en g» krijgt een bekende spreuk. o.e..aa. ...aa.. 3. (Ingezonden door Ma rietje Soel- 1 la&ït). Mijn gehool bestaat uit 40 letters fen is een bekende fabriek in Haarlem. 14, 15, 16, 17, 13 is eon land in Azië. 32, 30, 22, 20 is een meisjesnaam. 8, 9, 10, 11, 5, 7 is een naam voor Iemand, die niet deugt. 1. 3, 12, 6, 4 is een stuk gereedschap 34, 20, 2, 19 is een vogel. 21, 29, 30, 33, 32. 40, 34 is een fa milielid. 26, 23, 39. 25 is een vaartuig. 28, 27. 24, 34 is een viervoetig dier. 5, 37, 31, 36 moet ieder kind zijn. 38, 13. 35 is brandbaar. 4. (Ingezonden door Karei Keuker). Welk woord loint ge hieruit maken? kkkkkoeelrn. 5. (Ingezonden door Bart Ligten- berg). Zet achter elkaar: Een woordje, dat men, gebruikt als iets heel erg is. een kleine, goed af gesloten ruimte, een uitroep en een voorzetsel en ge kri>>rt een stad in Spanje. 6. (Ingezonden door Antoon van Zijp). Mijn geheel bestaat uit 12 letters en is een dom in Groningen. 7. 2, 8, 9 is een wapen. 9, 10. 3. 11 is een lichaamsdeel. 5, 2. 8, 11 is een deel van een wa gen. 1, C, 5. 12 is een rivier in Rusland, en 10, 6, 4. 5 duurt lang. 7. (Ingezonden 'door Cornells van Gelder). Wij zijn altijd met ons vieren. En toch zijn wij geen! En gaat d' eerste van ons weg. Dan blijft er maar één! 8. flngezonden door Juhan v. Don- selanr.) Ik ben voedzaam. Doet don staart er af en ik ben een soort siertje; doet den «taart er weer af en ik word gevormd door soldaten. Doet den kop cr nu nog af en go krijgt een groot water. 9. (Ingezonden door Annie M. Ro- cenhart). Ik ben een dorp in Zuid-Holland. Mijn 1ste en 2<ie was iemand uit vroegere tijden. Mijn 3de vindt men in stad en dorp. 10. (Ingezonden door Frits Senior' Vervang do puntjes door medeklin kers en go krijgt een bakende spreuk. ,aa, ee .L 1. i. ee. .c. tl. (Ingezonden door Jan Western.) Nconv uit ieder van onderstaande zinnon één woord en ge krijgt een bekend spreekwoord: De voorzitter klopte met den hamer en riep; Niet spreken! Pa, is bet al half negen? Hel is geen echt zilver, sprak pupa. Piot kan zwijgen ais een blok hout. Het is al te luul om de raadsels weg te sturen. Dit is een echt goud ringetje. 12. (lug&zonden door Karei Keuker) Ik ben een stad in Ierland. Verander mijn 1ste letter en ik word aan tafel ■•uikt. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van 2i September zljnf 1. Suppemeer. oor. een rok. aal. boor. Anna. Joris. Alva. Soerubaja. 2. Paschen. 3. Blaffende honden bijten niot. 4. Singernaaimachines, Ilaai, nar cis, Sien, geen, arm. 5. Opende. 6. Kaak. 26 50 25 50 50 25 50 25 50 25 5' 25 25 50 25 50 8. De morgenstond hoeft goud in don mond. Goud, tin, gids, roos, neef, Mien, hand, meter. dood. 9. Baarn, Baars. 10. Staart, taart. 11. Krawang. 12. Pannerden, Pan, pen, 'den, ren, Goede antwoorden ontvangen van: Din a en Nelly Mooren 5. Marietje Cramer 7. Mario Landmeijcr 10. (en 10 van de vorige week). Willy Germerand 11. Annie M. Rozenhart 6. Trinette en Bophie Dussclioten 11. Anale Termes 9. Nolly Aarse 12. (en 10 van de vorige week). Henri Friderlchs 5. Iris 10. Piot de Veer 10. Nico Drent 12. Lena Koelevekl 12. Betsie en Annie Stavenuilcr 9, Corry van Dalen 10. (cn 10 van de vo-rlge week.) Jacobus van Bommel 7. Bep en Mario üuyzenaars 8. (en 10 van de vorige week). Jan H. Bruijn 12. Corry v. d. Kolk 10. Cornell's en Nanne Nauta 10. Zonder naam 12. Jacoba v. d. Schaar 9. Bart Ligtonberg 11. Cornells van Gelder 11. Jan Westera 7. Joliau van Donsolaar 11. Mavijtje Draijer 8. BEGRAVEN GEBOUWEN. (Ingezonden door Jan Westera). 