VORSTEN VRIENDSCHAP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. BeRaad over deBegrootlng 29© Jaargang. No. 8680 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 7 OCTOBER 1SU C HM ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PBP DRIE maanden» »p£ Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - 1.2U JK-Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0,20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ïirOTMSS5fp BiJ Abonnement aanzien];^ rabat. gemeente) 130 /ZJ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsin-y Franco per post door Nederland1.6d '&:rm 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' 1 1 J a37K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 7?4. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buitea het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon in tere. 6229. DF.RDE BLAD. Hot uitvoerig uittreksel, 'dat giste ren in dit blad is opgenomen, heeft doen zien. dat de besprekingen over de Gemeentebegrooting in de afdee- lingc-n van den Raad gevoerd, een zuiveren weerklank geven op de Be- grooling zelve, in dit opzicht, dat er evenmin belangrijke nieuwe punten zijn aangevoerd, bij deze discussies, als de Begrooting er zelf bevatte. Geen enkel nieuw geluid vernemen we uit de dorre reeks opsommingen, die de drie jong» Raadsleden in hun qualiteit van rapporteur, ons hebben voorgezet, 't Is een doffe geest, die over de besprekingen scliijnt gehan gen te hebben. Do drie velletjes Begrootingsversla- gen, die telken jare van het Stadhuis komen, zijn zoo do lijstjes van verlan gen, die de Raadsleden hebben opge maakt, voor het nieuwe Jaar. De vroc- den van den Piinsenbove zijn ditmaal al heel bescheiden geweest in hun verlangens. Want opzienbarende din gen hebben zij niet gevraagd. 't Is zoo een restje van de vorig© jaren, dat men bijeengegaard heeft. Sommige wenschen zijn zelfs al van jaren her. b.v. de demping van de Bakenessergracht, die in twe© af dee- lingen is ter sprak© gebracht. Dat is niet heel nieuw 1 De kwestie van de uitbaggering der grachten heeft deze zaak opnieuw te berde gebrucht. Men wil die gracht evenals de andere Haar lemsche wateren regelmatig gaan uit baggeren. Heel logisch zei men in de eerste afdeeling, dat men eerst eens behoorde uit te maken, of men wel iets uit de Bakenessergracht zou gaan halen, daar men er reeds jaren over peinst, deze gracht geheel vol to gooien. Wat ook niet nieuw is, is het ver langen door Raadsleden, in drie af deel Inge n geuit, om één Wethouder met de bedrijven te belasten. Men is dit reeds lang van plan. Maar een oud rijmpje sprak al over den groe ten afstand, die er ligt tussclien „doen en zeggen'. Dat wordt ook weer bewaarheid in de geschiedenis der reclamezuilen. De Raad heoft goruimen tijd gele den al besloten, om een eind te maken aan de onooglijke aanplakkerij van affiches en reclamebiljetten op muren van gebouwen. In plaats daarvan zouden reclame zuilen komen. Ook al weer goruimen tijd geleden, heeft men in den Raad gevraagd, hoe het met die zuilen stond. Als ik mij wel herinner, was het toen do vorm. waarover men het niet eens kon worden. IJit het antwoord van B. en W. zal wel blijken, wat thans de plaatsing van de reclame zuilen vertraagt FEUILLETON Bewerkt naar bet Engelsch. 