HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD. ZATERDAG 7 OCTOBER 1911 Haarlemsche lantSelsvereetsïglitig [Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899.1 De Haarlemscho Handelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijis met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waard eeren, door als lid der Vereenl- ging toe te treden. Er zijn wel meer don 600 leden, maar dat -is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemscho Handels- vereeniguig steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeeien, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van Bchillenden aard, haren lede'n aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote ilegeuover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemscho Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, do belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatien voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrek ken advies der Vereeniging te vragen die ook in procoduren en faillisse- menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ve'r- een.ging zijn de hoeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. II. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na- middas ziju te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tien naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatien en 'rechts geleerde adviezen werden in het uf- geioopen jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons A 10 cent verkrijgbaar waarop men bij het liureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtingen kan bekomen over het adres van In er op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. In de maanden Juli en Augustus 1911 zijn 59 vorderingen tot een be drag van f 1978.11J betaald; 13 vorde ringen worden afbetaald, 12 vorderin gen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijziging van artikel 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- Schuldinvordering bureaux en Han- deisvereenig'ngen, gevestigd te Haar lein, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van Iegiti- matiokaarten wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bui'Sau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 nur en waar ook verdere inlichtingen zijn to bekomen. Het Bestuu'r heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H, II. V., toen van haar lnfor- matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd, HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCXCVL Met de vacantie is het gedaan. De algemeen© „rentrée" is aan den gong. Ook de rechtbanken hebben bereids haar weder-intrede gedaan. De procureur-generaal Victor Fa- bre, omringd doorgansch zijn Parket, ti wetenacht advocaten-generaal en twaalf substituten, belofspraakle, r.a.ar oud gebruik, do gedurende het afgeloopon rechtsjaar gestorven ma gistraten. Vnn de do oden niets dan goeds A la bonne hou re Daarna kwam de chef van het Hof- parket aan het woord. Hij las, even eens naar oud gebruik, de „mercuria- ie" van liet jaar 1910—1911 voer. Uit die rede werd ik niet zonder verras sing gewaar, dat de criminaliteit sta tion n air was gebleven waren er in het rechtsjaar 1909—1910, 272 misda den berecht, 't daaropvoleend jaar had er 281 moeten afhandelen. Het verschil is te gering om ons het recht to geven, van een onrustbarende ver ergering der boosdoenerij te spreken. Toch schiint het menigeen toe, dot de criminaliteit telken jare vermeerdert. Waar een statistiek dus al niet goed voor is 1 Sommige pessimisten beweren ech ter, dat men op dergelijke statistieken al heel weinig kan bouwen. Zij mee- nen, dat in de laatste jaren de heeren misdadigers zich sterk ontwikkeld hebben in de kunst om aan de justi tie te ontsnappen, terwijl daarentegen de justitie en de politie in diligentie allesbehalve zijn vooruitgegaan. Lie den. die