1. Bah! u is voor alles bang! 2. 't Is nog niet best, al is '1 wat beter! 3. Kan mijn bok er komen grazen, of mag dut niet? 4. Ik heb een gnnsch uur op u ge wacht. 5. „Sta pal", eischt de plicht van een soldaat. C. In die kas teelt de tuinman aard beien. 7. Die schotel lijkt mij wel wat zwaar ie verleren. 8. Emma. ga zijn speelgoed eens opruimen. 9. Vergeet dal Iorsche mos. Kee, nou niet! 10. Neem allo stempels en lakken er af! BEGRAVEN BLOEMEN EN VRUCHTEN. (Ingezonden door Johanna Francken). 11. Het is vandaag weer Oosten wind. 12. Anna zong mij alle liedjes voor, die zij kende. 13. Vóór Kerstmis pels of bont dra gen, wil hij niet. 14. Almelo en Uengeloo zijn twee steden in Overijsel. 15. Vader wus er in geslaagd een geschikte woning te vinden. STRIKVRAGEN. ANTWOORDEN VAN 23 SEPT. 1. Een sigaar. 2. De schaduw. 3. Vijf vingers. 4 Ieder mensch heeft 2 armen, dus 12 armen. 5. De kaartenkoning. 6. De letter m. 7. De duikerklok. 8. De steenbakker, o Op het. vuur 10. Dat hij slaat en niet gooit. 11. Ruimte. 12. De weg. 13. Hondenhaar. 14. Do letter ij. 15. Een herbergier, die geen am bacht geleerd heeft. 16. Het woord „eindigt" begint met een e. 17. 2 maal 2 is 4 en zuurkool is in gemaakt. 18. Met 3 letters. Goede antwoorden ontvangen van: Dina en Nelly Mooren 17. Marietje Cramer 14. Marie Landmeijcr 15 van "de vorige week. Willy Germeraad 17. Annie M. Rozenhart 15. Annie Termes 16. Nelly Aarse 16 en 14 van de vorige week. Henri Fridericks 6 Iris 15. Nico Drent 15 Lena Koeleveld 18. Betsie en Annie Stavenuilcr 16. Corry van Dalen 15 en 15 van de vorige week. Jacobus van Bommel 7. Bep en Marie Ruijzenaars 15. en 15 van de vorige week. Corry y. d. Kolk 16. Cornells en Nanne Nauta 15. Zonder naam 16. Jacoba v. d. Schoor 16. Jan Westera 9. Marijtje Draijer 13 en nog 2 van de vorige week. DE GESCHIEDENIS VAN DEN WON DERVOGEL EN VAN DEN GRIJZEN WOLF. Ivan besteeg den grijzen wolf, en deze schoot als een pijl uit een boog vooruit. Spoedig waren ze in het land vnn do schoone Prinses Helena. Zij hiel den stil voor een gouden poort, die in een prachtigen tuin uitkwam. Stijg nu af, zei dc wolf, en keer terug langs denzelfden weg, dien wij gekomen zijn, totdat gij aan den zoom van het woud komt. Wacht daar under den ouden groenen elk, tot ik kom. Ivan deed, zooals hem gezegd werd, terwijl de grijze wolf wachtte bij de gouden poort tot Prinses Helena den tuin in zou komen, om een wond' ling te maken. Teg-eai den avond, toen de zon in hst Westen daalde, kwam dc schoone Prinses begeleid door haar juffers en hofdames den tuin in, om een wan deling te aan maken. Doch juist toen zij aan de plok kwam, waar de ze wolf achter de poort zat, sprong tv' -dotseling te voorschijn, greep de Prinses en rende weg, zoo snel zijn pooten hem dra gen konden. Bij den ouden, groenen eik vond hij Ivan op hem wachten. Stijg vlug op, riep de wolf en droeg beiden op den rug naar liet hof van Tsar Affron. De hofdames en juffers liepen in- tusschen naar het naleis en dadelijk werden ridders en boden in alle rich tingen gezonden om den grijzen wolf te zoeken: maar hoe zij zich ook haast ten, zij konden het spoor van