42) Zij moet werkelijk betooverend zijn. Mijn metgezel glimlachte. U vindt dat ik in mijn trouw wiel wat aangespoord mug worden, zei hij. Heel vurig is zij niet te noemen, antwoordde ik, maar ongetwijfeld bruikbaar genoeg voor zoover den Ko ning betreft Als ik een romanschrijver was, ging hi' voort, dan zou ik den Koning aan "Mis» Anchester, en u aan Prinses Muthilde uithuwelijken. En uzelf aan Mrs. v. Troebcr. Neen. antwoordde hij. Dat zou niet meer noodig zijn, dat is al een beklonken zaak. Weusch mij maar geluk. De bekoorlijk© weduwe heeft mij al den gelukkigsten man in Euro pa gemaakt Dat wil heel wat zeggen, maar ik boop niet te voel. Ik wensch u van ganscher harte geluk en ledig mijn glas er op. Dat verbond za_l een ideale samenvoeging van hersenen en schoonheid zijn. Evenmin kan op verschbeid bogen de klacht over het uitblijven van het Bestratingsrapport. Sedert 1908 is deze zaak nu hangende. De Raad wilde teen 't was meen 'k bij de verstra- ting der Groote Markt een systema tische verdeeling van bestratingsmate riaal en noodigde daarom, op voorstel van den heer Van Rossum. B. en W. uit om een algemeen Bestratingsrap port op te maken. De hoer Dumont toog aan 't werk. Hoever hij er mee staat zijn we nog niet gewaar gewor den. Verleden jaar informeerde een Raadslid bij de Begrooting er naar, doch kreeg toen de weinig geruststel lende meedeellng, dat men Lu Utrecht wel 15 jaar op een dergelijk rapport had moeten wachten. De tramkwestie is er ook al een. die veel van ous geduld vergt. Een der leden wil een geschiedkundige be schouwing hebben over bet verloop dezer zaak. „Gelukkig het land, dat geen geschiedenis heeft", is geschre ven. Het hebben van een geschiedenis is voor een tram al evenmin een gun stig toeken, want het bewijst, dat de aanleg weinig opschiet. De informa- tor in den Raad heeft er de vraag bij gevoegd, of het waar is, dat B. en W. ds concessie hebben verlengd. Die vraag klinkt wel wat zonderling in de ooren. Het is, meen 'k. do Raad en niet B. en W., die d© concessie kan verlengen. Van deze kwestie is verder weinig te zeggen. Over-en-weer schij nen de onderhandelingen over de technisch© détails niet heel vlot te gaan. W ie wel eens in de gelegenheid is menscben te sproken, dio bij deze zaak betrokken zijn. krijgt niet be paald den indruk, dat er snel en door tastend wordt gehandeld. De Commissies van bijstand zijn ook al een onderwerp, die in de meeste af delingsverslagen paradeert. Men heeft dezen keer de Commissie-pastei in verschillende vormen. Men hooft 't nu over Commissies, die bestaan, maar niet geraadpleegd worden, over Commissies, die bestaan, maar niets doen, over Commissies, die behoorden te bestaan, maar niet bestaan en ten slotte over Commissies, die niet be staan, maar die men wenschte te doen bestaan. De eerste dier vormen is de stereo type, nl. dat B. en W. niet altijd de ad viezen-der Commissies inwinnen. Mr. Thiel lieeft nog in de laatste Raads vergadering daarop gewezen. Het ant woord vaD toen, zal gewis ook nu in de Memorie van beantwoording van B. en W. komen te staan dat B. en W. ten zeerste de adviezen der Com missies van bijstand op prijs stellen. Een nieuwe vorm van 't onderwerp Commissie van bijstand is, de Commis sie voor de besludeering van het vraagstuk dor VVethouderspensioenen. Dit is een Commissie, die reeds één jaar oud is, zonder dat de leden ooit bijeen zijn geweest Deze zaak heeft reeds lang eenige vroolijkheid gewekt. Een der Raadsleden schijnt nu uit te willen maken, aan wie de schuld ligt van de werkeloosheid dezer Conmiis- Hartelijk dank. Maar wat Ik zeg gen wil, blijft u tot het einde van het bal Waarschijnlijk niet, antwoordde