zelfs tusschen de meest uit- eenloopende "dingen een oorzakelijk verband meenen te vinden, verklaren, dat het overgroot© succes van Mauri ce Leblanc's fantasieën over clen gentleman-misdadiger Arsène Lupin, nA dat van Conan Doyle's verhalen over den gentleman-detective Sherlock Holmes, wijst op het toenemen van het intellectueel gehalte der boeven- bende. De beroepsmisdadigers, verklaren zij, zijn aanvankelijk accidenteele of toevals-misdadigers geweest, die, ont snapt aan de vervolging van het ge recht, geleidelijkerwijze een goede do sis ondervinding hebben weten te ver garen. Zij zijn geen „natuurlijke pro ducten" zij zijn iriaalsehappelij>ke producten". En Lombroso wist maar een schijntje van crimineele anthro pologic af. lice liet ook zij. wie zich veel, en op verschillende uren van den dag, over Parijs' straten beweegt en zich de moeite geeft, goed op te merken, kon er zich dikwijls genoeg van overtui gen, dat de „malfaiteurs" bij him ver schillende verrichtingen gemeenlijk inderdAad met een zekere intelligen tie te werk gaan, die niet zelden do politie een rad voor do oogen weet te draaien en bijna altijd het groote pu bliek er in doet loepen. Nabij de Gare du Nord zag ik eens een haveloozen kerel over straat strompelen. Zijn armen en beenen wa ren in voortdurende trilling; zijn hoofd, waarover vieze lokken bengel den, scheen voortdurend „neen" te schudden - de stok, dien hij in de hand hield, pikkelde in malle trippel- bewegingen op de straatsbeen en. De hardvochtigs!© man zou met hem be gaan zijn. Op een gegeven oogenblik hief de stumper zijn armen in de lucht, hikte hij hevig en viel languit op den grond. Zijn oogen rolden. Zijn mond was bedekt met schuim. Heel zijn lijf schokte stuipachtig. Do toegeschoten menigte vormde een kring om hem heen. Een lieer, zoo juist uit een fiacre gestapt, drong nieuwsgier ie door de menigte heen, vroeg wat er gaande was, bekeek even den stak ker, haalde een vijffrancsstuk uit zijn portemonnaie, deed het in zijn hoogen, glimmenden hoed, dien hij verder de rondte deed gaan, zeg gend „Komaan, lieeren en dames, een kleine gift alsjeblieft voor een armen drommel, die stervende is, waarschijnlijk vaii hanger." De omstanders gaven allen, zonder uitzondering, daaraan gehoor. Zilve ren en koperen geldstukjes verdwe nen in den mooien hoed ik schatte de aalmoezen op ongeveer twintig francs te zamen. Daarop richtte de i brave gentleman den ongelukkige op, J reikte hem het geld uit, zeggend I „Hier, mijn arme, is wat geld. Ga maar gauw wat eten.... Gaat het nu al beter De havelooze keek zijn weldoener! met dankbare, blikken aan, knikte een paar malen en sprak „Dank u, dank u I Ik lijd aan epi-j lepsïo en lieb bovendien sinds twee j dagen niets gegeten." Onder do omstanders waren er, die hun zakdoek te voorschijn naalden, I otm er zich de ooghoeken meê te ont- vochttgen. Het toeval wilde, dat geen halve minuut daarop een politieagent ter plaatse kwam aanslenteren. Merk waardig verloop van zaken de gent leman en de havelooze, die even liadd.en omgekeken, stapten haastig in een automobiel en lieten zich snel wegrijden. Wat kon de epilepticus toen goed loopen 1 j Toen de slimmerds al uit liet ge zicht waren verdwenen, knoopte ik een gesprek met den diender aan. Ik vertelde Item het voorgevallene. De dienaar van den heiligen Hermandad barstte woedend, los Maar dat hadt u mij toch eerder kunnen vertellen Ik stond op het punt om hem een hartig „Stik. klabak 1" toe te voe gen, doch ik bedwong me, want mijn weetgierigheid kreeg de overhand. Zuurzoet vroeg ik W aarom 7 - Wel, het waren twee „bntteurs de dig-dig", die ik graag in de kast zou hebbeen geduwd. Al Jang heb ik het oog op die vagebonden. Maar ik heb ze nooit op heetordaad kunnen betrappen. Ze hebban iynx-oogen. Ze schijnen ons zelfs te ruiken, nom d'un cliien Straks herhalen