den wolf niet vinden en moesten onverrichter zake terugkoeren. Maar wat nu het ergste was. was dit: terwijl Prins Ivan en de schoone Prinses samen op den rug van den wolf reden, begon Ivan veel van de Prinses te houden en toen zij in het land van Tsar Affron gekomen wa ren, was de Prins zeer bedroefd on begon te weenen De grijze wolf vroeg verbaasd: Waarom schreit gij. Ivan? En Ivan antwoordde: Ach. goede vriend, zou ik niet bedroefd zijn? Juist nu ik met mijn geheele hart van de Prinses ben gaan houden, moet ik haar aan Tsar Affron afstaan, om het ros met de gouden manen te krijgen! En als ik haar niet afsta, zal mijn riaam overal geschandvlekt zijn! Luister. Prins Ivan, antwoordde de wolf. Ik heb u reeds menigen dienst bewezen, en ik wil het nu nog eens doen. Ik zal mij zelf in Prinses Helena veranderen en dan brengt gij mij naar Tsar Affron, van wien gij dun het ros met de gouden manen krijgen zult. Hij zal denken, dat ik de echte Prinses ben, cn wanneer gij beiden on het ros met de gouden ma nen reeds ver weg zïjt, zal ik den Tsar vragen, een wondeling in den tuin te mogen maken. Wanneer ik dan met de juffers en hofdames in den tuin wandel, zult gii aan uiij den ken en ik zal weer bij u zijn. Toen hii dit gezegd had, schudde de wolf zich even heen en weer en was plotseling veranderd in de schoo- ne Prinses. Dezo werd nu door Ivan paar Tsar Affron gebracht, terwijl de echte Prin ses buiten op kom wachtte. Toen de Tsar Prins Ivan met de vermeende Prinses zag konion, was hij overgelukkig. Nu zou eindelijk zijn grootsten wensch vervuld zijn, on gaarne stond hij het ros met de gou den manen aan Ivan af. Deze besteeg hem dadelijk en reed heen. Buiten de stad wachtte de Prinses op hem. Hii hielp haar ook op het paard en voort 'ging het nnar het riik van Tsar Dol- mat. In dien tusschentijd woonde de grij ze wolf in liet paleis van Tsar Affron maar op.den vierden dag vroeg hij cm een wandeling buiten het palels te mogen maken. O, lieve Prinses, zei do Tsar, natuurlijk nioogt gij dut. Het is mij eer. genot uw wenschen te vervullen! Ei» hij gaf aan de hofdames last de vermeende Prinses op baar wande ling te vergezellen. Terwijl Ivan echter met de echte Prinses Helena verder reed, vergat hij den grijzen wolf geheel en al, maar plotseling, op den vierden dag, herinnerde hij het zich en riep uit: Mijn hemel, waar blijft onze grij ze wolf toch? O ogenblikkelijk, niemand wist, waar hij vandaan kwam. verscheen do wolf en zei: Ga op mijn rug zit ten, Ivan en laat do schoone Prinses het ros met de gouden manen berij den. Ivan deed liet en voort ging liet naar het rijk van Tsar Dolmat. Verder en verder reden zij. maar toen zij bijna aan hun bestemming men waren vroeg de Prins aan den wolf: Luister eens, goede vriend! Gij hebt mij nu al zooveel blij ken van uw vriendschap gegeven, zoudt ge mij nu niet nog dit groote genoegen willen doen, om u zelf te veranderen in het ros met de gouden manen, want ik zou dit zoo gaarne behouden? In plaats van antwoord te geven, schudde de wolf zich heen en weer en was dadelijk veranderd in een ros met gouden manen. Ivan liet de schoo ne Prinses met het echte ros achter in do groene weide, besteeg zelf den grijzen wolf en reed naar het paleis van Tsar Dolmat. Toen de Tsar hem zag aankomen, trad hij hem reeds te gemoet. Uii kuste Ivan, nam hem bij