ik. Over 't algemeen houd ik niet van bals» maar ik geniet van het kalme genoegen hier. Het lijkt meer op een schouwspel. Het is zeker iets als een schouw spel om den Groothertog zoo onveran derlijk beminnelijk te zien. Nog meer om den jongen Max zich te zien ge dragen met do onbezorgdheid van een gezonden schooljongen. Ilct heeft bijna iets onnatuurlijks, zei ik. De Generaal haalde zijn schouders op. Schneider is er alles behalve door op zijn gemak, zei hij. Die man is een wonder. Hij leest in hot hart en den geest dor menschen evenals in een open book. Langzaam ging de avond voorbij in een opeenvolging van walsen, polka's, cotillon en quadrille. Hall mededan ser, half toeschouwer, bracht ik mijn tijd door, door nu eens met Prinses Mathilde te dansen, die in haar op- gewektste stemming was en die als een feo over den dansvloer zweefde en dan weer met Fr&ulein v. Helder, die ook in de beste stemming was en als een olifant den vloer mishandelde. Dan weer in perioden van aangename werkeloosheid, sloeg ik den Groother tog gade zooals hij met de robuste sie. Hij informeert ©r nL naar. wie de Commissie moet bijeenroepen. Al is 't er geen, 't lijkt een Commissie van bij stand. nl. in dezen zin, dat de Com missie, er maar zoo bijstaat. De Commissie, die behoorde te be staan, maar desondanks nog niet be staat, is de Commissie van advies, die op te treden heeft, wanneer een werk man bij de Gemeente ontslagen is. Mr. Thiel hoeft er in den Raad al reeds op gewezen, dat die Commissie er behoort te zijn. Want, daar sinds1 1 Juli het nieuwe Werkliedenregle ment in werking is. moot die Commis sie er z'jn. om in geval van ontslag van een Gemeente-arbeider daarover B. cn W. te kunnen advisceren. Eindelijk is de laatste soort der Commissies, die ter sprake kwamen, een Commissie van bijstand voor de Onderwijs-aangelegenheden. Do heer Loosjes, is de eenige Wethouder, die nog geen Commissie naast zich heeft, natuurlijk bohulve de Plaatselijke Schoolcommissies, die geen Raads commissies zijn. Dis Onderwijscom missie zou zich dau' al dadelijk kun nen bezig houden met het Voorberei dend Onderwijs. Of dit noodig is, valt te betwijfelen. In de vergadering van de Haarlemsche Hoofden van Scholen •heeft Wethouder Loosjes ïog eens duidelijk doen blijken, hoezeer hem de nadere regeling van dit deel van het onderwijs ter haite gaat. Het lijkt niet zeer gelukkig de in stelling dezer Commissie in één adem te noemen met dit voorbereidend on derwijs. Waarom dat gedaan wordt, is niet duidelijk, Met blijkt niet uit dit hier wel wat al te sobere a erslag. De belangrijkste beschouwing, die in de afdeeli.ïiigen gehouden is, is on getwijfeld d e omtrent den financiee- len toestand der Gemeente. Een der leden heeft gesproken over een im passe, waarin Haarlem zou verkee- ren. Is dat beeld niet wat zwart ge kleurd? Dit lid sprak van de voortdu rende stijging van den belastingdruk. Het valt niiet gemakkelijk uit. te ma ken, lioe dit op te vatten >is. Een verzwaarden druk kan de fis cus op tweeërlei manier te weeg bren gen. Hij kan liet belastingpercentage verhoogen, of wel bet belastbaar in komen vermeerderen. Nu is in de laatste jaren het per centage niet gestegen, integendeel «is het gedaald. De verhoogde druk moet dus ver oorzaakt zijn door de verheuging van het belastbaar inkomen. Nu as het evenwel de Vraag, of in dit opzicht van „druk" mag gespro ken worden. Immers, de verhooging van het be lastbaar inkomen wordt begrensd door het