zij hun comediespel ln andere wijken. Maar dat schuim op zijn mond'? U bant wel naïef Een stukje w zachte zeep achter de kiezen „et le tour est fa»t". Ik vind liet een lamme gescliie- denis. Want ongetwijfeld zijn er ech- 'e arme drommels te Parijs. Die „batteurs de dig-dig" en andere trucqueurs bederven het voor de wAre ongelukkigen. Op den duur wordt het groote publiek immers wantrouwend. Dat wordt het nóóitBoven dien is er een deugdelijk middel om deai echten ongelukkige van den siu- won gladakker te onderkennen. Als je al twintig jaar bij de politie bent, zooals ik, dan weet je 't. En wat is dat middel dan? De echte ongelukkig© is beleefd. Geef hem een vijffrancs-stuk of een sou, hij dankt op dezelfde wijze. Geef hem niets hij zwijgt. Keer dan op uw schrcde'n terug cm geef hem uw aalmoes. De ellendeling daarentegen dringt onbeschaamd op een gift aan en. meet zijn dankzegging af naar de grootte van de gift. Gaat ge liem voorbij zonder iets te geven, dan wordt ge in negen van de tien geval len uitgescholden... Om op de twee boeven van daareven terug to komen: wat verliest het groote publiek toch, gauw zijtn tramontaneni Hoezoo? Wel, waarom dacht niemand van de omstanders er .aan, den epi lepticus naar een apotheek te bren gen? Aalmoezen genezen toch niet dadelijk de epilepsie Een apotheek is in. elke buurt te vinden. En een apotheker zou spoedig de simulatie ontdekken... Nu ik toch beag ben met u te praten, wil ik u vooral waar schuwen tegen de bedelaars „A domi cile". Dat zijn de aristocraten van het gilde. Zij komen hij je aan huis bede len. Zij kennen jo wijk door en door. Zij hebben een lijst van de goedgeef- sche personen in die wijk. Do sl'ni- sten onder die schooiers kennen zelfs, dank zij bij buren, bediendeai of concierges op slinksche De middag was heel ^vvoon, het woei wat, maar toch niet zoo hard of uitgaanders zouden or om thuis blijven. Tegen 9 uur begon de pret. De wind schoot plotseling uit, groei de aan tot orkaanslorklo en begon in de straten huis te houden. In minder dan geen tijd lagen op alle pleinen boomen om. In hun val hadden tuurlijk den stroomdraad va.n do tram gebroken en zoo stond in een klein uurtje het gehoele verkeer per rails stil. Het zou nog erger worden. Niet te vreden do trams stop gezet te hebben, smeet de storm ook op andere plaatsen links en rechts boomen om, kegelde aan het begin van den Schevening- schen weg en gooide herhaalde malen alle nogen. Zelfs loopend was er daar geen doorkomen aan. Tegen 11 uur. bij liet uitgaan van do vermakelijkheden, word de toe- stand min of moor lachwekkend. Aan alle centrumhalten van de tram troep jes mensehen, terwijl de regen neer- zwiepte, en «een trams meer re den. Reusachtige vraag ontstond naar auto's en huurrijtuigen, maar ook de ze hadden het rijden er voor dezen avond aan gegeven. l)eu Haag stond zonder vervoermiddelen. Ho© alle wachtenden naar huis ge komen zijn. in welken staat van ver- waoidheid en op welk uur. daar kan alleen de verbeelding een antwoord op geven. Met spanning ging men den nacht in en welk een nacht l De storm was toen op zijn vroolijkst. liet overui in de buitenwijken dakpan nen en schoorsteonen dOllCu VM-U- mgé-l can dansen, die op straat of in een inlicht.ngen, jo gewoonten, tuin eindigde, zwiepte ruiten in, trok je zwakke zijden en je gevoelige plek-i daklijsten omlaag, rukte gooien af, kan. Dan vleien ze je, sproken van je J huppelde over versiersels, dat de stuk- bekenden Jicfdad gheidszin... Ei' zijn wegvlogen, draaide gaslantaarns veci vreemdelingen onder die „men-^?gA°'1Kl')00m6n kron' f" v,üer- irate A domicile". 