de hand en voerde hem door de mar moren gangen naar de schitterende troonzaal. Hij gaf bevel een groot feest aan to leggen en zij aten en waren vroolijk gedurende twee heelo dagen. i Op den derden dag. overhandigde de Tsar, Ivan den wonde:-vogel in do gouden kooi. Ivan bedankte hem en ging naar de groene weide, waar Prinses Helena reeds op hem wachtte: samen bestegen zij nu het werkelijke r os en nomen den weg naar zij'n go- j boorteland Den volgenden dag wilde Tsar Dol mat eens een ritje maken op zijn nieuwe naard; maar zoodra hij de vlakte bereikt had, wierp hot ros zijn berijder o" den grond, nam zijn oude gedaante weer nan en had in minder dan eeen tiid den Prins ingehaald. Ga on mijn rug zitten Ivan sprak de wolf. en laat de schoone Prinses hel ros met de go-aden manen berij den Ivan deed zooals hem gezegd werd en voort ging het» zoodat zij spoedig de plek bereikten, waar Ivan's hengst verscheurd was. Daar hielden zij stil. Zie zoo. Prins Ivan, zei dc wolf, ik heb u trouw gediend, sedert ik uw hengst verscheurd heb. Het ros met de gouden manen zal verder dragen, en mij hebt gij niet langer noo'dig. Nauwelijks waren deze woorden ge sproken, of de wolf was verdwenen. Het speet den Prins zeer, dat zijn trouwe vriend verdwenen was. Maar er was niets aan te doen en hij ver volgde zijn weg met de schoone Prin ses. Verder en verder reden zij. tot zij dicht bij het rijk van Ivan's vader kwamen. Zij stegen af en legden zich te rusten ouder een boom, waaraan zij liet ros met de gouden manen vast bonden, terwijl zij de gouden kooi naast zich zetten. Na de erinueienis- seu van den dag vielen zij op het zachte, groene gras spoedig iii een die pen slaap. Nu gebeurde het toevallig, dat de bl oeders van Ivan, Domitri eu Vas- sily, die door vele landen gereisd wa ren. maar natuurlijk den wondervo gel niet gevonden hadden, juist den zelfden weg naar huis gen ommen hadden. Toen zij aan de plaats kwamen. waar hun broeder Ivan vast lag te slapen, met de gou den kooi naast zich en nog een prach tig paard en een schoone Prinses er hij. werden zij vreeselijk jaloersch en besloten Ivan te dooden. Domitri trok zijn zwaard en door- ski k Ivan. Toen maakten zij Prinses Helena wakker en begonnen haar te ondervragen Maar deze zag lvan dood naast zich liggen, eu begon bit ter te schreien. Toen richtte Domitri de punt van zijn zwaard op het hart der Prinses eu riep: Schoone Prin ses, gij zijt thans in onze handen. Wij zullen u naar onzen vader brengen, en gij moet hem vertellen, dat wij de vogel met de gouden kooi. het ros met de gouden manen en u zelf ver overd hebben. Als gij dit niet wilt, steken wij u onmiddellijk dood. De Prinses, hevig verschrikt, be loofde alles. Toen lootten de beide broe ders er om, wie do Prinses en wie hef paard zou krijgen. De Prinses werd toegewezen aan Vassily. terwijl Do mitri het ros met de gouden manen kreeg. Dertig lange dagen lag Ivan dood op de plaats, waar zijn broeders hem verlaten hadden. Toen kwam toeval lig de grijze wolf er langs en deze her kende hem dadelijk. Hij wilde hem graag helpen, maar wist niet hoe. Juist zag hij oen zwarte raaf met haar beide jongen komen aanvliegen, om zich op het lijk neer te zetten. Do grijze wolf verborg zich achter een struik, wachtte tot de raven neer gestreken waren, sprong te voor schijn, greep één van de jongen