werkelijk 'inkomen. Fedteilijk kan het belastbaar inkomen niet hoo- ger zijn, dan dat deel van het inko men, dat volgens de verordening mag belast worden. Ik wil hieirmee zoggen, dat wanneer in den laatsten tijd het belastbaar inkomen opgevoerd is, dit eindelijk gebracht zal zijn op de som, dio dit belastbaar inkomen altijd had moeten bedragen. M. a. w., dat er kracht van zijn middelbaren leeftijd en met een zekere aangeboren waar digheid de Polka Mazurka danste. Ik merkte Herr Schneider on. hier. daar en overal, steeds glimlachend, steeds gesticuieerend, onveranderlijk be leefd, een volmaakt danseur, een ver wonderlijk vloeiend prater, die toch nergens welkom was. Heel spoedig na één uur vertrokken hunne Majesteiten, en een uur later, toen de menigte zichtbaar gedund was. keek ik op mijn balboekje. Ik had er nog maar één dans op staan, nummer zeventien, en ik had vast beloofd dien met Prinses Mathilde te zullen dan sen. Het gezelschap van hei Brun-varad was al we>e, maar als getrouw part ner, was ik nog gebleven. Mijn beloo- ning bloef lang uit. want er werden extra dansen tusschen gevoegd, en ik had ul lang berouw over mijn belofte vóórdat met de bekende valse bleue het einde van mijn vervelend wachten was aangebroken. W al een schande om u zoo lang te laten wachten, zei de Prinses spot tend. toen wij elkaar bij de met bloe men versierde pilaren van de muziek- galarij ontmoetten. Ik heb opgemerkt, hoe u langen tijd den muur om steun hebt gevraagd. Arme man hij ver langt naar zijn bed na zijn edele pres taties van dezen dag Ik verlang er naar mijn gelief- kooBdon wals met u te dansen, zei ik vroeger betaald is naar oen te gering belastbaar Inkomen. Het lid, dia/t den fanancieelen toe stand tor sprake bracht, deed als middel tot vorbeteitng aan do hand: hot middelbaar em hoogor onderwijs geheel te laten betalen door de ouders dor leerlingen. Op die manier zou dan f 120.000 per jaar worden bespaaril. Hot Raadslid zag we! in, dat Haarlem een dergelijke maatregel, gestold dat men dio wiilde nemen, niet alleen zou kun nen treffen. Daarom wilde hij de „Vereoniging van Nederlandsche Ge meenten" een dergelijke regeling doen voorbereiden, die dan alle Ge meenten, welke middelbaar en hoogdr, onderwijs doen geven, zouden kum-. nen invoeren. Begrijpelijk zou die schoolgeldre- geling progressief of degressief moeten zijn, om te voorkomen, daA dergelijk onderwijs noot al leen bereikbaar zou zijn voor zeer gefortunee-rden. In ons uittreksel hebben we gistar al meegedeeld, wel-' ke bezwaren tegen oen dergelijk© re geling zijn aan te Woeren. Men kan er vetder voor het oogenbLk gepast hot zwijgen toe doen. Deze zaak lijkt mij op dit moment slechts van zeer theoretisch belang omdat 'n invoering van een dergelijke principieel© 'rege. ling vóór het geheclo land niet spoe dig verwezenlijkt zal worden. Ik heb hiermee eenige der voor naamst© begroofingspunton gore- viewd en zou kunnen e'ndi/roi. Maar n g even dient de aandacht geves tigd op een wensch in de tweede af deeling geuit, waar men een steno grafisch verslag van de Raadsverga deringen wenschte. Een dergelijk© opmdrking komt geregeld om de zoo veel jaren voor. Nu hebben we er in een jaar of vijf niet meer van ge hoord. Toen was het de heer F. W. N. Hu- genholtz dio met een voorstel kwam. Maar de Raad ging er niet op in. Thans zal men ongetwijfeld weer mot een voorstel komen en we zou den gelaten het lot daarvan kunnen afwachten, zonder meer, wanneer niet ter motiveering