7e imdla ie' llit aie l„i i,,dfïui"°. XL-IjS™ dain gewoonlijk, dat bun in hun va- jj en opengebonsde ramen word vooi tge- derland een voordeolige betrekking is 1 zet. aangeboden, doch dat him nog juist 10 of 20 francs voor de trein- of boot reis ontbreekt. Als. je, tot overmaat van wanbof, een landgenoot van zoo'n kerel bent, kom je er niet af, meneer. Dan loop je dr in. Die wooden slemdon mij tot na denken. Een.ge maanden geleden wendde zich een Hollander tol mij, met het vo'rzoek, hem in staat te stel len, naar zijn land terug te koenen, waar een goede positie hem wachtte. Do man werd geholpen door ver schillende. land gen oo ten. Doch hij zwerft nog te Parijs rond en vereert ons af en toe nog met zijn bezoeken,1 w.aa'rbij hij steeds nieuwe uitvluchten weet te vinden. Tevens gaf hij een .andelren Hol lander onze adressen op. Telkenmale dat de?©, Ietwat beschaafder en zeker Geslapen is or dien nacht weinig. De verdediging van de huizen liet daarvoor meestal geen tijd. F.r moest worden gedweild en dichtgespijkerd kamers waarvan ©en ruit voor den wind bezweek, werden iiaif leegge- dragen, soms in volslagen duister, daar geen licht langer dan een se conde aanbleef. Geheelc families werkten tot don vroegen morgen, de meeste leden zoo uit bod gebaald en dat torwijl d© storm om het huis huilde en de regen or bij vlagen naar binnen joeg. Hot was nor velen een nachtje om nooit te vergeten Den volgenden dag kon eerst nage gaan worden, wat buitenshuis niet tegen den wind bestand was gebleven en dat bleek voel te zijn. Het Haagsche Bosch lag voor een kwart togen den grond. Het moge overdreven klinken, hot is waar. Gc- heele gedeelten zijn weg, open plek- stumperigor dan de andere, terug-ken geslagen in de onafgebroken rij komt, kan. hij „morgen" werk te Pa rijs krijgen. „O, die memdiants A domicile", vooral wanneer zij je landgemooten in dien Vreemde zijn... Om op boven genoemden diender te'rug te komen: wat duïikt u van de intelligentie der „malfaiteurs', wan neer een agent van zoo groote erva ring verklaart, „al lang" het oog op hen te hebben eh hen niettemin nooit op heeterdaad te hebben kunnen be trappen? Vagebonden, d.e midden in oude stammen. De boomen men in hun val heel wat andere nieo en vernielden bij het neerkomen alles wat aan struikgewas" tusschen de stammen stand. De droge zomer moet een der oorzaken genoemd wor den van de uitbreiding van deze ramp. De grond was door den weini gen regen los geraakt en de wortels vonden daardoor minder tegenstand, toen de storm aan de boomen ging rakken. De aardkluiten tusschen de wortels, die nu bij de ge vullen reu zen omhoog steken, zijn bijna alle aan de onderzij gieheel droog. Wit ira/ppenu vageooniuen, a.e nwauem in r>„ zand poedert. soms bn het aanraken Parijs op klaarlichten dag hun loozei Een jonger geslacht zal het Bosch streken uithalen OTTO KNAAP. Van lie Residentie en haar bewoners. CXXIX. De toestand, waarin Den Haag den vorigen Zaterdagavond verkeerd heeft., is te merkwaardig om er niet ettelijke regels aan te wijden. misschien weer ©ens in volle pracht zien, zij die thans leven kunnen het als eenheid nooit meer bewonderen. De vernieling in de Scheveningsehe boschjes is, vergcJeken bij die in liet Bosch, gering, al liggen er ook een paar honderd boomen om. Het hout is daar lager en had daardoor min der van den storm te lijden. Merkwaardig mag het heelen, dat bij de groote materieel© schade in de stad geen enkel ongeluk te betreuren vic-1. Zelfs van opgeloopen schram men of builen werd niets vernomen: Eenige maanden geleden kracht© hier de 'rubber-cultuurmaatschappij „Soengei Da ja", het kapitaal bleek grootendeels verdwenen on een van de directeuren zoek. Een commissie van onderzoek bracht daarop rapport uit, waarutt bleek, dat van de 2 ruil- lioen kapitaal liefst 12 ton weg wa ren. Zij stelde daa'rom voor afschrijving van het kapitaal tot 40 en om aan werkkapitaal te komen iricrifte van 4 ton aandeelen, elk van f 100, waarbij oen bonus, die later met f 100 zon kunhen uitloten, met geld dat hier voor speciaal aangewezen werd. De