en deed of hii het verscheuren wilde. De oude raaf smeekte den wolf het jong ongedeerd te laten, want het had niets gedaan en was voor den wolf toch de moeite niet waard. Luister, sprak de wolf, ik zal uw jong ongedeerd laten als gij mij zoo spoedig mogelijk uit een ver land. genezend en levengevend water haalt. Dal wil ik gaarne doen, riep de oude raaf on vloog haastig weg. Drie dagen luter kwam zij terug met- twee fleschjes: het eene bevatte genezend, het andere levengevend water. Deze paf zij den wolf. Daarop besprenkelde de wolf het lijk van Ivan met het ge nezende water en de wonden heelden. Toen besprenkelde hij hem met leven gevend water, en 7,ie. de Prins stond op en rie.p: O, wat heb ik lang go- slanen! Ja, zei de wolf, cn ge zoudt voor eeuwig hebben geslopen, als ik er niet geweest was; want uw broeders hebben u cedood en de schoone Prin ses Helena zoowel als het ros met de gouden manen cn den wondervogel inel de gouden kooi met zich mede gevoerd. Haast u nu naar do slad, want vandaag zal uw broeder Vas- slly zijn bruid naar het allanr leiden. Ga op mijn rug zitten en ik zal er u hcéiigeu. Ivan besteeg den grijzen wolf cn bijna dadelijk kwamen zij aan dc stad. Ivan steeg af en betrad het pa leis zijns vaders. Zijn broeder Vassifv was juist met do Prinses uit de kerk teruggekeerd, en allen zaten vroolijk aai» de lange tafels feest te vieren. Do Prinses was de eerste, die Ivan bemerkte, toen hij de zaal binnen kwam. Zij vloog van haar stoel, liep hem tegemoet, kuste hem en riep uit: Dit is miin ware echtgenoot en niet die ellendige boosdoener, die daar aan tafel zit. Tsar Andronowiteh rees van zijn zetel-en vroeg, wat dit alles beduidde. En Helena vertelde alles, wat gebeurd was. Ds Tsar ontstak in groole woede le gen zijn beide zoons Domitri en Vas sily en liet beiden op staanden voet in de gevangenis werpen. Maar Prins Ivan en de schoone Prinses Helena leefden nog lange, lange jaren in vrede en geluk. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Ki nder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Me vrouw Venemav. Doorn, Wagenweg 8S, Haarlem) In de bus gooien, zonder aanschellen M \RIE L. Ik vind half tien nogal laat, dan heb je wel een uurtje over voor tiet een of ander werkje. Ik hoop, dat het prettig gaat, hoor WILLY G. Heerlijk, om weer in een hoogere klas te komen! Wat gaat liet ook gauw Jij nu alweer in de vierde Ik kan ook heel goed zien. dat je schrift hoe langer hoe mooier wordt. Gelukkig, dat Bello zoo gauw weer beter was Als zoo n dier ziek is, weet je ook niet, hoe je hem eens wat pleidor zult doen, hè En als jij ziek bent, word j'e van alle kanten bedorven, is "t niet Is er nu nie mand verkouden moer bij jullie ANNIE M. R. Dat jij mee zou doen, had ik we! venvacht, Annie. Ik ben jou geknutsel van verleden jaar nog niet vergeten, hoorHeb jo niet veel huiswerk tegenwoordig f Ja, in de vocantie zijn er heel veel kinde ren, <iie da raadsels vergeten, maar dat is niets erg, hoor I JOHAN VAN D. Hel 2de raadsel is prachtig, maar hel eerste wei wat moeilijk, vind ik. Waar had je dien naam gevonden? MARIJTJE D. Ik heb ze ©r nog bij geschreven, zooals je ziet. Vind jo do raadsels moeilijk tegen woordig, ©n bedenk je zelf ook weer eens wat? BEP en MARIE R. Ik herkende jo briefje nu niet dadelijk, want ik was aan de andere hand al