van de invoering van het stenografisch verslag was beweerd, dut ïn de dagblad ver slagen de gevoerde discussies niet altijd juist weer worden gegeven. Zie, d-t is een novum! Het is verre van mij een oratio pro domo to hou don, maar toch wil ik even opmerken, dat dit verwijt niet verdiend is. Aan eon dagbl adv erslag, dat gereed is met hot eindigen der zitting, kan men niet den eisch van stenografisch© volledigheid stellen. Maar dat het verwijt van onjuist heid gegrond zou zijn, geloof ik ge- rustel ijk te mogen ontkennen. Wil men zich de weelde van een stenogra- f sch vierslag veroorloven, het is ons wel; moor mem koine dan met betere motieven I JAC. C. M Jr. beleefd. Mijn gapen is een toeken van opgewondenheid, niet van vermoeid heid. Kom dan mee, zei ze vroolijk, laat ons genieten zoolang wij nog Jong zijn. Wat zag Miss Anchester er van avond bekoorlijk uit. U moet haar zee te woordjes in het oor fluisteren. Dank u. zei ik. Mijn gewone con versatie is al zoo dwaas, dat ik mij dikwijls haar verwijlen op den hals haal. Ik beef er voor, dat ik zou over gaan tot eon of ander sentimenteel gesprek. Ik geloof ook met. dat dit u heel goed zou afgaan, lacht© mijn partner. Ik ben er totaal ongeschikt voor, stemde ik toe. Maar ik ben heel ge schikt om te soupeer en Heeft u al ge soupeerd EéninaaL En ik ook éénmaal, maar nu ben ik al svoer aan mijn tweeden eetlust toe. Wij zochten onzen wqg naar de eet kamer, die bijna leeg was. en deden een prijzenswaardigen aanval op wat kip met mayonnaise en een Oescli bourgogne. Er stonden nog meer dansen op het programma, maar de Prinses toonde peen lust om ons tfite êt téte t© ver korten. Ik heb mij vanavond uitstekend geamuseerd, zei ze met nadruk. Spreek niet van genot in het ver leden, zei ik. Het tegenwoordige is ze- Arasterdamsclie Kout XXII. Het woonhuis van Joost van den Vondel onder den mo ker. Dichters voorheen en thans. De Dam voorheen, thans en in de toekomst. In de groote steden, met krachtig, bloeiend leven, zijn de veranderingen in den huizenbouw en den stratenaan leg bijna niet van de lucht. De inwo ner bemerkt het echter zoo niet, om dat alles zoo geleidelijk gaat. Doch degene, die, zij het slechts een vijf of zes jaar, elders vertoefde, staat ver baasd over liet zoo zeer veranderde aspect op tal van hem zoo goed be kende punten. Oude bouwvallige hui zon moeten op hun tijd natuurlijk vervangen worden d<x>r nieuwe hc-t bedrijf legt soms do hand op oude woonhuizen, en het verkeer, dat zoo heel audere cischen stelt dan in vroe ger eeuwen, maakt ook menige veran dering noodzakelijk. Met zekc-rcn wee moed zien wo dan de stomme getuigen van eeuwen onder den moker vallen. Geldt het nu een ook uit bouwkundig ocgpunt in een of ander opzicht nog merkwaardig gebouw, dan is men cr gelukkig in onzen tijd wel spoedig ge- icceg bij. om verzet aan ie t«-ei.<::en tegen het doodvonnis. We herinneren slechts aan de militaire pakhuizen hier ter stede, bekend onder den naam van het „Arsenaal", dat zou hebben plaats te maken voor een beurs voor den Diamanthandel. Doch er zijn nog zoo vele huizen, waaraan wel een his- toiïsche herinnering is verbonden, doch die uit e:n architectonisch oog punt nu jv.rij geen beteekenis hebben. Zou men echter alleen reeds om deze reden al die huizen willen behouden, dan zou men zich ongetwijfeld schul dig maken aan een Chinoiserie, die dcct donken aan zeker plan, een aan tal jaren geleden, om een gedenkplaat aan te brengen, op de plek van