vergadering, waar dit voorste! behandeld werd was buitengewoon moerig. Er vielen bardo woortlen en natuurlijk dienden verschillende aandeelhouders voorstellen in tot op treden in reclrien tegen het. oud© .be stuur. Maar wat ze ook mochten be weren, hoe logisch liu'n plannen ook schenen, de vergadering, die hijna geheel stelling nam tegen hel 'reorga nisatieplan, kreeg haar zin niet. Er wa.re'n totaal vertegenwoordigd een 1200 stommen, waarvan door 2 leden er... 700 werden uitgebracht. Deze twee gingen door dt'.k en door dun met alles mee en... de plannen haal den het. Volgens de statuten mag niemand meer dan 3 stemmen uitbrengen en hoe die heeren er aan 300 en 400 kwa- men laat ik hier in het midden. Op een vraag van een der klein-aandeek houders of z© allemaal bonafide vol machten hadden, zwegen bei den. Wat was de zaak? Voor die nieuw© aandeeltjes van f 100 bestond groote belangstelling, omdat er een aardig iustje in zat en vele kleine aandeel houders vonden ze daarom begeerlijk ais compensatie tegen het. geleden ■erlies. Nu werd meegedeeld dat de 4 ton door een syndicaat genomen zou worden en de kleine beurzen er dus konden afblijven. Protesteeren hielp niet. een voorstel tot uitstel behandeling viel. De 300 en 400 stemmen weet, ut Eén ding heeft de vergadering ge leerd Dat die nieuwe aandeeltjes een prachtige geldbelegging waren en daarom werden ze genomen door Want 1200 min 700 gelijk 500 en 500 is minder dan 700. SINTRAM. Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID HAARLEM. In do Rotonde van hot Museum van Kunstnijverheid zullen de reproduc- tiën dor oud Perzische kunst, door welke men een algemeen en duidelijk overzicht krijgt van do verschillende tijdperken dio deze kunst heeft dcor- loopen, aanstaanden Zondag voor het laatst tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. FEESTCONCERT. Dinsdag geven het Geh. Outh.-Zang koor „Kunst-Adelt" en liet Mannen koor „Crescendo-Caecilia" een fcest- concert in de Vereeniging en zulks naar aanleiding van de overwinnin gen door genoemde koren behaald in de wedstrijden te 's-Ilage, Eindhoven. Oii dat concert zullen van Kunst- Adelt medewerken het dubbel ge mengd-kwartet Kunst-Adelt, dat zal uitvoeren liederen gezongen op een kunstavond die gegeven werd op 9 September in het gebouw Diligcntla, te 's-Hage en aangeboden aan de bui- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Sinds het vorige Zaterdagavond praatje, geschreven dooi' Fidelio sr., hebfc-en twee belangrijke onderwerpen het meent de aandacht van Haar lem's burgerij getrokken. Ik bedoel den Tui'ksch-ltaliaanschen oorlog en den storm. Do oorlog, die daar ergens in de verte gevoerd wordt, la voor de Haar lemmers van minder speciaal belang, maar met den storm is het een ander geval. Misschien is het onbillijk maar ik geloof, dat 't au fond iede- ren Haarlemmer meer kan schelen dut z'n schoorsteen door het glazen serredak naar beneden komt vallen, dan dat de Turken met een stelletje ouwe afgedankte Duitsche kruisers di Italianen beoorlogea. Do kleine ramp die de najaarsstorm aanricht, doet de groote ramp daar in 't verro Oosten wel even op den achtergrond raken. Nu er mogen dan geen men- schen bij onze storm-ramp gesneuveld zijn zéker is het dat er na afloop een slagveld was, met tallooz© boomen en takken bezaaid. Ook een paard en 'n hond zön als slachtoffers gevallen, terwijl verder diverse dakpannen, ge heel© duken, lantaarns, schutting planken en één heele tribune van po sitie veranderden of hun gewone om geving gedwongen verlieten. Die arme II. F. C,-tribune aan de Spanjaards laan heeft een moeilijk leven. Verle den jaar is 't ding al eens in 'n be denkelijk achteroverhellonde positie gekomen. Enfin, dat werd geredres seerd. Toen kwam de tribune in den Heemsteedschen Raad ter sprake, en een van de leden verklaarde bij die