gewend, maar dit was ook netjes, hoor! Ik ben er blij om, dat jullie bet bock mooi vinden en het wordt zeker goed opgeborgen JACOBUS VAN B Ja. als je aardige raadsels en strikvragen weet, mag je ze ook inzenden, dan worden ze geplaatst als za aan de beurt zijn. Wat vind jij het aardigst om te raden, begraven namen, raad sels of strikvragen Of houd jo het meest van de wedstrijden TRINETTE en SOPHIA D. Ja, vertel me maar eens, wat je in de vacantie hebt uitgevoerd. Neen, zon der bericht had ik toch ook wol ge dacht, dat ik tegen den winter weei iets van jullie zou hooren. Schrijven jullie nu voortaan om de beurt ANNIE T. Je hebt vergeten, hei antwoord te schrijven bij het inge zonden raadsel. Wil je het nu nog eens voor me opschrijven met liet antwoord er bij Ja, bet man ook grootor zijn, dat laat ik heelemaoi aan jezelf over. Ben je al aan iet' begonnen, of heb je het plan nog in je hoofd NELLY A. Ja, dal was toeval lig Waren het aardige kindertjes? Krijg je van de school ook nog wei eens wat werk mee, om thuis te .doen, en blijf je thuis, als het weer heel erg slecht is Het is ook een heele wandeling, hoor 1 MARIETJE L. Aardig, dat jo ook met den wedstrijd meedoet. Heb je al een plan gemaakt Heeft er vroeger nog wel eens een zusje of nichtje yan je ook meegedaan, of zon het een toevallige naamgenoot ge weest zijn Ileb je aardige vriendin netjes op school en ben je altijd bij Mijnheer B. op school geweest GERARD R. Erg aaudig vond ik het, weer eens wat van je te hooren, en naar je brief te oordeelen, zal hot met het examen vast wel goed afloo- pen Vond je het niet heerlijk, dut Moeder eens overkwam en je weer eens wat van allemaal hoorde Prachtig, dat je zoo'n goede hulp bij de hand hebt met je werk. Werk jo altijd thuis Van Jo hoor ik niet veel meer tegenwoordig. Hij heeft het zeker erg druk. Is liet vast, dat je de Kerstvacantie in Haarlem doorbrengt Dan zie ik je wel eens en G. misschien ook wel CORNELIS en NANNE N. Prach tig, dat jij het voor Nanne waar kon nemen, Cor En licb je 's middag# pleizier gehad Ken ik je vriendje nok, of heeft die nog nooit meege daan JACOBA v. d S. Wel gefelici teerd. hoor, mei je prijs. Ja, ik zal aan je denken, als ik nog „blende duinen" plaatjes krijg, want liet zou jammer zijn. als het niet vol kwam. Ik wil je getuigschrift graag: by ge legenheid eens zien. BART L. Heb je pleizier gehad op den 28ste? En doe jfj ook aan den wedstrijd mee, of lijkt het je erg moeilijk Nu je de oplossing ziet, valt het raadsel je zeker inee, is bet niet JAN W. Het tweede raadsel heb ben we al eens gehad en het derde u niet zoo heel duidelijkmaar het eerste vierde en vijfde wordt ge plaatst. IRIS. Die cadeautjes uitzoeken en sturen is haast even prettig, als voor haar het krijgen, geloof je niet Is dat het nichtje, dal ik dezen zo mer gezien heb PIET DE V. Het eerste raadsel is wel wat lastig te raden, maar het tweede is goed. BETSIE en ANNIE S. Heb ja pleizier gehad in A., eu heb je nu mooi vs eer getroffen, of waren de straten morsig Vertel me maar een» wat je er liebt uitgevoerd. CORRY VAN D. Ja, die mag je oei inzenden. Studeer je alle dagen een half uur op de piano, en wat meet je ïhuis nog meer doen Heb je al bedacht, wat je voor den wed strijd maken zal Mevr. VENEMA—v. DOORN. 7 October 1911.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 19