de ver schansing van zeker Ned erin ndsch oorlogsschip, waar H M. de Konigin eens gemakkelijk nonchalant e-. en was gaan zitten. Gelukkig heeft men destijds het dwaze van dat plan begre pen en vond het geen instemming. B'jna even dwuas zou het zijn, alle huizen te willen bewaren, waar De Ruyter, Vondel, Rembrandt en nog tal van andere historische figuren van het tweede plan uit onze Gouden Eeuw in de verschillende tijdstippen huns levens hebben gewoond ook al waren die lieden minder verhuis- zjok dan hun nazaten van thans zoo tegen 1 Mei. Zoo is dezer dagen weder een huis verdwenen niet tal van historische herinneringen op onzeu eersten dich tervorst betrekking hebbend, in het alleroudste gedeelte der etaddo Warmoesstraat. Het huis De Kracck (no. 110) is niet te Amsterdam Vondels eenige woon plaats geweest, doch waarschijnlijk wel die, waar hij het meeete van zijn huiselijk geluk heeft gemaakt, ul heeft hij er ook te worstelen gehad met zorg en achteruitgang. De vader van Vondel, ook wel Van Vendelen of Yondelons genoemd, hoedenstoffeer der van beroep, moest ais lid dor Doopsgezinde Broederschap van Ant werpen naar Keulen uitwijken, om zich aan de dreiger.de vervolging te onttrekken, vestigde zich ver volgens te Utrecht en daarna te Am sterdam, waar hij in de Wai moes- straat een kousenwinkel opende. Na dat de jonge Joost lezen, schrijven en rekenen had geleerd, hielp hij zijn var der in het kousenbedrijf en zette het na den dood zijns vaders in 1608 kor genotvol gonoeg. Ik beschouw al tijd deliehte vorfrisschingen aan het eind van een dans als het toppunt van het genoegen. Maar toch bestaat er nog minstens een sjjort booger op de ladder dor genoegens. En die is? De sigaar na de lichte verfris- sching. Dan kan u tot de hoogste sport van uw gevoelsladder klimmen. Hier niet Noenmaar ik kan u naar een plaats brengen, waar u mag rooken. Alleen Neen, in mijn gezelschap als u het goed vindt Dat idéé is uwer waardig, zei ik la igzaam. Dat is te zeggen, het is be- w onderons w aardig. Wil u dan bij mij in mijn bou doir komen rooken 1 Er klonk ècn kwalijk verborgen be geert© uit haar toon. en haar oogen schenen vol verwachting op mijn toe stemming te jvuebten. Het voorstel is heel aanlokkelijk, zei ik langzaam. De vraag Is. of uw vader toestaat, dat uw danseurs in uw boudoir komen rooken? Is u bang, dat mijn vader boos op u zul zijn In 't minst niet. Ik ben bang, dat hij boos op u zal worden. —0. lachto zij, dan is alles in orde, omdat ais u niet bang is van mijn vader, tk het ullcrminst ben. Bov en- voort Daar ontwikkelde zich zijn aan leg voor de dichtkunst, waardoor hij in aanraking kwam niet de voornaam ste leden van de bloeiende Rederij kerskamer met P. C. Hooft, L. I. Reval en D. V. Coorniicrt. Twee Jaar later trad hij in het hu welijk met Maaiken of Maria do Wolf, wier ouders ook tot de Proles- truitsehe uitgewekenen behoorden en zich eveneens eerst te Keulen en later te Amsterdam hadden gevestigd, en wier broeder gehuwd was met een zuster van Vondel. De winkelzarg grootendeels san zijn wederhelft overlatend, wijdde hij zich nu hoofd zakelijk aan de beoefening der dicht kunst. De meest bekende werken van Vondel vonden dus bier hun ont staan. Vondel was geruim.cn tijd diaken der Doopsgezinde Gemeente en in do geschillen tusschen Reuionsti anten <m Contra-Remonstranten koos bij de zijde van de eersten, waarvan go- tuigt zijn „Paiaineucs of de ver moorde oiinoozélJieni", waarin do hoofdpersoon blijkbaar