gelegenheid dat-ie het ding leelijk vond. Ook dat kon verholpen worden, en de tribune kreeg een wit verfje, dat haar aardig stond. Maar toen -kwam tenslotte nog 'n storm, die het II. F. C,-gevaarte achterover kwakte, zoodat 't halve dak, en nog meer, werd vernield. Nu staat de tribune weer. Maar wie weet wat haar nog voor moeilijk heden des levens staan te wachten. Misschien slaat het ding op een goe den dag eens voorover, om nog meer de publieke aaudacht en belangstel ling te trekken. Zelfs een najaarsstorm heeft z'n deugden, 't Is in dit. geval gebleken. Want in een ernstige quaestie tus schen twee gemeenten is de storm als onpartijdig- en daarbij afdoend be middelaar opgetreden. De gemeente Dloemendaal hod op een of anderen weg boomen ontdekt, die geveld moesten worden, en verzocht, aan buurvrouw Haarlem, om dat zaakje even te \pllen opknappen. Haarlem wou niet, repliceerde dat Bloemendaal (dat juist den weg van haar had overgenomen) 't maar zelf moest doen. Zaterdagmorgen kwam die bi ief ie Bloemendaal en Zaterdag avond kwam de storm, smeet de be doelde boomen (met vele andere) om ver en beslechtte het hangende mee- ningsvorschil over 't vellen van boo men tusschen de gemeenten Haarlem en Bloemendaal. Zoo kan zelfs een sterm als tusschenpersoon met succes dienst doen. De gemeenlebegrooting is in de af- deelingen behandeld. En zooals te doen gebruikelijk is. heeft in Iedere afdeeling 't jongste lid rapport uitge bracht over do vergadering, waarin de heeren him diverse vragen en. opmer kingen ten beste hebben gegeven. Nu zijn gemeentestukken uiteraard bui tengemeen droge lectuur. Stellen de ambtenaren ze op dan zijn ze droog. Stellen de leden van den Raad ze op (zooals in casu geschiedde): zie zijn dat niet minder. En toch vindt men bij aandachtige nalezing van dit verlangen- en wenschenlijstje der le den merkwaardige punten. De tweede afdeeling is niet vrien delijk gestemd tegenover de dagblad- verslagen. die „niet altijd juist de ln den Raad gevoerde discussies weer geven". Meerdere leden achten een stenografisch verslag van de raads vergaderingen wenschelijk. Ik weet niet wat de dagbladredac ties (ze zijn zeer algemeen samenge vat) zullen denken van deze onvrien delijke opmerking over „onjuist weer geven", Zullen zij deemoedig het hoofd buigen en zeggen, „o, vroeden van Haarlem, wij zijn "t weliswaar niet met u. eens, maar wo zwichten voor uwe grootheid en uw meening". Heel misschien. En dan zullen zij de woorden die daar van de hoogte der ofdeelingen -op hen zijn komen neder- dalcn' ook verder lezen, en ze zullen vinden bij volgnummer 137, art, 2, de merkwaardige zinsnede: „Meerdere, leden vveaschen beter toezicht, dan lot nu toe, op bij avond zonder van licht voorziene fietsrijders Met ver bazing en tevens met eerbied zullen zij lezen van die fietsrijders die bij avond „zonder van licht voqrzien zijn", en dan zullen ze zeggen: „Neen waarlijk, zooiets gaat ons te hoog, zoo een phrase is ons, dagbladschrij vers, veel te geleerd Dan staren zij met verbazing naar die buitengewóón-gelukkige woorden- combinatie „dan tot nu toe op bij avond zonder van". En mochten zij nog eens een prijsvraag willen uit schrijven voor de kinderen hunner abonné's, met als onderwerp, wie de meeste éénlettergrepige woorden in éen regel kan schrijven, dan zullen zij dien kinderen hét vroede voorbeeld van den rapporteur van afdeeling III ten voorbeeld stellen.... Do afdeeiingsversiageai zijn ditmaal méér dan volledig. Ik bedoel nl in de opgaven van het aantal der aan wezige- en van dat der afwezige le den. Immers: éen lid wordt door den rapporteur van II als aanwezig op gegeven, terwijl zijn collega van 1 meedeelt dat hetzelfde raadslid met kennisgeving afwezig is. Hier doet zich een zeer nieuw en zeer merk waardig element voor in de afdeelings- zittingen. Iloe zit het nu? Eén van