Oldenbarne- veldt vertegenwoordigt. Hoewel pruis Muuriis bij de uitgaaf reeds overle den was, trachtte de Regeering de versprei dong van dit stuk te beletten, deed de gedrukte exemplaren in be slag nemen en ontbood den schrijver naar Den Haag Heimelijk verliet de dichter zijn huis aan d© armoes- straat en verborg zich eenigen tijd ten huizo van zijn zwager Hans de Wolf, waar hij voor zijn onvoorzich tig geschrijf vele verwijten te hooren kreeg, zoo zelfs, dat hij boos heen ging om gastvrijheid te genieten op de hofstede Scheibeek, bij Beverwijk, bij z'n vriend Laurens Joosten Baako, Toen Vondel vernam, dat het stede lijk bestuur van Amsterdam pc;ti nent geweigerd had, hem uit te leve ren. keerde hij weder naar zijn kousen terug. Echter werd hij „op dc „schoutsrolle'' gebracht en ver oordeeld tot een boete van drie hon- deixl gulden, terwijl oramige rech ters lichamelijke kastijding en zelfs do doodstraf hadden geëiseht. En dan klagen in onzen d de dichters nog wel, dat ze ffei hunne verzen zoo weinig veedienen Laten ze toch bedenken, dat niemand min der dan Vondel nog honderden moest toegeven en bijna zelfs zijn hoofd. Vondel, die een tijdlang in een die pe zwaarmoedigheid verviel, vol hardde en schreef hier een paar jaar later hot hekeldicht„Het lianekot", waarin hij de leden van den onver- druögzamen Amsterdamschen Keike- raad voorstelde als haueu met scher pe sporen en het „Lied van Heintje de Vos", doelende op den Amster- datiiichen burgemeester Reinier Pauw. In 1630' schreef hij liokeldichten, zóó scherp, dat hij het niet waagde, zo te onderteekenen, als „De Har poon" en „De Roskam" en „Decretuin iherrill© of Gruwel der verwoesting In 1638 speelde men voor het eerst do „Gijsbrecht van Amstel", waar mede de Costers-academie op de Kei zersgracht werd ingewijd, opzettelijk voor die gelegenheid vervaardigd. In het volgend jaar schreef hij „De Maagden", „Maria Sluart of de gemarteiJe Majesteit" koste hem in 1645 tachtig gulden. Die goede, oude tijd toch „Lucifer", waarvan Roy aard 3 C'iV langs een openlucht-voorstelling gaf, baarde bij ztin verschijning zóóveel opzien, dat de eerste duizend exem plaren binnen acht dagen waren uit verkocht. Reeds waren de decoration voor het stuk gereed, toen de opvoe ring, ter vermijding van ergernis, word verboden. Ten behoeve van die dien, ging zij voort, toen zij zag, dat ik nog aarzelde, van dergelijke dui gen trekt bij zich in 't minst niets aan. Waarom zou hij ook? Och ja, waarom sprak ik na. Ik ben heel erg beleedigd, als d niet komt. Dat heeft u nog eens tot mij ge zegd, toen u mij inviteerde om mee te gaan bob-sleighcn. O lachte zij, toen had ik een mo tief. Welnu dan, zei ik, opstaand, ik geloof, dat ik u uw zin maar moet geven, ofschoon het wel met de vormen strijdt. De Schnttenbergs geven niet veel om de vormen, zei ze. terwijl wij de kamer uit gingen. In plaats van naar de balzaal te rug te koeren, gingen wij links een zijgang in. sloegen rocliis een hoek om, liepen een paar treden van een trap op, en gingen oen tochtdeur door naar een onverlichte corridor, welks raam het uitzicht had op een met sneeuw bedekte binnenplaats. Nu ziin w ij m hel oude gedeelte van het Marienkasteel, merkt© mija bekoorlijke gids op. terwijl zij uit het venster keek aan dien toren daar in den hook hingen do Hertogen van Schattenberg hun krijgsgevangenen uit dio dagen op. Een merkwaardig© familie, dié van u, merkte ik op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9