tweeën; óf het l>edoelde raadslid telt voor twee (in welk geval ik aan onzen medewerker, het 3isle raadslid, den raad zal geven om op te schuil en tot nr. 35) óf de leden mogen tegenwoor dig zelf kiezen of ze naar de vorga- dering van de eene of naar die van de andere afdeeling willen wandelen. Wellicht krijgen we binnenkort in een of andere raadszitting ©en verklaring van het vreemd verschijnsel te hoe ren. Is het versing der af deelingen dus in het bovenbeschreven geval zeer over vloedig: in andere opzichten is het wel eens sobor. Zoo heeft in afd. II een lid gevraagd of het niet noodig is een nieuwe salarisregeling voor de leeraren aan het gymnasium te ma ken, omdat de bestaande al zoo velo jaren ongewijzigd is gebleven". Als de motiveering van het lid-in-quacstie werkelijk zóo buiten gemeen kort is geweest, dan is er op het verslag hier niets aan te merken. Maar heeft het lid misschien gesproken van een jn- overeenslemming-brengen met in an dere plaatsen bestaande salarisrege lingen? Anders lijkt diens motiveering erg sober. En menig burger onzer ge meente aal rillen bij de gedachten aan de wellicht ophanden zijnde voorstel len om: lo. het standbeeld van Lou- rens Jansz, Coster door een nieuw te vervangen, omdat het er al zooveel jaren ongewijzigd, staat; 2o. hel Spaar ne te dempen, omdat het al zoo vele jaren ongewijzigd in 't midden der stad stroomt. pardon: ligt; 3o. de Groote Kerk door een nieuwe te ver vangen, omdat de oude al zoolang zonder belangrijke wijzigingen den- zelfden aanblik biedt,... enzoovoorts. Al die voorstellen zouden getuigen van een zoer speciale soort van voor uitstrevende politiek, die in haar al- gemeenlieid steeds zou kunnen vol staan met de beknopt© en veelzeggen de toelichting: „omdat liet bestaande al zooveel jaren, ongewijzigd is geble ven". Consequent uitgevoerd, zou dit zoo sclioono principe toch op dc ge meentekas van Haarlem van bedenke lijk sterken invloed zijn! Vrijdagavond heeft de Heemstced- sche Raad over wijlen den hond van den gemeenteveldwachter Scholvan ger vriendelijk gedacht en gesproken, en besloten den baas van den gesneef- den politiesnuffelaai' een vergoeding van honderd gulden toe to kennen. Schotvanger's hond is een in daden gróóte hond geweest. Hoewel hij tij dens zijn leven gevoed werd op parti culiere kosten, heeft het dier zich on partijdig der gemeente Heemstede toegewijd, en hare politie met onna<. volgbare trouw gediend. Zijn laatst© daad is d^ grootste zijns levens ge weest. Hij bevond zich in gevaarlijke omgeving, in den kamp met een ge- wapenden misdadiger dio moest wor den gevat. Maar hij, hond van Schot vanger, heeft niet geaarzeld. Instedo van op den uitkijk te blijven staan, of den omtrek te doorzoeken (waar voor hem allicht later een kluif van gemeentewege als gratificatie zou zijn toegekend) heeft hij zich onder do voorsten begeven, ©n den naam van zijn baas eer aangedaan. Het schot dat de boosdoener losle werd dooi den hond opgevangen. En als schotvanger stierf hij, op liet veld van eer waarop de ware politie hond z'n laatste snik pleegt te geven. In den hal van Iloemstede's Raad huis tippelt tegenwoordig alweer een nieuwe politiehond rond. Die" is nog maai- in z'n studietijd; hij leert pus de knopen van het vak, vost nog in „de mémoires van een speurhonden loopt geregeld college bij den heer Schotvanger, z'n baas. die zeer tevre den is over zijn ijver. Geen wondert De nieuwe vierbeenige detective voelt natuurlijk welk een zware taak is toevertrouwd nan hem, die de eer ge* niet een zoo beroemden hond op to mogen volgen. En zonder twijfel peinst hij er in z'n politiehonden-eerzucht al diep over, wAt te doen om een zoo roem- vollen dood te sterven, dat de Raad der gemeente Heemstede hem nadien op minstons 200 pop zal taxeeren! JAN FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5